Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-17, 17:56   #1
zainteresowana123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 155
Question

Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?


Mam sciane , ktora chce ozdobic tego typu malowidlami z gipsu, ale nie wiem jak samemu to wykonac.
Kto sie na tym zna lub juz to kiedys robil niech pomoze .
Mam pelno ladnych zdniec na komputerze ale nie chca mi sie zaladowac wiec podalam tu przykladowe ze strony www
PS. Ostatnie zdiecie jest (chyba) odciskane - jak je rowniez wykonac?
zainteresowana123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-18, 15:10   #2
malagaw
Zakorzenienie
 
Avatar malagaw
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 402
Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

Tu jest instrukcja wykonywania ozdób gipsowych:
http://czterykaty.pl/czterykaty/5,57...zdoby.html?i=0
__________________
Procrastinate now and panic later.
malagaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 17:41   #3
zainteresowana123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 155
Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

Ale na tym np. pierwszym zdieciu widac , ze to jest jakos inaczej robione, tam nie ma gladkiej powierzchni "odciskanej" - to jest bardziej artystycznie wykonane - ale jak ???

Wydrapywane wzory na nalozonej grubszej powiezchni gibsu ???
Bo na tych zdieciach widac , ze te kwiaty maja ladnie widoczne platki i ta lodyga tez jakos nierownej grubosci .

Napewno ktos juz to kiedys robil sam - niech podpowie :rolleye s:
I jak przygotowac material do takiego wykonania??

---------- Dopisano o 18:41 ---------- Poprzedni post napisano o 17:56 ----------

bipsu - przepraszam
zainteresowana123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 19:35   #4
zainteresowana123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 155
Arrow Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

7 - jest sliczne
a ostatnie - typowy szkoc

Edytowane przez zainteresowana123
Czas edycji: 2010-09-30 o 18:49
zainteresowana123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 19:39   #5
zainteresowana123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 155
Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

No jak zwykle nie wkleily sie wszystkie , ale przynajmniej sa dwa najwazniejsze, i o ktore mi chodzilo.
zainteresowana123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 21:41   #6
diodas1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6
Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

Witam. Do czego Ty mnie nakłoniłaś Gdyby moja rodzina odkryła że zalogowałem się na takim sympatycznym ale chyba jednak bardziej kobiecym forum to straciłbym resztki autorytetu. Nie mogłem jednak być obojętnym skoro szukając pomocy sama wdepnęłaś między śrubki, blaszki i inne za przeproszeniem maszyny na forum CNC. Przydreptałem też tutaj dlatego że akurat od czasu do czasu bawię się gipsem. Co prawda odlewami bardziej niż rzeźbieniem i ewentualnie przy remontach w mieszkaniu... Otóż na moje oko takie dekoracje na ścianie trzeba wykonać jednak ręcznie, przy użyciu różnych szpachelek i pędzelków. Może to być cokolwiek- łyżeczka do herbaty, nóż kuchenny, pilniczek do paznokci... co tylko wpadnie w łapki. Do tworzenia długich i cienkich detali można użyć także kuchennych przyrządów do ozdabiania tortów. Nie żartuję chociaż może na to wygląda. Wzór ozdoby trzeba po prostu nakładać warstwami i mozolnie wyrzeźbić. To samo jeżeli chodzi o nierówne tło, używając z kolei metalowych szpachelek budowlanych na większych powierzchniach.
Żeby praca była sympatyczna trzeba dobrać odpowiedni gips. Nie może to być gips "budowlany" bo za szybko krzepnie. Lepszy jest sztukatorski , szpachlowy czy nawet gładź gipsowa. Dozując odpowiednią ilość wody dobierzesz sobie konsystencję umożliwiającą w ogóle panowanie nad dziełem w trakcie jego tworzenia. Wodę trzeba mieć cały czas pod ręką. Mocząc i opłukując często narzędzia poprawia się poślizg i powierzchnie powstają gładsze. Podobnie jeżeli w trakcie tworzenia jakiś detal zacznie Cię denerwować i zapragniesz go jakoś dosmaczyć to trzeba retuszowany fragment zwilżyć i natychmiast po tym przystąpić do korekty bo kiedy woda wsiąknie wgłąb ściany to gips przestaje być taki posłuszny. Nie da się on też już rozmiękczyć znowu jeżeli upłynie zbyt długi czas albo gdy zupełnie wyschnie. Gips to nie glina którą można obrabiać bez końca. Kiedy już zakończysz arcydzieło i będziesz cała happy to pozwól mu dokładnie wyschnąć a następnie zagruntuj gips (nawet kilka razy) środkiem do gruntowania ścian dowolnej firmy Dopiero po wyschnięciu gruntu możesz przystąpić do etapu barwienia.
Myślę że dla bezpieczeństwa mieszkania powinnaś najpierw przećwiczyć całą techologię, na przykład na kawałku płyty gipsowo-kartonowej. Na pewno wyjdzie coś szałowego co po oprawieniu i wystawieniu na aukcję osiągnie cenę a nawet CENĘ czego Ci życzę oczywiście
Możesz też poszaleć artystycznie w mniejszej skali- smarując fantazyjnie masłem kromkę chleba. Specjalnie podaję taki przykład bo gips do tej zabawy należy wymieszać z wodą do konsystencji mniej więcej masła. Są także możliwości udziwniania tej techniki bo wstępnie gips można wymieszać z niewielką ilością farby akrylowej do malowania ścian co nie tylko nada już kolor ale też zmieni częściowo jego plastyczność i utwardzi oraz uszczelni po wyschnięciu. Nie przesadź tylko z ilością tej farby bo warstwa będzie długo schła a także może popękać. Jeżeli ten relief ma powstać na ścianie która już była malowana to trzeba najpierw ją oczyścić i usunąć słabiej trzymającą się powłokę farb a następnie solidnie zagruntować i wysuszyć. Gruntu nigdy dość.

Edytowane przez diodas1
Czas edycji: 2010-08-19 o 22:42
diodas1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 12:14   #7
zainteresowana123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 155
Thumbs up Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

Jestem zszokowana taka wyczerpujaca odpowiedzia diodas 1! Bardzo, bardzo Ci dziekuje ! Caly tekst czytałam z uśmiechem na twarzy . Bardzo mi pomogłeś. Wiem, ze nie żartowałeś kiedy napisałeś o „przyrzadach do ozdabiania tortow” ponieważ sama troche o tym myślałam np. uzyc do lodygi kwiatu. . Rozwiałeś moje watpliwosci.
Piszac : „
To samo jeżeli chodzi o nierówne tło, używając z kolei metalowych szpachelek budowlanych na większych powierzchniach.” To rozumiem, ze mam ten gips nałożyć na cala powierzchnie a pozniej formowac jak np. „nozem po masle na kanapce” . Masz racje najpierw poprobuje na czyms innym .
PS. Sciana, która chce ozdobic jest dopiero po tynkowaniu.

Dziękuję za odpowiedz.
zainteresowana123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-20, 13:56   #8
diodas1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6
Dot.: Jak wykonac rysunki z gipsu na scianie?

Cieszę się że poprawiłem Ci humor
Możesz walczyć stylem dowolnym, czyli na przykład zlecić wykonanie najpierw gładzi gipsowej na całości tynku a potem dekorować tylko wybrany fragment, ograniczając pole działania choćby przyklejoną na ten czas taśmami klejącymi ramką z listewek, możesz nie dbać o ścisłe odgraniczenie twórczości od reszty gładkiej ściany. W tym drugim przypadku dekoracja będzie się wynurzała z powierzchni niczym pływak z wody w basenie. Możesz też poszaleć na całości, nie zatrudniając specjalistów od kielni i packi. Samo nakładanie warstewki gipsowego podkładu też nie wymaga jednoczesnego zakładania gipsem całej docelowej powierzchni. Możesz rzucać i rozcierać kleksy to tu to tam aż uzyskasz zamierzone nierówności. Gdy zależy na gładkiej fakturze trzeba rzeczywiście smarować te fragmenty jak smakowitą kanapkę. Jeżeli natomiast jakiś detal wymaga chropowatej faktury to daje się ją osiągnąć przez dociskanie miękkiego jeszcze i lepkiego gipsu i natychmiastowe odrywanie narzędzia ( packi, gąbki, czy nawet dłoni.... pędzelka do golenia, kiedy nikt nie widzi ) Zresztą podkładową płaszczyznę można urozmaicać właśnie mażąc twardym pędzlem po miękkim gipsie. Uzyskuje się wówczas wzory podobne do "mrozu" na szybie.
Dopóki ściana nie jest jeszcze pokryta gipsem, daje się zwykle operować na większych powierzchniach. Kiedy jest tam już warstewka podeschniętego gipsu, działa on na nową warstwę jak bibuła na atrament w zeszycie czyli dość szybko wypija wodę i nie pozwala na większy rozmach. Daje się temu zaradzić skrapiając w razie potrzeby starsze fragmenty wodą. Powodzenia Pewnie nie tylko ja jestem już ciekaw co stworzysz.
diodas1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:43.