Przypisy w pracy licencjackiej - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-08, 18:25   #1
Bezksywkowalala
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3

Przypisy w pracy licencjackiej


Witam, mam pytanie na które nie do końca znam odpowiedź, a nie mogę przestać o tym myśleć

No, więc mam w pracy pewną pozycję książkową pod red. powiedzmy M. Nowaka, ale do rzeczy...

Jak przypis zrobić z książki , która jest pod red. , a każdy z rozdziałów ma inny autor, zdarza się nawet , że są podziały na podrozdziały pomiędzy autorami.

Jeżeli na przykład korzystam z podrozdziału 1.2. , który należy do A.Adamczyka to przypis wygląda :

1) Autor podrozdziału, nazwa podrozdziału, w: nazwa książki, autor pod red. , wyd. , rok , miejsce.

2) Autor pod red. , nazwa książki, wyd. , miejsce, rok.

Które jest prawidłowe ?

Jeżeli powiedzmy mam coś takiego jak : zdaniem Maslowa..., który nie jest żadnym z autorów to stosuję :

1) Autor danego rozdziału/podrozdziału, nazwa rozdziału/ podrozdziału, w: nazwa książki, autor pod red. , wyd., miejsce, rok

2) Autor danego zagadnienia w tym przypadku Maslow, nazwa podrozdziału, w: ... , pod red... , ....


No i pytanie ostatnie :

Jak to się wszystko później ma w bibliografii ?

1) piszę po prostu - nazwa książki, pod red, wyd, miejsce, rok

2) piszę jak w przypisie ?

Doszłam do wniosku iż pracę napisać - spoko , ale te wszystkie przypisy

Z góry wieeelkie dzięki za odpowiedzi
Bezksywkowalala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-08, 19:41   #2
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 726
Dot.: Przypisy w pracy licencjackiej

Najlepiej spytaj promotora, bo to zależy od jego widzimisię. U mnie akceptowana jest ta forma przypisu:

1) Autor podrozdziału, nazwa podrozdziału, w: nazwa książki, autor pod red. , wyd. , rok , miejsce.

z tym, że ja w przypisach nie podaję wydawnictwa, roku i miejsca, bo podałam je w bibliografii i nie widzę sensu, żeby to powtarzać.
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-09, 07:39   #3
allmode
Wtajemniczenie
 
Avatar allmode
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 2 736
Dot.: Przypisy w pracy licencjackiej

Wiele uczelni ma własne, "wewnętrzne" wytyczne dotyczące redagowania prac dyplomowych, często można też takie dane znaleźć na stronie uczelni.
Ale najlepiej pytać promotora, bo może mieć własną koncepcję. Nie było tych zagadnień omawianych na seminarium?
allmode jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-09, 09:37   #4
Bezksywkowalala
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3
Dot.: Przypisy w pracy licencjackiej

Witam, dziękuję za odpowiedzi.

Na seminarium tak naprawdę nigdy nic nie było.

Wymogi jakie panują na uczelni znam, jest napisane iż prace zbiorowe pod redakcją należy :

Nazwa książki, pod red. , wydawnictwo, miejsce, rok.

Chciałam się upewnić bo od zawsze kiedy pamiętam robiłam opcje numer jeden.

Bezksywkowalala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-09, 10:21   #5
Narrhien
Zakorzenienie
 
Avatar Narrhien
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 757
Dot.: Przypisy w pracy licencjackiej

Cytat:
Napisane przez Bezksywkowalala Pokaż wiadomość
Witam, mam pytanie na które nie do końca znam odpowiedź, a nie mogę przestać o tym myśleć

No, więc mam w pracy pewną pozycję książkową pod red. powiedzmy M. Nowaka, ale do rzeczy...

Jak przypis zrobić z książki , która jest pod red. , a każdy z rozdziałów ma inny autor, zdarza się nawet , że są podziały na podrozdziały pomiędzy autorami.

Jeżeli na przykład korzystam z podrozdziału 1.2. , który należy do A.Adamczyka to przypis wygląda :

1) Autor podrozdziału, nazwa podrozdziału, w: nazwa książki, autor pod red. , wyd. , rok , miejsce.

2) Autor pod red. , nazwa książki, wyd. , miejsce, rok.

Które jest prawidłowe ?
Więc tak, masz np. pozycję "Ptaki" redagowane przez Antoniego Świerszcza, a w niej różne artykuły różnych autorów.

W bibliografii na końcu pracy dajesz: Ptaki, pod red. Antoniego Świerszcza, Miasto 2013.

W przypisie dajesz, zgodnie z tym, o czym mówiłaś w danym akapicie bądź zdaniu:

K. Wróbel, Zachowania godowe bocianów, w: Ptaki, red. A. Świerszcz, Miasto 2013, s. X-X.

Podrozdział, jeśli ma tytuł, traktujesz jak osobny rozdział!
Jeśli autorów rozdziału lub podrozdziały jest więcej, dajesz ich po kolei, ale nie więcej, niż trzech. Jeśli więcej, używasz skrótu "i in." (i inni). Musisz dać strony rozdziału, a jeśli cytujesz coś konkretnego, to dajesz nawet nie tyle strony całego rozdziału, co tylko tę stronę, na której jest cytat bądź są konkretne dane. I po kazdym przypisie kropka

No, ale warto też sprawdzić wytyczne na uczelni.

Cytat:
Jeżeli powiedzmy mam coś takiego jak : zdaniem Maslowa..., który nie jest żadnym z autorów to stosuję :

1) Autor danego rozdziału/podrozdziału, nazwa rozdziału/ podrozdziału, w: nazwa książki, autor pod red. , wyd., miejsce, rok

2) Autor danego zagadnienia w tym przypadku Maslow, nazwa podrozdziału, w: ... , pod red... , ....
numer 2 odpada! Dajesz taki sam przypis, jak u góry ci napisałam, tylko podajesz KONKRETNĄ STRONĘ na której to zdanie Maslowa zostało napisane.

Cytat:
Jak to się wszystko później ma w bibliografii ?

1) piszę po prostu - nazwa książki, pod red, wyd, miejsce, rok

2) piszę jak w przypisie ?
Bibliografia:

Ptaki, pod red. Antoniego Świerszcza, Miasto 2013.

---------- Dopisano o 11:21 ---------- Poprzedni post napisano o 11:12 ----------

Pamiętaj, że bibliografia i przypisy trochę się różnią.

W przypisach robisz tak:

X. Zyciński, Tytuł, Kraków 2014, s. X-X.

W bibliografii:

Zycinski Xenofor, Tytuł, Kraków 2014.

Pamiętaj, żeby w przypisach dawać strony, w bibliografii strony podajesz tylko, jeśli korzystasz z artykułu w czasopiśmie (jeśli chodzi o wydawnictwa zbiorowe, to z reguły w bibliografii podajesz tytuł zbiorowy i redaktora, nie rozdrabniasz się na artykuły), w przypisie dajesz inicjał imienia i nazwisko, w bibliografii pełne nazwisko i potem pełne imię. Trzymaj się jednego systemu kropek i przecinków.
__________________
"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."



Edytowane przez Narrhien
Czas edycji: 2013-07-09 o 10:16
Narrhien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-09, 11:18   #6
Bezksywkowalala
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3
Dot.: Przypisy w pracy licencjackiej

Bardzo dziękuję, tak też myślałam.


Pozdrawiam
Bezksywkowalala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:58.