Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków - Strona 61 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-10, 22:43   #1801
Arrasando
Rozeznanie
 
Avatar Arrasando
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 772
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Hey, nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale widzę, że rozmawiacie o składach. Mam pytanie dotyczące składnika chrząstnica/karagenian/mech irlandzki. Czytałam, że w żywności jest szkodliwy, działanie kancerogenne itp, jak to wygląda w kosmetykach? Ponoć natywny występujący w kosmetykach jest nie szkodliwy, ale spotkałam się z opinią, że ta roślinka ogólnie jest szkodliwa (natywna bądź nie).
Mój ulubiony żel aloesowy ma go w składzie i nie wiem czy kupować go nadal ...
Jest to jedyny kosmetyk, który nawilża moją cere nie zapychając jej. Czy dałoby się ewentualnie zrobić samemu taki żel, bez chrząstnicy (jeśli wgl jest szkodliwa)? Podaję skład:

Sok aloesowy*, mleczan sodu, destylat winny, chrząstnica, wyciąg z kory wierzby, ksantan, kwas lewulinowy pochodzenia roślinnego, glukoza, estry gliceryny i kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego.

Nie mam doświadczenia w tych sprawach, bazuję tylko na receptariuszach. Będę wdzięczna za pomoc
__________________
`there's a big
a big hard sun beating on the big people
in the big hard world
..`

Edytowane przez Arrasando
Czas edycji: 2015-03-10 o 22:46
Arrasando jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 07:45   #1802
Pasim
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 12
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Taki żel możesz sobie ukrecic poprostu zageszczajac guma ksantanowa albo carbomerem sok aloesowy z dodatkiem ekstraktu z wierzby i gliceryny, regulując pH kwasem mlekowym o ile byłaby taka potrzeba i konserwując. Ale ja nie rezygnowalabym z z ulubionego kosmetyku, E 407 jest szkodliwy w połączeniu z kwasem żoładkowym a zewnętrznie chrząstnica jest używana od wielu lat w lecznictwie ze względu na karagen, myślę, że wtedy nie szkodzi. Takie jest moje zdanie.
Pasim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 08:49   #1803
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Kolejna zła informacja o sklepie zielony klub !
Znajoma koleżanki wczoraj w końcu (po trzech tygodniach) dostała zamówiony towar
Jest jednak jeden szkopuł : wszystkie produkty maja datę produkcji 09.03.2015 i ważne są albo 24 albo 36 miesięcy
No superrrrrrrrrr!

Mam pytanie :
jeśli robię krem to większości używa się dwóch emulgatorów.
Chcę zrobić z bazą emulgatorową (e-naturalne) o składzie : Glyceril stearate, cetearyl alcohol, Stearic acid, sodium lauroyl glutamate w ilości 4% to jaki drugi emulgator powinnam wziąć?
taki mam zamysł na krem na dzień :
Faza A : 26%
baza emulgatorowa 4%
masła i oleje razem 20%
no i jaki kolejny emulgator? alholol cetearylowy? a może zwykły wosk pszczeli?
Faza B : 59% w tym 2% gliceryny reszta woda destylowana
Faza C : 15%
5% spirytus, i 10% dodatki odżywcze

Mądre główki, proszę pomóżcie.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 13:31   #1804
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Mam pytanie :
jeśli robię krem to większości używa się dwóch emulgatorów.
Chcę zrobić z bazą emulgatorową (e-naturalne) o składzie : Glyceril stearate, cetearyl alcohol, Stearic acid, sodium lauroyl glutamate w ilości 4% to jaki drugi emulgator powinnam wziąć?
taki mam zamysł na krem na dzień :
Faza A : 26%
baza emulgatorowa 4%
masła i oleje razem 20%
no i jaki kolejny emulgator? alholol cetearylowy? a może zwykły wosk pszczeli?
Faza B : 59% w tym 2% gliceryny reszta woda destylowana
Faza C : 15%
5% spirytus, i 10% dodatki odżycze

Mądre główki, proszę pomóżcie.
Powiem tak: w bazie emulgującej są już dwa różne emulgatory: Glyceryl Stearate (niskie HLB) i koemulgatory Sodium Lauroyl Glutamate (wysokie HLB). Poza tym, mieszanka alkoholi cetylowego i stearylowego (Cetearyl Alcohol) i kwas stearynowy (Stearic Acid) działają konsystencjotwórczo. Można się spierać czy ten ostatni jest koemulgatorem czy konsystencjotwórzcym, ale to bez sensu

Zakładam, że wyjdzie emulsja w/o, więc teoretycznie dodatek wosku pszczelego powinien ją dodatkowo stabilizować, aczkolwiek sprawi, że będzie ona bardziej wyczuwalna na skórze i tłustsza.

Zawsze można dodać kombinację Magnesium Stearate (2%) i Magnesium Sulfate (1%) - bardzo dobrze stabilizują w/o. Jeśli nie będzie ich w Internecie, zawsze można skoczyć do apteki lub sklepu chemicznego Zapewniam, że są bezpieczne i nieszkodliwe.

Ktoś inny ma jakieś pomysły?
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 14:17   #1805
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Purpur
wytłumacz mi proszę co to jest HLB i od czego zależy czy krem będzie O/W czy W/O.
W moim mieście nie ma sklepu chemicznego. Mogę spróbować w aptece a o co mam pytać? O Magnesium Stearate i Magnesium Sulfate?
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 14:39   #1806
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Purpur
wytłumacz mi proszę co to jest HLB i od czego zależy czy krem będzie O/W czy W/O.
W moim mieście nie ma sklepu chemicznego. Mogę spróbować w aptece a o co mam pytać? O Magnesium Stearate i Magnesium Sulfate?
HLB jest to skala obrazująca hydrofobowość/hydrofilowość substancji - przede wszystkim emulgatorów. Mówiąc prosto: na podstawie HLB możemy określić czy emulgator lepiej rozpuszcza się w tłuszczach, czy w wodzie. HLB mieści się w granicach od 0 do 20.

Istnieją dwa podstawowe (ale nie jedyne) typy emulsji: woda w oleju (w/o) oraz olej w wodzie (o/w). W tej pierwszej, kropelki wody są "rozbite" w ciągłej fazie oleju, natomiast w tej drugiej na odwrót: kropelki oleju w ciągłej fazie wodnej. Upraszczając: typ emulsji zależy od użytego emulgatora. Jeśli emulgator lepiej rozpuszcza się w tłuszczach (HLB 0 - 10), to powstanie emulsja w/o, jeśli będzie lepiej rozpuszczał się w wodzie (HLB 10 - 20), powstanie emulsja o/w.

To oczywiście bardzo duże uproszczenie. Na razie spróbowałbym zrobić emulsję bez stearynianu/siarczanu, ale jkbc podrzucam dwa linki. Siarczan może być w aptece, stearynian chyba łatwiej zamówić.

http://www.e-naturalne.pl/pl/p/Stearynian-magnezu-/736
http://www.aptekaolmed.pl/product-po...rzka-100g.html
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 15:17   #1807
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Purpur Pokaż wiadomość
HLB jest to skala obrazująca hydrofobowość/hydrofilowość substancji - przede wszystkim emulgatorów. Mówiąc prosto: na podstawie HLB możemy określić czy emulgator lepiej rozpuszcza się w tłuszczach, czy w wodzie. HLB mieści się w granicach od 0 do 20.

Istnieją dwa podstawowe (ale nie jedyne) typy emulsji: woda w oleju (w/o) oraz olej w wodzie (o/w). W tej pierwszej, kropelki wody są "rozbite" w ciągłej fazie oleju, natomiast w tej drugiej na odwrót: kropelki oleju w ciągłej fazie wodnej. Upraszczając: typ emulsji zależy od użytego emulgatora. Jeśli emulgator lepiej rozpuszcza się w tłuszczach (HLB 0 - 10), to powstanie emulsja w/o, jeśli będzie lepiej rozpuszczał się w wodzie (HLB 10 - 20), powstanie emulsja o/w.

To oczywiście bardzo duże uproszczenie. Na razie spróbowałbym zrobić emulsję bez stearynianu/siarczanu, ale jkbc podrzucam dwa linki. Siarczan może być w aptece, stearynian chyba łatwiej zamówić.

http://www.e-naturalne.pl/pl/p/Stearynian-magnezu-/736
http://www.aptekaolmed.pl/product-po...rzka-100g.html
Ok, dzięki, teraz rozumiem więcej co oznacza, że mam kolejne pytania.
A skąd mam wiedzieć jakie HLB ma dany emulgator? W sklepach internetowych raczej nie podają tego.
No i jakie to ma znaczenie czy dany krem to o/w czy odwrotnie?
jeśli dobrze zrozumiałam, to nie mam dodawać nic czy dodać choćby troszkę wosku? Koleżanka ma stearynian magnezu bo robi kolorówkę i mówi, że może dećko mi dać.
No i na tej stronie co wskazałeś podają, że stearynian magnezu Nierozpuszczalny w wodzie i olejach. W wodzie tworzy zawiesinę. to jak to się dodaje?
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl

Edytowane przez ewka49
Czas edycji: 2015-03-11 o 15:20
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-03-11, 18:29   #1808
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Ok, dzięki, teraz rozumiem więcej co oznacza, że mam kolejne pytania.
A skąd mam wiedzieć jakie HLB ma dany emulgator? W sklepach internetowych raczej nie podają tego.
No i jakie to ma znaczenie czy dany krem to o/w czy odwrotnie?
jeśli dobrze zrozumiałam, to nie mam dodawać nic czy dodać choćby troszkę wosku? Koleżanka ma stearynian magnezu bo robi kolorówkę i mówi, że może dećko mi dać.
No i na tej stronie co wskazałeś podają, że stearynian magnezu Nierozpuszczalny w wodzie i olejach. W wodzie tworzy zawiesinę. to jak to się dodaje?
Aby sprawdzić HLB emulgatora wystarczy wpisać w wyszukiwarce jego nazwę INCI i słowo "hlb" Kremy w/o są z reguły (ale nie zawsze!) tłustsze, cięższe i bardziej lepiące. O/w są zazwyczaj dość lekkie. Oczywiście to wszystko kwestia emolientów. Poprzez dodatek suchych można stworzyć bardzo lekką emulsję w/o.

Proponuję najpierw zrobić emulsję bez dodatków - ewentualnie z woskiem. Wosku sugeruję dodać około 0,25% - do fazy olejowej oczywiście. Jeśli się rozwarstwi, spróbować raz jeszcze z siarczanem i stearynianem.

Stearynian magnezu dodajemy do fazy olejowej - nie będzie się rozpuszczał, ale pływał po wierzchu. Najlepiej wtedy fazę pomieszać bagietką. Siarczan magnezu rozpuszcza się bez problemu w wodzie - tam też go umieszczamy (faza B w Twoim kremie, prawda?).

Razem stanowią niezastąpiony tandem stabilizujący emulsje w/o


Ważne! Poszukałem surowca, o którym pisałaś. Czy to Beautyderm HP? Jeśli tak, to moja teoria jest fałszywa. Producenci uważają, że tworzy on emulsję o/w, więc nie należy stabilizować jej woskiem bądź stearynianem i siarczanem magnezu. Gdyby wszyło niestabilne, można dać go trochę więcej, bądź zagęścić jakimś zagęstnikiem hydrofilowym: na przykład gumą ksantanową.

Edytowane przez Purpur
Czas edycji: 2015-03-11 o 21:51
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-11, 22:33   #1809
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Jesteś wielki !
Wspomniana baza to baza emulgatorowa (tak się nazywa) że sklepu e-naturalne. Tam polecają jako drugi Emulgator alkohol cetearylowy.
Znalazłam w niektórych sklepach, przy niektórych emulgatorach HLB
No to go dodam i już !
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-12, 08:03   #1810
astraroth
Rozeznanie
 
Avatar astraroth
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 590
Send a message via Skype™ to astraroth
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Kolejna zła informacja o sklepie zielony klub !
Znajoma koleżanki wczoraj w końcu (po trzech tygodniach) dostała zamówiony towar
Jest jednak jeden szkopuł : wszystkie produkty maja datę produkcji 09.03.2015 i ważne są albo 24 albo 36 miesięcy
No superrrrrrrrrr!

Mam pytanie :
jeśli robię krem to większości używa się dwóch emulgatorów.
Chcę zrobić z bazą emulgatorową (e-naturalne) o składzie : Glyceril stearate, cetearyl alcohol, Stearic acid, sodium lauroyl glutamate w ilości 4% to jaki drugi emulgator powinnam wziąć?
taki mam zamysł na krem na dzień :
Faza A : 26%
baza emulgatorowa 4%
masła i oleje razem 20%
no i jaki kolejny emulgator? alholol cetearylowy? a może zwykły wosk pszczeli?
Faza B : 59% w tym 2% gliceryny reszta woda destylowana
Faza C : 15%
5% spirytus, i 10% dodatki odżywcze

Mądre główki, proszę pomóżcie.
Nie rozumiem co jest nie z datą ważności produktów z zielonego klubu skoro mają datę produkcji z tego roku?? Chyba że chodzi o fakt podawania mało rzetelnej informacji, bo wątpię, że wszystkie produkty mają tą samą datę produkcji.
Co do emulgatorów w Twoim kremie - użycie bazy, która de facto jest mieszaniną kilku emulgatorów sprawia, że wystarczy tylko ten jeden jako emulgator. Przeczytaj na stronie ile zaleca dodawać jej dystrybutor i zastosuj się do wskazówek. W Twojej bazie jest alkohol cetearylowy oraz kwas stearynowy więc nie ma potrzeby dodawania dodatkowych emulgatorów.
astraroth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-12, 08:49   #1811
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez astraroth Pokaż wiadomość
Nie rozumiem co jest nie z datą ważności produktów z zielonego klubu skoro mają datę produkcji z tego roku?? Chyba że chodzi o fakt podawania mało rzetelnej informacji, bo wątpię, że wszystkie produkty mają tą samą datę produkcji.
Co do emulgatorów w Twoim kremie - użycie bazy, która de facto jest mieszaniną kilku emulgatorów sprawia, że wystarczy tylko ten jeden jako emulgator. Przeczytaj na stronie ile zaleca dodawać jej dystrybutor i zastosuj się do wskazówek. W Twojej bazie jest alkohol cetearylowy oraz kwas stearynowy więc nie ma potrzeby dodawania dodatkowych emulgatorów.
Dzięki ! Mnie też wydawało się, że jeden złożony emulgator (tym bardziej, że nazywa się "baza" powinien wystarczyć ale sprzedawca myśłi inaczej dlatego moje pytanie. Produkty pochodzą ze sklepu e-naturalne. Na ich stronach, w recepturach, podają "baza emulgatorowa 6%, alkohol cetearylowy 4%. Wklejam link bo chyba nie umiem wytłumaczyć.
http://www.e-naturalne.pl/pl/i/KREMY/19

Ponieważ jestem totalnym laikiem w robieniu kosmetyków dlatego zadaję tak dużo pytań. Jeśli coś mam zrobić to musi być zrobione porządnie a do tego potrzebna jest primo - wiedza, secundo - doświadczenie (nabyte z czasem ale z solidna wiedzą).
Wiem, że na forum nie nauczę się wystarczająco ale dostaję wskazówki i szukam, czytam... uczę się, pilnie się uczę. Fabryki nie otworzę ale w każdym hobby dożę do profesjonalizmu. (taki mam już charakter). Poświęciłam kawałek nocy i okazało się, że faktycznie, czasami sprzedawcy podają HLB emulgatorów.
(Purpur - jesteś niesamowicie pomocny. Dziękuję i mam nadzieję, że nie zamęczam cię. )


Co do zielonego klubu - widziałam te produkty (pojechałam bo nie dawałam wiary). Faktycznie na opakowaniu jest data 09.03.2015 i okres przydatności 24 miesiące a na niektórych 36 miesięcy.
Całkowity brak profesjonalizmu. Ja na pewno w tym sklepie nigdy nic nie kupię. Rozumiem, że 09.03.2015 mogli pakować towar, bo dostała paczkę 10.03.2015. Jednak dwa, trzy lata ważności od daty zapakowania to przegięcie. Kupowała emulgatory i witaminy.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-12, 10:50   #1812
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Jesteś wielki !
Jasne! Wymądrzałem się pół dnia, żeby w końcu stwierdzić: wykonaj krem, jak zalecają w recepturze
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-12, 11:10   #1813
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Purpur Pokaż wiadomość
Jasne! Wymądrzałem się pół dnia, żeby w końcu stwierdzić: wykonaj krem, jak zalecają w recepturze
oj, nie to miałam na myśli. A co mogłeś powiedzieć, jak masz świadomość o mojej niewiedzy? -baba nie wie nic, podpowiem, zrobi, nie wyjdzie i będzie moja wina, to niech zrobi jak piszą i po problemie.
Wytłumaczyłeś mi o HLB i o rodzajach emulsji. Zmobilizowałeś, podsunąłeś, gdzie mam czego szukać. Podałeś substancje, które można wprowadzić jako stabilizator (zagęstnik) a nie kolejny emulgator.
Czytam, czytam... zapamiętuję, zapisuję.... Nim zrobię kolejny krem to jeszcze potrwa.

A przy okazji - są kosmetyki do twarzy, do rąk, do ciała. Przeglądam receptury i wg mnie to różnią się dodatkami aktywnymi. Na tym samym emulgatorze, te same oleje... Proszę , wytłumaczcie mi na czym polega różnica pomiędzy nimi. Może aby były lżejsze różnią się ilością użytych składników? np faza olejowa do twarzy 30%, do rąk 20% a do ciała 10%? i faza wodna analogicznie? A potem, kawa, kwas hialuronowy, wyciąg z rumianku itp w zależności od potrzeb, upodobań, zapotrzebowania rynku?
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-12, 13:35   #1814
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
A przy okazji - są kosmetyki do twarzy, do rąk, do ciała. Przeglądam receptury i wg mnie to różnią się dodatkami aktywnymi. Na tym samym emulgatorze, te same oleje... Proszę , wytłumaczcie mi na czym polega różnica pomiędzy nimi. Może aby były lżejsze różnią się ilością użytych składników? np faza olejowa do twarzy 30%, do rąk 20% a do ciała 10%?
Musi tu ktoś jeszcze popisać - najlepiej, żeby mnie korygował, gdybym gadał bzdury

Kremy do różnych zastosowań różnią się przede wszystkim rodzajem emolientów, czyli składników tłuszczowych. Jeśli ktoś ma suchą skórę, może preferować tłuste kremy. Ich wygląd i właściwości zapewniają typowe oleje czyli triglicerydy, np. olej z pestek winogron czy słodkich migdałów. Do twarzy zazwyczaj trzeba pokombinować z innymi emolientami: takimi, które nie spowodują efektu "świecenia" i nie będą zbyt ciężkie pod makijażem - triglicerydy zazwyczaj odpadają.
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 08:41   #1815
astraroth
Rozeznanie
 
Avatar astraroth
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 590
Send a message via Skype™ to astraroth
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Dzięki ! Mnie też wydawało się, że jeden złożony emulgator (tym bardziej, że nazywa się "baza" powinien wystarczyć ale sprzedawca myśłi inaczej dlatego moje pytanie. Produkty pochodzą ze sklepu e-naturalne. Na ich stronach, w recepturach, podają "baza emulgatorowa 6%, alkohol cetearylowy 4%. Wklejam link bo chyba nie umiem wytłumaczyć.
http://www.e-naturalne.pl/pl/i/KREMY/19
Jak na moje oko to za dużo, zwłaszcza że alk. cetearylowy dodaje się w mniejszym stężeniu niż alk. cetylowy. Ja w swoich kremach używam MGS'a i alk. cetylowego w takich stężeniach:
- MGS - 3 %
- alk. cetylowy - 2-3 % i to w zupełności wystarcza.
Kiedyś miałam alk. cetearylowy i moim skromnym zdaniem zagęszcza dużo mocniej niż cetylowy. Więc oprócz tego że bazy 6% każą dać to jeszcze alk. cetearylowego 4%?? To przecież 10 % emulgatorów w całkowitym składzie kosmetyku !!! Mnie by taka formulacja zapchała po jednym użyciu.
Dobra, znalazłam na stronie manufakturakosmetyczna takie infomacje odnośnie alk. cetearylowego (więc dobrze czułam, że zagęszcza emulsje bardziej niż alk. cetylowy ). Cytując:
"
Alkohol cetearylowy (INCI: Cetearyl Alcohol) to mieszanina alkoholu cetylowego (INCI: Cetyl Alcohol) i stearylowego (INCI: Stearyl Alcohol). Ma właściwości podobne do alkoholu cetylowego, jednakże w większym stopniu zwiększa lepkość kosmetyku.
Zalecane stężenie alkoholu cetearylowego w gotowym kosmetyku to 0,5 do 5%. Zastosowany w ilościach powyżej 5% sprawi, że krem stanie się suchy i woskowaty."
No więc e-naturalne radzi dać 6% bazy plus 4% alk. cetearylowego? Ja za taką recepturę podziękuję.
astraroth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 10:26   #1816
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

oj ile wiedzy. Dzięki.
Przeczytała również to w "manufakturze.." Jednakże to samo napisali przy alkoholu cetylowym i już głupieję.

popróbuję, wezmę po 3% z obu emulgatorów i zobaczę co wyjdzie. A znasz GSC?

Mam jeszcze pytanie co do oleju arganowego.
Czytałam, że dodaje się go na końcu, po przestudzeniu kremu bo nie jest odporny na wysokie temperatury.

No i spotkałam się z czymś takim jak "polysorbate 20, 60, 80. Pisza że są to również emulgatory ale rozpuszczają tłuszcze w wodzie, olejki itp zachowując ich właściwości.
Zna je ktoś?
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 10:57   #1817
Sophianne
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 16
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Witam,

Czy kremy do których zamierzam dodać liposomy (np. liposom z nanozłotem, liposom antyhistaminowy) mogę konserwować DHA BA? I czy liposomy można łączyć: np. liposom antyhistaminowy i liposom na rozszerzone i pękające naczynka?
Sophianne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 12:26   #1818
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
No i spotkałam się z czymś takim jak "polysorbate 20, 60, 80. Pisza że są to również emulgatory ale rozpuszczają tłuszcze w wodzie, olejki itp zachowując ich właściwości.
Zna je ktoś?
Polisorbaty to emulgatory o wysokim HLB. Są stosowane w emulsjach, częściej jednak wykorzystuje się je jako solubilizatory. Pozwalają na wprowadzenie relatywnie niewielkich ilości substancji hydrofobowych (nierozpuszczalnych w wodzie) do wody - na przykład olejków eterycznych. Mam przykład emulsji z użyciem Polysorbate 60:

Glyceryl Stearate: 14%; Cetyl Alcohol: 0,5%; Polysorbate 60: 3%; oleje 6%; gliceryna 5%; reszta: woda.

Mimo dużej ilości GS powinien wyjść dość lekki
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 13:43   #1819
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Purpur Pokaż wiadomość
Polisorbaty to emulgatory o wysokim HLB. Są stosowane w emulsjach, częściej jednak wykorzystuje się je jako solubilizatory. Pozwalają na wprowadzenie relatywnie niewielkich ilości substancji hydrofobowych (nierozpuszczalnych w wodzie) do wody - na przykład olejków eterycznych. Mam przykład emulsji z użyciem Polysorbate 60:

Glyceryl Stearate: 14%; Cetyl Alcohol: 0,5%; Polysorbate 60: 3%; oleje 6%; gliceryna 5%; reszta: woda.

Mimo dużej ilości GS powinien wyjść dość lekki
rety, znowu pełno obcych słów
Czy dobrze rozumiem, że jeśli wezmę olej i polysorbate to olej rozpuści się w nim i nie będę miała warstwy tłuszczu?
A czy do twojego przepisu można dołożyć jeszcze jakieś substancje, np koleinę, jedwab, kreatynę, kwas hialuronowy?
6% oleju przy 17,5% emulgatorów? to dużo czy mało? Wszystkie przepisy mają więcej olejów i znacznie mniej wody (tu wychodzi 71,5%)
Czy jeśli zrobię z polysorbate 80 i olejów odżywkę do włosów to nie będzie tłusta? Da radę jej nie spłukiwać? O coś takiego mi właśnie chodzi.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-13, 14:40   #1820
Arrasando
Rozeznanie
 
Avatar Arrasando
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 772
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Pasim Pokaż wiadomość
Taki żel możesz sobie ukrecic poprostu zageszczajac guma ksantanowa albo carbomerem sok aloesowy z dodatkiem ekstraktu z wierzby i gliceryny, regulując pH kwasem mlekowym o ile byłaby taka potrzeba i konserwując. Ale ja nie rezygnowalabym z z ulubionego kosmetyku, E 407 jest szkodliwy w połączeniu z kwasem żoładkowym a zewnętrznie chrząstnica jest używana od wielu lat w lecznictwie ze względu na karagen, myślę, że wtedy nie szkodzi. Takie jest moje zdanie.
dzieki za odpowiedz
__________________
`there's a big
a big hard sun beating on the big people
in the big hard world
..`
Arrasando jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-13, 21:14   #1821
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
Czy dobrze rozumiem, że jeśli wezmę olej i polysorbate to olej rozpuści się w nim i nie będę miała warstwy tłuszczu?
A czy do twojego przepisu można dołożyć jeszcze jakieś substancje, np koleinę, jedwab, kreatynę, kwas hialuronowy?
6% oleju przy 17,5% emulgatorów? to dużo czy mało? Wszystkie przepisy mają więcej olejów i znacznie mniej wody (tu wychodzi 71,5%)
Czy jeśli zrobię z polysorbate 80 i olejów odżywkę do włosów to nie będzie tłusta? Da radę jej nie spłukiwać? O coś takiego mi właśnie chodzi.
Najlepiej efekt będzie widać jeśli weźmiesz 0,2% olejku eterycznego i 2% Polysorbate (dowolnego) - zmieszasz ze sobą, a potem dodasz wodę (97,8%). Żadnych kropelek olejku - przeźroczysty roztwór!

Do mojego przykładowego kremu można dodać oczywiście co się chce Mam jeszcze jedną recepturę - trochę mniej emulgatorów:

Polysorbate 60: 2%; Sorbitan Stearate: 2%; Cetearyl Alcohol: 1%; oleje: 21%; reszta: woda.

Z odżywek do włosów nie jestem orłem - muszę się jeszcze podszkolić. Tutaj potrzeba kogoś innego
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-14, 08:28   #1822
Pasim
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 12
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Podrzucam dwie sprawdzone odżywki w tym jedna bez spłukiwania, autorski pomysł Italiany ale dowolnie modyfikowany jest super
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Screenshot_2015-01-17-02-07-27.jpg (127,2 KB, 16 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Screenshot_2015-02-27-23-19-06.jpg (89,5 KB, 15 załadowań)
Pasim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-20, 08:41   #1823
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Purpur Pokaż wiadomość
Najlepiej efekt będzie widać jeśli weźmiesz 0,2% olejku eterycznego i 2% Polysorbate (dowolnego) - zmieszasz ze sobą, a potem dodasz wodę (97,8%). Żadnych kropelek olejku - przeźroczysty roztwór!

Do mojego przykładowego kremu można dodać oczywiście co się chce Mam jeszcze jedną recepturę - trochę mniej emulgatorów:

Polysorbate 60: 2%; Sorbitan Stearate: 2%; Cetearyl Alcohol: 1%; oleje: 21%; reszta: woda.

Z odżywek do włosów nie jestem orłem - muszę się jeszcze podszkolić. Tutaj potrzeba kogoś innego
Chętnie zrobiłabym któryś twój krem ale nie mam takich składników. Nie mam : Sorbitan Stesrate i Glyceryl Stearate.
Za to mam polysorbate 20 i 80 i monosterynian glicerolu.
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-20, 18:30   #1824
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Na szczęście Glyceryl Stearate to właśnie monostearynian glicerolu
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-23, 09:03   #1825
ewka49
Raczkowanie
 
Avatar ewka49
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: piękne, zacofane miasto
Wiadomości: 448
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Purpur Pokaż wiadomość
Na szczęście Glyceryl Stearate to właśnie monostearynian glicerolu
No to fajnie, brakuje mi tylko Sorbitan Stesrate i Polysorbate 60. A czym mogę je zastąpić?
No i jeszcze jedno pytanie, jaki wpływ na gęstość kremu ma rodzaj oleju. To znaczy, jeśli wezmę same masła to czy krem będzie gęściejszy niż gdybym użyła płynnych. Np. jest masło avocado i olej avocado, masło shea i oleina masła shea, olej kokosowy nierafinowany i olej kokosowy frakcjonowany....
__________________
SPEŁNIONA 50-TKA -



Miłość jest największym sensem istnienia.
E.Hemingway
z miłości do natury...
www.domowykosmetyk.pl
ewka49 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 11:22   #1826
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Mam pytanie odnosnie glikoli - propylenowego i polietylenowego (PEG 400).

W ZSK pojawily sie przepisy z kwasem azelainowym, gdzie do rozpuszczenia kwasu użyto PEGu. Wiem, że kwas ten można rozpuścić również w glikolu propylenowym, ale interesuje mnie czy działanie takiego produktu bedzie inne/gorsze niż tego na PEGu?
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-27, 01:09   #1827
kasiatoya
Rozeznanie
 
Avatar kasiatoya
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 905
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

nie śledzę wątku ale chciałam się pożalić, że wyszły mi dzisiaj kluchy a nie krem...
trochę na własne życzenie
no trudno, praktyka czyni mistrza więc jutro ukręcę sobie lepszy
i zabieram się do czytania wątku jak wam idzie
kasiatoya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-27, 05:27   #1828
Purpur
Przyczajenie
 
Avatar Purpur
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 27
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez ewka49 Pokaż wiadomość
No to fajnie, brakuje mi tylko Sorbitan Stesrate i Polysorbate 60. A czym mogę je zastąpić?
No i jeszcze jedno pytanie, jaki wpływ na gęstość kremu ma rodzaj oleju. To znaczy, jeśli wezmę same masła to czy krem będzie gęściejszy niż gdybym użyła płynnych. Np. jest masło avocado i olej avocado, masło shea i oleina masła shea, olej kokosowy nierafinowany i olej kokosowy frakcjonowany....
Polysorbate 60 można zastąpić na pewno przy pomocy Polysorbate 20 lub 80. Jeśli chodzi o Sorbitan Stearate, na pewno można użyć innego emulgatora, ale ciężko to przewidzieć bez prób... Zawsze można poeksperymentować

Jeśli chodzi o oleje to nie trzeba czasem dawać tylko masła, żeby otrzymać masło Znalazłem recepturę, gdzie użyto 13% masła shea oraz 10% innych składników tłuszczowych (płynnych). Robiłem ją i pamiętam, że wyszło piękne masło. Cóż, tu też mogę rzucić truizm, że warto próbować
Purpur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-27, 17:42   #1829
kasiatoya
Rozeznanie
 
Avatar kasiatoya
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 905
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Kochani doradźcie jakiś emulgator i prostą recepturę do zrobienia kremu na zimno.
Mam cudne oleje których ogromnie szkoda mi grzać a na zimno nic jeszcze nie robiłam i chciałabym coś sprawdzonego co na pewno się uda.
kasiatoya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-28, 09:39   #1830
Pasim
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 12
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Ja stosuję SLP z ZSK gdy mieszam olej z dzikiej róży z 1,5% HA, kofeina i odrobina wody różanej. Stosuje ta mieszankę pod oczy w roll-on'ie. Jednak jeżeli chcesz aby powstał krem trzeba zageszczac. No i eksperymentowalabym na małych porcjach najpierw aby nie zmarnować produktów.
Pasim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-08-31 15:16:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:14.