13 Latka Chrzestną ? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-23, 14:56   #31
byliczka
Zakorzenienie
 
Avatar byliczka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Cracow
Wiadomości: 9 876
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Ale nie wyobrażam sobie 14 latki która pomoże rodzicom malucha we wdrażaniu mu katolickich tradycji bo w tym wieku to się ma troche inne priorytety.
__________________
byliczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-23, 18:57   #32
NiColQa14
Wtajemniczenie
 
Avatar NiColQa14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Wrocław.
Wiadomości: 2 439
GG do NiColQa14
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Dlaczego każdy uważą, że 14 latka jest niepoważna i nieodpowiedzialna ?? Czasem osoby po 25 r. życia są mniej odpowiedzialne od 14 latki. To zależy od osoby. Nie można wszystkich brać i oceniać grupowo, bo każdy jest inny.
__________________
05.06.2015
NiColQa14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-24, 13:36   #33
byliczka
Zakorzenienie
 
Avatar byliczka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Cracow
Wiadomości: 9 876
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Tu nie chodzi o poważność, tak jak nie chodzi o spędzanie czasu z dzieckiem, bo nie o to chodzi w byciu rodzicem chrzestnym. Wyobraź sobie że rodzice Twoje chrześniaka giną w wypadku (odpukać) ty jako matka chrzestna masz kościelny obowiązek zastąpić ich we wprowadzaniu dziecka w życie katolickie. Widzisz się w tym? I to nie ma że mama ci pomoże, TY masz ten obowiązek a nie Twoi rodzice.

Nie rozumiem np. brania za chrzestnych dzieci w wieku 14, 15 lat bo to dziecko które będzie chrzczone to dziecko brata czy siostry.
__________________
byliczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-25, 11:59   #34
lucyAS
Zadomowienie
 
Avatar lucyAS
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 124
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

jezeli w wieku 15 lat zostajesz chrzestna to zanim dziecko zacznie mówic masz już około 18 lat, czyli juz mozesz nauczyc 3 latka pacierza

wczesniej i tak nie ma co uczyc niemowlaka tajników wiary katolicjiej, a zanim dziecko zacznie pierwsze powazne nauki katechizmu przed I komunią to chrzestna bedzie juz miec około 21 lat czyli powinna "teoretycznie " miec dosc wiedzy na tematy religijne i w razie koniecznosci moze pomagac lub zastapic rodziców w wychowaniu w wierze
__________________
GABRYŚ - nasz mały skarb
29. 01. 2009


start - 94 17.12.2011
cel 1 - 90 - osiągnięty
cel 2 - 85 - osiągnięty 24.03.2012
cel 3 - 80 - ........
cel 4 - 75 - .........
cel 5 - 70 - ........
lucyAS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-15, 23:40   #35
muszkaowocowka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szkoła/Dom
Wiadomości: 157
GG do muszkaowocowka
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

wydaje mi sie ze osoba po bierzmowaniu moze dopiero zostac chrzestnym/chrzestna ; ) czyli jakos w wieku 14/16 lat ; )
muszkaowocowka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-16, 00:10   #36
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Teoria od praktyki często odbiega.
Brak bierzmowania można zbić odpowiednią argumentacją...

To, czy 13-latka stanowi właściwą osobę...
Dla mnie jest jeszcze przede wszystkim dzieckiem, lecz ludzie często na rodziców chrzestnych wybierają swoje rodzeństwo.
W końcu kiedyś nie będzie miała lat trzynastu, tylko zamieni się w dorosłą kobietę...
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-16, 08:00   #37
Schmetti
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 4
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Hm...
Ja miałam ciut więcej niż trzynaście lat, bo piętnaście, nie miałam bierzmowania i zostałam chrzestną Wystarczyła mi tylko karteczka od księdza, że byłam u spowiedzi oraz biorę udział w scholi.

Co do tego, że jestem chrzestną, która kupuje drogie prezenty i poświęca godzinę na zabawę (bo taką powinnam być, czytając Wasze wypowiedzi), to się nie zgodzę.
Prezentów drogich jej nie kupuję, chyba, że na urodziny czy Gwiazdkę, ale to chyba logiczne. Tak "zwyczajnie" to ładny ciuszek z dobrej firmy, ewentualnie lala, którą może dowolnie rzucać o ściany.
Pobawić się z nią jasne, że pobawię. Ale kiedy jej matka musi coś ważnego załatwić, a nie chce tachać małej, zostaję i przypilnuję, nakarmię, umyję, uśpię.
Fakt faktem, że chrzestną zostałam dlatego, że było tak ustalone wcześniej, a nie wypada odmówić, ale teraz naprawdę nie żałuję.

Moim zdaniem zależy to tylko i wyłącznie od dojrzałości psychicznej. Bo tak naprawdę, jak już było wspomniane, dwudziestolatka nieraz jest dojrzalsza od piętnasto czy szesnastolatki.
Schmetti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-16, 08:19   #38
aaaaniaaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 160
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Cytat:
Napisane przez ..::LoLi::.. Pokaż wiadomość
Moja siostra chce uczynić 13 letnią kuzynkę chrzestną dziecka.Przyznam ze ma ona świetny kontakt z małymi dziećmi . Czy może ona zostać chrzestną dziecka ? Jak argumentować wybór u kiędza ?
Jeśli dziewczynka ma bierzmowanie nie trzeba nic argumentować u księdza. Ja sama pierwszy raz podawałam dziecko jak miałam 16 lat i myślę ze nie żałują tego ani jej rodzice ani ona sama.
aaaaniaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 20:00   #39
arisa
Zadomowienie
 
Avatar arisa
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 519
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Cytat:
Napisane przez lucyAS Pokaż wiadomość
zgadzam sie ze powinno sie byc nie tyle dorosłym co dojrzałym,
niektórzy jednak dojrzewaja psychicznie i emocjonalnie szybciej niz inni
nie kazda 14-latka jest ciagle głupiutkim dzieckiem ...
Zacznijmy od nazwy: Rodzice Chrzestni. Nie rodzeństwo, nie wujkowie. Więc jak nazwa wskazuje, wymaga to czegoś więcej niż dobrych chęci. I wiek jednak ma tu do rzeczy, bo gdyby tak nie było, to ślub mogłyby też brać 14-latki.
A jeśli ksiądz zezwala na bycie chrzestna osobie poniżej 16. r.ż. i nie bierzmowanej, to nie widze w tym logiki. Po co w ogóle chrzest przyjmować, skoro nijak nie wiążą sie ze sobą sakramenty. Przecież 11-latek miał już komunie. Na pewno jest wysatrczająco uświadomiony w kwestiach religijnych. A w byciu chrzestną nie tylko chodzi o naukę modlitw, bo tego to i w szkole dziecko nauczą. Chodzi raczej o przekazywanie pewnych wartości.
__________________
Co to jest miłość ? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi serca

http://s3.suwaczek.com/20090530040117.png

http://www.suwaczki.com/tickers/p19ucsqvry96uqg4.png

15.12.2010 - prawo jazdy zdane
arisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 20:08   #40
pietrusia
Zakorzenienie
 
Avatar pietrusia
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Okolice Pilzna
Wiadomości: 3 915
GG do pietrusia
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Cytat:
Napisane przez truskaffka Pokaż wiadomość
ja mialam 15 lat, nie jest konieczne bierzmowanie i jestem "mamusia" 4 letniej dziewczynki
Ja też miałam 15 lat jak trzymałam chrzesniaka do chrztu, ale bierzmowanie juz miałam. Wydaje mi sie to tak niedawno.... a teraz w maju bede mieć jego Pierwszą Komunie... ale ten czas leci
pietrusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-26, 19:29   #41
angie19
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: *UK* Szkocja
Wiadomości: 97
Wink Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

ja mam chrzest mojego synka za tydzien i ksiadz mi powiedzial ze chrzestni musza miec ukonczone 16 lat jestem z UK ale widac ze zasady obowiazuja wszedzie te same w Kosciolach Katolickich
angie19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-26, 20:34   #42
NiColQa14
Wtajemniczenie
 
Avatar NiColQa14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Wrocław.
Wiadomości: 2 439
GG do NiColQa14
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

To też zależy od księdza.
Ten, który chrzcił moją chrześnicę się zgodził, ale pod warunkiem, że się już przygotowuję do sakramentu bierzmowania i dostane zgodę o mojego proboszcza. A, że się przygotowywałam, to mogłam

---------- Dopisano o 20:34 ---------- Poprzedni post napisano o 20:33 ----------

Zapomniałam dodać, że jestem młodą (16 lat) mamusią chrzestną 5 miesięcznej Lenki
__________________
05.06.2015
NiColQa14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-27, 08:51   #43
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Cytat:
Napisane przez kasia1361 Pokaż wiadomość

Paula jesli uwazasz ze rola matki chrzestnej polega na dawaniu prezentów to chyba masz troche mylne pojęcie.

.
a na czym jeszcze w przecietnej polskiej rodzinie ?
w ktorej do kosciola sie chodzi od swieta a jednoczesnie pluje na kosciol i psioczy na ksiedza bo wymaga za duzo modlitw przed komunia, za duzo pieniedzy itd.




Cytat:
Napisane przez moniolla Pokaż wiadomość
nie do końca......a ślub???????
a tak serio to troche dziwne podejście......na pewno twojej chrzesnicy byłoby przykro gdyby usłuszała że traktujesz bycie matka chrzestna jako zło konieczne......
ja mam 2 chrzesnice i nigdy nie pomyslałam w tych kategoriach że zostałam wrobiona.....dla mnie to zaszczyt że rodzice dzieci mieli do mnie zaufanie i powierzyli mi ten obowiązek.....w koncu "w razie czego" to na rodzicach chrzestnych spoczywa obowiązek opieki nad dzieckiem....
i mysle że nie drogie prezenty sa najwazniejsze a zainteresowanie dzieckiem.......
ja od mojej chrzestnej (i od chrzestnego też )prawie niczego w zyciu nie dostałam i nie to mnie bolało najbardziej(chociaz koleżanki opowiadały że dostały to czy tamto że chrzestna zabiera je na wycieczki itp) -tylko to że w ogóle o "tej funkcji" zapomnieli i nawet kartek urodzinowych czy zyczen telefonicznych nie dostawałam...
a pójście w odwiedziny i kupno przysłowiowego lizaka az tyle nie kosztuje.......

uwierz mi ,ze z rodzina nie mam zadnego kontaktu a chrzesnice widzialam 3 razy w zyciu .

jak mozna miec zufanie do 16 latki ? ktora sama potrzebuje opieki i nie ma zadnych praw obywatleskich ?

poza tym od ponad 10 laty nie bylam w kosciele ,nie wierze i nie lubie kosciola ,hipokryzji jaka ludzie tworza w wlasnyc domach .moje dziecko nie chodzi na religie ,nie idzie do komuni wiec jak moge byc matka chrzestna ktora ma przekazywac prawdy kosciola ?wartosci kosciola itp.

malo ktory czlowiek ponizej 20 roku zycia jest swiadomy religi,obowiazkow i prawdziwego swiata a pewnie polowa chrzestnych nie podjelaby sie wychowywania chrzesniaka bo albo nie ma z nim kontaktu albo ich nie stac albo nie chca.

wiec to wszytsko to tylko taka szopka i istnieje nikly % ludzi ktorzy traktuja to powaznie i odpowiedzialnie i zgodnie z nauka kosciola.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-29, 22:59   #44
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Moze być. Najczęściej (jeśli nie ma bierzmowania) widnieje w papierach (tylko dla kościoła) jako świadek chrztu. Bo rodzic chrzestny musi być jeden, to że jest drugi no nasz wymysł (by było ładniej). W obrządku jednak (np trzymanie do chrztu) i dla rodziny (wszystkie przywileje i obowiązki) ów 13 latek może być w pełni rodzicem chrzestnym. Choć by tak się stało warunkiem jest dobra wola udzielającego sakrament.

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2009-03-29 o 23:01
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-12, 18:57   #45
megie
Zadomowienie
 
Avatar megie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 830
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Jeżeli o możliwości bycia chrzestnym/chrzestną zależy to czy ma się bierzmowania, to jest to bardzo niesprawiedliwe, ponieważ u mnie w jednej parafii ma się bierzmowanie w wieku lat 16, a w innej w wieku lat 15.
I co teraz? Niesprawiedliwe jest to wtedy...
Też jestem w takiej sytuacji i powiem wam, że wszystko da się uzgodnić z księdzem, najlepiej proboszczem. Myślę, że to dobrze by młodzi byli chrzestnymi, ponieważ za lilka la bedą mieli większy kontakt z dzieckiem. Ja mam ciocię(której właśnie dziecka mam być chrzestna) wieku 25 lat z która bardzo dobrze się rozumiem, chodzę na zakupy , nie jest ona moją chrzestną bo wtedy jej ksiądz nie pozowił a nie miała bierzmowania. Moja chrzestna jest starsza i niestety nie mam z nią takiego kontaktu, spotykam się kilka razy na rok . Naprawdę to zależy od charakteru soby, czy jest gotowa na to by byćchcrzestną. dla mnie jest to naprawdę ważnę, już się nie mogę doczekać. Przez całą ciąże chodziłam do cioci, z nią na zakupy, do lekarza. Teraz codziennie odwiedzam ją w szpitalu..
Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie . .
megie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-12, 20:26   #46
arisa
Zadomowienie
 
Avatar arisa
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 519
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Indywidualnie? To po co w ogóle komu jakiekolwiek zasady. Jasne, one są po to by je łamać i naginać do własnych potrzeb.
__________________
Co to jest miłość ? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi serca

http://s3.suwaczek.com/20090530040117.png

http://www.suwaczki.com/tickers/p19ucsqvry96uqg4.png

15.12.2010 - prawo jazdy zdane
arisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-28, 19:04   #47
TVP
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 1
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Który kościół , u nas w parafii mam problem chrzestni mają po 14 lat i nie byli bierzmowani Poznań

Edytowane przez TVP
Czas edycji: 2009-05-28 o 19:27
TVP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-29, 12:36   #48
arisa
Zadomowienie
 
Avatar arisa
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 519
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

Cytat:
Napisane przez TVP Pokaż wiadomość
Który kościół , u nas w parafii mam problem chrzestni mają po 14 lat i nie byli bierzmowani Poznań
Twój post jest strasznie enigmatyczny. Może rozwiń myśl.
__________________
Co to jest miłość ? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi serca

http://s3.suwaczek.com/20090530040117.png

http://www.suwaczki.com/tickers/p19ucsqvry96uqg4.png

15.12.2010 - prawo jazdy zdane
arisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-21, 09:56   #49
millllenka
Przyczajenie
 
Avatar millllenka
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 26
Dot.: 13 Latka Chrzestną ?

moja siostra chciałaby bym była chrzestną jej dziecka. w trakcie chrzcin byłabym po bierzmowaniu i miała 16 lat. co myślicie ?
millllenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:31.