półsłupek i szydełkowa broszka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Druty, igła i szydełko

Notka

Druty, igła i szydełko Forum dla miłośników drutów, szydełka i igły. Tu dowiesz się jak ozdobić spodnie, na jaki kolor pofarbować koszulkę oraz jak uratować zniszczony sweter.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-06, 16:20   #1
busz
Raczkowanie
 
Avatar busz
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 93

półsłupek i szydełkowa broszka


uczę się szydełkować. umiem już robić łańcuszek! jednak dalsza nauka została trochę przyhamowana, bo z kursów które znalazłam obrazki i teksty są dla mnie niezrozumiałe... tak więc proszę, o ile któraś z was umie prosto wytłumaczyć jak się robi półsłupek, albo słupek albo co innego, bo chciałabym stworzyć broszkę na razie mało ambitną, zwykłe koło. bo chyba łańcuszkiem się nie da tego zrobić, nie wiem, nie znam się...z góry dziękuję doświadczonym
__________________
obława! obława! na młode wilki obława!
busz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-06, 16:37   #2
Beaux
Zakorzenienie
 
Avatar Beaux
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 732
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

Nie wiem czy jasno wytłumaczę, ale spróbuję: półsłupek robisz tak-wkłuwasz szydełko w robótkę (tzn. w któreś z oczek łańcuszka, np. 2 albo 3 oczko od brzegu), nawijasz na szydełko nitkę z kłębka i przeciagasz tę nitkę przez robótkę (przez to oczko, w które wcześniej wbijasz szydełko). W tym momencie znów nawijasz nitkę i przeciagasz ją przez obie pętelki, które masz na szydełku. I masz półsłupek, dalej robisz tak samo.
Słupek robi się podobnie, ale inaczej : wbijasz szydełko, narzucasz nitkę, przeciągasz ją przez robótkę, jeszcze raz narzucasz, przeciagasz przez pierwsze dwie pętelki i znowu narzucasz, przeciagasz przez ostatnie dwie petelki. I juz. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam!
Chyba najlepiej by było jakby Ci to ktoś "na żywo" pokazał (ja się tak uczyłam od Mamy).
Beaux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-06, 19:28   #3
Beaux
Zakorzenienie
 
Avatar Beaux
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 732
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

Tu masz jeszcze przystępnie opisany półsłupek:
http://maranta.livenet.pl/polslupek.htm#1
a tu słupek:
http://maranta.livenet.pl/slupek.htm#1
Beaux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-07, 12:55   #4
busz
Raczkowanie
 
Avatar busz
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 93
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

właśnie się z tej strony uczyłam i nic nie wyszło :/ a czym można zrobic takie kółko?
__________________
obława! obława! na młode wilki obława!
busz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-07, 13:01   #5
busz
Raczkowanie
 
Avatar busz
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 93
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

wyszło jedno! ale dalej mam problem, bo 1. czy mam zrobić dalej normaklnie 2 oczka łańcuszka i przebić je szydełkiem i zrobić półsłupek czy wbić w to , co już zrobiłam????????
__________________
obława! obława! na młode wilki obława!
busz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-07, 13:15   #6
Beaux
Zakorzenienie
 
Avatar Beaux
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 732
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

Eee, pogubiłam się, wyjasnij jeszcze raz o co Ci chodzi? Czy chcesz zrobić kółko z łańcuszka? Jeśli tak to robi sie to w ten sposób: robisz ile chcesz oczek łańcuszka a później zamykasz tzw. oczkiem ścisłym zamykającym, czyli: wbijasz szydełko w ostatnie oczko łańcuszka (czyli pierwsze jakie zrobiłaś robiąc łańcuszek), nawijasz nitkę na szydełko i przeciagasz przez robótkę i pętelkę na szydełku. No i masz w ten sposób zamkniete kółko (tzw. pierścień).
Jeśli chcesz zrobić z tego okrągłą robótkę to wkłuwasz szydełko w środek łańcuszka poczatkowego (w tą dziurkę pośrodku) wcześniej dorabiając 2-3 oczka łańcuszka i tak przerabiasz pierwsze okrążenie, później wkłuwasz szydełko pod 2 górne pętelki poprzedniego okrążenia.
Nie wiem czy się w tym połapiesz (ja bym się chyba nie połapała ). Ja się takich rzeczy uczyłam m.in. na ZPT w podstawówce (robiliśmy np. koszmarne pokrowce na flety ).
Beaux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-07, 13:38   #7
busz
Raczkowanie
 
Avatar busz
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 93
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

[quote=Beaux]
Jeśli chcesz zrobić z tego okrągłą robótkę to wkłuwasz szydełko w środek łańcuszka poczatkowego (w tą dziurkę pośrodku) wcześniej dorabiając 2-3 oczka łańcuszka i tak przerabiasz pierwsze okrążenie, później wkłuwasz szydełko pod 2 górne pętelki poprzedniego okrążenia.
quote]


zrobiłam koło.... potem zaimprowizowałam i coś zaczęło się tworzyć, ale z tego co piszesz to:
'w środek łąńcuszka początkowego to znaczy w środek koła czy w dziurkę łąńcuszka? bo ja wbijałam w środek koła i coś tam kombinowałąm...
to wbijam w środek czegoś i za każdym razem robię tak samo aż wyjdzie całe okrążenie i potem...znowu od środka albo od dziurki? skomplikowane to jest
__________________
obława! obława! na młode wilki obława!
busz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-07, 13:53   #8
Beaux
Zakorzenienie
 
Avatar Beaux
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 732
Dot.: półsłupek i szydełkowa broszka

[quote=busz]
Cytat:
Napisane przez Beaux
Jeśli chcesz zrobić z tego okrągłą robótkę to wkłuwasz szydełko w środek łańcuszka poczatkowego (w tą dziurkę pośrodku) wcześniej dorabiając 2-3 oczka łańcuszka i tak przerabiasz pierwsze okrążenie, później wkłuwasz szydełko pod 2 górne pętelki poprzedniego okrążenia.
quote]


zrobiłam koło.... potem zaimprowizowałam i coś zaczęło się tworzyć, ale z tego co piszesz to:
'w środek łąńcuszka początkowego to znaczy w środek koła czy w dziurkę łąńcuszka? bo ja wbijałam w środek koła i coś tam kombinowałąm...
to wbijam w środek czegoś i za każdym razem robię tak samo aż wyjdzie całe okrążenie i potem...znowu od środka albo od dziurki? skomplikowane to jest
Pierwsze okrążenie robisz tym sposbem wbijając w tą dziurkę, a następne to już przerabiasz np. półsłupkami niewbijając w środek tylko w brzeg. Później musisz dodawać co jakiś czas oczka (tzn. robisz oczko łancuszka i przerabiasz), żeby Ci się z tego miska nie zrobiła, tylko płaskie i okrągłe wyszło.
Beaux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Druty, igła i szydełko


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:33.