Tradzik, ginekolog i hormony - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-25, 15:24   #1
Tancerka Pl
Zadomowienie
 
Avatar Tancerka Pl
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Egipt ☼
Wiadomości: 1 769
Exclamation

Tradzik, ginekolog i hormony


Witam
Mam kilka pytan
Od 2 miesiacy lecze tradzik jednak rezultatow nie ma.
Lekarz rodzinny powiedzial, ze tradzik moga powodowac problemy ginekologiczne.
Poszlam wiec do ginekologa, wydalam 80 zl za wsadzenie sobie palca, a ten powiedzial, ze wszystko jest ok.
Tydzien czasu spoznia mi sie okres. Miesiaczkuje od ok. 4 lat. Zawsze moj cykl trwal ok 28 dni, jednak ostatnio jest to 23, 30-pare dni... Ostatnio miewalam bardzo duze bole w okolicy jajnikow (ginekolog powiedzial, ze wszystko jest z nimi ok).
Wnioskuje, ze moj tradzik jest spowodowany problemami endokrynologicznymi (hormony) - nadmierne owlosienie, potliwosc, wydzielanie duzej ilosci loju z gruczolow lojowych, itp.

Jakie badania powinnam wykonac w celu sprawdzenia czy wszystko jest ok z hormonami? Od razu poszlabym z wynikami do lekarza, a musze sie wybrac do kilku.

Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie sie sprawa
__________________
enjoy ur f*cking day
Tancerka Pl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 15:34   #2
mmarti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 40
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Przede wszystkim powinnas isc do dobrego ginekologa-endokrynologa jesli chcesz moge podac Ci pare adresów na priv tylko ze to prywatni...jezeli chodzi o panstwowego endokrynologa to troche bedziesz musiala poczekac niestety tak juz jest a z tego co sie orientuje to za badania hormonalne tez bedziesz musiala zaplacic bo nie sa refundowane przez NFZ!
nie chce sie bawic w lekarza jak jestem tylko polozna ale z tego co mowisz to moze to byc PCO- zespół policystycznych jajników lecz nie sugeruj się tylko moim zdaniem i idz do endokrynologa
Pozdrawiam
mmarti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 16:10   #3
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

powinnaś zrobić badania krwi przede wszystkim na poziom hormonów
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 20:40   #4
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Cytat:
Napisane przez mmarti Pokaż wiadomość
Przede wszystkim powinnas isc do dobrego ginekologa-endokrynologa jesli chcesz moge podac Ci pare adresów na priv tylko ze to prywatni...jezeli chodzi o panstwowego endokrynologa to troche bedziesz musiala poczekac niestety tak juz jest a z tego co sie orientuje to za badania hormonalne tez bedziesz musiala zaplacic bo nie sa refundowane przez NFZ!
nie chce sie bawic w lekarza jak jestem tylko polozna ale z tego co mowisz to moze to byc PCO- zespół policystycznych jajników lecz nie sugeruj się tylko moim zdaniem i idz do endokrynologa
Pozdrawiam
przy zespole policystycznych jajników cykle są bardzo nieregularne (albo występuje wtórny brak miesiączki), a autorka wątku ma tylko tylko kilka dni odchylenia

jedno jest pewne - trudno jest trafić do kompetentnego lekarza

jeśli chodzi o badania to na pewno potrzebny będzie poziom hormonów płciowych - w laboratorium na pewno podpowiedzą Ci które dokładnie zrobić...

Edytowane przez p4w
Czas edycji: 2008-11-25 o 20:41
p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 20:52   #5
nina86
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 6
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

przede wszytskim badania i lekarz

Edytowane przez nina86
Czas edycji: 2008-11-25 o 20:58
nina86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 21:28   #6
mmarti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 40
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
przy zespole policystycznych jajników cykle są bardzo nieregularne (albo występuje wtórny brak miesiączki), a autorka wątku ma tylko tylko kilka dni odchylenia

jedno jest pewne - trudno jest trafić do kompetentnego lekarza

jeśli chodzi o badania to na pewno potrzebny będzie poziom hormonów płciowych - w laboratorium na pewno podpowiedzą Ci które dokładnie zrobić...
od czegos musza sie zacząć zaburzenia,miesiaczka może pojawiac sie nawet raz na rok
jak to jest w kazdym zespole chorobowym moga wystepowac wszystkie objawy albo tylko niektore... pco to dosc jeszcze nie do konca zabadany zespol

Tancerka Pl uwazam zdecydowanie ze powinnas najpierw isc do endokrynologa gdyz on bedzie wiedzial jakie badania ktorych hormonow wykonac najpierw...
mmarti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-26, 08:54   #7
Tancerka Pl
Zadomowienie
 
Avatar Tancerka Pl
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Egipt ☼
Wiadomości: 1 769
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Bardzo dziekuje za pomoc.
Jak najszybciej pojde do endokrynologa.
(Kolejny dzien, a ja znowu nie mam miesiaczki... :/)
__________________
enjoy ur f*cking day
Tancerka Pl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-11-26, 14:07   #8
paulix6
Raczkowanie
 
Avatar paulix6
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 176
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

witam mam podobny problem. otóż od miesiąca lecze trądzik, pani dermatolog przepisała mi na to tebletki zmiejszające łojotok poniewaz szybko przetłuszczają mi się włosy i jeszcze szybciej twarz ;/ ;( czy to ma związek z tym że mam nadyczynność tarczycy??? bo już nie wiem do którego lekarza powinnam się udać z tym problemem;/ w sumie wszytko się ze sobą wiąze.. ale od czego zacząć?? kiedyś leczyłam ta tarczyce ale przestałam. teraz mam problemy z trędzkiem.. niedługo chciała bym odwiedzić ginegokola <zawrót głowy> aaaaa!!
paulix6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-28, 00:07   #9
mmarti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 40
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

na Twoim miejscu poczekalabym jeszcze troche na efekty leczenia przez dermatologa a wtedy rozpoczac polaczone leczenie dermatologa z endokrynologiem
mmarti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-28, 09:53   #10
Tancerka Pl
Zadomowienie
 
Avatar Tancerka Pl
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Egipt ☼
Wiadomości: 1 769
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Wczoraj bylam na oczyszczeniu buziolka u kosmetyczki. Musze sie jeszcze za 3 tyg. do niej wybrac... Poki co mam umowiona wizyte u endokrynologa. Czekam w kolejce ;(
__________________
enjoy ur f*cking day
Tancerka Pl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-28, 10:24   #11
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Cytat:
Napisane przez paulix6 Pokaż wiadomość
witam mam podobny problem. otóż od miesiąca lecze trądzik, pani dermatolog przepisała mi na to tebletki zmiejszające łojotok poniewaz szybko przetłuszczają mi się włosy i jeszcze szybciej twarz ;/ ;( czy to ma związek z tym że mam nadyczynność tarczycy??? bo już nie wiem do którego lekarza powinnam się udać z tym problemem;/ w sumie wszytko się ze sobą wiąze.. ale od czego zacząć?? kiedyś leczyłam ta tarczyce ale przestałam. teraz mam problemy z trędzkiem.. niedługo chciała bym odwiedzić ginegokola <zawrót głowy> aaaaa!!
nie można przerywać leczenia nadczynności tarczycy!!! nie wiem czy ma to związek z Twoja cerą, ale hormony tarczycy są bardzo ważne dla Twojego organizmu - nie przerywaj leczenia

Cytat:
Napisane przez Tancerka Pl Pokaż wiadomość
Wczoraj bylam na oczyszczeniu buziolka u kosmetyczki. Musze sie jeszcze za 3 tyg. do niej wybrac... Poki co mam umowiona wizyte u endokrynologa. Czekam w kolejce ;(
powodzenia
p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-29, 01:22   #12
mmarti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 40
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Tancerka Pl dawaj znać co i jak pozdrawiam w razie pytań służę pomocą i swoją wiedzą
powodzenia ja mam kosmetyczke dopiero 17
mmarti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-30, 20:02   #13
postrzelona20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 208
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

przy zespole policystycznych jajników cykle są bardzo nieregularne (albo występuje wtórny brak miesiączki), a autorka wątku ma tylko tylko kilka dni odchylenia

NIEZAWSZE!!!!!! przy pco mozna miec odchyły w okresie nieduze,dobre badania hormonalne a na usg wyjda liczne pecherzyki nie pekniete i to juz pco..do tego przetłuszczajaca sie ccera,włosy otylosc,owłosienie nadbmierne.... nie kazda kobieta ma takie same objawy.
idź do gina niech ci zrobi usg dopochwowe...
postrzelona20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-30, 21:55   #14
mmarti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 40
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

przez USG dopochwowe moze byc niewiele widac czasami potrzebne jest wykonanie również USG przez powloki brzuszne i pamietaj, ze musisz miec pelny pechcerz wiec lepiej wez ze soba butelkę wody


poprawiłam, gdyż faktycznie moja wypowiedz nie byla dokladna
i nie wprowadzam nikogo w blad pochopne wnioski wyciagasz...
pozdrawiam

Edytowane przez mmarti
Czas edycji: 2008-11-30 o 23:35
mmarti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-30, 22:05   #15
postrzelona20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 208
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

mmati własnie usg dopochwowe jest bardziej widoczne jak przez powłoki brzuszne!!!!kobiety nie wprowadzajcie sie jedna druga w błąd!!!!
kazdy lekarz ci powie,ze przezpochwowe jest 100 razy lepsze!!!
postrzelona20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-01, 14:59   #16
kromka07
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 10
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Witam!!
Czy ktoras z dziewczyn bierze moze RIGEVIDON, MICROGYNON lub STEDIRILL??
Czyone działają leczniczo takze na tradzik, hirstyzm??np. jak Diane35??
Bo wlasnie ze wgledu na tradzik teraz ja biore ale mam problemy z nia (opisalam to na inym watku) i chce zmienic na iine bo Diane u mnie juz nie dziala (biore juz drugi raz po 2mies. przerwie)
Pozdrawiam!
kromka07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-02, 18:22   #17
Silwena
Wtajemniczenie
 
Avatar Silwena
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 304
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Cytat:
Napisane przez kromka07 Pokaż wiadomość
Witam!!
Czy ktoras z dziewczyn bierze moze RIGEVIDON, MICROGYNON lub STEDIRILL??
Czyone działają leczniczo takze na tradzik, hirstyzm??np. jak Diane35??
Bo wlasnie ze wgledu na tradzik teraz ja biore ale mam problemy z nia (opisalam to na inym watku) i chce zmienic na iine bo Diane u mnie juz nie dziala (biore juz drugi raz po 2mies. przerwie)
Pozdrawiam!
RIGEVIDON, MICROGYNON oraz STEDIRIL to tablety II generacji czyli "z zaznaczonymi objawami ubocznymi pod postacią androgenizacji" czyli "nie sa wksazane dla kobiet, ktore maja problemy z cera, owlosieniem typu meskiego"

poczytaj, kromka07, tematy typu :
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=48283
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=202753
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=289310
czy po prostu watek zbiorczy Diane35
dowiesz się duuużo więcej niż byś chciała

a zamiennie z Dianą35 nie ma nic
Syndi35 to to samo, tylko mniej zaufana firma na rynku
a Cyprest "dobry bo polski" poza tym skład taki sam jak 2óch wyżej
chyba ze nie trzeba Ci tablet anty, a leku, wtedy to np Androcur

z antykoncepcji, tabsy z IIIgeneracji:
może nie pomoga zbytnio, ale tez i nie napsują, np REGULON

pozdrawiam

Edytowane przez Silwena
Czas edycji: 2008-12-02 o 18:42 Powód: dopisałam Cyprest
Silwena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-02, 20:08   #18
marycha1518
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 3
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

lecze sie na trądzik od kilku lat,ale efektow zbytnio nie widac, raz jest lepeij raz gorzej,ale osttanio jest tak zle jak nigdy nie było, stosowałam wiekszosc lekow na tradzik dostepnych na rynku,ale nic. Osttanio stwierdziałm ze moze miec to podłoze hormonalne(duży łojotok skóry twarzy i głowy,owłosienie na twarzy jasne,ale w duzych ilosciach,pojedyncze włosy na piersich,takze krotkie cykle miesiaczkowe od paru miesiecy z kazdym miesiacem stawały sie krótsze gdzie kiedys moj cykl był 30-32 a obecnie 22-23,miesiaczkuje od 5 lat.Osttanio zrobiła badania hormonalne i wybieram sie do endokrynologa,czy ktos moze orintuje sie w ich wynikach?
testosteron:58,18ng/dl
androstendion:2,286ng/ml
marycha1518 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-02, 21:53   #19
mmarti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 40
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Uważałabym z tym ANDROCUREM gdyż ma bardzo duże stężenie octanu cyproteronu!!! Jest on raczej zalecany osobom z hirsutyzmem i to takim "prawdziwym". Pamiętajmy że hormony to nie cukierki i należy je brać przemyślanie, zwracam na to uwgę gdyż znam endokrynologa, który przepisał bardzo silne hormony!!

marycha 1518
testosteron:58,18ng/dl to za duzo
androstendion:2,286ng/ml prawidłowe

tylko te informacje są według wiedzy którą posiadam...wiadome jest, że musisz iść do lekarza
mmarti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-12-03, 20:01   #20
marycha1518
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 3
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

dzieki,a do lekarza ide za tydzien juz
marycha1518 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-11, 22:35   #21
tricomi
Zakorzenienie
 
Avatar tricomi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Fabryka Czekolady
Wiadomości: 5 191
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Pozwolę sobie na przyłączenie się do wątku, bo również leczę trądzik tabletkami antykoncepcyjnymi
Po długim leczeniu dermatologicznym zostałam wysłana do ginekolożki-endokrynolożki, która przepisała mi Yasmin oraz skierowała na badanie poziomu adrostendionu.

Przy pierwszym badaniu poziom wyniósł 2.11 ng/mL (norma 0,40-3,4), następne badanie miałam zrobić po 6-7 cyklach.
Właśnie dostałam wyniki i okazuje się, że przy tabletkach antykoncepcyjnych poziom androstendionu podniósł się do 5,11 nh/mL!!!!
wizytę mam dopiero na połowę stycznia, a trochę mnie dziwią takie wyniki

Edytowane przez tricomi
Czas edycji: 2008-12-11 o 22:37
tricomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 14:27   #22
MyNameIs
Raczkowanie
 
Avatar MyNameIs
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 438
Unhappy Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Witam,
byłam dziś (pierwszy raz z tym) u dermatologa, bo często na twarzy mnie 'zasypuje' (ale nie jest to jakiś straszny trądzik).
Pani doktor przepisała mi Brevoxyl i Clindacne. Zapytała jak miesiączkuje i gdy jej powiedziałam, że nieregularnie (zdarzało mi się raz na 3 miesiące), to kazała iść do ginekologa, bo w moim wieku (18 lat) sprawy trądzikowe są związane z hormonami.
Nie chcę iść do ginekologa, bo nigdy jeszcze nie byłam :P i myślę, że nieregularność okresów jest spowodowana stresem i nieregularnym odżywianiem się.
Boję się też, że ginekolog mnie będzie faszerował hormonami, a od tego się tyje i w ogóle po co już hormony w takim wieku?!

Proszę o pomoc
MyNameIs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 14:51   #23
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

Cytat:
Napisane przez MyNameIs Pokaż wiadomość
Witam,
byłam dziś (pierwszy raz z tym) u dermatologa, bo często na twarzy mnie 'zasypuje' (ale nie jest to jakiś straszny trądzik).
Pani doktor przepisała mi Brevoxyl i Clindacne. Zapytała jak miesiączkuje i gdy jej powiedziałam, że nieregularnie (zdarzało mi się raz na 3 miesiące), to kazała iść do ginekologa, bo w moim wieku (18 lat) sprawy trądzikowe są związane z hormonami.
Nie chcę iść do ginekologa, bo nigdy jeszcze nie byłam :P i myślę, że nieregularność okresów jest spowodowana stresem i nieregularnym odżywianiem się.
Boję się też, że ginekolog mnie będzie faszerował hormonami, a od tego się tyje i w ogóle po co już hormony w takim wieku?!

Proszę o pomoc
masz 18 lat i miesiączkujesz - powinnaś iść do ginekologa chociażby z tego powodu, a nie tylko z powodu trądziku czy hormonów

poza tym, nawet jak lekarz przepisze Ci jakieś leki to wcale nie znaczy, że musisz je wykupić i brać

idź na kontrolę, przy okazji dowiesz się czy wszystko ok i co moze być przyczyną Twoich kłopotów
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 15:09   #24
MyNameIs
Raczkowanie
 
Avatar MyNameIs
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 438
Question Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

No właśnie. Tak czytałam, że (jak napisałaś) mam 18 lat i miesiączkuje - powinnam już się wybrać. To nawet gdyby mi nic nie było, to się powinno iść żeby wszystko sprawdzić, czy jest ok? Bo nie rozumiałam nigdy po co tak wcześnie już iść. Bo to takie bez sensu.
Może bredzę, przepraszam.

MyNameIs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-09, 22:15   #25
lid-ka
Raczkowanie
 
Avatar lid-ka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 207
Dot.: Tradzik, ginekolog i hormony

ja bym na twoim miejscu poszła do ginekologa, chociażby sprawdzić, czy wszystko ok. może niekoniecznie ci przepisze tabletki antykoncepcyjne, ale nie wiadomo. moja młodsza siostra jak miała problem z trądzikiem i miesiączką, poszła do ginekologa i dermatologa. ginekolog dał jej tabletki antykoncepcyjne, bo cykle miała w cały świat i poza tym chciała zacząć już współżycie ze swoim chłopakiem. a dermatolog też przepisał tabletki na trądzik - aknenormin (z tym, że trądzik u mojej siostry był paskudny i niezniszczalny niczym innym, a nie wiem, jak strasznie jest u ciebie). po kilku miesiącach okazało się, że trądzik znacznie zmalał, a po tabletkach anty cykl jej się ustabilizował i teraz ma jak w zegarku. nie przytyła, bo tabletki są dobrze dobrane. najlepiej to iść do dobrego lekarza z zestawem pytań i się nie krępować, tylko pytać go o to, co chcesz, w końcu jest on po to, żeby ci pomóc!
lid-ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:02.