Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-11-10, 15:51   #1
Armitage
Rozeznanie
 
Avatar Armitage
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 664
Red face

Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)


Cześć dziewczyny. Mam taki problem: nie umiem się ładnie wysławiać w języku polskim i angielskim. Jeżeli chodzi o j. polski to zawsze miałam 3, z angielksiego zawsze 5 i 6 (jeżeli ma to jakieś znaczenie). Czytam dużo książek, oglądam dużo wywiadów w języku angielskim (bez napisów i lektora), wszystko pięknie ładnie ale jak przyjdzie do napisania jakiegoś wypracowania na j. polski czy po prostu zwykłego zadania maturalnego (mówienie) z j. ang to czuję się jak ostatni tępak. Jeżeli chodzi o wypracowania to nigdy nie umiem ładnie rozwinąć swojej myśli. Wiem co chciałabym napisać, ale mam problem z przelaniem tego na papier i przeważnie wyjdzie mi coś czego nie miałam na myśli . Jak mówię (po polsku ) to bardzo często się zacinam. Jak odpowiadam po angielsku to używam najprostszych słów! Jak jakiś przedszkolak. A uważam, że mam dość rozwinięty zasób słówek bo uwielbiam ten język jak żaden inny :p. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

Znacie jakieś sposoby na poradzenie sobie z tym?
__________________
Wymiana
Armitage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 16:16   #2
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Polecam dużo czytać.
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 17:46   #3
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Cytat:
Napisane przez nelciak Pokaż wiadomość
Polecam dużo czytać.
tak.. na przykład dobrze jest zacząć od postów na które się odpowiada bo autorka wyraźnie przecież napisała, że książek czyta dużo a do tego stara się jeszcze w inny sposób obcować z językiem...

ja polecam ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć - nawet do lustra, nawet jakbyś miała sobie opisywać co robisz
poza tym - myślę, że pomocne jest też np. "wymyślanie" rozmów czyli np. myślisz sobie o jakimś temacie i wymyślasz jakieś rozwinięcie - mi to pomaga, najlepiej jest to robić na zasadzie dialogów jakbyś np. miała scenariusz jakiejś sceny z serialu napisać czy coś
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 19:25   #4
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Przepraszam. Głupio mi & kajam się
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 20:50   #5
Cassie901
Raczkowanie
 
Avatar Cassie901
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 161
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Cytat:
Napisane przez Armitage Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny. Mam taki problem: nie umiem się ładnie wysławiać w języku polskim i angielskim. Jeżeli chodzi o j. polski to zawsze miałam 3, z angielksiego zawsze 5 i 6 (jeżeli ma to jakieś znaczenie). Czytam dużo książek, oglądam dużo wywiadów w języku angielskim (bez napisów i lektora), wszystko pięknie ładnie ale jak przyjdzie do napisania jakiegoś wypracowania na j. polski czy po prostu zwykłego zadania maturalnego (mówienie) z j. ang to czuję się jak ostatni tępak. Jeżeli chodzi o wypracowania to nigdy nie umiem ładnie rozwinąć swojej myśli. Wiem co chciałabym napisać, ale mam problem z przelaniem tego na papier i przeważnie wyjdzie mi coś czego nie miałam na myśli . Jak mówię (po polsku ) to bardzo często się zacinam. Jak odpowiadam po angielsku to używam najprostszych słów! Jak jakiś przedszkolak. A uważam, że mam dość rozwinięty zasób słówek bo uwielbiam ten język jak żaden inny :p. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

Znacie jakieś sposoby na poradzenie sobie z tym?
Też tak miałam z językiem angielskim. Zasób słów niby bogaty, ale jak trzeba było coś powiedzieć, byle jak najłatwiej. Przed maturą chciałam wyrobić sobie nawyk mówienia "ładniejszymi" zdaniami, dlatego czytałam książki po angielsku, mówiłam do lustra po angielsku, w domu mówiłam po angielsku, i z koleżanką, która mieszka za granicą pisałam na gg czy przez maile po angielsku. W ten sposób nauczyłam się mówić i pisać "ładniej". Jeśli chodzi o polski, też zawsze miałam tysiąc myśli, a problem z ubraniem tego w słowa. Na wypracowaniach czy maturze najpierw pisałam w myślnikach to co chodziło mi po głowie, porządkowałam i ładnie układałam w zdania.
Cassie901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-11, 15:15   #6
tekila901
Zakorzenienie
 
Avatar tekila901
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Biegun północny
Wiadomości: 8 098
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

masz wannę w domu? polecam rozmowy ze samą sobą podczas kąpieli. i staraj się wtedy używać ładnego słownictwa, wymyślać kontrargumenty, i mówić, mówić, mówić.
__________________
tekila901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-11, 17:27   #7
impegata
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 610
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Ja też miałam problem z używaniem najprosztych możliwych słów w angielskim i przed maturą zaczęłam opisywać sobie w głowie rzeczywistość. Np wracajac ze szkoły starałam się myśleć "po obcemu" i mam wrazenie, że poszerzylo mi to zasób słów
impegata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-11-11, 19:29   #8
The Stig
Przyczajenie
 
Avatar The Stig
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 8
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Cytat:
Napisane przez impegata Pokaż wiadomość
Ja też miałam problem z używaniem najprosztych możliwych słów w angielskim i przed maturą zaczęłam opisywać sobie w głowie rzeczywistość. Np wracajac ze szkoły starałam się myśleć "po obcemu" i mam wrazenie, że poszerzylo mi to zasób słów


Dodatkowo oglądałam dużo różnorodnych programów na BBC, a po nich gadałam sama ze sobą na te naprawdę dziwne czasami tematy i to mi bardzo pomogło. Odkryłam, jaki duży mam zasób słownictwa oraz to, że gdy w języku polskim słowo brzmi dla mnie dziwacznie, to w angielskim często sklecone jest z dwóch dość podstawowych słów, które już znam. Zarejestrowałam się ta stronie interpals i rozmawiam przez skajpa, akurat po rosyjsku. Początki były straaaszne, ale teraz mam już większą pewność w posługiwaniu się językiem.
Z wypracowaniami niestety nie pomogę, bo dla mnie w szkole to był dramat, płacz i zgrzytanie zębami

edit: jeszcze! często przez kilka dni komunikuję się ze współlokatorką tylko po angielsku. Jeśli masz kogoś chętnego do takich praktyk, to polecam, świetna zabawa
__________________
Some say that he has no understanding of clouds, and that his ear wax tastes like Turkish delight... All we know is, he's called...

Edytowane przez The Stig
Czas edycji: 2011-11-11 o 19:34
The Stig jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-11, 22:48   #9
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Zdecydowanie taka metoda jest dobra streszczaj sobie w głowie po angielsku co dzisiaj zrobiłaś, tak jakbyś to miała przekazywać koleżance, co ciekawego się dziś stało co planujesz zrobić na obiad . Czasem jak się nudzę w autobusie gdybam co by było gdyby, zacznij to robić "po angielsku"
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-12, 08:43   #10
Armitage
Rozeznanie
 
Avatar Armitage
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 664
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Dzięki dziewczyny za wszystkie rady! Od dzisiaj wprowadzam je w życie
__________________
Wymiana
Armitage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-15, 13:48   #11
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Rozwiązuj ćwiczenia maturalne, odpowiadaj sobie na pytania, które są w dyskusji.
Staraj się mówić własnymi słowami, a potem poszukaj słówek, których nie znałaś, a brakowało Ci ich.
Opowiadaj sobie na głos, co dzisiaj się wydarzyło, streszczaj sobie na głos fabułę filmu, który ostatnio obejrzałaś, przeglądaj portale i fora angielskie, itd.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-11-16, 10:44   #12
xooox
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 167
Cool Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Cytat:
Napisane przez Armitage Pokaż wiadomość
Dzięki dziewczyny za wszystkie rady! Od dzisiaj wprowadzam je w życie
ja proponuję zamiast czytania dużo mówić. Zasada jest taka- chcesz się nauczyć czytać, czytaj. Pisać, pisz. Mówić, mów! Polecam np nagrywanie się przy słownym streszczaniu np filmu, gadanie do lustra, prowadzenie pamiętnika, najlepiej w wersji audio, plotki przez telefon, częste wytapienia publiczne, próbuj się zatrudnić jako telemarketerka.
W ten sposób idzie zbudować odpowiednie połączenia nerwowe
xooox jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-16, 18:58   #13
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Ale jak zacznie sama składać to może na początku składać w zły sposób jak najpierw się osłucha i oczyta to wszystkie łączenia pozostaną w głowie, dopiero potem wcieli je w życie
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-16, 22:30   #14
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Małe dzieci też robią błędy na początku i nikt im z tego powodu nie zabrania się odzywać . Żeby przełamać barierę w mówieniu, obawa przed popełnieniem błędów nie może nas blokować. Polecam uczyć się poprzez praktykę (czyli w tym wypadku mówienie, mówienie i mówienie) i w ten sposób się doskonalić, a stopniowo będzie tych błędów coraz mniej. Na początku warto postawić przede wszystkim na komunikatywność.A mówiąc sobie na głos również lepiej zapamiętujemy słówka.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-17, 12:45   #15
Armitage
Rozeznanie
 
Avatar Armitage
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 664
Dot.: Ładna i składna wymowa (j. polski i j. angielski)

Jeżeli chodzi o składanie zdań to nie mam raczej z tym problemu, w sensie - jak wiem co chcę powiedzieć to i wiem jak zdanie złożyć (zdażają się też i błędy ale przeważnie umiem je wychwycić), problem polega na tym że nie umiem wykorzystać całego swojego zasobu słówek i brzmię jak czwartoklasista . Akcent i prawidłowa wymowa słówek nie są moimi zmartwieniami, nie mam z tym problemów.

Staram się teraz cały czas gadać do siebie po angielsku, troche dziwnie się z tym czuję, tak jakbym sama przed sobą wstydziła się rozmawiać no ale przełamuję to.
__________________
Wymiana
Armitage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:58.