Renta rodzinna na ostatnim roku studiów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-03-29, 09:54   #1
olka922
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 353

Renta rodzinna na ostatnim roku studiów


Pytanie kieruję do osób, które pobierały rentę rodzinną w czasie studiów. Do kiedy przysługiwała wam renta na ostatnim roku studiów? Do czerwca/lipca czy do końca wakacji (wrzesień)?
Znalazłam sprzeczne informacje, dlatego pytam.
Dodam jeszcze, że 25 lat skończę w lipcu, ale jeśli kończy się 25 lat na ostatnim roku studiów, to prawo do renty przedłuża się do końca studiów. Tylko właśnie czy końcem studiów jest termin obrony czy koniec wakacji?
olka922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 13:36   #2
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez olka922 Pokaż wiadomość
Pytanie kieruję do osób, które pobierały rentę rodzinną w czasie studiów. Do kiedy przysługiwała wam renta na ostatnim roku studiów? Do czerwca/lipca czy do końca wakacji (wrzesień)?
Znalazłam sprzeczne informacje, dlatego pytam.
Dodam jeszcze, że 25 lat skończę w lipcu, ale jeśli kończy się 25 lat na ostatnim roku studiów, to prawo do renty przedłuża się do końca studiów. Tylko właśnie czy końcem studiów jest termin obrony czy koniec wakacji?
Termin końca studiów jest bardzo dokładnie określony, zacytuję prawo o szkolnictwie wyższym:
Cytat:
Art. 167. [...]
2. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja oraz kierunków związanych z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 14:24   #3
mikoma
Zakorzenienie
 
Avatar mikoma
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 4 043
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Ja dostawałam do końca wakacji.
mikoma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 14:31   #4
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Miałam do końca wakacji, ale we wrześniu podjęłam pracę i zrzekłam sie renty za wrzesień, bo chyba wtedy były takie przepisy. Broniłam się w czerwcu, za lipiec i sierpień na 100% rentę dostałam, a 25 lat skończyłam w marcu.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 22:27   #5
olka922
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 353
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez monikam Pokaż wiadomość
Miałam do końca wakacji, ale we wrześniu podjęłam pracę i zrzekłam sie renty za wrzesień, bo chyba wtedy były takie przepisy. Broniłam się w czerwcu, za lipiec i sierpień na 100% rentę dostałam, a 25 lat skończyłam w marcu.
A teraz przepisy się zmieniły? Czy gdybym zaczęła pracę np. w lipcu to się zrzec tej renty za wakacje? W ogóle to na legitymacji rencisty mam wpisaną datę ważności legitymacji do 31.07.17 więc może raczej nie ma szans na rentę za wakacje. Co o tym myślicie?
olka922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 22:46   #6
ttts
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 424
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez olka922 Pokaż wiadomość
A teraz przepisy się zmieniły? Czy gdybym zaczęła pracę np. w lipcu to się zrzec tej renty za wakacje? W ogóle to na legitymacji rencisty mam wpisaną datę ważności legitymacji do 31.07.17 więc może raczej nie ma szans na rentę za wakacje. Co o tym myślicie?
Wystarczy odwiedzić najbliższy oddział ZUS.
ttts jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-29, 23:01   #7
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez olka922 Pokaż wiadomość
A teraz przepisy się zmieniły? Czy gdybym zaczęła pracę np. w lipcu to się zrzec tej renty za wakacje? W ogóle to na legitymacji rencisty mam wpisaną datę ważności legitymacji do 31.07.17 więc może raczej nie ma szans na rentę za wakacje. Co o tym myślicie?
Czemu miałabyś się zrzec renty? Dopóki Ci przysługuje i dopóki mieścisz się w progach dotąd możesz ją pobierać. Musisz tylko poinfromować ZUS o pracy i oni przeliczą czy ci zawieszą/zmniejszą świadczenie. Renta należy się do 25 roku, lub jeśli 25 urodziny wypadają na ostatnim roku- do czasu ukończenia studiów, nie dłużej niż do 26 lat. Więc w Twoim przypadku przedłużą świadczenie do daty obrony.
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-03-30, 13:06   #8
olka922
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 353
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez eibhlin87 Pokaż wiadomość
Czemu miałabyś się zrzec renty? Dopóki Ci przysługuje i dopóki mieścisz się w progach dotąd możesz ją pobierać. Musisz tylko poinfromować ZUS o pracy i oni przeliczą czy ci zawieszą/zmniejszą świadczenie. Renta należy się do 25 roku, lub jeśli 25 urodziny wypadają na ostatnim roku- do czasu ukończenia studiów, nie dłużej niż do 26 lat. Więc w Twoim przypadku przedłużą świadczenie do daty obrony.
Czyli jeśli będę bronić się w lipcu to już za wakacje nie dostanę renty a jak obronię się dopiero we wrześniu to dostanę? Bo już nic z tego nie rozumiem. Na jednych stronach pisało, że należy się do zakończenia studiów, czyli obrony, a na innych że do końca roku akademickiego czyli 31.09.
olka922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-30, 13:22   #9
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez olka922 Pokaż wiadomość
Czyli jeśli będę bronić się w lipcu to już za wakacje nie dostanę renty a jak obronię się dopiero we wrześniu to dostanę? Bo już nic z tego nie rozumiem. Na jednych stronach pisało, że należy się do zakończenia studiów, czyli obrony, a na innych że do końca roku akademickiego czyli 31.09.
Przeczytałaś wyżej wklejoną ustawę?
Nie dostaniesz renty jeśli nie będziesz studentem, a po obronie nim nie jesteś. Więc jeśli obronisz się w lipcu, ostatnie świadczenie wypłacą Ci w lipcu.
edit:
podobno podejście zusu się zmieniło i ponoć wypłacają do końca roku akademickiego? ustawy chyba nie zmienili więc to nieco niesprawiedliwe, za moich czasów obrona oznaczała koniec renty.
__________________

Edytowane przez eibhlin87
Czas edycji: 2017-03-30 o 13:49
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-30, 15:54   #10
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez eibhlin87 Pokaż wiadomość
Przeczytałaś wyżej wklejoną ustawę?
Nie dostaniesz renty jeśli nie będziesz studentem, a po obronie nim nie jesteś. Więc jeśli obronisz się w lipcu, ostatnie świadczenie wypłacą Ci w lipcu.
edit:
podobno podejście zusu się zmieniło i ponoć wypłacają do końca roku akademickiego? ustawy chyba nie zmienili więc to nieco niesprawiedliwe, za moich czasów obrona oznaczała koniec renty.
A za moich nie. Po obronie w czerwcu legitymacji też nie zabierali i miałam zniżki studenckie do końca roku akademickiego.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-30, 16:44   #11
mikoma
Zakorzenienie
 
Avatar mikoma
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 4 043
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez monikam Pokaż wiadomość
A za moich nie. Po obronie w czerwcu legitymacji też nie zabierali i miałam zniżki studenckie do końca roku akademickiego.
Za moich też nie. Na początku ostatniego roku przynosiłam zaświadczenie, że studia kończę 30.09. roku następnego i nikt w zus nie sprawdzał, że faktycznie obroniłam się w czerwcu...
mikoma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-03-30, 16:54   #12
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez mikoma Pokaż wiadomość
Za moich też nie. Na początku ostatniego roku przynosiłam zaświadczenie, że studia kończę 30.09. roku następnego i nikt w zus nie sprawdzał, że faktycznie obroniłam się w czerwcu...
Otóż to. Na tej samej zasadzie można by odebrać komuś kończącemu szkołę średnią końcem kwietnia rentę, a przysługuje mu do końca sierpnia i chyba jeśli przedstawi zaświadczenie o kontynuacji nauki też nikt nie zabierze renty we wrześniu. Legitymacje szkolne też w sumie są do końca września. Rok akademicki obejmuje 12 miesięcy, rok szkolny również.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 11:37   #13
olka922
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 353
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

A jeśli na legitymacji mam wpisaną datę jej ważności 31.07 to już raczej nic się nie da z tym zrobić, żeby otrzymywać rentę do 30.09?
olka922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 12:04   #14
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:29
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 12:50   #15
mikoma
Zakorzenienie
 
Avatar mikoma
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 4 043
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Liczy się data z zaświadczenia.
mikoma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 13:32   #16
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Legitymacje są też przedłużane elektronicznie, nie tylko naklejkowo, ale nie wiem dwóch rzeczy:
- na ile dobrze zabezpieczone jest to elektroniczne przedłużenie,
- czy w ZUS-ie mają narzędzia do jego odczytu.

Ot, taka uwaga na marginesie, raczej niezwiązana z tematyką rentową
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 13:41   #17
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Renta rodzinna na ostatnim roku studiów

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:30
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-04-05 14:41:08


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:11.