WYPOWIEDZENIE umowy zlecenie/dzieło/ o pracę - ZBIORCZY WĄTEK - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-06, 22:18   #151
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Najlepiej porozumienie stron. Ustalicie z pracodawca ze podpisujecie już teraz porozumienie z datą np. 30.10 i po sprawie.... o ile pracodawca się zgodzi.

Jeśli się nie zgodzi to masz problem :/ Pozostaje napisanie wniosku o skrócenie okresu wypowiedzenia, ale ten znów może zostać odrzucony.

Inna sprawa - jak liczą ci wypowiedzenie? Chodzi o 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia wypowiedzenia? A może liczą tak jak nakazuje kodeks pracy czyli od soboty? Co to znaczy od soboty?
Jeśli złożyłabym wypowiedzenie wczoraj to bieg okresu wypowiedzenia zacząłby się od 8.10. Jeśli złożyłabym wypowiedzenie 8.10 to weszłoby w życie od kolejnej soboty, czyli 30 dni zaczęto by liczyć od pon. 15.10... De facto pracowałabym 37 dni do końca umowy
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 11:36   #152
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Tak sobie przeglądnęłam moją umowę zlecenie i ja miałam tam taki zapis mówiący że mam 2 dniowy okres wypowiedzenia, i tzw karę umowną.

Mówiła ona dokładnie że jeżeli w inwentaryzacji miesięcznej wyjdą np jakieś braki w towarze, albo nie wykonam dobrze swoich obowiązków, lub nie pojawię się w pracy w sensie że odejdę z dnia na dzień to jestem zobligowana do zapłacenia kary umownej w wysokości 50zł.
Może masz taki zapis w swojej umowie... może to jest jakieś wyjście??

---------- Dopisano o 11:36 ---------- Poprzedni post napisano o 11:27 ----------

Cytat:
Napisane przez Heledore Pokaż wiadomość



Autorce ciężko doradzić bo nie znamy szczegółowych zapisów umowy - a te często bardzo odbiegają od książkowej charakterystyki umowy-zlecenia :/

Inspekcja Pracy nie zechce pomóc autorce ponieważ nie zajmuje się zleceniami. Umowy te podpadają pod kodeks cywilny podczas gdy IP zajmuje się tylko kodeksem pracy. IP zainteresuje się tylko w sytuacji jeśli autorka wykaże, że umowa zlecenie ma znamiona stosunku pracy. Jest to dość proste do udowodnienia, ale nie wiemy czy autorka chce się sądzić z obecnym pracodawcą o ustalenie istnienia stosunku pracy.
Ponieważ chce złożyć wypowiedzenie zakładam, że chce zakończyć przygodę z firmą X i raczej nie w głowie jej wielomiesięczne włóczenie się po sądach.

Dokładnie tak, niestety podejrzewam że z 90% umów zlecenie w ogóle nie są umowami zlecenia, tylko są tak nazwane. Ludzie nie wiedzą że mogą z tym cokolwiek zrobić... a pracodawcy na tym korzystają....

Gdyby każdy zleceniobiorca który ma źle skonstruowana umowę zlecenia chciał sie sądzić, to może w końcu ustawodawcy by coś z tym zrobili i może skończyłyby sie w końcu umowy śmieciowe. A pracodawcy w końcu zaczęliby szanować pracowników..... ale czy my tych czasów dożyjemy?? niestety wątpię
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 13:34   #153
goliatka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 47
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez MegiLena Pokaż wiadomość
Tak, mam napisane w umowie, że jest okres czasu wypowiedzenia 30 dni .
A zastanawiałam się nad tym, ponieważ może będę miała inną pracę, w której mogłabym zacząć już od 1 listopada...jednak najpierw musiałabym się z obecnej zwolnić, a do 1 listopada, to już mniej niż 30 dni, poza tym, o tej drugiej pracy dopiero dowiem się za tydzień czy dwa, czy zostanę przyjęta, więc nie wiem ogólnie co robić :P .
Np. Zwolnienie Lekarskie
goliatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 15:26   #154
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez goliatka Pokaż wiadomość
Np. Zwolnienie Lekarskie
To jest umowa zlecenie, a umowa zlecenie ma gdzieś zwolnienia lekarskie
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 18:10   #155
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

poza tym czy człowiek tak chory, że musi być na zwolnieniu może zacząć chodzić do pracy w innej firmie....

nawet gdyby mogla wziąć L4 to musialaby poczekac do konca chorobowego zanim pojdzie do nowej firmy
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 14:44   #156
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez elorapik Pokaż wiadomość
Jak się podpisuje jakieś umowy to trzeba je wypełniać. A kombinowanie w proponowane sposoby jest zwykłym chamstwem i nieuczciwością.

Tak czy inaczej jedyna sensowna opcja to się dogadać albo z obecnym pracodawcą, albo z przyszłym.
Chyba się odezwał pracodawca który takowe śmieciowe umowy daje.... chamstwem jest że pracodawcy tak wykorzystują ludzi, wykorzystują fakt że ludzie nie mają pracy i nie mają często za co utrzymać rodziny.... wykorzystują fakt że ludzie chcąc utrzymać rodzinę podpisują umowę śmieciową nie mając z tego tytułu nic poza wykorzystaniem i paru groszy....

Jestem zbulwersowana Twoją wypowiedzią, nie wiem czy kiedykolwiek pracowałaś na taką umowę? gdzie pracodawca wykorzystuje cię za parę groszy, traktując jak śmiecia... dając stawkę zaniżoną bo myśli "że jak nie ty to 100 osób przyjdzie na Twoje miejsce"

Żyjemy w czasach kombinatorstwa... dlaczego pracownik nie może kombinować, a pracodawca tak... nie wiem czy chciałabyś tak pracować, że z miesiąca na miesiąc podpisujesz umowę zlecenie, wykonujesz dokładnie tyle samo roboty i wyrabiasz tyle samo godzin co zwykły pracownik a zarabiasz parę groszy... NO PO PROSTU POGRATULOWAĆ CZŁOWIECZEŃSTWA TAKIEMU PRACODAWCY!!! swoja drogą ciekawa jestem czy on by wyżył za takie pieniądze...

Już wcześniej napisałam że może gdyby Państwu choć trochę zależało na swoich obywatelach to coś z umowami śmieciowymi zrobiłoby... Ale my tych czasów nie dożyjemy
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 18:18   #157
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez ciassteczkowa Pokaż wiadomość
Już wcześniej napisałam że może gdyby Państwu choć trochę zależało na swoich obywatelach to coś z umowami śmieciowymi zrobiłoby... Ale my tych czasów nie dożyjemy
Ale co mają zrobić? Jest narzędzie, żeby sądzić się z pracodawcą, a zabronić tej umowy nie mogą, bo jest potrzebna generalnie .
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-10-08, 18:21   #158
tajkuna
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 3 353
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez SdC Pokaż wiadomość
Ale co mają zrobić? Jest narzędzie, żeby sądzić się z pracodawcą, a zabronić tej umowy nie mogą, bo jest potrzebna generalnie .
A do czego jest generalnie potrzebna ? Jesteś może pracodawcą jakimś.
tajkuna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 18:32   #159
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez tajkuna Pokaż wiadomość
A do czego jest generalnie potrzebna ? Jesteś może pracodawcą jakimś.


Generalnie jest potrzebna do zlecania zleceń - np. pomalowania ścian albo przewóz mebli. Mam jako osoba prywatna zatrudniać (nawet nie wiem jak niby miałabym to zrobić) na umowę o pracę?

Umowa zlecenie jest cywilnoprawna, więc nie musi być zawierana koniecznie między pracodawcą a pracownikiem.

A nawet jeśli jestem pracodawcą, to nadal mogę chcieć komuś coś zlecić i ta forma zawarcia umowy jest potrzebna.
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 18:54   #160
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Też jestem przeciwna śmieciówkom ale niestety są one potrzebne. Zlecenie tak jak już SDC wspomniała np. do zlecenia pomalowania ścian, a dzieło np. do wykonania grafiki czyli dzieła.

Pracodawca zawsze będzie kombinował jak to przyoszczędzić na kosztach pracowniczych - tzn. może nie zawsze ale tak długo jak zus będzie horrendalnie wysoki.
Jeśli nie śmieciówki to umowy agencyjne, orzeczenia o niepełnosprawności, żądanie założenia własnej działalności gosp. itp. Wyjście zawsze się znajdzie.
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 20:03   #161
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez SdC Pokaż wiadomość


Generalnie jest potrzebna do zlecania zleceń - np. pomalowania ścian albo przewóz mebli. Mam jako osoba prywatna zatrudniać (nawet nie wiem jak niby miałabym to zrobić) na umowę o pracę?

Umowa zlecenie jest cywilnoprawna, więc nie musi być zawierana koniecznie między pracodawcą a pracownikiem.

A nawet jeśli jestem pracodawcą, to nadal mogę chcieć komuś coś zlecić i ta forma zawarcia umowy jest potrzebna.
Dla ścisłości
przy umowie zlecenie nie ma w ogóle czegoś takiego jak pracodawca i pracownik, bo to są pojęcia z kodeksu pracy, które są błędnie przenoszone na grunt umów cywilnoprawnych w związku z ich obecnym najczęstszym wykorzystywaniem...

Umowa zlecenie jest zawierana między dającym i przyjmującym zlecenie i w modelowej wersji miała służyć właśnie do realizowania zleceń, a nie do zastępowania nią umowy o pracę

ostatnio jeszcze bardziej w modzie jest zakładanie działalności gospodarczej przez osoby, którym trzeba płacić ZUS, bo już nie są studentami...
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-08, 21:15   #162
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez elorapik Pokaż wiadomość
(...)Biznes to walka o przetrwanie i liczy się tam rachunek a nie frazesy typu człowieczeństwo. Oczywiście wszystko przy zachowaniu 100% uczciwości.

(...)Bez nich wiele osób by nie pracowało i zamiast mieć parę groszy na jedzenie, głodowaliby i przeczesywali śmietniki. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie jednak umowa zlecenie i parę groszy jest znacznie lepszą perspektywą niż śmietnik.
6. Hasła typu praca dla wszystkich itp, to głos z poprzedniej epoki ...

Więc zamiast marudzić i wieszać psy na komuś komu chce się pracować, wziął się do solidnej roboty.
Nie wiem jak możesz pisać o 100% uczciwości, skoro umowa śmieciowa jest niezgodna z prawem .

A kto wykonywałby tę pracę, którą teraz robią osoby zatrudnione na umowę zlecenie? Jak poradziliby sobie przedsiębiorcy w tej sytuacji?
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 22:27   #163
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Dlaczego przekręcacie moje słowa... ja nigdzie nie powiedziałam że umowy zlecenie mają zniknąć tak samo umowy o dzieło.... nigdzie więc nie dopatrujcie się drugiego dna w mojej wypowiedzi.

Oczywiście że umowy zlecenie i umowy o dzieło są potrzebne do np tak jak napisaliście do zawarcia umowy na wykonanie remontu, lub wysprzątania mieszkania.

Ale wytłumaczcie mi czy duże sieciówki ubraniowe są aż tak biedne że nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika na umowę o pracę?? No błagam. Albo czy hipermarkety także nie wyrabiają na tym by swojego kasjera zatrudnić na umowę o pracę??

1. Nie jestem pracodawcom, ale dążę do tego, żeby się wyrwać z korporacji i nim zostać. Nie zrozumiesz tego, ale chodzi mi o możliwość tworzenia, kreowania czegoś z niczego.

Ja również dążę do otworzenia własnej działalności, ale ty teraz nie zrozumiesz dlaczego nie mogę jej otworzyć.

2. Nigdy nie pracowałem na taką umowę, ale to nie wynika z jakiegoś farta a z odpowiednich decyzji w życiu. Swoje przepracowałem i w szkole średniej i na uczelni.

No to tak naprawdę nie wiesz jak wygląda to od strony zleceniobiorcy, i uwierz mi nie jest to kwestia odpowiedniego wyboru, bo jestem na etapie poszukiwania pracy i wszędzie a to wszędzie proponują umowę zlecenie. Począwszy od sieciówek, sklepy, sklepiki, biura itp... nawet w aptece
3. Nigdzie nie napisałem, że pracodawca może kombinować w nielegalny sposób.
Co nie wynika z faktu że kombinują jak tylko mogą...

Co do tzw. umów śmieciowych
1. Trzeba się szanować, nikt nie każe Ci dawać się wykorzystywać. Jeżeli uważasz, że pracodawca Cie wykorzystuje, poszukaj innego albo sama spróbuj coś stworzyć. Przecież to takie banalnie proste.
Bardzo proste, ale tak jak napisałam nie każdy może, nie każdy ma do tego środki, a jak są środki to przeciwności losu które mnie akurat dopadły. A jeśli chodzi o poszukanie sobie innego miejsca pracy to wybacz ze to napisze ale chyba dawno pracy nie szukałeś Jest z tym tragedia, zwłaszcza w mniejszych miastach...

2. Skoro uważasz, że stawki są zaniżone i że dany pracodawca się myli co do tych 100 osób na Twoje miejsce, czemu mu tego nie powiesz i nie spróbujesz przekonać do swoich racji i wyższej pensji?
Odnoszę się tylko do swojego przypadku... gdzie w dużej sieciówce nie mogłam zarobić więcej niz 901zł. I tak jeżeli w miesiacu X było do przepracowania 168godzin to stawka godzinowa wynosiła 5,36 , a jeżeli w miesiącu było do przepracowania 176 godzin to stawka wynosiła 5,12. Pracowałam dokładnie tyle samo godzin co osoba na cały etat, pracowałam cały tydzień od poniedziałku do niedzieli.

3. KAŻDY, ABSOLUTNIE KAŻDY pracodawca ma umowę śmieciową z rynkiem. Ale jakoś nie marudzą, ba nawet starają się dać takim jak Ty możliwość zarobienia paru groszy - a wcale nie muszą.
No baaa jak mają marudzić jak za te marne grosze wyzyskują ludzi. Prawie darmowa siła robocza

4. Biznes to nie bajka na dobranoc, czy książka do wina. Biznes to walka o przetrwanie i liczy się tam rachunek a nie frazesy typu człowieczeństwo. Oczywiście wszystko przy zachowaniu 100% uczciwości.
Ja również nie napisałam że to jest bajka do czytania, ale wyzysk to wyzysk i tyle... I również nie czepiam się uczciwych pracodawców w sęsie zleceniodawców... czepiam się krętaczy

5. Bardzo się mylisz, co do zakazywania umów tego typu. Już nie wnikam w to, że są niezbędne w przypadkach do których zostały początkowo stworzone. Bez nich wiele osób by nie pracowało i zamiast mieć parę groszy na jedzenie, głodowaliby i przeczesywali śmietniki. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie jednak umowa zlecenie i parę groszy jest znacznie lepszą perspektywą niż śmietnik.
Wskaż mi zdanie gdzie napisałam żeby zlikwidowali umowę zlecenie... Nie wskażesz bo tak nie napisałam. Bo one są potrzebne... ale co to za umowa zlecenie kiedy zleceniobiorca robi tak jak na umowę o pracę, a ma z tego nic... w taki oto sposób 50latki pracują i modlą się o to by zleceniodawca zatrudnił ich na umowę o pracę żeby nie pracowali do ostatniego dnia zycia....
6. Hasła typu praca dla wszystkich itp, to głos z poprzedniej epoki ...
Może ten głos powinien znowu zabrzmić??
Więc zamiast marudzić i wieszać psy na komuś komu chce się pracować, wziął się do solidnej roboty.
Jeżeli uważasz ze mi się nie chce robić to sobie uważaj tak... Życzę Ci abyś nigdy w życiu nie pracował i nie został wyzyskany przez nieuczciwego zleceniodawcę.
Swoja drogą ciekawa jestem jaką stawkę by Ci zaproponowali na zlecenie

A teraz anegdotka z mojej ostatniej rozmowy kwalifikacyjnej do sklepu odzieżowego w galerii:
Pani bardzo sympatyczna, uśmiechnięta wypytała mnie o wszystko, po czym doszła do meritum. Praca jest od poniedziałku do soboty od 10 do 20, w niedziele od 10 do 18. Oczywiście co drugi weekend wolny... Po czym z uśmiechem na twarzy dodała tylko wie pani ale to jest praca na dorobienie sobie. To ja się pytam jaka stawka... a ona z uśmiechem na twarzy że w dobrym miesiacu wyjdzie 600zł I dodała że jej nie stać by mi więcej zapłacić, bo ma 3 sklepy odzieżowe i 4 obuwnicze... i ona nie ma z czego żyć... dodam że znam te sklepy i bardzo dobrze prosperują

Normalnie mi jako osobie wykształconej i poszukującej pracy już nie chce się płakać... bo załamanie już przeszłam... teraz to mi się chce tylko śmiać
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 22:58   #164
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez elorapik Pokaż wiadomość
Skoro umowa o dzieło/zlecenie jest nielegalna to czemu tego nie zgłosić stosownym organom.

Co do drugiego pytania, krótki przykład:
1. Przedsiębiorca, prowadzi firmę i dzięki swojemu zaangażowaniu i zaangażowaniu swoich zasobów, generuje miesięcznie dajmy na to 1000pln zysku.

2. Jednak ten pracodawca chce się rozwijać i ma możliwość, zatrudnić kogoś na umowę zlecenie gdzie w sumie kosztów będzie miał 900zł. Dodatkowe ręce do pracy wygenerują mu dodatkowy przychód 1000pln. Więc jak łatwo policzyć w tym przypadku będzie miał 1100, co mu się opłaca.

(...) Oczywiście wróci do punktu 1. Kto będzie bardziej poszkodowany z takiego obrotu sprawy? Pracodawca, który zamiast 1100pln będzie miał 1000, czy pracownik który zamiast 600zł (300pln kosztów dodatkowych pracodawcy na utrzymanie pracownika) będzie miał 0zł?


PS. Żeby nie było, że jestem zwolennikiem zatrudniania ludzi do stałej pracy na takich umowach. Nie jestem. Ale rozumiem, że przez rozdmuchane świadczenia socjalne i prawa pracownika w umowie o pracę, umowa-zlecenie(o dzieło) to czasami jedyna opcja dla obu stron.
Umowę zlecenie można zgłosić do odpowiednich organów - owszem. Ale nie pisz, że taka umowa to 100% uczciwości...

Czegoś nie rozumiem w Twoim toku rozumowania. No jest sobie przedsiębiorca, własnymi ręcami zrobił zysk 1000 PLN. Chce go powiększyć teraz, no i sam już nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego. Jakim cudem będzie się rozwijać, gdy wróci do pkt.1? Będzie zapiep..ać na 3 etaty - robiąc za sprzątaczkę, księgową, sprzedawcę i bóg wie kogo jeszcze, kto jest potrzebny w jego firmie? To powodzenia we własnym biznesie .

Założenia o podwyższeniu płacy minimalnej pięknie dobrane do uzasadnienia Twojej toerii. Równie dobrze mogę założyć, że ustawodawca nie podnosi płacy minimalnej. Sfochowani pracownicy - kolejny super element w Twoje teorii. Pracownik na umowę zlecenie na pewno będzie mniej sfochowany .

Śmiem twierdzić, że pracodawcy byliby jutro w ciężkim stanie ekonomicznym, gdyby wszyscy zatrudnieni na umowę zlecenie zrezygnowali z pracy. Chociaż nie, pewnie wróciliby do pkt.1 i sami ten zysk generowali .
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 23:19   #165
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez SdC Pokaż wiadomość
Umowę zlecenie można zgłosić do odpowiednich organów - owszem. Ale nie pisz, że taka umowa to 100% uczciwości...

Czegoś nie rozumiem w Twoim toku rozumowania. No jest sobie przedsiębiorca, własnymi ręcami zrobił zysk 1000 PLN. Chce go powiększyć teraz, no i sam już nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego. Jakim cudem będzie się rozwijać, gdy wróci do pkt.1? Będzie zapiep..ać na 3 etaty - robiąc za sprzątaczkę, księgową, sprzedawcę i bóg wie kogo jeszcze, kto jest potrzebny w jego firmie? To powodzenia we własnym biznesie .

Założenia o podwyższeniu płacy minimalnej pięknie dobrane do uzasadnienia Twojej toerii. Równie dobrze mogę założyć, że ustawodawca nie podnosi płacy minimalnej. Sfochowani pracownicy - kolejny super element w Twoje teorii. Pracownik na umowę zlecenie na pewno będzie mniej sfochowany .

Śmiem twierdzić, że pracodawcy byliby jutro w ciężkim stanie ekonomicznym, gdyby wszyscy zatrudnieni na umowę zlecenie zrezygnowali z pracy. Chociaż nie, pewnie wróciliby do pkt.1 i sami ten zysk generowali .


---------- Dopisano o 23:16 ---------- Poprzedni post napisano o 23:06 ----------

A tak na poważnie zleceniodawca nigdy nie zrozumie zleceniobiorcę, osoba która nie pracowała na umowie zlecenie osoby która pracowała też nie zrozumie. Każdy z nas ma swoje zdanie i pewnie go nie zmieni.

Ale wszyscy się zgadzamy co do jednego: Umowy zlecenie są potrzebne. Ale nie powinno dochodzić do tego że osoba pracuje przez rok na umowę zlecenie, która jest podpisywana z nadejściem nowego miesiąca..... no to jednak nie jest umowa zlecenie tylko ciągłe zatrudnienie....

Znam osobiście przypadek gdzie mężczyzna 50 letni pracuje od ponad 2 lat w firmie kurierskiej i tak z miesiąca na miesiąc podpisuje umowę zlecenie i prosi o umowę o pracę... nie może zrezygnować z pracy i sobie ot tak poszukać bo żona jest na bezrobociu. I tak sobie ten człowiek pracuje pracuje... rok temu miał zawał i co?? nie był ubezpieczony.... lekarz po wyjściu ze szpitala kazał mu miesiąc odpoczywać, ale niestety zleceniodawca kazał wrócić do pracy bo paczki czekają, więc wrócił do pracy dzień po wyjściu ze szpitala.
I teraz popatrzcie gdzie tu jest logika?? ten człowiek 50letni dopóki ma siłę będzie pracował... ale już o te prawie 3 lata będzie dłużej pracował by mieć emeryturę... czyli nie wiem nie orientuję się czy to weszło że mężczyzna ma pracować do 67roku życia, to on będzie zaiwaniał do 70. Na dzień dzisiejszy, ale nie zanosi się na to by umowa o pracę była z nim zawarta

---------- Dopisano o 23:19 ---------- Poprzedni post napisano o 23:16 ----------

Cytat:
Napisane przez SdC Pokaż wiadomość
Ale co mają zrobić? Jest narzędzie, żeby sądzić się z pracodawcą, a zabronić tej umowy nie mogą, bo jest potrzebna generalnie .
Wystarczy że wprowadzą ewidencję i będą kontrolować czy przypadkiem zleceniodawca nie podpisuje z miesiąca na miesiąc z danym człowiekiem nowej umowy przez kilka lat...

Edytowane przez ciassteczkowa
Czas edycji: 2012-10-09 o 00:17
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 00:07   #166
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

No to jeżeli według ciebie zdanie: Już wcześniej napisałam że może gdyby Państwu choć trochę zależało na swoich obywatelach to coś z umowami śmieciowymi zrobiłoby... Ale my tych czasów nie dożyjemy " jest równoznaczne ze zlikwidowaniem takowych umów to ja gratuluję zdolności do czytania ze zrozumieniem.

Twoim tokiem myślenia każdy nadaje się na programistę czegoś tam bo to potrafisz. Ja się na tym nie znam i prawdę mowiąc nie potrzebne mi jest to, bo wiem że tego nie zrozumiem.

Każdy jest inny każdy ma inne predyspozycje, nie znasz mnie więc mnie nie wal do jednego wora z np osobami które są po pedagogice (choć szanuję takich ludzi bo to ich wybór), ja jestem po farmacji, i co?? ale przecież teraz mi powiesz że mogłam iść na chirurga plastycznego.....

Mylisz się, bo nie wszędzie proponują umowę-zlecenie. Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków wystarczy mieć wiedzę z zakresu IT, np. być programistą, czy testerem oprogramowania i praca znajduje Cię sama. Jeżeli chcesz to na etat, jeżeli wolisz inaczej np. samozatrudnienie to masz taką opcję. Stawki są powyżej średniej krajowej (która obecnie jest gdzieś w okolicach 3,5tyś brutto) nawet dla studentów 4, 5 roku. Dla ludzi dodatkowo z doświadczeniem są znacznie wyższe.

I uwierz mi że szczerze zazdroszczę tym ludziom którzy się znają na tym co ty.... ale to nie znaczy że w innych branzach jest tak cudownie i kolorowo.

Powiedz szczerze poszedłbys do pracy za 600zł na zlecenie?? do galerii handlowej?? pewnie powiesz że tak, żeby tylko wyszło na twoje... Przeczytaj dokładnie wszystkie moje posty to się dowiesz jak ludzie pracują. Przytoczyłam tam dwa przyklady czym się to kończy dla człowieka.

I powiem tak Ty swojego zdania nie zmienisz, ja rownież. Życie mnie wystarczająco po dupie skopało, żeby tak łatwo ufać.
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 00:38   #167
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez elorapik Pokaż wiadomość
Wracając do pkt. 1 nie będzie się rozwijał. Zatrzyma się na tym tysiącu.
Ale pozostając w pkt. 3 będzie się zwijał, dlatego nie ma sensu z jego perspektywy tam tkwić.
Wyszliśmy z innych założeń, więc powiedzmy, że się zgadzam . Choć w całości nie do końca.

Z tymi testerami to też nie jest tak różowo, bo jednak nie każdy ma predyspozycje do takiego zawodu. Ja na przykład nie nadaję się absolutnie na sprzedawcę i gdyby to miał być dochodowy zawód, to wolałabym umowę zlecenie .
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 12:41   #168
ciassteczkowa
Rozeznanie
 
Avatar ciassteczkowa
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 750
Dot.: 30 dni na wypowiedzenie umowy.

Cytat:
Napisane przez elorapik Pokaż wiadomość
@ciassteczkowa
Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nigdzie nie twierdzę, że każdy ma być np. programistą. Jeżeli tak by było to wtedy brakowałoby lekarzy, farmaceutów, nauczycieli, księgowych, sprzedawców itp.

Chodzi mi o coś innego, mianowicie o to, że wiele osób zupełnie nie myśli co będzie robiło po studiach. Więc idą na jakieś łatwe i przyjemne kierunki, na samych studiach przez 5 lat balują (wierz mi znam takich) a potem budzą się z ręką w nocniku, którą wyciągają po moje i Twoje podatki. No bo jak to, przecież to się nie godzi żeby pan magister lansu i imprezy sprzedawał frytki w makdonaldzie. To mnie irytuje, że tacy ludzie mają jeszcze czelność mówić, że im się należy.

Zdaję, sobie sprawę, że w wielu branżach nie jest słodko, ale większość takich przypadków jest na własne życzenie. Bo może warto zamiast na mierne studia przyuczyć się do zawodu, murarza, tynkarza, kafelkarza, elektryka itp.

Oczywiście, że bym poszedł do pracy za 600zł jakbym nie miał wyboru, bo zawsze lepiej jeść chleb ze smalcem w ciasnym ale własnym pokoju, niż szukać spleśniałego kawioru po śmietnikach. Poza tym, dawno temu sprzedawałem z kumplem zeszyty na bazarze i nawet bez przymusu.

Jeżeli chodzi o skopany tyłek, to podziwiam oraz życzę wytrwałości i sukcesów w przyszłości.
Zgadzam się z tobą... oczywiście że jest wiele ludzi którzy idą na studia tylko po to by mieć wyższe wykształcenie wogole nie mysląc o przyszlości i czy znajdzie pracę w swoim zawodzie... idą ślepo po wykształcenie... dla mnie jest to szkoda straconych lat...

Mnie biologia i chemia zawsze fascynowały, dlatego wybrałam farmację, bardzo cieżki kierunek... ukończyłam z bardzo dobrymi wynikami i co niestety nie ma pracy w moim mieście i w pobliskich też.... nawet po wsiach otaczających moją mieścinę nie ma pracy dla farmaceuty. Nie stać mnie na otworzenie własnej apteki, choć o tym myslałam... Ale gdybym się uparła żeby ją otworzyć to bym ją otworzyla ale tak jak napisałam los jest bezlitosny

Kiedy ja zaczęłam farmację to co chwilkę były ogłosznia o prace... a teraz niestety nic nie ma

Ludzie mi się dziwią dlaczego idę do pracy za 900zł, gdzie dojazd autem mnie kosztowal 200, do tego co miesiąc musialam cos kupić nowego do ubrania ze sklepu w którym pracowałam, bo mam chodzić do pracy tylko w ubraniach markowych i tak zostawalo mi na "życie" 500zł ale pracowałam i miałam co miesiąc do podpisania nową umowę na tych samych warunkach tak teoretycznie mogłam pracować do końca życia, chociaz pewnie w wieku 35 lat bym została zwolniona bo juz bym była za stara na ten sklep

Tak jak napisałam mi nie chodzi o likwidację takowych umów, bardziej mi chodzi o to by państwo miało jakąś ewidencję takich umów, i żeby sprawdzali dlaczego np od roku zleceniodawca zleca co miesiąc pracę na warunkach umowy o pracę
Nie jestem ekonomistą, nie jestem politykiem żeby wymyslać ustawy
ciassteczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-19, 17:39   #169
*wanilia*
Zadomowienie
 
Avatar *wanilia*
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 1 841
okres próbny 1/4 etatu a wypowiedzenie

Dziewczyny,

jeżeli zawarłam umowę na okres próbny (3 miesiące) w wymiarze 1/4 etatu
+ podpisałam dokument ze zgodą na pracę w godzinach nadliczbowych i poza miejscem zamieszkania to jak najlepiej i najszybciej można taką umowę wypowiedzieć?

Wiem, że obowiązuje mnie 2 tygodnie wypowiedzenia ale nie ukrywam że chciałabym to załatwić szybciej ponieważ dostałam propozycję wyjazdu za granicę z tym że muszę być gotowa w kilka dni.

Dodatkowo jeżeli przez dwa tygodnie pracy przepracowałam ponad 90 godzin to w jakim wymiarze będę musiała pracować na wypowiedzeniu? Też w godzinach nadliczbowych czy tylko tyle ile przewiduje mój etat?

Może któraś z was jest dobrze zorientowana w tych sprawach i mogłaby doradzić jak najszybciej to rozwiązać?
__________________

"Może możemy być szczęśliwi gdziekolwiek..
Móc zawsze i wszędzie już polegać na sobie.."


http://s4.suwaczek.com/200608254438.png

*wanilia* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-19, 18:46   #170
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: okres próbny 1/4 etatu a wypowiedzenie

Cytat:
Napisane przez *wanilia* Pokaż wiadomość
Dziewczyny,

jeżeli zawarłam umowę na okres próbny (3 miesiące) w wymiarze 1/4 etatu
+ podpisałam dokument ze zgodą na pracę w godzinach nadliczbowych i poza miejscem zamieszkania to jak najlepiej i najszybciej można taką umowę wypowiedzieć?

Wiem, że obowiązuje mnie 2 tygodnie wypowiedzenia ale nie ukrywam że chciałabym to załatwić szybciej ponieważ dostałam propozycję wyjazdu za granicę z tym że muszę być gotowa w kilka dni.

Dodatkowo jeżeli przez dwa tygodnie pracy przepracowałam ponad 90 godzin to w jakim wymiarze będę musiała pracować na wypowiedzeniu? Też w godzinach nadliczbowych czy tylko tyle ile przewiduje mój etat?

Może któraś z was jest dobrze zorientowana w tych sprawach i mogłaby doradzić jak najszybciej to rozwiązać?
Najszybciej - rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-19, 18:52   #171
*wanilia*
Zadomowienie
 
Avatar *wanilia*
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 1 841
Dot.: okres próbny 1/4 etatu a wypowiedzenie

Tak byłoby najprościej ale wiem że teraz jest taki czas w firmie że niestety istnieje małe prawdopodobieństwo żeby pracodawca się na to zgodził.

A orientujesz się jakby wyglądał okres wypowiedzenia?
Skoro mam umowę na okres próbny na 1/4 etatu to przez 2 tygodnie wypowiedzenia musiałabym przepracować tylko 20 godzin?
Czy redy liczy się to że podpisałam zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych?
__________________

"Może możemy być szczęśliwi gdziekolwiek..
Móc zawsze i wszędzie już polegać na sobie.."


http://s4.suwaczek.com/200608254438.png

*wanilia* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-19, 20:53   #172
anjuta
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 5 462
Dot.: okres próbny 1/4 etatu a wypowiedzenie

a jak masz te 1/4 rozpisane - codziennie po 2 godziny?
mimo wszystko spróbowałabym sie dogadać z pracodawcą. Jak ten wyjazd masz na dlużej i za dobre pieniądze, to ja bym na początek odmówiła pracy w nadgodzinach, tłumacząc się (lub nie) np sytuacją rodzinną.
Dużo Ci zostało z tych 3 miesięcy?
poszukaj kogoś na swoje miejsce, jak najszybciej, żeby ta osoba zdążyła się wciągnąc w obowiązki.
anjuta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-21, 12:36   #173
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: okres próbny 1/4 etatu a wypowiedzenie

ja bym szczerze porozmawaila z pracodawca dlaczego chcesz odejsc.
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 13:34   #174
kokos111
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiadomości: 57
Wypowiedzenie- proszę o pomoc

Witam. Mam pewien problem, prosze pomóżcie mi!!!
Pracuje w sklepie od marca na umowie zlecenie. Zawsze pod koniec misiąca dostaję do podpisania umowę zlecenie na poprzedni miesiąc, czyli teraz pod koniec kwietnia podpiszę umowę zlecenie za kwiecień. Jednak chciałabym złożyc wypowiedzienie, ponieważ nie odpowiada mi to, że dostałam do podpisania weksel "in blanco" i w ogóle, jako że jestem nową pracownicą czuję się wykorzystywana przez koleżanki w pracy. Z tego co się dowiedziałam, to jednak nie mogę złożyc wypowiedzenia umowy zlecenie za kwiecień, bo jeszcze jej nie podpisałam, dostanę ją dopiero pod koniec miesiąca, a chciałabym już je złożyć aby do końca kwietnia to załatwić. Może ktoś sie orientuje co mam zrobić w takiej sytuacji???
kokos111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 15:03   #175
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899
Dot.: Wypowiedzenie- proszę o pomoc

A jaki masz okres wypowiedzenia w umowie? 7 dni? Mniej/ więcej? Najlepiej idź do księgowej i to załatw. A na koniec miesiąca na pewno dostajesz umowę, a nie rachunek?
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 15:16   #176
kokos111
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiadomości: 57
Dot.: Wypowiedzenie- proszę o pomoc

Mam 14dniowy okres wypowiedzenia. Tak, zawsze jakos przed 30-stym dostajemy do podpisania umowe zlecenie za poprzedni miesiąc. Nie wiem co mam zrobić

---------- Dopisano o 15:16 ---------- Poprzedni post napisano o 15:14 ----------

U nas nie ma księgowości na miejscu, bo sklep ma siedzibę w innym mieście. Na miejscu mamy kierowniczkę, która jest pośrednikiem.
kokos111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 15:23   #177
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899
Dot.: Wypowiedzenie- proszę o pomoc

Napisz na komputerze takie wypowiedzenie albo po prostu idź i porozmawiaj z kierowniczką, bo to i tak jej będziesz musiała wręczyć to wypowiedzenie.
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 15:24   #178
kokos111
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiadomości: 57
Dot.: Wypowiedzenie- proszę o pomoc

Wiem, prędzej czy później muszę z nia pogadać, tylko że nie rozumiem tego jak mam napisać wypowiedzenie umowy zlecenie, której jeszcze nie podpisalam;/
kokos111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 15:29   #179
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899
Dot.: Wypowiedzenie- proszę o pomoc

Cytat:
Napisane przez kokos111 Pokaż wiadomość
Wiem, prędzej czy później muszę z nia pogadać, tylko że nie rozumiem tego jak mam napisać wypowiedzenie umowy zlecenie, której jeszcze nie podpisalam;/
Czyli tą umowę, którą podpisałaś na koniec marca, dostałaś tylko na miesiąc? I co miesiąc tak dostajesz? Jeśli nie wytrzymasz w pracy do końca tego miesiąca, to pisz wypowiedzenie (poszukaj w necie, ja księgową nie jestem), a jeśli wytrzymasz do końca kwietnia, to po prostu od maja nie przyjdź do pracy.
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 15:50   #180
kokos111
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiadomości: 57
Dot.: Wypowiedzenie- proszę o pomoc

Tak, obecnie nie mam umowy na kwiecień, dostanę ją pod koniec kwietnia i tak jest co miesiąc.
kokos111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-02-02 15:34:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:28.