irlandzkie potrawy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-09, 22:20   #1
Cyprianka
Raczkowanie
 
Avatar Cyprianka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 376

irlandzkie potrawy


Niedługo dzień św.Patryka i organizujemy ze znajomymi irlandzki wieczór.Nie znacie może jakichś irlandzkich potraw-coś łatwego i sprawdzonego no i oczywiście pysznego?
Cyprianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 18:02   #2
makadamia
Raczkowanie
 
Avatar makadamia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 328
Dot.: irlandzkie potrawy

znalazłam taką stronkę http://www.shamrock.internetdsl.pl/k...hnia.htm#champ (carbonara i bolonaise nie koniecznie irlandzkie )

no i oczywiście do tego Guinness albo Kilkenny, a dla tych co nie lubią stouta (ciemne piwo) jasny Harp

udanego wieczoru irlandzkiego
__________________
jestem jaka jestem i taką mnie trzeba kochać

Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą.
Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie:
może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem

Théophile Gauthie
makadamia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 19:32   #3
Cyprianka
Raczkowanie
 
Avatar Cyprianka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 376
Dot.: irlandzkie potrawy

makadamia jesteś wielka Żeby znaleźć coś w internecie,to trzeba mieć szczęście...
Cyprianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 07:14   #4
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Dot.: irlandzkie potrawy

A ja ze swej strony, dokładam garstkę kolejnych przepisów,między innymi na:
Pudding z chleba i masła
Zupę ziemniaczaną
Chleb owsiany
kawę po irlandzku i inne.
Wszystko jest tutaj: http://www.2a.pl/~kr01351a/inpotrawy1280.html
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 11:45   #5
Zekinta
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Avatar Zekinta
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 43
Dot.: irlandzkie potrawy

Typowe irlandzkie potrawy to fasolka w sosie pomidorowym (najlepiej z puszki), jajka sadzone , frytki, bekon lub kiełbaski na śniadanie z dużym irlandczykiem. Nie zapomnij o herbacie z mlekiem
Jest jeszcze cos co sie nazywa black pudding (to cos z krwia) i rozne pie, ale nie polecam. Za to Muffins są przepyszne a przepis był juz na wizazu.
Zekinta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 12:39   #6
makadamia
Raczkowanie
 
Avatar makadamia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 328
Dot.: irlandzkie potrawy

Cytat:
Napisane przez Zekinta
Typowe irlandzkie potrawy to fasolka w sosie pomidorowym (najlepiej z puszki), jajka sadzone , frytki, bekon lub kiełbaski na śniadanie z dużym irlandczykiem. Nie zapomnij o herbacie z mlekiem
Jest jeszcze cos co sie nazywa black pudding (to cos z krwia) i rozne pie, ale nie polecam. Za to Muffins są przepyszne a przepis był juz na wizazu.
troszkę chyba pomyliłaś kuchnie z angielską i amerykańską....i trochę to tak jakby sprowadzić kuchnię angielską do fish and chips, a amerykańską do hamburgerów....a black pudding to po prostu kaszanka i to też typowe dla kuchni angielskiej
__________________
jestem jaka jestem i taką mnie trzeba kochać

Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą.
Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie:
może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem

Théophile Gauthie
makadamia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 12:48   #7
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Smile Dot.: irlandzkie potrawy

Cytat:
Napisane przez Zekinta
Jest jeszcze cos co sie nazywa black pudding (to cos z krwia) i rozne pie, ale nie polecam. .
Black pudding – po prostu "kaszanka"
Czyli świnska krew i tluszcz, jest blizsza Brytyjczykom, wykorzystują najcześciej krew owczą.
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-12, 12:50   #8
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Smile Dot.: irlandzkie potrawy

Cytat:
Napisane przez makadamia
troszkę chyba pomyliłaś kuchnie z angielską i amerykańską....i trochę to tak jakby sprowadzić kuchnię angielską do fish and chips, a amerykańską do hamburgerów....a black pudding to po prostu kaszanka i to też typowe dla kuchni angielskiej
...
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 13:15   #9
Plastusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 107
Dot.: irlandzkie potrawy

Nie tak do końca pomyliła, bo w końcu to jedna wyspa (Ulster i Republika), a emigracja irlandzka do Stanów też byłą obfita. Nic dziwnego, że tradycje kulinarne się przenikają. Black pudding wraz z white pudding, fasolką w pomidorach, bekonem, smażonymi pomidorami, niekiedy frytkami, sadzonym jajkiem, obsmażanym soda bread i pancake i pork sausages wchodzą w skład tzw. Ulster Breakfast, względnie Traditional Irish Breakfast (zależy, gdzie chcesz jeść - na północy, czy południu). Po takim śniadaniu można iść kopać ziemniaki, ale niekoniecznie pracować w biurze . Fish and chips są w codziennym życiu stołówkowym wszechobecne, podobnie różne pastires ( w tym sausage rolls) i club sandwiches. W domach o większej tradycji kulinarnej podaje się nadziewane mięsa (nadzienie głównie z bułki tartej z pietruszką), warzywa z wody (najczęściej brokuły i małe karotki), różne gatunki ziemniaków. Zup nie pamiętam. Z rzeczy słodkich - fruit scones do śniadania i podwieczorku, apple pie, lemon meringue, rhubarb pie, simnel cake na wielkanoc. Popularną rybą jest łosoś atlantycki, najczęściej podawany z rusztu. Owszem, te potrawy można też spotkać w kuchni brytyjskiej, ale to nie znaczy, że nie są równie powszechne w irlandzkiej. Piszę z doświadczenia, bo rok tam mieszkałam.
Plastusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 13:42   #10
makadamia
Raczkowanie
 
Avatar makadamia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 328
Dot.: irlandzkie potrawy

Cytat:
Napisane przez Plastusia
Nie tak do końca pomyliła, bo w końcu to jedna wyspa (Ulster i Republika), a emigracja irlandzka do Stanów też byłą obfita. Nic dziwnego, że tradycje kulinarne się przenikają. Black pudding wraz z white pudding, fasolką w pomidorach, bekonem, smażonymi pomidorami, niekiedy frytkami, sadzonym jajkiem, obsmażanym soda bread i pancake i pork sausages wchodzą w skład tzw. Ulster Breakfast, względnie Traditional Irish Breakfast (zależy, gdzie chcesz jeść - na północy, czy południu). Po takim śniadaniu można iść kopać ziemniaki, ale niekoniecznie pracować w biurze . Fish and chips są w codziennym życiu stołówkowym wszechobecne, podobnie różne pastires ( w tym sausage rolls) i club sandwiches. W domach o większej tradycji kulinarnej podaje się nadziewane mięsa (nadzienie głównie z bułki tartej z pietruszką), warzywa z wody (najczęściej brokuły i małe karotki), różne gatunki ziemniaków. Zup nie pamiętam. Z rzeczy słodkich - fruit scones do śniadania i podwieczorku, apple pie, lemon meringue, rhubarb pie, simnel cake na wielkanoc. Popularną rybą jest łosoś atlantycki, najczęściej podawany z rusztu. Owszem, te potrawy można też spotkać w kuchni brytyjskiej, ale to nie znaczy, że nie są równie powszechne w irlandzkiej. Piszę z doświadczenia, bo rok tam mieszkałam.
Jasne, zgadzam się, ale chodziło mi oto, żeby nie generalizować, żeby nie sprowadzać tradycyjnej kuchni do jednej potrawy, którą jedzą wszyscy na świecie na śniadanie (ja bardzo często jajka sadzone na bekonie do tego grzanki i herbata z mlekiem - fakt, że zaczęłam po powrocie z Anglii)...scones bardziej kojarzą mi się z afternoon tea...porzeczkowe chyba najbardziej pamietam
Zupy Ci przypomnę : cebulowa, ziemniaczana z bekonem, zupa z rzepy

Cypriance chyba bardziej chodziło o te tradycyjne potrawy jak Champ, czy Colcannon

pozdrawiam
__________________
jestem jaka jestem i taką mnie trzeba kochać

Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą.
Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie:
może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem

Théophile Gauthie
makadamia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 14:34   #11
Plastusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 107
Dot.: irlandzkie potrawy

http://www.tpi.poznan.pl/index.php?pid=47

Tu jest jeszcze przepis na Irish Stew. Czyli, co kto ma wrzucamy do garnka w którym warzy się baranina . Świetny jest opis tego procederu w Trzech Panach w Łódce.

Na kuchni irlandzkiej niestety się tyje. A szkoda, bo jak mięsa nie lubię to taką tłustą kiełbaskę wieprzową w cieście grancuskim do pint of Kilkenny bym chętnie teraz zjadła. Nasze parówki smakują zupełnie inaczej.

Scones występują w wielu odmianach. Najpopularniejsze są zwykłe pszenne, lub z pełnej mąki (nie słodkie, nadają się jako pieczywko do zupy - przypomniała mi się jeszcze carrot soup) i z rodzynkami czyli wspomniane już fruit scones.

Jak ktoś chce posmakować irlandzko-brytyjskiego fast fooda to może polać sobie chipsy vinegretem. Dla wrażliwych nosów zabójcze wrażenie.
Plastusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-13, 15:04   #12
Cyprianka
Raczkowanie
 
Avatar Cyprianka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 376
Dot.: irlandzkie potrawy

Przejrzałam podane przez Was storny i stwierdzam,że te potrawy to małe science fiction dla mnie Chyba wymyślę coś polskiego do Guinnessa.
Cyprianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-14, 15:56   #13
Zekinta
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Avatar Zekinta
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 43
Dot.: irlandzkie potrawy

Do makadamia:
Ja nie genaralizuje tylko potraktowałam to wszystko z humorem.
Więcej luzu życzę!
(mieszkałam jakis czas w Irlandii, te niby tylko "angielskie" potrawy też tam są, czasem trzeba poszerzyc horyzonty).
Zekinta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-15, 17:31   #14
makadamia
Raczkowanie
 
Avatar makadamia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 328
Dot.: irlandzkie potrawy

Zekinta
__________________
jestem jaka jestem i taką mnie trzeba kochać

Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą.
Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie:
może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem

Théophile Gauthie
makadamia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-03, 00:44   #15
andrzej picher
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1
Dot.: irlandzkie potrawy

witam bardzo serdecznie poszukuje jak najwiecej tematow jakie moga pomoc mi dowiedziec sie czegos na temat potraw irandzkich poniewaz chciabym otworzyc restauracje lecz wiadomo niestety polska kuchnia rozni sie bardzo od kuchni irlandzkiej np. jak kiedys mojemu szefowi zrobilem serniczek to oni nie wiedzieli ze cos takiego wogole moze istniec he he a o naszym tradycyjnym barszczyku juz nie wspomne hi hi jesli ktos moglby mi w jakis sposob pomoc bardzo bede wdzieczny i napewno zadowolony z gory naprawde dziekuje
andrzej picher jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-08, 22:38   #16
iszsza
Zadomowienie
 
Avatar iszsza
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Waterford, Irl
Wiadomości: 1 444
Talking Dot.: irlandzkie potrawy

a u moim regionie specjałem jest bułka z czipsami- tak tak bierzesz bułkę lub chleb i wsypujesz pomiędzy czipsy (najlepiej popularne o smaku octowym) no i gotowe! przeraziłam się jak to zobaczyłam - ale Irole to wciągają ze smakiem
a poniżej coś co przypomni o trunku - na straganie z retro rzeczami było - wiadro na Guinness'a jak rano wychodze z domu to czuję zapach takiej palonej kawy i zawsze zastanawiałam się co to...a teraz już wiem
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg guin.jpg (85,8 KB, 1 załadowań)
__________________
don't make a photograph - just take it
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229365

iszsza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:59.