Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Zadbaj o zdrowie intymne

Notka

Zadbaj o zdrowie intymne Wiesz, w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie zadbać o swoje zdrowie intymne? Nasz ekspert rozwieje Twoje wątpliwości!

 
 
Narzędzia
Stary 2013-06-17, 14:35   #1
zlosliwiec
Przyjaciel Wizaz.pl
 
Avatar zlosliwiec
 
Zarejestrowany: 2001-10
Wiadomości: 12 462

Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)


Dr Jacek Tulimowski

Specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog, kolopskopista.
15 letni staż pracy w Klinice Ginekologii Onkologicznej w Warszawie, właściciel Gabinetów "Dworkowa".
Konsultant naukowy Stowarzyszenia "Dziennikarze dla Zdrowia"
Konsultant naukowy wielu programów o tematyce zdrowotnej w TVP1, TVP2, TVN, POLSAT, SUPERSTACJA
Konsultant naukowy wielu pism kobiecych tj.: CLAUDIA, PORADNIK DOMOWY, ZDROWIE, BOUTIQUE, GABI.
Organizator szkoleń o tematyce medycznej dla Dziennikarzy "Dr Tulimowski Press Workshops".

Specjalista będzie udzielał odpowiedzi co 3 dni.
Czas trwania forum : 3 tygodnie ( czyli od 15.06 - 6.07)


Zapraszamy do zadawania pytań i korzystania z wiedzy Pana Doktora

Edytowane przez zlosliwiec
Czas edycji: 2013-06-17 o 14:46
zlosliwiec jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 15:44   #2
paulinia18
Zadomowienie
 
Avatar paulinia18
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 1 889
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam Panie Doktorze, mam 22 lata, nie byłam jeszcze u ginekologa, ostatnio zauważyłam że rosną mi włoski na twarzy, jest sporo czarnych i grubych inna jasne i długie lekarz ogólny wysyła mnie do ginekologa, czy to może być wina jajników?
__________________


włosy: 98cm

paulinia18 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 15:58   #3
quleczka
Zakorzenienie
 
Avatar quleczka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 765
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Dzien dobry Panie Doktorze

Wiem, ze internet to nie miejsce na diagnoze ale mam takie dosc szczegolowe pytanie w zwiazku z diagnoza, ktora niedawno otrzymalam.

Mam 30 lat, waga w normie, miesiaczki regularne...ale jednak cos jest nie tak.

Wedlug jednego lekarza u ktorego bylam mam PCOS, wedlug innego nie mam bo cytuje "wtedy nie byłoby jajeczkowania".

USG mi ostatnia lekarka nie robila bo uznala, ze nie ma takiej potrzeby. Wczesniejszy lekarz twierdzil, ze sa pecherzyki ale, ze nie jest ich bardzo duzo.

Ogolnie jednak mam objawy PCOS... problemy z tradzikiem na calym ciele od blisko 15 lat, nieco zwiekszone owlosienie, a od kilku miesiecy doszło mocne wypadanie wlosow ( wygladajace na łysenie adrogenne). To ostatnie w tej chwili najbardziej mnie martwi.

Od ginekologa dostałam 2 miesiące temu androcur w dawce 1/2 tabletki, a gdyby coś się działo to miałam zejść do 1/4 tabletki i po niecałych dwóch tygodniach tak zrobiłam i zmniejszylam dawke. Od prawie 2 miesięcy biorę więc 1/4 tabletki od 5 do 25 dnia cyklu ( tak zelecił lekarz), a nie jak w ulotce od 1 do 10 dnia cyklu.

Przy braniu tego androcuru okres zaczal bardziej przypominac delikatne plamienie niż normalna miesiaczke i przy zawsze idealnie rownych cyklach (27-28dni) teraz plamienie pojawilo sie dopiero po 34 dniach (czyli 6 dni opoznienia) i jest b. skape.

Wedlug lekarza mam brac zawsze od 5 dnia cyklu niezaleznie wtedy kiedy sie pojawi i podobno to nie problem jesli nie pojawi sie wcale ( choc nie wiem od ktorego dnia mialabym zaczac brac w takim przypadku) bo tak bywa w przypadku androcuru, ze okres może się zatrzymać.

Czy takie postepowanie jest normalne? 20 dni androcuru, nawet gdy niemal zatrzymuje on miesiaczkowanie i tak wydluza cykl? Do tego przy dosc niskich moich estrogenach.

Z objawow nieporzadanych: niskie libido ( przez zmniejszeniem dawki), troche boli glowy + pojawily sie nocne poty. Nie mam pewnosci, ze to od androcuru ale jest duza zbieznosc w czasie - od 2 miesiecy budze sie co rano z mokra koszulka, choc zasypiajac jest mi raczej zimno.

Ponizej moje wyniki badan dotychczasowe z kwietnia, zanim czelam brac androcur:

22dc:
- progresteron: 73,84 nmol/l ( norma w fazie lutealnej 5,3-86) -> co jak dobrze rozumiem znaczy, ze byla owulacja...choc dzieci poki co nie planuje, to w sumie chyba dobry znak
- 17-OH-progestereon: 3,16 ng/ml ( norma 1,0-4,5 w fazie lutealnej) - tu podobno warto tez zbadac przed owulacja, to mozne nastepnym razem, tym razem nie mialabym wynikow na wizyte
- adrostendion: 4,9 ng/ml ( norma 0,3-3,5)

3dc:
-FSH: 6,75 mIU/ml (norma dla fazy falikularnej 3,5-12,5)
-LH: 9,46mIU/ml ( norma dla fazy falikularnej : 2,4-12,6)
- stosunek LH/FSH: 1,4 ( poprzednio był 1,25 bodajże)
- estradiol:38,72 ( norma dla fazy falikularnej : 12,5-166)
- DHEA-SO4: 202,90 ( norma dla mojego wieku:98,8-340)
- testosteron: 34,37 ng/dl ( norma: 8,40-48,10)
- SHBG: 97,32 nmol/l ( norma przed menopauza: 26,1-110)
- prolaktyna: 337,10 mIU/l ( norma: 102-496)

W marcu (27.03) prolaktyne mialam 637,80 czyli prawie dwa razy wyższą..ale ona podobno bardzo zmienna jest. Czy powinnam sie tym martwic i cos z nia robic?

Wyniki z listopada 2012 to na odmiane:
-LH: 8,06
-FSH: 6,4
-testosteron 0,74 nmol/l ( norma 0,22-2,9)
- insulina: 4,89 mU/l( norma 2,6-24,9)
- glukoza: 76 mg/dl ( norma 70-105)
- cholesterol całkowity: 242 mg/dl ( norma do 200)
- TSH : 1,72 mU/l ( norma 0,72-4,2)
-FT3: 4,71 pmol/l ( norma 3,1 - 6,8)
-Ft4: 16,13 pmol/l (norma: 12-22)

Co powinnam robic w takiej sytuacji? Brac nadal ten androcur licząc na to, że obniżenie androstendionu coś pomoże?

Nie chcę stosować antykoncepcji hormonalnej bo mam rodzinne duze przeciwskazania jesli o nią chodzi ( problemy krazeniowe rodzinne, wylew u mamy ok. 40 roku zycia, rodzinna hiperlipidemia).

Czy w przypadku samego androcuru bez estrogenów faktycznie ryzyko jest mniejsze?

Czy branie go tak to dobry pomysł mimo, że rozregulowuje mi cykl?

Edytowane przez quleczka
Czas edycji: 2013-06-17 o 16:01
quleczka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 16:33   #4
bajeczka000
Wtajemniczenie
 
Avatar bajeczka000
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 737
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Panie Doktorze, bardzo chciałabym poznać Pańskie zdanie w swojej sprawie. Mam 27 lat, w 1999 roku zdiagnozowano i zoperowano u mnie guza przysadki mózgowej od tamtej pory stale przyjmuję leki na niedoczynność tarczycy i nadnerczy (Hydrocortison 20mg, Euthyrox 75mg i DHEA 15mg). Ginekolog zalecił zastępczą terapię hormonalną - od 15 roku życia Estraderm przez 2 lata, później Trisequens - do dziś. Przysadka nie podjęła funkcji.
Jestem pod stałą opieką lekarzy ale mam pewną wątpliwość, mianowicie moja zdolność do zajścia w ciążę; endokrynolog jednoznacznie stwierdza, że mam szansę na naturalne poczęcie, natomiast od ginekologa usłyszałam, że moje schorzenie całkowicie wyklucza zajście w ciążę.
Będę wdzięczna za Pańską opinię.
__________________


Cytat:
Napisane przez marrellic
Jeżeli Wizaż jest bezradny, to nic tylko skakać z mostu



Edytowane przez bajeczka000
Czas edycji: 2013-06-17 o 20:44
bajeczka000 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 16:42   #5
klaudyna2109
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 1
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam panie doktorze!
Mam 19 lat, a mój problem polega na tym, że przy wadze 75 kilogramów, mój biust to ledwie rozmiar A. Bardzo mnie to niepokoi... Ginekolog u którego byłam powiedział, że taki jest mój urok i on żadnych anomalii nie widzi. Jednak martwię się, że to może być spowodowane tym, że zdiagnozowano u mnie dwa lata temu chłoniaka, i może chemioterapia miała jakiś wpływ na rozwój moich piersi? Jestem również po przeszczepie wątroby i na stałe przyjmuje CellCept - 500mg, oraz Encorton-10mg dziennie. Może powinnam zrobić jakieś badania w kierunku tarczycy, albo jakiś innych hormonów? Co pan doktor o tym myśli ? Czekam na odpowiedź
klaudyna2109 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 16:55   #6
Nenufara
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 22
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć jaka wydzielina towarzyszy dużej nadżerce? Wciąż borykam się z jakąś wydzieliną (biała, żółta maź, przed okresem brązowa) ale nie wiem czy to jest własnie wina nadżerki czy nie wyleczonej grzybicy? Swędzenie ustąpiło po lekach przeciwgrzybiczych, głównie maści, ale upławy nadal są.

I jeszzce jedno. Pani ginekolog na plamienia związane z nadżerką przepisuje mi tabletki hormonalne. Ale zanim minie rok problem z palmieniem znów powraca. Jestem po 30-tce, nie rodziałam, boję się wszelkich zabiegów, zresztą ginekolog nawet niczego takiego nie zalecała. Ale czy to jest dobry sposób na leczenie objawów nadżerki? Za pomocą tabletek anty?
Nenufara jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 16:58   #7
strongwomen
Zakorzenienie
 
Avatar strongwomen
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Śląskie
Wiadomości: 4 098
GG do strongwomen
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam,

Mam 22lata, jestem rok po porodzie. Stosuję antykoncepcję hormonalną-tabletki. Od 4 dni jestem w trakcie miesiączki z odstawienia. Problem jest w tym że okres jest obfity ale też pełen galaretowatych grudek wielkości orzecha a czasem większych. Nie raz są to nierozerwalne strzępy albo kule. Sama nie wiem czy to normalne czy też nie. Bardzo wyraźnie czuję kiedy ze mnie "wychodzą" i jest to nie przyjemne.

Panie doktorze, proszę o radę.
__________________
16.07.2012 - Kamil, nasze serce.
21.09.2013 - Małżeński staż.
strongwomen jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-06-17, 16:59   #8
krolewnanacynamonie
Raczkowanie
 
Avatar krolewnanacynamonie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Hollywood
Wiadomości: 283
GG do krolewnanacynamonie Send a message via Skype™ to krolewnanacynamonie
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam!
Chciałabym poznać opinie pana na temat bolesnego miesiączkowania. Miesiączkuje od 8 lat, od 7 są to bolesne miesiączki w których pojawiają się bóle krzyża, brzucha, ud, wymioty, biegunka, stan podgorączkowy.( miesiączki regularne,cykl 28 dni) W zeszłym roku brałam tabletki antykoncepcyjne które miałam nadzieje złagodzą bóle, tak sie nie stało,po 8 miesiącach odstawiłam ponieważ nie dawało to efektów. Doktorka przepisała mi również luteine dopochwowo jednak i to nie dało żadnych rezultatów.
Miałam juz wiele badań, wszystkie wskazują na to że jestem w 100% zdrowa.
Na miesiączkowanie nie mam już sił, nie pomagają leki przeciwbólowe bez recepty, jedynie ketonal f który jest dla mnie pomocą ( jednak moja wątroba juz to czuje) i ciepły okład, mimo to ból dalej jest.
Co mogę zrobić by złagodzić objawy? Są jeszcze jakies leczenia?
Pozdrawiam i dziękuje.
__________________
Kobieta jest organizmem ultradoskonałym.

krolewnanacynamonie jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 17:21   #9
PannaCola
Zadomowienie
 
Avatar PannaCola
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: centrum
Wiadomości: 1 328
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam Panie Doktorze!
Mam 24 lata,a od jakiś 3 borykam się z nawracającą grzybicą. Problem polega na tym,że byłam już u wielu lekarzy i każdy mówi coś innego. Najbardziej byłam zszokowana kiedy poszłam do jednego lekarza,który stwierdził "tak,tak- to grzybica" i przepisał mi chyba najdroższe możliwe leki, a drugi (miałam szczęście,bo poszłam do niego chyba 3 dni po wizycie u poprzedniego, jeszcze bez leczenia) stwierdził,że żadnej grzybicy nie ma,a po prostu zwiększona ilość wydzieliny spowodowana jest nadżerką. Co więcej inna pani ginekolog powiedziała mi,że w ogóle nie ma czegoś takiego - takiego pojęcia jak "nadżerka".
Jestem już bez sił, skołowana i nie wiem komu wierzyć. Dodam,że dziś byłam u lekarza,bo miesiac temu zaobserwowałam u siebie swędzenie i upławy. Został mi wzięty wymaz na czystość pochwy, a zrobiono cytologię... W której nie wyszły żadne stany zapalne... Podleczyłam się od tamtej wizyty Clotrimazolum w globulkach,które przepisał mi lekarz i dziś teoretycznie mam spokój. Chociaż wątpię,że jestem wyleczona.
Proszę o radę!
__________________
kocha Jego. ;*

www.pajacyk.pl kliknij na brzuszek.!
PannaCola jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 17:57   #10
lilith_ed
Zakorzenienie
 
Avatar lilith_ed
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 922
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Ja również dołączyłabym się do pytania dot. nawracającej grzybicy - szczególnie w przypadku brania tabletek antykoncepcyjnych. Nawracająca grzybica (która nie pojawia się po odstawieniu tabeletek) jest powodem do odstawienia takich tabletek całkowicie czy świadczy o tym, że tabletki są źle dobrane?
lilith_ed jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:05   #11
ewelinkaa5555
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 2
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam. Mam 18 lat. od roku biorę regularnie tabletki antykoncepcyjne mercilon. 5 dni przed miesiaczką współżyłam z chłopakiem i skończył we mnie. Dostałam miesiączkę ale tak pół dnia później niż zwykle, czy powinnam bać się ciąży?
ewelinkaa5555 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-17, 18:07   #12
ButterflyFlyAway
Zakorzenienie
 
Avatar ButterflyFlyAway
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Z zadupia ;)
Wiadomości: 6 179
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam serdecznie, ja również chciałam między innymi poruszyć temat grzybicy, ale może zacznę od początku.
Ok. 2 lat temu strasznie wysypał mnie trądzik, mam 23 lata i nigdy nie miałam z tym problemów. Pojedyncze "syfki", ale nic poważnego. A wtedy wysypawało mnie całą w szczególności policzki i były to duże, ropne i bardzo bolące chrosty.
Chodziłam od lekarza do lekarza, od badania do badania, kremy, maści, zabiegi - i nic.
Aż w końcu wysłano mnie na badania hormonów i miałam zbyt dużo testosteronu.
Zaczęłam brak tabletki antykoncepcyjne - Naraya i się poprawiło, ale na chwilę, więc po pół roku zmieniłam na Yasmin.
Tak jak Naraya w zasadzie nie dawała mi nawet odczuć (negatywnie), że łykam tabletki, tak Yasmin był ciężki do zaakceptowania, okropne migreny, mdłości, senność. Ale po 3 miesiącach minęło.

Teraz pragnę dodać, iż choruję na żołądek - prawdopodobnie zespół jelita drażliwego. W związku z tym kilka lat temu dostałam od lekarza kilka antybiotyków naraz, byłam jedną wielką chodzącą apteką, co wyjałowiło mnie maksymalnie i pojawiła się grzybica, z którą męczyłam się kilka lat.

Jak brałam Naraye moje problemy z grzybicą w zasadzie minęły całkowicie. Od pewnego czasu znów borykam się z grzybicą i przyznam, że już mam serdecznie dość.
Ostatnio wyczytałam, że może być powodem źle dobrany lek antykoncepcyjny.

I tak sobie myślę, czy jest to możliwe, że po zmianie anty na Yasmin moja grzybica powróciła?
Chciałam również prosić o polecenie jakichś dobrych leków, bo lekarze już się dublują, ja zatykam się lekami z każdej strony i już nie mam pomysłu jak to cholerstwo wyleczyć.

Czy dla partnera wystarczy maść? Jeśli tak to jaka? Czy clotrimazolum nie będzie za słabe?

I jeszcze ostatnie pytanie tak poza wszystkim - czy konieczne jest robienie przerw w braniu tebletek anty? tzn. biorę kilka miesięcy i powinnam na kilka odstawić?
Boję się, że po odstawieniu cały trądzik powróci.

Przepraszam za obszerny post, ale skoro jest taka okazja to skorzystam Bo lekarze na śląsku nie potrafią mi pomóc.

P.S. - dziś odebrałam wyniki badań krwi i mam poniżej normy i to sporo Eozynofilii. Nie wiem czy to ma coś wspólnego. Eozynofile - 0,06. Leukocyty - 5,0. Erytrocyty - 4,39. Hemoglobina - 13,2.

Dodam, że moim najgorszym objawem są "ranki" jakby pocięte nożem.. które wznawiają się po skorzystaniu z toalety..
__________________


Edytowane przez ButterflyFlyAway
Czas edycji: 2013-06-18 o 08:31
ButterflyFlyAway jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:08   #13
quleczka
Zakorzenienie
 
Avatar quleczka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 765
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Ja lekarzem nie jestem ale chyba kazde tabletki maja w ulotce, ze moga zwiekszac szanse infekcji...i ogolnie ja majac takie sklonnosci musialam tak naprawde non-stop im zapobiegac (m.in regularnie stosowanymi probiotykami) w czasie brania tabletek bo inaczej czesto nawracaly.

Bez tabletek ten problem u mnie jest znacznie mniejszy.
quleczka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:31   #14
milionmalychkawalkow
Zadomowienie
 
Avatar milionmalychkawalkow
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Habana
Wiadomości: 1 305
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

To ja również się poradzę, co prawda wybieram się wkrótce do ginekologa, ale wolałabym być jednak spokojniejsza.
Zanim poznałam mojego partnera, ten przeszedł chorobę, o której właściwie nigdy nie chciał mówic, bo - co doskonale rozumiem - było to dla niego sporą traumą. Kiedyś w rozmowie padło, że to był brodawczak, który przerodził się w raka gardła. Żadne z nas nie jest lekarzem, nie mamy z medycyną nic wspólnego, więc jakoś mnie to nie zaniepokoiło. Dopiero niedawno dotarła do mnie informacja, że brodawczaka wywołuje wirus HPV.
W czasie, w którym jesteśmy razem (i zarazem uprawiamy seks, zabezpieczamy się hormonalnie), miałam cytologię, która nic nie wykazała, jednak cytologia ta wykonywana była, gdy byłam w ciąży i w sumie miałam wtedy inne zmartwienia na głowie, niż wirus HPV. Dodam jeszcze, bo to może być ważne, że nie urodziłam, ciąża zakończyła się w 12tc.
W związku z tym moje pytanie - czy powinnam poprosić ginekologa o zbadanie mnie w kierunku HPV czy poprzednia cytologia, po której lekarz nie miał żadnych zastrzeżeń wskazuje, że wszystko jest w porządku? Bo nosicielami przecież jest mnóstwo ludzi, to dość pospolity wirus. Trochę się w tym gubię...
__________________


IG
👊 🔥♀ 💥 ✊
intersekcjonalizm | siostrzaństwo | moc kobiet
g i r l o n f i r e

Edytowane przez milionmalychkawalkow
Czas edycji: 2013-06-17 o 20:02
milionmalychkawalkow jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:33   #15
kaaalka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: wuwua
Wiadomości: 6
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

gg
kaaalka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:35   #16
quleczka
Zakorzenienie
 
Avatar quleczka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 765
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Cytat:
Napisane przez milionmalychkawalkow Pokaż wiadomość
czy powinnam poprosić ginekologa o zbadanie mnie w kierunku HPV
Badania w kierunku HPV nie sa refundowane i sa dosc drogie. To wydatek kilkuset zlotych conajmniej. To nie cos na co mozna dostac skierowanie od lekarza albo cos co robi tak po prostu jak cytologie.

http://www.test-hpv.pl/
quleczka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:44   #17
ButterflyFlyAway
Zakorzenienie
 
Avatar ButterflyFlyAway
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Z zadupia ;)
Wiadomości: 6 179
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

quleczka bardzo Cię przepraszam nie chcę Cię urazić .. i z całym szacunkiem, ale dziewczyny tutaj w tym ja raczej liczą na odpowiedź lekarza i chyba ku temu służy ten wątek.. więc może daruj sobie swoje komentarze? tym bardziej, że tak jak wspomniałaś lekarzem nie jesteś..
__________________

ButterflyFlyAway jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:50   #18
quleczka
Zakorzenienie
 
Avatar quleczka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 765
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Ok, spoko, juz milcze

Tutaj nie odpowiedzialam nawet na post, wlasnie dlatego, ze to nie moje kompetencje oceniac czy warto te badania robic i czy sa potrzebne w takiej sytuacji. Tu musi odpowiedziec lekarz.

Po prostu sama ostatnio sie dowiadywalam o nie i stad wiem, ze sa paskudnie drogie i nie na NFZ, wiec podzielilam sie tym prostym faktem bo lekarz odpowie dopiero za 3 dni jak rozumiem.

Edytowane przez quleczka
Czas edycji: 2013-06-17 o 18:52
quleczka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 18:55   #19
ButterflyFlyAway
Zakorzenienie
 
Avatar ButterflyFlyAway
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Z zadupia ;)
Wiadomości: 6 179
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Cytat:
Napisane przez quleczka Pokaż wiadomość
Ok, spoko, juz milcze

Tutaj nie odpowiedzialam nawet na post, wlasnie dlatego, ze to nie moje kompetencje oceniac czy warto te badania robic i czy sa potrzebne. Tu musi odpowiedziec lekarz.

Przeciez to udzielam odpowiedzi czy jest sens te badania robic, czy sa potrzebne itp.

Po prostu sama ostatnio sie dowiadywalam o nie i stad wiem, ze sa paskudnie drogie i nie na NFZ, wiec podzielilam sie tym prostym faktem bo lekarz odpowie dopiero za 3 dni jak rozumiem.
ja akurat miałam na myśli kwestie grzybicy.. wiem, co pisze w ulotkach, wiem, że tabletki podobno to potęgują, ale może jest jakiś sposób by to wyleczyć, a anty brać nadal..
tym bardziej w moim przypadku gdzie prawdopodobnie wróci mi trądzik..
bardziej by mi pomogła rada jak to zwalczyć - konkretne sposoby, niż, że pisze w ulotce czy brać priobiotyki - co każdy wie i w przypadku kilkuletniego leczenia na 100% już próbował

dlatego mam nadzieję, że nie poczułaś się tym urażona

jeśli masz jakieś rady, leki czy sposoby, które pomogą to chętnie Cię wysłucham - tutaj czy na PW
__________________

ButterflyFlyAway jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-17, 19:01   #20
quleczka
Zakorzenienie
 
Avatar quleczka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 765
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Cytat:
Napisane przez ButterflyFlyAway Pokaż wiadomość
ale może jest jakiś sposób by to wyleczyć, a anty brać nadal..
tym bardziej w moim przypadku gdzie prawdopodobnie wróci mi trądzik
ja w zaden sposob nie doradzam czy masz odstawic te anty czy nie

chcialam tylko potwierdzic, ze u mnie mocno anty zwiekszaly sklonnosci do tego typu problemow... i ze wtedy jedyna opcja bylo ciagle im zapobieganie (stosujac probiotyki min. 2-3 razy w tygodniu) by inaczej w kolku musialam je leczyc.

nie mam jakiegos cudownego sposobu niestety...mimo dziesiatek wizyty u lekarzy w tej wlasnie sprawie... wiec juz milcze Ogolnie to przypadlosc bardzo wielu z nas z tego co wiem
quleczka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 19:06   #21
iierrorii
Zadomowienie
 
Avatar iierrorii
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 988
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam Panie Doktorze
Od pewnego czasu interesuję mnie kwestia raka piersi,zastanawiam się czy u osób z większymi piersiami trudniej wykryć guzek, ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej która może go otaczać? A także kiedy zacząć profilaktyczne badania z tym związane? Bo jest propaganda aby starsze kobiety się badały (powyżej 50 lat),a przecież młodsze kobiety też chorują, czy mogę zrobić profilaktyczne badanie w wieku 22 lat, czy na razie wystarczy samobadanie ?
__________________
WYMIANA
iierrorii jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 19:20   #22
Antymionka
Moderator
 
Avatar Antymionka
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Znad Zatoki
Wiadomości: 4 990
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam
Mam 19 lat i chciałabym zacząć antykoncepcję hormonalną. Czy są duże powikłania stosowania jej? Mam także problemy z trądzikiem, czy jest możliwe że po odstawieniu trądzik się zwiększy?
Dziękuję
Antymionka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 19:23   #23
kaaalka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: wuwua
Wiadomości: 6
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Proszę o poradę. Od ponad 4 lat biorę tabletki Yasminelle, wcześniej był to Harmonett i plastry antykoncepcyjne.

Dodatkowo zabezpieczam się prezerwatywą(na koncu stosunku). Proszę o informację czy podczas zażywania tabletek ciągle przez okres ok. 7 lat powinnam robić przerwy w przyjmowania tabletek, tak aby organizm nie był ciągle pod wpływem przyjmowanych hormonów.
Nigdy nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych, jedynie czasem wydaje mi się że mam zmienne nastroje, ulegam emocjom, jestem nadwrażliwa i rozdrażniona/kłótliwa. Czy przyjmowanie hormonów może mieć wpływ na to?
Czy hormony mogą wpływac także na odwodnienie organizmu/wysuszanie skóry?

Biorę tabletki jako dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą, obok prezerwatyw. Czy pigułki skierowane są głownie do kobiet które nie stosują żadnego innego zabezpieczenia? Czy ja jestem wyjątkiem stosując i pigułki i prezerwatywę?

Od kilku miesięcy waham się czy zrezygnować z przyjmowania hormonów, ponieważ nie są one obojętne dla zdrowia (opinia mojego lekarza).
Boję się jednak zabezpieczać tylko prezerwatywą, pomimo że wiekszość moich kolezanek nie bierze pigułek.

Proszę o informację w jaki sposób przestać przyjmować hormony i jak tak nagle zareaguje mój organizm na taką zmianę?

Dodam że mam stałego partnera i uprawiam seks regularnie ok. 2-3 razy w tygodniu.

Tabletki przepisał mi ginekolog, po badaniu, czy tabletki hormonalne powinny być dobrane przez endokrynologa czy wystarczy ginekolog?

Dodatkowo wiem, że nie powinno się przyjmować tabletek gdy pali się papierosy w dużych ilościach że palę ok. 5-10 papierosów dziennie(jak to wpływa na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Czy jeżeli zawsze kocham się z prezerwatywą to bez sensu jest dodatkowe zabezpieczanie się hormonami i czy można je tak długo brać ?

Będę wdzięczna za poradę.


Ostatnie pytanie: Czy są jakieś tabletki antykoncepc. zawierające najmniejszą ilość hormonów, czy yasminelle ma więcej hormonów niż harmonett?

Edytowane przez kaaalka
Czas edycji: 2013-06-17 o 21:22
kaaalka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-17, 22:21   #24
katherina910
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Wlochy
Wiadomości: 35
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam serdecznie
Mam 22 lata i ostatnim czasem borykam sie z dziwnymi dolegliwosciami. Na poczatku mialam przez dlugi czas uplawy, pozniej nagle zaczela sie brazowa maz, ktora sie nasilala i przy niej towarzyszyl mi silny bol brzucha, necilo w zoladku i odczuwalam dziwny zapach w powietrzu, a takze w jedzeniu. Teraz mam krwawienie juz 2 dzien, dziwny zapach nadal odczuwam ale nie jest az tak nasilony jak wczesniej tylko lekko wzdety brzuch i troche powiekszone piersi. Czy to cos groznego?? Do jakiego lekarza powinnam sie ewentualnie z tym udac??

Edytowane przez katherina910
Czas edycji: 2013-06-17 o 22:29
katherina910 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-18, 08:29   #25
aneta111332
Raczkowanie
 
Avatar aneta111332
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 368
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam panie Doktorze.
Mam 20 lat i nie byłam jeszcze u ginekologa. Niedawno zaczęłam współżycie. Moje miesiączki nie sa aż tak bardzo regularne. Zwykle okres spóźnia mi się od 3 do 7 dni. Po przed ostatniej miesiączce tydzień po niej miałam małe krwawienia na bieliźnie i przy oddawaniu moczu praktycznie zawsze mi poleciała krew. Było tak aż do dostania okresu. Po okresie nie miałam już tego problemu. Niestety od tygodnia znów zaczęłam mieć plamienia i za kilka dni powinnam spodziewać się okresu. Dodam,że pierwsze plamienia miały przeważnie ciemniejszą barwę niż krew i była często zmieszana ze śluzem. Natomiast te plamienia, które teraz mam są takie jak przy miesiączce. Dodam również, że po współżyciu zawsze boli mnie dół brzucha. Nie wiem czy to ma znaczenie ale mam 163 cm wzrostu i ważę 45 kg. Czy te plamienia to jest coś poważnego ? Co to może być ? Powinnam się udać do ginekologa ?
Pozdrawiam.
aneta111332 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-18, 09:23   #26
naczelnabrunetka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 52
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam,

1. mam problem z nadmiernym owłosieniem, jednak każdy lekarz endokrynolog mówi mi, że taka moja "uroda", czy rzeczywiście nie da się nic z tym zrobić? Przyjmuję pigułki Cypriodol, wiele dziewczyn w internecie pisało, że pomogło im na tę przypadłość jednak w moim przypadku to nie działa TSH, FT4 w normie, wg USG tarczyca troszkę mała ale póki co sobie "radzi", oczekuję na wyniki prolaktyny i przeciwciał tarczycowych - czy tu może coś wyniknąć?
2. przyjmuję pigułki antykoncepcyjne, zakładając że pomylę się przy stosowaniu i zajdę w ciążę, czy wystąpi krwawienie z odstawienia?
3. czy pigułki cyprodiol są bezpieczne? słyszałam że są z "rodziny" cilest i diane 35 (które zostały wycofane)
4. lekarze przepisują mi pigułki firm, z którymi mają podpisane umowy, jakie badania powinnam zrobić, żeby dobrać pigułki do swojego organizmu, a nie żeby dać zarobić lekarzowi?
5. moja lekarka nie chce zrobić mi bezpłatnie cytologii, twierdząc że bezpłatna cytologia "przysługuje" od 25 roku życia, czy to prawda?
6. w mojej rodzinie ze strony matki, występują problemy ginekologiczne, czy lekarz powinien objąć mnie jakąś specjalną kontrolą, ze względu na ryzyko? (w rodzinie występowało usunięcie jajników)

Edytowane przez naczelnabrunetka
Czas edycji: 2013-06-18 o 09:30
naczelnabrunetka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-18, 09:39   #27
kudlik_kk
Zakorzenienie
 
Avatar kudlik_kk
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 26 724
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam Panie Doktorze!
Mam 26 lat, jestem mamą 5,5 - letniego synka. Piszę do Pana, ponieważ trapią mnie dwie bardzo uciążliwe dla mnie kwestie.

1. Borykam się z bardzo częstym podrażnieniem/infekcją miejsc intymnych. Kiedy wkładam bardziej dopasowane spodnie, zimą, w lecie kiedy jest ciepło, od wielu produktów do kąpieli po prostu cierpię. Wystarczy 5 minut w bardziej dopasowanym ubraniu i borykam się około 2 tygodnie z bardzo bolącym problemem - mianowicie odczuwam ból i pieczenie przy oddawaniu moczu a objawy wskazują na infekcję układu moczowego. Oczywiście stosuję "domowe" leczenie - nasiadówki z szałwii i rumianku, smaruję obolałe miejsca maścią Cicatridina krem, ale wraz proces leczenia trwa długo i bardzo często wraca. Identycznie mam jak mój partner dotyka"tych" miejsc. Od razu pojawia się ból i pieczenie. Tak samo jest podczas menstruacji. Nie wiem już sama co mam robić. Byłam z tym u ginekologa, ale usłyszałam, że "taka moja natura". Czy jest na to skuteczniejszy sposób? Dodam, iż wszystko nasiliło się po porodzie (wcześniej tak miałam raz na rok lub dwa a teraz mam to około 40 i więcej razy na rok).

2. Mam bardzo nieregularne miesiączki. Od kiedy pamiętam. Może za całe moje życie zdarzyło się z pięć razy kiedy miałam tak typowo "z zegarkiem w ręku". Moje cykle wahają się od 19 do nawet i 65 dni. Brałam leki (Luteina), ale nie odniosły skutku - bardzo tyję po lekach hormonalnych. Niestety nie unormowało się to nawet po porodzie. Czy jest jakiś sposób aby temu zaradzić bez brania tabletek hormonalnych? Dodam, że nie stosuję antykoncepcji ani hormonalnej ani innej. Swego czasu miałam wkładkę, ale w marcu tego roku ją usunęłam.

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam.
__________________





21. 10. 2015 - teoria: podejście pierwsze i ostatnie: 74 / 74
03. 12. 2015 - praktyka: podejście pierwsze i ostatnie



Edytowane przez kudlik_kk
Czas edycji: 2013-06-18 o 09:41
kudlik_kk jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-18, 13:41   #28
monia22222
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 1
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam Panie Doktorze robiąc wymaz z pochwy wychodowano:
staphylococcus koagulazo-ujemny poj.kol.
beztlenowe pałeczki Gram(-) wzrost obfity
lactobacillus spp. wzrost obfity
ph pochwy 5,0
Po 2 miesięcznym leczeniu antybiotykiem wynik jest taki:
escherichia coli poj.kol.
enterococcus faecalis poj.kol.
beztlenowe pałeczki gram(+) wzrost obfity
lactobacillus spp. wzrost skąpy
ph pochwy 4,7
Dlaczego po tak długim leczeniu bakterii przybywa? czy antybiotyk jest jeszcze potrzebny?Skąd się biorą bakterie?Czy te bakterie maja wpływ na to że nie mogę zajść w ciąże?
monia22222 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-18, 13:50   #29
papapuga
Rozeznanie
 
Avatar papapuga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 504
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

Witam, doktorze.
Mam 17 lat i od paru tygodni zauważyłam taki biały śluz na bieliźnie. Nie ma go zbyt dużo, nie ma on raczej żadnego zapachu, nie czuję także bólu ani swędzenia czy jakiegokolwiek dyskomfortu. Muszę też zaznaczyć (wydaje mi się to dość ważne), że pierwszą miesiączkę dostałam dopiero półtora roku temu (co mnie nie zdziwiło, moja mama także dostała tak późno).
Bardzo proszę o pomoc - czy są jakieś leki, dzięki którym mogłabym pozbyć się tej dolegliwości? jeśli tak to jakie?
Z góry dziękuję.
__________________
“In three words I can sum up everything I've learned about life: it goes on.”
papapuga jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-06-18, 17:01   #30
Dog in the fog
Raczkowanie
 
Avatar Dog in the fog
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 113
Dot.: Dr Jacek Tulimowski - prosimy o zadawanie pytań :)

A ja chciałabym poznać Pana zdanie w sprawie podwyższonej prolaktyny. Z tego co wiem, przyczyną podwyższonej prolaktyny mogą być problemy z tarczycą albo guz przysadki mózgowej. Obydwie przyczyny wykluczyłam. Prolaktyna ok 48jedn. przy normie do 25 bodajże. Bromergon (1tabl dziennie) obniża ładnie prolaktynę do poziomu 5 jedn.. Owulacji jakoś nikt nie może mi ciągle potwierdzić na usg bo wciąż jest albo za wcześnie albo za późno albo "prawdopodobnie była". Miesiączki regularne co ok 27-28 dni. Czasem plamienie przed okresem - brałam już na to Duphaston i Luteinę - plamienie było krótsze, ale bez spektakularnego efektu. Progesteron 13,66 w 22 dniu cyklu przy normie 4-25. FSH i LH są w normie choć przy wysokiej prolaktynie ich stosunek było zaburzony. Męskie hormony w normie. Testy owulacyjne raz pozytywne, raz nie. Ciąży brak od 2,5 roku. Mąż wyniki ma w normie. Nie chcę brać Clostilbegyt'u w obawie przed mnogą ciążą, nie chcę tez nic na siłę... Przeraża mnie to, że może się nakładać dużo czynników - np brak owulacji, niski Progesteron, niedrożne jajowody (nie badałam)... Czy może wszystkiemu winna prolaktyna? mam 29 lat. Dlaczego ona w ogóle nie jest w normie? Gdyby nie problem z zajściem w ciążę nawet bym tej prolaktyny nie badała.
Dog in the fog jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Zadbaj o zdrowie intymne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:31.