Trening mięśni brzucha - co na prawdę działa? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-08-28, 13:53   #1
Michasia28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 3
Post

Trening mięśni brzucha - co na prawdę działa?


Trening mięśni brzucha.
Co na prawdę działa?


Czas płynie bardzo szybko. Jedno mgnienie oka i ponad 4 lat upłynęły od czasu kiedy dostałem atlas na gwiazdkę.
Właśnie wtedy zaliczyłem swój pierwszy trening. Od tego treningu musiało minąć te kilka lat wypełnione obserwacją, nauką, zadawaniem pytań, zanim nabrałem jakiegoś pojęcia o tym, o co chodzi w treningu kulturystycznym i na czym on polega.

W owym czasie nabierałem pewności siebie oraz studiowałem przeróżne materiały by móc coraz skuteczniej trenować kulturystykę. Miałem jednak szczęście, że w tamtych latach ukazało się więcej materiałów instruktażowych i informacyjnych. Później zauważyłem, iż jest ich zbyt wiele. Książki, kasety wideo i czasopisma, stworzone przez znakomitości świata zawodowej kulturystyki. Taki stan rzeczy wprowadza zamęt w umyśle młodego kulturysty, który wpatrując się w kolorowe postery zawodowców traci poczucie rzeczywistości. Pragnie stać się taki jak oni a to nie jest takie łatwe jak mogło by się wydawać - mówię to z pełną odpowiedzialnością ponieważ sam to przeszedłem jako początkujący kulturysta, gdy tę piękną przygodę rozpoczynałem ponad 4 lata temu.

Oczywiście nie mówię, że szukanie sobie wzorów jest złe ależ nie ! Oczywiście naśladowanie zawodowców jest potrzebne by poznać zasady treningu ale po jakimś czasie proponował bym eksperymentowanie z własnym ciałem i tworzenie takich planów treningowych by odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom. No ale dość już tego gadania przejdźmy do najważniejszego czyli treningu.

Weźmy na przykład trening mięśni brzucha. Rzadko się zdarza, by tak wiele teorii powstawało na temat tak łatwej do treningu grupy mięśniowej. Napisano na ten temat wiele książek. Funkcja mięśni brzucha polega po prostu na stabilizacji tułowia oraz na zbliżaniu do siebie klatki piersiowej i miednicy podczas wszelkich skłonów w przód. A zatem każde prawdziwe ćwiczenie na mięśnie brzucha musi być jakimśœ wariantem skłonu. Żadne inne nie oddziałuje na tę grupę mięśni w takim samym stopniu.
Jeszcze w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych niezbyt dobrze zdawano sobie z tego sprawę. Kulturyści oczywiście wykonywali skłony, ale jednocześnie robili też inne ćwiczenia, które z perspektywy czasu wydają się teraz jedynie stratą czasu i energii.

Mięśnie brzucha pracują w każdym treningu

Wiele ćwiczeń nie będących wcale ćwiczeniami na mięśnie brzucha, w istocie angażuje te mięśnie.
Niemal każde ciężkie, wymagające dużej siły ćwiczenie górnej części ciała - wyciskanie na ławce, przysiady, wiosłowanie ze sztangą wymaga jednocześnie dużego wysiłku ze strony mięśni brzucha. Łatwo się o tym przekonać, jeśli podejmie się trening górnych partii ciała mając nadwerężony jeden z mięśni brzucha. Widać wtedy wyraźnie, jak wiele zależy od tej grupy mięśni.
Dobry rozwój mięśni brzucha jest zatem uzależniony od wielu innych ćwiczeń, niekoniecznie od specyficznych ćwiczeń skierowanych na te mięśnie. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, u których mięśnie brzucha są podatne na trening. Niektórzy mają tak wielki potencjał w tej dziedzinie, że działa na nich absolutnie wszystko.
Czołowi amatorzy i kulturyści zawodowi cieszą się na ogół tak dobrą kondycją, że nie muszą martwić się o nadwerężenie dolnej części grzbietu przy wykonywaniu ćwiczeń angażujących zginacze biodrowe. Należy pamiętać, że nie dotyczy to zwykłych bywalców siłowni. Polecane jest, by wykonywać podstawowe ćwiczenia na mięśnie brzucha i dać sobie spokój z treningiem mięśni lędźwiowo-biodrowych. Jest on niepotrzebny, niezbyt efektywny i ryzykowny dla mięśni grzbietu. To wystarczające powody, by trzymać się od niego z daleka.

Źródło: http://www.cwiczenia.com.pl
Michasia28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:00.