Gimnazjum sportowe - warto? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-04-02, 12:38   #1
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208

Gimnazjum sportowe - warto?


Czy warto posyłać dziecko do gimnazjum sportowego (a potem też pewnie liceum sportowego)? Czy taka szkoła dobrze przygotuje je do egzaminu gimnazjalnego (a liceum do matury)? Czy lepiej sport uprawiać sobie po szkole a gimnazjum/ liceum wybrać ogólne, nieprofilowane?

Znajoma posłała dziecko do podstawówki sportowej ale dość szybko je stamtąd wypisała, bo właściwie same lekcje wf były. Stąd moje pytanie czy taka szkoła jest w stanie dziecko przygotować do zdawania egzaminów jednolitych dla wszystkich uczniów, niezależnie od tego czy szkołą profilowana czy nie?
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 19:16   #2
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

To zależy do szkoły. Zorientuj się, czy w interesującej was szkole inne przedmioty nie są zaniedbywane.
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 10:50   #3
_Aneta
Zakorzenienie
 
Avatar _Aneta
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 243
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Chodziłam do gimnazjum sportowego i wydaje mi się, że było ok. Testy napisałam dobrze, miałam ten sam program co w innych szkołach, tylko po prostu więcej wf-u niż inni. Ale nie kosztem innych przedmiotów, tylko dodatkowo.
__________________
Są rzeczy, których kupić nie jesteś w stanie - honor, szacunek, zaufanie.
_Aneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 11:42   #4
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Miałem znajomą w szkole sportowej, powiem że nie chciałbym tam chodzić. Rano na 7/ 8 miała basen później zajęcia normalne i po zajęciach kolejny trening na basenie także często przychodziłą zmęczona i wyczerpana po nauce i treningach koło 18/ 19 a gdzie tu czas na naukę nie mówiąc o jakiś przyjemnościach jak spacer, spotkanie ze znajomymi. Mimo że szkoła nie była zła bo zdać zdała wszelkie egzaminy ale dało się zobaczyć że większy nacisk jest na sam sport.

No i może nie w każdej szkole tak jest ale ona mówiła że był tam niezły wyścig szczurów jeśli chodzi o jakieś zawody - każdy chciałbyć najlepszy i nie było to w ramach "zdrowej rywalizacji".

No i takie pytanie to jest twój wymysł czy dziecko faktycznie chce tam chodzić? Bo może ono nie ma ochoty się bawić codziennie po zajęciach w treningi czy coś a na basen, pograć w nogę może robić po zajęciach co jakiś czas kiedy on będzie miał ochote a nie narzucone ze szkoły.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 12:40   #5
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez maacieek Pokaż wiadomość
Miałem znajomą w szkole sportowej, powiem że nie chciałbym tam chodzić. Rano na 7/ 8 miała basen później zajęcia normalne i po zajęciach kolejny trening na basenie także często przychodziłą zmęczona i wyczerpana po nauce i treningach koło 18/ 19 a gdzie tu czas na naukę nie mówiąc o jakiś przyjemnościach jak spacer, spotkanie ze znajomymi. Mimo że szkoła nie była zła bo zdać zdała wszelkie egzaminy ale dało się zobaczyć że większy nacisk jest na sam sport.

No i może nie w każdej szkole tak jest ale ona mówiła że był tam niezły wyścig szczurów jeśli chodzi o jakieś zawody - każdy chciałbyć najlepszy i nie było to w ramach "zdrowej rywalizacji".

No i takie pytanie to jest twój wymysł czy dziecko faktycznie chce tam chodzić? Bo może ono nie ma ochoty się bawić codziennie po zajęciach w treningi czy coś a na basen, pograć w nogę może robić po zajęciach co jakiś czas kiedy on będzie miał ochote a nie narzucone ze szkoły.
No właśnie ja jestem przeciwna, dziecko nie chce. TŻ wymyślił i upiera się przy tym pomyśle, bo ktoś mu tam w pracy naopowiadał, że to super pomysł. A ja chciałam skonfrontować po prostu to co słyszałam i moje własne wyobrażenia z rzeczywistością. Dzięki za odpowiedź.
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 13:30   #6
201702060922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 389
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Moim zdaniem wszelkie gimnazja/licea sportowe są bez sensu. Jeśli nawet ktoś planuje profesjonalnie zająć się w przyszłości jakąś dyscypliną sportową, to i tak taka szkoła mu niewiele da, bo na to trzeba o wiele ciężej pracować, treningi itd. No i obawiam się, że z nauką też może być gorzej w takiej szkole. Zresztą na pewno można sprawdzić, jaka jest tam zdawalność egzaminów, jak wysoko szkoła jest w rankingu - chociaż z reguły takie szkoły nie mają dobre opinii i w rankingach lądują nisko, nie oszukujmy się. Ja uważam, że szkoła powinna być do nauki, a sportem można się zająć poza nią.
201702060922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 13:37   #7
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez PolythenePam Pokaż wiadomość
Moim zdaniem wszelkie gimnazja/licea sportowe są bez sensu. Jeśli nawet ktoś planuje profesjonalnie zająć się w przyszłości jakąś dyscypliną sportową, to i tak taka szkoła mu niewiele da, bo na to trzeba o wiele ciężej pracować, treningi itd. No i obawiam się, że z nauką też może być gorzej w takiej szkole. Zresztą na pewno można sprawdzić, jaka jest tam zdawalność egzaminów, jak wysoko szkoła jest w rankingu - chociaż z reguły takie szkoły nie mają dobre opinii i w rankingach lądują nisko, nie oszukujmy się. Ja uważam, że szkoła powinna być do nauki, a sportem można się zająć poza nią.
Mam dokładnie takie samo zdanie. Z tego co słyszałam stawiają tam głównie na sport. A przecież egzaminy gimnazjalne czy matura są takie same dla wszystkich gimnazjów/liceów. Polski, matematykę trzeba zdać, a jak to zrobić kiedy miało się mniej zajęć w szkole i siłą rzeczy materiał nie był omawiany w takim zakresie jak w normalnej szkole...

---------- Dopisano o 14:37 ---------- Poprzedni post napisano o 14:35 ----------

Cytat:
Napisane przez _Aneta Pokaż wiadomość
Chodziłam do gimnazjum sportowego i wydaje mi się, że było ok. Testy napisałam dobrze, miałam ten sam program co w innych szkołach, tylko po prostu więcej wf-u niż inni. Ale nie kosztem innych przedmiotów, tylko dodatkowo.
A miałaś jakieś korepetycje? Czy raczej byłaś z tych, którym nauka nie sprawia wielkiego problemu?
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-04-03, 14:04   #8
Pampalini
Rozeznanie
 
Avatar Pampalini
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 719
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez _Aneta Pokaż wiadomość
Chodziłam do gimnazjum sportowego i wydaje mi się, że było ok. Testy napisałam dobrze, miałam ten sam program co w innych szkołach, tylko po prostu więcej wf-u niż inni. Ale nie kosztem innych przedmiotów, tylko dodatkowo.
u mnie tak samo, chodziłam do podstawówki i gimnazjum sportowego. wspominam bardzo mile ten czas, treningi również, w gim miałam ok. 10-12 h w-fu tygodniowo + dodatkowy trening w soboty. zawody były super i jestem wdzięczna rodzicom, że tam mnie wysłali, dzięki temu zawsze miałam dobrą kondycję i o dziwo, byłam dużo bardziej 'ogarnięta' i pilna w nauce niż teraz mnóstwo moich znajomych poszło później do dobrych szkół, następnie na spoko studia ;p naprawdę, nie ma na to reguły... kto się chciał uczyć, ten się uczył. ja też "wyszłam na ludzi"

Cytat:
Napisane przez PolythenePam Pokaż wiadomość
Moim zdaniem wszelkie gimnazja/licea sportowe są bez sensu. Jeśli nawet ktoś planuje profesjonalnie zająć się w przyszłości jakąś dyscypliną sportową, to i tak taka szkoła mu niewiele da, bo na to trzeba o wiele ciężej pracować, treningi itd. No i obawiam się, że z nauką też może być gorzej w takiej szkole. Zresztą na pewno można sprawdzić, jaka jest tam zdawalność egzaminów, jak wysoko szkoła jest w rankingu - chociaż z reguły takie szkoły nie mają dobre opinii i w rankingach lądują nisko, nie oszukujmy się. Ja uważam, że szkoła powinna być do nauki, a sportem można się zająć poza nią.
a tu nie masz racji. jako szkoła sportowa, mieliśmy bardzo dobre podstawy do tego, by już później czynnie się zająć konkretną dyscypliną. poza tym, przez to ze szkoła osiągała świetne wyniki na zawodach, dostawała spoooro kasy na wypasione boisko, halę, etc. zazdroszczę dzieciakom, które teraz chodzą do mojego gim, bo nie zdają sobie sprawy, jak świetne warunki tam teraz mają i jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat. wiadomo, nie wszyscy trenują w życiu dorosłym - ja np. zrezygnowałam z powodu lenistwa/braku czasu w LO a potem na studiach, ale są tacy którzy związali z tym swoje życie zawodowe i jest ok. niemniej, nie uważam chodzenia do szkoły sportowej za złą decyzję - byłam BARDZO zdyscyplinowana, pozostałe dzieciaki raczej też, a sport był dla nas też dużą przyjemnością.

jednocześnie zaznaczam - jeżeli dziecko NIE chce do takiej szkoły uczęszczać, to nie warto go zmuszać. lepiej dać mu wolną rękę wtedy i zapisać na jakiekolwiek zajęcia sportowe, jakie samo wybierze w wolnym czasie
__________________
"Doctors finally figured out what's wrong with my brain:
on the left side, there's nothing right and on the right side, there's nothing left."
Pampalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 14:45   #9
_Aneta
Zakorzenienie
 
Avatar _Aneta
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 243
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez lucciola Pokaż wiadomość
A miałaś jakieś korepetycje? Czy raczej byłaś z tych, którym nauka nie sprawia wielkiego problemu?
Nauka nie sprawiała mi problemu, byłam raczej dobrą uczennicą
Ale przecież są odgórne podstawy programowe, to nie jest tak, że ktoś czegoś nie umie do egzaminu gimnazjalnego bo w szkole nie robili. Szkoła musi zrobić to co jest wymagane i nie ma gadania. Sęk w tym jak te zajęcia są prowadzone, u mnie nie robiono ich "po łebkach". Ale to raczej nie zależy od profilu szkoły.
Jest jakieś takie ogólne przeświadczenie, że szkoła sportowa to sam wf. Tak nie jest, kilka osób się u mnie na to nacięło. Bo myśleli, że nic nie trzeba będzie robić a tu niespodzianka, też trzeba czytać lektury i pisać sprawdziany, nie było ulg.

Jednak jak dziecko nie chce to zdecydowanie odradzam. Ja byłam w klasie siatkarskiej i uwielbiałam ten codzienny wf i popołudniowe treningi, poszłam tam z własnego wyboru i nie żałowałam. Ale to naprawdę trzeba lubić. Jak ma się zmuszać to nie warto.
__________________
Są rzeczy, których kupić nie jesteś w stanie - honor, szacunek, zaufanie.
_Aneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 18:23   #10
veronice_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 1
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Ja nie chodzę do sportowej szkoły, ale do klasy tak i nie zgodzę się z tym, że trenując olewa się naukę. Codziennie mam trening przed lekcjami, a potem jeszcze po lekcjach. Do tego dochodzą często kilkudniowe zawody, obozy. Da się to spokojnie pogodzić bo w gimnazjum nie ma nic trudnego i dzięki dyscyplinie część klasy, która trenuje radzi sobie z nauką dużo lepiej niż ta co ma czas. Wszystko zależy też od trenowanej dyscypliny sportu bo przy pływaniu wychodzi się z domu koło 6.00 jak nie wcześniej, a wraca koło 18.00, ale jak się chce to wszystko się da.
veronice_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 09:37   #11
faeria
she-wolf
 
Avatar faeria
 
Zarejestrowany: 2014-03
Lokalizacja: większe miasto
Wiadomości: 2 222
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez maacieek Pokaż wiadomość
Miałem znajomą w szkole sportowej, powiem że nie chciałbym tam chodzić. Rano na 7/ 8 miała basen później zajęcia normalne i po zajęciach kolejny trening na basenie także często przychodziłą zmęczona i wyczerpana po nauce i treningach koło 18/ 19 a gdzie tu czas na naukę nie mówiąc o jakiś przyjemnościach jak spacer, spotkanie ze znajomymi. Mimo że szkoła nie była zła bo zdać zdała wszelkie egzaminy ale dało się zobaczyć że większy nacisk jest na sam sport.

No i może nie w każdej szkole tak jest ale ona mówiła że był tam niezły wyścig szczurów jeśli chodzi o jakieś zawody - każdy chciałbyć najlepszy i nie było to w ramach "zdrowej rywalizacji".

No i takie pytanie to jest twój wymysł czy dziecko faktycznie chce tam chodzić? Bo może ono nie ma ochoty się bawić codziennie po zajęciach w treningi czy coś a na basen, pograć w nogę może robić po zajęciach co jakiś czas kiedy on będzie miał ochote a nie narzucone ze szkoły.
z kolei ja mam znajomą co kończyła gimnazjum sportowe i właśnie była w identycznej sytuacji, jak to opisał kolega poziom szkoły okej, do egzaminów gimnazjalnych była normalnie przygotowana, ba, nawet startowała w Małej Olimpiadzie Przedmiotowej, do której również nauczyciele przykładali wagę... no ale coś kosztem czegoś - codziennie pobudka 5.30, żeby zdążyć na basen, w weekendy zawody, dziewczyna z domu prawie nie wychodziła (bardzo dobrze się uczyła) i choć ma dobre wspomnienia, do liceum poszła już ogólnokształcącego, klasa biol-chem, a sport uprawia w wolniejsze weekendy
no i wcześniej wspomniany wyścig szczurów - to samo
__________________
"Stop thinking and just let things happen..."



tłumaczę
faeria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-04, 11:31   #12
Oshin1
Raczkowanie
 
Avatar Oshin1
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 155
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez lucciola Pokaż wiadomość
Mam dokładnie takie samo zdanie. Z tego co słyszałam stawiają tam głównie na sport. A przecież egzaminy gimnazjalne czy matura są takie same dla wszystkich gimnazjów/liceów. Polski, matematykę trzeba zdać, a jak to zrobić kiedy miało się mniej zajęć w szkole i siłą rzeczy materiał nie był omawiany w takim zakresie jak w normalnej szkole...

---------- Dopisano o 14:37 ---------- Poprzedni post napisano o 14:35 ----------



A miałaś jakieś korepetycje? Czy raczej byłaś z tych, którym nauka nie sprawia wielkiego problemu?

A nawet jeśli polski/matematyka byłyby na tym samym poziomie co w zwykłych szkołach (u mojej koleżanki w liceum sportowym były), nie widzisz po prostu problemu w narzucaniu dziecku dodatkowych obowiązków wbrew jego woli?
Oshin1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 12:25   #13
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Szczerze odradzam, mam znajomych po gimnazjum sportowym, syn sąsiadki teraz będzie pierwszą klasę kończył a od następnego roku idzie do normalnego gimnazjum.
Po prostu brak czasu, bo ciągle treningi, po których dzieciak zmęczony i nie ma głowy. Dużo lepszą opcją jest osobne zapisanie dziecka na zajęcia (np. w szkole kółka dodatkowe).
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 20:13   #14
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez Oshin1 Pokaż wiadomość
A nawet jeśli polski/matematyka byłyby na tym samym poziomie co w zwykłych szkołach (u mojej koleżanki w liceum sportowym były), nie widzisz po prostu problemu w narzucaniu dziecku dodatkowych obowiązków wbrew jego woli?
A mignął Ci może gdzieś mój post, w którym pisałam, że jestem przeciwna pomysłowi posłania dziecka do takiego gimnazjum?
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 23:49   #15
Oshin1
Raczkowanie
 
Avatar Oshin1
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 155
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

mignął mi post, że jesteś przeciwna, oraz następny, w którym za wadę takiej szkoły uznajesz to, że może gorzej przygotowywać do egzaminów.
to nic nie zmienia.
Oshin1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-05, 17:37   #16
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez Oshin1 Pokaż wiadomość
mignął mi post, że jesteś przeciwna, oraz następny, w którym za wadę takiej szkoły uznajesz to, że może gorzej przygotowywać do egzaminów.
to nic nie zmienia.
Właśnie po to założyłam ten wątek, żeby zweryfikować swoje wyobrażenia i to co już słyszałam na temat takich szkół. I powtarzam: pomysłowi jestem przeciwna. Tu poniekąd właśnie zbieram argumenty przeciw
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 09:07   #17
Otterchen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Hej, jak dla mnie dziecko wysłało Ci konkretny komunikat: nie chce iść do tej szkoły, więc nie zmuszaj go na siłę!
Skupiacie się na wadach i zaletach szkoły sportowej, podczas gdy najważniejszym aspektem powinno być to, co sobie wybrało dziecko.
Ja sama wybierałam swoje gimnazjum, rodzice owszem, wspierali mnie, ale nie wyobrażam sobie, żeby mieli mnie gdzieś posłać wbrew mojej woli.
Otterchen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 15:12   #18
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Gimnazjum sportowe - warto?

Cytat:
Napisane przez Otterchen Pokaż wiadomość
Hej, jak dla mnie dziecko wysłało Ci konkretny komunikat: nie chce iść do tej szkoły, więc nie zmuszaj go na siłę!
Skupiacie się na wadach i zaletach szkoły sportowej, podczas gdy najważniejszym aspektem powinno być to, co sobie wybrało dziecko.
Ja sama wybierałam swoje gimnazjum, rodzice owszem, wspierali mnie, ale nie wyobrażam sobie, żeby mieli mnie gdzieś posłać wbrew mojej woli.
Nie mam już siły, żeby pisać, że zbieram tu argumenty anty, żeby TŻ wybić ten pomysł z głowy. NIE SOBIE!
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-04-06 16:12:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:25.