Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka > W krzywym zwierciadle odchudzania

Notka

W krzywym zwierciadle odchudzania
Jest do jedyne forum, na którym zamieszczamy wszystkie diety, które promują odchudzanie poprzez drastyczne ograniczenie kaloryczności, tzw. "diety głodówkowe", które nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem.
  • Jest to forum stworzone dla osób, które chcą zwalczać wszystkie choroby powiązane z zaburzeniem łaknienia (anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się) oraz dla osób, które pragną takim osobom radzić, pomagać i wspierać.
  • Na tym forum nie można namawiać do drastycznych metod zrzucania wagi, lecz można pisać o terapii przy ED.
  • Jedynie na tym forum osoby z zaburzeniami łaknienia mogą tworzyć swoje grupy wsparcia.
  • Forum to nie zastępuje psychologa ani profesjonalnej terapii.
  • Redakcja nie bierze odpowiedzialności za udzielane tutaj porady, natomiast z pełną stanowczością będziemy tępić wszelkie wątki "pro-ana".
  • Na forum obowiązuje dodatek do regulaminu, zapoznaj się z nim zanim weźmiesz udział w dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-05-18, 07:45   #1
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972

Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy


Interesuje mnie jak to, jaki wpływ informacje z mediów mają na to, jak widzimy własne ciało, co do niego czujemy itp. Chciałabym poznać Wasze opinie, bo zauważyłam, że mam już bardzo dużo zebranego materiału badawczo-teoretycznego, za to niewiele ponad własne spojrzenie na niego
Dla ułatwienia będę zadawać konkretne pytania i jestem ciekawa Waszych odpowiedzi

Tak więc pytanie pierwsze.... kim w reklamach jest pulchna osoba?
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 09:26   #2
Asilos Magdalena
Zadomowienie
 
Avatar Asilos Magdalena
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 588
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

nieudacznikiem i ofiarą losu
__________________
Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!
K.V.
odzyskuję serce do życia

Asilos Magdalena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 09:32   #3
uffiee
Raczkowanie
 
Avatar uffiee
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 105
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Pulchna osoba w reklamach może mieć BMI w normie, a wystarczy jej mieć trochę tłuszczyku tu i tam.
Zauważyłam, że kobiety w reklamach (idealna matka, bizneswoman, przyjaciółka itd.) zawsze są chude prawie jak modelki.
I jak tu nie uważać, że chude jest piękne, kiedy 'właściwy wzór' jest nam podawany jak na tacy?
Osobiście prawie nie oglądam TV, ale zostaje Internet..
__________________
Fuck the world and let's get high

65-60-55-53
uffiee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 11:05   #4
essme
Raczkowanie
 
Avatar essme
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 456
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez uffiee Pokaż wiadomość
Pulchna osoba w reklamach może mieć BMI w normie, a wystarczy jej mieć trochę tłuszczyku tu i tam.
Zauważyłam, że kobiety w reklamach (idealna matka, bizneswoman, przyjaciółka itd.) zawsze są chude prawie jak modelki.
I jak tu nie uważać, że chude jest piękne, kiedy 'właściwy wzór' jest nam podawany jak na tacy?
Osobiście prawie nie oglądam TV, ale zostaje Internet..
Masz rację! Nigdy sobie z tego nie zdawałam sprawy! Myślę, że właśnie takie ukryte "zabiegi" podświadomie w umyśle utrwalają nam obraz kobiety idealnej=szczupłej o figurze modelki.
Ale trzeba popatrzeć na to jeszcze z drugiej strony; trochę bardziej pozytywnej.
Nie uważacie, że może to przynajmniej zmotywować otyłe osoby (które mają te dodatkowe kilosy od jedzenia fast foodów, słodyczy itp.) do zdrowszego trybu życia? Taka presja społeczeństwa? Ale chyba teraz media popadają ze skrajności w skrajność, promując wychudzone albo otyłe. Bo w drugą stronę też nie można. Nie powinno się promować modelek otyłych twierdząc, że "pełniejsze też jest piękne". Tak, pełniejsze/okrąglejsze są piękne (jeśli nie najpiękniejsze ) ale nie OTYŁE. Powinno się promować zdrową figurę. Średnią (36-38-40).
essme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 12:48   #5
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Masz rację! Nigdy sobie z tego nie zdawałam sprawy! Myślę, że właśnie takie ukryte "zabiegi" podświadomie w umyśle utrwalają nam obraz kobiety idealnej=szczupłej o figurze modelki.

I żeby do tego nie doszło - założyłam taki temat

@Esmee :

a)"Nie uważacie, że może to przynajmniej zmotywować otyłe osoby (które mają te dodatkowe kilosy od jedzenia fast foodów, słodyczy itp.) do zdrowszego trybu życia? Taka presja społeczeństwa?"

Moim zdaniem nie. Wyobraź sobie, że z tych czy innych powodów (wina własna lub choroba) ważysz dajmy na to 150kg. I codziennie zalewa Cię komunikat, że tylko szczupli robią karierę, tylko szczupli są coś warci, tylko szczupli to i tamto... Moim zdaniem trzeba mieć naprawdę silny charakter, żeby uznać: "Ok, to ja chudnę!". Zastanawiając się nad tym - osoby o silnym charakterze raczej nie mają problemów z wagą, bo schudnięcie to dla nich nie problem, silna wola i te sprawy.
Ale większość po prostu się załamie, będzie pocieszać się jedzeniem, jeszcze bardziej utyje, jeszcze bardziej się załamie, więc znowu się pociesza i koło się zamyka.

b)"Ale chyba teraz media popadają ze skrajności w skrajność, promując wychudzone albo otyłe. Bo w drugą stronę też nie można."

Znaczy moment...pokazywać to ich można, tylko zależy w jakim kontekście Ale rozumiem co masz na myśli - że albo w reklamach są bardzo chudzi, albo bardzo grubi ludzie i nic pośrodku, tak ?

"Nie powinno się promować modelek otyłych twierdząc, że "pełniejsze też jest piękne". Tak, pełniejsze/okrąglejsze są piękne (jeśli nie najpiękniejsze ) ale nie OTYŁE. Powinno się promować zdrową figurę. Średnią (36-38-40)".

Przyznam Ci rację. Robienie rewolucji pt. "Wpuśćmy pulchne modelki na wybieg !" to pójście w drugą skrajność. Raz że one są traktowane obecnie jak jarmarczna rozrywka i pośmiewisko, a dwa że po co promować od razu niezdrową sylwetkę ? Warto i dla takich osób szyć ubrania, bo nie każdy tuczy się z własnej winy (chociażby ma problem z wagą przez cukrzycę, zanik tarczycy czy hormony), ale jak dla mnie powinno się pokazywać osoby z BMI w normie. Po prostu. I tych z dolnej i tych z górnej tabelki normy

Ale jak już wcześniej zauważyła Uffiee - dla mediów gruba osoba to taka, która ma BMI w normie, czyli np. dziewczyny z fantastycznej kampanii Dove.
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 14:42   #6
chocotoffeebananacoco
Raczkowanie
 
Avatar chocotoffeebananacoco
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 295
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

- Tak więc pytanie pierwsze.... kim w reklamach jest pulchna osoba?

Nieudacznikiem, kimś, kto nigdy nie znajdzie partnera, i kimś, kto ma problem z kupieniem ubrań, dostaniem pracy, nie ma szacunku w społeczeństwie.
__________________
never give up on anything just because it takes time to achieve it. time will pass anyway
*
all i want is everything
it's always something more to get
and i don't see the reason not to get it.
*
damaged people are dangerous because they know they can survive anything
chocotoffeebananacoco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 14:50   #7
airwaves
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 499
GG do airwaves
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

obżarciuchem,kimś nieszczęśliwym, kimś samotnym, kimś wyśmiewanym, zagubionym i gorszym
tylko właśnie,
fakt jest faktem, że rzadko kiedy pulchne osoby występują w normalnych reklamach, a i w tych o tabletkach odchudzających są jakoś dziwnie szczupłe osoby z "nadwagą"
__________________
Cytat:
schudnę na proch.
będę nawozem do Twojego krzaku marihuany.
airwaves jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-05-18, 16:09   #8
Alejka
Rozeznanie
 
Avatar Alejka
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 827
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Może i są promowane osoby ze szczupłą sylwetką , ale nie przesadzajmy. na pewno nie jest tak , że za wszelką cenę telewizja chcę zmanipulować i pokazać kobiety otyłe jako obżartuchy i nieudaczniki życiowe , a jeśli jest taka to przytocz jakiś przykład ... bardzo podobały mi się reklamówki nivei , których już nie emitują (dlaczego?) , gdzie zostały pokazane różne sylwetki kobiet i nie , nie były typem wychudzonych modelek z wybiegu.

Edytowane przez Alejka
Czas edycji: 2011-05-18 o 16:10
Alejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 16:10   #9
pannanatalia
Rozeznanie
 
Avatar pannanatalia
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Miasto Sprawiedliwych
Wiadomości: 858
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

ja niestety padłam ofiarą reklamy płatków fitness i chcę mieć taki brzuch jak ona, muszę go mieć
__________________
7/8 egzaminów zaliczonych
pannanatalia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 16:22   #10
Alejka
Rozeznanie
 
Avatar Alejka
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 827
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

...a zwłaszcza osoby chore na ED dorabiają sobie pewne ideologie do niektórych (nie piszę , że wszystkich) reklamówek. bez przesady. nic nie jest wymierzone w Nas. jest mniej kobiet o kształtach pełniejszych w telewizji i z tym się zgadzam.

Edytowane przez Alejka
Czas edycji: 2011-05-18 o 17:26
Alejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 16:54   #11
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Alejko - to raczej nie Nivea. Nivea reklamuje kremy przeciwzmarszczkowe na nastolatkach :P Chyba chodzi Ci o wspomnianą już kampanię Dove :



http://www.reklamania.gazeta.pl/rekl...uszowane_.html

"ale nie przesadzajmy. na pewno nie jest tak , że za wszelką cenę telewizja chcę zmanipulować i pokazać kobiety otyłe jako obżartuchy i nieudaczniki życiowe"

Naprawdę chciałabym przytaknąć, ale myślę i myślę...a do głowy jedyna pozytywna reklama jaka mi przychodzi, to właśnie Dove. Kiedy zas pomyślę o osobach pulchnych w reklamie to widzę :
-dziewczynę idącą po schodach w sukience w placki, którą jakiś chłopak zaczyna gryźć po tyłku (reklama Snicersa bodajże),
-przemalowaną, kiepsko ubraną i z charakteru wredną panią, która "też będzie laską" po zażyciu jakiegoś proszku na odchudzanie (który stosuje nota bene jakaś zasuszona panienka i jeszcze mówi, że wystarczy jak wypije szklanke wody z tym środkiem, bo jeszcze się odchudza )
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-18, 17:06   #12
Alejka
Rozeznanie
 
Avatar Alejka
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 827
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Dove miałam na myśli ... dziękuję za zwrócenie uwagi. wiem , że teraz wybiegnę poza temat , ale co myślicie na temat programu tvn style "Jak dobrze wyglądać nago?" wg mnie ten program powinien pokazywać - ok , jak kobieta powinna się ubierać , ale z drugiej strony , to są często pokazywane osoby , których waga jest już zagrożeniem dla życia , a prowadzący w pewien sposób te kobiety motywuje do prowadzenia niezdrowego trybu życia z małą zmianą sposobu ubierania. dla mnie to już przesada i mijanie się z ideą programu.

Edytowane przez Alejka
Czas edycji: 2011-05-24 o 01:04
Alejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 17:16   #13
pannanatalia
Rozeznanie
 
Avatar pannanatalia
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Miasto Sprawiedliwych
Wiadomości: 858
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

ale ja z drugiej strony nie chcę kultu kobiet, które są otyłe. to daje przyzwolenie na zaniżenie ambicji i całkowite albo częściowe lenistwo . jak komuś się nie podoba albo rażą go szczupłe kobiety,to może nie oglądać telewizji albo oglądać tylko wybrane programy.
__________________
7/8 egzaminów zaliczonych
pannanatalia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 18:24   #14
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

@Natalia - A ja jednak chciałabym oglądać telewizję w której nie ma umowności i degradacji. Umowności tj. wszyscy patrzymy przez palce, że kremem na zmarszczki smaruje się nastolatka a degradacji - że pokazuje się środki na odchudzanie tylko na kobietach i to de facto takich, które nie powinny się już odchudzać.
Poza tym starsze osoby może mają jeszcze pewną wiedzę, przez którą na takie rzeczy patrzą z politowaniem, ale pomyśl o dzieciach i młodzieży, które takiej świadomości nie mają i to co im media pokazują przyjmują bezkrytycznie, jako fakty.
No i jak już wspomniałam - każda skrajność jest zła. Nie podoba mi się pokazywanie otyłych modelek zamiast takich z normalnym BMI, jak i nie podoba mi się wszechobecny kult niedożywionej sylwetki.
I żeby odczepili się od kobiet i kazali się odchudzać facetom w końcu

@Alejka - program nie ma za zadanie krytykować nikogo za to jak wygląda. Gok ani nie jeździ po zasuszonej, drobnej dziewczynie, ani po otyłej pani w średnim wieku. On tylko pokazuje, że każde ciało można ubrać ładnie bez względu na rozmiar. Podoba mi się też, że propaguje "kochajcie siebie takimi, jakimi jesteście !", bo jeśli ktoś otyły kocha siebie, to zacznie chudnąć. Bowiem kochanej osobie nie fundujemy nadciśnienia, zawałów i tak dalej. No ale jeśli się kogoś nie lubi , to się o niego nie troszczy. Dotyczy to także nas samych.

Trochę mnie martwi Wasz ton odnośnie osób otyłych, jakby ich otyłość była wyłącznie ich winą. Przecież często tak nie jest. A co z chorobami i menopauzami ?

Edytowane przez Ilta
Czas edycji: 2011-05-18 o 18:25
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 19:04   #15
Majka1503
EDUkator
 
Avatar Majka1503
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląskie/Kraków
Wiadomości: 6 337
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Niestety taka prawda, szczególnie w tej reklamie z tym proszkiem odchudzającym gdzie ta okrąglejsza pani ma nawet głos nieco jędzowaty (kojarzy mi się z Babą Jagą z dzieciństwa

A z drugiej strony Gok twierdzi, że każda z nas jest piękna i powinna dobrze czuć się w swoim ciele, a sam kiedyś ważył 130 kg i zmagał się z tym problemem. Rozumiem, że uczy, żeby akceptować siebie i to dobrze, ale najlepszym przykładem tego chyba nie jest...
__________________

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.


Majka1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 19:12   #16
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Jak już mówiłam..dobrze czuć się w swoim ciele to jedno, dbać o zdrowie to drugie. Lepiej człowiek chudnie, jak się czuje ze sobą dobrze i robi to z troski o własne zdrowie. I z tego co wiem on to zrobił ze względów zdrowotnych.
Ale co ma zrobić kobieta która wie, że nie zejdzie poniżej pewnej wagi, bo nie moze odstawić leków lub stan zdrowia jej nie pozwala ?

A już całkiem pomijając to Gok często gęsto ubiera ludzi posiadających normalne ciało, którzy wydziwiają ze tu mają za wiele, tam za mało itp
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 19:44   #17
pannanatalia
Rozeznanie
 
Avatar pannanatalia
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Miasto Sprawiedliwych
Wiadomości: 858
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

pewnie,że skrajność jest zła i te manipulacje w reklamie z obecnością nastolatek czy inne kuriozalne rzeczy też nie są godne pochwały.
nie podoba mi się tylko ta gloryfikacja sporo ważących ludzi, po co to komu potrzebne? trzeba promować zdrowy styl zycia,wspominac czesciej o tym w publicznej debacie.
__________________
7/8 egzaminów zaliczonych
pannanatalia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-18, 21:35   #18
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Alleluja że coraz częściej się tak dzieje
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-23, 23:14   #19
QueenBlair
Wtajemniczenie
 
Avatar QueenBlair
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 2 718
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

Osoba pulchna niestety najczęściej jest przedstawiana jako ktoś gorszy, niezdarny itp.
__________________
"People dont tell you who you are, you tell them !"
QueenBlair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-24, 14:24   #20
Ilta
Zadomowienie
 
Avatar Ilta
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1 972
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

To jak jest w takim razie naprawdę ?
Ilta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-08, 14:48   #21
201604140952
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 236
Dot.: Media a obraz naszego ciała - wątek zbiorczy

.

Edytowane przez 201604140952
Czas edycji: 2015-08-28 o 13:59
201604140952 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum W krzywym zwierciadle odchudzania


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:23.