Niedowład stopy tzw"czaplenson" - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Masaż

Notka

Masaż Miejsce dla osób, które interesują się masażem wyszczuplającym i zdrowotnym. Dołącz do nas, podziel się swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-17, 14:59   #1
suchy_sta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2

Niedowład stopy tzw"czaplenson"


Witam!
Mam problem jak w tytule. Mam czesciowy niedowlad stopy tzn nie moge jej uniesc ku gorze, podobnie z palcami tej nogi. W dol moge ja opuscic bez problem ale w gore tylko troszke. Pracuje na farmie, zbieram truskawki to przez pozycje pracy. Ta praca jest w szkocji wiec raczej nie ma opcji zeby porzucic prace i isc do lekarza. Mial ktos podobnyproblem? Jakies rozwiazanie? czy moze to grozic powazniejszymi powiklaniami?
suchy_sta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 13:15   #2
osti_ata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 36
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

jest to porażenie nerwu strzałkowego, jednym z objawów jest brak możliwości chodzenia na pięcie, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza, bo to nie są żarty. Możesz nigdy nie powrócić do sprawności, jeśli to zbagatelizujesz. Opadanie stopy spowodowane jest uciskiem nerwu strzałkowego (najprawdopodobniej od pozycji kucającej podczas zbierania), który unerwia mięśnie odpowiadające za zginanie stopy grzbietowo (czyli jak napisałeś: ruch ku górze) oraz za zginanie grzbietowe palców. Mięśnie porażone, to te, które przyczepiają się w górnej części łydki [leżą po bocznej (zewnętrznej) przedniej części łydki i dalej na stopie] (prostownik długi palców i prostownik długi palucha - dlatego nie możesz unieść palców, piszczelowy przedni) oraz mięśnie grzbietu stopy (części górnej ). W załączniku wstawiłam zdjęcie przedstawiające przebieg tego nerwu. Powinieneś jak najszybciej udać się na rehabilitację, która trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy (przy czym, w zależności od stanu zdrowia, jeśli po 3 miesiącach nie wraca się do sprawności, to powrót do zdrowia przebiega dużo wolniej, a czasem nie wraca się do sprawności w ogóle). Nie chcę Cię straszyć, ale to naprawdę jest poważne. Nerwy są takimi naczyniami w organizmie, których bagatelizować nie wolno, bo po ich uszkodzeniu bardzo trudno jest je wyleczyć. Ucisk można rehabilitować, ale taki który trwa względnie krótko. Jak napisałam okres porażenia wpływa na czas i sposób rehabilitacji. Najważniejsze dla Ciebie teraz to:

1. Udać się do lekarza i iść na rehabilitację. Jeśli to niemożliwe, to na okres 5 do 12 dni dać odpocząć nerwowi (bez ruchu wcale!!). Najlepiej nałożyć szynę na nogę, lub bandaż elastyczny w pozycji zgięcia grzbietowego stopy i palców (powinna to robić osoba, która się na tym zna)
1a. Z tego co czytam, nie zamierzasz wybierać się do specjalisty, więc na okres przynajmniej 5 dni weź sobie wolne. Usztywnij stopę. W razie problemów pisz - może będę mogła pomóc. Jeśli nie chcesz brać wolnego (co byłoby decyzją najrozsądniejszą) powinieneś zmienić pozycję - np. zbierać truskawki na kolanach (można kupić takie ochraniacze pod kolana, przeznaczone są do pracy w ogrodzie, ale mogą się przydać)

2. Potem wykonuj ćwiczenia, możesz pomagać sobie ręką, ale najlepiej jeśli ktoś Ci pomoże. W pozycji leżącej zginaj i prostuj palce (te ruchy, których teraz wykonywać nie możesz) zginaj i prostuj stopę w kostce, i wykonuj ruchy na boki stopy - w kostce. Potem w miarę poprawy wykonuj ćwiczenia sam w pozycji siedzącej lub stojącej.

3. najlepszym lekiem dla nerwów jest ciepło - ogrzewaj nerw. Możesz włożyć ręcznik do gorącej wody i przykładać na nogę - na całą długość nerwu, ale ten szybko wytraca ciepło. Możesz też w aptece kupić borowinę (tanie to, bo to błoto )nagrzać w wodzie do 60*C i przykładać na chory nerw - przednia boczna (zewnętrzna) strona łydki i stopa, (trzymać do wytracenia ciepła - około 15 minut)

4. Te ćwiczenia, po okresie odpoczynku i ćwiczeń z pomocą, wykonuj po 3 razy dziennie:
- 10 x zgięcie i wyprost palców stopy
- 10 x zgięcie i wyprost stopy (ruch w kostce)
- 10 x ruchy stopą na boki (nawracanie i odwracanie w kostce)

Najlepszą decyzją jednak byłoby pójście do lekarza, bo tym razem powinieneś wybrać zdrowie niż pieniążki. Przepraszam za bezpośredniość, ale tu naprawdę jest problem. Nie chcesz chyba przez resztę życia chodzić jak bocian - ciągle brodząc stopą?

ŻYCZĘ ZDROWIA
I w razie jakichkolwiek pytań pisz!
możesz na maila: agata.pogorzelska@gmail.c om
osti_ata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-31, 18:33   #3
suchy_sta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Wielkie dzięki za pomoc. Będę starał się dostosować do twoich instrukcji. Zobaczymy czy to pomoże. Właściwie został tylko jeszcze miesiąc pracy więc może to jakos przeleci. Jeszcze raz dziekuje za pomoc
suchy_sta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-04, 14:30   #4
osti_ata
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 36
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

nie ma za co, tylko ja się naprawdę zaczęłam martwić. I to z lekarzem wydaje mi się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Ale życzę powodzenia i daj znać co i jak.
osti_ata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-06, 14:47   #5
pmielniczenko
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 1
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Mam ten sam problem od kilku dni. Myślałem że minie, ale niestety nie. Miałem problemy z kregosłupem, mrowienie i bóle od miednicy aż do stopy. Bóle wygladały tak jak by mi naciagali strunę w nodze. Raz nawet położyło mnie na dwa miesiące. Ostatnio, 2 miesiące temu wróciłem z holandii gdzie pracowałem właściwie na kolanach w stoczni. Po powrocie miałem drętwe kolano, schodziła mi z niego skóra od zimnych odcisków. Potem ból w okolicach dolnych partii kregosłupa i teraz od kilku dni niedowład prawej stopy. Chodzę ale nią powłóczę. Myslałem że minie. Co mam zrobić i czy jest to uleczalne.
pmielniczenko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-06, 11:26   #6
IVOMED
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 18
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

proponuję wizytę u neurologa, lub fizjoterapeuty, problem może pochodzić od kręgosłupa lędźwiowego, może też mieć źródło w stawie kolanowym, z opisu bez badania fizykalnego ciężko stwierdzić. Fizjoterapeuta pracujący metodą Briana Mulligana mógłby pomóc, jest to metoda również diagnostyczna i absolutnie bezpieczna. Takie zmiany rzadko bywają nieodwracalne, nawet osoby po udarze mózgu wracają do nieraz bardzo dobrej sprawności. tak więc nie ma co panikować, udać się do specjalisty i na pewno wszystko będzie dobrze!!
IVOMED jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-15, 15:10   #7
bartnik787
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 1
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Witam mam podobnie jak osoba z tytułowego posta, Jestem po wypadku samochodowy w którym zmiazrzdona zostala Lewa kość udowa oraz rzepka również lewa , lecz po przebytych serii operacji , Bardzo zaczęła mnie boleć właśnie kostka , wtedy po wypadku umiałem jeszcze ruszać nią na boki oraz w góre , dół (pełny zakres) A teraz potrafie lekko uniesc ją w górę . i minimalnie w dół , a o właśnie bokach mg zapomnieć bo ból jest nie miłosierny
Dodam równiez że to uczucie jak by coś blokowało mi ta kostę lecz połączone jest to z silnym bulem . Również rano gdy sie obudzę . jest problem z tym ze nie umiem Wgl stanąć na tą nogę..
bartnik787 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-01-16, 06:40   #8
AnnaAleksndra
Raczkowanie
 
Avatar AnnaAleksndra
 
Zarejestrowany: 2016-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 278
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Wyglada jak porażenie mięśnia strzalkowego. Może przez pozycje uciskasz sobie nerw! Lekarz konieczny!

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
__________________
Za dnia aniołem, w nocy diabłem.
Blog o zabiegach kosmetycznych na twarz
Moje Legginsy sportowe

AnnaAleksndra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-17, 02:58   #9
LolaBzik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 2
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Dziekuje Bogu że was znalazłam bo dajecie mi jakąś nadzieję. Mam taki sam problem jak większość w tym wątku. Zaczęło sie od Zapalenia Kaletki Ścięgna Achillesa czyli narośli na tylniej stronie pięty która była trochę bolesna. Kiedy zdecydowałam sie na fizykoterapię okazało sie że nie moge podnieść stopy w góre. Żeby opisać to obrazkowo... lewa stopa może przytupywać w rytm muzyki a prawa nie 😔. Zauważyłam że chodzę lekko człapiąc prawą nogą. Mniej więcej w tym samym czasie co Zapalenie Kaletki pojawiły się zmiany na paznokciach, tzw. naparskowatość paznokci dłoni. Początkowo nie wszystkie paznokcie ale teraz już wszystkie i w całości. Na drugiej terapi usłyszałam że różne mogą być przyczyny a po piątej mnie odesłano do neurologa właściwie z diagnozą...stwardnienie rozsiane ! Przepłakałam juz kila dni i nie moge sie zebrać. Jakoś zapomniano o karetce Achillesa a ja nie mam żadnych innych dolegliwości ani objawów..!!!
Co myślicie?
Wiem że wizyta u lekarza bedzie pewnie najlepsza ale to nie takie łatwe...brak ubezpieczenia w USA i koszty leczenia...
Nie wiem czego w zasadzie od was oczekuję...
: help:
LolaBzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-05, 23:47   #10
Andzior91
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 2
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Witam! Bardzo prosze o pomoc! Od 4 dni mam to samo - prosze o odpowoedz czy juz sie udalo i w jaki sposob leczyc?! Blagam!!! Pomocy
Andzior91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 07:40   #11
LolaBzik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 2
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Ja jeszcze walczę . Nie wiem czy jest poprawa ale na pewno nie ma pogorszenia . Zaczerwienienie i opuchlizna zniknęły, bolesność tylko czasami. Ćwiczę i łykam witaminy ....zobaczymy jak będzie. Diagnoza to kłopoty z nerwem. Chciano mi umieścić nogę w ortezie ale sie nie zgodziłam , zamierzałam zakupić orteze na noc aby uniknąć porannego zesztywnienia ale po witaminach zesztywnienie sie o wiele zmniejszyło wiec póki co sie wstrzymam. Trzymam kciuki za twoją walkę- daj znać.
LolaBzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-09, 10:18   #12
Andzior91
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 2
Dot.: Niedowład stopy tzw"czaplenson"

Witam - To teraz się załamałem że to tyle czasu i jeszcze Ci nie przeszło (miałem nadzieje, ze tydzien dwa i minie) natomiast jak wniknąłem głebiej to mogą być nawet objawy poważnej choroby takiej jak stwardnienie rozsiane i sam się przestraszyłem i właśnie wczoraj byłem u lekarza. Ja mieszkam w Szwajcarii i także niezbyt chciałem do szpitali czy lekarzy ale jak mówię trochę się zacząłem bać tym bardziej że miałem np. problemy z bolacym okiem ktore tez sa przy stwardnienu wiec uderzylem do lekarza... Diagnoza takze uszkodzony nerw - zaraz koło kolana z boku od zew. strony i od wczoraj jak Pan Doktor mi nacisnął na ten nerw to bardziej boli i az chyba troszke siniak powstal. W kazdym badz razie przepisal tabletki, dal takie plastry nawilzone czyms ktore mam na noc nakladac i jak po 4 dniach nie przejdzie to mam przyjsc i juz mnie skieruja do specjalisty neurologa i mozliwe nawet ze moze sie zakonczyc operajca chirurgiczną
Dziekuje bardzo - Także trzymam kciuki i życze szybkiego powrotu do zdrowia i sprawnosci !!! Dam znać jak ze mną bedzie po tych 4 dniach. Dziekuje bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam
Andzior91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Masaż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-01-09 11:18:32


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:45.