Romanistyka- gramatyka opisowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-10-07, 12:15   #1
zlosliwa_bestia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 52

Romanistyka- gramatyka opisowa


Witam, jestem studentką drugiego roku filologii romańskiej od podstaw. Jestem przerażona, gdyż zaczynałam rok temu od zera, poziom był dosyć niski, egzamin końcowy z PNJF banalny, a teraz wszystkie zajęcia po francusku i kilka z wykładowcami nie znającymi polskiego. Ogólnie chce mi się ryczeć i myślę nad rzuceniem tego wszystkiego. Ale nie o to chodzi. Mam pytanie odnośnie gramatyki opisowej po francusku. Czy są tu studentki romańskiej, które mogą podpowiedzieć jak się za to zabrać?
zlosliwa_bestia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-07, 13:56   #2
Emocja20
Zadomowienie
 
Avatar Emocja20
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Mon petit ciel
Wiadomości: 1 582
Dot.: Romanistyka- gramatyka opisowa

A o co by ci dokładnie chodziło? Potrzebujesz polecenia literatury, jakiś konkretynch rad?
Emocja20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-12, 12:09   #3
zlosliwa_bestia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 52
Dot.: Romanistyka- gramatyka opisowa

Chciałabym wiedzieć jak to wszystko ogarnąć. Nie rozumiem kompletnie o czym chłop mówi, notatki są nie najlepsze, bo on dyktuje i nie mam pojęcia czy to jest dobrze napisane (nikt z grupy nie ma pewności, że ma dobrze napisane). I jak tu się uczyć? Wiem, że dla osób z dobrą znajomością języka jest to śmieszne, ale ja naprawdę jestem przerażona tą opisówką.
zlosliwa_bestia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-15, 11:02   #4
Emocja20
Zadomowienie
 
Avatar Emocja20
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Mon petit ciel
Wiadomości: 1 582
Dot.: Romanistyka- gramatyka opisowa

Nie są to niestety zajęcia, gdzie wszystkiego będziesz mogła się nauczyć tylko i wyłącznie sama. Próbuj mimo wszystko uzyskać pomoc u wykładowcy (Lub może u kogoś innego z odpowiedniej katedry? Może jest ktoś bardziej sensowny, kto będzie potrafił wyjaśnić wszystkie niejasności w trakcie jego godzin konsultacji?).

Mam doświadczenia na dwóch uniwersytetach, gdzie zajęcia te nazywały się tak samo (czyli Gramatyka opisowa języka francuskiego), a prowadzone były w zupełnie dwa różne sposoby. Pomijam również to, że treść tych ćwiczeń była również całkowicie odmienna. Moje przeżycia więc, jak sądzę, zbyt wiele ci nie pomogą.

Spróbuj przejrzeć tę stronę : http://www.ccdmd.qc.ca/fr/autocorrection/# To quebecka strona o zagadnieniach, które z pewnością będziesz omawiać w trakcie zajęć. Szczególnie ważne powinny być dla ciebie działy Autocorrection, a także Matériel pour allophones.

Absolutną biblią powinna być dla was "Grammaire méthodique du français". Gruba kniga, gdzie wszystko co istnieje (lub istniało, bo przecież gramatyka opisowa nie zajmuje się tylko i wyłącznie dzisiejszym stanem gramatyki francuskiej) jest opisane maksymalnie szczegółowo i, wydaje mi się, również stosunkowo prostym językiem. Mogłoby pomóc ci także "Le Bon Usage" Grevisse'a, również porządna i gruba kniga.

Kluczem może być po prostu uważne zapisywanie tematów kolejnych zajęć - i potem doczytywania informacji w literaturze, może coś na tej stronie, którą dałem znajdziesz.

Gramatyka opisowa francuskiego nie jest banalna nawet dla tych, którzy przychodząc na filologię romańską, ten francuski już znają - to nie jest przecież uzupełnianie luk w zdaniach, dopisywania przyimków, czy odmienianie czasowników, tak jak to jest na ćwiczeniach z gramatyki praktycznej. To jest już zupełnie inna sprawa, dużo bardziej "filologiczna", naukowa.

Ale pamiętaj, że wszystko jest do przejścia Ten szok, który teraz przeżywacie, minie, powoli przyzwyczaicie się do nowej sytuacji. Ból będzie, ale kto mówił, że zawsze będzie cudnie? Warto się sprężyć, być może jeszcze pokochasz gramatykę opisową?

Jeśli ciągle miałabyś jakieś pytania (ogólne, dokładniejsze, poradzimy sobie ze wszystkim jakoś - nie wahaj się ich zadawać tutaj, czy też przez prywatną wiadomość.
Emocja20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:15.