Nadwrażliwość - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Stomatologia

Notka

 
 
Narzędzia
Stary 2010-07-18, 13:05   #1
KillOfTheCat
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 7

Nadwrażliwość


Mój problem dotyczy nadwrażliwości zębów, nie jest to lekki ból ale strasznie mocny i uporczywy. Przy jedzeniu/piciu zimnych napoi bądź lodów. Próbowałam już pasty do zębów ale nie mogę natrafić na dobrą, nie bardzo wiem co robić. Z stomatologiem rozmawiałam na ten temat ale nic nie wskurał
KillOfTheCat jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-18, 22:53   #2
wera_007
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 43
Dot.: Nadwrażliwość

Jedyną radą na nadwrażliwość zębiny są preparaty fluorowe, stosowane są one profesjonalnie u stomatologa, a zabieg nazywa się lakierowaniem, należy zwiększyć częstość takich zabiegów i obserwować efekty. Leczenie jest trochę czasochłonne ale zazwyczaj pomaga. Możesz kupić sobie także w aptece np elmex żel i wcierać go codziennie przed spaniem po umyciu zębów (tylko bez przsady!) .
No i pytanie - nie masz czasem odsłoniętych szyjek? Odsłonięte szyjki potrafią nieraz nieźle dać w kość, bardzo często trzeba je wtedy pokryć normalnym wypełnieniem.
A co do past, to jak najbardziej są one skuteczne aleee... dopiero po długim okresie stosowania. Najczęściej efekty widoczne są dopiero po około 4 tyg, zalecana jest także zmienianie past np. z sensodyne zielonej na zielony elmex albo odwrotnie
wera_007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-19, 21:59   #3
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Nadwrażliwość

Leczenie nadwrażliwości zębiny polega na użyciu różnych fizykochemicznych metod stosowanych przez lekarza oraz innych działających miejscowo, które pacjent stosuje we własnym zakresie.
Metody i preparaty stosowane w gabinecie stomatologicznym to różnego rodzaju związki fluoru w postaci laków i lakierów. Z innych preparatów to lakier z chlorheksydyną, a ponadto związki wapnia, potasu, strontu, preparaty z kortykosterydami, żywice i środki impregnujące oraz cementy szklano-jonomerowe.
Poza wspomnianymi środkami stosowanymi w gabinetach stomatologicznych pacjent powinien codziennie i systematycznie szczotkować zęby używając miękkiej szczoteczki i past zawierających czynne składniki, które znoszą nadwrażliwość.
Należy do nich między innymi pasta do zębów firmy Bled-a-med EXPERT Sensitive, zawierająca azotan potasu – aktywny składnik pomagający zmniejszyć i kontrolować bolesną nadwrażliwość zębów.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-20, 16:18   #4
Justyna1505
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 152
GG do Justyna1505
Dot.: Nadwrażliwość

A czy możliwe jest aby nadwrażliwość zębów utrzymywała się długo po wypitym zimnym napoju? W sobotę wypiłam dużą ilość bardzo zimnego koktajlu i od tego czasu mam kilka razy dziennie krótkie ale bolesne bóle zębów. Boli mnie konkretnie jesden (od zawsze wrażliwy) albo wszystkie po prawej stronie... Proszę o jakąś pomoc ..
Justyna1505 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-20, 20:40   #5
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Nadwrażliwość

Wrażliwy ząb będzie reagował każdorazowo na zastosowany w Pani wypadku zimny bodziec. Natomiast jeżeli ząb boli samoistnie bez zadziałania bodźca - czyli tak jak Pani pisze, po kilku dniach to nie można tego wiązać z nadwrażliwością zębiny, ale z toczącym się procesem zapalnym miazgi. Proszę koniecznie skonsultować się ze swoim dentystą.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-21, 00:15   #6
problemy
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 6
Dot.: Nadwrażliwość

witam,
mam równiez problem z bolącymi zębami zwłaszcza górnej szczęki, pojawił sie on gdy zaczęłam leczyć zęby ponad rok temu (wcześniej unikałam dentystów, ból zębów mi nie dokuczał)
Jednak po leczeniu okazało się, że bolą mnie wszystkie leczone zęby!!!
dentystka tłumaczyła ze to nadwrazliwość i samo przejdzie, jednak ból znika na pare dni, tygodni by po jakimś czasie znów się pojawić bez żadnych konkretnych przyczyn

nie umiem dokładnie opisac tego bólu- da sie wytrzymac jednak jest to bardzo denerwujece, ból pojawia się zwłaszcza wieczorkiem, i dotyczy przewaznie górnej szczęki.

chciałam się dowiedzięć czy może to byc przyczyna paradontozy czy tez moze cos innego? i czy pantomogram wykaże co dolega moim zębom???
bardzo prosze o odpowiedz

---------- Dopisano o 01:15 ---------- Poprzedni post napisano o 01:07 ----------

zaznaczę, że moja przygoda z dentysta (ponad rok temu) rozpoczęła się od straszliwego bólu górnego zęba, który był leczony dużo wczesniej i okazało się, ze zgromadziła się pod nim ropa miałam leczenie kanałowe i ten ząb wciąz boli, a po kanałowym nie powinno sie go juz czuć,
czy przyczyną moich dolegliwości moga być źle leczone zęby? bądz uczulenie na plombe? jeżeli to oczywiście jest możliwe
problemy jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-21, 00:41   #7
wera_007
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 43
Dot.: Nadwrażliwość

Czasem po opracowaniu głębokich ubytków zęby mogą być wrażliwe przez kilkanaście dni, powracający ból bez przyczyny należałoby jednak skonsultować ze stomatologiem.
Nie jest to przyczyna paradontozy, paradontoza to choroba dotyczące przyzębia.
Zdjęcie pantomograficzne z reguły daje ogólny przegląd wszystkich zębów, bywa, że ubytki próchnicowe np. pod wypełnieniem nie są dostrzegalne, dlatego czasem w celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się zdjęcia punktowe, albo otwiera się taki ząb i leczy ponownie. Na zdjęciu pantomograficznym zobaczyć można również czasem stan zapalny wokół wierzchołka korzenia zęba.
Ból zęba po leczeniu kanałowym najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych, stomatolog powinien zlecić rtg i na jego podstawie podjąć decyzję o ponownym leczeniu kanałowym.
wera_007 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-21, 12:26   #8
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Nadwrażliwość

Przyczyną Pani dolegliwości nie są źle leczone zęby, co wnioskuję z Pani opisu leczenia. Próchnica głeboka, jeżeli do takiej doszło w leczonych zębach może powodować dolegliwości ze strony miazgi, po założonym wypełnieniu, a lekarz dentysta nie jest w stanie ocenić stopnia zaawansowania tego procesu w trakcie leczenie tych zębów. Jeżeli bóle wieczorne czy nocne leczonych zębów pojawiają się, to konieczna jest wizyta u lekarza dentysty, który zdecyduje na podstawie badania klinicznego oraz badania RTG czy należy usunąć założone wypełnienia i zaopatrzyć miazgę na jakiś czas specjalnymi preparatami, które wyciszą przypuszczalnie toczący się proces zapalenia miazgi lub lekarz zdecyduje o leczeniu endodontycznym czyli kanałowym.

Nie wykluczałabym również przyczyn pochodzących z przyzębia, jeżeli występują u Pani głębokie kieszonki patologiczne. Takie rozwiązanie jest co prawda najmniej prawdopodobne aczkolwiek kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na drodze badania klinicznego.

Natomiast Pani ząb leczony kanałowo musi być zdiagnozowany na podstawie zdjęcia RTG oraz badania klinicznego, aby zdecydować czy nie mamy do czynienia z toczącym się procesem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-21, 21:17   #9
problemy
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 6
Dot.: Nadwrażliwość

powinnam więc zrobić zdjęcie RTG czy może pantomograficzne? co jest dokładniejsze i na podstawie którego będzie mozna ocenić co mi dolega, a raczej moim ząbkom
i na czym polega to badanie kliniczne?

---------- Dopisano o 22:17 ---------- Poprzedni post napisano o 22:12 ----------

ból pojawiał się głównie wieczorem i znikał
jednak dwa dni temu przed spaniem jak się pojawił to trwa do tej pory
nawet w dzień nie da mi odpocząć, cały czas przypomina mi o sobie,
czy to może świadczyć o zaawansowanym stanie zapalnym??????
problemy jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-21, 21:35   #10
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Nadwrażliwość

Radiologiczne zdjęcie pantomograficzne nie jest bardzo dokładnym badaniem dodatkowym, daje jednak ogólny ogląd wielu struktur jamy ustnej jednocześnie (zębów, kości wyrostka zębodołowego, stawów żuchwowo-skroniowych, zatok przynosowych). Dokładne badanie RTG to pojedyncze celowane zdjęcie zębowe, na którym wyraźnie widać korzenie zębów i tkanki je okalające.

Badanie kliniczne zębów polega między innymi na badaniu żywotności, reakcji zęba na opukiwanie itp. Kliniczne badanie przyzębia polega na oglądaniu kształtu, zabarwienia tkanek miękkich czyli dziąsła oraz badaniu głębokości kieszonki, obecności złogów nad- i poddziąsłowych twardych (kamienia) i miękkich (płytki bakteryjnej) oraz stopnia rozchwiania zęba.

Ząb, który daje dolegliwości bólowe od tak długiego czasu na pewno będzie musiał być leczony kanałowo, ponieważ tak długotrwały ból wskazuje już na nieodwracalne procesy zapalne toczące się w miazdze. Dlatego też, miazga tego zęba musi być usunięta, a kanały wypełnione.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-21, 23:48   #11
problemy
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 6
Dot.: Nadwrażliwość

hmm, po tym jak zęby zostały wyleczone i odczuwałam ból jeden z nich został ponownie otwarty przez ta samą panią stomatolog (nie wiem czy tak mozna???) (pn bolał nawet przy nacisku podczas jedzenia) ale wszystko było ok,

natomiast ząb leczony kanałowo miał robione punktowe zdj i tez nie było na nim widać nic niepokojącego
przynajmniej tak twierdziła pani stomatolog...


przepraszam, za te pytania wiem, że mogą być one męczące ale chciałam się dowiedzieć czy jest jeszcze szansa na uratowanie moich zębów, jeżeli cos zaczęło się dziać pod plombą?
dziękuję za udzzielone odpowiedzi, pozdrawiam
problemy jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-22, 17:01   #12
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Nadwrażliwość

Jeżeli ząb, o którym Pani pisze był leczony czyli oczyszczony z próchnicy i miał założone wypełnienie, a potem dawał długotrwałe dolegliwości bólowe, to taki ząb ponownie otwieramy i ewentualnie lekarz decyduje o leczeniu kanałowym. Natomiast jeżeli ząb jest po leczeniu kanałowym, a występują bóle na opukiwanie czy przy nacisku podczas jedzenia świadczyć to może o toczącym się procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Zdjęcie RTG powinno wykazać jakąś nieprawidłowość np. nieprawidłowo wypełniony kanał lub materiał wypełniający kanał przepchnięty poza wierzchołek itp., wtedy podejmuje się leczenie, które nazywa się rewizją leczenia kanałowego albo inne działania np. chirurgiczne.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Stomatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:09.