Skolioza u 15-latki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Medycyna estetyczna

Notka

Medycyna estetyczna W tym miejscu znajdziesz pytania i odpowiedzi z zakresu medycyny estetycznej. Wejdź i zobacz jak możesz podnieść jakość swojego życia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-17, 17:21   #1
karollinna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 105

Skolioza u 15-latki


2 lata temu miałam RTG, wynik to skolioza. Miałam wtedy 13 lat, teraz mam 15. Dopiero teraz przypomniałam sobie o kręgosłupie, bo wyniki przyszły dawno temu, rodzice je zignorowali, bo myśleli, że to nic złego, bo lekarz rodzinny powiedział: "to wszystko przez te ciężkie plecaki, niech chodzi na basen". Nie byłam u ortopedy. Co powinnam zrobić po tak długim czasie? Chcę ponownie zgłosić się do lekarza rodzinnego (tylko innego), aby wysłał mnie na RTG po raz drugi. Czy kręgosłup mógł mi się wygiąć o dużo większy kąt? Czy podczas zajęć korekcyjnych na basenie trzeba umieć pływać?

Edytowane przez karollinna
Czas edycji: 2012-09-26 o 09:46
karollinna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 18:21   #2
Hadassa
Rozeznanie
 
Avatar Hadassa
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Małe miasto :)
Wiadomości: 525
Dot.: Skolioza u 15-latki

Ja ma skoliozę, ale u mnie to wada wrodzona, a nie nabyta. Gdy byłam w gimnazjum ortopeda zalecił mi noszenie gorsetu. Był strasznie niewygodny, a miałam go nosić rok bez przerwy. Oczywiście nie wchodziło to w grę, nie wyobrażałam sobie chodzić tak opancerzona do szkoły, więc gorset mi nie pomógł - 7 stów poszło w błoto.
Ja regularnie jeździłam do swojego ortopedy co pół roku od jakiegoś 9 roku życia do 18stki. Zalecił mi wykonywanie ćwiczeń, basen koniecznie....ani tego, ani tego nie robiłam regularnie- co było największą głupotą, bo dzięku temu pewnie pozbyłabym się problemu całkowicie, no ale głupi ma szczęście u mnie wada ma nie postępować już dalej.
Nie proś o skierowanie na RTG, tylko o skierowanie do ortopedy! Skoliozy nie wolno bagatelizować, bo na operację to nadaje się porządny garb,a nie takie lekkie skrzywienie. Przez 1.5 roku mogła nastąpić niewielka zmiana.
Pamiętaj - konieczne wizyty u ortopedy i basen .
Lekarz rodzinny nic Ci tu nie pomoże. Lekarze rodzinni są od przepisywania apapu na wszelkie dolegliwości.
Hadassa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 18:32   #3
karollinna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 105
Dot.: Skolioza u 15-latki

Cytat:
Napisane przez Hadassa Pokaż wiadomość
Ja ma skoliozę, ale u mnie to wada wrodzona, a nie nabyta. Gdy byłam w gimnazjum ortopeda zalecił mi noszenie gorsetu. Był strasznie niewygodny, a miałam go nosić rok bez przerwy. Oczywiście nie wchodziło to w grę, nie wyobrażałam sobie chodzić tak opancerzona do szkoły, więc gorset mi nie pomógł - 7 stów poszło w błoto.
Ja regularnie jeździłam do swojego ortopedy co pół roku od jakiegoś 9 roku życia do 18stki. Zalecił mi wykonywanie ćwiczeń, basen koniecznie....ani tego, ani tego nie robiłam regularnie- co było największą głupotą, bo dzięku temu pewnie pozbyłabym się problemu całkowicie, no ale głupi ma szczęście u mnie wada ma nie postępować już dalej.
Nie proś o skierowanie na RTG, tylko o skierowanie do ortopedy! Skoliozy nie wolno bagatelizować, bo na operację to nadaje się porządny garb,a nie takie lekkie skrzywienie. Przez 1.5 roku mogła nastąpić niewielka zmiana.
Pamiętaj - konieczne wizyty u ortopedy i basen .
Lekarz rodzinny nic Ci tu nie pomoże. Lekarze rodzinni są od przepisywania apapu na wszelkie dolegliwości.
Serdecznie dziękuję ci za odpowiedź, trochę mnie uspokoiłaś.
Ale właśnie, co trzeba było robić na basenie? Bo ja nie umiem pływać i trochę obawiam się, że ten basen może nie pomóc.
I mam nadzieję, że ta zmiana rzeczywiście jest niewielka, ale u mnie widać wyraźnie zbyt duże wcięcie w odcinku lędźwiowym i łopatka jest trochę za bardzo wysunięta. Mam nadzieję, że to nie kwalifikuje się do gorsetu...
Moja koleżanka też ma skoliozę, miała ćwiczenia (jakieś skłony) i wkładki do butów.

Edytowane przez karollinna
Czas edycji: 2012-09-26 o 09:47
karollinna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 19:14   #4
mimi2552
Raczkowanie
 
Avatar mimi2552
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 129
Dot.: Skolioza u 15-latki

Cytat:
Napisane przez karollinna Pokaż wiadomość
Ale właśnie, co trzeba było robić na basenie? Bo ja nie umiem pływać i trochę obawiam się, że ten basen może nie pomóc.
I mam nadzieję, że ta zmiana rzeczywiście jest niewielka, ale u mnie widać wyraźnie zbyt duże wcięcie w odcinku lędźwiowym i łopatka jest trochę za bardzo wysunięta. Mam nadzieję, że to nie kwalifikuje się do gorsetu...
Moja koleżanka też ma skoliozę, miała ćwiczenia (jakieś skłony) i wkładki do butów.
Popełniłaś straszny błąd zwlekając te 1,5 roku. Wada na pewno się pogłębiła i będzie trudniejsza do wyrównania, niestety ;/ . Patrząc na twoje RTG z pewnością mogłaś obyć się bez gorsetu, teraz nie wiadomo jak to będzie jeżeli mówisz, że masz dość duże wcięcie w odc. lędźwiowym a łopatka jest bardzo wysunięta - ortopeda dokładnie poda Ci najlepsze rozwiązanie i wtedy dokładnie będziesz wiedziała co masz zrobić.
Jeżeli nie umiesz pływać to albo wykluczą basen lub nauczą Cię pływać z resztą jeśli się boisz nie wpuszczą Cię tam gdzie jest głęboko. Podczas takich zajęć na basenie osoba prowadząca cały czas ma Ciebie pod kontrolą więc nie musisz się niczego obawiać .
__________________
Bloguję ... 1, 2, 3, 4 ... START !

Karmimy Psiaki .
mimi2552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 19:24   #5
karollinna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 105
Dot.: Skolioza u 15-latki

Cytat:
Napisane przez mimi2552 Pokaż wiadomość
Popełniłaś straszny błąd zwlekając te 1,5 roku. Wada na pewno się pogłębiła i będzie trudniejsza do wyrównania, niestety ;/ . Patrząc na twoje RTG z pewnością mogłaś obyć się bez gorsetu, teraz nie wiadomo jak to będzie jeżeli mówisz, że masz dość duże wcięcie w odc. lędźwiowym a łopatka jest bardzo wysunięta - ortopeda dokładnie poda Ci najlepsze rozwiązanie i wtedy dokładnie będziesz wiedziała co masz zrobić.
Jeżeli nie umiesz pływać to albo wykluczą basen lub nauczą Cię pływać z resztą jeśli się boisz nie wpuszczą Cię tam gdzie jest głęboko. Podczas takich zajęć na basenie osoba prowadząca cały czas ma Ciebie pod kontrolą więc nie musisz się niczego obawiać .
Szczerze mówiąc nie mam wyrzutów sumienia, bo lekarz rodzinny stwierdził, że nie dzieje się nic złego, nie wymagam wizyty u ortopedy, więc to uspokoiło mnie i rodziców i nie robiliśmy nic z tym dalej.

Edytowane przez karollinna
Czas edycji: 2012-09-26 o 09:47
karollinna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-23, 22:00   #6
Lillian_
Rozeznanie
 
Avatar Lillian_
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 670
Dot.: Skolioza u 15-latki

Dzisiaj skoliozy się operuje. Bardzo polecam ci wizytę w Ortopedyczno-rehabilitacyjnim szpitalu klinicznym im . Wiktora Degi w Poznaniu. w poradni Operacja jest trudna , długa, wymaga ok pół roku rehabilitacji. Warto. własnie w tym szpitalu byłam przy takich operacjiach
Pracowałam w tym szpitalu, operuje bardzo dobry profesor - raczej dzieci własnie w wieku takim jak ty, jest to dobry i polecany specjalista ale nie [pamiętam nazwiska , ale tylko on jest od tych operacji w tych szpitalu. Nie jestem lekarzem ale zró coś z tym jesteś młoda, bedziesz rosnąć, problem się nasili chcesz mieć do końca życia problem? moja koleżanak w wieku chyba 13 lat przeszła przez taką operacje, rehabilitacja poł roku nauczanie w domu ale udało jej się miała ogromne skrzywienie - esowate i w łuk ala mostek nie lekcewarz tego.
Lillian_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-27, 08:48   #7
wingedzephyr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 3
Dot.: Skolioza u 15-latki

Olej basen, bo pływanie wzmacnia mięśnie kręgosłupa i tylko utrwali Ci wadę postawy. Mam koleżankę, która również ma skoliozę, ale nie tak poważną, chodzi na zajęcia korekcyjne, ćwiczy też w domu i trenuje sportowo pływanie, sama twierdzi, że bez ćwiczeń korekcyjnych wyglądałaby jak Kwazimodo Z tego co się orientuję, w jej przypadku kręgosłup będzie miał tendencję do wykrzywiania już zawsze, i bynajmniej nie przez ciężki plecak. Tak ma i już
życzę powodzenia, mam nadzieję, że znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.
wingedzephyr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-24, 10:46   #8
NJ5
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 1
Dot.: Skolioza u 15-latki

Cytat:
Napisane przez karollinna Pokaż wiadomość
2 lata temu miałam RTG, wynik to skolioza. Miałam wtedy 13 lat, teraz mam 15. Dopiero teraz przypomniałam sobie o kręgosłupie, bo wyniki przyszły dawno temu, rodzice je zignorowali, bo myśleli, że to nic złego, bo lekarz rodzinny powiedział: "to wszystko przez te ciężkie plecaki, niech chodzi na basen". Nie byłam u ortopedy. Co powinnam zrobić po tak długim czasie? Chcę ponownie zgłosić się do lekarza rodzinnego (tylko innego), aby wysłał mnie na RTG po raz drugi. Czy kręgosłup mógł mi się wygiąć o dużo większy kąt? Czy podczas zajęć korekcyjnych na basenie trzeba umieć pływać?
Witam.
Skoliza nie leczona jest postępująca dlatego możliwe, że kąt jest znacznie większy. tylko kto diagnozę postawił?
Po pierwsze lekarz rodzinny musi wypisać skierowanie do poradni wad postawy. Tam przyjmują wyspecjalizowani ortopedzi. To lekarz ustali jaki masz kąt skrzywienia na podstawie zdjęcia RTG,czy masz chodzić na basen jakie ćwiczenia. . Być może zaleci gorset (bez obaw strach ma tylko duże oczy), który jest finansowany z NFZ- koszt różny np. cheneau 1200-2000. Powinnaś wiedzieć o czym lekarze nie informują należy się chorym na skoliozę zasiłek pielęgnacyjny, który składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
NJ5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Medycyna estetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:44.