BENTO - japoński pomysł na śniadanie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-01, 07:06   #1
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452

BENTO - japoński pomysł na śniadanie


Ostatnio przeżywam fascynację japońskimi sposobami przyrządzania drugi śniadań. Znacie bento? Lubicie? Jakie macie pudełeczka? Może znacie jakieś dobre blogi poświęcone tej tematyce? Zapraszam do dyskusji, wymiany przepisami i pomysłami.

Kilka inspiracji

Tradycyjne BENTO:
http://nawsiwjaponii.blogspot.com/

BENTO po polsku:
http://bentusie.blogspot.com/
http://daily-bento.blogspot.com/
http://bentopopolsku.blogspot.com/20...-po-kroku.html
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa

Edytowane przez verda
Czas edycji: 2013-05-02 o 19:47
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-01, 09:06   #2
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

O bento pisze też autorka tego bloga, bento to jeden z kilku tematów przewodnich

Pomysły i wykonania bardzo mi się podobają, ale rano nie miałabym czasu ani energii tak wszystkiego przygotowywać ... może kiedyś zmienię zdanie jeśli są dobrze zrobione, wyglądają po prostu pięknie

Edytowane przez Maguda_
Czas edycji: 2013-05-01 o 09:09
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-01, 09:08   #3
Kucharka2013
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 900
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Też bym chyba nie miała tylko czasu i ochoty, aby przygotowywać to wszystko, ale fajne pomysły może na starość
Kucharka2013 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-01, 09:16   #4
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Ostatnio przeżywam fascynację japońskimi sposobami przyrządzania drugi śniadań. Znacie bento? Lubicie? Jakie macie pudełeczka? Może znacie jakieś dobre blogi poświęcone tej tematyce? Zapraszam do dyskusji, wymiany przepisami i pomysłami.

Kilka inspiracji:
http://bentusie.blogspot.com/
http://daily-bento.blogspot.com/
http://bentopopolsku.blogspot.com/20...-po-kroku.html
nazwę bento słyszę pierwszy raz. ale zaczęłam się zastanawiam czy to to samo co lunchboxy? albo poprostu pudełka śniadaniowe, gdzie wkładamy kanapki równiez?

czy te są specjalne bo sa obwiązane gumkiem\sznurkiem - nie wiem co to.


ale ogólnie dobra inspiracja, jak się ma problem co ze sobą zabrać do pracy\na uczelnie\ do szkoły.

sama się czasem bawię, aby przgotowac jakiegoś kurczaka z warzywami i ryżem\makaronem jak wiem, że będe cały dzien poza domem.
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-01, 09:20   #5
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez plywok Pokaż wiadomość
nazwę bento słyszę pierwszy raz. ale zaczęłam się zastanawiam czy to to samo co lunchboxy? albo poprostu pudełka śniadaniowe, gdzie wkładamy kanapki równiez?

czy te są specjalne bo sa obwiązane gumkiem\sznurkiem - nie wiem co to.
Bento to zarówno nazwa posiłku jak i samego opakowania na jedzenie, tyle że wtedy jest nazwa dwuczłonowa. Pewnie bardzo upraszczając w jakiś sposób można nazwać to lunchboxem, tylko wiadomo, że Japończycy nie wrzucają tam kanapek w naszym rozumieniu

Podane strony przez verdę zawierają jednak modyfikację bento i faktycznie wyglądają jak lunchboxy, co jednak burzy trochę obraz o co dokładnie w tym chodzi
Polecam to co napisałam już wcześniej - oryginalne bento prosto z Japonii: http://nawsiwjaponii.blogspot.com/20...-bento_15.html

Edytowane przez Maguda_
Czas edycji: 2013-05-01 o 09:24
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-01, 09:36   #6
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Gdybym miała na później do pracy, a w pracy przerwę na lunch, to jasne. Jednakże przygotowywanie sobie takiego śniadania, gdy wstaje się bladym świtem, potem w pracy robi praktycznie ciągiem 8 godzin i chce jak najszybciej wrócić do domu, jest nierealne. Ale inspiracja fajna, szczególnie dla rodziców chcących pokazać dzieciom, że posiłki mogą być zdrowe, urozmaicone, atrakcyjne.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-01, 09:41   #7
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Ja się zainteresowałam tematem bo mam dosyć jedzenia kanapek w pracy. W biurze spędzam różna ilość czasu i chciałabym zjeść coś zdrowego i pożywnego. Moim współpracownicy są fanami zupek chińskich, kanapek i słodyczy na przegryzkę ja szukam alternatywy bo mnie to przeraża. Zawsze lepiej jeść więcej rano i w południe niż wieczorem rzucać się na ciężką obiadokolację

Fakt czas na przygotowanie jest problemem, ale mam nadzieję, że jakoś to ogarnę.

Edit: Wstaję 4.45 :P
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa

Edytowane przez verda
Czas edycji: 2013-05-01 o 10:33
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-01, 10:15   #8
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Gdybym miała na później do pracy, a w pracy przerwę na lunch, to jasne. Jednakże przygotowywanie sobie takiego śniadania, gdy wstaje się bladym świtem, potem w pracy robi praktycznie ciągiem 8 godzin i chce jak najszybciej wrócić do domu, jest nierealne. Ale inspiracja fajna, szczególnie dla rodziców chcących pokazać dzieciom, że posiłki mogą być zdrowe, urozmaicone, atrakcyjne.
dlatego ja swój ryżyk z dodatkami robiłam wieczorem, do lodowki a z rana tylko wyciągam. --> tylko fakt, że nie mam w nim wtedy świezo porwanej sałaty czy przekrojonego pomidora a warzywa z patelni czy kurczaka, ktore przeszły jako taka obróbke cieplną.
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 14:33   #9
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Gdybym miała na później do pracy, a w pracy przerwę na lunch, to jasne. Jednakże przygotowywanie sobie takiego śniadania, gdy wstaje się bladym świtem, potem w pracy robi praktycznie ciągiem 8 godzin i chce jak najszybciej wrócić do domu, jest nierealne. Ale inspiracja fajna, szczególnie dla rodziców chcących pokazać dzieciom, że posiłki mogą być zdrowe, urozmaicone, atrakcyjne.
Jestem w pracy 9 godzin. Robię
Można zrobić wieczorem, albo częściowo zrobić wieczorem, a dokończyć rano. Ja tak robię i chwalę to sobie.

btw, mam świra bentowego.

A właśnie. By było miło, jakby ktoś tu wstawił zdjęcia swojego bento w ramach inspiracji dla pozostałych!
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 14:39   #10
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Ja muszę poczekać aż moje pudełeczko do mnie dotrze, co nastąpi po wypłacie Na pewno wtedy coś tu wrzucę Nie mogę się już doczekać
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 16:32   #11
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez Maguda_ Pokaż wiadomość
Bento to zarówno nazwa posiłku jak i samego opakowania na jedzenie, tyle że wtedy jest nazwa dwuczłonowa. Pewnie bardzo upraszczając w jakiś sposób można nazwać to lunchboxem, tylko wiadomo, że Japończycy nie wrzucają tam kanapek w naszym rozumieniu

Podane strony przez verdę zawierają jednak modyfikację bento i faktycznie wyglądają jak lunchboxy, co jednak burzy trochę obraz o co dokładnie w tym chodzi
Polecam to co napisałam już wcześniej - oryginalne bento prosto z Japonii: http://nawsiwjaponii.blogspot.com/20...-bento_15.html
Faktycznie trochę namieszałam, masz może jeszcze jakieś tradycyjne bentowe blogi? Mogą być po angielsku, ale po japońsku nie dam niestety rady

Zajrzałam w Twojego linka, rewelacja!
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-02, 17:18   #12
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Faktycznie trochę namieszałam, masz może jeszcze jakieś tradycyjne bentowe blogi? Mogą być po angielsku, ale po japońsku nie dam niestety rady

Zajrzałam w Twojego linka, rewelacja!
Ależ ja się nie gniewam Zawsze są jakieś modyfikacje, te co pokazałaś są na polski użytek, ale chciałam podkreślić, że tak oryginalne bento nie wygląda ... póki co chyba nic innego nie przychodzi mi do głowy (na tamtym blogu jest też dużo innych zdjęć z bento), jak znajdę coś ciekawego, to tutaj wkleję, możesz na mnie liczyć
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 19:22   #13
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Zainteresowałyście mnie tym!
Na wstępie powiem, że od kilku lat jestem pod wrażeniem kultury Japonii - do tego stopnia, że robię o Oriencie prezentację maturalną

O takim czymś jednak nigdy nie słyszałam, a świetna koncepcja to jest! Tylko tak jak już dziewczyny mówiły: nie miałabym czasu (ani, szczerze mówiąc, chęci) żeby takie coś przygotowywać
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-05, 20:57   #14
lusiabambusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 348
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Ja znalazłam sklep internetowy z akcesoriami do robienia bento Myślę, że wtedy idzie to błyskawicznie
lusiabambusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-05, 21:06   #15
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez lusiabambusia Pokaż wiadomość
Ja znalazłam sklep internetowy z akcesoriami do robienia bento Myślę, że wtedy idzie to błyskawicznie
Jaki sklep? Bentomania? Znam tylko ten ale jezeli jest jakis inny to chętnie zajrzę
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-06, 01:23   #16
DwaKoty
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: na polnoc od Tokio
Wiadomości: 396
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Foremki i "dziurkacze" do bento i inne przyrzady mozna tez kupic na amazonie.
Przygotowanie takiego bento z pomoca odpowiednich narzedzi idzie bardzo szybko. Jakies 10, 15 minut maks.
Tutaj zazwyczaj mamy (i tatusiowie, bo w zeszlym roku nasz najlepszy klasowy benciarz to wlasnie jeden z ojcow) robia bento wieczorem, wkladaja do lodowki i gotowe. Jesli ma byc na cieplo, to nie dokladaja surowych warzyw. Potem rano wrzucaja to mikrofalowki i pakuja i specjalna "ocieplana" torbe.
Jesli na zimno, to dokladaja chlodzace wkladki i gotowe.
__________________
Na wsi w Japonii czyli moj blog
DwaKoty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-06, 11:21   #17
lusiabambusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 348
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Jaki sklep? Bentomania? Znam tylko ten ale jezeli jest jakis inny to chętnie zajrzę
Tak, ten. Też Miyako, ale tam mają mało rzeczy.
Te wszystkie akcesoria są przeurocze
lusiabambusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 16:25   #18
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

nie slyszalam o tym wczesniej, szkoda ze te piękne pojemniczki tyle kosztuja

Edytowane przez ptysza
Czas edycji: 2013-05-07 o 16:28
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-17, 04:08   #19
Nymeria007
Przyczajenie
 
Avatar Nymeria007
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 20
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez DwaKoty Pokaż wiadomość
Foremki i "dziurkacze" do bento i inne przyrzady mozna tez kupic na amazonie.
Przygotowanie takiego bento z pomoca odpowiednich narzedzi idzie bardzo szybko. Jakies 10, 15 minut maks.
Tutaj zazwyczaj mamy (i tatusiowie, bo w zeszlym roku nasz najlepszy klasowy benciarz to wlasnie jeden z ojcow) robia bento wieczorem, wkladaja do lodowki i gotowe. Jesli ma byc na cieplo, to nie dokladaja surowych warzyw. Potem rano wrzucaja to mikrofalowki i pakuja i specjalna "ocieplana" torbe.
Jesli na zimno, to dokladaja chlodzace wkladki i gotowe.
Dobra a gdzie znaleźć taką specjalną ocieplaną torbę lub chłodzące wkładki? na bentomania.pl nie mogłam nic takiego znaleźć
Nymeria007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-17, 14:49   #20
DwaKoty
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: na polnoc od Tokio
Wiadomości: 396
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez Nymeria007 Pokaż wiadomość
Dobra a gdzie znaleźć taką specjalną ocieplaną torbę lub chłodzące wkładki? na bentomania.pl nie mogłam nic takiego znaleźć
na amazonie szukaj pod "insulated tote" (torba)
i "reusable ice pack" albo cos w tym stylu na chlodzenie.
Pelno tego.
__________________
Na wsi w Japonii czyli moj blog
DwaKoty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-16, 17:06   #21
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Proszę nie śmiać, taka mała inspiracja http://www.girlsgogames.pl/gra/pudel...ia_z_sara.html
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-06, 12:48   #22
Jolek993
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 1
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Jaki sklep? Bentomania? Znam tylko ten ale jezeli jest jakis inny to chętnie zajrzę
Jest jak najbardziej: MIYAKO.pl

---------- Dopisano o 12:48 ---------- Poprzedni post napisano o 12:43 ----------

Cytat:
Napisane przez plywok Pokaż wiadomość
nazwę bento słyszę pierwszy raz. ale zaczęłam się zastanawiam czy to to samo co lunchboxy? albo poprostu pudełka śniadaniowe, gdzie wkładamy kanapki równiez?

czy te są specjalne bo sa obwiązane gumkiem\sznurkiem - nie wiem co to.


ale ogólnie dobra inspiracja, jak się ma problem co ze sobą zabrać do pracy\na uczelnie\ do szkoły.

sama się czasem bawię, aby przgotowac jakiegoś kurczaka z warzywami i ryżem\makaronem jak wiem, że będe cały dzien poza domem.
Tradycja przygotowywania obento wymaga by jedzenie było nie tylko różnorodne, smaczne i zdrowe ale by wyglądało estetycznie.
Czystą przyjemnością jest dla Japończyka rozpieczętowanie takiego podczas hanami w parku Ueno.
Nawet bento kupione na dworcu przed wyprawą Shinkansenem to małe dzieło sztuki, któremu poświęcono wiele uwagi. Stąd, nie dziwi że posiada ono własną nazwę - ekiben.
Może u nas też kiedy jedzenie w pociągu będzie przyjemnością...
Ja na razie przygotowuje się sobie raz na jakiś czas małe do pracy... Takie bento wybrałam dla siebie
Jolek993 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 04:00   #23
DwaKoty
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: na polnoc od Tokio
Wiadomości: 396
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Cytat:
Napisane przez Jolek993 Pokaż wiadomość

Tradycja przygotowywania obento wymaga by jedzenie było nie tylko różnorodne, smaczne i zdrowe ale by wyglądało estetycznie.

Bzdura powielana przez fanow "bentowania", ktorzy sie cudow naczytali.

Kazde jedzenie, nawet resztki z obiadu, jesli ida do pudelka, to jest bento. Tradycyjne.
Wszystko inne, estetyka, kolorki, dezajny, przyszlo pozniej.

Czyli tak, to zwykly lunchbox (z kanapkami tez) i tak wlasnie tlumaczy sie "bento" na angielski.
Pojemnik nie musi byc przewiazany zadna gumka, ani owiniety w zadne chusty. W zwyklym plastikowym pojemniku wsadzonym do zwyklej reklamowki tez moze byc.

Reasumujac - jesli zabierasz pojemnik z lunchem do pracy, to przynosisz bento.

Ale przeciez nazwa "bento" brzmi tak swiatowo i lepiej, co nie?
__________________
Na wsi w Japonii czyli moj blog
DwaKoty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 14:51   #24
kiziulencja
Przyczajenie
 
Avatar kiziulencja
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 2
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

sporo pomysłów na bento było w 3pierwszych KUKBUKach, w ostatnim niestety już nie:/
ja się wciąż zbieram żeby zamiast kanapek takie wymyślności ślubnemu do pracy robić
Specjalnego pudełeczka za taką kasę nie zamierzam kupowaćwolę tańszą, choć mniej śliczną wersję lunchboxa
__________________
każdy ma prawo do swoich małych schizofrenii...
pies, kuchnia i od niedawna włosy
kiziulencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-11, 10:22   #25
Yoshi45
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 2
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Te pudełka do Bento, zauważyłem, że można kupić tutaj - http://www.orientdeco.pl/twoj,sklep.php czyli wynika, że można swoje Bento zrobić, takie jak się chce. A czy znacie jakieś orientalne przepisy, by je zrobić oryginalnie, a nie po swojemu?
Yoshi45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-18, 23:30   #26
MaruKito
Przyczajenie
 
Avatar MaruKito
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 8
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Bento, lunchboxy, śniadaniówki... właściwie wszystko to to samo Tyle, że u nas się przyjęło, że do pracy/szkoły bierzemy do zwykłej śniadaniówki jakąś kanapkę, bułkę, ewentualnie batonik czy jogurt, lub parę złotych - wraca się o 15-16 do domu i jest obiad. W Japonii (m.in. ) trochę dłużej im to schodzi, i pewnie wracają dopiero na kolację - więc bento jest takim 'lunchem' 'obiadem'... Więc i musi mieć w sobie więcej kalorii, zdrowotności itd.

Sama bentuję (a właściwie - mam przerwę, a bentowałam na razie malutko, by się tu wypowiadać mocno co do bentowania), i nie trzeba wielkich nakładów ani pracy, ani finansowych, by przygotować bento do pracy. Wystarczą resztki z obiadu, kolacji, śniadania - dołożyć to, co jest w lodówce, włożyć do w miarę nieprzemakalnego pojemnika i gotowe. W króliczki, misie, żabki, dodatki - bawić się nie trzeba, ale... to tak bardzo oko cieszy, kiedy w przerwie między zajęciami/pracą otwieramy głodni pudełko

Bento uważam za miłą odskocznię od kanapek i często niesmacznych zapiekanek w studenckim barze. Składniki można odłożyć z obiadu (to, co wytrzyma kawałek dnia i co jest smaczne nawet bez podgrzania), trochę przygotować wieczorem, trochę rano. Ważne, by było zdrowo, domowo i pożywnie. Zaoszczędzamy i czas, i pieniądze

Co do pojemników - jak ktoś nie chce się bawić w 'słodziachne pudełka' - wystarczy plastikowe pudełeczko z supermarketu - przezroczyste lub nie. Byle nie przeciekało jak jakiś sos dodamy. Sama też korzystałam na przykład z pudełka śniadaniowego z promocji Yves Rocher - kosztowało grosz a i dużo pomieściło, i nawet nie przeciekło!

A jak ktoś chce sie bawić... bentomania.pl, miyako.pl, ewentualnie www.bentoandco.com
__________________
MaruKito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-19, 15:18   #27
hanna_f
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 1 671
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Szczerze nie rozumiem o co chodzi w bentowaniu. Kupiłam sobie ostatnio taki lunch box, który pochodzi z kolekcji Bento Box. I tak się zaczęłam zastanawiać - co to jest to Bento? Bento kojarzy mi się z jakimś azjatyckiem sposobem przyrządzania drugiego śniadania, na wikipedii piszą, że Tradycyjne bentō składa się z ryżu, ryby lub mięsa, a także z pikli i gotowanych warzyw. Czyli kiedy zabieram makaron z sosem do tego pojemnika to też jest Bento czy nie? Są jakieś specjalne azjatyckie przepisy przygotowywania Bento? Pytam z ciekawości, bo trochę się zamieszałam
hanna_f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-19, 15:32   #28
MaruKito
Przyczajenie
 
Avatar MaruKito
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 8
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

hanna_f, sama dwakoty napisała (i ja też), że to może być wszystko. Ponoć jest przekonanie, że nie może być kanapek... ja tam robię i z kanapkami. Jeśli chodzi o info z wiki, to te 'tradycyjne bento' pochodzi stąd, że jak chłop szedł na pole czy gdzie indziej, brał ze sobą w jakimś koszyczku bambusowym ryż i cusie, to to było bento. Teraz nie ma znaczenia, co włożysz do pudełka - byle było domowo i taniej niż kupny hamburger/zapiekanka

Inna sprawa to takie urządzenie boxa, by posiłek był zbilansowany (czyli odpowiednia ilość węglowodanów, owoców i warzyw oraz mięsa). Tu już są różne teorie, ale też nie przesadzajmy... chyba, że ktoś planuje iść na dietę, albo dopiero zacząć zdrowo się odżywiać

Makarony z sosem spokojnie możesz wkładać, co tylko chcesz. W końcu.. to Ty będziesz jadła Ja sama lubię wkładać więcej niż małą kostkę czekolady, bo po prostu lubię. Ryż częściej wkładam, bo wolę bardziej niż ziemniaki albo makaron. Pakuję sobie więcej mięsa np. kurczaka (wiem, dużo to niezdrowo), ryby nie tknę (i nawet nie wiem, jak przyrządzić, żeby to wpakować do pudełka i się nie zepsuło aż tak ).

A Azjaci.. pakują to, co jedzą na codzień. Dlatego u nich przeważa ryż
__________________
MaruKito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-19, 16:07   #29
hanna_f
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 1 671
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Wielkie dzięki za odpowiedź. Właśnie w tych lunch boxach podoba mi się to, że jest kilka pudełek różnej wielkości co sugeruje ile czego zabrać, by posiłek był zbalansowany.

A co do Bento - to zastanawia mnie po kiego kolejna zapożyczona nazwa w naszym języku? Toć z tego co piszecie Bento to nic innego jak lunch albo po prostu drugie śniadanie/obiad. Zaczynają irytować mnie to zapożyczenia, kiedyś dzieci będą wiedziały jak coś powiedzieć używać słów typu bento/lunch, a nie będą wiedziały jak się na to COŚ mówić po polsku. Ale to taki offtop
hanna_f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-19, 16:56   #30
MaruKito
Przyczajenie
 
Avatar MaruKito
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 8
Dot.: BENTO - japoński pomysł na śniadanie

Dokładnie nawet jest jakiś przelicznik jak wielkie pudełko (w ml) powinna zjeść osoba dorosła (k lub m) albo dziecko - ale szczerze mówiąc nawet w to się nie zagłębiałam
Ważne, by korzystać ze składników, które mamy w domu (by nie marnotrawić jedzenia) i żebyśmy wiedzieli, co jemy.

Co do nazwy - no tak to już jest... jak my Polacy mamy nazwę 'śniadaniówka', to kojarzy się to z kanapką z szynką lub serem. Nikt lepszej nazwy nie wymyślił, a większość osób, które szykują sobie bento, interesuje się też kulturą i kuchnią Japonii. Chociaż... kiedyś były propozycje na polskie nazewnictwo benta i wyszło ludziom coś takiego http://japoniablizejbento.blogspot.c...to-wyniki.html
__________________
MaruKito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-08-15 10:06:37


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:56.