nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-12-08, 15:14   #1
ivory kowalska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 18

nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)


Witam, studiuję zarządzanie i w najbliższym czasie muszę wybrać jakąś specjalność. Mam mętlik w głowie bo chciałabym aby był to dobry wybór pod kątem przyszłej pracy. Wiele z was ma już spore doświadczenie zawodowe i może mi doradzicie jaka specjalność będzie odpowiednia tzn po jakiej będzie można waszym zdaniem dostać dobrą pracę. Sporo już nad tym myślałam i mam dwa typy ale najpierw powiedzcie proszę, co myślicie o tych specjalnościach:

1. Kierowanie zespołami- absolwent tej specjalności zdobywa umiejętności cenione w praktyce zarządzania. Przygotowany jest do kierowania zespołami ludzkimi w każdej organizacji na każdym szczeblu zarządzania. Potrafi dobrać najkorzystniejszą w danych warunkach zespół. Potrafi wpływać na zachowania pracowników, rozpoznawać ich aspiracje i oczekiwania, organizować ich pracę, oceniać wysiłek pracowników, dbać o ich rozwój. Zdobywa umiejętności rozwiązywania konfliktów.
2. Komunikacja w biznesie- specjalność ta jest adresowana do osób doceniających znaczenie prawidłowego komunikowania się, jako podstawowego narzędzia osiągania sukcesu w firmie. Zakres przedmiotowy obejmuje: aspekty komunikacji interpersonalnej (umiejętności autoprezentacji, negocjacji, zarządzania konfliktami), wiedzę dotyczącą problematyki przepływu informacji w organizacji (uwarunkowania komunikacji wewnętrznej, reguły prowadzenia spotkań, stawiania i egzekwowania zadań) oraz komunikacji organizacji z otoczeniem zewnętrznym (tworzenie wizerunku firmy, prowadzenie kampanii reklamowych). Celem przedmiotów specjalizacyjnych jest nie tylko zaprezentowanie wiedzy teoretycznej, ale również przeprowadzenie zajęć pozwalających studentom nabyć umiejętności skutecznego i efektywnego komunikowania się w sytuacjach zbliżonych do warunków rzeczywistych. Zajęcia o charakterze praktycznym stanowią znaczną część programu zajęć.
3. Logistyka- celem kształcenia na tej specjalności , jest poznanie podstawowych zadań logistycznych wspomagających nowoczesne zarządzanie w przedsiębiorstwie produkcyjnym. W trakcie zajęć student będzie miał możliwość zapoznania się z zadaniami logistycznego wspomagania produkcji, zaopatrzenia i dystrybucji oraz niezbędnymi do pracy narzędziami technicznymi i informatycznymi (w tym systemem SAP R/3). W ramach przedmiotów do wyboru będą oferowane m.in. wykłady z logistyki usług logistycznych, systemów informacyjnych w logistyce oraz wykorzystania Internetu w logistyce. Efektem studiów powinno być przygotowanie do pracy zawodowej zarówno w małej jak i dużej firmie produkcyjnej
4. Zarządzanie kapitałem ludzkim- celem tej specjalności będącej współczesnym wyrazem zarządzania kadrami jest wykształcenie zdolności słuchaczy do podejmowania działań względem najważniejszego składnika organizacji, jakim są pracownicy - kapitał ludzki, począwszy od opracowania strategii personalnej poprzez planowanie, dobór kadr, ich motywowanie, ocenę itd. Szczególnym obszarem tych działań i niezbędną umiejętnością jest doskonalenie i rozwój pracowników, a więc inwestowanie w kapitał ludzki, tworzenie i integrowanie zespołów pracowniczych, identyfikacja i rozwój talentów, aby przez to przyczynić się do wzrostu wartości organizacji, jej przewagi konkurencyjnej i prestiżu. W ramach programu omawianej specjalności mieszczą się również treści dotyczące wiedzy i umiejętności kształtowania własnej kariery zawodowej. W końcowym efekcie słuchacz uzyskuje rzetelne podstawy do dalszego kształcenia i wykonywania zawodu specjalisty zarządzania (menedżera), zwłaszcza w dziedzinie zarządzania kadrami
5. Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem- specjalność ta ukierunkowana jest na kluczowe aspekty funkcjonowania małej i średniej firmy oraz zarządzania tej klasy podmiotem gospodarczym w konkurencyjnym otoczeniu. Celem jest przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej zakładania własnej firmy, pozyskiwania środków na jej działalność i rozwój (w tym środków z UE), prawnych aspektów prowadzenia własnej firmy, rachunkowości i finansów w MSP oraz wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych. Znaczny akcent położony został na kształtowanie umiejętności interpersonalnych i menedżerskich, takich jak praca grupowa, budowanie zespołu czy przywództwo. Absolwent specjalności przygotowany będzie do założenia i sprawnego prowadzenia własnej firmy na rynku krajowym i międzynarodowym, a także pełnienia funkcji kierowniczych w głównych obszarach przedsiębiorstwa.
6. Zarządzanie w biznesie- specjalność ta jest klasyczną specjalnością menedżerską przygotowującą do zarządzania przedsiębiorstwami i przedsięwzięciami biznesowymi. Słuchacz tej specjalności uzyskuje wiedzę dotyczącą podstawowych problemów zarządzania organizacjami gospodarczymi, oraz rozwija swoje kompetencje menedżerskie związane z kierowaniem ludźmi. Umiejętnie radzi sobie w rzeczywistości gospodarczej, potrafi analizować otoczenie organizacji, dokonuje właściwych wyborów, potrafi prognozować, ale i kreować przyszłe zdarzenia w prowadzonym biznesie.


serdecznie pozdrawiam wszystkie Wizażanki
ivory kowalska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-08, 16:35   #2
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

wydaje mi sie, ze pod wzgledem zapotrzebowania rynku pracy najlepsza opcja bylaby logistyka
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-08, 16:56   #3
ivory kowalska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 18
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

lain, dziekuję bardzo za odpowiedź to jest jeden z moich typów właśnie ale może jeszcze ktoś dorzuci coś od siebie
ivory kowalska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-08, 17:45   #4
andra
Wtajemniczenie
 
Avatar andra
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: A kto to wie
Wiadomości: 2 884
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

to ja dorzucam:
ad 1)
nie sądzę, aby można było nauczyć kogokolwiek na studiach kierowania zespołem. jeśli tak to się zapisuję, i znam kilkoro ludzi, którzy też by skorzystali. :P
uważam, iż do tego trzeba mieć przede wszystkim umiejętności wrodzone, nabyte też, ale na pewno inteligencję (emocjonalną - to chyba to?), empatię, rodzaj jakiejś mądrości życiowej, co za tym idzie doświadczenie w kierowaniu i takie podobne rzeczy, których Cię na studiach nie nauczą.

jaki absolwencina po studiach nadałby się na kierownika? taki, który nigdy nie pracował? prawdę mówiąc uważam to za bezsens. ale co kto lubi.


ad2) udziwniona specjalność. co to ma znaczyć komunikacja? tzn. jaki będziesz mieć zawód i co będziesz potrafić po jego ukończeniu? mógłby istnieć ale przy okazji do zdobycia (jak ktoś robi 2 specjalności)

ad 5 i 6) typowe kierunki z zarządzania. może jeśli się wahasz, odpowiedz sobie na pytanie co po tym będziesz potrafiła? studia w typie menedżerskim są raczej dla kogoś kto pracuje i ma takie ambicje, żeby gdzieś się przebić wyżej. albo ewentualnie czegoś się douczyć.
wybierz to, co Cię pociąga, zależy co lubisz, co ci się podoba, jaki masz pomysł na siebie.


ad 3 i 4)
wreszcie, najciekawsze. kończąc logistykę , masz zawód, szukasz takiej pracy i już. wydaje mi się, że nabędziesz jakieś praktyczne umiejętności...
ale czy chcesz pracować jako logistyk?

to samo z 4. - czy chciałabyś być kadrową ? :P
z drugiej strony, we wszystkich firmach zawsze są i będą kadry...
andra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-08, 18:00   #5
ivory kowalska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 18
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

andra, dziękuję że i ty dorzuciłaś swoje uwagi Dokładnie trafiłaś w moje dwa typy, wydają mi się takie najbardziej praktyczne jeśli chodzi o szukanie pracy w przyszłości. Mam nadzieję, że zaglądają tu również osoby które skończyły specjalizacje które wymieniłam na początku i być może podzielą się swoim własnym doświadczeniem w zakresie szukania pracy
ivory kowalska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-09, 09:51   #6
lookbook
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 289
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

1, odpada, ciężko nauczyć się "na sucho" zarządzania ludzmi. Moja koleżanka jest po zarządzaniu i pracuje w firmie, ale nie zarządza, jest pracownikiem - wykonawcą, powiedziała, że w życiu nie poradziłaby sobie tak "z biegu" zarządzać ludzmi, mimo, że swój kierunek ukończyła z MGR 5 z wyróżnieniem.
ja zastanawiałabym się między 3,5 i 6, ale zapewne bym wybrała 5, bo dorobić się można tylko u siebie. Logistyka jest praktyczna, ale hmmmm... zależy kto co lubi ;-)
lookbook jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-09, 20:42   #7
Rodolphe Lindt
Zadomowienie
 
Avatar Rodolphe Lindt
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Kraina Niedzwiedzi
Wiadomości: 1 415
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

Cytat:
Napisane przez andra Pokaż wiadomość
to ja dorzucam:
ad 1)
nie sądzę, aby można było nauczyć kogokolwiek na studiach kierowania zespołem. jeśli tak to się zapisuję, i znam kilkoro ludzi, którzy też by skorzystali. :P
uważam, iż do tego trzeba mieć przede wszystkim umiejętności wrodzone, nabyte też, ale na pewno inteligencję (emocjonalną - to chyba to?), empatię, rodzaj jakiejś mądrości życiowej, co za tym idzie doświadczenie w kierowaniu i takie podobne rzeczy, których Cię na studiach nie nauczą.
Czytalam niedawno taki artykul w Harvard Business Review o tym jak bledna jest powszechna opinia o tym ze trzeba byc tzw urodzonym leaderem. Autor wszystko dokladnie tlumaczy skad to sie wzielo itp ale podsumowanie jest takie ze cech dobrego leadera mozna sie nauczyc badz nabyc, wrecz trzeba, bo z tym sie czlowiek nie rodzi, podane sa liczne przyklady. Zgodze sie z tym ze studia w Polsce ucza malo przydatnych rzeczy...
__________________
Haslo mojego matematyka
" Tylko kilkoro z was wykorzysta ten material w przyszlosci, ale ze nie mozemy uczyc kilku studentow to uczymy wszystkich"
Rodolphe Lindt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-10, 20:21   #8
andra
Wtajemniczenie
 
Avatar andra
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: A kto to wie
Wiadomości: 2 884
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

być może i można się tego nauczyć, Rodolphe Lindt ale gdzie?? autorka wątku o ile się nie mylę prosi o pomoc w wybraniu specjalności, a jakże - na polskiej uczelni.
gdzie mamy do czyneinea przede wszystkim z teorią. a mało jest praktyki, dokładnie zero powiązania z prawdziwą pracą ;/
andra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-11, 23:42   #9
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

Sek w tym, ze po wiekszosci kierunkow studiow - dotyczy to takze tych wymienionych - wymierne rezultaty widac dopiero po jakims czasie od skonczenia. Troche irytuja mnie tacy swiezoupieczeni mgr, ktorzy biadola, ze nie wykorzystuja calej 5-letniej wiedzy w jednym miesiacu pracy zawodowej. No ludzie

Musisz miec swiadomosc, ze pewne rzeczy przydadza sie za 2 lata, inne za 10, 15 lat i sa jeszcze takie, ktore przydadza Ci sie w zupelnie innych sytuacjach zyciowych lub wcale.

Pomijam juz ten drobny fakt, ze dobra praca to mocno subiektywne pojecie.

Mysle, ze Twoje rozterki wynikaja glownie z narzuconego Ci schematu myslenia.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-15, 22:37   #10
Magda9876
Rozeznanie
 
Avatar Magda9876
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 548
GG do Magda9876 Send a message via Skype™ to Magda9876
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

Mi też się wydaje że logistyka. Znajomy taty szukał ponad rok kogoś, kto by się na tym znał i nikogo nie znaleziono. Potrzebowali kogokolwiek kto miałby jakieś pojęcie i nic.
Magda9876 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-16, 21:04   #11
miss.hot
Zakorzenienie
 
Avatar miss.hot
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 8 734
GG do miss.hot
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

Najlepsza specjalność według mnie to Logistyka lub Zarządzanie kapitałem ludzkim - ale to w sumie Twój wybór co byś bardziej chciała robić w przyszłości i w czym czujesz się dobrze
Ja bym na 100 % wybrała Zarządzanie kapitałem ludzkim, bo bardzo mnie to interesuje, ale wiadomo, że każdy ma inne zdanie

Powodzenia
__________________




miss.hot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-12-16, 21:41   #12
agatenka
Raczkowanie
 
Avatar agatenka
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 197
Dot.: nie chcę podjąć błędnej decyzji- pomóżcie proszę:)

Też bym wybrała logistykę bez zastanowienia, moim zdaniem jedyny sensowny wybór z w/w.

Btw? Kto wymyśla te specjalizacje i po co Kierowanie zespołami, komunikcja w biznesie
agatenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:35.