Zespół policystycznych jajników a trądzik - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-05, 16:15   #1
lagunabox
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 55

Zespół policystycznych jajników a trądzik


Od 3 lat walczę z trądzikiem, pod kontrolą dermatologa. Okropne wykwity na ramionach, plecach, dekolcie, na buzi dużo malutkich grudek. Dodatkowo zauważyłam mocniejsze owłosienie na rękach i w okolicy sutków, na brzuchu (jestem brunetką, ale nawet jak na osobę z ciemnymi włosami to za dużo). Na trądzik, który został zdiagnozowany jako grudkowo-krostkowy, brałam tetralysal (po którym byłam zmęczona, bolała mnie głowa), do tego maści epiduo/duac/differin, płyny Zineryt, Aknemycin. W momencie przyjmowania tabletek nastąpiła nieznaczna poprawa. Przez rok nie brałam żadnych leków, ograniczyłam pielęgnację do minimum (żel to skóry wrażliwej, żel aloesowy + kosmetyki do makijażu apteczne), obecnie nie używam również żadnych preparatów antytrądzikowych, stan skóry bez zmian - fatalnie. Postanowiłam wybrać się ze swoim problemem do ginekologa. Opowiedziałam historię mojej choroby, pani zaprosiła mnie na usg i stwierdziła, że raczej wyklucza zaburzenia hormonalne, ale zaleciła badania testosteronu i SHBG. Powiedziała, że tabletki hormonalne dają bardzo dobre efekty, ale w przypadku braku jakichkolwiek zaburzeń nie należy ich traktować leczniczo ale raczej kosmetycznie. Zaznaczyła również, że często są mniej toksyczne niż retinoidy doustne. Po obejrzeniu wyników krwi, lekarka zaczęła coś mówić o zespole policystycznych jajników, że wynik globuliny wiążącej hormony płciowe jest nieprawidłowy, co może być objawem tegoż właśnie schorzenia. Z kilkunastu objawów zaobserwowała jeden, w związku z czym będzie nadal w tym kierunku szukać przyczyn. Przestraszyłam się, bo przeczytałam, że to może prowadzić nawet do niepłodności. Tłumaczyła mi to jak krowie na rowie, że ta globulina nie łączy się z hormonami, co powoduje że one sobie krążą po organizmie i dlatego powstają pryszcze. Zapisała mi tabletki diane 35 na 3 miesiące, po 3 miesiącach mam się zgłosić ponownie, będzie nadal stawiana diagnoza w związku z zespołem policystycznych jajników.
Po tym dość długim wstępie czas na moje pytanie : czy tabletki Diane 35 są w stanie poprawić sytuację mojej skóry i jednocześnie uregulować poziom SHBG, aby wykluczyć zespół policystycznych jajników?
Dodam, że mam 20 lat, miesiączkuję regularnie od ok. 7-8 lat, w liceum zdarzały się silne bóle brzucha podczas okresu, teraz jedynie zmiana nastroju, niekiedy ból pleców, ale do wytrzymania. Silny trądzik pojawił się dopiero 3 lata temu, wcześniej ani jednego pryszcza. W rodzinie nikt nie cierpiał na tak silny rodzaj trądziku jak ja, tato i rodzina z jego strony cery jak marzenie (jedynie siostra w wieku dojrzewania przejściowe problemy).
Proszę o opinie na ten temat. Pozdrawiam.
lagunabox jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-05, 18:19   #2
Jeannee
Zakorzenienie
 
Avatar Jeannee
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 5 107
Dot.: Zespół policystycznych jajników a trądzik

A myślałaś o izoteku?

Na czas brania tabletek antykoncepcyjnych prawdopodobnie będziesz miała piękną buzię i pryszcze zmniejszą się albo i znikną. Torbieli też mieć nie będziesz miała.

Ale po odstawieniu wszystko wróci, możliwe, że ze zdwojoną siłą, także moim zdaniem nie warto. Ja nigdy nie miałam problemów z trądzikiem, a po odstawieniu anty 7 miesięcy temu strasznie mnie wysypało i walczę z tym do dziś.
Jeannee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-06, 06:23   #3
lagunabox
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 55
Dot.: Zespół policystycznych jajników a trądzik

Izotek to już chyba mocniejsza artyleria, moja koleżanka to brała przez pół roku, efekty po są super, ale w czasie stosowania czuła się fatalnie, spierzchnięte usta, dłonie, wypadające włosy, bóle głowy, nudności. Słyszałam, że to bardzo toksyczny lek i może spowodować bezpłodność (?). Rozmawiałam o nim z dermatologiem, lekarka raczej nie była skłonna wypisać receptę. Powiedziała, ze to "ostateczna ostateczność".
lagunabox jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-06, 07:38   #4
Jeannee
Zakorzenienie
 
Avatar Jeannee
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 5 107
Dot.: Zespół policystycznych jajników a trądzik

Mój TŻ brał izotec, bo go zarazili gronkowcem w szpitalu i miał meeeega trądzik. Owszem skutki uboczne były, ale pryszczy 0. Pytanie jak bardzo Ci to przeszkadza, bo on był zdeterminowany
Jeannee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-06, 10:06   #5
jolaaa91
Raczkowanie
 
Avatar jolaaa91
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Gru
Wiadomości: 140
Dot.: Zespół policystycznych jajników a trądzik

Cytat:
Napisane przez lagunabox Pokaż wiadomość
Od 3 lat walczę z trądzikiem, pod kontrolą dermatologa. Okropne wykwity na ramionach, plecach, dekolcie, na buzi dużo malutkich grudek. Dodatkowo zauważyłam mocniejsze owłosienie na rękach i w okolicy sutków, na brzuchu (jestem brunetką, ale nawet jak na osobę z ciemnymi włosami to za dużo). Na trądzik, który został zdiagnozowany jako grudkowo-krostkowy, brałam tetralysal (po którym byłam zmęczona, bolała mnie głowa), do tego maści epiduo/duac/differin, płyny Zineryt, Aknemycin. W momencie przyjmowania tabletek nastąpiła nieznaczna poprawa. Przez rok nie brałam żadnych leków, ograniczyłam pielęgnację do minimum (żel to skóry wrażliwej, żel aloesowy + kosmetyki do makijażu apteczne), obecnie nie używam również żadnych preparatów antytrądzikowych, stan skóry bez zmian - fatalnie. Postanowiłam wybrać się ze swoim problemem do ginekologa. Opowiedziałam historię mojej choroby, pani zaprosiła mnie na usg i stwierdziła, że raczej wyklucza zaburzenia hormonalne, ale zaleciła badania testosteronu i SHBG. Powiedziała, że tabletki hormonalne dają bardzo dobre efekty, ale w przypadku braku jakichkolwiek zaburzeń nie należy ich traktować leczniczo ale raczej kosmetycznie. Zaznaczyła również, że często są mniej toksyczne niż retinoidy doustne. Po obejrzeniu wyników krwi, lekarka zaczęła coś mówić o zespole policystycznych jajników, że wynik globuliny wiążącej hormony płciowe jest nieprawidłowy, co może być objawem tegoż właśnie schorzenia. Z kilkunastu objawów zaobserwowała jeden, w związku z czym będzie nadal w tym kierunku szukać przyczyn. Przestraszyłam się, bo przeczytałam, że to może prowadzić nawet do niepłodności. Tłumaczyła mi to jak krowie na rowie, że ta globulina nie łączy się z hormonami, co powoduje że one sobie krążą po organizmie i dlatego powstają pryszcze. Zapisała mi tabletki diane 35 na 3 miesiące, po 3 miesiącach mam się zgłosić ponownie, będzie nadal stawiana diagnoza w związku z zespołem policystycznych jajników.
Po tym dość długim wstępie czas na moje pytanie : czy tabletki Diane 35 są w stanie poprawić sytuację mojej skóry i jednocześnie uregulować poziom SHBG, aby wykluczyć zespół policystycznych jajników?
Dodam, że mam 20 lat, miesiączkuję regularnie od ok. 7-8 lat, w liceum zdarzały się silne bóle brzucha podczas okresu, teraz jedynie zmiana nastroju, niekiedy ból pleców, ale do wytrzymania. Silny trądzik pojawił się dopiero 3 lata temu, wcześniej ani jednego pryszcza. W rodzinie nikt nie cierpiał na tak silny rodzaj trądziku jak ja, tato i rodzina z jego strony cery jak marzenie (jedynie siostra w wieku dojrzewania przejściowe problemy).
Proszę o opinie na ten temat. Pozdrawiam.
A co wyszło na USG? Masz jajniki charakterystyczne na PCOS?
__________________
Zbyt wiele tracimy myśląc o tym,
co powiedzą inni.
jolaaa91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-06, 20:12   #6
lagunabox
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 55
Dot.: Zespół policystycznych jajników a trądzik

Cytat:
Napisane przez jolaaa91 Pokaż wiadomość
A co wyszło na USG? Masz jajniki charakterystyczne na PCOS?
Żadnych niepokojących zmian.
lagunabox jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-16, 16:17   #7
jolaaa91
Raczkowanie
 
Avatar jolaaa91
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Gru
Wiadomości: 140
Dot.: Zespół policystycznych jajników a trądzik

Cytat:
Napisane przez lagunabox Pokaż wiadomość
Żadnych niepokojących zmian.
No to raczej nie masz PCOS tak swoją drogą, bo przecież wtedy byś miała pęcherzyki na jajnikach.
__________________
Zbyt wiele tracimy myśląc o tym,
co powiedzą inni.
jolaaa91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-16 17:17:14


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:31.