Czy imię jest wyznacznikiem charakteru? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-10-28, 14:34   #1
Arlett_83
Przyczajenie
 
Avatar Arlett_83
 
Zarejestrowany: 2013-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 17

Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?


Chciałabym poznać Wasze poglądy na temat imion i tego, czy często imiona zawierają w sobie pewne przynależne cechy osobowości i charakteru. Przecież wybierając imię dla dziecka, nie znamy jeszcze jego charakteru, nie wiemy, jakie będzie, co dokładnie będzie robić w życiu itp. Znam wiele osób, które mają takie same imiona i co dziwne, są bardzo podobne do siebie jeśli chodzi o upodobania i zachowanie. Może to przypadek, może sugestia otoczenia, które ciągle im powtarza przeczytane w słownikach etymologie ich imion.... nie wiem.
Jak sądzicie?
Czy też to zauważyłyście/zauważyliście?
__________________
www.arla.edu.pl
Arlett_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 14:37   #2
Magdalena_92
Zadomowienie
 
Avatar Magdalena_92
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 1 478
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Właśnie. Imię daje się dziecku jak nie ma rozwiniętego charakteru. I to, że da się dziewczynce na imię Zuzia, nie znaczy, że wytworzą się w niej cechy, przypisane do tego imienia.
Takie jest moje zdanie.
__________________

Magdalena_92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 15:00   #3
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Teoretycznie się z tym jakoś nie zgadzam w pełni no bo skąd rodzice mają wiedzieć że Marysia o której na internetach piszą że to aniołek nie będzie chłopczycą zastraszającą swoich kolegów z przedszokla?
Z drugiej strony faktycznie jak się nieraz wczytałem o co chodzi z moim imieniem czy innych osób to jakieś podobieństwa były
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 15:08   #4
Sola1
Zakorzenienie
 
Avatar Sola1
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 8 528
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Ja spotkałam się z sytuacjami, że jakieś imię kompletnie mi do kogoś nie pasowało.
Ja z kolei zawsze myślałam, że moja córka będzie mieć na imię Aleksandra, ale jak zaszłam w ciążę to te imię kompletnie mi do niej nie pasowało i bardzo szybko je odrzuciłam. Nie mam pojęcia dlaczego, a imię cały czas mi się podoba. Charakteru również jeszcze nie znałam. Także nie była to kwestia - podoba czy nie podoba, bo prostu nie pasowało do niej. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego - chyba intuicja
Sola1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 15:16   #5
girlonthebridge
Zakorzenienie
 
Avatar girlonthebridge
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Jermolandia
Wiadomości: 29 536
GG do girlonthebridge
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Ja nie mam dziecka więc totalnie nie wiem jak to jest, ale moja siostra powiedziała, że jak zobaczyła dzidzię to wiedziała jak będzie miało na imię (mimo, że nie miała tego akurat w rozpisce "ulubionych" imion). W sumie do niedawna nie wiedziałam, że są jakieś "cechy szczególne" osób mających dane imię i u mnie bardzo wiele się sprawdziło. Znaczy wiele z tych cech posiadam.
__________________
girlonthebridge jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 15:53   #6
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Nie. Na charakter wpływają geny i wychowanie, a nie całkowicie przypadkowe imię.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 16:29   #7
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Nie. We wszystkich słownikach jak i horoskopach tak piszą, aby wszystko pasowało do każdego. Podobnie bawi mnie przypisywanie pewnych cech osobom o okreslonej grupie krwi. Z tego wynikałoby, że wszystkie Anie o grupie krwi A na calym świecie mają taki sam charakter, różnice mogą wynikach ze znaku zodiaku
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-10-28, 17:28   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Bzdura.
To ew. nasze wcześniejsze doświadczenie z Anną, wpływa na postrzeganie kolejnej Anny.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 18:37   #9
sanetka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 6 373
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Cytat:
Napisane przez Sola1 Pokaż wiadomość
Ja spotkałam się z sytuacjami, że jakieś imię kompletnie mi do kogoś nie pasowało.
Ja z kolei zawsze myślałam, że moja córka będzie mieć na imię Aleksandra, ale jak zaszłam w ciążę to te imię kompletnie mi do niej nie pasowało i bardzo szybko je odrzuciłam. Nie mam pojęcia dlaczego, a imię cały czas mi się podoba. Charakteru również jeszcze nie znałam. Także nie była to kwestia - podoba czy nie podoba, bo prostu nie pasowało do niej. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego - chyba intuicja
Ja miałam identycznie z tym imieniem Cała ciążę mówiliśmy że będzie Ola, przed samym porodem zaczęłam się wahać a jak mała pojawiła się na świecie to to imię w ogóle do niej nie pasowało

Jest inne ale i my i rodzina przyzwyczajała się do niego długo, a Ola nadal w głowie siedzi
__________________

sanetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-29, 11:39   #10
mamad1
Zadomowienie
 
Avatar mamad1
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 749
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Wyznacznikiem nie jest.
Ja mam imię mało popularne wśród moich rówieśników (zwłaszcza wśród żeńskiej części) i bardzo długo miałam kompleksy z tego powodu. Przerażała mnie sam fakt, że mam się komuś przedstawić, bo pierwszą reakcją zwykle było zdziwienie. Ale sa osoby, które rzadkie imię traktuja jako swój atut...
__________________
Sposób na drogie paliwo
mamad1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-29, 13:22   #11
Arlett_83
Przyczajenie
 
Avatar Arlett_83
 
Zarejestrowany: 2013-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 17
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Nie mam pojęcia dlaczego, a imię cały czas mi się podoba. Charakteru również jeszcze nie znałam. Także nie była to kwestia - podoba czy nie podoba, bo prostu nie pasowało do niej. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego - chyba intuicja [/QUOTE]
No właśnie intuicja, czy złe lub dobre doświadczenia ze spotkanymi osobami, które nosiły jakieś imię. Ja na przykład nie poznałam jeszcze miłej, sympatycznej Aldony - miałam chyba pecha, bo 5 poznanych były blondynkami o dość skomplikowaną osobowością i niezbyt miłym usposobieniem...

---------- Dopisano o 14:22 ---------- Poprzedni post napisano o 14:19 ----------

To ew. nasze wcześniejsze doświadczenie z Anną, wpływa na postrzeganie kolejnej Anny.

Tak po zastanowieniu się to faktycznie nasze doświadczenia decydują. Nie chcemy dać dziecku imienia osoby, która nam się kojarzy z czymś złym...
Ale skąd w takim razie tak szeroko pojęte analizy etymologii imion....
__________________
www.arla.edu.pl
Arlett_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-10-29, 21:13   #12
Mystiquee
Zakorzenienie
 
Avatar Mystiquee
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: z domku
Wiadomości: 13 857
GG do Mystiquee
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Też sie nad tym zastanawiałam...
Tylko kurcze czemu spora cześć Marianów to pijaki, a Wojtki to cwaniaki nie z tej ziemi?

A może po prostu sami doszukujemy się podobnych cech wśród ludzi o tych samych imionach?
__________________
Mystiquee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-29, 21:48   #13
lemoorka
Zakorzenienie
 
Avatar lemoorka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lemoorland
Wiadomości: 7 072
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;43465300]Nie. Na charakter wpływają geny i wychowanie, a nie całkowicie przypadkowe imię.[/QUOTE]

A mi się wydaje,że coś w tym jest

znam kilka moich imienniczek i kilka cech wspólnych znalazłoby się...

Mój syn chyba podał się do pewnego polityka o takim samym imieniem, z mówieniem tragedia a z czynami za to mu idzie doskonale
lemoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-30, 12:04   #14
mysia_mama
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 26
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

U mnie też imię się "dobrało" jak maluch był w brzuchu, choć marzyłam o zupełnie innym (wybrałam ja, żeby nie było ) Na pewno to faktycznie kwestia postrzegania przez pryzmat znanych osób o tym samym imieniu, ale ja mam alergię na osoby o imieniu Ewa.... mogę podać zestaw sztandarowych cech, choć kilka z tych osób ma na dodatek sporo cech pozytywnych, za które można je lubić Tym niemniej pozdrawiam wszystkie Ewy i wierzę, że kiedyś trafię na inną od pozostałych
mysia_mama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-30, 12:11   #15
lemoorka
Zakorzenienie
 
Avatar lemoorka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lemoorland
Wiadomości: 7 072
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Cytat:
Napisane przez mysia_mama Pokaż wiadomość
U mnie też imię się "dobrało" jak maluch był w brzuchu, choć marzyłam o zupełnie innym (wybrałam ja, żeby nie było ) Na pewno to faktycznie kwestia postrzegania przez pryzmat znanych osób o tym samym imieniu, ale ja mam alergię na osoby o imieniu Ewa.... mogę podać zestaw sztandarowych cech, choć kilka z tych osób ma na dodatek sporo cech pozytywnych, za które można je lubić Tym niemniej pozdrawiam wszystkie Ewy i wierzę, że kiedyś trafię na inną od pozostałych
OMG dobrze,że pisałam a nie stałam obok
lemoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-30, 12:55   #16
Maciejka__
Zakorzenienie
 
Avatar Maciejka__
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 3 222
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;43465300]Nie. Na charakter wpływają geny i wychowanie, a nie całkowicie przypadkowe imię.[/QUOTE]Nie przypadkowe, tylko wybrane przez rodziców, a geny i wychowanie też przejmujemy po rodzicach.

Tylko po pierwsze fakt, że rodzice chcą przekazać dziecku pewne wartości nie zawsze oznacza, że im się uda, a po drugie wiele osób nadaje dziecku jakieś imię tylko dlatego, że w określonej grupie wiekowej jest modne, albo tak miały na imię bliskie im osoby.
Maciejka__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-30, 14:59   #17
Arlett_83
Przyczajenie
 
Avatar Arlett_83
 
Zarejestrowany: 2013-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 17
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Tylko kurcze czemu spora cześć Marianów to pijaki, a Wojtki to cwaniaki nie z tej ziemi?

A może po prostu sami doszukujemy się podobnych cech wśród ludzi o tych samych imionach?

Prawda.... ciekawe i na pewno warto podumać na ten temat, a co do pewnych, powtarzających się cech charakteru osób o tym samym imieniu, to na pewno zgadzam się co do Wojtka..... Nie mogę jakoś porozumieć się z Kasiami...
__________________
www.arla.edu.pl
Arlett_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-31, 19:42   #18
SzatAnka71
Zakorzenienie
 
Avatar SzatAnka71
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: ze Smoczej Jamy ;-)
Wiadomości: 12 737
GG do SzatAnka71
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

A ja widzę ogromną zależność między imieniem a charakterem, nie wiem jak to wytłumaczyć ale tak jest.
Kiedyś się nad tym zastanawiałam i rozmyślałam nad swoimi znajomymi.Porównywałam tych którzy mieli takie same imiona i byli niesamowicie do siebie podobni, dużo cech takich samych mieli.
Na prawdę imię ma bardzo duże znaczenie
__________________


SzatAnka71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 09:49   #19
Arlett_83
Przyczajenie
 
Avatar Arlett_83
 
Zarejestrowany: 2013-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 17
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

[QUOTE=SzatAnka71;43513343]A ja widzę ogromną zależność między imieniem a charakterem, nie wiem jak to wytłumaczyć ale tak jest.
Kiedyś się nad tym zastanawiałam i rozmyślałam nad swoimi znajomymi.Porównywałam tych którzy mieli takie same imiona i byli niesamowicie do siebie podobni, dużo cech takich samych mieli.

Właśnie, dlatego założyłam ten wątek, bo takie zależności widzi wiele osób i wbrew niektórym racjonalnym opiniom, ja wierzę w te znaki i ukryte znaczenia. W końcu nasz świat to nie tylko racjonalne elementy...
__________________
www.arla.edu.pl
Arlett_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-02, 15:31   #20
SzatAnka71
Zakorzenienie
 
Avatar SzatAnka71
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: ze Smoczej Jamy ;-)
Wiadomości: 12 737
GG do SzatAnka71
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Jeśli ktoś właśnie jest w trakcie wyboru imienia dla Dziecka to radzę się mocno i długo zastanowić
__________________


SzatAnka71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 23:04   #21
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Ja nie wierzę w takie rzeczy. Tym bardziej, że znaczenie mojego imienia dosyć znacznie odbiega od rzeczywistości
Imię córki dobierałam na zasadzie "które mi się podoba" Resztę dopracujemy z czasem
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 08:15   #22
Arlett_83
Przyczajenie
 
Avatar Arlett_83
 
Zarejestrowany: 2013-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 17
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Ja nie wierzę w takie rzeczy. Tym bardziej, że znaczenie mojego imienia dosyć znacznie odbiega od rzeczywistości
Często tak wybieramy na zasadzie naszych upodobań, znam jedank osoby, które biorą pod uwagę swoje doświadczenia z osobami, które noszą dane imię... To ciekawe.

Imię córki dobierałam na zasadzie "które mi się podoba" Resztę dopracujemy z czasem
Fakt charakter kształtuje się całe życie, a noszone imię nie ma tu aż takiego znaczenia. Samo imię to nie osoba!
__________________
www.arla.edu.pl
Arlett_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 21:51   #23
PaulaCooper
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 303
Dot.: Czy imię jest wyznacznikiem charakteru?

Niby nie wierze, ale mam pare teorii i pewnych imion nie dalabym moim dzieciom bo zle mi sie kojarza przez pewne osoby.
Ale zeby ktos byl taki czy inny przez samo imie - watpie.

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2
PaulaCooper jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:31.