Zwalniam się w trybie natychmiastowym. Jak? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-22, 15:02   #1
seeker
Raczkowanie
 
Avatar seeker
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 137
Thumbs down

Zwalniam się w trybie natychmiastowym. Jak?


Hej dziewczyny,

Mam w pracy bardzo nieciekawa sytuacje. Napisałam o tym wątek "Nie jestem niewolnikiem. Proszę o pomoc"

Pracuje w małej firmie. Szef popadł w kłopoty finansowe. Nie wypłaca nam wypłat na czas, nie zapewnia dostępu do programów spedycyjnych bez których moja praca nie ma sensu bo nie ma się dostępu do firm transportowych.
Zeby uogólnić - dla porównania : to tak jakby piłkarzowi kazać grać w piłke nożna bez piłki i robić to dobrze.
Dziś rano kazał znaleść mi ładunek bez użycia tego programu co graniczy z cudem bo jak nie to cytuje "dyscyplinarka". Po czym radośnie dał mi część (pół) wypłaty za lipiec!! W umowie o prace mam napisane ,że pieniądze maja wchodzić do 10-go każdego miesiąca.
Aaa i pojechał sobie na urlop. Pokrzykując zwroty typu "won do pracy", "nie będę ci płacił za siedzienie" jakby to z mojej winy nie byłoby dostepu do TIMO comu (tak sie ten program nazywa). Ja bym bardzo chetnie pracowała tylko nie mam na czym.
Popłakałam , popłakałam i mam dość.
Wiem, ze ja mogę rozwiązać umowę o pracę (w trybie natychmiastowym) bo on jako pracodawca nie wypłaca mi wypłaty i nie zapewnia środków do pracy. Ma może któraś z Was wzór wraz z paragrafami?
POszukam tez tego sama w necie , ale chce mieć pewność , że to co mu dam jest "czyste prawnie".
I NIE CHCE GO JUŻ NA OCZY WIDZIEĆ. Naprawdę dziś totalnie opadłam z sił. Nie wiem jacy są Wasi pracodawcy ale mój mnie dziś dobił. Nie robiłam problemów jak wypłata się opóźniała bo wiem ,że kazdemu może sie powinąc noga.... I tąże noga dziś dostałam bardzo bolesnego kopa...

Dzięki,że mogłam to wyrzucić.
seeker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-22, 16:19   #2
kirki
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 150
Dot.: Zwalniam się w trybie natychmiastowym. Jak?

Rzeczywiście, możesz rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków (na podstawie art. 55 § 1 (1) kodeksu pracy) [sorry, ale nie mam tutaj dostępu do indeksu górnego, a ta jedynka w nawiasie to powinna byc jako indeks górny przy § 1 napisana; ale tak jak napisałam, to teź często się pisze]

Wzorów możesz szukać na portalach kadrowych, może spróbuj na inforze.
kirki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-25, 16:50   #3
monkawiz
Raczkowanie
 
Avatar monkawiz
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Bytom
Wiadomości: 79
GG do monkawiz Send a message via Skype™ to monkawiz
Dot.: Zwalniam się w trybie natychmiastowym. Jak?

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym przez pracownika

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym tylko w wyjątkowych okolicznościach:
  • jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p),
  • gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 11 k. p.).

W przypadku, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika - pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Oświadczenie pracownika o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę powinno być zawarte w formie pisemnej, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Rozwiązanie natychmiastowe umowy o pracę przez pracownika nie może nastąpić później niż w terminie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o okoliczności uzasadnionej rozwiązanie umowy (art. 55 § 2 k. p., art. 52 § 2 k.p). Zgodnie z artykułem 55 § 3 k.p rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika ma takie same skutki prawne, jak wypowiedzenie umowy przez pracodawcę.

W razie bezprawnego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni (art. 612 § 1 k. p.). O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

zaczerpnij informacji z portalu e-gospodarka.pl tam masz formularze i potrzebne druki.
powodzenia

aha i najlepiej by było zaciągnąć tego drania do sądu pracy. Ja nie mam litości dla takich wyzyskiwaczy . Najlepiej porozmawiaj z nim , nagraj dyktafonem rozmowę w razie problemów. On moze Ci narobić kłopotów . A tak będziesz się czuła pewniej. pozdrawiam
__________________
Pozdrawiam
Monkawiz
monkawiz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:05.