Ustanie obowiązku alimentacyjnego - ktoś doświadczony? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-30, 10:34   #1
chloe89
Raczkowanie
 
Avatar chloe89
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 69
Question

Ustanie obowiązku alimentacyjnego - ktoś doświadczony?


Czy ktoś tutaj może mi odpowiedzieć na pytanie, do kogo należy obowiązek zadbania o formalności, związane z ustaniem obowiązku alimentacyjnego - do osoby je otrzymującej czy płacącej? Obecnie jestem jeszcze studentką, za niedługo zamierzam rozpocząć naukę w szkole policealnej (więc status ucznia/studenta będzie ciągły). We wrześniu najprawdopodobniej rozpocznę też płatne praktyki, za które otrzymam wynagrodzenie wynoszące powiedzmy 80-90% obecnie otrzymywanych alimentów. Czy powinnam w ogóle podjąć jakieś działania odnośnie zaprzestania wypłacania mi alimentów? Tak naprawdę nie utrzymam się samodzielnie z praktyk, więc może sensowniejsze byłoby tylko obniżenie kwoty alimentów? Czy jako osoba otrzymująca alimenty, mam obowiązek gdzieś złożyć pismo informujące o podjęciu płatnych praktyk?
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc
chloe89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-30, 12:49   #2
Juliette88
Zadomowienie
 
Avatar Juliette88
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 672
Dot.: Ustanie obowiązku alimentacyjnego - ktoś doświadczony?

Nie masz obowiązku nigdzie zgłaszać tego faktu, obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie. Natomiast dobrze by było, żebyś poinformowała rodzica o podjęciu płatnych praktyk. Wtedy on zdecyduje czy chce Ci dalej płacić czy składa w sądzie pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego (wówczas sąd oceni czy alimenty Ci się należą). Jeżeli zataisz ten fakt przed rodzicem, a on sie o tym później dowie, ma prawo żądać od Ciebie zwrotu alimentów wypłaconych od dnia podjęcia praktyk.

Ps. Ważne jest rownież czy szkoła poliealna jest dzienna czy zaoczna, oraz czy alimenty wypłaca rodzic czy Fundusz Alimentacyjny.
__________________
The lullabies from the machines.


Kwiatuszek
Juliette88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-30, 20:14   #3
vil84
Wtajemniczenie
 
Avatar vil84
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Wiadomości: 2 987
Dot.: Ustanie obowiązku alimentacyjnego - ktoś doświadczony?

u nas było tak że tata płacił alimenty do momentu kiedy zaczęłam pracę na pełny etat. potem powiedział mi że chce skierować sprawę do sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego, była rozprawa, ja byłam wzywana w charakterze drugiej strony ale nie poszłam (z tatą mam dobre kontakty i głupio bym się czuła, zwłaszcza że musiałam zeznawać przeciwko niemu kilka lat wcześniej jak mama wniosła sprawę o podwyższenie alimentów).
nie musisz nic robić, faktycznie lepiej tylko poinformować o praktykach żeby potem, nie było niedomówień - może się zdarzyć że rodzic i tak będzie płacił nadal z własnej woli do momentu kiedy nie podejmiesz pracy na etacie.
__________________
09.04.13 Przemuś


vil84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-01, 07:41   #4
chloe89
Raczkowanie
 
Avatar chloe89
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 69
Dot.: Ustanie obowiązku alimentacyjnego - ktoś doświadczony?

Dzięki za odpowiedzi

Może ktoś jeszcze miał podobną sytuację?
chloe89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:02.