Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-27, 19:18   #1
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997

Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych


Z dedykacją dla drabineczki

Co byście widzieli na takiej liście? książki współczesne, polskie, ale i nieco wcześniejsze światowe może (bo różniła się taka literatura ogromnie od rodzimej)?

Ja proponuję "Śniadanie mistrzów" i "Zabić drozda". Po polsku to może... "Łysiak fiction"? troszkę fantastyki...

A propos, znam polonistkę, która w gimnazjum na prośbę uczniów (tak ) wprowadziła w 3 klasie opowiadania Sapkowskiego.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 19:23   #2
pewnaKa
Zadomowienie
 
Avatar pewnaKa
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 1 117
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Ja w gimnazjum omawiałam Wiedżmina i to zaoponowała sama nauczycielka
JA uważam,ze w spisie lektur powinny pojawiać się kryminały np. ostatnio sławna Camilla Lackberg. Takie książki mają w sobie dużo akcji, nie ma tam raczej opisów przyrody i innego tego typu zabiegów. To mogłoby uczniów zachęcić do czytania W OGÓLE
__________________
cel: rzucić fajki!!!!

"Have you heard the news that you're dead?
No one ever had much nice to say"
pewnaKa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 19:44   #3
dominikmeller25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 4 166
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

fakt lepiej żeby zachęcić młodych do czytania niż ich zniechęcać każąc im czytać Pana Tadeusza, Chłopów itd wielu wymięka i potem ma uraz do książek.
teraz jest taki szał na Grę o Tron, był szał na Harrego Pottera czy Władcę Pierścieni a nawet na The Walking Dead (jako komiks, serial, gry a nawet książki) a system zamiast jakoś to włączyć do lektur, żeby też zainteresować młodych to są na nie, no ale dopóki nie wejdzie do tego ministerstwa ktoś młody i ogarnięty to nic się nie zmieni.
a młodzi ludzie jak mało czytali, tak czytać będą jeszcze mniej.
dominikmeller25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:02   #4
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Sylwia Chutnik "Dzidzia".
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:04   #5
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

O rety, nie znoszę Chutnik. Ja bym nikomu nie poleciła

Zgadzam się co do kryminałów, ewentualnie jakiejś ciekawej fantastyki - na pewno bardziej zainteresują młodzież niż to, co kojarzy im się ze sztywnością [klasyka...].
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:05   #6
WhiteCherry
Zakorzenienie
 
Avatar WhiteCherry
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 19 328
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

dla mnie czytanie fantastyki jest udręką :d
__________________
sun goes down
WhiteCherry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:13   #7
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez Futbolowa Pokaż wiadomość
O rety, nie znoszę Chutnik. Ja bym nikomu nie poleciła

Zgadzam się co do kryminałów, ewentualnie jakiejś ciekawej fantastyki - na pewno bardziej zainteresują młodzież niż to, co kojarzy im się ze sztywnością [klasyka...].
Nie znosisz jako pisarki czy działaczki?
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-27, 20:17   #8
Mome
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 188
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez dominikmeller25 Pokaż wiadomość
fakt lepiej żeby zachęcić młodych do czytania niż ich zniechęcać każąc im czytać Pana Tadeusza, Chłopów itd wielu wymięka i potem ma uraz do książek.
Kanon lektur na poziomie gimnazjum/liceum nie jest po to, żeby zachęcać do czytania, tylko żeby umożliwić uczniom poznanie historii literatury od starożytności po współczesność + przy okazji kształtować postawy etyczne itp., itd. Zachęcać do czytania to można dzieci w podstawówce. Starsi albo są zachęceni i sami znajdą drogę do biblioteki, albo nie i trudno. Czytanie nie jest wartością samą w sobie.

A żeby być w miarę świadomym czytelnikiem, trzeba poznać klasykę. I kanon tę klasykę przedstawia. Ja bym niewiele zmieniała, wywaliłabym tylko chyba nowelki pozytywistyczne (naprawdę nie wiem, co one tam robią; można się kłócić co do wartości artystycznej "Potopu" czy "Ludzi bezdomnych", ale w przypadku literatury tendencyjnej chyba nikt nie ma wątpliwości...) i uszczegółowiła wytyczne dotyczące literatury najnowszej - które wbrew pozorom znajdują się w programie, tylko że są zdefiniowane jako "wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej; utwory współczesne zaproponowane przez uczniów i nauczyciela". A wiadomo, że jak coś nie jest konkretnie określone, to się nie pojawi na maturze, czyli można ominąć Zaproponowałabym przede wszystkim "Szkice piórkiem" Bobkowskiego (niechby kosztem napuszonych dzienników Gombrowicza) , co do reszty nie mam preferencji

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Nie znosisz jako pisarki czy działaczki?
Nie do mnie pytanie, ale nie mam nic przeciwko jej działalności, tylko niechby ogłaszała swoje manifesty w formie innej niż fikcja literacka... Jestem ciekawa, co widzisz w "Dzidzi" tak wartościowego, żeby przedstawiać to licealistom? (Tak, pytanie jest tendencyjne, bo mnie po tej lekturze zęby bolą do tej pory, ale naprawdę jestem ciekawa Twojej opinii )

Edytowane przez Mome
Czas edycji: 2013-12-27 o 20:23
Mome jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:32   #9
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

A, jeszcze - zamieniłabym "Inny świat" na Grzesiuka "Pięć lat kacetu" - o niebo lepiej napisane...
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:42   #10
Mome
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 188
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;44310193]A, jeszcze - zamieniłabym "Inny świat" na Grzesiuka "Pięć lat kacetu" - o niebo lepiej napisane...[/QUOTE]

Nie czytałam Grzesiuka, ale z "Innym światem" kłopot jest taki, że - obok Sołżenicyna - to był na Zachodzie BARDZO ważny głos w sprawie tego, co się działo w Związku Radzieckim. Trudno go pominąć moim zdaniem. W przypadku tego rodzaju tekstów wartości artystyczne schodzą trochę na dalszy plan jednak...
Mome jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:43   #11
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Nie znosisz jako pisarki czy działaczki?
Pisarki, oczywiście W końcu to wątek literacki.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;44310193]A, jeszcze - zamieniłabym "Inny świat" na Grzesiuka "Pięć lat kacetu" - o niebo lepiej napisane...[/QUOTE]
O, a ja bardzo lubię 'Inny świat', pamiętam, że była to jedna z moich ulubionych lektur.
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-27, 20:56   #12
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez Mome Pokaż wiadomość
Nie czytałam Grzesiuka, ale z "Innym światem" kłopot jest taki, że - obok Sołżenicyna - to był na Zachodzie BARDZO ważny głos w sprawie tego, co się działo w Związku Radzieckim. Trudno go pominąć moim zdaniem. W przypadku tego rodzaju tekstów wartości artystyczne schodzą trochę na dalszy plan jednak...
Dajmy Archipelag Gułag

---------- Dopisano o 21:56 ---------- Poprzedni post napisano o 21:52 ----------

A tak serio to jakbym miała jednak dać coś Sołżenicyna to dałabym np jeden dzień Iwana Denisowicza AAAALEEE możliwe że na lekcji historii nie polskiego
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:56   #13
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Larry McMurtry "Ostatni seans filmowy"
Olga Tokarczuk "Prawiek i inne czasy"
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:56   #14
Mome
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 188
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Dajmy Archipelag Gułag
No moglibyśmy, wg mnie też jest lepszy od Herlinga
Mome jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 20:58   #15
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez Mome Pokaż wiadomość
No moglibyśmy, wg mnie też jest lepszy od Herlinga
Według mnie też ale już bądźmy realistami
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 21:03   #16
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez Mome Pokaż wiadomość
Kanon lektur na poziomie gimnazjum/liceum nie jest po to, żeby zachęcać do czytania, tylko żeby umożliwić uczniom poznanie historii literatury od starożytności po współczesność + przy okazji kształtować postawy etyczne itp., itd. Zachęcać do czytania to można dzieci w podstawówce. Starsi albo są zachęceni i sami znajdą drogę do biblioteki, albo nie i trudno. Czytanie nie jest wartością samą w sobie.

A żeby być w miarę świadomym czytelnikiem, trzeba poznać klasykę. I kanon tę klasykę przedstawia. Ja bym niewiele zmieniała, wywaliłabym tylko chyba nowelki pozytywistyczne (naprawdę nie wiem, co one tam robią; można się kłócić co do wartości artystycznej "Potopu" czy "Ludzi bezdomnych", ale w przypadku literatury tendencyjnej chyba nikt nie ma wątpliwości...) i uszczegółowiła wytyczne dotyczące literatury najnowszej - które wbrew pozorom znajdują się w programie, tylko że są zdefiniowane jako "wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej; utwory współczesne zaproponowane przez uczniów i nauczyciela". A wiadomo, że jak coś nie jest konkretnie określone, to się nie pojawi na maturze, czyli można ominąć Zaproponowałabym przede wszystkim "Szkice piórkiem" Bobkowskiego (niechby kosztem napuszonych dzienników Gombrowicza) , co do reszty nie mam preferencji



Nie do mnie pytanie, ale nie mam nic przeciwko jej działalności, tylko niechby ogłaszała swoje manifesty w formie innej niż fikcja literacka... Jestem ciekawa, co widzisz w "Dzidzi" tak wartościowego, żeby przedstawiać to licealistom? (Tak, pytanie jest tendencyjne, bo mnie po tej lekturze zęby bolą do tej pory, ale naprawdę jestem ciekawa Twojej opinii )
Kilka powodów jest aby została spopularyzowana.
Między innymi ma morał, że jest kara za winę.
Dzisiejsza młodzież powiedziałaby , że "Karma wraca".
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 21:04   #17
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez grubella
Między innymi ma morał, że jest kara za winę.
gdzie ja to słyszałam!
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 21:11   #18
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
gdzie ja to słyszałam!
To prawda stara jak świat.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 21:16   #19
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
dla mnie czytanie fantastyki jest udręką :d
dla mnie to samo
wolę czytać Pana Tadeusza niż fantastykę

swoją drogą książki kochać czytam i kupuję miliony, ale na pewno nie zachęciła mnie do tego szkoła, pomimo, że np. w podstawówce mieliśmy całkiem fajne lektury, nawet tego Harrego Pottera

jeśli ktoś nie lubi czytać to żadna lektura go do tego nie przekona
a to, że dla jednego ciekawą lekturą będzie Wiedźmin, nie znaczy, że dla innego również (i to samo w przypadku choćby tego Pana Tadeusza)
dlatego ja akurat nie widzę większego sensu w zmianie lektur ani też większej potrzeby - przy żadnej lekturze nie cierpiałam katuszy, a i znalazło się też trochę ciekawych

Edytowane przez af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Czas edycji: 2013-12-27 o 21:19
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-27, 21:24   #20
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Tyle że takich "panów tadeuszów" przez całą szkołę jest pińcet a takich wiedźminów jakieś 0,00001 a generalnie to raczej 0
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 21:45   #21
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Z polskich to na pewno Wiedźmina i coś Lema, Sapkowski i Lem to chyba najwybitniejsi, współcześni polscy pisarze.

Poza tym, pewnie trochę to kontrowersyjne, ale uważam że w szkołach powinni obowiązkowo przerabiać też jakieś filmy, porządne, powrzechnie uznawane za dobre, z zasłużonymi nagrodami etc. oraz (tutaj w mniejszej ilości na rok, bo zapoznanie zajmuje więcej czasu) gry komputerowe, oczywiście nie jakieś wyścigi, czy strzelanki, tylko klasyki, fabularne, których nie da się nie nazwać sztuką. O ile znajomość filmów nie wygląda aż tak źle, to porządnych gier komputerowych zna bardzo mało osób, (oczywiście proporcjonalnie bo jakby zebrać do kupy tych co znają to też się zbiorą miliony), a znam takich co uważają, że każda gra komputerowa, bezwzględnie na wszystko jest odmóżdżająca i wyzwala agresję. Gdyby wprowadzić np. omawianie jednej gry (tylko mam na myśli naprawdę porządne produkcje, np. Baldur's Gate <który ma też piękny polski dubbing>, czy Planescape Torment (podejrzewam, że 95% osób czytających tego posta nie zna tych gier, za to choć przyjemne, to odmóżdżające Simsy pewnie 3/4 ma oblatane na wszystkie strony, co tylko dowodzi temu, że mam rację), a nie bezmózgie strzelanki, rozwalanki, wyścigi itp.) na semestr to znajomość ta na pewno by wzrosła, a tak jak książki rozwijają wyobraźnię, tak porządne gry komputerowe rozwijają inteligencję i umiejetność logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. W dzisiejszych czasach myślę, że każdy ma komputer, no i pomysł oczywiście do wdrożenia dopiero na etapie szkoły średniej, bo zwykle w takich grach (zresztą jak i w książkach) obecna jest przemoc. Z parametrami komputera raczej nikt nie miał by problemów, bo nowe gry, choć potrafią być dobre, to, no właśnie, tylko dobre, ale nie nazwałabym ich porządnymi, nie nazwałabym ich sztuką, nie powiedziałabym, że wstyd ich nie znać - w przeciwieństwie do np. tych powyżej, które powstawały pod koniec XX wieku i w pierwszych latach XXI.

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2013-12-27 o 22:12
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:06   #22
Tallan
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 522
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

[1=af6a7928a10f2efb7030deb f852af0b1c87659cc;4431109 6]dla mnie to samo
wolę czytać Pana Tadeusza niż fantastykę

swoją drogą książki kochać czytam i kupuję miliony, ale na pewno nie zachęciła mnie do tego szkoła, pomimo, że np. w podstawówce mieliśmy całkiem fajne lektury, nawet tego Harrego Pottera

jeśli ktoś nie lubi czytać to żadna lektura go do tego nie przekona
a to, że dla jednego ciekawą lekturą będzie Wiedźmin, nie znaczy, że dla innego również (i to samo w przypadku choćby tego Pana Tadeusza)
dlatego ja akurat nie widzę większego sensu w zmianie lektur ani też większej potrzeby - przy żadnej lekturze nie cierpiałam katuszy, a i znalazło się też trochę ciekawych[/QUOTE]

Przypomniało mi się: po wielkim sukcesie Harrego Pottera, wpisano książkę na listę lektur (chyba w gimnazjum). Nauczyciele się ucieszyli, że w końcu coś młodzież przeczyta, nie będzie lecieć na opracowaniach i twierdzić, że to niedzisiejszy gniot. Po czym przyszła znajoma polonistka żaląc się, że młodzież uznała, iż skoro to lektura to na pewno nudna, oni tego czytać nie będą...

Ze współczesnych to ja bym choćby do "Kochanic króla" zachęcała, ale tego prawie nikt nie przeczyta bo za długie. Za to chciałabym żeby wpisano jakiś kryminał Chmielewskiej. Może literacko te książki ambitne nie są, ale jak dla mnie to kawał współczesnej historii polskiej literatury i możliwość popatrzenia na poprzednią epokę bez patosu.
Tallan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:19   #23
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Z polskich to na pewno Wiedźmina i coś Lema, Sapkowski i Lem to chyba najwybitniejsi, współcześni polscy pisarze.

Poza tym, pewnie trochę to kontrowersyjne, ale uważam że w szkołach powinni obowiązkowo przerabiać też jakieś filmy, porządne, powrzechnie uznawane za dobre, z zasłużonymi nagrodami etc. oraz (tutaj w mniejszej ilości na rok, bo zapoznanie zajmuje więcej czasu) gry komputerowe, oczywiście nie jakieś wyścigi, czy strzelanki, tylko klasyki, fabularne, których nie da się nie nazwać sztuką. O ile znajomość filmów nie wygląda aż tak źle, to porządnych gier komputerowych zna bardzo mało osób, (oczywiście proporcjonalnie bo jakby zebrać do kupy tych co znają to też się zbiorą miliony), a znam takich co uważają, że każda gra komputerowa, bezwzględnie na wszystko jest odmóżdżająca i wyzwala agresję. Gdyby wprowadzić np. omawianie jednej gry (tylko mam na myśli naprawdę porządne produkcje, np. Baldur's Gate <który ma też piękny polski dubbing>, czy Planescape Torment (podejrzewam, że 95% osób czytających tego posta nie zna tych gier, za to choć przyjemne, to odmóżdżające Simsy pewnie 3/4 ma oblatane na wszystkie strony, co tylko dowodzi temu, że mam rację), a nie bezmózgie strzelanki, rozwalanki, wyścigi itp.) na semestr to znajomość ta na pewno by wzrosła, a tak jak książki rozwijają wyobraźnię, tak porządne gry komputerowe rozwijają inteligencję i umiejetność logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. W dzisiejszych czasach myślę, że każdy ma komputer, no i pomysł oczywiście do wdrożenia dopiero na etapie szkoły średniej, bo zwykle w takich grach (zresztą jak i w książkach) obecna jest przemoc. Z parametrami komputera raczej nikt nie miał by problemów, bo nowe gry, choć potrafią być dobre, to, no właśnie, tylko dobre, ale nie nazwałabym ich porządnymi, nie nazwałabym ich sztuką, nie powiedziałabym, że wstyd ich nie znać - w przeciwieństwie do np. tych powyżej, które powstawały pod koniec XX wieku i w pierwszych latach XXI.
Te gry to może na lekcje informatyki a nie na język polski?

Ja myślę, że nie każdy uczeń ma komputer.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:19   #24
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

no to jak nie ma to trochę mogiła w dzisiejszych czasach.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:39   #25
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Ale czemu na informatykę? Na informatyce mają się uczyć obsługi komputera, programów itd. To na języku polskim rozmawia się o fabułach dzieł, postępowaniu postaci, nawiązaniach do epoki i gatunku dzieła, różnych zabiegach jak retrospekcje, retardacje itd., więc pasuje to w sam raz do języka polskiego.

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2013-12-27 o 22:43
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:49   #26
Tallan
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 522
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Ale czemu na informatykę? Na informatyce mają się uczyć obsługi komputera, programów itd. To na języku polskim rozmawia się o fabułach dzieł, postępowaniu postaci, nawiązaniach do epoki i gatunku dzieła, różnych zabiegach jak retrospekcje, retardacje itd., więc pasuje to w sam raz do języka polskiego.

Też mi to jakoś do polskiego nie pasuje. Może dlatego, że w życiu nie grałam w nic na komputerze (chyba że pasjans i saper się liczą). Wyobrażam sobie jak nauczyciel zadaje dzieciom do domu: a na poniedziałek musicie dojść do poziomu 12 w grze xyz, żebyśmy mogli wymienić się wrażeniami... Gdzie tu choćby rozmowa o walorach literackich dzieła?
Już prędzej widzę te gry na wok-u/sztuce i to nie omawiane osobno, ale wspominane przy okazji podsumowania danej epoki i tego jakie współczesne dzieła się nią zainspirowały.
Tallan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:52   #27
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Mówiłam o grach fabularnych, a nie bezsensownych nabijaczach poziomów .

Podejrzewam, że jak do władzy dojdzie młodsze pokolenie, a zasób gier i filmów będzie większy, to i tak dojdzie do tego lub zostanie stworzony dodatkowy przedmiot, bo jest to zwyczajnie istotna część kultury i sztuki ludzkiej populacji.

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2013-12-27 o 22:55
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:53   #28
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

A na poniedziałek Majka ćwir ma urodzić bliźnięta Mortimerowi. Aaa i nazwijcie je imionami ulubionych bohaterów antycznych. Gdy porwie ją ufo, znaczy że zasłużyliście na szóstkę


ahhhh the sims.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:57   #29
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Wiecie, w sztuce gier to za wiele, wiele lat, trylogia Baldur's Gate, będzie miała pewnie status czegoś równie obowiązkowego, co trylogia Sienkiewicza, czy Tolkiena. Tyle, że dużo ciekawsza . No, Tolkien może dorównuje :P. No ale tak na poważnie, uważam, że gdyby dobrze to rozplanować, to byłby to ciekawy i dobry pomysł. W końcu od 90% osób na informację, że gram w Baldur's Gate, nie słyszałabym ''A co to za gra? Ja gram tylko w Simsy''. A jako ciekawostkę dodam, że na swojej maturze ustnej z polskiego miałam temat ''Postacie fantastyczne w literaturze i sztukach wizualnych''. Ze sztuk wizualnych wybrałam drzewce z filmu Władca Pierścieni: Dwie wieże oraz, niespodzianka, Natlę Jacquelin z Tomb Raidera (gry) ^^. Ale nie odnoszę się teraz o Tomb Raiderze jako grze nadajacej się do spełnienia takiego pomysłu, bo jest to też gra zręcznościowa etc., chodzi mi o klasyki typowo fabularne, których, kolokwialnie mówiąc, poziom sztuki nie odstaje od wielkich dzieł literackich.

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2013-12-27 o 23:03
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 23:55   #30
Tallan
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 522
Dot.: Kanon WSPÓŁCZEŚNIE napisanych lektur szkolnych

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Wiecie, w sztuce gier to za wiele, wiele lat, trylogia Baldur's Gate, będzie miała pewnie status czegoś równie obowiązkowego, co trylogia Sienkiewicza, czy Tolkiena. Tyle, że dużo ciekawsza . No, Tolkien może dorównuje :P. No ale tak na poważnie, uważam, że gdyby dobrze to rozplanować, to byłby to ciekawy i dobry pomysł. W końcu od 90% osób na informację, że gram w Baldur's Gate, nie słyszałabym ''A co to za gra? Ja gram tylko w Simsy''. A jako ciekawostkę dodam, że na swojej maturze ustnej z polskiego miałam temat ''Postacie fantastyczne w literaturze i sztukach wizualnych''. Ze sztuk wizualnych wybrałam drzewce z filmu Władca Pierścieni: Dwie wieże oraz, niespodzianka, Natlę Jacquelin z Tomb Raidera (gry) ^^. Ale nie odnoszę się teraz o Tomb Raiderze jako grze nadajacej się do spełnienia takiego pomysłu, bo jest to też gra zręcznościowa etc., chodzi mi o klasyki typowo fabularne, których, kolokwialnie mówiąc, poziom sztuki nie odstaje od wielkich dzieł literackich.
Powtórzę więc to co napisałam wyżej: rozmawiajmy więc o grach na SZTUCE i WOK-u, jako o sztuce wizualnej XXI w., ale nie na JĘZYKU POLSKIM. Dla części uczniów lektury obowiązkowe to jedyne co czytają (choćby z tego powodu, że w domu ich nikt do lektury nie zachęca) więc czemu zamiast podsuwać im wartościowe/ciekawe książki mielibyśmy zachęcać ich do gier nie rozumiem.
I owszem poziom pewnie nie odstaje od wielkich dzieł literackich (szczególnie, że część z nich znalazła się w kanonie nie ze względu na język czy kunszt autora, ale na poruszaną tematykę czy rolę jaką odgrywały- Trylogia to powieść publikowana w odcinkach w prasie- nie mogła być zbyt uczona, ale całe pokolenia "podnosiła na duchu" i to jest jej wartość). Ale mamy również opery/balety/muzykę/malarstwo/rzeźbę/architekturę na wysokim poziomie i o tym mówi się na sztuce bo tam jest miejsce na takie zagadnienia.
Tallan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-02 17:29:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:37.