Czy da się uratować gorzki rosół? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-10-17, 08:52   #1
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670

Czy da się uratować gorzki rosół?


Potrzebuję porady od doświadczonych kucharek

Po raz pierwszy zdarzyło mi się wyprodukować rosół z kury, niestety chyba trochę od serca potraktowałam kwestię doprawiania, bo finalny efekt jest niezbyt dobry - bardzo wyraźnie czuć gorzki posmak. Myślałam, że przegięłam z solą, więc zagotowałam go jeszcze później z surowym ziemniakiem i po dolaniu wody - jest mniej słony, ale gorzkawy jest nadal, więc teraz stawiam na inne przyprawy (z ziół sypałam liść laurowy, lubczyk i ziele angielskie, i wygląda na to że jednak za dużo). Co można jeszcze pokombinować, żeby go naprawić? Da się w ogóle zrobić cokolwiek?
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 09:16   #2
gazelaa
Zadomowienie
 
Avatar gazelaa
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: hen daleko
Wiadomości: 1 396
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Do rosołu zazwyczaj nie daje sie ziela angielskiego i laurowego to możesz do np pomidorowej dorzucic i to w małych ilościach , ale mogłaś przesadzić z pieprzem i dlatego jest gorzki.
gazelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 09:22   #3
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Potrzebuję porady od doświadczonych kucharek

Po raz pierwszy zdarzyło mi się wyprodukować rosół z kury, niestety chyba trochę od serca potraktowałam kwestię doprawiania, bo finalny efekt jest niezbyt dobry - bardzo wyraźnie czuć gorzki posmak. Myślałam, że przegięłam z solą, więc zagotowałam go jeszcze później z surowym ziemniakiem i po dolaniu wody - jest mniej słony, ale gorzkawy jest nadal, więc teraz stawiam na inne przyprawy (z ziół sypałam liść laurowy, lubczyk i ziele angielskie, i wygląda na to że jednak za dużo). Co można jeszcze pokombinować, żeby go naprawić? Da się w ogóle zrobić cokolwiek?
Współczuję. Może przerób zupę na całkiem inną (już nie szalejąc z przyprawami) - np. na kwaśnicę. Ciekawe od czego jest gorzkawy. Użyłaś pasternaka zamiast pietruszki?

---------- Dopisano o 10:22 ---------- Poprzedni post napisano o 10:21 ----------

Cytat:
Napisane przez gazelaa Pokaż wiadomość
Do rosołu zazwyczaj nie daje sie ziela angielskiego i laurowego to możesz do np pomidorowej dorzucic i to w małych ilościach , ale mogłaś przesadzić z pieprzem i dlatego jest gorzki.
Właśnie, albo pieprz. Od soli na pewno się nie zrobił gorzki.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 09:25   #4
gazelaa
Zadomowienie
 
Avatar gazelaa
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: hen daleko
Wiadomości: 1 396
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Ja jak rosół robie i jak dam dużo świeżego lubczyku, marchewki, selera kawałek, możesz dać cebule przypalona na palniki taka w całości, albo ząbek czosnku, pora na koniec, netki pietruszki, i wtedy wystarczy troszke soli i pieprzy ale w kulkach a raszta to na talerzu doprawiasz. Jeszcze smak zależy czy gotujesz na samym kurczaku czy coś dodajesz bo warto dodać czasem kawalek wołowiny, ale no udka z kaczki fajny smak ma potem
gazelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 09:29   #5
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Potrzebuję porady od doświadczonych kucharek

Po raz pierwszy zdarzyło mi się wyprodukować rosół z kury, niestety chyba trochę od serca potraktowałam kwestię doprawiania, bo finalny efekt jest niezbyt dobry - bardzo wyraźnie czuć gorzki posmak. Myślałam, że przegięłam z solą, więc zagotowałam go jeszcze później z surowym ziemniakiem i po dolaniu wody - jest mniej słony, ale gorzkawy jest nadal, więc teraz stawiam na inne przyprawy (z ziół sypałam liść laurowy, lubczyk i ziele angielskie, i wygląda na to że jednak za dużo). Co można jeszcze pokombinować, żeby go naprawić? Da się w ogóle zrobić cokolwiek?
Pewnie przesadziłaś z ilością lubczyku, on gdy jest w nadmiarze daje gorzki posmak.
Jedyne co możesz zrobić to jeszcze raz ugotować tę samą kurę w czystej wodzie w niedużej jej ilości . Aby kura oddała jeszcze z siebie coś rosołowego do wody to ponacinaj mięso aż do kości w wielu miejscach, nawet odbierz od kości mięso i gotuj wszystko na słabym ogniu. Dodaj obraną pietruszkę. I pod koniec dolewaj stopniowo ten pierwszy rosół po pół szklanki i próbuj za każdym razem czy nie nabiera zbyt dużo goryczy. Być może trzeba będzie dodać trochę wrzątku zamiast pierwszego rosołu aby nie był zbyt gorzki a była odpowiednia ilość.
Nie gwarantuję, że rosół będzie idealny lecz może lepszy niż ten pierwszy. koperku trochę też przydałoby się lecz nie w nadmiarze.
Resztę tego pierwszego rosołu możesz zamrozić w kilku porcjach i dodawać do gotowanych zup.
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 09:32   #6
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez gazelaa Pokaż wiadomość
Do rosołu zazwyczaj nie daje sie ziela angielskiego i laurowego to możesz do np pomidorowej dorzucic i to w małych ilościach , ale mogłaś przesadzić z pieprzem i dlatego jest gorzki.
Serio? Był w każdym przepisie na który trafiłam...
Co do pieprzu - sama nie wiem, używam kolorowego, zdarzało mi się przegiąć (fakt, nie przy rosole, ale przy innych zupach, kartoflance na przykład) i była tylko piekielnie ostra, nigdy gorzka.

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Współczuję. Może przerób zupę na całkiem inną (już nie szalejąc z przyprawami) - np. na kwaśnicę. Ciekawe od czego jest gorzkawy. Użyłaś pasternaka zamiast pietruszki?
Musi być rosół Obiecałam.
Co do pasternaka - na pewno nie, bo pietruszkę wrzucałam dopiero przy drugim gotowaniu, razem z tym ziemniakiem (dopiero wtedy znalazłam ). Wcześniej już był gorzki.

Cytat:
Napisane przez gazelaa Pokaż wiadomość
Ja jak rosół robie i jak dam dużo świeżego lubczyku, marchewki, selera kawałek, możesz dać cebule przypalona na palniki taka w całości, albo ząbek czosnku, pora na koniec, netki pietruszki, i wtedy wystarczy troszke soli i pieprzy ale w kulkach a raszta to na talerzu doprawiasz. Jeszcze smak zależy czy gotujesz na samym kurczaku czy coś dodajesz bo warto dodać czasem kawalek wołowiny, ale no udka z kaczki fajny smak ma potem
Dzięki za rady Dałam pół kury, dwie marchewki, pietruszkę potem właśnie, wcześniej jeszcze selera, no i przyprawy.

---------- Dopisano o 10:32 ---------- Poprzedni post napisano o 10:30 ----------

Cytat:
Napisane przez przylaszczka50 Pokaż wiadomość
Pewnie przesadziłaś z ilością lubczyku, on gdy jest w nadmiarze daje gorzki posmak.
Jedyne co możesz zrobić to jeszcze raz ugotować tę samą kurę w czystej wodzie w niedużej jej ilości . Aby kura oddała jeszcze z siebie coś rosołowego do wody to ponacinaj mięso aż do kości w wielu miejscach, nawet odbierz od kości mięso i gotuj wszystko na słabym ogniu. Dodaj obraną pietruszkę. I pod koniec dolewaj stopniowo ten pierwszy rosół po pół szklanki i próbuj za każdym razem czy nie nabiera zbyt dużo goryczy. Być może trzeba będzie dodać trochę wrzątku zamiast pierwszego rosołu aby nie był zbyt gorzki a była odpowiednia ilość.
Nie gwarantuję, że rosół będzie idealny lecz może lepszy niż ten pierwszy. koperku trochę też przydałoby się lecz nie w nadmiarze.
Resztę tego pierwszego rosołu możesz zamrozić w kilku porcjach i dodawać do gotowanych zup.
Ooo super, spróbuję tak Dziękuję.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 10:02   #7
golden_eye
Wtajemniczenie
 
Avatar golden_eye
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: własne 4 kąty :-)
Wiadomości: 2 044
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

przesadziłam kiedyś z zielem ang. rosół był gorzki i taki posmaczek charakterystyczny miał zielowy w ogóle z ta przyprawą trzeba uważać
też zawsze wrzucam liście laurowe (2 na 3 l rosołu ew. 3 mniejsze), 3-4 kulki ziela średnie lub małe. reszta przypraw zielonych i korzennych dowolnie, od lubczyku nigdy gorzkiego rosołu nie miałam a wrzucam tonami
przerobienie zostaje, tak jak Przylaszczka napisała

ale - nie napisałaś ILE tego liścia i ziela wrzuciłaś
__________________
"Nie jesteś na tym świecie po to aby spełniać moje oczekiwania, ani ja po to aby spełniać Twoje. Jeśli się przez przypadek odnajdziemy, to cudownie. Jeśli nie, to trudno"
golden_eye jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-10-17, 10:28   #8
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez golden_eye Pokaż wiadomość
przesadziłam kiedyś z zielem ang. rosół był gorzki i taki posmaczek charakterystyczny miał zielowy w ogóle z ta przyprawą trzeba uważać
też zawsze wrzucam liście laurowe (2 na 3 l rosołu ew. 3 mniejsze), 3-4 kulki ziela średnie lub małe. reszta przypraw zielonych i korzennych dowolnie, od lubczyku nigdy gorzkiego rosołu nie miałam a wrzucam tonami
przerobienie zostaje, tak jak Przylaszczka napisała

ale - nie napisałaś ILE tego liścia i ziela wrzuciłaś
Przynajmniej ze dwa razy więcej niż Ty Jakoś nie może do mnie dotrzeć, że to nie jest ojejpoprostulistek albo ottakamałakuleczka,ileżto możedaćsmaku. Muszę sobie wbić do głowy odpowiednie proporcje
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 10:30   #9
iceflower
Przyjaciółka KWC
 
Avatar iceflower
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 16 370
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Przynajmniej ze dwa razy więcej niż Ty Jakoś nie może do mnie dotrzeć, że to nie jest ojejpoprostulistek albo ottakamałakuleczka,ileżto możedaćsmaku. Muszę sobie wbić do głowy odpowiednie proporcje
Ja wrzucam zwykle małą garść ziela angielskiego, z łyżkę pieprzu, liść laurowy i lubczyk i nigdy nie wyszedł mi gorzki rosół. Obstawiałabym że z którymś warzywem coś było nie tak.

Ja bym spróbowała dodać kawałek papryki i podgotować z nim, daje mocny aromat, może zabije tę gorycz.
__________________
nie musimy się katować
nienormalną sytuacją
nauczymy się kochać
przestaniemy się bać
życie stanie się muzyką
i stanie się to co ma się stać
iceflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 14:53   #10
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

ja daję na garnek ok 3,5 - 4 l rosołu 1 listek laurowy, 3-4 ziarnka ziela angielskiego, 5-6 ziarenek pieprzu czarnego, ze 2 średnie marchewki, tak samo pietruszki, plasterek selera/wielkości pół jajka najwięcej/, lubczyku maleńki listek świeżego lub na czubek łyżeczki suszonego.
Gdy kiedyś dałam całą gałązkę lubczyku to było niedobre, zbyt ziołowe i gorzkawe. Dlatego z lubczykiem uważam.
I na koniec już do talerza koperek zielony, natkę pietruszki ale też nie za dużo.
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-17, 21:46   #11
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Udało się dziewczyny Dziękuję za rady, na przyszłość będę pamiętała żeby uważać ze wszystkim od razu, a tymczasem skorzystałam z rad i udało się uratować to, co miałam w garze Świata by ten rosół nie podbił, ale da się zjeść, nawet dobry jest.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.

Edytowane przez mary_poppins
Czas edycji: 2014-10-17 o 21:47
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-17, 22:18   #12
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Udało się dziewczyny Dziękuję za rady, na przyszłość będę pamiętała żeby uważać ze wszystkim od razu, a tymczasem skorzystałam z rad i udało się uratować to, co miałam w garze Świata by ten rosół nie podbił, ale da się zjeść, nawet dobry jest.
Polecamy się na przyszłość.
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-18, 17:27   #13
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Udało się dziewczyny Dziękuję za rady, na przyszłość będę pamiętała żeby uważać ze wszystkim od razu, a tymczasem skorzystałam z rad i udało się uratować to, co miałam w garze Świata by ten rosół nie podbił, ale da się zjeść, nawet dobry jest.
Super, że się udało. A co dokładnie zrobiłaś??
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-19, 22:43   #14
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

W koncu wybierajac najprostsze rozwiazanie porzadnie rozdziabalam mieso, dodalam wody juz bez niczego i tak gotowalam. Mieso dalo jeszcze duzo smaku, wiec nie zrobil sie cienki, za to ten nadmiar przypraw przestal byc wyczuwalny
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-27, 17:58   #15
paint_it_black
Zadomowienie
 
Avatar paint_it_black
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 133
Dot.: Czy da się uratować gorzki rosół?

Magda Gessler kiedyś wlała wódkę, ale to na skwaśniały rosół

ja dopracowałam swój rosół, daję mniej kulek, liści, a więcej warzyw (po 4-5szt). I koniecznie świeży lubczyk.
paint_it_black jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-10-27 18:58:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:26.