Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ??? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-05-17, 13:50   #31
Carame
Rozeznanie
 
Avatar Carame
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 581
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez dzoana11 Pokaż wiadomość
Ja dzisiaj rano zdałam na 90%.
Temat: Omów specyfikę języka sprawozdawcy sportowego, analizując wybrane wypowiedzi w prasie, telewizji, radiu.
Jakie dostałaś pytania?
Carame jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-17, 18:09   #32
dzoana11
Raczkowanie
 
Avatar dzoana11
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiadomości: 270
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez Carame Pokaż wiadomość
Jakie dostałaś pytania?
Panie z komisji przemaglowały mnie równo i strzelały pytaniami z każdej strony tak, że nie wiedziałam gdzie się chować.
1. Dlaczego zainteresował mnie akurat ten temat i czemu go wybrałam?
2. Dlaczego sięgnęłam po materiały z 1972 roku? (wykorzystałam fragmenty meczu finałowego Polska-Węgry na IO w 1972)
3. Czym charakteryzował się komentarz Jana Ciszewskiego? Dlaczego wybrałam relację, którą akurat on prowadził? (dot. mojej odpowiedzi na pytanie 2.)
3. Dlaczego powiedziałam, że funkcja poetycka wyróżnia relację prasową? Co to jest funkcja poetycka języka?
4. Co to jest funkcja fatyczna języka?
5. Czego dowiedziałam się z tekstu "Problem strukturowania tekstów radiowych i telewizyjnych sprawozdań sportowych" Małgorzaty Kity. (miałam ten tekst w bibliografii)
6. Skąd czerpałam informacje do prezentacji o tym jak sprawozdanie sportowe powinno wyglądać? (albo jakoś podobnie brzmiące pytanie)
Dodatkowo z ciekawości pani mnie jeszcze zapytała czy gram w piłkę nożną (w prezentacji oparłam się tylko na relacjach z meczy piłkarskich) i czy planuję zostać sprawozdawczynią sportową.
dzoana11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-17, 19:00   #33
Ragoo
Raczkowanie
 
Avatar Ragoo
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 55
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Ja zdałam rok temu na 95% ale maglowały równo. Moja prezentacja w zasadzie wcale się nie liczyła za to rozmowa trwała dobre 20 min. Miałam motyw wędrówki na podstawie Boskiej komedii, Przedwiośnia,Wszystko za życie, więcej nie pamiętam. Babki z komisji pytały mnie o znaczenie zwierząt w Boskiej komedii albo co było napisane na tabliczce u wrót piekieł - czyli poziom HARD.
__________________
"I wanna say it's to me to change the world"
Ragoo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-17, 21:17   #34
Carame
Rozeznanie
 
Avatar Carame
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 581
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez dzoana11 Pokaż wiadomość
Panie z komisji przemaglowały mnie równo i strzelały pytaniami z każdej strony tak, że nie wiedziałam gdzie się chować.
1. Dlaczego zainteresował mnie akurat ten temat i czemu go wybrałam?
2. Dlaczego sięgnęłam po materiały z 1972 roku? (wykorzystałam fragmenty meczu finałowego Polska-Węgry na IO w 1972)
3. Czym charakteryzował się komentarz Jana Ciszewskiego? Dlaczego wybrałam relację, którą akurat on prowadził? (dot. mojej odpowiedzi na pytanie 2.)
3. Dlaczego powiedziałam, że funkcja poetycka wyróżnia relację prasową? Co to jest funkcja poetycka języka?
4. Co to jest funkcja fatyczna języka?
5. Czego dowiedziałam się z tekstu "Problem strukturowania tekstów radiowych i telewizyjnych sprawozdań sportowych" Małgorzaty Kity. (miałam ten tekst w bibliografii)
6. Skąd czerpałam informacje do prezentacji o tym jak sprawozdanie sportowe powinno wyglądać? (albo jakoś podobnie brzmiące pytanie)
Dodatkowo z ciekawości pani mnie jeszcze zapytała czy gram w piłkę nożną (w prezentacji oparłam się tylko na relacjach z meczy piłkarskich) i czy planuję zostać sprawozdawczynią sportową.
O dżizys... Już ilość pytań dobija, a co dopiero ich treść.
Mam podobny do Twojego temat, dwie niezbyt miłe panie w komisji i egzamin za parę dni. Nieciekawie to wygląda.
Carame jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-17, 22:28   #35
dzoana11
Raczkowanie
 
Avatar dzoana11
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiadomości: 270
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez Carame Pokaż wiadomość
O dżizys... Już ilość pytań dobija, a co dopiero ich treść.
Mam podobny do Twojego temat, dwie niezbyt miłe panie w komisji i egzamin za parę dni. Nieciekawie to wygląda.
O, jak miło. Jak dokładnie brzmi twój temat, można wiedzieć?
No powiem ci szczerze ja tam siedziałam, siedziałam i siedziałam,odpowiadałam na te pytania i odpowiadałam i miałam wrażenie, że one nigdy się nie skończą. ;x Ale ogólnie to wszystkie pytania dotyczyły tego, o czym mówiłam w prezentacji więc powinnam była być na nie przygotowana...
Opanuj funkcje językowe bo o to na 99,9% cię zapytają, przeglądnij sobie teksty, które zamieściłaś w bibliografii, jak masz jakieś fragmenty relacji czy coś takiego to poczytaj coś o komentatorach, którzy prowadzili te sprawozdania i na wszelki wypadek zapamiętałabym, kiedy były pierwsze relacje. Przygotuj się też na pytanie typu: "Dlaczego nie mamy w Polsce sprawozdawczyń sportowych?" albo coś takiego - w odpowiedzi radziłabym wspomnieć o Adzie Arztównie, czyli pierwszym sprawozdawcy, tfu! sprawozdawczyni sportowej (przeprowadziła pierwszą relację sportową na żywo w radiu - międzynarodowe narciarskie mistrzostwa Polski, Zakopane, 20 lutego 1927). Więcej ciężko mi jest coś powiedzieć i poradzić bo nie wiem o czym masz dokładnie prezentację
dzoana11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-18, 12:11   #36
deszczowypies
Zakorzenienie
 
Avatar deszczowypies
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 7 190
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

95% w zeszłym roku.
__________________


Edytowane przez deszczowypies
Czas edycji: 2016-06-12 o 17:56
deszczowypies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-18, 16:42   #37
Carame
Rozeznanie
 
Avatar Carame
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 581
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez dzoana11 Pokaż wiadomość
O, jak miło. Jak dokładnie brzmi twój temat, można wiedzieć?
No powiem ci szczerze ja tam siedziałam, siedziałam i siedziałam,odpowiadałam na te pytania i odpowiadałam i miałam wrażenie, że one nigdy się nie skończą. ;x Ale ogólnie to wszystkie pytania dotyczyły tego, o czym mówiłam w prezentacji więc powinnam była być na nie przygotowana...
Opanuj funkcje językowe bo o to na 99,9% cię zapytają, przeglądnij sobie teksty, które zamieściłaś w bibliografii, jak masz jakieś fragmenty relacji czy coś takiego to poczytaj coś o komentatorach, którzy prowadzili te sprawozdania i na wszelki wypadek zapamiętałabym, kiedy były pierwsze relacje. Przygotuj się też na pytanie typu: "Dlaczego nie mamy w Polsce sprawozdawczyń sportowych?" albo coś takiego - w odpowiedzi radziłabym wspomnieć o Adzie Arztównie, czyli pierwszym sprawozdawcy, tfu! sprawozdawczyni sportowej (przeprowadziła pierwszą relację sportową na żywo w radiu - międzynarodowe narciarskie mistrzostwa Polski, Zakopane, 20 lutego 1927). Więcej ciężko mi jest coś powiedzieć i poradzić bo nie wiem o czym masz dokładnie prezentację
Mój temat to: Scharakteryzuj, wykorzystując zgromadzony materiał, język dziennikarzy sportowych. Tak samo jak Ty, opieram się tylko na piłce nożnej. Będę mówić głównie o synonimach, zapożyczeniach oraz o felietonach jednego z dziennikarzy. O ile zadadzą mi pytania dotyczące stricte prezentacji, to nie powinnam mieć problemu. Gorzej będzie, jeśli pytania będą dotyczyły jakiejś zaawansowanej gramatyki.
I dzięki wielkie za rady!
Carame jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-05-18, 20:03   #38
willy_nilly
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 221
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez Ragoo Pokaż wiadomość
Ja zdałam rok temu na 95% ale maglowały równo. Moja prezentacja w zasadzie wcale się nie liczyła za to rozmowa trwała dobre 20 min. Miałam motyw wędrówki na podstawie Boskiej komedii, Przedwiośnia,Wszystko za życie, więcej nie pamiętam. Babki z komisji pytały mnie o znaczenie zwierząt w Boskiej komedii albo co było napisane na tabliczce u wrót piekieł - czyli poziom HARD.
Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją... czy ja wiem, czy to takie hard? Pytania można było się spodziewać, bo ten tekst jest często eksploatowany w kulturze...
willy_nilly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-19, 13:11   #39
novacianka
Przyczajenie
 
Avatar novacianka
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 9
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Maturę zdawałam 6 lat temu, profil klasy biol-chem, wynik 20/20.
Temat - skandale i prowokacje artystyczne w literaturze i sztuce. pisałam o Wojaczku [literatura], Witkacym [malarstwo], Mansonie [muzyka i jej medialna otoczka], Dalim i Bunuelu [film]. Na dobrą sprawę pamiętam tylko pierwsze pytanie, mało związane z treścią prezentacji [a spytały się dlaczego wybrałam strzykawkę i dragi jako tło do prezentacji ].
novacianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-19, 13:15   #40
Ragoo
Raczkowanie
 
Avatar Ragoo
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 55
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez willy_nilly Pokaż wiadomość
Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją... czy ja wiem, czy to takie hard? Pytania można było się spodziewać, bo ten tekst jest często eksploatowany w kulturze...
No nie wiem, u mnie to była lektura jedynie na poziomie rozszerzonym i której w dodatku nie przeczytałam Ale faktycznie, wystarczyło uważać na lekcji rozsz
__________________
"I wanna say it's to me to change the world"

Edytowane przez Ragoo
Czas edycji: 2012-05-19 o 13:16
Ragoo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-19, 13:26   #41
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Wczoraj zdałam polski ustny na 100%, mój temat: Smaki, jedzenie, przepisy i obyczaje jako zapis kulturowy. Prezentację napisałam dzień wcześniej, poczytałam biografie autorów książek, nauczyłam się w godzinę i zadali mi tylko dwa pytania, stwierdzili że wyczerpałam temat
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-19, 13:38   #42
smieszka250
Zakorzenienie
 
Avatar smieszka250
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 711
GG do smieszka250
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Ja tez wczoraj na 100%
Zapożyczenia we współczesnej polszczyźnie.
Dzień wcześniej zrobiłam prezentację komputerową, samego tekstu nie pisalam wcale. Przeczytałam książki na ten temat już wcześniej, bo mnie po prostu ciekawił. Przy ogłaszaniu wyników dostałam komentarz "gratuluje, wysoka świadomość językowa"
__________________


P U L L
Y O U R S E L F
T O G E T H E R
smieszka250 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-19, 15:22   #43
_kaasiek_
Przyczajenie
 
Avatar _kaasiek_
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 10
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Mój znajomy zdał na 100%. Dużej ilości osób się to udało.
__________________
"[...] uczyń to, proszę, nie dla mnie, dla siebie"
~ Halina Poświatowska ~
_kaasiek_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-20, 21:22   #44
mardy bum
Rozeznanie
 
Avatar mardy bum
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 810
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

A czy ktoś z waszego otoczenia miał może temat: katastroficzne wizje i obrazy zagłady w dziełach literackich i filmowych? Zastanawiam się jakie pytania mogą mnie spotkać...
mardy bum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 14:40   #45
maddzia007
Zakorzenienie
 
Avatar maddzia007
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: internet
Wiadomości: 3 490
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Ja zdałam 20/20, pracy zaczęłam się uczyć 4 godziny przed maturą, nie przeczytałam żadnej z lektur. Grunt to umieć myśleć, egzaminatorka sama mi powiedziała, że prezentacja zrealizowana dobrze, ale najbardziej podobała jej się moja dyskusja z nią i umiejętność samodzielnego wysnuwania wniosków
maddzia007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-21, 22:31   #46
jadzka22222
Raczkowanie
 
Avatar jadzka22222
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 30
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Ja zdałam dziś na 85%, duże opóźnienia a przez to dużo stresu, weszłam godzinę później niż było w rozpisce. Prezentacje napisałam cztery dni przed ustnym polskim, uczyłam się jej dwa dni, wcześniej dużo czytałam odnośnie mojego tematu.
jadzka22222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-22, 11:58   #47
Dave2024
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 45
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

90% .
Miałem taki temat: Czy inny znaczy gorszy? Omów problem opierając się na wybranych utworach literackich różnych epok.
Literatura podmiotu:
Mendel Gdański, Ludzie bezdomni, Harry Potter i Komnata Tajemnic
Pytania:
1. Omów relacje panujące między Joanną Podborską a Tomaszem Judymem.
2. Dlaczego serce umarło dla ojczyzny Mendlowi?
3. Wymień przyczyny nietolerancji w omawianych przez Ciebie utworach.
Dave2024 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-24, 19:12   #48
Isavele
Raczkowanie
 
Avatar Isavele
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wiadomości: 127
GG do Isavele
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

100% : degrengolada w utworach Borowskiego i Grudzińskiego
1. przywołaj konteksty biograficzne które miały wpływ na ukształtowanie historii głównego bohatera w innym świecie i opowiadaniach borowskiego
2. o co był oskarżony grudziński i na jakich podstawach?
3. czy zgadzasz się ze stwierdzeniem że inny swiat jest polemiką z opowiadaniami?
4. upadek której wartości miał znaczenie przy ostatecznej degrengoladzie człowieka?
__________________
I am sick and tired of being afraid


staram się przychwycić
na gorącym uczynku- czas


The reason i hold on i need this hole gone- funny you're the broken one but I'm the only one who needed saving
Isavele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-24, 19:40   #49
Kreskaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Kreskaaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 4 076
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

100%, temat: motyw antyutopii w literaturze połowy XX wieku
pytania: jak rozumiesz tytuł jednego z opracowań Folwarku zwierzęcego "Między Scyllą a Charybdą"
która z antyutopii Twoim zdaniem spełniła się w największym stopniu

temat b. ciekawy więc miałam mały problem żeby zmieścić się w czasie ale dało radę.
Kreskaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-25, 09:57   #50
Maladive
Zadomowienie
 
Avatar Maladive
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 1 392
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

80%
temat: dom rodzinny i jego wpływ na kształtowanie osobowości człowieka. Dokonaj analizy problemu na różnych dziełach literackich.
Lektury:
- Pan Tadeusz
- Ludzie bezdomni
- Ferdydurke
- Tango
Pytania:
- znaczenia słów: totalitaryzm i groteska
- wybierz jeden obyczaj z Pana Tadeusza i opisz cały jego rytuał
- komu Joanna Podborska opowiada o swoim domu marzeń?
- czy książki Ferdydurka i Tango są potrzebnymi książkami?
Maladive jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-31, 08:19   #51
Lenzzz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 59
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Jetsem tegoroczną maturzystką i maturę ustną z języka polskiego zdałam na 100 %. Jeśli mogłabym dać jakieś rady przyszłym maturzystkom z forum to przede wszytskim:
1.Napiszcie prezentację same ( bo wtedy nauka tej prezentacji zajmie wam góra 2 dni).
2. Zaskoczcie egzaminatorów nie jakimś plakatem tylko prezentacją multimedialną, daje to większe wrażenie i jest bardziej pod prezentację niż jakaś plansza.
3. NAJWAŻNIEJSZE: Rezygnujcie z tematów stricto związanych z literaturą, łączcie tematy, nie bierzcie samych lektur i wierszy. Ja np miałam temat: To samo, a nie to samo. Porównaj adpatacje filmowe różnych dzieł literatury polskiej. To bardziej zainteresuje egzaminatorów, a nie tylko nawijanie o lekturach
Lenzzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-31, 10:15   #52
asioollka
Zakorzenienie
 
Avatar asioollka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 3 426
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez Lenzzz Pokaż wiadomość
Jetsem tegoroczną maturzystką i maturę ustną z języka polskiego zdałam na 100 %. Jeśli mogłabym dać jakieś rady przyszłym maturzystkom z forum to przede wszytskim:
1.Napiszcie prezentację same ( bo wtedy nauka tej prezentacji zajmie wam góra 2 dni).
2. Zaskoczcie egzaminatorów nie jakimś plakatem tylko prezentacją multimedialną, daje to większe wrażenie i jest bardziej pod prezentację niż jakaś plansza.
3. NAJWAŻNIEJSZE: Rezygnujcie z tematów stricto związanych z literaturą, łączcie tematy, nie bierzcie samych lektur i wierszy. Ja np miałam temat: To samo, a nie to samo. Porównaj adpatacje filmowe różnych dzieł literatury polskiej. To bardziej zainteresuje egzaminatorów, a nie tylko nawijanie o lekturach
Ja się nie zgadzam z punktem drugim absolutnie. Moim zdaniem znacznie większe wrażenie na egzaminatorach robią właśnie plansze samodzielnie przygotowane, opisane, jak macie jakieś obrazy to wydrukujcie dobrej jakości reprodukcje, zalaminujcie, żeby wszystko było estetyczne. Prezentacje w power poincie każdy głupi potrafi zrobić, co to za problem zrobić kopiuj-wklej? Egzaminatorzy lubią widzieć, że włożyliście w to sporo pracy.
Z trzecim punktem też się nie zgadzam. Każdy temat można ciekawie przedstawić, jednak sugerowałabym wyjście poza kanon lektur szkolnych, znalezienie jakiś ciekawych wątków, jak dacie Chłopów i Pana Tadeusza, to prawdopodobnie będzie to setny raz kiedy słuchają czegoś takiego. To że bierze się filmy wcale nie podnosi jakości prezentacji, chodzi o to jak interesująco mówicie Komisja to nie dzieci, które trzeba zająć obrazkiem, im chodzi o treść merytoryczną.
__________________

Be an advocate of joy, find your little heart's desire and follow it.
[/LEFT]

asioollka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-31, 10:15   #53
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Cytat:
Napisane przez Lenzzz Pokaż wiadomość
Jetsem tegoroczną maturzystką i maturę ustną z języka polskiego zdałam na 100 %. Jeśli mogłabym dać jakieś rady przyszłym maturzystkom z forum to przede wszytskim:
1.Napiszcie prezentację same ( bo wtedy nauka tej prezentacji zajmie wam góra 2 dni).
2. Zaskoczcie egzaminatorów nie jakimś plakatem tylko prezentacją multimedialną, daje to większe wrażenie i jest bardziej pod prezentację niż jakaś plansza.
3. NAJWAŻNIEJSZE: Rezygnujcie z tematów stricto związanych z literaturą, łączcie tematy, nie bierzcie samych lektur i wierszy. Ja np miałam temat: To samo, a nie to samo. Porównaj adpatacje filmowe różnych dzieł literatury polskiej. To bardziej zainteresuje egzaminatorów, a nie tylko nawijanie o lekturach
No widzisz, a nam w szkole truli cały czas, że prezentacje są nudne, wszyscy je robią i komisja najbardziej docenia jak ktoś jest w stanie samym gadaniem powalić na kolana A tematy z literatury też mogą być ciekawe, o ile nie da się samych lektur, tylko wykaże znajomością innych książek, ja komisję Wańkowiczem podbiłam prawdopodobnie. Co szkoła to obyczaj ^^ Witaj w gronie seteczek z polskiego
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-31, 10:25   #54
ichaer
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 40
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Wiele zależy od szkoły jeśli dopracujesz dobrze temat z literatury także można mieć 20/20
Ja miałam portret ojca w literaturze niby banalny a jednak właśnie w tym tkwi jego problem.Temat prosty i trzeba go na tyle ciekawie przedstawić by komisja nie zasneła.
Mi się udało, choć rozmowa po prezentacji była na temat PRL(lubię historię to ściągnełam sorki w okres ich dzieciństwa)i ona myśle też pozbawiła je wątpliwości że jestem ogarnięta w temacie.

I pamiętajcie nie za dużo stresu!
ichaer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 13:26   #55
szakal165
Zakorzenienie
 
Avatar szakal165
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 5 812
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

ja zdałam na 100% w 2009 roku, mój temat to: "Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w utworach literackich. Omów na podstawie wybranych przykładów".
Wybrałam lektury takie jak "Mistrz i Małgorzata", "Dziady", "Hamlet", "Makbet", "Wesele" i jeden wiersz: "Król elfów".
Miałam chyba tylko dwa pytania, jedno dotyczyło cech charakterystycznych romantyzmu (np. nieszczęśliwa miłość), drugie dotyczyło "Mistrza i Małgorzaty"
szakal165 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 14:32   #56
vanja93
Przyczajenie
 
Avatar vanja93
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 20
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

90% a temat to: Motyw pieniądza, omów jego funkcje na podstawie wybranych lektur z wybranych epok.
Książki: Lalka, Ludzie bezdomni, Mały Ksiaze, Milosierdzie gminy, Opowiesc wigilijna. - głupia byłam ze tyle sobie książek wziełam bo nie mialam jak je wszystkie omówić w 15 min.
Prezentacje miałam ogólnie bardzo wyczerpującą, dlatego z pytan mialam raczej sprawdzanie czy przeczytałam książki np "omów stosunek mieszkancow gminy do Kurtza" albo "czy ktos szczególny dla Kurtza pojawił się na licytacji?".
Myśle że 100% nie było głównie dlatego bo sie strasznie jąkałam(ze strachu ze nie zdąże) i mówiłam strasznie szybko (by sie wyrobić) ;P

Na koniec dostałam od egzaminatorki komentarz ze niepotrzebnie sie tak denerwowałam skoro przyszłam przygotowana ^^
vanja93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 17:00   #57
colds
Zakorzenienie
 
Avatar colds
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: WielkaPolska :)
Wiadomości: 6 710
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Zjawy, duchy, sny, wizje. Analizując wybrane teksty literackie, omów ich funkcje w utworach.

* Tren XIX
* Makbet
* Wywyższenie Józefa
* Nie-Boska komedia
* Opowieść wigilijna
__________________
colds jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-13, 19:44   #58
cheryll
Przyczajenie
 
Avatar cheryll
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 15
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Jestem zeszłoroczną maturzystką, było 20/20. Miałam temat: "Kreacja bohatera – rycerza – wojownika w literaturze średniowiecznej i w twórczości Tolkiena bądź Sapkowskiego". Wybrałam Tolkiena, a że jestem tolkienomaniaczką, nie musiałam praktycznie wcale się przygotowywać :P Panie z komisji też średnio wiedziały, o co mnie pytać, bo chyba nie podeszły do tematu tak ambitnie jak ja Ale zapytały o wyznaczniki eposu rycerskiego, a pozostałe dwa pytania dotyczyły twórczości Tolkiena i były w typie "dlaczego sądzisz, że", więc nie było trudno... Ogólnie poświęciłam na to praktycznie zerową ilość czasu :P
cheryll jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 23:44   #59
KubekCzekolady
Raczkowanie
 
Avatar KubekCzekolady
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 33
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

Matura rok temu. Zdana na 100%
Temat: Motyw szatana w literaturze. Przedstaw i zinterpretuj przykłady

Teza: Na przestrzeni wieków wizerunek szatana w literaturze podlegał procesom oswajania.

Książki: 1) Biblia, Księga Rodzaju,

2) Bułhakow Michał , Mistrz i Małgorzata
3) Milton John, Raj utracony
4) Rochala Paweł, Baśń średniowiecza




Straszyli, straszyli maturą ustną. Jak się okazało to trzeba się postrać by jej nie zdać. Pytania miałam o związki wyrazowe i styl pisania w Biblii (coś w tym rodzaju), opis środowiska dziennikarzy w Mistrzu i coś jeszcze z tej właśnie lektury
__________________
Frankly, my dear, I don't give a damn.


Miejsce na twoją reklamę
KubekCzekolady jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 00:06   #60
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Kto zdał maturę ustną z J. Polskiego na ponad 80 % ???

100%, Omów i opisz jakie oblicza totalitaryzmu odnajdujemy w literaturze XX wieku.

Książki:
1 - Mistrz i Małgorzata
2 - Folwark zwierzęcy
3 - Inny świat
4 - Proces
+ wiersz 'Który skrzywdziłeś'.

Rozpisałem to na:
1 - Alienacja człowieka w życiu codziennym
2 - Totalitarna Moskwa
3 - Obóz pracy małym państwem
4 - Przerażająca wizja totaliarnego świata

Pytania miałem 4, bodajże motyw diabła w Mistrzu i Małgorzacie, dlaczego Proces był powieścią wizjonerską i jakieś jeszcze dwa.
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:56.