Borelioza-''cichy zabójca'' - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-20, 16:37   #1
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647

Borelioza-''cichy zabójca''


Witam.
Zakładam ten watek dla osób, którym mały kleszcz zostawił jeszcze mniejszą niemiłą niespodziankę w postaci krętków bakterii. Bakterie najczęściej lokalizują się w tkance łącznej oraz mięśniowej, a także w tkance nerwowej. Lekarze wymieniają 3 etapy zaawansowania choroby:
-etap infekcji zlokalizowanej(typowe objawy jak rumień, naciek limfocytarny i objawy grypopochodne),
-etap infekcji rozproszonej(problemy stawowe, mięśnia sercowego, oczu),
-etap infekcji przewlekłej(zaburzenia czucia, zaburzenia pamięci, bóle mięśniowo-stawowe oraz zmęczenie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie).

Borelioza jest ciężką chorobą i stosunkowo mało znaną, w Polsce jest niewielu dobrych lekarzy.
Objawów jest bardzo dużo, borelioza może ''udawać'' bardzo wiele różnych chorób, dlatego jest ciężka w diagnozie, u mnie podejrzewano problemy reumatologiczne.
Kleszcz ukąsił mnie około 13 lat temu, dzień po usunięciu go z ciała miałam okropne ból głowy, zaburzenia wzroku i równowagi. Powoli jakoś samo przeszło. Około 2 lat po tym zdarzeniu spuchło mnie prawe kolano ale babciny sposób z roztłuczoną kapustą pomógł i temat był dla mnie zakończony. Kilka lat później miałam straszne bóle serca, krople pomagały a kardiolog stwierdził, że to od stresu. przez kolejne lata był spokój az do tego lata, zaczęło się niewinnie obrzękiem i lekkim bólem prawego kolana. Teraz po 4 m-cach mam stwierdzona chondromalację rzepki w obu kolanach, bolą mnie inne stawi i mięśnie, włosy lecą garściami, mam stany ''otępienia'', zaniki pamięci, czasem brakuje słowa.
13 lat temu niewiele kto słyszał o boreliozie, a nie było mowy o antybiotyku, a kleszcza wyjmowali mi w pogotowiu bo tak się wbiła zakała. Moja chrześnica rok temu miała kleszcza i tez nie dostała antybiotyku...
Napiszcie o swoich doświadczeniach z ta chorobą i sposobie leczenia.
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-20, 16:42   #2
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez joannajj Pokaż wiadomość
Witam.
Zakładam ten watek dla osób, którym mały kleszcz zostawił jeszcze mniejszą niemiłą niespodziankę w postaci krętków bakterii. Bakterie najczęściej lokalizują się w tkance łącznej oraz mięśniowej, a także w tkance nerwowej. Lekarze wymieniają 3 etapy zaawansowania choroby:
-etap infekcji zlokalizowanej(typowe objawy jak rumień, naciek limfocytarny i objawy grypopochodne),
-etap infekcji rozproszonej(problemy stawowe, mięśnia sercowego, oczu),
-etap infekcji przewlekłej(zaburzenia czucia, zaburzenia pamięci, bóle mięśniowo-stawowe oraz zmęczenie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie).

Borelioza jest ciężką chorobą i stosunkowo mało znaną, w Polsce jest niewielu dobrych lekarzy.
Objawów jest bardzo dużo, borelioza może ''udawać'' bardzo wiele różnych chorób, dlatego jest ciężka w diagnozie, u mnie podejrzewano problemy reumatologiczne.
Kleszcz ukąsił mnie około 13 lat temu, dzień po usunięciu go z ciała miałam okropne ból głowy, zaburzenia wzroku i równowagi. Powoli jakoś samo przeszło. Około 2 lat po tym zdarzeniu spuchło mnie prawe kolano ale babciny sposób z roztłuczoną kapustą pomógł i temat był dla mnie zakończony. Kilka lat później miałam straszne bóle serca, krople pomagały a kardiolog stwierdził, że to od stresu. przez kolejne lata był spokój az do tego lata, zaczęło się niewinnie obrzękiem i lekkim bólem prawego kolana. Teraz po 4 m-cach mam stwierdzona chondromalację rzepki w obu kolanach, bolą mnie inne stawi i mięśnie, włosy lecą garściami, mam stany ''otępienia'', zaniki pamięci, czasem brakuje słowa.
13 lat temu niewiele kto słyszał o boreliozie, a nie było mowy o antybiotyku, a kleszcza wyjmowali mi w pogotowiu bo tak się wbiła zakała. Moja chrześnica rok temu miała kleszcza i tez nie dostała antybiotyku...
Napiszcie o swoich doświadczeniach z ta chorobą i sposobie leczenia.
kleszcza miałam dwa razy w dzieciństwie. dwa lata temu miałam problemy z kolanami\stawami. i trafiając do jednej z lekarek właśnie też podejrzewała borelioze i zleciła badania. naszczeście to nie to.

ale pisze bo mnie zainteresowało. to borelioza może dać o sobie znać dopiero tak późno?
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-20, 17:34   #3
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez plywok Pokaż wiadomość
kleszcza miałam dwa razy w dzieciństwie. dwa lata temu miałam problemy z kolanami\stawami. i trafiając do jednej z lekarek właśnie też podejrzewała borelioze i zleciła badania. naszczeście to nie to.

ale pisze bo mnie zainteresowało. to borelioza może dać o sobie znać dopiero tak późno?
tak, nawet jeszcze później, krętki lubią sobie pospac
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 00:14   #4
jyyli
Zakorzenienie
 
Avatar jyyli
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Pegasus galaxy
Wiadomości: 10 048
GG do jyyli
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Też miałam kleszcza kilkanaście lat temu, ale nie było rumienia, ani żadnych innych objawów, więc nie dostałam antybiotyku. Jakiś czas temu miałam straszne bóle głowy, więc od razy wysłali mnie na badania. Na szczęście okazało się, że nie mam boreliozy.
To jest straszna choroba, ciągnie się, można jej w ogóle nie wykryć, a może doprowadzić np. do udaru po dziesięcioleciach.

Moja mama miała kleszcza i miała rumień, ale dostała antybiotyk. To było parę lat temu. Zastanawiam się, czy i tak mogła zachorować

I jeszcze jedno - u zwierząt kleszcze mogą wywołać babesziozę. Jeśli Wasz zwierzak miał kleszcza i jest ospały, smutny, czy ma jakiekolwiek inne dziwne objawy, lepiej szybko lećcie do weterynarza. Kiedy pojawią się naprawdę podejrzane objawy, jak ciemny mocz, może być za późno. A przy wczesnym wykryciu pupil dostanie parę zastrzyków, będzie mniej aktywny przez parę dni i wróci do zupełnego zdrowia.
Z moją sunią to przerabiałam, byliśmy tego dnia z nią na grillu i tam złapała kleszcza na trawniku! A jeszcze my podejrzewaliśmy, że ktoś ją w tajemnicy nakarmił zwęgloną kiełbasą... Dobrze, że odwiedziliśmy weta.

Kleszcze to naprawdę paskudne stwory.
__________________
23.04.12 Bonifacy[*] ;(

http://www.uniteddogs.com/stopkillingdogs/
jyyli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 00:25   #5
willy_nilly
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 221
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Mój brat cioteczny miał boleriozę. Z tym, że u niego bardzo szybko się ujawniła. Lekarze oczywiście rozkładali ręce i nie wiedzieli, co mu jest. Gdyby nie to, że jedna osoba z naszej rodziny połączyła jego objawy z historią zasłyszaną kiedyś u kogoś na imieninach o tej chorobie i skierowała lekarzy na właściwy trop, to byłoby kiepsko, bo z tego, co kojarzę, to zaczęło rozwijać się już zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dłuższy czas w szpitalu, farmakologia i kuzyn dzisiaj ma się świetnie.

Trzymaj się!
willy_nilly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 00:52   #6
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

lekarz, u którego byłam(zajmuje sie i leczy!!!-podobno! boreliozę) po wywiadzie ze mną też sugerował co innego, inną chorobę a tak naprawdę myślę,że doskonale wiedział z jaką chorobą ma do czynienia tylko większość internistów traktuje takich pacjentów jak konieczne zło.
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 08:23   #7
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

ja przy bolach stawow mialam jako jedno z pierwszych badan zlecenie w kierunku boreliozy. bardzo wspolczuje tej choroby, bo niestety wiem, z czym to sie wiaze. musisz sie badac 1-2 razy w roku, bo kretki potrafia sie ujawniac przez cale zycie.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-10-21, 09:31   #8
V i x e n
Raczkowanie
 
Avatar V i x e n
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 170
GG do V i x e n
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez joannajj Pokaż wiadomość
Witam.
Zakładam ten watek dla osób, którym mały kleszcz zostawił jeszcze mniejszą niemiłą niespodziankę w postaci krętków bakterii. Bakterie najczęściej lokalizują się w tkance łącznej oraz mięśniowej, a także w tkance nerwowej. Lekarze wymieniają 3 etapy zaawansowania choroby:
-etap infekcji zlokalizowanej(typowe objawy jak rumień, naciek limfocytarny i objawy grypopochodne),
-etap infekcji rozproszonej(problemy stawowe, mięśnia sercowego, oczu),
-etap infekcji przewlekłej(zaburzenia czucia, zaburzenia pamięci, bóle mięśniowo-stawowe oraz zmęczenie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie).

Borelioza jest ciężką chorobą i stosunkowo mało znaną, w Polsce jest niewielu dobrych lekarzy.
Objawów jest bardzo dużo, borelioza może ''udawać'' bardzo wiele różnych chorób, dlatego jest ciężka w diagnozie, u mnie podejrzewano problemy reumatologiczne.
Kleszcz ukąsił mnie około 13 lat temu, dzień po usunięciu go z ciała miałam okropne ból głowy, zaburzenia wzroku i równowagi. Powoli jakoś samo przeszło. Około 2 lat po tym zdarzeniu spuchło mnie prawe kolano ale babciny sposób z roztłuczoną kapustą pomógł i temat był dla mnie zakończony. Kilka lat później miałam straszne bóle serca, krople pomagały a kardiolog stwierdził, że to od stresu. przez kolejne lata był spokój az do tego lata, zaczęło się niewinnie obrzękiem i lekkim bólem prawego kolana. Teraz po 4 m-cach mam stwierdzona chondromalację rzepki w obu kolanach, bolą mnie inne stawi i mięśnie, włosy lecą garściami, mam stany ''otępienia'', zaniki pamięci, czasem brakuje słowa.
13 lat temu niewiele kto słyszał o boreliozie, a nie było mowy o antybiotyku, a kleszcza wyjmowali mi w pogotowiu bo tak się wbiła zakała. Moja chrześnica rok temu miała kleszcza i tez nie dostała antybiotyku...
Napiszcie o swoich doświadczeniach z ta chorobą i sposobie leczenia.
Jakie badanie wykryło u Ciebie boreliozę?
__________________
So crystalline. So pure. Such life saving power when you smile.

いま、会いにゆきます.

V i x e n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 10:17   #9
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez V i x e n Pokaż wiadomość
Jakie badanie wykryło u Ciebie boreliozę?
ja zostałam skierowana na badanie krwi. po badaniu czekałam chyba dwaalbo trzy tygodnie na wyniki.
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 11:09   #10
V i x e n
Raczkowanie
 
Avatar V i x e n
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 170
GG do V i x e n
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez plywok Pokaż wiadomość
ja zostałam skierowana na badanie krwi. po badaniu czekałam chyba dwaalbo trzy tygodnie na wyniki.
A wiesz może jaki był to rodzaj badania? Elisa? Western Blot?
__________________
So crystalline. So pure. Such life saving power when you smile.

いま、会いにゆきます.

V i x e n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 12:51   #11
NAasia91
Raczkowanie
 
Avatar NAasia91
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 285
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

b Ja właściwie miałam wiele razy w życiu kleszcza, ae zawsze mama mi go wyciagała, raz musiałam być w szpitalu na konsultacji, bo wbił mi się w głowę i sporo urusł.. tata mi go w dodatku nie wyciągnął całego. Lekarz czymś popsikał i powiedział, że po tym odpadnie. Nigdy nie miałam po tych akcjach z kleszczami dziwnych zawrotów głowy, czy czegoś niepokojącego. Głowa mnie boli często, od małego i jedynie to mnie nie pokoi, ale ból głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Mam nadzieję, że kiedys nie odezwie sie borelioza, bo żadnych zastrzyków nigdy po kleszczu nie miałam.. Badania krwi robię regularnie i są zawsze dobre wyniki.
NAasia91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-21, 12:56   #12
Patryka
Wtajemniczenie
 
Avatar Patryka
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: midsummer night
Wiadomości: 2 825
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Mojemu ojcu podobno wykryto boreliozę, tyle że on to zignorował, nie chodzi do lekarza ani w żaden sposób nie chce się leczyć w tym kierunku. Ostatnio miał długi czas bóle stawowe, raz słabsze, raz silniejsze na tyle, że utykał na jedną nogę albo nie był w stanie zapiąć sobie pasa w samochodzie jedną ręką. Kiedy już ledwo chodził, poszedł do lekarza, dostał zastrzyki na rwę kulszową, jednak z tego, że mu nie pomogły, można założyć, że diagnoza nie była do końca dobra...
Nagadałam się już dużo, załamuje mnie, że nic nie mogę zrobić, nie przemówię mu do rozsądku. Ot, wygadałam się.
__________________


Patryka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 13:29   #13
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez V i x e n Pokaż wiadomość
A wiesz może jaki był to rodzaj badania? Elisa? Western Blot?
nie pamiętam już. pamiętam tylko, że 80 złotych mnie to kosztowało.

Cytat:
Napisane przez NAasia91 Pokaż wiadomość
b Ja właściwie miałam wiele razy w życiu kleszcza, ae zawsze mama mi go wyciagała, raz musiałam być w szpitalu na konsultacji, bo wbił mi się w głowę i sporo urusł.. tata mi go w dodatku nie wyciągnął całego. Lekarz czymś popsikał i powiedział, że po tym odpadnie. Nigdy nie miałam po tych akcjach z kleszczami dziwnych zawrotów głowy, czy czegoś niepokojącego. Głowa mnie boli często, od małego i jedynie to mnie nie pokoi, ale ból głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Mam nadzieję, że kiedys nie odezwie sie borelioza, bo żadnych zastrzyków nigdy po kleszczu nie miałam.. Badania krwi robię regularnie i są zawsze dobre wyniki.
ale mówisz o zwykłej morfologii? nie wiem czy takie zwyczajne badanie krwi może dać znać o boreliozie.
chociaż jeżeli by coś działo to może akurat jakieś parametry by były zaburzone.
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 14:41   #14
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez plywok Pokaż wiadomość
nie pamiętam już. pamiętam tylko, że 80 złotych mnie to kosztowało.
Wiec ELISA. Wszystkie inne badania są o wiele droższe(200-500zł), ale z drugiej strony ELISA daje najczęściej wyniki fałszywie dodatnie. Co znaczy że istnieje wysokie prawdopodobienstwo wyniku dodatniego przy braku boreliozy.

Cytat:
Napisane przez plywok Pokaż wiadomość
ale mówisz o zwykłej morfologii? nie wiem czy takie zwyczajne badanie krwi może dać znać o boreliozie. chociaż jeżeli by coś działo to może akurat jakieś parametry by były zaburzone.
Morfologia przy boreliozie zwykle jest w normie.

Edytowane przez neia
Czas edycji: 2012-10-21 o 14:48
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 17:04   #15
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Elisa w obu klasach i dla potwierdzenia Western Blot też w obu, ja za to pierwsze płaciłam 50zl, za drugie 160 więc ceny przyzwoite, nie wiem od czego zależy różnica cenowa bo na forach zazwyczaj piszą, że ceny wyższe

---------- Dopisano o 18:04 ---------- Poprzedni post napisano o 18:02 ----------

Cytat:
Napisane przez Patryka Pokaż wiadomość
Mojemu ojcu podobno wykryto boreliozę, tyle że on to zignorował, nie chodzi do lekarza ani w żaden sposób nie chce się leczyć w tym kierunku. Ostatnio miał długi czas bóle stawowe, raz słabsze, raz silniejsze na tyle, że utykał na jedną nogę albo nie był w stanie zapiąć sobie pasa w samochodzie jedną ręką. Kiedy już ledwo chodził, poszedł do lekarza, dostał zastrzyki na rwę kulszową, jednak z tego, że mu nie pomogły, można założyć, że diagnoza nie była do końca dobra...
Nagadałam się już dużo, załamuje mnie, że nic nie mogę zrobić, nie przemówię mu do rozsądku. Ot, wygadałam się.
może trzeba stanowczo z nim porozmawiać, borelioza może doprowadzić nawet do smierci, ja zmiany w kolanach mam już nieodwracalne
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-30, 20:38   #16
NAasia91
Raczkowanie
 
Avatar NAasia91
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 285
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

A ja bóle stawowe mam od małego, w nogach Byłam u lekarza, to stwierdził, ze ze stawami tak mam i że to często zdarza się przed miesiączką, lub jak jets wilgotno. Moja bratowa tez tak ma, a moją mamę zawsze przed deszczem bardzo bolą nogi, raz łydki raz całe, taki rwący ból. Nie wiem czy mam to w genach, czy to rzeczywiście bolerioza.
NAasia91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-01, 09:39   #17
Ciocia Mroczne Widmo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 394
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Moja koleżanka ma boreliozę. Miała koszmarne problemy ze zdrowiem, lekarze nie byli w stanie jej zdiagnozować. Ktoś zlecił badanie na boreliozę, wynik był ujemny. Jednak nie dali za wygraną i zrobili ten drugi rodzaj testu, wynik dodatni. Przez to, że w pierwszym, kluczowym nic nie wyszło, leki nie są refundowane (?), nie pytajcie dlaczego, bo pojęcia nie mam.

Jak z nią się zobacze, to podpytam, jak z chorobą walczy. O ile nie zapomnę, napiszę. Szkoda mi jej, dziewczyna 19 lat.
Ciocia Mroczne Widmo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-06, 19:27   #18
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez NAasia91 Pokaż wiadomość
A ja bóle stawowe mam od małego, w nogach Byłam u lekarza, to stwierdził, ze ze stawami tak mam i że to często zdarza się przed miesiączką, lub jak jets wilgotno. Moja bratowa tez tak ma, a moją mamę zawsze przed deszczem bardzo bolą nogi, raz łydki raz całe, taki rwący ból. Nie wiem czy mam to w genach, czy to rzeczywiście bolerioza.
dla własnego spokoju radze zrobić test, ja też mam nasilenie objawów przed deszczem

---------- Dopisano o 20:27 ---------- Poprzedni post napisano o 20:25 ----------

Ciocia Mroczne Widmo niestety leki nie są refundowane, ja leczę się metodą ILADS, dużo antybiotyków, ścisła przeciwgrzybiczna dieta
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-06, 20:00   #19
Krystianek
Raczkowanie
 
Avatar Krystianek
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 143
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

A jak mnie 4x ugryzł kleszcz to też powinienem się zbadać?
Krystianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-07, 20:08   #20
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Krystianek sam musisz zdecydować, ja wolę dmuchać na zimne, bo leczenie jest kosztowne a w zaawansowanej fazie też długie
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-07, 20:16   #21
V i x e n
Raczkowanie
 
Avatar V i x e n
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 170
GG do V i x e n
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez joannajj Pokaż wiadomość
dla własnego spokoju radze zrobić test, ja też mam nasilenie objawów przed deszczem

---------- Dopisano o 20:27 ---------- Poprzedni post napisano o 20:25 ----------

Ciocia Mroczne Widmo niestety leki nie są refundowane, ja leczę się metodą ILADS, dużo antybiotyków, ścisła przeciwgrzybiczna dieta
I jak idzie leczenie?

Swoją drogą miałaś dużo szczęścia, że tak szybko udało Ci się wykryć krętki z testów z krwi.
__________________
So crystalline. So pure. Such life saving power when you smile.

いま、会いにゆきます.

V i x e n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-10, 16:04   #22
Lady in Blue
Zakorzenienie
 
Avatar Lady in Blue
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 5 651
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Ja mam problem ze stawami w jednym palcu i najprawdopodobniej na następnej wizycie u reumatologa dostanę skierowanie na badanie boreliozy... Póki co badania które miałam robione do tej pory wychodziły w normie. Mam nadzieję, że to badanie tez wyjdzie ok.
__________________
Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
mnie jedynie rozwala zawsze taki pogląd - wszędzie na zachodzie jest świetnie, krainy mlekiem i miodem płynące, tolerancja i dobry gust w każdej dzielnicy, a w tej Polsce to sam zaścianek i ludzi na Vogue'a nie stać

Lady in Blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-10, 16:08   #23
Krystianek
Raczkowanie
 
Avatar Krystianek
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 143
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Tylko które testy porobić?
Podobno są badania które fałszują wyniki. Są też jakieś klasy przeciwciał...
Krystianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-10, 22:09   #24
V i x e n
Raczkowanie
 
Avatar V i x e n
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 170
GG do V i x e n
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez Krystianek Pokaż wiadomość
Tylko które testy porobić?
Podobno są badania które fałszują wyniki. Są też jakieś klasy przeciwciał...
Najlepiej zacząć od badania Western Blot w klasach igM oraz igG. Specjaliści od leczenia boreliozy (wg ILADS) odradzają test ELISA, mimo, że w Polsce to nadal głowny i niestety zazwyczaj jedyny sposób diagnozowania boreliozy (bo tani, a że mało skuteczny to już inna sprawa). Dlatego trzeba liczyć się z tym, że na badania trzeba będzie wyłożyć ze swojej kieszeni.
__________________
So crystalline. So pure. Such life saving power when you smile.

いま、会いにゆきます.

V i x e n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-12, 19:07   #25
joannajj
Wtajemniczenie
 
Avatar joannajj
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: okolice Lublina
Wiadomości: 2 647
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez V i x e n Pokaż wiadomość
I jak idzie leczenie?

Swoją drogą miałaś dużo szczęścia, że tak szybko udało Ci się wykryć krętki z testów z krwi.
ciężko, długa droga przede mną,
a odnoście testów to fakt, szybka diagnoza, ale tylko dzięki znajomym, którzy również na to chorują, mniej więcej orientowalam się jakie są objawy i jak coś zaczęło się u mnie dziać to pierwsza myśl-borelioza, co śmieszniejsze, przed testami byłam u zakaźnika leczącego standardowo, przedstawiam moje objawy...., jeśli tacy ''lekarze'' nie znają podstawowych objawów to nie ma sensu się u nich leczyć
więc metoda ILADS wydaje mi się jedyną sensowną
joannajj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-13, 08:56   #26
NAasia91
Raczkowanie
 
Avatar NAasia91
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 285
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez joannajj Pokaż wiadomość
ciężko, długa droga przede mną,
a odnoście testów to fakt, szybka diagnoza, ale tylko dzięki znajomym, którzy również na to chorują, mniej więcej orientowalam się jakie są objawy i jak coś zaczęło się u mnie dziać to pierwsza myśl-borelioza, co śmieszniejsze, przed testami byłam u zakaźnika leczącego standardowo, przedstawiam moje objawy...., jeśli tacy ''lekarze'' nie znają podstawowych objawów to nie ma sensu się u nich leczyć
więc metoda ILADS wydaje mi się jedyną sensowną
A moglabys mi napisć jakie są objawy i jakie zaobserwowałaś u siebie? Czytałam juz o tym, ale wiele rzeczy jest powiązanych z innymi dolegliwościami
NAasia91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-13, 09:12   #27
Krystianek
Raczkowanie
 
Avatar Krystianek
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 143
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez V i x e n Pokaż wiadomość
Najlepiej zacząć od badania Western Blot w klasach igM oraz igG. Specjaliści od leczenia boreliozy (wg ILADS) odradzają test ELISA, mimo, że w Polsce to nadal głowny i niestety zazwyczaj jedyny sposób diagnozowania boreliozy (bo tani, a że mało skuteczny to już inna sprawa). Dlatego trzeba liczyć się z tym, że na badania trzeba będzie wyłożyć ze swojej kieszeni.
Sprawdziłem ceny w moim sanepidzie.
Western Blot w klacie igM, IgG 180 zł.
Elisa - 40 zł.
Krystianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-13, 09:22   #28
V i x e n
Raczkowanie
 
Avatar V i x e n
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 170
GG do V i x e n
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez Krystianek Pokaż wiadomość
Sprawdziłem ceny w moim sanepidzie.
Western Blot w klacie igM, IgG 180 zł.
Elisa - 40 zł.
Całkiem przystępna cena. Warto się jeszcze zorientować w jaki sposób opisywane są wyniki. Najlepiej wybrać laboratorium, w którym oprócz wyniku "negatywny" lub "pozytywny" zostaną również opisane szczególowo poszczególne prążki.
__________________
So crystalline. So pure. Such life saving power when you smile.

いま、会いにゆきます.

V i x e n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-13, 11:08   #29
NAasia91
Raczkowanie
 
Avatar NAasia91
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 285
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Halo?
NAasia91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-15, 09:02   #30
Krystianek
Raczkowanie
 
Avatar Krystianek
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 143
Dot.: Borelioza-''cichy zabójca''

Cytat:
Napisane przez NAasia91 Pokaż wiadomość
A moglabys mi napisć jakie są objawy i jakie zaobserwowałaś u siebie? Czytałam juz o tym, ale wiele rzeczy jest powiązanych z innymi dolegliwościami
Owszem i pomimo tego że testy na boleriozę mogą wyjść źle czyli że według testów jesteś zarażona to możesz nie mieć boleriozy tylko inne pasożyty.
Krystianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-03-18 16:39:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:39.