Zanikająca laktacja - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-13, 18:27   #1
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Question

Zanikająca laktacja


Dziewczyny, jak poradziłyście sobie z zanikająca laktacją, bądź niewystarczającą produkcją mleka?
Od kilku dni mam ten problem i chyba zastosowałam już wszystkie rady jakie znalazłam do tej pory w necie. Jem zdrowo i regularnie, piję 3l wody dziennie, stresów nie mam żadnych a mojego mleczka coraz mniej .
Synek się nie najada i płacze po karmieniu, więc zaczęłam go dokarmiać sztuczną mieszanką. Jestem dopiero 2 m-ce po porodzie i chciałabym go karmic jeszcze conajmniej miesiąc, a optymalnie do 6 mca zycia. Nie chcę nadużywać tego sztucznego mleka, a najlepiej wcale.
Macie jakies sprawdzone sposoby na utrzymanie laktacji? Moja mama kazała mi pić herbatę z mlekiem, że ponoć pomaga . Próbuję od dzisiaj, aczkolwiek jestem do tego sceptycznie nastawiona... Dodam, że jeszcze zaczęłam odciągać resztę pokarmu po karmieniu, bo to też podobno stymuluje produkcję mleka.
Bardzo nie chcę stracić tego pokarmu. Poradźcie coś.
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 19:08   #2
anja00
Raczkowanie
 
Avatar anja00
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 329
Dot.: Zanikająca laktacja

Podobno nocne karmienia, ewentualnie nocne odciąganie dużo daje. Mi pomagały też herbatki z Hippa dla mam karmiących.
anja00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 20:05   #3
buziaczka3
Raczkowanie
 
Avatar buziaczka3
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Bełchatów
Wiadomości: 237
Dot.: Zanikająca laktacja

Ja miałam więcej pokarmu po kompocie z truskawek ale trzeba uważać bo truskawki mogą uczulać dziecko.Sprawdź najpierw małą ilość.Piłam też herbatki Hipp.Za bardzo mi nie pomagały ale sa pyszne
Co do herbaty z mlekiem to mit.Lepiej napić się samego mleka.
__________________
Jak się dba-tak się ma
buziaczka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 20:54   #4
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142
Dot.: Zanikająca laktacja

możesz jeszcze spróbować mlekopędnej herbaty herbapolu ja ja piłam ale do końca nie wiem czy działała-trudno stwierdzić
__________________
...z "głupcem" nad przepaścią nie tańcz, z "eremitą" o mądrości nie walcz...
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 21:21   #5
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Zanikająca laktacja

Przede wszystkim przystawiać często, zwlaszcza w nocy. Również polecam środek mlekopędny z herbapolu. Bardzo rozgrzewa organizm co pomaga w produkcji mleka. Herbata z mlekiem ma podobne działanie, ja lubiłam ale nie każdy sobie chwali.
Jedyne co mnie zastanawia to woda, mnie już w szpitalu położne sugerowały bym nie piła jej zbyt dużo jeśli chcę karmić.
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 21:26   #6
Kasia_L
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Wiadomości: 1 053
Post Dot.: Zanikająca laktacja

Nie wiem jak wygląda sprawa doradców laktacyjnych w UK, ale moim zdaniem warto byłoby się z takowym skontaktować.

Jak wiadomo, mleko wytwarza się niejako pod potrzeby dziecka. To ono ssąc daje sygnał do wytwarzania się odpowiedniej (mniejszej lub większej) ilości pokarmu. Mniej ssie, mniej mleka będzie za czas jakiś, częściej ssie - mleka powinno być więcej. W szpitalu w którym rodziłam doradca laktacyjny sugerował by przystawiać, przystawiać i jeszcze raz przystawiać dziecko do piersi, ssak to najlepszy pobudzacz produkcji. A kryzysy się zdarzają, jednak warto zawalczyć by je przetrwać. Ponoć znaczenie ma też technika ssania malca, bo może ssać mniej lub bardziej efektywnie, a tym samym zmniejszać lub zwiększać laktację.
A tu coś o karmieniu piersią http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/...as=2&startsz=x
__________________
Nagle zrobiło się Jagodowo
Kasia_L jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 21:26   #7
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Zanikająca laktacja

przystawiać dziecko jak najczęściej choćby miało pociumkać 3 min...

najlepiej by na kazde karmienie zaliczało obie piersi.. zawsze karmienie zaczynajcie od tej piersi która porzednio kończyliście..


edit ja pije min 2,5 litrawody dziennie i to ma wpływ na moje smopoczucie a nie na jakość czy ilość mleka...

Edytowane przez scorpionec
Czas edycji: 2009-07-13 o 21:28
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-07-13, 22:24   #8
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Dot.: Zanikająca laktacja

Hmm... w dzień karmię małego dosyć często, bo sam się tego domaga, czasem nawet co godzinę. W nocy natomiast jest gorzej, bo on przesypia 8 godzin, od 20.00 do ok. 4 rano. Myślicie, że powinnam go wybudzać na karmienie?? On też tak miał, jak byłam w ciąży - w dzień aktywny, w nocy spał.
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 03:38   #9
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Dot.: Zanikająca laktacja

Cytat:
Napisane przez Kasia_L Pokaż wiadomość
Nie wiem jak wygląda sprawa doradców laktacyjnych w UK, ale moim zdaniem warto byłoby się z takowym skontaktować.
Z doradcą laktacyjnym miałam kontakt tylko jeden raz - po porodzie. Potem prowadziły mnie położne i health visitors, to również świetnie wyszkolony personel, jeżeli chodzi o karmienie piersią. Dzięki nim na przykład karmię bezboleśnie. Na początku bolały mnie sutki i położne w kółko do skutku kazały mi odrywać małego od piersi i przystawiać tak, by dobrze złapał pierś, aż się oboje nauczyliśmy.
Wracając do tematu, na dzisiaj mam umówione spotkanie z heath visitor, dam znać, co mi powie.
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 06:41   #10
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Zanikająca laktacja

Cytat:
Napisane przez kotikaa Pokaż wiadomość
Hmm... w dzień karmię małego dosyć często, bo sam się tego domaga, czasem nawet co godzinę. W nocy natomiast jest gorzej, bo on przesypia 8 godzin, od 20.00 do ok. 4 rano. Myślicie, że powinnam go wybudzać na karmienie?? On też tak miał, jak byłam w ciąży - w dzień aktywny, w nocy spał.
nie budź go w nocy..jak spi tzn ze nie jest głodny.. moja malutka tez szybko zaczeła przesypiać nocki (w wieku 2 miecy spala 12h)...polozna kazala mi budzić co 3h..alekarz stwierdzil ze szybko rośnie i nie ma takiej potrzeby

spróbuj niczym nie dokarmiać tylko podawac swoje mleko.. po kilku dniach bedzie oki.. jesli boisz sie ze nie starczy tego co masz w piersiach na początku..jak maly pójdzie spać to ty po ok 2h od ostaniego karmienia sciagnij troche mleka by bylo awaryjne na następny dzień
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 08:44   #11
anja00
Raczkowanie
 
Avatar anja00
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 329
Dot.: Zanikająca laktacja

Hej, to jak Twój dzidziuś śpi w nocy, to może spróbuj pobudzić laktację odciągając pokarm np ok 24? O tym nocnym karmieniu słyszałam od kilku położnych i w necie tez znalazłam. Pani z pogotowia laktacyjnego, która u mnie była (miałam problem z przystawieniem) tez to powtarzała - noc bardzo ważna.
anja00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-14, 11:03   #12
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Dot.: Zanikająca laktacja

Odciągałam zawsze po karmieniu, ale macie rację z tym nocnym ściąganiem. Będę to robić także przed spaniem, to może faktycznie polepszyć sprawę .
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 11:32   #13
anja00
Raczkowanie
 
Avatar anja00
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 329
Dot.: Zanikająca laktacja

Trzymam kciuki by się udało. To nocne odciąganie trochę jest uciążliwe, zwłaszcza, gdy dzidzia już śpi i my też - trzeba się wybudzić i machać ręką ( ja miałam laktator ręczny - chwalę sobie.) Nie raz było tak, że mis ię okropnie nie chciało i próbowałam przeciągac np o godzinkę, ale wtedy budziłam się z obolałymi już piersiami i musiałąm szybko nadrabiać...Czasami mąż mi pomagał
Najgorsze było to, że ten dźwięk zasysania, powtarzyny przy każdym machnięciu ręką był taki monotonny, kojący, usypiający
Jednak nie żałuję, bo dzięki temu miałąm na rano dużą butlę mleka dla synka
anja00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 13:19   #14
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Dot.: Zanikająca laktacja

Cytat:
Napisane przez Kasia_L Pokaż wiadomość
Kasia_L dzięki za bardzo ciekawy artykuł ! Rozwiał kilka moich wątpliwości, zwłaszcza o miękkich piersiach w dzień
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 14:45   #15
iwcia dens
Rozeznanie
 
Avatar iwcia dens
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Stawiguda
Wiadomości: 673
GG do iwcia dens
Dot.: Zanikająca laktacja

witam! chyba przechodze to samo co Ty teraz i moj doradca powiedzial ze jest to kryzys laktacyjny, ktory pojawia sie w 3 i 6 tyg oraz w 3,6,9 miesiacu. dzieciatko szybko rosnie i mleczka jest mu za malo wiec trzeba pobudzic laktacje by nadgonila za maluchem.wiec po kazdym karmieniu odciagam mleko laktatorem- choc w moim przypadku sa to minimalne ilosci, malucha przystawiam jak najczescie.

Cytat:
Napisane przez kotikaa Pokaż wiadomość
Hmm... w dzień karmię małego dosyć często, bo sam się tego domaga, czasem nawet co godzinę. W nocy natomiast jest gorzej, bo on przesypia 8 godzin, od 20.00 do ok. 4 rano. Myślicie, że powinnam go wybudzać na karmienie?? On też tak miał, jak byłam w ciąży - w dzień aktywny, w nocy spał.
i mi doradca powiedziala zeby nie dawac maluchowi przespac dluzej niz4-5 godz od ostatniego karmienia-ja sie do tych rad stosuje, pije tez herbatke hipp i ostatnio karmi-ale ono ponoc nie pomaga.
a jszcze jesli chodzi o te wybudzanie - to jezeli Twoje dzieciatko przybiera prawidlowo to pewnie nie ma takiej potrzeby, mj maly swiruje przy cycu bo mu za malo mlecka leci i do tego ma slaby przyrost wagowy, dlatego mi zalecono wybudzac i karmic bo mleko nocne jest bardziej kaloryczne!!

---------- Dopisano o 15:45 ---------- Poprzedni post napisano o 15:40 ----------

spróbuj niczym nie dokarmiać tylko podawac swoje mleko.. po kilku dniach bedzie oki.. jesli boisz sie ze nie starczy tego co masz w piersiach na początku..jak maly pójdzie spać to ty po ok 2h od ostaniego karmienia sciagnij troche mleka by bylo awaryjne na następny dzień[/QUOTE]

a i dodam ze tez walcze by nie dokarmiac malego ale momentami wymiekam, daje nam czas do piatku na ustabilizowanie tej laktacji, bo lekko a nie jest a i mysl o tym ze dzieciatko glodne moze byc....
a doradca mi jeszcze doradzila by kupic lek homeopatyczny ricinus communis5ch i brac po 5 granulek pod jezyk 2 razy dziennie prez 3 tygodnie na pobudzenie aktacji.
iwcia dens jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 16:04   #16
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Dot.: Zanikająca laktacja

Fakt, lekko nie jest. Miejmy nadzieję, że ten kryzys szybko minie. Zauważyłam, że regularne odciąganie mleka trochę pomaga, laktacja jakby nieco lepsza, ale małemu i tak to nie wystarcza, to straszny głodomór jest i w dzień je dużo i często . Szybko rośnie i przybiera na wadze, więc chyba mu nie szkodzi, że przesypia 8 godzin bez karmienia. W dzień to nadrabia, ...a ja przestaję wyrabiać

---------- Dopisano o 16:04 ---------- Poprzedni post napisano o 16:02 ----------

Cytat:
Napisane przez iwcia dens Pokaż wiadomość
witam! chyba przechodze to samo co Ty teraz i moj doradca powiedzial ze jest to kryzys laktacyjny
Trzymam kciuki również za ciebie, by kryzys szybko się skończył
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 21:14   #17
Kasia_L
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Wiadomości: 1 053
Post Dot.: Zanikająca laktacja

Cytat:
Napisane przez kotikaa Pokaż wiadomość
Kasia_L dzięki za bardzo ciekawy artykuł ! Rozwiał kilka moich wątpliwości, zwłaszcza o miękkich piersiach w dzień
Sama zaczynając karmić i słysząc "rady" różnorakie od wszechwiedzących przekopałam net, posłuchałam tego co mają do powiedzenia właściwi doradcy i tym sposobem karmię do dziś czyli już ponad 5 miesięcy. A wątpliwości miałam wiele. Na szczęście da się trochę poczytać. Ja niektóre artykuły czytałam po kilkanaście razy, żeby sobie do głowy wbić że jest tak a nie inaczej. Te miękkie piersi to może być niezła zmyłka, nie? Wyglądają jakby były zwyczajnie, a tam rzeka mleka płynie.

A i dobrze, że miałaś kogoś kto pomógł właściwie dziecko przystawić. To ważne.

Powodzenia
__________________
Nagle zrobiło się Jagodowo
Kasia_L jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-14, 22:25   #18
KlumciaPlumcia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 27
Dot.: Zanikająca laktacja

może to po prostu kryzys mleczny ? aby go przetrzymać i zwalczyć należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. W nocy nie wybudzaj. Jak dziecko chce jeść na spiąco to przystawiaj, a jak nie to ściągaj laktatorem. w takim przypadku najlepszy będzie elektryczny, skoro mleka mało. Mój spał i jadł więc akurat z laktatorem się nie bawiłam, ale wiem co to znaczy spadek produkcji mleka. Na szczęście nie z takimi problemami sobie człowiek radził. Karmię nadal (7,5 miesiąca) więc wiem co mówie
KlumciaPlumcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-16, 11:16   #19
kotikaa
Raczkowanie
 
Avatar kotikaa
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: UK / Kraków
Wiadomości: 244
Dot.: Zanikająca laktacja

Miałam wczoraj spotkanie z doradcą laktacyjnym. Otóż okazało się, że całej sytuacji był winien prawdopodobnie okres, który mi się już pojawił na nowo . W trakcie okresu produkcja mleka zmniejsza się, zminia się także jego smak (za sprawą hormonów) i dziecko może marudzić przy jedzeniu, a nawet odrzucać jedną albo obie piersi. Po zakończeniu okresu laktacja znowu normuje się i tak też się stało w moim przypadku (wczoraj) .
Poza tym okres mógł się faktycznie nałożyć na kryzys laktacyjny, bo mój synek szybko rośnie i sporo przybiera na wadze. Mój organizm musiał poprostu dostosować laktację do nowego zapotrzebowania dziecka na mleko.

Z mojego ostatniego kilkudniowego doświadczenia potwiedzam, że częste odciąganie pokarmu lub częste przystawianie dziecka do piersi rzeczywiście stymuluje laktację i dzidziuś też jest spokojniejszy, jak często pije

Cieszę się, że najgorsze (mam nadzieję) mam już za sobą . Dziękuję wam za wsparcie i odpowiedzi .
kotikaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-16, 21:53   #20
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Zanikająca laktacja

Cytat:
Napisane przez kotikaa Pokaż wiadomość

Cieszę się, że najgorsze (mam nadzieję) mam już za sobą .
Świetnie powodzenia!
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:53.