Kto widzial Pianistę ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2003-03-24, 21:22   #1
aggie
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2002-08
Wiadomości: 846
GG do aggie

Kto widzial Pianistę ?


Ja widzialam ten film juz dawno i musze przyznac ze wrocilam strasznie wzruszona i poruszona. Totalnie. Calkowicie. Nawet teraz jak ogladam jakies zdjecia, czy krotkie fragmety filmu w TV, to czuje sie naprawde gleboko tym poruszona.
Film jest fantastyczny i bardzo sie ciesze, ze dostal 3 oskary.. jest za co !
A jak ktos jeszcze nie widzial, to polecam bardzo mocno !
Chyba jescze zaden film nie oddzialywal na mnie w ten sposob..
aggie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-03-24, 22:13   #2
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Re: kto widzial pianiste ?

Ja tez widzilam. Wspanialy,wzruszajacy, smutny film. Bardzo polecam. Wojna to najgorsze co moze czlowiek zrobic drugiemu czlowiekowi.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-03-24, 23:44   #3
Angelika
Rozeznanie
 
Avatar Angelika
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: lubuszanka
Wiadomości: 929
Re: kto widzial pianiste ?

Rzeczywiście niesamowity film...! Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że jest lepszy od Listy Schindlera. Bardzo sie zdziwiłam, że nie dostał Oskara za najlepszy film, tylko Chicago! Pianista o tysiąc razy bardziej zasługiwał. Polański dodał chyba wszelkich starań, aby nic nie odbiegało od rzeczywistości. Najbardziej wstrząsająca scena wg mnie to było z tym wózkiem inwalidzkim...
__________________
Blondes do it better...
Angelika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-03-25, 13:33   #4
aggie
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2002-08
Wiadomości: 846
GG do aggie
Re: kto widzial pianiste ?

Ojej tak.. ta scena byla straszna. w ogole wiele scen jest straszliwie brutalnych.. i o to chyba wlasnie chodzilo, zeby jak najwierniej oddac to co sie dzialo podczas wojny.. przyznam, ze mialam momentami lzy w oczach, tak bylam poruszona. albo jeszcze scena jak zolnierze w gettcie chamsko i bez skrupolow rozstrzeliwali pracownikow..
jak znajde chwilke czasu pewno ogladne sobie go jeszcze raz. naprawde cos niesamowity, jak Angela powiedziala, film..

ps. kto nie widzial niech go prredko zobaczy ! [img]icons/icon7.gif[/img]
aggie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-03-25, 13:55   #5
madlen1013
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 2
Re: kto widzial pianiste ?

mi najbardziej utkwiła w pamięci scena z puszką ogórków, co ten człowiek musiał przeżywać kiedy podniósł głowę i zobaczył przed sobą Niemca???
madlen1013 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-03-25, 14:24   #6
marghot
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 239
GG do marghot
Re: kto widzial pianiste ?

Ja przed obejrzeniem filmu czytałam książkę i muszę powiedzieć, że to właśnei słowo pisane wywarło na mnie większe wrażenia aniżeli obraz.
marghot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-03-25, 16:00   #7
Alexis
Raczkowanie
 
Avatar Alexis
 
Zarejestrowany: 2002-05
Wiadomości: 159
Re: kto widzial pianiste ?

Ja też oglądałam i niesamowicie wzruszył mnie ten film.Bardzo dobrze swoją rolę zagrał Adrien Brody,jakby przeżył wojnę.A najbardziej zapadła mi w pamięci chwila rozłąki głównego bohatera z rodziną.Jak najbardziej Polański zasłużył sobie na Oskara.
Alexis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2003-12-23, 11:55   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
pianista:(

obejrzałam wczoraj Pianistę i proszę abyscie nie oglądały tego filmu przed świętami.
nie moge przestać o nim mysleć.
film pieknie zrobiony szkoda tylko ,że zdarzenia w nim przedstawione to nie s-f.
pzdr.
paula
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 12:08   #9
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: pianista:(

oglądałam światową premierę Pianisty [a co! pochwalę się!] spłakałam się jak głupia.. zamoczyłam sobie cały sweter.. i przez 3 noce miałam niepokojące sny.. ostatnio obejrzałam jeszcze raz ten film [w telewizji] i też bardzo płakałam.. ale to już nie to samo co w kinie [zresztą teraz wiedziałam za wczasu kiedy odwrócić głowę]..
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 12:22   #10
koko
Zakorzenienie
 
Avatar koko
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 3 637
GG do koko
Re: pianista:(

ja jeszcze nie widziałam filmu, ale czytałam książkę-robi wrażenie.myślę że to powinna być lektura obowiązkowa dla dzisiejszej zblazowanej, nastawionej na konsumpcję i nie mającej pojęcia o niczym, łącznie z przeszłością dziadków młodzieży.
koko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 12:33   #11
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: pianista:(

Ja oglądałąm film w kinie Ponieważ bardzo rzadko płaczę na filmach, byłam w szoku, bo temu udało się mnie poruszyć. Może dlatego, że to właśnie nie s-f
Film piękny po prostu. Pamiętam, że siedziałam z zapartym tchem, myślałam o nim potem przez kilka dni, co naprawdę się rzadko zdarza. Zazwyczaj wychodzi się z kina i już się nie pamięta co się obejżało.
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-12-23, 13:06   #12
lejka
Zakorzenienie
 
Avatar lejka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 419
Re: pianista:(

Ja miałam iść w zeszłym roku z klasą. Cała szkoła była, oprócz naszej klasy, bo jak my staraliśmy się o pozwolenie, to dyrektorka stwierdziła (rychło w czas...) że to nie jest film na nas, że powinni nas najpierw przygotować. I ja się cieszyłam, że nie poszliśmy. Bo bałam się tego filmu panicznie.

Miałam taką kochaną panią w podstawówce... W pierwszej klasie opowiedziała nam ze szczegółami, co robili ludziom w obozach. Zaczęłam panicznie bać się tego tematu... A rok później przeczytałam w jakimś bzdurnym pisemku, że Nostradamus przewidział 3 wojnę na lipiec któregoś tam roku... Jakie ja miałam fobie! Liczyłam lata, miesiące i dni do tego lipca. Przez głupotę tej pani straciłam z połowę beztroskiego dzieciństwa, potrafiłam pół godziny stać i coś wygładzać, bo wydwało mi się, że inaczej będzie wojna... Idiotyczne, prawda? Tak, tylko że dla dziesięciolatki nie było to idiotyczne. Rodzice zauważyli moje dziwne przyzwyczajenia, głupie zabobony, mnniejsza jakie, nie chcę tego wspominać, ale nie wiedzieli z czego się biorą. Ze strachu! A dlaczego tak się bałam? Bo miałam przed oczami to, o czym nam opowiadała nasza pani... Zawsze już chyba będę się bać tego tematu. Wprawdzie fobii już takich nie mam, trochę mi tylko z nich zostało, ale już nie w temacie wojny... Ale nie wiem, jak bym zniosła spotkanie z tą książką czy filmem.

Dlatego, Koko, wybacz, ale zblazowana młodzież w postaci Lejki nie zobaczy tego filmu, bo nie chce sobie zmarnować kolejnych kilku lat życia. Zostałam uświadomiona aż za dobrze, tylko za wcześnie... Nie wiem, może to wina mojej słabej psychiki, inni nie przeżyli tego aż tak. Ale mam niewypowiedziany żal do tej nauczycielki.
lejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 13:13   #13
Estella
Zakorzenienie
 
Avatar Estella
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 8 314
Re: pianista:(

To chyba pierwszy film w ktorym zostaly wykorzystane wszystkie motywy i watki z ksiazki.
Ale na mnie zrobil srednie wrazenie,jakos nie bylam nim zachwycona.
Zdecydowanie wole czytac ksiakzi z obozow koncenttracyjnych.

Teraz w skzole przerabiamy na polskim wojne i okupacje.Ksiazki owszem przeczytalam,ale jakos zle sie czuje na tych lekcjach,jak musze napisac wypracowanie,to jest dla mnie takie obdzieranie ze wspomnien?moze nie,ale tak jakos nie jestem w stanie wysiedziec i sluchac jak polowa mojej klasy wogole nie wie o co chodzi.
Zreszta zle utowry sa wybierane do omowiania-'Inny swiat'-kilka lat temu bylam zachwycona ta ksiazka,teraz jak ja przeczytalam po raz drugi,pwiedzmy ze malo zrozumialam-zdania,slowa rosyjskie wogole nie sa przetlumaczone,i on podchodzi raczej od strony psychologicznej.

Polecam Grzesiuka'Piec lat kacetu'.

nie martwcie sie,to juz za nami
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]

Każde przeżyte życie po części składa się z tego, czego nie zrobiło się albo nie powiedziało w jedynym właściwym momencie.
Siegfried Obermeier
Estella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 13:34   #14
lejka
Zakorzenienie
 
Avatar lejka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 419
Re: pianista:(

Taaak, lekcje... W czwartej klasie udawałam chorą, żeby tylko nie iść na historię, jak miało być o tej wojnie.

Może jestem do niczego, ale nie potrafię obcować z takim okrucieństwem.
lejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 14:38   #15
waris
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-09
Wiadomości: 14
Re: pianista:(

Film ogladalam razem z klasa w kinie... tez plakalam... w tym roku na fakultecie z polskiego omawialismy te ksiazke... w ogole w klasie IV omawiamy duzo ksiazek dotyczacych wojny...
waris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 20:25   #16
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Re: pianista:(

Ja miałam iść na Pianiste do kina jak tylko film wszedł do kin-niestety nie wypaliło.Póżniej stwierdziłam,że wyporzyczę kasetę-też jakoś nie wypaliło.W końcu specjalnie kupiłam Gale z filmem Pianista na dvd.Mam nadzieję, że uda mi się go w końcu zobaczyć i że nie będę rozczarowana.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-23, 20:33   #17
dziewczyna
Zakorzenienie
 
Avatar dziewczyna
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 29 946
Re: pianista:(

Ja jeszcze nie widziałam filmu (nie wiem czemu). Ale pamiętam jak polonistka przez całą maturalną klasę wypominała nam fakt nieobejrzenia filmu pytając zawsze z głupim uśmieszkiem czy ktoś obejrzał film. Wrrrr.
dziewczyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-24, 10:18   #18
Lee
Wtajemniczenie
 
Avatar Lee
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 2 121
Re: pianista:(

nie bede orginalna.
Obejrzałam ten film na premierze w moim kinie...z całą klasą. Płakałam cały film, najbardziej w drastycznych momentach, zdarzało mi sie nawet krzyknąć z przerażenia (motyw z dziadkiem na wózku inwalidzkim)
nie moge zapomniec tych pustych spojrzeń moich kolegów... długo o tym myślałam, nie umialam zasnąć w nocy....
cieszze sie,ze ten film powstał i nic więcej nie napisze.
__________________
if i'm not wasted, then the day is.
Lee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-25, 10:01   #19
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Re: pianista:(

Obejrzałam wczoraj ten film.
Poruszający,dający wiele do myślenia,pokazujący jak wielka może być wola życia.
Aż trudno uwierzyć,że kiedyś miały miejsce takie wydarzenia.Przykro się robi,że człowiek istota podobno obdażona rozumem jest zdolny do takich okrucieństw.Jest to chyba jedyny obraz, który pokazuje stosunki panujące w gettcie-przedstawia szereg zachowań ludzkich w ekstremalnych warunkach.
To dobrze, że tak wartościoy film został doceniony i nagrodzony, nie znikł w tłumie amerykańskiej szmiry.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-12-25, 10:46   #20
superka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2002-09
Wiadomości: 738
Re: pianista:(

koko napisał(a):
> ja jeszcze nie widziałam filmu, ale czytałam książkę-robi wrażenie.myślę że to powinna być lektura obowiązkowa dla dzisiejszej zblazowanej, nastawionej na konsumpcję i nie mającej pojęcia o niczym, łącznie z przeszłością dziadków młodzieży.

Wiesz Koko, ja nie widziałam jeszcze tego filmu, ani nie czytałam książki, ale z tematyką jestem obeznana i wierz mi: zblazowana młodzież przerabia poruszone w nim kwestie przez całą IV klasę liceum (czy III teraz, nie wiem) i choć nie widziałam filmu to trudno mi sobie wyobrazić by przerabiane w szkole lektury związane z tematyką wojenną, obozami śmierci, Gettem był mniej poruszające. Nie sądze więc, by polskiej młodzieży należała się dodatkowa edukacja. Przesłanie filmu jest nowością raczej dla starszych pokoleń, które ani tego same nie doświadczyły, ani nie załapały się na naukę w szkole.
superka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-25, 11:39   #21
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: pianista:(

lejka napisał(a):
> Może jestem do niczego, ale nie potrafię obcować z takim okrucieństwem.

Malutka, tego nie należy się bać, należy pamiętać i przekazywać tę pamięć dalej, żeby nie powtórzyło się nigdy. Bo człowieczeństwo to pamięć wydarzeń, które dotykały naszych rodziców, dziadków, pradziadków i kolejne pokolenia, które juz dawno odeszły. To boli, ale jest ważne.

A Grzesiuka "Pięć lat kacetu" jest jedną z najlepszych ksiażek o obozach koncentracyjnych, jaką czytałam. Pokazuje, jak można zachować w sobie człowieka nawet w nieludzkich warunkach.

Z podobnej tematyki polecam też "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej, kuzynki Romana Polańskiego.

__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-25, 12:05   #22
Szarada
Zakorzenienie
 
Avatar Szarada
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 5 138
Re: pianista:(

Oglądałam w kinie około rok temu. Film jest doskonały, to naprawdę rzadkość, umieć opowiedzieć o takich wydarzeniach bez krztyny lukrowanej ckliwości, która na pewno przydarzyłaby się, gdyby ten film powstał w Hollywood.

Faktycznie, Wigilia nie jest odpowiednim czasem na oglądanie "Pianisty", a i osobom w dołku odradzam w ogóle oglądanie go, dopóki z niego nie wyjdą.
Szarada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-12-25, 19:36   #23
Estella
Zakorzenienie
 
Avatar Estella
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 8 314
Re: pianista:(

Nooo Grzesiuk jest super,cala ksiazka jest o tym jak unikac pracy
A ksiazka Ligockiej tz jest niezla.
No coz,filmy mnie jakos nie ruszaja,jedyny moment w ktorym zrobilo mi sie smutno to bylo wyrzucenie tego dziadka przez okno.
Ksiazka tez malo wzruszajaca.
Znam duzo lepsze..no coz,mysle ze dziwki swojej muzyce,rozslawil tez swoja ksiazke

Lejka nie smuc sie,ja kiedys tez sie balam

Ps.Babciu a czytalas 'Dymy nad Birkenau'Szmaglewskiej?
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]

Każde przeżyte życie po części składa się z tego, czego nie zrobiło się albo nie powiedziało w jedynym właściwym momencie.
Siegfried Obermeier
Estella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-15, 11:45   #24
blo
Raczkowanie
 
Avatar blo
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 274
Re: pianista:(

przegladam sobie tak stare watki
wtracajac swoje 3 groszee jak podobał Wam sie pianista to
proponuje obejrzec "wróg u bram" to dopiero film Pianista sie nie umywa...
blo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-24, 13:40   #25
koko
Zakorzenienie
 
Avatar koko
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 3 637
GG do koko
Re: pianista:(

a czytał ktoś "mausa"?
rewelacja.
koko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-24, 14:25   #26
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: pianista:(

dla mnie też Maus to rewelacja, bardzo mi sie podobał, choć nie sposób odmówić mu kontrowersyjności wielu rozwiązań.
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-24, 16:20   #27
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Re: pianista:(

Nie wiem czy to o tego Mausa chodzi,ale gdzieś wyczytałam ,że jest antypolski.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-24, 17:39   #28
koko
Zakorzenienie
 
Avatar koko
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 3 637
GG do koko
Re: pianista:(

chodzi o mausa-komiks napisany i narysowany przez arta szpigelmana.
niektórzy mieli pretensje , że narysował polaków jako świnie(każdy naród to inne zwierzątko).ale on twierdzi, że wybór zwierzęcia symbolizującego polaków, to był przypadek.
koko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-24, 18:22   #29
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Re: pianista:(

A no właśnie o to chodziło.Jakoś w ten "przypadek" to ja nie wierze.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-24, 18:38   #30
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: Polacy jako świnie?!?

cosma napisał(a):
> A no właśnie o to chodziło.Jakoś w ten "przypadek" to ja nie wierze.

Ja też w takie przypadki nie wierzę. Zresztą stworzenie komiksu trwa na tyle długo, że można znaleźć czas na refleksję o tym jak pewne rzeczy mogą zostać odebrane.

__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:50.