co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-13, 00:19   #1
juz nie mam pomyslow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 19
Angry

co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?


Przejdę do konkretów. Dałam się nabrać oszuście. Odpowiedziałam na maila ,,pracodawcy" i podałam swoje dane. Potrzebne były do spisania rzekomej umowy. Co mam zrobić, by móc uchronić się przed przykrymi skutkami mojej nieostrożności?

Bardzo proszę o odpowiedź i oszczędzenie sobie komentarzy na temat mojego postępowania. Wiem, że było to idiotyczne, jednak nic nie wskazywało na oszustwo. Podane były realne dane istniejącej firmy, a że szukam pierwszej pracy, nie byłam przygotowana na, tak często występujące (czego już jestem świadoma), kłamliwe oferty.

Dane, które udostępniłam:
,,1. pierwsze imię
2. drugie imię
3. nazwisko
4. adres zameldowania (ulica, numer, kod pocztowy, miasto)
5. adres zamieszkania (potrzebny do przesłania umowy)

6. numer Państwa (nie może być to konto osoby trzeciej ani np;wspólne z mężem lub żoną)
konta osobistego oraz nazwa banku (proszę dokładnie sprawdzić poprawność
wprowadzonego numeru)


7. Dane potrzebne do umowy zlecenie oraz weryfikacji Państwa osoby:

a) data i miejsce urodzenia (dzień-miesiąc-rok- miejsce)
b) numer pesel
C) nazwisko panieńskie matki
d) seria i numer ważności dowodu (np: AAA XXXXXX)
e) data ważności dowodu osobistego (dzień-miesiąc-rok)
f) imię matki i ojca
g) numer telefonu


8. Dane informacyjne pozwalające nam dostsować materiały przesyłane do Państwa:

a) wykształcenie
b) obecnie lub poprzednio wykonywana praca
c) czas w godzinach dziennie jaki Państwo mogą przeznaczyć na pracę
d) znajomość języków obcych ( jeśli nie znasz -wpisz brak)
e) czy jest Pan/Pani zarejestrowna w UP "
juz nie mam pomyslow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 00:35   #2
GrumpyCat
Wredny kotecek
 
Avatar GrumpyCat
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 11 250
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

No to ładny bigos.... w życiu nie podałabym pełnych danych przez internet ch* wie komu, bo domyślam się że na żadnej rozmowie nie byłaś? Bez rozmowy chcieli zatrudnić? Teraz to już raczej nic nie zrobisz ale miałabym pietra na twoim miejscu, teraz z tymi danymi moga zrobić co chcą

Edytowane przez GrumpyCat
Czas edycji: 2014-01-13 o 00:38
GrumpyCat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 00:41   #3
ewka5891
Zakorzenienie
 
Avatar ewka5891
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 4 422
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez juz nie mam pomyslow Pokaż wiadomość
Przejdę do konkretów. Dałam się nabrać oszuście. Odpowiedziałam na maila ,,pracodawcy" i podałam swoje dane. Potrzebne były do spisania rzekomej umowy. Co mam zrobić, by móc uchronić się przed przykrymi skutkami mojej nieostrożności?

Bardzo proszę o odpowiedź i oszczędzenie sobie komentarzy na temat mojego postępowania. Wiem, że było to idiotyczne, jednak nic nie wskazywało na oszustwo. Podane były realne dane istniejącej firmy, a że szukam pierwszej pracy, nie byłam przygotowana na, tak często występujące (czego już jestem świadoma), kłamliwe oferty.

Dane, które udostępniłam:
,,1. pierwsze imię
2. drugie imię
3. nazwisko
4. adres zameldowania (ulica, numer, kod pocztowy, miasto)
5. adres zamieszkania (potrzebny do przesłania umowy)

6. numer Państwa (nie może być to konto osoby trzeciej ani np;wspólne z mężem lub żoną)
konta osobistego oraz nazwa banku (proszę dokładnie sprawdzić poprawność
wprowadzonego numeru)


7. Dane potrzebne do umowy zlecenie oraz weryfikacji Państwa osoby:

a) data i miejsce urodzenia (dzień-miesiąc-rok- miejsce)
b) numer pesel
C) nazwisko panieńskie matki
d) seria i numer ważności dowodu (np: AAA XXXXXX)
e) data ważności dowodu osobistego (dzień-miesiąc-rok)
f) imię matki i ojca
g) numer telefonu


8. Dane informacyjne pozwalające nam dostsować materiały przesyłane do Państwa:

a) wykształcenie
b) obecnie lub poprzednio wykonywana praca
c) czas w godzinach dziennie jaki Państwo mogą przeznaczyć na pracę
d) znajomość języków obcych ( jeśli nie znasz -wpisz brak)
e) czy jest Pan/Pani zarejestrowna w UP "
W mailu podalas te wszystkie dane? Ile Ty masz lat?
Na Twoim miejscu wymieniłabym dowód osobisty na nowy. Nigdy nie wiadomo czy jakiegos kredytu nie wezmą na Ciebie czy cos innego.

Moze podaj namiary na tych oszustów, aby ostrzec inne osoby szukające pracy
__________________
http://suwaczki.maluchy.pl/li-60657.png



Synek


"Wędrówką jedną życie jest człowieka..."
ewka5891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 01:27   #4
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Może idź na policję na wszelki wypadek, powiedz to wszystko co tu napisałaś , może ci poradzą co zrobić dalej.
Na te dane może być wzięty kredyt, chwilówka albo jakaś umowa kupna sprzedaży podpisana.
Uważaj bardzo aby nie zgubić dowodu, nie dać się z niego okraść, uważaj na klucze do mieszkania.
Może tak jak już dostałaś radę warto zmienić dowód i numer konta w banku.
Nie przyjmuj żadnych przesyłek o których nic nie wiesz, nie zamawiałaś.

Edytowane przez grubella
Czas edycji: 2014-01-13 o 01:29
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 01:46   #5
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez juz nie mam pomyslow Pokaż wiadomość
Przejdę do konkretów. Dałam się nabrać oszuście. Odpowiedziałam na maila ,,pracodawcy" i podałam swoje dane. Potrzebne były do spisania rzekomej umowy. Co mam zrobić, by móc uchronić się przed przykrymi skutkami mojej nieostrożności?

Bardzo proszę o odpowiedź i oszczędzenie sobie komentarzy na temat mojego postępowania. Wiem, że było to idiotyczne, jednak nic nie wskazywało na oszustwo. Podane były realne dane istniejącej firmy, a że szukam pierwszej pracy, nie byłam przygotowana na, tak często występujące (czego już jestem świadoma), kłamliwe oferty.
Co to znaczy: realne dane? Sprawdzałaś numer KRS i NIP? Sprawdziłaś, czy mail do kontaktu zgadza się z tym podanym na oficjalnej stronie? Sprawdziłaś, czy oficjalna strona jest stroną, a nie tylko podstawionym obrazkiem (z czymś takim osobiście się spotkałam)?

Tak czy siak, zgłoś na policję. Dla Ciebie niewielki wysiłek, niech ścigają skurczysynów. Przy okazji poproś o poradę prawną, powinni udzielić lub wskazać miejsce konsultacji.
Dobry jest pomysł z wymianą dowodu, natomiast, z tego co wiem: powinnaś poinformować bank, w którym masz konto o fakcie skradzenia Ci danych z dowodu, by uniemożliwić wzięcie kredytu na Twoje dane. Przeczytaj:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos..._zaplacic.html

Nawet jeśli nie masz konta, dopytałabym na policji (lub gdziekolwiek, gdzie uda Ci się uzyskać poradę prawną, może w UOKiK lub na forumprawne?) czy należy banki informować o fakcie wykradzenia danych. Chociaż z tego co wiem, banki nawet przy wnioskach o chwilówki przez internet żądają ksera dowodu osobistego, więc może akurat tym nie musisz się martwić?

Co nie zmienia faktu, że złodzieje Twoich danych mogą z nimi zrobić ogrom rzeczy, z których kredyt - chwilówka, to najmniejsze zło. Najbardziej prawdopodobne jest to, że wykorzystają Twoje dane jako tzw. "słupa" do nielegalnej działalności. Tak więc masz dziewczyno problem i dowiaduj się we wszystkich możliwych źródłach, jak się teraz z tego wykaraskać. Ja bym chyba poszła do poradę do prawnika i zapłaciła za info z pierwszej ręki.
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 02:06   #6
JossStone
Zakorzenienie
 
Avatar JossStone
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: somewhere over the rainbow ;)
Wiadomości: 5 727
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez GrumpyCat Pokaż wiadomość
No to ładny bigos.... w życiu nie podałabym pełnych danych przez internet ch* wie komu, bo domyślam się że na żadnej rozmowie nie byłaś? Bez rozmowy chcieli zatrudnić? Teraz to już raczej nic nie zrobisz ale miałabym pietra na twoim miejscu, teraz z tymi danymi moga zrobić co chcą
Ja pracuję dla kilku osób, mam umowę z nimi, a nigdy nie byłam na rozmowie praca zdalna, dane podawane mailem/ przez panel.
Ale z drugiej strony nie aż takie szczegółowe, a większość podawana dopiero podczas spisywania umowy
Na pewno idź na policję, oni ci powiedzą co robić.

Skąd autorko masz pewność, że to oszuści?
JossStone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 02:44   #7
juz nie mam pomyslow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 19
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

tak, wiem, wiem, ,,No to ładny bigos", ,,Ile Ty masz lat?" itd... Jestem cała roztrzęsiona i zła na siebie. Jedna z najgłupszych rzeczy, jakie zrobiłam. Ale czasu nie cofnę. Mam pewność, że to oszuści, wpisałam fragment dołączonego do wiadomości załącznika w wyszukiwarce, po czym wyskoczyły strony ostrzegające przed oszustami... Szkoda, że nie zrobiłam tego przed wysłaniem danych :/ Nie jestem jedyną naiwną, sporo osób się w to wplątało już jakiś czas temu. na szczęście nie zrobiłam przelewu, o którym też jest napisane w załączniku... Udam się na policję, mam nadzieję, że coś mi poradzą i wymienię dowód.


,,XXX sp. z o. o. zajmuje się redagowaniem, koretktą, tłumaczeniami tekstów z zakresu prac dydaktycznych, książek,opracowań, itp.


Praca oferowana Państwu polega na przepisywaniu materialów z książek, pism.
Materiały są do Państwa przesyłane w formie wiadomości e-mail na wcześniej podany adres w postraci plików pdf lub jpg.
Standardowo dokument ma wielkość ok 240 słów. Następnie otwierają Państwo otrzymay plik gdzie jest np; tekst
jednostronicowy i przepisują go Państwo do programu WORD, po przepisaniu odsyłają go Państwo do nas. My w terminie do 24 godzin od otrzymania materiału od Państwa przesyłamy na zweryfikowane konto środki za wykonaną pracę, a Państwo otrzymują kolejne materiały.

Stawka za jedną strone wynosi od 10 do 15 zł, podczas przesyłania do Państwa materiałów przy każdym z nich będzie widniała
informacja na jaką stawkę jest on wyceniony.Materialy są dostosowane stopniem trudności dla nowych pracowników.

Po pozytywnm rozpatrzeniu Państwa kandydatury oraz popawnej werfikacji Państwa danych (potwierdzenie zgodności danych z kwestionariusza
wraz z danymi przy dokonaniu przelewu weryfikacyjnego) otrzymują Państwo od nas umowę o pracę. Jest ona wysyłana pocztą zaraz po dokonaniu poprawnej weryfikacji przez Państwa (przelew).Można również podpisać umowę w naszym biurze po poprawnym
zakończeniu weryfikacji.
Na podpisanie i odesłanie do nas umowy lub rezygnacje - bez podawania przyczyny mają Państwo 7 dni.

Poniżej opisany proces rekrutacji który dla wygodny naszych przyszłych pracowników ograniczyliśmy do minimum.
Informacje jak podjać z nami współpracę,

1. należy przesłać do nas poprawnie wypełniony kwestioanriusz

2. po otrzymaniu poprawnego kwestionariusza przesyłamy Państwu dane do przelewu weryfikacyjnego dane osobowe ( ma to na celu
potwierdzenie iż dane tj (ADRES Państwa) które otrzymaliśmy w kwestionariuszu są zgodne z danymi z Pańtwa konta osobistego na które -będziemy przesyłać zarobione środki-jest to konieczne ze względu o dbałość i bezpieczeństwo Państwa danych).
Następnie należy wykonać przelew w kwocie 1 zł na dane które otrzymali Państwo od nas. ( kwota 1zł jest Państwu zwracana po dokonaniu przelewu).


4. Po dokonaniu poprawnego przelewu i zaksięgowaniu u nas informujemy Państwa o przyjęciu do naszej firmy i przesyłamy
listownie umowę (lub ustalamy termin spotkania w biurze w celu jej podpisania), gdy ją Państwo otrzymają rozpoczynamy
współpracę.



Z pracy można zrezygnować w dowolnej chwili po złożenie listownie lub drogą mailową wypowiedzenia- nie wiąże się to z żadnymi
konsekwencjami dla Państwa osoby, a środki zgromadzone do tej pory są automatycznie do Państwa przesyłane.


Dane firmy oraz adresowe:" i tu podane dane istniejącej, funkcjonującej firmy.





Dziękuję za Wasze komentarze (te przydatne...)

---------- Dopisano o 02:44 ---------- Poprzedni post napisano o 02:39 ----------

Czytam teraz tę wiadomość i sama nie mogę uwierzyć, że dałam się wciągnąć- mnóstwo błędów, podejrzane polecenia...
jak widać, za naiwność, niedoinformowanie i chęć znalezienia pracy, razem wzięte, trzeba czasami zapłacić...

Edytowane przez juz nie mam pomyslow
Czas edycji: 2014-01-13 o 02:49
juz nie mam pomyslow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-13, 03:26   #8
JossStone
Zakorzenienie
 
Avatar JossStone
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: somewhere over the rainbow ;)
Wiadomości: 5 727
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Polecenia wcale nie podejrzane, dziennie dostaję dziesiątki podobnych maili, a praca całkowicie legalna i nie ma żadnych oszustw... tylko ten przelew na złotówkę jest niepokojący. Bo to zazwyczaj pracodawca wykonuje taki przelew dla mnie, a nie ja dla niego.
JossStone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 03:57   #9
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez JossStone Pokaż wiadomość
Polecenia wcale nie podejrzane, dziennie dostaję dziesiątki podobnych maili, a praca całkowicie legalna i nie ma żadnych oszustw... tylko ten przelew na złotówkę jest niepokojący. Bo to zazwyczaj pracodawca wykonuje taki przelew dla mnie, a nie ja dla niego.
To jest bardzo niepokojące, czytalam kiedyś o czymś takim. I ostrzegano osoby aby nie wpłacały tej złotówki.Przez rachunek autorki mogą być transferowane pieniądze pochodzące z przestępstw.
I jeszcze było coś takiego"wysyłasz złotówkę =spłacasz kredyt".

Edytowane przez grubella
Czas edycji: 2014-01-13 o 03:58
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 06:58   #10
Anex
Rozeznanie
 
Avatar Anex
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: z domku
Wiadomości: 963
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez JossStone Pokaż wiadomość
Polecenia wcale nie podejrzane, dziennie dostaję dziesiątki podobnych maili, a praca całkowicie legalna i nie ma żadnych oszustw... tylko ten przelew na złotówkę jest niepokojący. Bo to zazwyczaj pracodawca wykonuje taki przelew dla mnie, a nie ja dla niego.
Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
To jest bardzo niepokojące, czytalam kiedyś o czymś takim. I ostrzegano osoby aby nie wpłacały tej złotówki.Przez rachunek autorki mogą być transferowane pieniądze pochodzące z przestępstw.
I jeszcze było coś takiego"wysyłasz złotówkę =spłacasz kredyt".
Taki przelew za złotówkę robiłam jak zakładałam konto w banku internetowym (aliorSync) bez podpisywania papierowej umowy i potwierdzałam tak swoje dane danymi z innego konta (z mBanku). Szykują sobie konto z twoimi danymi na przelew kredytu prawdopodobnie.
!!! Szybko na komisariat policji, wydrukuj wszystkie maile z tamtą firmą, na komisariacie powiedzą co masz zastrzec i gdzie !!!
Anex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 07:01   #11
starling_icold
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 19
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Przelew za dowolną kwotę nawet 1gr służy do sfinalizowania założenia konta w banku internetowym o podanym numerze, jest to potwierdzenie tożsamości i poprawności danych - tych które podałaś.

Jak widać chcieli na Twoje dane założyć konto, więc jeżeli nie przelałaś tych pieniędzy, możesz się nieco uspokoić.

Warto jednak zgłosić takie "ogłoszenie".
starling_icold jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-13, 08:11   #12
PaniPedagog
Szalony Kapelusznik
 
Avatar PaniPedagog
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1 739
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Może idź na policję na wszelki wypadek, powiedz to wszystko co tu napisałaś , może ci poradzą co zrobić dalej.
Na te dane może być wzięty kredyt, chwilówka albo jakaś umowa kupna sprzedaży podpisana.
Uważaj bardzo aby nie zgubić dowodu, nie dać się z niego okraść, uważaj na klucze do mieszkania.
Może tak jak już dostałaś radę warto zmienić dowód i numer konta w banku.
Nie przyjmuj żadnych przesyłek o których nic nie wiesz, nie zamawiałaś.
Apropo pogrubionego, rzuciło mi się w oczy konieczność podania adresu zameldowania i adresu zamieszkania - po co komuś adres zamieszkania do zleceń internetowych? Razem z podaniem godzin w jakich można pracować(Panie szefie w piątki do 15:00 nie mogę na uczelni wtedy jestem) Ja bym poszła na policję.


Cytat:
Napisane przez starling_icold Pokaż wiadomość
Przelew za dowolną kwotę nawet 1gr służy do sfinalizowania założenia konta w banku internetowym o podanym numerze, jest to potwierdzenie tożsamości i poprawności danych - tych które podałaś.

Jak widać chcieli na Twoje dane założyć konto, więc jeżeli nie przelałaś tych pieniędzy, możesz się nieco uspokoić.

Warto jednak zgłosić takie "ogłoszenie".
Tutaj jest jeszcze info, że ewentualne zlecenia w jakimś tam pliku itp - wirusik + dane konta bankowego?

---------- Dopisano o 08:11 ---------- Poprzedni post napisano o 08:10 ----------

plus - czy pracodawcy robi różnicę, że przelewa mi wypłate na wspólne konto z mezem? bo tu robi?
PaniPedagog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 11:47   #13
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Zgłoś sprawę na policję.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 11:58   #14
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez JossStone Pokaż wiadomość
Polecenia wcale nie podejrzane, dziennie dostaję dziesiątki podobnych maili, a praca całkowicie legalna i nie ma żadnych oszustw... tylko ten przelew na złotówkę jest niepokojący. Bo to zazwyczaj pracodawca wykonuje taki przelew dla mnie, a nie ja dla niego.
Na prawdę 15zł za stronę to nie podejrzane?
Śmierdzi na kilometr.

Przelew na złotówkę służy do dwóch celów:
1. założenie konta bankowego - wtedy mają Twoje dane i konto założone na Ciebie, kredyty, debety - wszystko stoi otworem
2. Wzięcie pożyczki, gdzie przelew jest dowodem na potwierdzenie Twojej tożsamości i jednocześnie rachunku, który nalezy obciązyć spłatą.

Dzięku boru, że nie zrobiłaś tego przelewu, bo na 100% wpędziłabyś się w długi. Mysle, że bez tego wiele zdziałać nie mogą, ale warto iść na policję i zgłosić sprawę, wyrobić nowy dowód oraz do banku, zablokować dowód osobisty.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 14:29   #15
juz nie mam pomyslow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 19
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Na prawdę 15zł za stronę to nie podejrzane?
Śmierdzi na kilometr.
Tak, podejrzane. Jak już napisałam, czasu niestety nie cofnę.

Byłam na komisariacie, dyżurny powiedział, że dopóki nic się nie stało (nie został na mnie wzięty kredyt itpitd.), czyli przed dokonaniem przez nich przestępstwa, policja nic nie może zrobić. No i że ja właściwie w tej sytuacji także nie mogę nic zdziałać... sama spytałam czy dobrze byłoby mi wymienić dowód, powiedział, że można... I poradził, żebym oczywiście zachowała maile i załączniki, w razie czego, będę miała jakieś dowody.
Jestem trochę spokojniejsza, dzięki temu, że byłam na policji. Teraz pewnie pozostaje mi wymienić dowód osobisty...

Edytowane przez juz nie mam pomyslow
Czas edycji: 2014-01-13 o 14:30
juz nie mam pomyslow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 14:46   #16
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez juz nie mam pomyslow Pokaż wiadomość
Tak, podejrzane. Jak już napisałam, czasu niestety nie cofnę.

Byłam na komisariacie, dyżurny powiedział, że dopóki nic się nie stało (nie został na mnie wzięty kredyt itpitd.), czyli przed dokonaniem przez nich przestępstwa, policja nic nie może zrobić. No i że ja właściwie w tej sytuacji także nie mogę nic zdziałać... sama spytałam czy dobrze byłoby mi wymienić dowód, powiedział, że można... I poradził, żebym oczywiście zachowała maile i załączniki, w razie czego, będę miała jakieś dowody.
Jestem trochę spokojniejsza, dzięki temu, że byłam na policji. Teraz pewnie pozostaje mi wymienić dowód osobisty...


Ja bym wymieniła nawet jeśli trzeba za niego zapłacić.

A swoją drogą do legalnych prac stacjonarnych też pracodawcy żądają takich samych informacji jakie od Ciebie wyłudzili.Nawet jeszcze więcej bo i zdjęcie potrzebne i ksero dowodu.
Tylko wpłacać nic nie trzeba.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 17:22   #17
84ona84
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 58
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

o rany co za bezmyślność.... najpierw trzeba wszystko sprawdzić a nie teraz lamentować
84ona84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 17:48   #18
juz nie mam pomyslow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 19
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez 84ona84 Pokaż wiadomość
o rany co za bezmyślność.... najpierw trzeba wszystko sprawdzić a nie teraz lamentować
aha.
juz nie mam pomyslow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 18:26   #19
anna_wawa
Rozeznanie
 
Avatar anna_wawa
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 537
GG do anna_wawa
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Idź na policję i niestety szykuj się na kłopoty.
anna_wawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-13, 18:29   #20
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez anna_wawa Pokaż wiadomość
Idź na policję i niestety szykuj się na kłopoty.
Ja jednak myśle, że same dane nie wystarczą. Kluczowym elementem był raczej przelew, którego autorka nie zrobiła.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-13, 18:37   #21
201607050913
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 2 561
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Może to głupie, ale nic nie tracisz. Napisz im maila że zgłosiłaś sprawę na Policję, że wszystko jest zastrzeżone itd. może sobie odpuszczą, żeby czasu nie marnować i zajmą kimś innym.
201607050913 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 02:52   #22
somethinggood
Zadomowienie
 
Avatar somethinggood
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 1 941
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Ja jednak myśle, że same dane nie wystarczą. Kluczowym elementem był raczej przelew, którego autorka nie zrobiła.
Tez mi sie tak wydaje , zreszta to wyglada tak jakby chcieli zalozyc na nia konto w, np. Aliorsync i później rzeczywiście posilkowac sie jakimis chwilowkami , moze jeszcze korzystaja z promocji typu 50 zl za polecenie . Tylko bez przelewu przychodzi kurier i prosi o pokazanie dowodu osobistego . Nie wiem czy jest cos takiego jak czarny rynek danych osobowych ? Jak jest pewnie na niego trafilas .

Autorko nie obrazaj sie tak na negatywne komentarze, biorac pod uwage to co zrobilas - powinnas znosic je wszystkie ze spuszczona glowa. Tyle lat zyjemy juz wsrod komputerow ,domyslam sie ze Ty od dziecka , a taka naiwnosc bylaby wybaczalna dla totalnego laika komputerowego(do tego naiwnego), ktory dopiero co wkracza w swiat internetu.

---------- Dopisano o 02:52 ---------- Poprzedni post napisano o 02:23 ----------

Powiedz mi czy posiadasz numer konta bankowego na ktory mialas zrobic przelew ? Poszukaj go w google , moze w ten sposob znajdziesz bank w ktorym chcieli zakladac /zakladaja konta.

Na Twoim miejscu bym tak latwo nie odpuscila, nawet jezeli nie poniesiesz konsekwencji , bo nie dalas sie nabrac do konca to jest to wyludzenie danych osobowych co jest nielegalne w mysl o ustawie ochrony danych osobowych i grozi grzywna , a nawet kara pozbawienia wolnosci. Mysle, ze Pan w policji Cie splawil, bo wolal wcinac paczka , ale mogl sie chociaz poswiecic wiecej uwagi sprawie. Na bank maja jakas jednostke do walki z cyberprzestepczoscia. Nawet jest okreslenie na takie wyludzenia phishing/ .

Na Twoim miejscu wydrukowalabym wszystko i trzymala w razie czego ze starym dowodem, ktory zmienilabym ze wzgledu na dobre samopoczucie (wyrobienie dowodu jest darmowe, przynajmniej jak ostatnio zmienialam to bylo).
Poszukala cos wiecej o odpowiedzialnosci karnej za wymuszanie danych osobowych , np. na takim forum .
Sprobowala poszukac bank gdzie mozna zalozyc konto przez internet przelewajac 1 zl (wiem tylko o Alior Sync) ,, jezeli nr konta Ci nic nie da w wyszukiwarce to moze sa jakies kombinacje numeryczne po ktorych mozna poznac bank . I im zglosila taka sprawe.
Jezeli uda Ci sie zebrac wiecej dokumentow moze wtedy policja cos z tym zrobi. Sprobuj sie skontaktowac z innym osobami przez fora, ktore zlapaly sie na tych samych ludzi.

Nie wiem jak Ty, ale ja jestem troszke przeczulona na punkcie swojej prywatnosci, nie lubie portali spolecznosciowych gdzis niedlugo beda prosili mnie o probke moczu i linie papilarne A kazda obca osoba to zobaczy. Gdyby mi sie cos takie zdarzylo, zmienilabym wszystko co da sie zmienic bez wizyty w sadzie lub przeprowadzki :P Numer, mail , hasla , dokumenty .
somethinggood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 10:32   #23
JossStone
Zakorzenienie
 
Avatar JossStone
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: somewhere over the rainbow ;)
Wiadomości: 5 727
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
To jest bardzo niepokojące, czytalam kiedyś o czymś takim. I ostrzegano osoby aby nie wpłacały tej złotówki.Przez rachunek autorki mogą być transferowane pieniądze pochodzące z przestępstw.
I jeszcze było coś takiego"wysyłasz złotówkę =spłacasz kredyt".
Dokładnie, ja bym nigdy nie przelała pieniędzy. Rozumiem, że pracodawca nie ma nigdy pewności co do tego, kto siedzi po drugiej stronie, no ale bez przesady ja też nie mam pewności, czy on mi zapłaci po pracy, dlatego przy pierwszej współpracy chcę zawsze zaliczki.

Cytat:
Napisane przez PaniPedagog Pokaż wiadomość
Apropo pogrubionego, rzuciło mi się w oczy konieczność podania adresu zameldowania i adresu zamieszkania - po co komuś adres zamieszkania do zleceń internetowych? Razem z podaniem godzin w jakich można pracować(Panie szefie w piątki do 15:00 nie mogę na uczelni wtedy jestem) Ja bym poszła na policję.

plus - czy pracodawcy robi różnicę, że przelewa mi wypłate na wspólne konto z mezem? bo tu robi?
O godziny często się pytają, bo czasami np. o 12 dostają zlecenia i musi być gotowe za dwie godziny i muszą wiedzieć kto jest dostępny. Ale o adres zamieszkania nikt nie pyta, bo do umowy i tak są potrzebne tylko dane z dowodu, czyli adres zameldowania.
No i nie, konto możesz mieć jakie chcesz, nawet do obcej osoby mogą ci przelać wypłatę.

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Na prawdę 15zł za stronę to nie podejrzane?
Śmierdzi na kilometr.
Dla mnie nie podejrzane, bo wykonuję takie zlecenia od dawna i takie stawki są normą. Nawet pisząc na początku trafiały się tak dobrze płatne zlecenia. Ale często dla kogoś kto nie ma doświadczenia, to stawki spadają w dół o połowę

Niestety, autorka tematu dała się oszukać... ale czasami ciężko jest się zorientować czy to oszustwo dobrze, że nie zrobiła przelewu
JossStone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 12:55   #24
Ofca w Wielkim Miescie
Rozeznanie
 
Avatar Ofca w Wielkim Miescie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 509
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez PaniPedagog Pokaż wiadomość
Apropo pogrubionego, rzuciło mi się w oczy konieczność podania adresu zameldowania i adresu zamieszkania - po co komuś adres zamieszkania do zleceń internetowych? Razem z podaniem godzin w jakich można pracować(Panie szefie w piątki do 15:00 nie mogę na uczelni wtedy jestem) Ja bym poszła na policję.




Tutaj jest jeszcze info, że ewentualne zlecenia w jakimś tam pliku itp - wirusik + dane konta bankowego?

---------- Dopisano o 08:11 ---------- Poprzedni post napisano o 08:10 ----------

plus - czy pracodawcy robi różnicę, że przelewa mi wypłate na wspólne konto z mezem? bo tu robi?
Pracodawcy nie, ale jeśli ktoś chce wziąć duży kredyt to bank wymaga zgody współmałżonka
Ofca w Wielkim Miescie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-15, 08:05   #25
201708160922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 10 444
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez 84ona84 Pokaż wiadomość
o rany co za bezmyślność.... najpierw trzeba wszystko sprawdzić a nie teraz lamentować
Jak nie masz nic merytorycznie do powiedzenia, to idz poprawiac sobie samoocene (dokopujac innym) gdzie indziej.



Cytat:
Napisane przez anna_wawa Pokaż wiadomość
Idź na policję i niestety szykuj się na kłopoty.
Przeciez napisala, ze byla.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
201708160922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-31, 20:42   #26
sundance
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 11
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Dziewczyny! Również się dałam wkopać, ale mniej niż autorka postu.

Chciałam kupić na ogloszenia24 pewien przedmiot, doszłam do porozumienia w sprawie wysokości zapłaty i wysłałam mój adres zamieszkania=zameldowania i imię oraz nazwisko, a dopiero później sprawdziłam nr. rachunku bankowego sprzedawcy w wyszukiwarce.
Przetarłam oczy i widzę "UWAGA OSZUST" wręcz na całej pierwszej stronie
Pieniędzy nie przelałam na rachunek "sprzedawcy", ale mam pewne obawy czy nie zostanę okradziona, czy w tych nowych, super, hiper bankach da się założyć na tak podstawowych danych konto z kredytem, czy ta osoba może w inny sposób wyłudzić pieniądze ode mnie, czy posługiwać się moim adresem zamieszkania i imieniem i nazwiskiem??

Proszę o szybką podpowiedź, jestem wręcz rozpaczona, ale dobrze, że nie wysłałam gotówki.
sundance jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-31, 22:47   #27
_Aneta
Zakorzenienie
 
Avatar _Aneta
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 243
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez sundance Pokaż wiadomość
Dziewczyny! Również się dałam wkopać, ale mniej niż autorka postu.

Chciałam kupić na ogloszenia24 pewien przedmiot, doszłam do porozumienia w sprawie wysokości zapłaty i wysłałam mój adres zamieszkania=zameldowania i imię oraz nazwisko, a dopiero później sprawdziłam nr. rachunku bankowego sprzedawcy w wyszukiwarce.
Przetarłam oczy i widzę "UWAGA OSZUST" wręcz na całej pierwszej stronie
Pieniędzy nie przelałam na rachunek "sprzedawcy", ale mam pewne obawy czy nie zostanę okradziona, czy w tych nowych, super, hiper bankach da się założyć na tak podstawowych danych konto z kredytem, czy ta osoba może w inny sposób wyłudzić pieniądze ode mnie, czy posługiwać się moim adresem zamieszkania i imieniem i nazwiskiem??

Proszę o szybką podpowiedź, jestem wręcz rozpaczona, ale dobrze, że nie wysłałam gotówki.
Nie znam się, ale wydaje mi się że tak się nie da. Przecież wtedy każdy by mógł wziąć kredyt na każdego, bo co to za problem poznać adres
__________________
Są rzeczy, których kupić nie jesteś w stanie - honor, szacunek, zaufanie.
_Aneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-31, 22:51   #28
woven_by_wind
Zakorzenienie
 
Avatar woven_by_wind
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Everywhere
Wiadomości: 7 431
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez sundance Pokaż wiadomość
Dziewczyny! Również się dałam wkopać, ale mniej niż autorka postu.

Chciałam kupić na ogloszenia24 pewien przedmiot, doszłam do porozumienia w sprawie wysokości zapłaty i wysłałam mój adres zamieszkania=zameldowania i imię oraz nazwisko, a dopiero później sprawdziłam nr. rachunku bankowego sprzedawcy w wyszukiwarce.
Przetarłam oczy i widzę "UWAGA OSZUST" wręcz na całej pierwszej stronie
Pieniędzy nie przelałam na rachunek "sprzedawcy", ale mam pewne obawy czy nie zostanę okradziona, czy w tych nowych, super, hiper bankach da się założyć na tak podstawowych danych konto z kredytem, czy ta osoba może w inny sposób wyłudzić pieniądze ode mnie, czy posługiwać się moim adresem zamieszkania i imieniem i nazwiskiem??

Proszę o szybką podpowiedź, jestem wręcz rozpaczona, ale dobrze, że nie wysłałam gotówki.
Podałaś tylko swoje nazwisko i adres?
woven_by_wind jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-01, 16:58   #29
sundance
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 11
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Podałam tylko swoje imię i nazwisko, miejscowość z kodem i ulice z numerem domu, czyli takie dane na które można wysłać list.
sundance jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-01, 18:49   #30
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: co zrobić, gdy podało się swoje dane oszustom?

Cytat:
Napisane przez sundance Pokaż wiadomość
Podałam tylko swoje imię i nazwisko, miejscowość z kodem i ulice z numerem domu, czyli takie dane na które można wysłać list.
Nie da się założyć konta na takie dane, przecież gdyby się dało, to mogłabym na sąsiada z naprzeciwka konto założyć. Nie martw się
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-09 15:08:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:02.