Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-07-16, 10:34   #1
starlightexpresso
Przyczajenie
 
Avatar starlightexpresso
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: R-m
Wiadomości: 4

Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?


A więc... dostałam się na oba kierunki (lingwistyka stosowana ang-niem IKLA UW) i skandynawistyka UG. Czy ktoś może orientuje się jak jest potem z pracą? Złożyłam papiery na lingwistykę, ale jakoś zamiast się uspokoić, to mam coraz więcej wątpliwości... jeszcze mam chwilę, by ewentualnie wszystko odkręcić, ale w sumie nie wiem co robić
starlightexpresso jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-16, 11:58   #2
poppy seed
Zakorzenienie
 
Avatar poppy seed
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 7 036
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

a czym chcesz się zając w przyszłości?

wychodzę z założenia, że znajomość angielskiego współcześnie jest niezbędna, ale niekoniecznie w stopniu filologicznym/lingwistycznym ze względu na dużą liczbę absolwentów tych kierunków.
nie wiem, jak jest z tłumaczeniami literatury niemieckiej, ale z relacji ojca dowiedziałam się, że to język bardzo pożądany w firmach zajmujących się transportem na terenie zachodniej Europy.

ja bym radziła skandynawistykę, bo to języki mniej popularne + dalszą naukę angielskiego i niemieckiego, może jakieś certyfikaty języka biznesowego ewentualnie rachunkowość.

gratuluję wyników rekrutacji i trochę zazdroszczę, sama się wybierałam na skandynawistykę na UG, ale się niestety nie udało
__________________

poppy seed jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-16, 15:53   #3
Lizzie0
Rozeznanie
 
Avatar Lizzie0
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 596
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez poppy seed Pokaż wiadomość
a czym chcesz się zając w przyszłości?

wychodzę z założenia, że znajomość angielskiego współcześnie jest niezbędna, ale niekoniecznie w stopniu filologicznym/lingwistycznym ze względu na dużą liczbę absolwentów tych kierunków.
nie wiem, jak jest z tłumaczeniami literatury niemieckiej, ale z relacji ojca dowiedziałam się, że to język bardzo pożądany w firmach zajmujących się transportem na terenie zachodniej Europy.

ja bym radziła skandynawistykę, bo to języki mniej popularne + dalszą naukę angielskiego i niemieckiego, może jakieś certyfikaty języka biznesowego ewentualnie rachunkowość.

gratuluję wyników rekrutacji i trochę zazdroszczę, sama się wybierałam na skandynawistykę na UG, ale się niestety nie udało
Nie mam jakiegoś dużego doświadczenia ale mogę się zdecydowanie zgodzić z Twoją wypowiedzią.

starlightexpresso, przemyśl, jeszcze raz swój wybór, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości i bardziej Cię ciągnie do skandynawistyki. Powodzenia
__________________

Lizzie0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-16, 16:53   #4
serenavanderwoodsen
Zadomowienie
 
Avatar serenavanderwoodsen
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 421
GG do serenavanderwoodsen
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Skandy ;p. Multum ludzi zna angielski lub niemiecki.
serenavanderwoodsen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-17, 12:46   #5
nomemeehne
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 15
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Ja mam zamiar iść na filologię szwedzką. W sumie podobny kierunek co skandynawistyka. Wiele osób twierdzi, że dobrze robię, gdyż języki skandynawskie są mało popularne i jest (podobno) zapotrzebowanie na nie. Co prawda nie wiadomo co będzie za parę lat, ale na pewno będzie lepiej niż będą mieli filolodzy angielscy czy niemieccy.
nomemeehne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-17, 13:05   #6
roseblue
wasza koleżanka
 
Avatar roseblue
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 140
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

dawaj na skandy, bedziemy kolezankami Tez mialam isc na lingwistykę i na pewno jest to ciekawy kierunek, ale moim zdaniem łatwiej z pracą po skandynawistyce. Sama wiesz jak trudno się na nią dostać. A angielski zna prawie każdy (wiadomo, ze nie tak jak student filologii angielskiej i lingwistyki, ale zawsze), niemiecki też jest popularny.
__________________
karmacoma
roseblue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-17, 14:39   #7
sistermorphine
Rozeznanie
 
Avatar sistermorphine
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 883
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

też bym miała dylemat, ale chyba jednak nie skandynawistyka. znajomość angielskiego jest powszechna. ogólnie ciężko o pracę po filologii angielskiej - czy to w szkole, czy w biurach tłumaczeń - bo co roku uniwersytety wypuszczają masę absolwentów. ale jeśli angielski idzie w parze z innym językiem, to kandydat ma przeogromny plus. niemiecki, z tego co słyszałam, jest teraz bardzo ceniony w różnych firmach. dlatego lingwistyka jest zdecydowanie lepsza niż kierunek nastawiony tylko na opanowanie jednego języka. powiedziałabym nawet, że na takie chyba nie opłaca się iść - może na sinologię. dodatkowy język wybrany przez studenta (na UG hiszpański i francuski) też kończy się po lingwistyce stosowanej na całkiem przyzwoitym poziomie.
__________________
Dopóki mogę iść o własnych siłach,
pójdę tam, gdzie
zechcę.


sistermorphine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-07-17, 14:51   #8
roseblue
wasza koleżanka
 
Avatar roseblue
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 140
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez sistermorphine Pokaż wiadomość
też bym miała dylemat, ale chyba jednak nie skandynawistyka. znajomość angielskiego jest powszechna. ogólnie ciężko o pracę po filologii angielskiej - czy to w szkole, czy w biurach tłumaczeń - bo co roku uniwersytety wypuszczają masę absolwentów. ale jeśli angielski idzie w parze z innym językiem, to kandydat ma przeogromny plus. niemiecki, z tego co słyszałam, jest teraz bardzo ceniony w różnych firmach. dlatego lingwistyka jest zdecydowanie lepsza niż kierunek nastawiony tylko na opanowanie jednego języka. powiedziałabym nawet, że na takie chyba nie opłaca się iść - może na sinologię. dodatkowy język wybrany przez studenta (na UG hiszpański i francuski) też kończy się po lingwistyce stosowanej na całkiem przyzwoitym poziomie.
sinologia przereklamowana
__________________
karmacoma
roseblue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 10:54   #9
starlightexpresso
Przyczajenie
 
Avatar starlightexpresso
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: R-m
Wiadomości: 4
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Dzięki za pomoc Jednak zostaję przy lingwistyce, mam nadzieję, że okaże się to dobrą decyzją. Właśnie problem głównie polegał na tym, że z jednej strony dwa popularne języki, a z drugiej jeden mało znany... Ale rozmawiałam z przyjaciółką mamy mieszkającą w Danii i nawet na tamtejsze realia poleciła mi lingwistykę. Ewentualnie będę jeszcze kombinować za rok
starlightexpresso jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 11:25   #10
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Ja idę na norweską na uam i już mi wiele osób powiedziało "jak się nauczysz norweskiego to masz u mnie pracę" Wiem, że to takie trochę utopijna wizja, ale sądzę że z tymi językami łatwiej o pracę, dużo firm ma powiązania z krajami skandynawskimi a nawet się o tym nie wie, poza tym mniejsza konkurencja jeśli chodzi o dawanie korepetycji czy pracę w szkołach językowych niż np. z językiem angielskim . Teraz norweski jest na topie, sporo Polaków wyjeżdża tam i chce się poduczyć

A sino fakt, przereklamowana, jednak w biznesach z Chińczykami używa się głównie angielskiego, a studia bardzo trudne
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 13:33   #11
starlightexpresso
Przyczajenie
 
Avatar starlightexpresso
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: R-m
Wiadomości: 4
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez thirky Pokaż wiadomość
Ja idę na norweską na uam i już mi wiele osób powiedziało "jak się nauczysz norweskiego to masz u mnie pracę" Wiem, że to takie trochę utopijna wizja, ale sądzę że z tymi językami łatwiej o pracę, dużo firm ma powiązania z krajami skandynawskimi a nawet się o tym nie wie, poza tym mniejsza konkurencja jeśli chodzi o dawanie korepetycji czy pracę w szkołach językowych niż np. z językiem angielskim . Teraz norweski jest na topie, sporo Polaków wyjeżdża tam i chce się poduczyć

A sino fakt, przereklamowana, jednak w biznesach z Chińczykami używa się głównie angielskiego, a studia bardzo trudne
Ooo to gratulacje z norweską, ja składałam na UAM na duńską i byłam 3 na rezerwowej, a na norweski to dopiero musiało być trudno się dostać patrząc po statystykach I powodzenia!
starlightexpresso jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-18, 14:27   #12
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez starlightexpresso Pokaż wiadomość
Ooo to gratulacje z norweską, ja składałam na UAM na duńską i byłam 3 na rezerwowej, a na norweski to dopiero musiało być trudno się dostać patrząc po statystykach I powodzenia!
Dziękuję A Ty zdecydowałaś się na lingwistykę? Jakie będziesz miała języki?
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 18:06   #13
starlightexpresso
Przyczajenie
 
Avatar starlightexpresso
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: R-m
Wiadomości: 4
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez thirky Pokaż wiadomość
Dziękuję A Ty zdecydowałaś się na lingwistykę? Jakie będziesz miała języki?
Tak, angielski z niemieckim
starlightexpresso jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-19, 12:29   #14
Tolvaj
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 639
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez thirky Pokaż wiadomość
A sino fakt, przereklamowana, jednak w biznesach z Chińczykami używa się głównie angielskiego, a studia bardzo trudne
A w interesach ze Skandynawią to jakiego uzywa sie jezyka? w Skandynawii ludzie znaja bardzo dobrze angielski jak wiadomo. Choc praca z norweskim jest, nawet dobrze platna, tylko nigdy nie wiadomo, co bedzie za 5 lat, tym bardziej ze w Szczecinie otworzyli ten kierunek (60 miejsc -.-). men lycka till!
Tolvaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-19, 13:48   #15
thirky
on tired little feet
 
Avatar thirky
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 6 200
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Cytat:
Napisane przez Tolvaj Pokaż wiadomość
A w interesach ze Skandynawią to jakiego uzywa sie jezyka? w Skandynawii ludzie znaja bardzo dobrze angielski jak wiadomo. Choc praca z norweskim jest, nawet dobrze platna, tylko nigdy nie wiadomo, co bedzie za 5 lat, tym bardziej ze w Szczecinie otworzyli ten kierunek (60 miejsc -.-). men lycka till!
No fakt, może za bardzo uogólniłam. Po pierwsze, Chiny są bardzo zamknięte na import jakichkolwiek towarów, bardzo bronią swojego rynku. Po drugie dużo więcej osób wyjeżdża do pracy do Norwegii niż do Chin, więc łatwiej o pracę np. korepetytora. Na sinologii jest niewiele godzin j. angielskiego, a na norweskim jest duużo tego angielskiego (przynajmniej u mnie), więc gdyby nie udała się opcja z pracą z j.norweskim, to przynajmniej będę bardzo dobrze znała angielski. Wydaje mi się że z chińskim to albo wszystko albo nic, albo uda nam się trafić do jakiejś fajnej firmy albo zostajemy ze znajomością orientalnego języka kraju znajdującego się na drugim końcu świata, którego nauka kosztowała nas bardzo dużo pracy i wysiłku i nie bardzo wiadomo co dalej. Taka jest moja opinia po 5 latach interesowania się tym jak to wygląda w praktyce z pracą, rozmawiania z różnymi ludźmi itd, ale wiadomo że ciężko znaleźć konkretne i sprawdzone informacje na ten temat w internecie czy wśród znajomych, bo zawsze opinie są bardzo sprzeczne.
A co do Szczecina to cóż... jest to nowy kierunek na tej uczelni, nawiasem mówiąc mało znanej, na pewno na początku będzie straszne zamieszanie i nie wiadomo jak to wszystko będzie wyglądało z poziomem nauczania itd, nie sądzę aby przez te pierwsze lata była to duża konkurencja dla ludzi z UAM czy UG, tak samo jak z sinologią na KULu- i tak w większości lepszych firm potrzebujących ludzi z językiem chińskim zatrudniani są absolwenci UW czy UAM.
__________________

I saw it first!’ squeaked Sniff, ‘I must choose a name for it.
Wouldn’t it be fun to call it Sniff? That’s so short and sweet.

Edytowane przez thirky
Czas edycji: 2014-07-19 o 13:51
thirky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-19, 13:51   #16
Tolvaj
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 639
Dot.: Skandynawistyka czy lingwistyka stosowana?

Nie no, zgadzam sie. A na UAMie angielski bedziesz miec na wysokim poziomie, wiec to dobrze. A sama sinologia to za malo, by biegle opanowac jezyk np.do tlumaczen handlowych itp. Wiec wybor lepszy.
Tolvaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-07-19 14:51:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:25.