York- wypadająca rzepka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-02, 13:01   #1
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506

York- wypadająca rzepka


Witam. Dzisiaj się dowiedziałam, że mojemu yorkowi wypada rzepka. Niestety, jeśli sytuacja sie pogorszy, niezbędna będzie operacja.
Chciałam się zapytać, czy można podawać yorkowi jakieś witaminy na stawy, albo dodawać np twarogu do jedzenia, aby miał więcej wapnia?
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 16:33   #2
esfira
Zakorzenienie
 
Avatar esfira
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 003
Dot.: York- wypadająca rzepka

jest bardzo dużo preparatów na stawy, spytaj się o to swojego weterynarza, ale wypadająca rzepka to problem w nieprawidłowej budowie stawów i żaden dodatek wapnia tego nie naprawi.
__________________
Wiedzę o świecie czerpię z forum Wizaż

Scandinavian Sleeping & Living
esfira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 17:54   #3
Callen
Rozeznanie
 
Avatar Callen
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 696
Dot.: York- wypadająca rzepka

Ja się dowiedziałam o zwichniętej rzepce u mojego przy okazji innej kontuzji w innej łapie (naderwał więzadło)
O preparaty możesz zapytać weta. Jeśli mu się zdarza raz na ruski rok to na prawdę nie masz się jeszcze czym martwić
Mój Odinek posiada zwichnięcie rzepki 2 stopnia i serio w niczym to nie przeszkadza. Mimo że teoretycznie nie powinien za bardzo skakać to nie przywiążę go do kaloryfera przecież. Wiadomo że za kilka lat sytuacja może się pogorszyć ale nie ma co się przejmować na zapas.
__________________
21.01.14 jestem kierowcą
Callen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 19:54   #4
inga21
Zakorzenienie
 
Avatar inga21
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 546
Dot.: York- wypadająca rzepka

U mojej pekinki niestety bardzo szybko się pogorszyło i od pierwszego wypadnięcia rzepki do operacji minęło 2 tygodnie Ale pociesze Cię, bo nawet gdyby konieczna była operacja to wcale to nie takie straszne. Przynajmniej w naszym przypadku. Pies szybko doszedł do siebie, szybka rehabilitacja i ograniczenie szaleństw a po jakimś czasie już o tym nie pamiętałyśmy. Jest już 8 lat po operacji i biega, skacze, szaleje i nigdy nie miała żadnych problemów. Tyle że my mamy bardzo dobrego weta chirurga ortopedę, więc byłam spokojna że wszystko jest dobrze zrobione.

Ale jak na ten moment masz rację wspomagaj stawy. Chociaż właściwie w przypadku rzepki nie wiem czy to cokolwiek pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi i w razie operacji łapy pies z mocnymi stawami zawsze szybciej wróci do siebie.
inga21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 20:12   #5
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Dot.: York- wypadająca rzepka

Mój Majlo jest po 2 operacjach więzadeł, przy drugiej było gorzej niż przy pierwszej, bo rowek rzepki jest wytarty i przez to Majlo krzywo biega- tzn- prawą łapę ściąga do środka. Od czasu do czasu kuleje, ograniczam mu ruch, na spacerach do parku trochę idzie, dużo też go noszę.
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 22:08   #6
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez britnay Pokaż wiadomość
Witam. Dzisiaj się dowiedziałam, że mojemu yorkowi wypada rzepka. Niestety, jeśli sytuacja sie pogorszy, niezbędna będzie operacja.
Chciałam się zapytać, czy można podawać yorkowi jakieś witaminy na stawy, albo dodawać np twarogu do jedzenia, aby miał więcej wapnia?
Cześć, mój kot ma wypadające rzepki, jest większy od yorków Niestety kulał na co dzień na jedną łapę, a na zdjęciu RTG rzepka była gdzieś daleko na udzie, więc zdecydowałam się na operację, która podobno jest prosta i w wielu przypadkach kończy się sukcesem.

Pierwsza operacja się nie powiodła, bo kot nie współpracował, po drugiej rzepka jest stabilna, ale kot nadal kuleje, bo ma problem z mięśniem, który nie przywodzi kończyny prawidłowo od czasu zabiegu. Wydaję sporo kasy na rehabilitację, ale kot nic sobie nie robi ze swojej niepełnosprawności i skacze nawet wyżej niż wcześniej, bo wreszcie ma stabilne kolano

Zwichnięta rzepka sama się nie naprawi, weterynarz ortopeda oceni, jaka jest konieczność przeprowadzenia zabiegu. Ja nie miałam wyjścia, moje zwierzę kulało i choć nie jest sprawne, wciąż się staram.

Suplementy nie pomogą, mogą co najwyżej wzmocnić stawy, jeśli pies ma z nimi ogólnie problemy, np. wrodzone.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 05:20   #7
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

dzięki dziewczyny za odpowiedzi. Szkoda, ze nie są to optymistyczne informacje. W środe ide znowu do weterynarza, zobacze co powie. Oby tylko nie trzeba było natychmiast operować. Mój piesek nie waży nawet 2 kg, więc jestem przerażona tą operacją.

Wiem, ze suplementami diety nie naprawi się rzepki, ale znalazłam coś takiego. Czy ktoś o tym słyszał?

ARTHROFLEX płyn na stawy dla psów

ArthroflexŸ przeznaczony jest głównie dla psów a także dla innych hodowlanych zwierząt mięsożernych. Preparat stosuje się w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju chrząstki stawowej. Jego podawanie zaleca się szczególnie w przypadkach niechęci do ruchu spowodowanej zaburzeniami funkcjonowania stawów na tle zwyrodnienia. Może być także stosowany wspomagająco w leczeniu innych uszkodzeń stawów lub zaburzeń rozwojowych chrząstki stawowej.
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-03, 06:46   #8
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

Ja mam Bayopet dla psów i kotów:
http://www.zooplus.pl/shop/karmy_vet...dla_kota/32291
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 06:59   #9
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

Znalazłam kilka tego typu preparatów.
Wet nam powiedział, że póki nie kuleje cały czas, to mamy sie wstrzymać z operacją. Zalecił mało ruchu i dal zastrzyki przeciwzapalne. Ale ja myśle, ze dobrze byłoby podawać jeszcze jakiś preparat, bo jednak to malutki piesek i może mieć słabe kości i stawy.
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 07:09   #10
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

Mnie powiedziano, że to bardzo częste u yorków. Z kotem gorzej - powiedz takiemu, żeby nie skakał
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 07:37   #11
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
Mnie powiedziano, że to bardzo częste u yorków. Z kotem gorzej - powiedz takiemu, żeby nie skakał
ty też masz yorka?
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-03, 10:09   #12
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez britnay Pokaż wiadomość
ty też masz yorka?
Nie, mam koty, ale od maja spędzam co tydzień trochę czasu w gabinetach weterynaryjnych i widzę na własne oczy, że u yorków to częsty problem.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 10:25   #13
esfira
Zakorzenienie
 
Avatar esfira
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 003
Dot.: York- wypadająca rzepka

Yorki i inne małe rasy są niestety predysponowane do niestabilności rzepki, ta wada może być dziedziczna, ale nie każdy hodowca się tym przejmuje.
__________________
Wiedzę o świecie czerpię z forum Wizaż

Scandinavian Sleeping & Living
esfira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 11:06   #14
inga21
Zakorzenienie
 
Avatar inga21
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 546
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez britnay Pokaż wiadomość
Znalazłam kilka tego typu preparatów.
Wet nam powiedział, że póki nie kuleje cały czas, to mamy sie wstrzymać z operacją. Zalecił mało ruchu i dal zastrzyki przeciwzapalne. Ale ja myśle, ze dobrze byłoby podawać jeszcze jakiś preparat, bo jednak to malutki piesek i może mieć słabe kości i stawy.
A ile pies ma lat? I ile razy się zdarzały takie 'wypadki'?
To też jest kwestia tego, czy z taką rzepką pies jest w stanie żyć normalnie przez te swoje kilkanaście lat czy nie. Bierz pod uwagę też to, że nie będziesz młodemu psu ograniczała całe życie ruchu i jeżeli będzie się pogłębiać to w pewnym momencie nie ma co odkładać operacji, bo im starszy pies tym większe obciążenie dla organizmu.
A gdyby miało dojść do operacji to koniecznie poszukaj dobrego weta chirurga ortopedę najlepiej. Dla nich to, że pies jest mały nie stanowi większego problemu, składają też fretki, króliki i inne znacznie mniejsze zwierzaki

Ale trzymam kciuki, może jakimś cudem był to jednorazowy wypadek
inga21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 11:56   #15
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez inga21 Pokaż wiadomość
A ile pies ma lat? I ile razy się zdarzały takie 'wypadki'?
To też jest kwestia tego, czy z taką rzepką pies jest w stanie żyć normalnie przez te swoje kilkanaście lat czy nie. Bierz pod uwagę też to, że nie będziesz młodemu psu ograniczała całe życie ruchu i jeżeli będzie się pogłębiać to w pewnym momencie nie ma co odkładać operacji, bo im starszy pies tym większe obciążenie dla organizmu.
A gdyby miało dojść do operacji to koniecznie poszukaj dobrego weta chirurga ortopedę najlepiej. Dla nich to, że pies jest mały nie stanowi większego problemu, składają też fretki, króliki i inne znacznie mniejsze zwierzaki

Ale trzymam kciuki, może jakimś cudem był to jednorazowy wypadek
Mój york ma rok i siedem miesięcy, waży 1,7kg. Taka sytuacja zdażyła się po raz pierwszy. W piątek, jak zwykle latała po domu jak oszalała, nagle zapisknęła i zaczęła kuleć. Następnego dnia jak spokojnie chodziła to było ok, jak tylko zaczynała szaleć, to znowu zaczynała kuleć.
Tż pojechał do weterynarza, który stwierdził luzy w rzepce, dał zastrzyk przeciwzapalny.
Ograniczyliśmy jej ruch, schowaliśmy zabawki. Biedactwo chodzi takie smutne po domu, ale przynajmniej nie szaleje. W środe kolejna wizyta kontrolna i wtedy mam zamiar zapytać się o jakieś preparaty wspomagające stawy.
Boje się, ze jest za malutka na narkozę (już raz miała operacje).
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 12:08   #16
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

Mój kot ważył 5 kg, jest różnica
Ma zerwane więzadło?
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 12:15   #17
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
Mój kot ważył 5 kg, jest różnica
Ma zerwane więzadło?
Z tego co wiem, to nie.
Ma tylko luzy, więc chyba wada genetyczna.
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 12:23   #18
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

To jak u mnie, w drugim kolanie są luzy, więc na razie nie będzie operowane, bo nie kuleje.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 12:40   #19
inga21
Zakorzenienie
 
Avatar inga21
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 546
Dot.: York- wypadająca rzepka

Myślę że najlepiej dokończyć kurację którą zaczęliście. Później rzeczywiście wspomagaj stawy i zadbaj o jej dietę, żeby wzmocniły jej się mięśnie i stawy. Te preparaty nie zaszkodzą, ale też nie ma co w psa pakować tego dużo. Najlepiej dobrać jeden polecany i zgodnie z zaleceniami stosować przez kilka tygodni.
No a później pewnie wróci do codziennego trybu życia i wtedy zobaczycie czy to się powtarza czy nie. Wiecznie nie będzie miała ograniczonego ruchu przecież

---------- Dopisano o 13:40 ---------- Poprzedni post napisano o 13:37 ----------

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
To jak u mnie, w drugim kolanie są luzy, więc na razie nie będzie operowane, bo nie kuleje.
I może tak zostać nawet całe życie (w sense nie pogarszać się, bo poprawa jest nierealna). Moja pekinka też tak ma Jedno zoperowane a w drugim luzy i normalnie biega, wariuje jak zawsze a kolano się na razie nie odzywa (ma 10 lat, pierwsza operowana rzepka była w wieku 3 lat i wtedy wyszło że drugie też jest skopane).
inga21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-03, 12:50   #20
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: York- wypadająca rzepka

Inga - dajesz mi nadzieję, że uniknę kolejnej operacji
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 14:20   #21
Callen
Rozeznanie
 
Avatar Callen
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 696
Dot.: York- wypadająca rzepka

U to jeszcze bardzo młody piesek... Mój waży trochę ponad 2 kg ale ma sporą niedowagę bo spokojnie mógłby warzyć ze 3 i nie byłby gruby. Taki jest i już.
Ja mu nie ograniczam ruchu, on jest trochę jak kot. Zresztą co miałabym zrobić? Jak mu powiem nie skacz to się nie przejmie. Czasami pokuleje kilka sekund na tą nieszczęsną łapkę i biega dalej. Ale on nie sprawia wrażenia jakby go to bolało Tak jakby stanął na czymś kłującym. Gdyby nie naderwał więzadła wiosną pewnie jeszcze długo nie wiedziałabym o rzepce
Życzę szczęścia dla malucha
__________________
21.01.14 jestem kierowcą
Callen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 14:26   #22
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

Cytat:
Napisane przez Callen Pokaż wiadomość
U to jeszcze bardzo młody piesek... Mój waży trochę ponad 2 kg ale ma sporą niedowagę bo spokojnie mógłby warzyć ze 3 i nie byłby gruby. Taki jest i już.
Ja mu nie ograniczam ruchu, on jest trochę jak kot. Zresztą co miałabym zrobić? Jak mu powiem nie skacz to się nie przejmie. Czasami pokuleje kilka sekund na tą nieszczęsną łapkę i biega dalej. Ale on nie sprawia wrażenia jakby go to bolało Tak jakby stanął na czymś kłującym. Gdyby nie naderwał więzadła wiosną pewnie jeszcze długo nie wiedziałabym o rzepce
Życzę szczęścia dla malucha
No mój się jednak słucha. Jak mu mówię, że nie wolno się bawić, to zostawia zabawkę i idzie smutny.
Mam nadzieje, ze za kilka dni będzie lepiej.
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 14:36   #23
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: York- wypadająca rzepka

zajmij psa czym innym, poucz go czegoś, nie będzie miał czasu na smutki i się zmęczy, nie będzie miał siły myśleć o zabawie.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 20:19   #24
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: York- wypadająca rzepka

Czy nie powinno się stosować jakiś opasek uciskowych/stabilizujących jak u ludzi?

Mój york jak tylko poskacze to zaraz kuleje. Dziewczyny, co ja mam robić? Czy to może jej jeszcze przejść, czy trzeba od razu operować?
W piątek to się stało, a do dzisiaj nie ma poprawy.
Nie wiem czy zdecydować się na rtg, bo to wiąże się z narkozą, a nie chce jej pochopnie na to narażać.
Ale nie może być wiecznie ograniczana ruchowo.
Strasznie się zamartwiam.
Może dzisiaj pojade do weterynarza, o co mam się jeszcze zapytać?

Edytowane przez britnay
Czas edycji: 2014-11-04 o 07:47
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-03 21:19:04


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:37.