Gastronomia - pytania i wątpliwości - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-07-30, 00:03   #1
szaramyszka88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 93

Gastronomia - pytania i wątpliwości


witam
od dawna marzy mi się prowadzenie własnej restauracji, w której organizowałabym wielkie bale...
Czy mógłby mi ktoś doradzić jak się zabrać za otwarcie czegoś takiego? może są jakieś fundusze z unii europejskiej na tego typu nowe przedwsięwzięcia? Proszę o rady!
szaramyszka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-30, 13:12   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: własna restauracja

masz pomysl gdzie mialaby to byc?jaka czesc polski?zeby byly bale musisz miec zaplecze noclegowe .masz pieniadze ,fundusze swoja droga ale wklad wlasny to podstawa.
masz jakies doswiadczenie w biznesie ,znajomosci ?jak wyglada kuchnia w takiej knajpie?obsluga?

a potem zalatwianie papierow,wlasna dzialanosc,regony,sanepid ,wystroj,wyposazenie.

eshh mlodziencze marzenia.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-30, 22:15   #3
szaramyszka88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 93
Dot.: własna restauracja

i tak wierzę, że kiedyś mi się uda
narazie doświadczeń brak...studiuję ekonomię.
szaramyszka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-02, 22:46   #4
radix
Raczkowanie
 
Avatar radix
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 153
GG do radix
Dot.: własna restauracja

mocna wiara i dążenie do celu daje efekty, wiem to z autopsji
radix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-03, 15:12   #5
szaramyszka88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 93
Dot.: własna restauracja

Cytat:
Napisane przez radix Pokaż wiadomość
mocna wiara i dążenie do celu daje efekty, wiem to z autopsji
dokładnie wierzę, że kiedyś uda mi się założyć restaurację a wsparcie bliskich mi na pewno pomoże... a kase może uda się jakoś uzyskać z funduszy UE lub tym podobnych... słyszałam, że są jakieś fundusze na rzecz młodych osób, które chcą rozpocząć własną działalność...tylko dokładnie nie wiem jakie wymagania trzeba spełniać, żeby takie coś przyznali...może ktoś wie?
szaramyszka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-03, 16:02   #6
plywok
Zakorzenienie
 
Avatar plywok
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: gdzieś :)
Wiadomości: 7 212
Dot.: własna restauracja

nie znam się dokłanie, ale tak jak napisała wizażanka wyżej, są fundusze czy chociażby UE daje pieniądzę , ale to nie wystarczy. trzeba też mieć jakiś swój własny wkład pienieżny
__________________


(;
plywok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-03, 16:23   #7
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: własna restauracja

Cytat:
Napisane przez szaramyszka88 Pokaż wiadomość
a kase może uda się jakoś uzyskać z funduszy UE lub tym podobnych... słyszałam, że są jakieś fundusze na rzecz młodych osób, które chcą rozpocząć własną działalność...tylko dokładnie nie wiem jakie wymagania trzeba spełniać, żeby takie coś przyznali...może ktoś wie?
poczytaj Program Operacyjny Kapitał Ludzki działanie 6.2
Maksymalnie mozesz dostac 40 tys... to chyba jednak bardzo malo jak na zalozenie restauracji... tak mi sie wydaje... no i trzeba miec swoj wklad wlasny
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-08-04, 17:50   #8
szaramyszka88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 93
Dot.: własna restauracja

w sumie wkład własny też by się znalazł...chociażbym sprzedała z 1ha ziemi lub więcej ;D a akurat mam taką możliwość
szaramyszka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-21, 12:19   #9
landryna210
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 292
własna restauracja?

Myślę w przyszłości nad założeniem z moim tatą restauracji.Wiecie może ile trzeba zainwestowac mniej więcej i jakie będą miesięczne zarobki ? Chodzi mi bardziej o taką luksusową restaurację.

Rozważam jeszcze inną możliwosc,m.in jakąś firmę ,gdzie projektuje się ogrody,albo wnętrza itp ,jednak nie wiem czy potrzebne są do tego kwalifikacje ?

No i jaka by była bardziej opłacalna ? ak ktoś wie to proszę o pomoc,no i bez obrażania...

Pozdrawiam.
landryna210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-21, 15:35   #10
lotta6
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 3 737
Dot.: własna restauracja?

Co do restauracji to slyszalam, ze jak sie na poczatku na zero wychodzi to jest dobrze. Ile w tym prawdy to nie wiem.

Nie da sie tak ogolnie powiedziec co jest lepsze, zalezy od zapotrzebowania lokalnego rynku, od tego ile juz takich restauracji czy firm zajmujacych sie projektowaniem jest, od zarobkow tamtejszych mieszkancow i wielu wielu innych czynnikow.

Na pewno nie da sie jednoznacznie tego stwierdzic
lotta6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-21, 16:50   #11
landryna210
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 292
Dot.: własna restauracja?

Tak też myślałam,dzięki

Mam pytanie do Was,może to trochę głupie ale chcę sprawdzic czy realne.Otóż chodzi o moje marzenie :

1) mając około 100 tys założyc jakąś firmę o dużych zyskach
2)W przyszłości za zarobione pieniądze wybudowac dom za conajmniej 500 tys.

Da się ? Czy mogę zapomniec o tej firmie? No i o wymarzonym domu ;( ?
landryna210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-21, 17:15   #12
0kasia10
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: woj.śląskie
Wiadomości: 229
Dot.: własna restauracja?

Przepraszam cię bardzo..i bez obrazy...skąd te pytania wytrzasłaś ..
Wszystko można..jeżeli masz w sobie dużo determinacji i pomysł...to wszystko jest możliwe.. Inaczej nie da się na te pytania odpowiedzieć..

To samo z restauracją..jedna plajtnie bo jest np. źle zlokalizowana, a druga będzie przynosić super zyski...
Ogólnie teraz jest ciężko wbić się w rynek z jakąkolwiek branżą i pewnie będzie coraz trudniej..,ale jestem za próbowaniem. Pozdrawiam
0kasia10 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-21, 17:45   #13
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez landryna210 Pokaż wiadomość
Myślę w przyszłości nad założeniem z moim tatą restauracji.Wiecie może ile trzeba zainwestowac mniej więcej i jakie będą miesięczne zarobki ? Chodzi mi bardziej o taką luksusową restaurację.

Rozważam jeszcze inną możliwosc,m.in jakąś firmę ,gdzie projektuje się ogrody,albo wnętrza itp ,jednak nie wiem czy potrzebne są do tego kwalifikacje ?

No i jaka by była bardziej opłacalna ? ak ktoś wie to proszę o pomoc,no i bez obrażania...

Pozdrawiam.
w restauracje napewno trzeba zainwestowac sporo, poczynajac od duzego profesjonalnego sprzetu: piec, zmywarka,chlodziarki to juz koszt ponad 100 tys zl, dalej zastawa, szklo, obrusy, sztucce tez spory koszt, no i ludzie do pracy , ewentualnie ich wyszkolenie
znasz sie w ogole na branzy gastronomicznej? bo rpowadzenie restauracji to nie taka prosta sprawa
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-21, 18:42   #14
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: własna restauracja?

Pytanie podstawowe na czym sie znasz ?bo rozbieżnośc pomyslow jest ogromna.

jak sobie wyobrazasz projektowanie od\grodu czy wnętrz bez wyksztalcenia ?

prowadzenie knajpy ?i t luksusowej ??masz lokal?

100 tys. to naprawde bardzo malo.

no i dopiero konczysz gimnazjum wiec postawialabym na dalsza naukę w jakims konkretnym kierunku a potem myslenie nad biznesem bo jak narazie masz dosc mgliste pojecie o zyciu.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-21, 18:58   #15
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
100 tys. to naprawde bardzo malo.
za 100 tys to nie skompletuje sie nawet sprzetu kuchennego, sama profesjonalna zmywarka kosztuje 10-20 tys zl, piec w zaleznosci od klasy od 15-50 tys zl, chlodziarki od ok 3 tys zl, a to jest zaledwie podstawa podstawy
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-22, 00:36   #16
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez landryna210 Pokaż wiadomość
Myślę w przyszłości nad założeniem z moim tatą restauracji.Wiecie może ile trzeba zainwestowac mniej więcej i jakie będą miesięczne zarobki ? Chodzi mi bardziej o taką luksusową restaurację.

Rozważam jeszcze inną możliwosc,m.in jakąś firmę ,gdzie projektuje się ogrody,albo wnętrza itp ,jednak nie wiem czy potrzebne są do tego kwalifikacje ?

No i jaka by była bardziej opłacalna ? ak ktoś wie to proszę o pomoc,no i bez obrażania...

Pozdrawiam.
Trochę o restauracjach mogę się wypowiedzieć , bo mój TZ jest kucharzem .
Sama rowniez marze o własnej restauracji ale do tego daaaaaleka droga .
Po pierwsze zarobki zaleza od wielu czynników :
- lokalizacja [ a tu im lepsza tym droższy lokal ]
- potrawy [ mysle , że więcej da się zarobić na tanich , dobrych daniach typu makarony , pizza , piersi w sosach itp w sumie to co się zwykle jada nawet u siebie w domu , niz jakas wykwintna restauracja bo tu grono klientów się zawęza ]
- dostawcy [ jesli znajdziesz swietnych i tanich dostawców więcej uda ci się zarobić ]
- personel [ jesli bedziesz miała swietnych kucharzy to klienci bedą zadowoleni i beda wracac ]
- dodatkowe usługi [ cateringi imprezy okolicznosciowe - wiadomo dodatkowy zarobek ]
... i tak można mnożyć .

Co do tego ile trzeba miec na start - sporo . Jesli chcesz otworzyc swietną i dobrze zapowiadająca się restaurację i miec w przyszlosci zysk - trzeba wystartowac jak najlepiej .
Lokal w dobrej lokalizaji to koszt ok 9-18 tys zł /mc [ zalezy od miasta -ja wypowiadam się na podstawie wiedzy z mojej okolicy ] z reguły trzeba zapłacic za wynajem z góry za 3 miesiące np więc ilośc potrzebnej gotówki rosnie .
Wyposazenie wnętrza i remont [ przy niskich kosztach jakies 15 tys ]
Kuchnia tu razem z piecami /garkami/talerzami itp kolejne 20-25 tys.
+ opłaty rejestracyjne/zatrudnienie personelu/zaopatrzenie ..

Oczywiscie mozna otworzyc restauracje po bardzo niskich kosztach tnąc to tu to tam ale wg mnie nie ma to sensu . Jak cos robic to dobrze .

---------- Dopisano o 00:36 ---------- Poprzedni post napisano o 00:33 ----------

a co do zarobków to np dobra pizzernia w mojej okolcy ma zarobki dzienne ok 2 tys.
Lokal w ktorym pracował mój tz miał nawet 15tys (ale lokalizacja swietne i masa ruchu)
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-22, 01:07   #17
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
Trochę o restauracjach mogę się wypowiedzieć , bo mój TZ jest kucharzem .
Sama rowniez marze o własnej restauracji ale do tego daaaaaleka droga .
Po pierwsze zarobki zaleza od wielu czynników :
- lokalizacja [ a tu im lepsza tym droższy lokal ]
- potrawy [ mysle , że więcej da się zarobić na tanich , dobrych daniach typu makarony , pizza , piersi w sosach itp w sumie to co się zwykle jada nawet u siebie w domu , niz jakas wykwintna restauracja bo tu grono klientów się zawęza ]
- dostawcy [ jesli znajdziesz swietnych i tanich dostawców więcej uda ci się zarobić ]
- personel [ jesli bedziesz miała swietnych kucharzy to klienci bedą zadowoleni i beda wracac ]
- dodatkowe usługi [ cateringi imprezy okolicznosciowe - wiadomo dodatkowy zarobek ]
... i tak można mnożyć .

Co do tego ile trzeba miec na start - sporo . Jesli chcesz otworzyc swietną i dobrze zapowiadająca się restaurację i miec w przyszlosci zysk - trzeba wystartowac jak najlepiej .
Lokal w dobrej lokalizaji to koszt ok 9-18 tys zł /mc [ zalezy od miasta -ja wypowiadam się na podstawie wiedzy z mojej okolicy ] z reguły trzeba zapłacic za wynajem z góry za 3 miesiące np więc ilośc potrzebnej gotówki rosnie .
Wyposazenie wnętrza i remont [ przy niskich kosztach jakies 15 tys ]
Kuchnia tu razem z piecami /garkami/talerzami itp kolejne 20-25 tys.
+ opłaty rejestracyjne/zatrudnienie personelu/zaopatrzenie ..

Oczywiscie mozna otworzyc restauracje po bardzo niskich kosztach tnąc to tu to tam ale wg mnie nie ma to sensu . Jak cos robic to dobrze .

---------- Dopisano o 00:36 ---------- Poprzedni post napisano o 00:33 ----------

a co do zarobków to np dobra pizzernia w mojej okolcy ma zarobki dzienne ok 2 tys.
Lokal w ktorym pracował mój tz miał nawet 15tys (ale lokalizacja swietne i masa ruchu)
wyposzenie kuchni za 20 tys?
oj nie sadze
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-22, 12:23   #18
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez niuniaaa86 Pokaż wiadomość
wyposzenie kuchni za 20 tys?
oj nie sadze

zalezy od tego co chce sie kupić ale przyznam , że podane przeze mnie ceny są raczej niskie i świetnej jakości nie nalezy sie spodziewać .
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-22, 13:07   #19
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
zalezy od tego co chce sie kupić ale przyznam , że podane przeze mnie ceny są raczej niskie i świetnej jakości nie nalezy sie spodziewać .
mam katalogi ze sprzetem do kuchni i tak jak pisalam wczesniej sam koszt profesjonalnej zmywarki to 10-20 tys zl, a pieca 15-50 tys, koszt jest nizszy jak kupuje sie sprzet uzywany ale mimo wszystko nie ma opcji by wyposazyc kuchnie a 20 tys
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-22, 21:05   #20
ishtar
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 648
Dot.: własna restauracja?

miałam kiedyś klienta u siebie w bank, który był kucharzem w sporej restauracji i sobie z nim porozmawiałam na temat tego biznesu, bo mnie też interesuje ten temat - ze wzgledu na zamiłowanie do kuchni

Podstawowe wyposażenie kuchni, bardzo podstawowe, na dodatek średniej to minimalnie 100 tys złotych.
I to sama kuchnia, co innego jeszcze wyposażenie sali, pewnie i remont lokalu, lokale sa drogie.
Dobrze też zainwestować w pracowników. Dobrzy kucharze sporo zarabiają
I nie wiem czy bardzo luksusowa restauracja w obecnych czasach byłaby rentowna. Stawiałabym raczej na średnia półkę, plus np. catering, obsługa imprez.

I zwykle bywa tak, że własna firma bywa rentowna dopiero po 2-3 latach działalności. Znaczy się, zaczyna przynosić realne zyski, a Ty nie bedziesz mieć długów
ishtar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-23, 15:43   #21
landryna210
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 292
Dot.: własna restauracja?

no to restauracja chyba nie wchodzi w grę..kurcze,szkoda...Ale bardzo chcę załozyc swoją firmę...ale jaką ; / Ja dopiero kończę gimnazjum,ale chcę byc dobrze ustawiona na przyszłosc,nie chcę liczyc każdego grosza i marzę o wielkim domu.

Może to trochę wygórowane , nie jestem chciwa albo cos takiego ale chciałabym osiągnąc coś sama i byc z siebie dumna.

Mam pytanko.Czy trzeba miec kwalifikacje aby np otworzyc firmę z projektowaniem ogrodów ? Trzeba umiec to robic czy mozna kogos zatrudnic ? I czy to będa większe koszty niż restauracja?
landryna210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-23, 16:05   #22
ishtar
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 648
Dot.: własna restauracja?

No najlepiej w tym wypadku skończyć szkołę rolniczą z profilem projektowanie ogrodów (chyba jest coś takiego), wtedy poznasz wszystko na temat roślin, ich okresu wzrostu, czasu wysiewów, itd.
Bez takiej wiedzy nie zaprojektujesz ładnego ogrodu, bo kazda roślina w innym okresie wyrasta.
Oczywiście prócz wiedzy powinnaś posiadać komputer z oprogramowaniem do projektowania (i znajomość z tych programów). Koszt komputera plus oprogramowania to min. 10 000 zł, musisz działać na legalnych programach.
Plus oczywiście jakieś małe biuro (może być w mieszkaniu), kontakty z ogronikami, szkółkami, bo ważne jest też dla klientów by wykonanie projektu nie było bardzo drogie.

Coraz więcej osób chce teraz mieć ładne ogrody, więc w sumie można teoretycznie iść w tym kierunku, ale raczej jakos coś dodatkowego, np. do aranżacji wnętrz i architektury.

Poza tym, nie oczekuj, że będziemy Ci opisywać każdy Twój pomysł na przyszły biznes. Poszukaj potrzebnych informacji w internecie.
Z resztą rynek w Polsce jest bardzo dynamiczny i za 8-9 lat, kiedy bedziesz kończyć studia może okazac się, że te pomysły na które teraz wpadłaś mogą okazać się nieopłacalne.

Jeśli faktycznie usilnie chcesz być boogata (czy tam nie oglądać się na pieniądze), to ucz się w kierunkach technicznych - informatyka, inżynieria lądowa, budownictwo. To daje całkiem spore pieniadze, o ile oczywiście bedziesz na tyle dobra, by móc sie wybić. Co oznacza tylko dużo dużo nauki i pracy.

I pamiętaj, choć pieniadze są potrzebne, szcześcia nie dają, a ludzie, którymi się będziesz otaczać i praca, która będzie dawać Ci satysfakcję (a nie tylko pieniądze).
ishtar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-23, 16:57   #23
Titane
Rozeznanie
 
Avatar Titane
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 703
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez landryna210 Pokaż wiadomość
Może to trochę wygórowane , nie jestem chciwa albo cos takiego ale chciałabym osiągnąc coś sama i byc z siebie dumna.?
Sama? Chyba nie tak do końca sama, bo juz na starcie masz 100 tys.

Cytat:
Napisane przez landryna210 Pokaż wiadomość
Mam pytanko.Czy trzeba miec kwalifikacje aby np otworzyc firmę z projektowaniem ogrodów ? Trzeba umiec to robic czy mozna kogos zatrudnic ? I czy to będa większe koszty niż restauracja?
Nie wiem czy trzeba mieć kwalifikacje, żeby otworzyć taką firmę na własne nazwisko, ale nie wyobrażam sobie aby prowadzić taego typu działalność nie mając o tym pojęcia. Wskazane byłyby odpowiednie studia. Inaczej przecież nie będziesz nawet wiedziała czy Twoi pracownicy dobrze pracują.

Moim zdaniem, jeśli myślisz nad tego typu biznesem, to najpierw powinnaś go poznać od wewnątrz, czyli po skończeniu szkoły załapać sie na praktyki lub do pracy w podobnej firmie. Nabierzesz doświadczenia i będziesz mogła myśleć o własnej firmie.
Titane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-23, 18:36   #24
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: własna restauracja?

Cytat:
Napisane przez ishtar Pokaż wiadomość
No najlepiej w tym wypadku skończyć szkołę rolniczą z profilem projektowanie ogrodów (chyba jest coś takiego), wtedy poznasz wszystko na temat roślin, ich okresu wzrostu, czasu wysiewów, itd.
Bez takiej wiedzy nie zaprojektujesz ładnego ogrodu, bo kazda roślina w innym okresie wyrasta.
Oczywiście prócz wiedzy powinnaś posiadać komputer z oprogramowaniem do projektowania (i znajomość z tych programów). Koszt komputera plus oprogramowania to min. 10 000 zł, musisz działać na legalnych programach.
Plus oczywiście jakieś małe biuro (może być w mieszkaniu), kontakty z ogronikami, szkółkami, bo ważne jest też dla klientów by wykonanie projektu nie było bardzo drogie.

Coraz więcej osób chce teraz mieć ładne ogrody, więc w sumie można teoretycznie iść w tym kierunku, ale raczej jakos coś dodatkowego, np. do aranżacji wnętrz i architektury.

Poza tym, nie oczekuj, że będziemy Ci opisywać każdy Twój pomysł na przyszły biznes. Poszukaj potrzebnych informacji w internecie.
Z resztą rynek w Polsce jest bardzo dynamiczny i za 8-9 lat, kiedy bedziesz kończyć studia może okazac się, że te pomysły na które teraz wpadłaś mogą okazać się nieopłacalne.

Jeśli faktycznie usilnie chcesz być boogata (czy tam nie oglądać się na pieniądze), to ucz się w kierunkach technicznych - informatyka, inżynieria lądowa, budownictwo. To daje całkiem spore pieniadze, o ile oczywiście bedziesz na tyle dobra, by móc sie wybić. Co oznacza tylko dużo dużo nauki i pracy.

I pamiętaj, choć pieniadze są potrzebne, szcześcia nie dają, a ludzie, którymi się będziesz otaczać i praca, która będzie dawać Ci satysfakcję (a nie tylko pieniądze).
jak w kazdej dziedzinie jest duza konkurencja, wiec dodatkowo trzeba zainwestowac np w reklame by zdobyc klienta
zakladajac jakokolwiek biznes tzreba sie liczyc z porazka

poza tym nie wyobrazam sobie prowadzenia firmy bez znajomosci branzy, a zeby zdobyc znajomosc branzy to oprocz wyksztalcenia- ktore daje wiedze praktyczna, potrzebne jest jeszcze doswiadczenie, a zeby je zdobyc to potrzeba kolejne kilka lat
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-26, 20:56   #25
kycia1
Wtajemniczenie
 
Avatar kycia1
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Z łóżeczka ;)
Wiadomości: 2 845
Dot.: własna restauracja

szaramyszka88 juz minął rok- powiedz co u Ciebie slychac i czy Ci sie udalo
__________________
Wybrałam pielęgnację ciała z marką Braun
kycia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 09:04   #26
szaramyszka88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 93
Dot.: własna restauracja

jeszcze nic nie ruszyło... najpierw skończę studia a potem się pomyśli co dalej... może nic z tego nie będzie, bo jeśli poznam przyszłego męża, który zechce prowadzić gospodarstwo (to po moich rodzicach) to będzie najlepiej... może nie zarobię tyle kasy z rolnictwa co z restauracji, ale życie spokojniejsze będzie na pewno...
szaramyszka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 11:49   #27
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: własna restauracja

Cytat:
Napisane przez szaramyszka88 Pokaż wiadomość
jeszcze nic nie ruszyło... najpierw skończę studia a potem się pomyśli co dalej... może nic z tego nie będzie, bo jeśli poznam przyszłego męża, który zechce prowadzić gospodarstwo (to po moich rodzicach) to będzie najlepiej... może nie zarobię tyle kasy z rolnictwa co z restauracji, ale życie spokojniejsze będzie na pewno...
nie wime po co zakladasz wątek o niczym .
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 17:46   #28
kycia1
Wtajemniczenie
 
Avatar kycia1
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Z łóżeczka ;)
Wiadomości: 2 845
Dot.: własna restauracja

Paula przeciesz szaramyszka88 zakladajac watek miała zamiary zalozyc restauracje- dla mnie to nie jest watek "o niczym", To, ze akurat wyszło tak , a nie inaczej to juz inna sprawa. Ty nigdy nie zmieniłas zdania?

Szaramyszka88- trzymam kciuki , aby Twoje marzenia sie spełniły
__________________
Wybrałam pielęgnację ciała z marką Braun
kycia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 18:50   #29
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: własna restauracja

Cytat:
Napisane przez kycia1 Pokaż wiadomość
Paula przeciesz szaramyszka88 zakladajac watek miała zamiary zalozyc restauracje- dla mnie to nie jest watek "o niczym", To, ze akurat wyszło tak , a nie inaczej to juz inna sprawa. Ty nigdy nie zmieniłas zdania?

Szaramyszka88- trzymam kciuki , aby Twoje marzenia sie spełniły
watek jest o niczym bo myszka sie jeszcze uczy i moze powstac jeszcze milion watków o jej zamiarach a o tym chyba nie powinno byc to forum.
to forum dla ludzi ktorzy maja juz jakis podjete kroki w celu zorbienia interesu i pewne pytania konkrtne a forum o marzeniach mozna znależc na forum Bravo.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 21:13   #30
kycia1
Wtajemniczenie
 
Avatar kycia1
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Z łóżeczka ;)
Wiadomości: 2 845
Dot.: własna restauracja

Patrząc na wątki jakie Ty załozyłas byłabym predzej skłonna stwierdzic, ze to Ty zakładasz watki o niczym. Ponadto Paulo78 czy uważasz, ze osoby studiujace to osoby na poziomie Bravo ? ( mnie kojarza sie z nastolatkami - 11-16 lat). No wiesz... Moze Ty czytałas Bravo na studiach, nie wnikam, ale nie oznacza to, ze kazdy jest taki jak Ty .

Znam kilka osob , ktore na studiach zalozyly świetne biznesy, wiec nie jest reguła ze student=marzyciel=poziom Bravo .

I jeszcze jedno... Watków kazdy z Nas moze zakladac wieleeeee, byle sie nie dublowaly, wiec jesli szaramyszka88, czy kazda inna Wizazanka bedzie miala ochote załozyc 100 watków, na temat róznych działalnosci- to to zrobi. Ty akurat wiedziec najlepiej powinnaś ile watkow zalozyc mozna- jestes w tym na Wizazu chyba najlepsza.

Szaramyszka88 jesli bedziesz nadal zainteresowana to mam dla Ciebie i dla innych zainteresowancyh wlasna restauracja kilka linkow:

1. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wlas...w-1546332.html

2. http://www.nowe-dotacje.pl/jak-otwor...ji-unijnej.php

3. http://www.kuchnia.tv/html/kuchniote...lopedia.php?73
__________________
Wybrałam pielęgnację ciała z marką Braun
kycia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-06-28 21:53:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:03.