Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-05-15, 13:10   #1
rachuciachu
Rozeznanie
 
Avatar rachuciachu
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 565

Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy


Hej!

Przeglądałam już istniejące wątki dotyczące CV, ale w żadnym nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie.

Od czasów liceum dość dużo działałam w wolontariacie- zarówno takim 'jednodniowym (np. Noc Muzeów)', jak i na jakiś festiwalach (np. filmowych), imprezach (np. EURO2012 itp.) Byłam również wolontariuszką 'długoterminową' w kilku organizacjach, obecnie też działam w jednej z akcji organizowanej przez Radę Europy.
Jestem na pierwszym roku studiów, choć liceum skończyłam już jakiś czas temu. W międzyczasie zaczęłam inne studia, których nie ukończyłam i trochę pracowałam- były to jednak prace dorywcze, absolutnie nie związane z moimi obecnymi studiami np. prowadziłam warsztaty plastyczne czy byłam opiekunem na obozach.
edit: studiów nie ukończyłam więc wykształcenie mam tylko średnie.

Mam problem z CV- wiem, że jakiekolwiek doświadczenie jest lepsze niż żadne ALE zastanawiam się czy wpisywanie np. warsztatów plastycznych w doświadczeniu, gdy chcę złożyć CV w miejsce, które jest kompletnie niezwiązane z ww. działaniami ma jakikolwiek sens?
Tak samo wolontariaty?
Moja praca kręciła się wokół tematyki kulturalno- artystycznej a tu nagle chcę aplikować do pracy za biurkiem i nie wiem co zrobić.

Chodzi mi o to, czy uważacie, że warto w ogóle zaryzykować z doświadczeniem, które obecnie mam, czy poczekać aż zdobędę trochę doświadczenia w tej dziedzinie (praca zgadza się z moimi obecnymi studiami) i wtedy się zainteresować?

edit: (znalazłam wątek o wolontariacie, w kórym były zdania podzielone czy wpisywać, czy nie)
__________________


Edytowane przez rachuciachu
Czas edycji: 2014-05-15 o 13:13
rachuciachu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 13:21   #2
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Cytat:
Napisane przez rachuciachu Pokaż wiadomość
Hej!

Przeglądałam już istniejące wątki dotyczące CV, ale w żadnym nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie.

Od czasów liceum dość dużo działałam w wolontariacie- zarówno takim 'jednodniowym (np. Noc Muzeów)', jak i na jakiś festiwalach (np. filmowych), imprezach (np. EURO2012 itp.) Byłam również wolontariuszką 'długoterminową' w kilku organizacjach, obecnie też działam w jednej z akcji organizowanej przez Radę Europy.
Jestem na pierwszym roku studiów, choć liceum skończyłam już jakiś czas temu. W międzyczasie zaczęłam inne studia, których nie ukończyłam i trochę pracowałam- były to jednak prace dorywcze, absolutnie nie związane z moimi obecnymi studiami np. prowadziłam warsztaty plastyczne czy byłam opiekunem na obozach.
edit: studiów nie ukończyłam więc wykształcenie mam tylko średnie.

Mam problem z CV- wiem, że jakiekolwiek doświadczenie jest lepsze niż żadne ALE zastanawiam się czy wpisywanie np. warsztatów plastycznych w doświadczeniu, gdy chcę złożyć CV w miejsce, które jest kompletnie niezwiązane z ww. działaniami ma jakikolwiek sens?
Tak samo wolontariaty?
Moja praca kręciła się wokół tematyki kulturalno- artystycznej a tu nagle chcę aplikować do pracy za biurkiem i nie wiem co zrobić.

Chodzi mi o to, czy uważacie, że warto w ogóle zaryzykować z doświadczeniem, które obecnie mam, czy poczekać aż zdobędę trochę doświadczenia w tej dziedzinie (praca zgadza się z moimi obecnymi studiami) i wtedy się zainteresować?

edit: (znalazłam wątek o wolontariacie, w kórym były zdania podzielone czy wpisywać, czy nie)
Wpisuj, jeśli jesteś to w stanie wytłumaczyć - np. wzainteresowaniach. Jeśli w ogłoszeniu kładzie się nacisk na komunikatywność, umiejętność współpracy, samodzielnoś - wpisuj wszystko, co możesz podciągnać pod te hasła. Wpisuj to, co uważasz za wartościowe, a jeśli masz niewielkie doświadczenie, to wpisuj wszytsko. Zamiast wpisywac jednodniowe wolontariaty, to wpisz zbiorczo, np. 2012-2013 wolontariat w instytucjach kultury - muzea, - kino... itp.
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 13:22   #3
Nunum
Rozeznanie
 
Avatar Nunum
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 812
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Poszukaj troche informacji na watakch w dziale praca. Tam wszyscy twierdzą, że warto, bo przyszly pracodawca zobaczy ze jestes osoba odpowiedzilna, ktora potrafi polaczyc szkole z wolontariatem, ze umiesz pracowac w grupie itd czyli same zalety. Wydaje mi sie, ze takie wolontariaty moga jedynie pomoc
__________________
Słodycze i niezdrowe jedzenie
Waga w dół !
...
Nunum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 13:23   #4
Pigeons
Zadomowienie
 
Avatar Pigeons
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 1 401
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Oczywiście, że możesz dodać. Z tym, nie rozpisywałabym się nad każdym wolontariatem, a wypisała po przecinku miejsca gdzie go robiłaś. No chyba, że był dłuższy np. 3 miesiące to wtedy można by go dopisać oddzielnie.
Pigeons jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 13:32   #5
Alienika_
Raczkowanie
 
Avatar Alienika_
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 102
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Oczywiście, że warto i nawet się nie zastanawiaj!
__________________
' W ścisłym kręgu ciekawość naszą trzeba mieścić: wie niebo, co nam taić; wie, co nam obwieścić. '
Alienika_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 13:35   #6
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

ja dodaje wszystko ;p
jakbym miała usunąć prace niezwiązaną ze sklepem czy usługami to przez ostatnie 2 lata mialabym luke w cv
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 13:46   #7
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

A ja bym wybrał jakieś takie naj te wolontariaty i ewentualnie krótko opisał co robiłem tam. Dodatkowo jak wpiszesz że jesteś odpowiedzialna, samodzielna bla bla no to poniekąd to się pokrywa z tym co tam wcześniej wpiszesz
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-05-15, 15:29   #8
Ilsa Lund
Zakorzenienie
 
Avatar Ilsa Lund
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: *miasto know-how
Wiadomości: 21 061
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Ja bym wpisywała bo takie wolontariaty rozwijają komunikatywność Sama wpisuję wszystko poza siedzeniem na kasie na początku studiów bo to się nie ma do niczego
__________________
13.03.2008
13.03.2013
13.09.2014

Ilsa Lund jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 19:32   #9
MarjoryAnn
Raczkowanie
 
Avatar MarjoryAnn
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 51
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Koniecznie wpisuj wolontariaty! Nawet wszystkie. Jeśli masz małe doświadczenie stricte zawodowe, będzie to dla Ciebie duży plus na początku drogi do ciekawej pracy.

Jeśli jest tego dużo - to tym lepiej dla kandydata. Widać, że chciało mu się robić coś więcej! Nie pracuję w HR, ale zdarzało mi się w firmie, w której pracuję, brać udział w rekrutacji pracowników na jakieś konkretne stanowiska i wbrew pozorom wciąż dość mało osób może pochwalić się w swoim CV takimi doświadczeniami. To naprawdę wyróżnia.

Tak jak dziewczyny pisały powyżej - wolontariat bardzo dobrze świadczy o przyszłym pracowniku. Bardzo często (choć fakt, nie zawsze) oznacza, że taka osoba jest odważna (nierzadko praca wolontaryjna wymaga wyjścia poza strefę komfortu), nie jest leniwa (bezinteresownie poświęca swój czas i energię na różne konkretne działania zamiast np. na oglądanie telewizji), czy też potrafi się angażować w swoją pracę (a przynajmniej istnieje ogromna szansa, że zapałem równym temu, który miała na wolontariacie - nie znam mało entuzjastycznych wolontariuszy - podejdzie do pracy zawodowej). Nie oznacza to, że osoby, które nie były wolontariuszami nie mają tych cech, ale doświadczenia wolontaryjne są bardzo konkretną podstawą do uargumentowania posiadania konkretnych cech i umiejętności.

W trakcie pracy wolontaryjnej często ma się okazję nabyć naprawdę konkretne umiejętności (np. tworzenia czegoś, obsługi programu etc.) albo po prostu kompetencji tzw. miękkich. Jeśli na danym stanowisku wymagana jest np. umiejętność współpracy w grupie - to jestem pewna, że byłabyś w stanie podać przynajmniej jedno doświadczenie wolontaryjne, które pozwalałoby stwierdzić, że rzeczywiście potrafisz współpracować z innymi ludźmi. Wpisuj więc koniecznie takie rzeczy do listu motywacyjnego. Zresztą to właśnie on służy wyjaśnieniu powodów, dla których aplikujesz na dane stanowisko. Nie przejmuj się, jeśli stanowisko o które będziesz się starać, nie będzie bardzo ściśle związane z tym, co robiłaś na wolontaracie.

Jeśli masz sporo doświadczeń wolontaryjnych, możesz je jakoś pogrupować - te w których zajmowałaś się podobnymi rzeczami, spisać w jeden sposób np. 2009-2013 - praca wolontaryjna tam, tam, tam w takim i takim chakaraterze.

Sama przez wiele lat byłam wolontariuszką - w wielu miejscach, przy pracy o różnym charakterze (choć podobnie jak u Ciebie, sektor związany z kulturą przeważał). Moje CV tuż po skończeniu studiów miało 2 strony (prawie 1,5 doświadczenia - głównie wolontaryjnego). I wiesz co? To właśnie wyróżniło mnie w rekrutacji na stanowisko o jakim marzyłam (nic związanego z kulturą, wymagająca praca umysłowa). Także mogę powiedzieć nawet z własnego doświadczenia, że to naprawdę pomaga znaleźć fajną pracę.

Edytowane przez MarjoryAnn
Czas edycji: 2014-05-15 o 19:36
MarjoryAnn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-15, 20:51   #10
Apelly
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 2 392
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Koleżanka powyżej chyba wystarczającą odpowiedziała na Twoje pytanie, a ja tylko to potwierdzę. Wpisz najciekawsze projekty, w których brałaś udział, a na pewno Cię to wyróżni spośród mnóstwa kandydatów. Powodzenia!
Apelly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-17, 11:38   #11
rachuciachu
Rozeznanie
 
Avatar rachuciachu
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 565
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

O rany! Dziękuję wszystkim za tak obszerne odpowiedzi!
Przekonaliście mnie, że jednak warto- przez to moje CV jest trochę długie (2 str) jednak myślę, że rzeczywiście dla pracodawcy tyle doświadczeń, nawet tych mniej związanych z tematem może mieć znaczenie.

Mam nadzieję, że jeśli ktoś będzie miał podobne dylematy to trafi na ten wątek, który rozwieje jego wątpliwości.
Dzięki!
__________________

rachuciachu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-05-18, 17:00   #12
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

mnie tylko jedna rzecz zastanawia, jak ktoś wpisze, że ma doświadczenie w wolontariatach i innych darmowych opcjach to czy przyszły szef sobie nie pomyśli że to jest osoba którą przyjmie bo będzie pracować za niską stawkę skoro potrafi pracować za nic ?
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-21, 20:20   #13
MarjoryAnn
Raczkowanie
 
Avatar MarjoryAnn
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 51
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
mnie tylko jedna rzecz zastanawia, jak ktoś wpisze, że ma doświadczenie w wolontariatach i innych darmowych opcjach to czy przyszły szef sobie nie pomyśli że to jest osoba którą przyjmie bo będzie pracować za niską stawkę skoro potrafi pracować za nic ?
Jakaś część być może tak pomyśli, choć osobiście nie znam takich przypadków. Większość moich znajomych z wolontariatów dobrze na tym później wyszła. A poza tym to jednak zależy tylko tak naprawdę od Ciebie na jakie warunki pracy się zgodzisz. Nie przypuszczam jednak (i nie znam takich przypadków), by firma zaoferowała pracownikowi z ciekawym doświadczeniem wolontaryjnym gorsze warunki niż reszcie kandydatów... a nawet gdyby się tak stało (co regułą nie będzie), to nie chciałbyś pracować w takim miejscu.
MarjoryAnn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 03:18   #14
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Umieszczanie w CV pracy niezwiązanej z profilem stanowiska, na które aplikujemy

z reguły jest tak, że jeśli firma da do kitu warunki, a ty się nie zgodzisz to nie dostaniesz pracy, prędzej znajdziesz prace w innej firmie niż coś wynegocjujesz,

moim zdaniem wpisanie wolontariatu do cv to sygnał dla firmy, że można pracować za niższą kase
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-24 04:18:04


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:51.