początki - czyli wybór butów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Sporty letnie, zimowe i wydarzenia sportowe

Notka

Sporty letnie, zimowe i wydarzenia sportowe Forum dla miłośników sportów letnich i zimowych. Tu dowiesz się wszystkiego o tym jak przygotować się do sezonu. Poczytasz o nowinkach sportowych.

 
 
Narzędzia
Stary 2008-11-04, 14:30   #1
28nana
Raczkowanie
 
Avatar 28nana
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 477

początki - czyli wybór butów


Witam,


ja swoją przygodę z nartami rozpoczęłam w ubiegłym sezonie... oczywiście na wypożyczonym sprzęcie.
W tym roku chciałabym zabrać się za naukę z kopyta i na poważnie...

Mam więc plan zakupu butów ( narty będę wypożyczać dopóki się nie nauczę jeździć ) - i chciałabym wybrać takie, które posłużą mi kilka sezonów.

Wiem, że przede wszystkim powinnam pójść do sklepu i pomierzyć różne i zobaczyć w których będzie mi po prostu wygodnie ( buty narciarskie to nie klapki - jak obetrą nie da się ich zdjąć w połowie stoku i potuptać do wyciągu ;-) ) - ale proszę o rady jakie wybrać butki dla osoby początkującej

dziękuję

pozdrawiam
__________________
Bo kozdo rzec mo dwie stróny: dobróm i złóm. (..) Dysc leje - to dobre dlo tych, co im buroki wysychajóm. Słónko świeci - to dobre dlo tych, co akurat siano susóm. Ale, co powiy o słónku tyn, co mu buroki wysychajóm, a o dyscu tyn, co siano susy? Syćko jest względne.
28nana jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-11-04, 14:53   #2
JacekC
Raczkowanie
 
Avatar JacekC
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 72
Lightbulb Dot.: początki - czyli wybór butów

Dobór butów narciarskich.

Po pierwsze wygodne, po drugie wygodne, po trzecie ... wygodne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie:
  1. Buty kupujemy w rozmiarze butów, które nosimy na co dzień,
  2. Buty mają skalę twardości tzw. Flex - dla Ciebie, jako osoby początkującej proponuje poszukać butów o twardości od 50 do 60,
  3. Polecam zakup butów przeznaczonych specjalnie dla kobiet - tego typu buty mają obniżoną cholewkę, są lżejsze od modeli męskich, często mają klamry ułatwiające odpinanie buta, maja specjalne wykończenie,
  4. Kolor dobierz wg własnych upodobań ,
  5. I jeszcze raz mierz, przymierzaj, dobieraj!
Przykłady butów dla kobiet: Rossignol Xena X10, Lange Venus 75, Fischer Soma Vision 65
JacekC jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-11-05, 11:50   #3
ewaw71
Zakorzenienie
 
Avatar ewaw71
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: W
Wiadomości: 3 378
GG do ewaw71
Dot.: początki - czyli wybór butów

Oj tak dobór buta jest bardzo ważny.Ja mam już drugie,te pierwsze były chyba ciut za duże i fatalnie się jeździło,Ale te co obecnie mam są super
ewaw71 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-11-05, 13:50   #4
ktsw
Zakorzenienie
 
Avatar ktsw
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 667
Dot.: początki - czyli wybór butów

mnie kolega namowil na bardzo porzadne i drogie buty, potem jojczalam ze po co takiemu poczatkujacemu jak ja takie. Do czasu gdy po dniu na stoku wszyscu narzekali na obolałe palce i stopy a ja mialam pełen komfort z nogami warto zainwestowac w cos dobrego
ktsw jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-11-06, 14:16   #5
kkarka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 31
Dot.: początki - czyli wybór butów

Na początku przyszłego roku pierwszy raz wybieram się na deskę. Chciałabym zakupić sobie buty, zakup samej deski może w przyszłym sezonie. Jakie są zasady, którymi trzeba się kierować w wyborze? Podobne do tych, co przy kupnie butów narciarskich? Proszę o przykładowe, polecane modele. Z góry dziekuję!
kkarka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-11-06, 15:02   #6
ktsw
Zakorzenienie
 
Avatar ktsw
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 667
Dot.: początki - czyli wybór butów

ja bym ci polecila wybranie sie do porzadnego sklepu snowboardowego. Przewaznie sprzedawcami sa tam naprawde fachowi deskarze i oni ci najlepiej cos doradza czy dopasuja. Raczej w takich sklepach nie pracuja przypadkowe osoby, przynajmniej ja mialam zawsze szczescie ze trafialam na fajna ekipe sprzedajacą
ktsw jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-11-06, 15:09   #7
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: początki - czyli wybór butów

a przede wszystkim przymierzac, przymierzac i jeszcze raz przymierzac (nawet jesli sprzedawcy juz sie nie chce nosic pudelek z butami). ja tak trafilam na moje cudenka pod wzgledem wygody but butowi nierowny.
lain jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-17, 19:36   #8
sylfiaaa
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 1 130
Dot.: początki - czyli wybór butów

Również jestem początkującą narciarką............. nie chce wypożyczac butów ale odkupic od kuzynki która była w nich 4 razy........... jak sądzicie czy takie buciki na początek będą dobre?

SALOMON Performa 5,95

Chce za nie 230złotych, czy brac je ?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 499828511.jpg (62,7 KB, 25 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 499828511_1.jpg (71,2 KB, 26 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Obraz 001.jpg (70,5 KB, 10 załadowań)
__________________


Edytowane przez sylfiaaa
Czas edycji: 2008-12-17 o 19:39
sylfiaaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-12-28, 17:01   #9
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: początki - czyli wybór butów

a ja mam pytanie, jakie znaczenie ma twardość buta narciarskiego?
dla początkujących 50-60, a jak mam jeden sezon za sobą ?
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-21, 20:47   #10
dannonova
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 85
Dot.: początki - czyli wybór butów

nie liczy sie ilosc sezonow tylko stopien twojego zaawansowania w jezdzie. na miekich butach flex 50 jezdzis ie na poczatku łatwiej ,
__________________

dannonova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-21, 20:56   #11
dannonova
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 85
Dot.: początki - czyli wybór butów

Cytat:
Napisane przez sylfiaaa Pokaż wiadomość
Również jestem początkującą narciarką............. nie chce wypożyczac butów ale odkupic od kuzynki która była w nich 4 razy........... jak sądzicie czy takie buciki na początek będą dobre?

SALOMON Performa 5,95

Chce za nie 230złotych, czy brac je ?

wydaje mi sie ze kuzynka chce za duzo za t buty :/. chociaz nie moge znalezc nigdzie tych butów wiec nie moge porownac ile kosztuja nowe, ale skoro nie ma ch nigdzie to musza byc stare juz . wydaje mi sie ze lepij dołozyc roche kasy i kupic nowe. jest duzo promocji .
__________________

dannonova jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-26, 00:17   #12
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: początki - czyli wybór butów

Cytat:
Napisane przez dannonova Pokaż wiadomość
nie liczy sie ilosc sezonow tylko stopien twojego zaawansowania w jezdzie. na miekich butach flex 50 jezdzis ie na poczatku łatwiej ,
no tak, wiem, chodziło mi o nakreślenie stopnia zaawansowania poprzez podanie, że jeździłam dopiero jeden sezon.
na miękich butach łatwiej - ale czemu ?
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-26, 00:55   #13
ArS
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 54
GG do ArS
Dot.: początki - czyli wybór butów

Cytat:
Napisane przez blue_apple Pokaż wiadomość
no tak, wiem, chodziło mi o nakreślenie stopnia zaawansowania poprzez podanie, że jeździłam dopiero jeden sezon.
na miękich butach łatwiej - ale czemu ?
no ja sie dolaczam..czemu?
ArS jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-26, 20:23   #14
she922
Raczkowanie
 
Avatar she922
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 55
Dot.: początki - czyli wybór butów

jeździmy na ugiętych nogach a więc napieramy jakby piszczelami na język butów - im skorupa bardziej miekka tym łatwiej jest "manewrować" i uginac kolana (mniej siły jest potrzebne). skorupa twarda (najlepsze chyba fishery są) jest przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy którzy zawórno mają twarde narty co daje większą prędkość i nowe wyzwania + wytrzymałość.
she922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-26, 20:34   #15
she922
Raczkowanie
 
Avatar she922
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 55
Dot.: początki - czyli wybór butów

jeżeli chodzi natomiast o same buty jako pierwszego wyboru:
co do punktu "kupujemy taki rozmiar który nosimy nacodzień" się zupełnie nie zgadzam. zwykle mam 38, 39 numer adidasów czy szpilek a buta narciarskiego i snowboardowego 40-41
Pamietać trzeba o:
- zmierzeniu stopy w centymetrach (odrysowujemy swoja stope na kartce trzymając ołówek prostopadle na kartce, ale tak żeby kartka leżała na ziemi a my mamy stanąc na niej stopa przenoszac ciężar ciała na mierzoną stopę. Powinnismy miec na sobie np skarpetki Mierzymy od czubka dużego palca do pięty czyli w najdłuższym odcinku stopy. Dodajemy minimum pół centymetra pamietajac o tym ze bedziemy miec na sobie jeszcze gruba skarpete narciarska a noga bardzo pracuje w bucie podczas jazdy.) Na języku butów narciarskich zawsze jest napisany wymiar w centymetrach i radziłabym sie tym kierowac a nie rozmiarowka europejska czy jakas jeszcze inna.
Dziekuje za uwage )
PS wiodące firmy narciarskie poświecajace uwage dla kobiet to Atomic i Blizzard z czego te pierwsze polecam bardzo. I raczej zaopatrzmy sie w damskie buty co bedzie o wiele lepsze niz np. unisex juz nie mowiac o meskich... I zawsze lepiej kupic troche wieksze niż "na styk"!!! Mocniej zacisniemy klamry albo włożymy grubsza skarpetke. Lepiej żeby stopa miala troche luzu a nie meczyla sie ściskana w niewygodnym bucie
Miłej jazdy )
she922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-26, 20:37   #16
she922
Raczkowanie
 
Avatar she922
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 55
Dot.: początki - czyli wybór butów

a tych butów salomona bym nie kupowala: plastikowe klamry (nie wspominajac o jakości tegoż plastiku)... Chociaz ma 4 klamry co jest + bo im mniej klamr tym wzrasta możliwość że w któryms miejscu bedzie np za luzno lub za ciasno ;]
Ale sie rozpisałam
Kocham narty i snowboard - "chetnie pomoge" - mój napis na koszulce ;P
she922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-26, 21:37   #17
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: początki - czyli wybór butów

she dziękuje za wyjaśnienie i za resztę informacji również

ja ze względu na małą stopę i mały wybór butów w moim rozmiarze w sklepie (24,5) mam buty juniorskie, atomica, flex 80. już sprawdzone oj sztywne, nie są najwygodniejsze i straszniwie wbijają mi się w piszczel, ale rozmiar idealny. z początku wydawał się za duży - za długi, ale wystarczyło, że założyłam narciarską, grubą skarpetkę.
więc warto kupić buty z odrobiną luzu. (luzu w długości nie w całym bucie - to nie jest wskazane)
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-26, 21:47   #18
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: początki - czyli wybór butów

drugi raz wysłałam, niechcący, przepraszam

Edytowane przez blue_apple
Czas edycji: 2009-01-26 o 21:51
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-01-27, 17:48   #19
she922
Raczkowanie
 
Avatar she922
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 55
Dot.: początki - czyli wybór butów

nie ma za co powodzenia w nauce
she922 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-27, 22:31   #20
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: początki - czyli wybór butów

Cytat:
Napisane przez she922 Pokaż wiadomość
nie ma za co powodzenia w nauce
dziękuję w tym roku poczyniłam postępy, fajna sprawa te nartki.

a taka dygresja... że warto mieć chociaż swoje buty, bo przynajmniej będą wygodne, a nie jak z wypożyczalni, gdzie wybór mniejszy, używane itd. przyjemniejsza jazda
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-02-23, 13:34   #21
camm
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 140
Dot.: początki - czyli wybór butów

A ja chciałam poprosic o pomoc w doborze butów na deske?! Właściwie to jestem kompletnie zielona w tym temacie... Dziewczyny ratujcie! Na co trzeba zwrocic najwieksza uwage?
__________________
Mówią, że najpiękniejszy uśmiech ma ten, kto wiele wycierpiał...
camm jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-02-25, 10:21   #22
inaxx
Raczkowanie
 
Avatar inaxx
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 99
GG do inaxx
Dot.: początki - czyli wybór butów

Zdecydowanie jestem za kupowaniem butów narciarskich w rozmiarze butów jakie na codzień nosimy (chyba, że ktoś chce mega wygodne ale napewno nie zdają egzaminu na stoku)
Najlepiej zmierzyć stopę na urządzonku jakie bezwzględnie powinno się znaleźć w sklepie. Dobrze aby było firmy z jakiej kupujemy buty. Pamiętać należy, że to czy but jest dobry możemy określić dopiero po dopięciu klamer i cofnięciu pięty do tyłu. Przy zakładaniu, na siedząco, czy na prostych nogach powinniśmy czuć dużym palcem koniec buta.
Należy również dobrać but odpowiedni na szerokość. Jeśli po 15 minutach czujemy mrowienie i drętwienie stopy to but jest za ciasny, jeśli możemy ruszać stopą to za szeroki.
Cała stopa powinna leżeć wygodnie na wkładce.
Polecam kupowanie butów w sklepach z możliwością zwrotu. But najlepiej wtedy założyć w domu na min 30min wtedy pod wpływem ciepła wkładka ukształtuje się do naszej stopy i możemy określić czy nic nas nie uwiera lub obciera. Jeśli po tym czasie stwiedzimy dyskomfort to lepiej oddać buty, bo na stoku nie będzie lepiej, a raczej gorzej.
Nie radzę śpieszyć się z kupowaniem butów, kupować tylko dlatego, że cena jest dobra.
Najlepiej zmierzyć kilka różnych modeli i firm. Jeśli czujemy, że noga jest zmęczona mierzeniem odczekajmy chwile bo następna mierzona para będzie wydawać się niewygodna.
inaxx jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-14, 15:40   #23
dannonova
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 85
Dot.: początki - czyli wybór butów

nie odpisała bo mnie nie było na forum od hohhooo . ale widze ze she odowiedziałą wyczerpująco wiec nic nie musze dodwac. hehe ale juz po sezonie narciarskim , :P
__________________

dannonova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-05-15, 21:20   #24
gabziala
Przyczajenie
 
Avatar gabziala
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Z Krk
Wiadomości: 13
GG do gabziala Send a message via Skype™ to gabziala
Dot.: początki - czyli wybór butów

najważniejszew butach jest nie tyle marka i wygląd , ale to , żebyś czuła się w nich pewnie , komfortowo i abyś mogla nogami ruszać . wiem że to głupio brzmi , ale jak ja raz kupiłam buty , to nie mogłam ruszać kostami ! i na tym zakończyła się moja przygoda z nartami .... chociaż w mojej miejscowości jak spadnie śnieg czasami pojeżdżę amatorsko nartami sióstr ... :P
gabziala jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Sporty letnie, zimowe i wydarzenia sportowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:54.