Nowy rok - lecimy z językami - Strona 7 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2017-07-21, 11:26   #181
201708071238
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 20
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Ja wlasnie niedawno kupilam e-booka z tej serii hiszpanski w tlumaczeniach i teraz z niego korzystam (wolalabym miec jednak papierowa wersje, wiec moze kupie kolejne czesci jak bede w domu). Mialam sporo innych ksiazek do hiszpanskiego, ale zostawilam je w Polsce, bo myslalam, ze na razie nie bede sie uczyc tego jezyka.
Lubie robic fiszki i tak najlepiej zapamietuje, kiedy mam problem z jakims slowkiem albo wyrazeniem, ale w ktoryms momencie zaczelam robic fiszki ze wszystkim, nawet z rzeczami, ktore nie sprawialy mi zadnego problemu. Teraz bede robic fiszki tylko ze slowkami, ktorych naprawde nie moge zapamietac. Bo niby robienie fiszek teoretycznie nie zajmuje mi az tak duzo czasu, to jak sie to wszystko podliczy pod koniec tygodnia, to wychodzi na to, ze jednak zmarnowalam calkiem sporo i moglam ten czas lepiej wykorzystac.
201708071238 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-21, 12:52   #182
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Moim zdaniem nie ma za bardzo sensu walczyć z naturalną skłonnością mózgu do zapamiętywania tego co w języku częstsze, istotniejsze, a tym co ma dla nas jako użytkowników danego języka znaczenie marginalne. No chyba, że mamy pewność, że to element kluczowy np. forma nieregularna ważnego czasownika w danym języku, często używane, ale dla nas egzotyczne słowo.
Ja do dziś pamiętam jak chyba czytając podręcznik Gente odkryłam słówko tobogan, poszukałam znaczenia polskiego i okazało się, że... to też tobogan.
Przeraziła mnie moja niewiedza w języku polskim, ale potem stwierdziłam, że skoro tego słowa nie znam, nie jestem ratownikiem, a to mi wygląda na jakiś archaiczny rodzaj noszy to szanse, że kiedykolwiek użyję tego słowa w jakimkolwiek języku są bliskie zeru. (Może są i inne znaczenia słowa tobogan po polsku, ale ja po długim szperaniu znalazłam wyłącznie to.) Od tamtego czasu nie zapamiętuję list różnych słówek jak leci, ale po prostu uczę się blokami, w krótkim czasie sporo czytam na jeden i ten sam temat z różnych źródeł i po pewnym czasie faktycznie najczęściej stosowane słowa mi się utrwalają. Pomaga też czytanie. Z tym, że ja preferuję materiały przede wszystkim dla odbiorcy rodzimego, oczywiście wsparte o jakieś tam rozmówki czy książki do nauki słówek, ale jednak ostatecznym testem przydatności słowa jest naturalny recykling pojęć jaki robi mój mózg po ekspozycji na język z danej dziedziny stosowany przez większość rodzimych użytkowników danego języka. Dlatego lubię prasę on line, radia, podcasty niespecjalistów.
A każda minuta nauki jest cenna bo przecież czas jest najbardziej ograniczonym zasobem jaki mamy. Także nawet 5 minut na fiszki, które są mało skuteczne w dłuższym okresie czasu się kumuluje.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-21, 15:18   #183
zielona_nadzieja
Zakorzenienie
 
Avatar zielona_nadzieja
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 9 596
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Miss, a tobogan to nie będzie przypadkiem zjeżdżalnia dla dzieci? Po francusku tak jest

Czytam Was dziewczyny, ale u mnie właściwej nauki bardzo niewiele, tak naprawdę uczę się tylko niemieckiego, a i tak niezbyt regularnie. Francuskim i angielskim po prostu się posługuję, ale nie robię jakichś wielkich postępów.

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka
__________________
Fais-moi une place dans tes urgences, dans tes audaces, dans ta confiance.
zielona_nadzieja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-21, 16:35   #184
Elladorea
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 915
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

U mnie dzisiaj rozdział związany z podróżami i transportem. Całego nie przerobię, ale chociaż połowę i jeszcze coś z gramatyki.
Słucham też teraz niemieckiego radia.
Elladorea jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-21, 18:58   #185
201708071238
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 20
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Dzisiaj zrobilam dwa podrozdzialy z niderlandzkiego (jeden rozdzial ma trzy podrozdzialy) i jeden rozdzial z hiszpanskiego i powtorzylam sobie na szybko wczesniejsze lekcje. Fiszki tez zrobilam, ale malo i tylko z niderlandzkiego, bo mi kilka rzeczy nie chcialo wejsc do glowy.
Teraz moze jeszcze poczytam komiks po niderlandzku.

W ogole to myslalam, ze dzisiaj nic nie zrobie i ze nie wyczolgam sie z lozka, bo sie rano strasznie zle czulam, ale udalo sie.
Jutro postaram sie zaczac nauke troche wczesniej, to jeszcze angielski zmieszcze.
201708071238 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-22, 11:15   #186
Callitus
Zakorzenienie
 
Avatar Callitus
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 461
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
J
Oglądałam tą nową dużą gramatykę. Bardzo porządnie wytłumaczone naprawdę trudne zagadnienia typu Subjuntivo właśnie, ale chyba w wyprzedaż jej teraz nie wrzucili bo to nowość. Bardzo dobre opinie czytałam na jednym blogu hispanistyki z Walencji o serii Hiszpański w tłumaczeniach i chyba odłożę kasę na cały pakiet. Teraz wyszła 5 część, więc muszę sprawdzić czy w pakietach już jest. Obecnie kusi mnie część 4, ale chciałabym mieć całość. Tak to chyba najbardziej opłacalne. Oglądałam "gramatyka hiszpańska inaczej". Niby ciekawa, ale mam wrażenie, że mocno nieścisła i jak na mój poziom tylko namiesza mi w głowie pseudozasadami pomysłu autorki, a póki co staram się trzymać wyjaśnień filologów hiszpańskojęzycznych i nie wracać do myślenia o gramatyce tego języka polskimi kategoriami. Dumam czy nie kupić kiedyś by może uczyć kogoś innego za jakiś czas bo tak przed B1 może faktycznie osobie polskojęzycznej co nieco ułatwia, ale mam wrażenie, że takie pozycje wyrabiają złe nawyki na przyszłość i utrudniają rozpoczęcie myślenia w języku docelowym.
O jakiej gramatyce mówisz?
Gramatykę hiszpańską inaczej sobie odpuść, jedna z gorszych książek jaką kiedykolwiek kupiłam, zmarnowane pieniądze Tłumaczone po łebkach, nie wiem, jakim cudem autorzy twierdzą, że to książka do poziomu C1, bo to ledwo łapie się na B2.

Natomiast serię w tłumaczeniach polecałam na innym wątku językowym i tutaj też polecam Jestem bardzo zadowolona, mam te książki do języka hiszpańskiego i francuskiego - nie będzie to glówne źródło wiedzy, ale ciekawe rozszerzenie no i do tego praktyczne zastosowanie. Którąś z tych książek mam przy sobie zawsze

Nie wiem, na jakich konkretnie zagadnieniach ci zależy, ale 4ta część hiszpańskiego w sporej części skupia się na preterito de subjuntivo i jego wykorzystaniu. 5tą kupię po wypłacie
Na bonito.pl masz te książki 25% taniej, jak na moje, 1 część jest ci całkiem zbędna, 2 fajnie układa podstawy, masz czasy przeszłe w indefinido, a to mimo wszystko zawsze problematyczne zagadnienie, więc warto przejrzeć, czy jest ci potrzebna. 3 to subjuntivo, więc warto mieć w swojej biblioteczce

Też mam ten problem z hiszpańskim biznesowym - jak znajdziesz coś warte uwagi, może też byc anglojęzyczne, to podziel się proszę
__________________
Sooner or later you have to stop being a victim and be a victor. You have to stop being a whiner and start being a winner. Take control of your shit, regardless of your circumstances. If it’s more difficult for you that's good, cause that makes your story better.
Callitus jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-23, 00:16   #187
201708071238
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 20
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Dzisiaj podrozdzial z niderlandzkiego i trzy rozdzialy z hiszpanskiego.
Wczesniej zrobilam tylko niderlandzki, bo nie mialam zbyt duzo czasu. Ale teraz nie moglam zasnac i wzielam sie za hiszpanski i nawet nie wiem jak zlecialy trzy rozdzialy.
Jutro musze poszukac jakiejs ksiazki z wieksza iloscia slownictwa.
201708071238 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-07-24, 09:53   #188
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Callitus, mówię o tej gramatyce:
https://www.jezykiobce.pl/hiszpanski...377888025.html
Naprawdę jest dobra, choć bardzo szczegółowa, ale te szczegóły mocno porządkują wiedzę w taki sposób, w jaki hiszpańskojęzyczni autorzy tego nie robią.
Ja mam z tej serii ze starszych wydań gramatykę włoską i też jest bardzo dobra. A teraz widzę, że jest też do języka niderlandzkiego, ale tu nie wiem jak z jakością bo do niej nie zaglądałam. Ale może warto rozważyć.
Ja potrzebuję teraz wszystkie wyjątki od wyjątków pod egzamin DELE B2 i coś co pozwoli mi potem przeskoczyć z tego poziomu dalej, pod C1, docelowo pod C2.

---------- Dopisano o 10:53 ---------- Poprzedni post napisano o 10:49 ----------

Z "gramatyka hiszpańska w tłumaczeniach" na teraz przydadzą mi się tomy 3-5, ale TŻ chciał żebym go kiedyś nauczyła od podstaw, więc mogłabym szarpnąć się na cały komplet.

Pisałam Wam wcześniej, że będę poza domem i z dala od internetu. Oto co zrobiłam od piątku do niedzieli: Francisca Castro, Uso de la gramatica Intermedio:
tematy 11, 20, 22, 26 i część tematu 23. Czyli ćwiczenia z zagadnień, których omówienie oglądałam m.in. w Espanol con Episodios i Magical Spanish.
Czyli: weekend był, zobaczyłam się z rodziną, zadbałam o chorą babcię, pomogłam wujkowi ogarniać dom bo ciocia miała pracujący weekend (farmaceuta w aptece, więc praktycznie jej nie było), a z nauką jestem na bieżąco. Także da się. Trzeba tylko z wyprzedzeniem zaplanować co w takim momencie chcemy robić, żeby nie tracić czasu jak będziemy mieć tą godzinkę dla siebie danego dnia i dopiero wtedy nie zastanawiać się za co by się tu zabrać. Ja jak jechałam to miałam już nawet w spisie treści kółkiem pozaznaczane tematy, które planowałam przerobić.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894

Edytowane przez MissChievousTess
Czas edycji: 2017-07-24 o 15:07
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-24, 21:13   #189
Callitus
Zakorzenienie
 
Avatar Callitus
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 461
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Callitus, mówię o tej gramatyce:
https://www.jezykiobce.pl/hiszpanski...377888025.html
Naprawdę jest dobra, choć bardzo szczegółowa, ale te szczegóły mocno porządkują wiedzę w taki sposób, w jaki hiszpańskojęzyczni autorzy tego nie robią.
Ja mam z tej serii ze starszych wydań gramatykę włoską i też jest bardzo dobra. A teraz widzę, że jest też do języka niderlandzkiego, ale tu nie wiem jak z jakością bo do niej nie zaglądałam. Ale może warto rozważyć.
Ja potrzebuję teraz wszystkie wyjątki od wyjątków pod egzamin DELE B2 i coś co pozwoli mi potem przeskoczyć z tego poziomu dalej, pod C1, docelowo pod C2.
Jak potrzebujesz wyjątków od wyjątków, to z czystym sumieniem polecam - http://www.empik.com/hiszpanski-bez-...1090,ksiazka-p Nie wiem, gdzie znajdziesz, ale warto poszperać
__________________
Sooner or later you have to stop being a victim and be a victor. You have to stop being a whiner and start being a winner. Take control of your shit, regardless of your circumstances. If it’s more difficult for you that's good, cause that makes your story better.
Callitus jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-25, 10:19   #190
Elladorea
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 915
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Wczoraj powtórzyłam 3 ostatnie rozdziały z samouczka + repetytorium i słuchanie radia niemieckiego (znów mówili o Polsce )
Wydrukowałam sobie ze strony Preston Publishing spisy treści z "Gramatyka w tłumaczeniach", będę się chyba uczyć wg tego, żeby usystematyzować tę naukę gramatyki.

Czy ktoś zna jakiś program/serial do oglądania po niemiecku? Coś krótkiego, w miarę łatwego.
Kiedyś próbowałam "Jojo sucht ein Gluck", ale nie wciągnęłam się, no i bardzo drażni mnie to 2minutowe intro ;/ Może ktoś zna coś podobnego?
Elladorea jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-25, 10:42   #191
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez Elladorea Pokaż wiadomość
Wczoraj powtórzyłam 3 ostatnie rozdziały z samouczka + repetytorium i słuchanie radia niemieckiego (znów mówili o Polsce )
Wydrukowałam sobie ze strony Preston Publishing spisy treści z "Gramatyka w tłumaczeniach", będę się chyba uczyć wg tego, żeby usystematyzować tę naukę gramatyki.

Czy ktoś zna jakiś program/serial do oglądania po niemiecku? Coś krótkiego, w miarę łatwego.
Kiedyś próbowałam "Jojo sucht ein Gluck", ale nie wciągnęłam się, no i bardzo drażni mnie to 2minutowe intro ;/ Może ktoś zna coś podobnego?
Jak wiesz ile trwa intro to przecież można przewinąć do przodu. Mnie wkurza intro na MAGICAL SPANISH, ale jakoś je znoszę bo zawartość merytoryczna tego warta. A na YT jest jakieś 86 odcinków Berlin Berlin ( wyszukałam "tv series for learners of german" i m.in. to mi pokazało w wynikach). Nie wiem jaki to poziom, ale może akurat w sam raz. Kursy na Deustche Welle też chyba mają jakieś filmiki.

---------- Dopisano o 11:42 ---------- Poprzedni post napisano o 11:34 ----------

Cytat:
Napisane przez Callitus Pokaż wiadomość
Jak potrzebujesz wyjątków od wyjątków, to z czystym sumieniem polecam - http://www.empik.com/hiszpanski-bez-...1090,ksiazka-p Nie wiem, gdzie znajdziesz, ale warto poszperać
Dzięki. Wygląda na to, że chwilowo niedostępna, ale może jakoś ją dopadnę. Na razie chyba skusze się jednak na część 4 i 5 "Hiszpański w tłumaczeniach". Przy okazji kupię sobie włoski z tej serii i co nieco dla TŻ'ta do angielskiego. Od Wawrykowicz mam fajny leksykon gramatyki hiszpańskiej, który właśnie teraz bardzo mi się przydaje.
Muszę dziś dokupić papier do drukarki bo przez 2 miesiące nauki wykończyłam całą ryzę. Wczoraj przerobiłam kolejny 49 odcinek Espanol en Episodios.Było sporo o nieregularnych formach Superlativo relativo i superlativo absoluto, więc dziś muszę poszukać na to ćwiczeń. No i jakieś wyrażenia do wyrażania ironii, sarkazmu, ambiwalencji. Też dużo nowych dla mnie, więc muszę poszperać czy znajdę coś na ten temat, popisać jakieś swoje zdania.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-07-26, 12:46   #192
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez zielona_nadzieja Pokaż wiadomość
Miss, a tobogan to nie będzie przypadkiem zjeżdżalnia dla dzieci? Po francusku tak jest

Czytam Was dziewczyny, ale u mnie właściwej nauki bardzo niewiele, tak naprawdę uczę się tylko niemieckiego, a i tak niezbyt regularnie. Francuskim i angielskim po prostu się posługuję, ale nie robię jakichś wielkich postępów.
Możliwe. Ja znalazłam jako rodzaj noszy. Może to chodzi o taki typ konstrukcji coś płaskiego między wyższymi brzegami no to w sumie i zjeżdżalnia mogłaby być. W opisie etymologii było coś o tym, że pierwotnie na żerdziach rozciągano płat skóry po prostu. Może i nosze i pierwsze zjeżdżalnie tak robiono??? Jak pisałam mnie to słowo do życia było potrzebne raz, więc ile ma znaczeń i jakich w których językach to sobie ręki nie dam uciąć.
A co do języka i postępów- to tzw. language fossilisation jak dany język używamy, ale nasza znajomość tego języka się nie rozwija. Dlatego warto jednak nad językiem pracować bo język naturalny to żywy twór i ewoluuje.
Przerobiłam Espanol en Episodios do 51 odcinka.
Multikurs uruchomił mi kurs hiszpańskiego, więc wieczorem zaczynam z nim naukę.
Po wakacjach odkurzam francuski i rosyjski, więc muszę przemyśleć grafik. Dziś wyszukałam sobie trochę materiałów do obu. Muszę obejrzeć stacjonarnie Rosyjski i Francuski w tłumaczeniach bo włoski mi się podoba to może kupiłabym po jednej do każdego i problem z głowy. Jak multikurs mi się spodoba to może za jakiś czas dorzucę tam i te języki. I znalazłam jakieś kursy wideo język obcy w 16 godzin na rosyjskim tv kultura. Wieczorem zerknę co to za cudo.
Włączyłam sobie subskrypcję na YT jakiejś blogerki z Hiszpanii, która zajmuje się książkami i ich krytyczną analizą i od wczoraj sobie słucham. Strasznie szybko i dużo mówi, więc dopiero jestem w 1/3 jednego filmiku, ale nie jest źle bo praktycznie wszystko rozumiem, choć czasem mam wrażenie, że nie nadążam myśleć tak szybko jak ona mówi.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894

Edytowane przez MissChievousTess
Czas edycji: 2017-07-26 o 12:48
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-27, 10:19   #193
ama09
Zakorzenienie
 
Avatar ama09
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Cz-wa
Wiadomości: 5 461
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Czy któraś z Was przygotowuje się (albo zdawała ostatnio) certyfikat B1 lub B2 z niemieckiego?

Poszukuje fajnych materiałów do nauki. (oczywiście przejrzałam strone Instytut Goethe)
ama09 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-27, 10:57   #194
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez ama09 Pokaż wiadomość
Czy któraś z Was przygotowuje się (albo zdawała ostatnio) certyfikat B1 lub B2 z niemieckiego?

Poszukuje fajnych materiałów do nauki. (oczywiście przejrzałam strone Instytut Goethe)
To może blogi o nauce języka niemieckiego?
Tematy nauki do certyfikatów się czasem an takich blogach pojawiają. Na pewno znajdziesz tam trochę artykułów o gramatyce i o podcastach. Może te kursy z Deustche Welle?
Na rosyjskim odpowiedniku FB też pewnie jest grupa uczących się. Ja do języków, których się uczę znalazłam. Pewnie i niemiecka jest.
Poszukałabym. Na polskim FB też pewnie jest jakaś grupa osób albo uczących się niemieckiego albo przygotowujących się do tych certyfikatów. NA YT też pewnie coś by się znalazło.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-27, 15:22   #195
Elladorea
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 915
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Nie wiem, nie myślałam o certyfikacie

Cytat:
Napisane przez MissCheviousTess
Jak wiesz ile trwa intro to przecież można przewinąć do przodu. Mnie wkurza intro na MAGICAL SPANISH, ale jakoś je znoszę bo zawartość merytoryczna tego warta. A na YT jest jakieś 86 odcinków Berlin Berlin ( wyszukałam "tv series for learners of german" i m.in. to mi pokazało w wynikach). Nie wiem jaki to poziom, ale może akurat w sam raz. Kursy na Deustche Welle też chyba mają jakieś filmiki.
Dzięki, choć po prostu ten serial nie przypadł mi do gustu, nawet nie wiem czemu :/ Na razie skupię się na słuchaniu radia i podcastu z wiadomościami, na dw, tej stronce, co podałaś, mają wiadomości + tekst, więc się bardzo przyda, bo słabo mi idzie słuchanie.
Później poszukam czegoś do oglądania.

Teraz zrobiłam połowę następnego rozdziału z samouczka, ale mam ochotę dziś go dokończyć, zwłaszcza że zagadnienia gram. z tego rozdziału już kiedyś przerabiałam. I przeczytałam kolejne 2 strony niemieckiego opowiadania.
Myślę, żeby porządnie zasiąść nad angielskim, bo jednak rzadko go używam, a nie chcę zapomnieć. No i byłoby fajnie wejść na wyższy poziom, muszę dzisiaj opracować jakiś plan nauki.
Elladorea jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-07-27, 16:10   #196
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez Elladorea Pokaż wiadomość
Nie wiem, nie myślałam o certyfikacie


Dzięki, choć po prostu ten serial nie przypadł mi do gustu, nawet nie wiem czemu :/ Na razie skupię się na słuchaniu radia i podcastu z wiadomościami, na dw, tej stronce, co podałaś, mają wiadomości + tekst, więc się bardzo przyda, bo słabo mi idzie słuchanie.
Później poszukam czegoś do oglądania.

Teraz zrobiłam połowę następnego rozdziału z samouczka, ale mam ochotę dziś go dokończyć, zwłaszcza że zagadnienia gram. z tego rozdziału już kiedyś przerabiałam. I przeczytałam kolejne 2 strony niemieckiego opowiadania.
Myślę, żeby porządnie zasiąść nad angielskim, bo jednak rzadko go używam, a nie chcę zapomnieć. No i byłoby fajnie wejść na wyższy poziom, muszę dzisiaj opracować jakiś plan nauki.
No plan do podstawa. Ja właśnie opracowuję rozpiskę na kolejne miesiące nauki. Dziś mam sporą powtórkę z hiszpańskiego, więc z włoskiego pewnie zrobię nieco mniej, ale zobaczymy. Za niemieckim szperam, ale na razie nie biorę na warsztat bo mam na bieżąco plan odkurzenia szwedzkiego i francuskiego. Muszę zrobić sensowną rozpiskę na 5 języków (w różnym stopniu zaawansowania, najwyższy priorytet ma hiszpański i francuski) na najbliższe 3 miesiące po wakacjach, więc trochę roboty z tym jest. Ja bez planu nie zaczynam nawet nauki bo wtedy marnuje się czas na myślenie "co by tu zrobić", a czas płynie. Muszę poskładać do kupy książki do szwedzkiego bo leżą w różnych miejscach. Na pewno warto nie zaniedbywać już znanego nam języka bo się zapomina. Mnie sporo gramatyki francuskiej uleciało bo nie miałam jak podtrzymać go przy życiu w czasie studiów. Próbowałam, ale grupa międzywydziałowa lektoratu się rozleciała :-/ No i teraz muszę go ciut odkurzyć samodzielnie.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-08-02, 13:22   #197
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Jak wam idzie nauka w upały?
Ja jakoś przebrnęłam Kapitel 2 - podręcznik i ćwiczenia z szwedzkiego.
Z włoskiego przerobiłam mniej niż planowałam bo tylko słownictwo -Mangiare/il cibo czyli o jedzeniu i odcinek Oneworlditaliano (OWI) 15- Al ristorante. Passato prossimo poczytałam, ale ćwiczenia przeszły mi na dziś.
Poza tym znalazłam sobie 2 plany wynikowe- do włoskiego z nowela.pl na bazie nauki od podstaw przez 3 lata w oparciu o podręcznik Nuovo Progetto Italiano 1, więc teraz będę sobie realizować plan według rozpiski dla 2 roku nauki (lekcje 4-7 tego podręcznika) i plan wynikowy do szwedzkiego- z informatora maturalnego z 2005 roku do nowych polskich matur. Na str.38-47 jest wymagany do matury rozszerzonej zakres struktur gramatycznych,więc o oparciu o serię Troll i inne materiały będę sobie te zagadnienia opracowywać.
Plan na dziś: włoski- passato prossimo- porobić ćwiczenia plus 2 filmiki OWI 8 i 46 czyli przymiotniki quello i bello. No i czas na kolejny odcinek Espanol en episodios.
Jak zdążę to z Trolla zrobię ze szwedzkiego ćwiczenia na Presens czasowników 1 grupy deklinacyjnej. W przyszłym tygodniu powinnam porównać zwartość tego planu wynikowego do szwedzkiego z zawartością obu części Troll i zobaczyć do jakich zagadnień gramatycznych nadal brak mi materiałów, żeby wiedzieć czego mam szukać w innych źródłach.

---------- Dopisano o 14:22 ---------- Poprzedni post napisano o 14:15 ----------

Cytat:
Napisane przez Elladorea Pokaż wiadomość
Nie wiem, nie myślałam o certyfikacie


Dzięki, choć po prostu ten serial nie przypadł mi do gustu, nawet nie wiem czemu :/ Na razie skupię się na słuchaniu radia i podcastu z wiadomościami, na dw, tej stronce, co podałaś, mają wiadomości + tekst, więc się bardzo przyda, bo słabo mi idzie słuchanie.
Później poszukam czegoś do oglądania.

Teraz zrobiłam połowę następnego rozdziału z samouczka, ale mam ochotę dziś go dokończyć, zwłaszcza że zagadnienia gram. z tego rozdziału już kiedyś przerabiałam. I przeczytałam kolejne 2 strony niemieckiego opowiadania.
Myślę, żeby porządnie zasiąść nad angielskim, bo jednak rzadko go używam, a nie chcę zapomnieć. No i byłoby fajnie wejść na wyższy poziom, muszę dzisiaj opracować jakiś plan nauki.
Angielski to akurat moja działka, więc w razie czego mogę doradzić. Jak chcesz fajne kanały na YT to polecam Papa Teach Me English i Learn English with Lucy.
Planów wynikowych do angielskiego jest w necie mnóstwo, mnie zawsze mobilizowała uczenie się pod certyfikaty (zresztą obecnie do innych języków mobilizuję się podobnie), więc na pewno jak poszukasz to jakiś sensowny plan nauki znajdziesz.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-08-03, 12:16   #198
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

ok, wczoraj w upale przerobiłam głownie włoski- Bello, quello plus filmik o różnicach w stosowaniu imperfetto i passato prossimo.
Dziś będzie hiszpański, szwedzki i ciut włoskiego.
Zamówiłam sobie pakiet "w tłumaczeniach" z hiszpańskiego ( 3 i 4) i z włoskiego (1 i 2) bo znalazłam taniej na bonito.pl
Teraz jestem na etapie szukania native speakerów do tandemu językowego.
Wczoraj przeglądałam profile na italki.com, ale nigdy nie korzystałam z tej strony więc muszę zobaczyć czy aby skorzystać z wymiany językowej nie trzeba czasem w wykupić jakiegoś konta premium. Nie mogę się na tej stronie doszukać klarownej informacji w regulaminie co do korzystania z niej tylko do wymiany językowej.
Jednym okiem zerkam na lang-8.com
A wy znacie jakieś sprawdzone strony do wymian językowych? Bez dużej ilości nachalnych romeo z Turcji czy osób z różnych egzotycznych krajów wysyłających spam z prośbami o kasę? Szukam po prostu miejsca gdzie faktycznie będą osoby zainteresowane nauką np. angielskiego czy polskiego, które znają bardzo dobrze albo są native speakerami hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, szwedzkiego i rosyjskiego.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-08-04, 13:51   #199
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
ok, wczoraj w upale przerobiłam głownie włoski- Bello, quello plus filmik o różnicach w stosowaniu imperfetto i passato prossimo.
Dziś będzie hiszpański, szwedzki i ciut włoskiego.
Zamówiłam sobie pakiet "w tłumaczeniach" z hiszpańskiego ( 3 i 4) i z włoskiego (1 i 2) bo znalazłam taniej na bonito.pl
Teraz jestem na etapie szukania native speakerów do tandemu językowego.
Wczoraj przeglądałam profile na italki.com, ale nigdy nie korzystałam z tej strony więc muszę zobaczyć czy aby skorzystać z wymiany językowej nie trzeba czasem w wykupić jakiegoś konta premium. Nie mogę się na tej stronie doszukać klarownej informacji w regulaminie co do korzystania z niej tylko do wymiany językowej.
Jednym okiem zerkam na lang-8.com
A wy znacie jakieś sprawdzone strony do wymian językowych? Bez dużej ilości nachalnych romeo z Turcji czy osób z różnych egzotycznych krajów wysyłających spam z prośbami o kasę? Szukam po prostu miejsca gdzie faktycznie będą osoby zainteresowane nauką np. angielskiego czy polskiego, które znają bardzo dobrze albo są native speakerami hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, szwedzkiego i rosyjskiego.
Już nie wiem, w których z dwóch wątków pisać o codziennych postępach?

do wymian to co prawda nie jest, ale do sprawdzania tekstów zarówno pisanych jak i audio fajna jest aplikacja HI NATIVE. Naprawdę polecam.

Dzisiaj przerobiłam pierwszą z dwudziestu darmowych lekcji na norwegianabc.com. Jestem naprawdę zauroczona. Lekcję można jednocześnie "czytać" jak i słuchać na załączonym filmiku. Mówią na tyle powoli, że jestem w stanie zapisywać zarówno zwroty, tłumaczenie jak i wymowę. Lekcja pierwsza trwała 30 minut, ja nauczyłam się masę zwrotów i zrobiłam gigantyczny krok do przodu pod względem wymowy. Dodatkowo zrobiłam dwie lekcje norweskiego na duolingo.

tamtaglista podawała ostatnio stronkę z ćwiczeniami z francuskiego, muszę to odnaleźć.

PS Miss - Właśnie zerknęłam na espanol en episodios. Zaczynac od poczatku czy jest to raczej dla poczatkujacych? Wolalabym ogladac cos bardziej zaawansowanego.

Edytowane przez 62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Czas edycji: 2017-08-04 o 13:53
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-08-04, 16:37   #200
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

[1=62f33e9ec77d3cf0943e95d a9955941e4a625c6c;7602960 6]Już nie wiem, w których z dwóch wątków pisać o codziennych postępach?

do wymian to co prawda nie jest, ale do sprawdzania tekstów zarówno pisanych jak i audio fajna jest aplikacja HI NATIVE. Naprawdę polecam.

Dzisiaj przerobiłam pierwszą z dwudziestu darmowych lekcji na norwegianabc.com. Jestem naprawdę zauroczona. Lekcję można jednocześnie "czytać" jak i słuchać na załączonym filmiku. Mówią na tyle powoli, że jestem w stanie zapisywać zarówno zwroty, tłumaczenie jak i wymowę. Lekcja pierwsza trwała 30 minut, ja nauczyłam się masę zwrotów i zrobiłam gigantyczny krok do przodu pod względem wymowy. Dodatkowo zrobiłam dwie lekcje norweskiego na duolingo.

tamtaglista podawała ostatnio stronkę z ćwiczeniami z francuskiego, muszę to odnaleźć.

PS Miss - Właśnie zerknęłam na espanol en episodios. Zaczynac od poczatku czy jest to raczej dla poczatkujacych? Wolalabym ogladac cos bardziej zaawansowanego.[/QUOTE]
Zacznij od początku to poznasz bohaterów. Te pierwsze kilka prostych odcinków w miarę szybko się kończy, a potem są bardziej zaawansowane kwestie. Najwyżej obejrzysz sobie w ramach relaksu te pierwsze odcinki. Zupełnie od podstaw to nie jest. Do tego mają osobny kurs. W en episodios taki spory przeskok poziomu trudności jest gdzieś od 34 odcinka. Od niego do końca już raczej bardzo dużo pod poziom B2 i wyżej. Po tym 34 odcinku dużo osób się zniechęca jak ma poziom B1 i niżej bo to już za trudne dla nich (sądząc po komentarzach pod odcinkami w różnych językach).
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-08-04, 17:21   #201
Elladorea
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 915
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Miss, dzięki za linki Szczególnie za Papa teach me English, fajne są te filmiki i już obejrzałam kilka, które były mi potrzebne
Myślisz, że pisanie krótkich tekstów coś daje, jeśli chodzi o pamiętanie słówek, czy lepiej dać sobie spokój z czymś takim?

Wydrukowałam sobie spisy treści z serii "Angielski w tłumaczeniach" i teraz powtarzam gramatykę od podstaw według tego. Przerobiłam ostatnio część I i parę tematów z 2 i 3 części. Oglądam też now serial po angielsku i czytam ang. fanfika do Star Wars. Chciałabym jeszcze phrasal verbs dorzucić.

Z niemieckiego kończę przerabiać samouczek, do tego słownictwo z repetytorium maturalnego. Nie przerobiłam z niego wszystkich ćwiczeń, więc po skończeniu samouczka je zrobię. I do tego ćwiczenia z gramatyki z książki, którą znalazłam w bibliotece. Słucham teraz niemieckiego radia.
Chciałabym w końcu się nauczyć niemieckiego, bo już tyle razy zaczynałam, że naprawdę. Ale na razie zapał nie mija xD
Elladorea jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-08-04, 19:12   #202
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Elladorea, jeśli chodzi o słówka dużo daje czytanie tzw. self-selected interesting comprehensible content, czyli wybranego przez uczącego się materiału, który pasuje do jego zainteresowań i jest zrozumiały. Dla niektórych osób będa to np. lektury uproszczone, prasa w języku uproszczonym (niektóre kraje mają takie podserwisy np. dla imigrantów, mediów zagranicznych).Na temat skuteczności takiej nauki jest sporo badań. Inna kwestia to mapowanie pamięci w mózgu i tu dużo daje pisanie odręczne jeśli chodzi już o utrwalenie słówek na dobre w pamięci długotrwałej. Ważne też by połączyć nowy język czyli wiedzę abstrakcyjną z najlepiej nam dostępną pamięcią epizodyczną w oparciu o przeżycia z naszego życia, więc ważne co piszemy. Warto np. pisać o tym co się nam faktycznie wydarzyło, o tym co teraz myślimy w oparciu o nasze przeżycia, o tym co faktycznie robimy itd. To lepsze niż pisanie historii o jakiejś abstrakcyjnej postaci, której przygody nie mają nic wspólnego z naszym własnym życiem. Ja ucząc się robię sporo notatek i robię je odręcznie. Mogłabym na komputerze, ale wiem, że na dłuższą metę na dłużej i więcej zachowam w pamięci długotrwałej pisząc odręcznie.

---------- Dopisano o 20:12 ---------- Poprzedni post napisano o 20:08 ----------

Tak praktycznie warto np. pisać odręcznie pamiętnik w języku obcym, albo listy odręczne z obcokrajowcami wymieniać- niektórzy nadal takich partnerów do snail mail exchange szukają. Jakaś inna opcja to np. blog czy livejournal w języku obcym, ale tak jak mówiłam mózg woli jednak pisanie odręczne. A jeśli to niemożliwe to połączenie tekstu i jakiejś aktywności manualnej- można np. bawić się czymś ręką i czytać bądź pisać. Nasza pamięć kształtowała się w czasie polowań z dzidą, więc by pamiętać musimy używać koordynacji ręka-oko. Inaczej mózg szybko uznaje dane informacje za mało istotne i po 15 sekundach wywala z pamięci krótkotrwałej jako zbędne śmieci.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-25, 15:53   #203
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Halo, halo, mamy już wrzesień.
Nikt niczego nie przerabia? A może będzie nowy wątek shredu językowego na wrzesień?
Może ktoś bierze się za naukę po wakacjach albo w ramach studiów po "kampanii wrześniowej"?
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-25, 15:55   #204
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Ja wlasnie od czwartku zaczynam pelna para, bede miala wiecej czasu i juz zadnych przerw w srode robie plan.
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-25, 16:07   #205
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

To super. Ja zaczynam nowe materiały bo właśnie dziś przerabiam ostatni odcinek kursu z Cecylią. Lecą do mnie 2 książki do hiszpańskiego i też praca będzie pełną parą.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-26, 13:21   #206
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Obejrzałam wczoraj 2 filmy w castellano- "Ruby la ultima viajera nel tiempo " i "Las hermanas vampiras" ;-) Postanowilam co najmniej raz w tygodniu obejrzeć przynajmniej 1 film w całości w języku obcym. Na liście do obejrzenia mam m.in. po włosku coś o trójce śpiewających swinga sióstr. Obecnie szukam ciekawych filmów do oglądania w języku hiszpańskim, włoskim, francuskim i angielskim (to dla TŻ'ta).
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-28, 12:05   #207
Issee
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 4
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Podbijam pytanie. Też zastanawiam się nad wyjazdem na kurs językowy. Ktoś coś poleci?
Issee jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-28, 17:34   #208
IzzieSt
Zakorzenienie
 
Avatar IzzieSt
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 8 763
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Szczerze? Nie byłam ale interesowałam się i nie polecam. Koszty ogromne i niewspółmierne moim zdaniem do ofert. Równie dobrze za tą kasę sama możesz sobie zorganizować wyjazd za granicę, tam korzystać jak najwięcej z nativ speakerów, sama się uczyć i jeszcze zwiedzać.
IzzieSt jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-28, 17:54   #209
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Cytat:
Napisane przez MiaMM Pokaż wiadomość
Podjęłam wyzwanie i uczę się hiszpańskiego. Z aplikacjami na telefon, z filmami z YT. Zastanawiam się też nad wyjazdem na kurs językowy za granicę. Ponoć efekty są świetne. Czy któraś z Was była na takim kursie. Zastanawiam się nad szkołą Glossa z Krakowa. Ktoś, coś?
Nie znam akurat tej szkoły. Kurs hiszpańskiego Cię interesuje?
To może zerknij na kanał YT i na stronę Light Speed Spanish oraz na Coffee Break Spanish (Coffee Break Academy).
Taki kurs typu total immersion jest fajny na wakacje. Nawet z Polakami w Polsce można zrobić. Ja jako nastolatka byłam na takim w Olsztynie, ale żeby z punktu widzenia nauki był to jakiś mega przełom to nie uważam. Nauka pod kolejne certyfikaty i kursy pod nie, podręczniki pod nie więcej mi dały. Dlatego ja się m.in. uczę pod różne certyfikaty bo to jednak mobilizacja i faktycznie duża zmiana jakościowa w poziomie znajomości języka.

---------- Dopisano o 18:54 ---------- Poprzedni post napisano o 18:48 ----------

Cytat:
Napisane przez IzzieSt Pokaż wiadomość
Szczerze? Nie byłam ale interesowałam się i nie polecam. Koszty ogromne i niewspółmierne moim zdaniem do ofert. Równie dobrze za tą kasę sama możesz sobie zorganizować wyjazd za granicę, tam korzystać jak najwięcej z nativ speakerów, sama się uczyć i jeszcze zwiedzać.
Czy ja wiem czy tak łatwo zorganizować to sobie samemu? Jednak to spory wysiłek logistyczny jest. I nie każdy umie sobie kurs zaprojektować czy wybrać dobrze np. partnerów do nauki.
Jak bym miała dużo wolnej kasy i czas to np. do Weroniki z Oneworlditaliano na kurs pobytowy bym chętnie pojechała. Albo do Alberta z Italianoautomatico na przykład. Albo na kurs Instituto Cervantes gdzieś w Hiszpanii. Ja bym tam nie fetyszyzowała native speakerów, którzy nie są nauczycielami języka bo czasem gorzej kaleczą niż osoby, które uczą się danego języka jako języka obcego, nie mają pojęcia o metodyce, często nie potrafią wytłumaczyć dlaczego coś funkcjonuje tak, jak funkcjonuje itd. Poza tym co innego mieć rozplanowany kurs i każdego dnia określoną ilość zaplanowanych z góry zajęć, a co innego chaos i bycie na łasce spontanicznie organizowanych spotkań z native speakerem, który może np. spotkanie odwołać bo z uczenia nas języka się nie utrzymuje.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-09-28, 18:02   #210
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Nowy rok - lecimy z językami

Dziewczyny, przeciez to reklamy... juz zglosilam
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-01-21 22:29:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:27.