Literatura dla fotografa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-07, 22:42   #1
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232

Literatura dla fotografa


Zdaje się, że nie ma takiego wątku, a jedynie szczątkowe informacje rozrzucone w różnych postach. Może warto więc wymienić sie najciekawszymi pozycjami.

Osobiście polecam:
  1. Ślub w obiektywie Glen Johnson - doskonała dla fotografów zdeterminowanych by zamknąć swoją działalność tylko w tym jednym segmencie. Nie ma tam wskazówek na temat obsługi aparatów, co to migawka, przysłona itd. Jest to od pierwszej do ostatniej strony zbiór praktycznych porad: jak zachowywać się w garderobie, jakie obiektywy przysadzą się na sesji plenerowej, jak przygotować sprzęt do całonocnej pracy... Świetna, polecam.
  2. Poza kadrem. Żyć fotografią Żyć z fotografii David duChemin - też nie jest to podręcznik do nauki podstaw fotografii, ale wskazówka jak budować markę, jakie metody marketingowe wykorzystać by osiągnąć sukces, i co najważniejsze - pomaga odpowiedzieć sobie na pytanie czy jestem gotów rzucić wszystko i żyć z fotografii Napisana bardzo ciekawie, choć autor chwilami się powtarza...
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg ślub w obiektywie.jpg (24,7 KB, 2 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg żyć fotografią.jpg (24,1 KB, 4 załadowań)
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-12, 20:25   #2
LordWiliam
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 346
Dot.: Literatura dla fotografa

Z Pamiętnika Lampy Błyskowej. Wielka Siła Małych Fleszy - McNally.
Niezbędna lektura
LordWiliam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-18, 20:15   #3
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Literatura dla fotografa

Co tak biednie??
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-19, 20:38   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Literatura dla fotografa

Kto by się przejmował jakimiś książkami, jak można zrobić 10.000 fotek i przypadkiem na coś wpaść (zamiast poświęcić mniej czasu i o tym przeczytać)
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 15:51   #5
Lady_Mosquito
Rozeznanie
 
Avatar Lady_Mosquito
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 636
Dot.: Literatura dla fotografa

Dla początkujących fotografów polecam książki Bryan'a Peterson'a "Ekspozycja bez tajemnic", "Czas naświetlania bez tajemnic" i "Fotografia bez tajemnic".
Reszta pozycji tego autora też jest godna uwagi, tj: "Fotografia portretowa bez tajemnic", "Kreatywna fotografia bez tajemnic" i "Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic"
Wszystkie jego książki są czytelne i przejrzyste, mają dużo fotografii. Bardzo mi pomogły na początku, a i teraz zdarza mi się do nich wracać
Link do wszystkich książek autora: http://lubimyczytac.pl/autor/9320/bryan-peterson
__________________
KWC

Mój paznokciowy instagram
lubimy czytać
Lady_Mosquito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 18:10   #6
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Literatura dla fotografa

A czy to nie jest tak, że jeśli książka ma dużo fotografii, nie przekazuje zbyt wiele wiedzy? Bo często spotyka się takie "poradniki fotografii" które są naszpikowane zdjęciami. Ogląda się fajnie, ale raczej niczego się z takiej książki nie dowiemy.
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 19:26   #7
Lady_Mosquito
Rozeznanie
 
Avatar Lady_Mosquito
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 636
Dot.: Literatura dla fotografa

Cytat:
Napisane przez czarno_biala1987 Pokaż wiadomość
A czy to nie jest tak, że jeśli książka ma dużo fotografii, nie przekazuje zbyt wiele wiedzy? Bo często spotyka się takie "poradniki fotografii" które są naszpikowane zdjęciami. Ogląda się fajnie, ale raczej niczego się z takiej książki nie dowiemy.
znawcą nie jestem więc może w wielu książkach tak jest
W tych jest wiele zdjęć "do porównania" gdzie pokazuje fotografię z pozoru wykonaną poprawnie, a obok taką jaką na prawdę powinno się zrobić, kiedy opisuje pewne techniki lub ciekawe efekty jakie można osiągnąć znajdziemy zdjęcie to obrazujące. Dodatkowo każda fotografia jest opisana (nie tylko czas, przesłona, obiektyw, ale również dlaczego tak, a nie inaczej)
Jestem na prawdę zadowolona, a nie była to pierwsza lepsza z półki- nie ma to jak parę(naście) godzin w empikach, kulturomaniakach i innych księgarniach spędzonych na studiowaniu książek
__________________
KWC

Mój paznokciowy instagram
lubimy czytać
Lady_Mosquito jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-26, 22:15   #8
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Literatura dla fotografa

Ale jak widać, nie był to czas zmarnowany
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-04, 10:30   #9
haiiro
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 63
Dot.: Literatura dla fotografa

Dobrym pomysłem jest przeczytać coś o analogowej fotografii -- przecież sama zasada się nie zmieniła, tylko sensor trochę inny Osobiście polecam pozycję "Fotografia w praktyce amatorskiej" Pękosławskiego. Można tanio dostać na allegro, a dużo ciekawych rzeczy tam piszą
haiiro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-22, 08:22   #10
mahhysia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 482
Dot.: Literatura dla fotografa

Dziewczyny możecie polecić jakiś dobry podręcznik, ale nie dla początkujących, coś w stylu książek Petersona Bryana, tylko tak wszystko w jednym?
mahhysia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-27, 17:44   #11
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Literatura dla fotografa

Jak coś jest do wszystkiego, jest też do niczego :P

A to "wszystko" które Cię interesuje to konkretnie co? Bo w książce o ekspozycji nie znajdziesz np przepisu na oświetlenie studyjne... Wszystko zależy od tego czego potrzebujesz. A nie spotkałam się z książką która dobrze opisywałaby WSZYSTKIE aspekty fotografii.

---------- Dopisano o 18:44 ---------- Poprzedni post napisano o 18:40 ----------

A w kwestii fotografii studyjnej: produktu i portretowej, polecam książkę: "Światło w fotografii, magia i nauka". Krok po kroku omawiają ustawienie świateł, aparatu, jak roadzić sobie z różnymi problemami (np odblaski)... Trochę ciężka dla początkującego. Przydatna dla średnio zaawansowanego.

__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-05-17, 12:43   #12
Justka2805
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 15
Dot.: Literatura dla fotografa

Cytat:
Napisane przez Lady_Mosquito Pokaż wiadomość
Dla początkujących fotografów polecam książki Bryan'a Peterson'a "Ekspozycja bez tajemnic", "Czas naświetlania bez tajemnic" i "Fotografia bez tajemnic".
Reszta pozycji tego autora też jest godna uwagi, tj: "Fotografia portretowa bez tajemnic", "Kreatywna fotografia bez tajemnic" i "Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic"
Wszystkie jego książki są czytelne i przejrzyste, mają dużo fotografii. Bardzo mi pomogły na początku, a i teraz zdarza mi się do nich wracać
Link do wszystkich książek autora: http://lubimyczytac.pl/autor/9320/bryan-peterson
Nigdy nie wpadła mi żadna jego książka w ręce, może czas to nadrobić.
Justka2805 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-28, 19:36   #13
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Literatura dla fotografa

Ostatnio wpadła mi w ręce pozycja:
Reportaż ślubny w praktyce
Autor/autorzy:
Paul D. Hoy
Galaktyka

Muszę przyznać, że spodziewałam się typowego dla książek o fotografii ślubnej lania wody, ale treść mnie zaskoczyła. Autor porusza takie aspekty pracy jak budowanie efektywnej strony internetowej, pozycjonowanie w googlach, metadane... O niektórych nie miałam nawet pojęcia! Okazuje się, że ten zawód to nie tylko poezja i sypane kwiatki, ale techniczny bełkot, walka z informatyką i niekończący się wyścig o wyświetlenia strony! Polecam, całkiem interesująca i niedroga.

__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-05, 11:25   #14
Lomina
Przyczajenie
 
Avatar Lomina
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: podkarpacie
Wiadomości: 23
Dot.: Literatura dla fotografa

Wiele ciekawych pozycji tutaj znalazłam, ja przebrnęłam ostatnio przez Kompozycje Bez Tajemnic i jestem mega zadowolona, bo jest tam sporo wskazówek również dla początkujących.
Lomina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 08:12   #15
LordWiliam
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 346
Dot.: Literatura dla fotografa

Od siebie zdecydowanie polecam "Z pamiętnika lampy błyskowej" Najlepsza książka jaką czytałem na temat lamp błyskowych. Do kupienia na allegro.
Cena od 43 zł.
http://www.nokaut.pl/szukaj/z-pamięt...błyskowej.html
LordWiliam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 13:07   #16
b81178b269e08d95a129c14357e5342d01087ca7_5f61477259828
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 532
Dot.: Literatura dla fotografa

Oprócz wymienionych ostatnio wpadła mi w łapki "ujęcia ze smakiem"
Całkiem ciekawa pozycja, jeszcze co prawda nie przeczytana w całości ale pracuję nad tym
b81178b269e08d95a129c14357e5342d01087ca7_5f61477259828 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-09, 19:29   #17
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Literatura dla fotografa

"Ujęcia ze smakiem" rzeczywiście fajna, ale na poziomie średnio zaawansowanej amatorki. Ładnie wydana.

http://migawki-z-zycia.blogspot.com/...jemnic_10.html

<-- tej książki zupełnie nie polecam, "Fotografia portretowa bez tajemnic", prawie bezwartościowa dla kogoś, kto potrafi więcej niż obsługiwać aparat...

Świetna za to jest ta: Światło w fotografii Magia i nauka. Ale pożytek będą mieli z niej tylko bardziej zaawansowani, jest dość "techniczna", sporo mówi na temat oświetlenia studyjnego a to wiadomo, nie interesuje wszystkich.

__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 19:48   #18
Czokou
Zadomowienie
 
Avatar Czokou
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 426
Dot.: Literatura dla fotografa

To ja przede wszystkim polecam książki od national geographic, są bardzo fajnie napisane
z osobistych 'must have' ostatniego czasu to:
1. 'Kompendium Fotografii' od National Geographic, moja pierwsza fotoksiążka, przeczytałam ją od dechy do dechy, polecam początkującym Trochę historii, trochę inspiracji, trochę techniki.

2. 'Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury' S. Eberhard'a oraz 'Światła, ujęcie, retusz. Od pustego studia do gotowej fotografii' K. Scott'a. To już bardziej lektura dla średnio-zaawansowanych W książkach znajdują się dokładne opisy oraz obrazki pokazujące dokładne ustawienie lamp do zrobienia konkretnego zdjęcia. Bardzo przydatne, można podłapać techniki oświetlenia w studiu.
__________________
« Is that what devils do? »
Czokou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 21:11   #19
spyeye
Raczkowanie
 
Avatar spyeye
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 37
Dot.: Literatura dla fotografa

Książki Scott'a Kelby'ego polecam
http://helion.pl/autorzy/scott-kelby,kels.htm
spyeye jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-15, 11:10   #20
irracjonalna
Przyczajenie
 
Avatar irracjonalna
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2
Dot.: Literatura dla fotografa

Czokou, czy mogłabyś więcej napisać o książce "Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury"?

Osobiście bardzo polecam "Fotograf w podróży" Jacka Boneckiego. Świetnie napisana, z humorem, dokładne opisy fotografii i sposobu ich wykonania. Zawiera cenne wskazówki dotyczące fotografowania, szczególnie te światopoglądowe, typu, że fotograf nigdy nie wychodzi z domu bez aparatu, co mi sie nagminnie zdarza Teoria w tej książce została ujęta w sposób bardzo czytelny i zrozumiały dla każdego, no i zajmuje tylko kilkanaście stron :p

Ponadto, Digital Camera wydało "Almanach fotoamatora", w którym ciekawie przedstawiono praktyczną stronę fotografii. Dzieli się na 4 rozdziały: Ludzie, Przyroda, W ruchu, Miejsca. Myślę, że każdy odnajdzie w niej coś dla siebie.
irracjonalna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-15, 23:08   #21
Czokou
Zadomowienie
 
Avatar Czokou
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 1 426
Dot.: Literatura dla fotografa

Cytat:
Napisane przez irracjonalna Pokaż wiadomość
Czokou, czy mogłabyś więcej napisać o książce "Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury"?
mogę napisać tak piąte przez dziesiąte, bo osobiście nie mam tej książki, ale z zapałem przeglądałam ją w empiku i mam nadzieję, że w przypływie gotówki uda mi się ją zakupić

były tam zdjęcia różnych przedmiotów np. butelki piwa ukazane w sposób bardziej produktowy, atrakcyjny dla oka. Jakieś tylnie światło, kropelki spływające po szyjce i tym podobne I przy każdym zdjęciu był schemat jak ustawione są lampy i komentarz, np jak uzyskać dane tło, efekt rozmycia, odbicie na podłożu. Było mnóstwo zdjęć z różnymi ustawieniami światła, bardzo efektowne kompozycje. Jeżeli interesujesz się fotografią produktu to polecam z całego serca, ja lubię takie książki w których wszystko dokładnie jest napisane na temat ustawienia, wtedy mogę sama pokombinować i pobawić się światłem
__________________
« Is that what devils do? »
Czokou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-19, 22:10   #22
irracjonalna
Przyczajenie
 
Avatar irracjonalna
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2
Dot.: Literatura dla fotografa

dzięki
faktycznie, nie jest jakaś szczególnie tania, z tego co widzę 64 zł, ale myślę, że warto i chyba ją kupię
chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć o fot. produktowej, a z tego co piszesz ta książka będzie dobrym początkiem
irracjonalna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:40.