Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-06-10, 23:57   #1
cichyglos
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 12
Exclamation

Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring


Witam,
nie znalazłam podobnego wątku więc piszę.
Pracuje od jakiegoś czasu w sklepie odzieżowym, który ma parę placówek w Polsce.
Niedawno padło hasło, że "góra" montuje nam w placówce kamery, rzekomo, aby wzmocnić bezpieczeństwo sklepu. (Sklep niestety nie posiada bramek alarmujących)
I od tej pory się zaczęło.
Co chwila telefony, e-maile i ogólnie wizyty "góry".
Pracownicy dostają opier**l za byle co. Okazuje się, że szef sobie nagrywa i przegląda nagrania, a potem komentuję i ocenia naszą obsługę. Wpada do nas i dostajemy ochrzan chociażby za to, że nie chodzimy gęsiego za ludźmi wchodzącymi do sklepu. Czasem dzwoni w danym momencie i oświadcza, że mamy zrobić porządek na sekcji ze spodniami, bo są źle poukładane itp.

Chciałabym się dowiedzieć czy taki "monitoring" jest dozwolony?
Czytałam trochę o tym na internecie, jednak dowiedziałam się tylko, że nie można wstawiać kamer w szatnie i łazienki.
Inne wypowiedzi na ten temat są sprzed 2-3 lat czasami więc może coś się zmieniło od tamtej pory.

Będzie super jak mi ktoś w tym temacie pomoże. Najlepiej radząc co zrobić w takiej sytuacji.

Pozdrawiam
cichyglos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-11, 08:57   #2
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Cytat:
Napisane przez cichyglos Pokaż wiadomość
Witam,
nie znalazłam podobnego wątku więc piszę.
Pracuje od jakiegoś czasu w sklepie odzieżowym, który ma parę placówek w Polsce.
Niedawno padło hasło, że "góra" montuje nam w placówce kamery, rzekomo, aby wzmocnić bezpieczeństwo sklepu. (Sklep niestety nie posiada bramek alarmujących)
I od tej pory się zaczęło.
Co chwila telefony, e-maile i ogólnie wizyty "góry".
Pracownicy dostają opier**l za byle co. Okazuje się, że szef sobie nagrywa i przegląda nagrania, a potem komentuję i ocenia naszą obsługę. Wpada do nas i dostajemy ochrzan chociażby za to, że nie chodzimy gęsiego za ludźmi wchodzącymi do sklepu. Czasem dzwoni w danym momencie i oświadcza, że mamy zrobić porządek na sekcji ze spodniami, bo są źle poukładane itp.

Chciałabym się dowiedzieć czy taki "monitoring" jest dozwolony?
Czytałam trochę o tym na internecie, jednak dowiedziałam się tylko, że nie można wstawiać kamer w szatnie i łazienki.
Inne wypowiedzi na ten temat są sprzed 2-3 lat czasami więc może coś się zmieniło od tamtej pory.

Będzie super jak mi ktoś w tym temacie pomoże. Najlepiej radząc co zrobić w takiej sytuacji.

Pozdrawiam
Dostosować się, albo zmienić pracę....

Znam ten ból.
Podobnie miałam pracując w Syforze....
Sprzęt, który miał ułatwiać prace ochronie, służył kierowniczce do szpiegowania. Całymi dniami siedziała na zapleczu i uważnie obserwowała każdy nasz ruch.
__________________
Jeśli znajdziesz link w przypadkowym słowie w moim poście, to jest to ukryta reklama wstawiona przez Wizaż.
Gdy chcę się czymś podzielić link wstawiam pod słowo KLIK.
04.11.2015
Instagram
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-11, 10:07   #3
asia20100
Wtajemniczenie
 
Avatar asia20100
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 2 531
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

niestety w większości sklepów jest monitoring i słyszałam o wielu podobnych sytuacjach do Twojej. W jednym ze sklepów dziewczyną co miesiąc otrzymują zdjęcia z monitoringu z ich "niepoprawnych zachowań w pracy" - oczywiście jakieś pierdoły typu podpieranie się, nie ułożenie czegoś co według kierownictwa jest priorytetem- a chodzi tylko o to żeby uciąć im premie...
Na szczęście nie wszędzie jest to tak wykorzystywane, i wg mnie najlepiej jak kierowniczka nie ma dostępu do monitoringu- u mnie dostęp mają tylko informatycy którzy w razie potrzeby zgrywają nam potrzebny materiał z kradzieży.
asia20100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-13, 13:00   #4
D_94
Raczkowanie
 
Avatar D_94
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 329
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Moja koleżanka też tak ma, więc to chyba norma.
D_94 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-14, 10:17   #5
sisi002
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Jest to dozwolone o czym świadczy liczba firm, które taki monitoring oferują. Wystarczy poszukać w internecie i piersza z brzegu wyedytowano ma to w swojej ofercie. Jak Twój problem rozwiązać?

Gdyby Polska była krajem mlekiem i miodem płynąca, to najleprszym rozwiązaniem byłoby zmienić pracę, ale wiem, że niestety tak nie jest.

Powiem szczerze, że jesteś w bardzo trudnej sytuacji i bardzo ci współczuje.

Edytowane przez Akane
Czas edycji: 2014-02-14 o 11:21
sisi002 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 08:37   #6
paulagrzybek
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 3
kamery w pracy

Właściwie nie wiem do jakiej kategoirii wrzucic moje pytanie. Pracuje w restauracji. Właściciciel zainstalował kamery przemysłowe. Wrocław ma dużo knajp, w których jest monitoring, także niby to normalne, ochrona przed kradzieżą, ale..ostatnio szef zwrócił mi uwagę, że zrobiłam sobie koktajl(podczas pracy) i za niego nie zapłaciłam. Czuje sie caly czas obserwowana. Czy w miejscach w ktorych pracujecie tez sa kamery i wlasciciele Was obserwuja?

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2016-06-06 o 17:19 Powód: reklama ukryta w linku
paulagrzybek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 08:54   #7
Kica.
Zakorzenienie
 
Avatar Kica.
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 453
Dot.: kamery w pracy

Ja pracuję w szpitalu, obecnie nasz oddział się przenosi i właśnie słyszałam już od paru osób, że będzie tam dużo kamer.
O ile na salach pacjentów uważam to za oczywiste, o tyle mam nadzieję, że u mnie w sekretariacie nie będzie.
Nie wyobrażam sobie tak pracować, chyba byłabym w stanie w ogóle nie podejmować takiej pracy gdzie nonstop jest się pod ostrzałem.
__________________
INSTAGRAM
ZDROWIE.VEGIE.PL
Kica. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-06-06, 09:51   #8
201607111004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 4 923
Dot.: kamery w pracy

W jednym z miejsc, w którym robiłam kiedyś staż krążyła plotka, że zamontowana kamera ma nawet podsłuch Wyobrażacie to sobie? Dziewczyny bały się cokolwiek powiedzieć! Szybko stamtąd uciekłam gdy znalazłam inną fuchę. Jakaś paranoja. Robiłam za darmo i jeszcze nas śledzili.

Oczywiście mam na myśli małe biuro. Kamera skierowana nie na salę a obowiązkowo na główne biurko <3

Edytowane przez 201607111004
Czas edycji: 2016-06-06 o 09:52
201607111004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 10:22   #9
b937e0c478c7f0bdd9edd1f55f22ced0e16f646d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 1 020
Dot.: kamery w pracy

Moim zdaniem kamery w takich miejscach jak restauracja/sklep uczciwemu pracownikowi mogą tylko służyć i nie powinny być powodem do niepokoju.
b937e0c478c7f0bdd9edd1f55f22ced0e16f646d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 11:38   #10
bb410bd1fbb42d2edea92b1ada01ce79bf3cfb02_603add0278cd5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 3 395
Dot.: kamery w pracy

Pracowałam w miejscach gdzie były kamery i nie niepokoiło mnie to, nie było z tego powodu dziwnych sytuacji, ale też kamery służyły do ochrony, a nie do nadzoru pracowników.
Pracowałam też w kilku firmach gdzie oprócz kamer monitorowane były komputery (norma, ale w tych pracach był to bardzo dokładny monitoring; chodziły plotki o włączaniu mikrofonów i kamer w laptopach XD) i też nie było problemu o ile ktoś nie przekroczył granic.
Ogólnie uważam, że jeśli szefostwo nie robi z tego broni przeciw pracownikom to jest to jak najbardizej ok.
bb410bd1fbb42d2edea92b1ada01ce79bf3cfb02_603add0278cd5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-07, 17:00   #11
haru_haru
Rozeznanie
 
Avatar haru_haru
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 956
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Dziewczyny, a miała któraś z was sytuację,że ,,góra'' bez wiedzy pracownika, że mają dostęp do nagrań, śledziła was?
Mam właśnie taką sytuację w pracy, wiedziałam, że są kamery, ale myślałam, że chodzi o względy bezpieczeństwa i że są to kamery ,,firmy ochroniarskiej'' a nie służące do podglądania pracowników. O ja głupia. Okazało się, że wszyscy są systematycznie śledzeni - co robią, kiedy wchodzą i wychodzą, czy rozmawiają z kimś itd. Nie wiedziałam nic o tym i inni pracownicy też nie. Nie wiem jak się zachować, czy im powiedzieć, czy zostawić to dla siebie? To jest w ogólne dopuszczalne, żeby kierownictwo robiło sobie Big Brothera na żywo? Pracuję w biurze, więc zupełnie inne obowiązki niż rozkładanie towaru na półkach.
haru_haru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-11-07, 18:34   #12
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Cytat:
Napisane przez haru_haru Pokaż wiadomość
Dziewczyny, a miała któraś z was sytuację,że ,,góra'' bez wiedzy pracownika, że mają dostęp do nagrań, śledziła was?
Mam właśnie taką sytuację w pracy, wiedziałam, że są kamery, ale myślałam, że chodzi o względy bezpieczeństwa i że są to kamery ,,firmy ochroniarskiej'' a nie służące do podglądania pracowników. O ja głupia. Okazało się, że wszyscy są systematycznie śledzeni - co robią, kiedy wchodzą i wychodzą, czy rozmawiają z kimś itd. Nie wiedziałam nic o tym i inni pracownicy też nie. Nie wiem jak się zachować, czy im powiedzieć, czy zostawić to dla siebie? To jest w ogólne dopuszczalne, żeby kierownictwo robiło sobie Big Brothera na żywo? Pracuję w biurze, więc zupełnie inne obowiązki niż rozkładanie towaru na półkach.
Jest kategorycznie niedopuszczalne:
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidu...w-w-pracy.html
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-08, 18:05   #13
haru_haru
Rozeznanie
 
Avatar haru_haru
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 956
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Jest kategorycznie niedopuszczalne:
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidu...w-w-pracy.html
Też czytałam, tylko tu chodzi o to, że wszyscy wiedzieli, że są kamery, ale nikt nie wiedział że w celu śledzenia co robią pracownicy. Kamery są ustawione na wejścia do budynków, wewnętrzne place itp. Logiczne więc, że pierwsze co przyjdzie człowiekowi na myśl to ochrona przed kradzieżą, dewastacją - czyli ogólnie względy bezpieczeństwa. Nikt nam, pracownikom, nie powiedział, że dzięki tym kamerom kierownictwo śledzi czy Jan Kowalski spóźnił się 5 minut do pracy.
haru_haru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-08, 19:03   #14
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Cytat:
Napisane przez haru_haru Pokaż wiadomość
Też czytałam, tylko tu chodzi o to, że wszyscy wiedzieli, że są kamery, ale nikt nie wiedział że w celu śledzenia co robią pracownicy. Kamery są ustawione na wejścia do budynków, wewnętrzne place itp. Logiczne więc, że pierwsze co przyjdzie człowiekowi na myśl to ochrona przed kradzieżą, dewastacją - czyli ogólnie względy bezpieczeństwa. Nikt nam, pracownikom, nie powiedział, że dzięki tym kamerom kierownictwo śledzi czy Jan Kowalski spóźnił się 5 minut do pracy.
No to niedopuszczalne ze strony pracodawcy.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-09, 22:14   #15
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 246
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Cytat:
Napisane przez haru_haru Pokaż wiadomość
Też czytałam, tylko tu chodzi o to, że wszyscy wiedzieli, że są kamery, ale nikt nie wiedział że w celu śledzenia co robią pracownicy. Kamery są ustawione na wejścia do budynków, wewnętrzne place itp. Logiczne więc, że pierwsze co przyjdzie człowiekowi na myśl to ochrona przed kradzieżą, dewastacją - czyli ogólnie względy bezpieczeństwa. Nikt nam, pracownikom, nie powiedział, że dzięki tym kamerom kierownictwo śledzi czy Jan Kowalski spóźnił się 5 minut do pracy.
Niestety tak bywa. Pracowałam w takiej jednej firmie, gdzie w każdym pokoju i w holu była kamera. O dziwo w WC tylko nie było
A szef? Miał w swoim gabinecie monitor podzielony na kilka części i oglądał co i jak. Ba, nawet na telefonie miał aplikację, więc jak sobie jechał gdzieś tam coś załatwić, to był na bieżąco ze wszystkim.

I co z tego, że jest to zabronione, niedopuszczalne i nie zgodne z prawem- jak powszechnie stosowane? Paragrafy to jedno, a praktyka tak samo. I to nie tylko w kwestii kamer.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 246 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-10, 07:56   #16
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Cytat:
Napisane przez haru_haru Pokaż wiadomość
Też czytałam, tylko tu chodzi o to, że wszyscy wiedzieli, że są kamery, ale nikt nie wiedział że w celu śledzenia co robią pracownicy. Kamery są ustawione na wejścia do budynków, wewnętrzne place itp. Logiczne więc, że pierwsze co przyjdzie człowiekowi na myśl to ochrona przed kradzieżą, dewastacją - czyli ogólnie względy bezpieczeństwa. Nikt nam, pracownikom, nie powiedział, że dzięki tym kamerom kierownictwo śledzi czy Jan Kowalski spóźnił się 5 minut do pracy.
Pracowałam w hotelu. Było podobnie.
Szefostwo miało nawet w domu możliwość oglądania tego co się dzieje na kamerach.
W ten sposób m.in. kontrolowali godziny przyjśścia/wyjścia pracowników, czas przerw i to czym zajmowali się pracownicy w pracy.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-04, 10:23   #17
pink1988
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 3
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

A jeśli chodzi o stan prawny na ten temat to dobrze opisany jest w tym artykule /link/

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2018-09-04 o 12:11 Powód: link
pink1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-05, 06:58   #18
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

Oh well, whatever. Już nieaktualne, i tak gie to da.
Do usunięcia.

Edytowane przez 3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Czas edycji: 2018-09-05 o 07:02
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-13, 11:54   #19
moniamarzec85
Raczkowanie
 
Avatar moniamarzec85
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 210
Dot.: Kamery w pracy sklepu odzieżowego i monitoring

taki problem to powszechność, mimo iż prawo jest przez to łamane, to i tak nie można nigdzie z tym pójść, szefostwo zawsze ma jakaś "prawna" wymówkę żeby wybrnąć z sytuacji, a wszystkie osoby które są przeciwko i "sprzedały" się zostaną wywalone z roboty, wiec nie ma co ryzykować, zostaje tylko zmienić prace lub pogodzić się z tym, zostaje jeszcze opcja pogadania z szefem, jednak może to dać mizerny efekt
moniamarzec85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-09-13 12:54:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:31.