Polskie kino - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-20, 17:47   #151
ania*aneczka
Wtajemniczenie
 
Avatar ania*aneczka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 2 184
Dot.: Polskie kino

Paula, dzięki za opinię
A co do "4 nocy..."- to już jest nas dwie, he he....
No to ja mam nadzieję, że już jutro będę mogła ci go polecić...
eh, ta siła autosugestii (a raczej namowy na pójście do kina )..
__________________
"Umrzeć przyjdzie,gdy się kochało wielkie sprawy głupią
miłością
..."
ania*aneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-20, 18:13   #152
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Gdybym jeszcze gdzieś w pobliżu miała kino, w którym to wyświetlają...
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-21, 11:18   #153
Kissi
Raczkowanie
 
Avatar Kissi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 459
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez paula007 Pokaż wiadomość

"Pora umierać" to dla mnie taka metaforyczna opowieść o starości. Akcja powolna, na początku nawet nużąca. Ale z minuty na minutę film zyskiwał w moich oczach. I tu, jak pisałam, duża zasługa aktorki - pani Danuty Szaflarskiej, która uczyniła graną przez siebie postać prawdziwą. Jeśli chodzi o emocje, to na mnie aż tak bardzo nie zadziałał, chociaż jest kilka dosyć mocno uderzających scen.
I chyba najbardziej mnie zauroczyła strona wizualna tego filmu, dzięki której nabrał on właśnie takiego metaforycznego charakteru. Czarno-biała kolorystyka, piękne ujęcia, zamazywany - przy wspomnieniach - obraz. Kawał dobrej roboty operatora.
Myślę, że warto obejrzeć ten film. Jeden z ciekawszych polskich filmów ostatnich lat.
Już gdzieś się wypowiadałam na temat tego filmu.
Mnie tak znużył ten ślimaczy początek, że zasnęłam
Ale na pewno wrócę do niego, i tym razem się nie poddam.

Zgadzam sie z Tobą Paulo, zdjęcia są świetne i ta czarno-biała kolorystyka
Kissi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-21, 11:43   #154
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Kissi będę trzymać kciuki

Ja w ramach nadrabiania polskich filmowych zaległości , obejrzałam wczoraj film, którego tytuł uwielbiam - Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Film niestety już nie jest tak genialny jak tytuł, aczkolwiek całkiem niezły. Sam zamysł ok, Zapasiewicz w głównej roli - przekonywający. Ale za dużo tu sztucznych, filozoficzno-teologicznych (czy jak to tam nazwać) wynurzeń. W każdym razie nie jest źle.


Cytat:
Napisane przez filmweb.pl
Dziś, tj. 20 września br., w Gdyni obradował, powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Komitet Selekcyjny, którego zadaniem było wyłonienie polskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej OSKAR 2009 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Komitet w składzie: Robert Gliński (przewodniczący), Andrzej Bartkowiak, Mirosław Bork, Barbara Hollender, Sławomir Idziak, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz, Zbigniew Rybczyński, Jerzy Zieliński brał pod uwagę filmy, które miały dystrybucję kinową pomiędzy 1 października 2007 r. a 30 września 2008 r. oraz nowe obrazy, jakie miały jeszcze szansę na siedmiodniową dystrybucję w kinach do wymaganego regulaminem dnia 30 września br.


Decyzją Komitetu Selekcyjnego polskim kandydatem do Oskara 2009 jest film w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego "Sztuczki". Film jest zdobywcą gdyńskich Złotych Lwów oraz niemal 30 innych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Co sądzicie o tym wyborze? Ja się szczerze mówiąc wypowiem dopiero, jak nadrobię, bo filmu jeszcze nie widziałam.
__________________




Edytowane przez paula007
Czas edycji: 2008-09-21 o 14:30
paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-22, 19:08   #155
ania*aneczka
Wtajemniczenie
 
Avatar ania*aneczka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 2 184
Dot.: Polskie kino

Ja właśnie obejrzałam "Pora umierać", tak jak zapowiadałam, więc dodaję kilka słów od siebie.


Rzeczywiście- akcja filmu nie jest porywająca, nie wciska w fotel i nie przyspiesza oddechu.Wręcz przeciwnie- długie, rozciągnięte kadry, ujęcia sprawiają, że film ogląda się z pewnego rodzaju rozleniwieniem, a może i nawet znużeniem. Ci, którzy oczekują wartkiej akcji-baardzo się zawiodą. Warto jednak dotrwać do końca, bo to dobry kawałek polskiego kina.

Mi w oczy rzuciły się 2 rzeczy- pierwszą z nich jest gra p. D.Szaflarskiej.. hehe..Jestem pod dużym wrażeniem. Aniela to nie dość, że bardzo ciepła postać, to dodatkowo błyskotliwa, zabawna (scena z panią doktor) i...szczera (wnusia). Taka babcia z dzieciństwa, o której marzyliśmy i czytaliśmy w elementarzach. Praktycznie teatr jednego aktora, ale nie będę opowiadać, niech każdy się przekona. Świetny portret psychologiczny, nie tylko samej postaci, ale ogólnie osób starszych-sposób zachowania, mentalność, rozterki itd.
Drugą rzeczą są ..wspomniane już zdjęcia. W kolorze wyglądałyby dobrze, ale w czerni i bieli-mistrzostwo. Nawet dla nich samych można ten film oglądać, głos można wyłączyć..Piękne i na tyle długie, by już w czasie filmu można było robić przemyślenia, bo temat umierania i starości jest niewdzięczny i trudny, ale..jak się możemy przekonać- można go pokazać w ciepły i może nawet nieco radosny sposób. Chyba włączę film jeszcze raz i z co lepszych ujęć będę robić "print screena", hehe..
No i..Filadelfia tez pierwsza klasa

Do minusów zaliczyłabym chyba przede wszystkim to, że często monolog bohaterki jest niewyraźny- po prostu mruczy do siebie coś pod nosem i nie jesteśmy w stanie zrozumieć, co..
No i mimo wszystko czepiam się tej akcji.. troszkę żwawiej by nie zaszkodziło, aczkolwiek rozumiem koncepcję i zamysł.





No i jeszcze jedno! Jak tylko zobaczyłam, to od razu wiedziałam, że oni MUSIELI kręcić to gdzieś obok mnie. Taki flashback: "ej, ja to znam!!" Bo nie sposób pomylić tego stylu i charakteru! Taki świdermajer....to tylko moje okolice! Piękny, prawda...?
Szkoda tylko, że teraz większość z nich podupada, stają się totalną ruiną grożącą zawaleniem, bo brakuje pieniędzy i chęci, by je ocalić. taaaa..oto Polskaaa...


[ noo..a "4 noce z Anną" czekają dalej.. ]
__________________
"Umrzeć przyjdzie,gdy się kochało wielkie sprawy głupią
miłością
..."

Edytowane przez ania*aneczka
Czas edycji: 2008-09-22 o 19:14 Powód: literówka się wkradła
ania*aneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-22, 21:48   #156
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Aneczko, bardzo się cieszę, że film się podobał. Właściwie zgadzam się z tym, co napisałaś. Tez zwróciłam uwagę, że coś niewyraźnie ta pani mówi, ale myślałam, że to wina moich głośników.

Wczoraj udało mi się w końcu Sztuczki obejrzeć, nie mam teraz czasu się tu rozpisywać, ale generalnie jestem na tak. Bardzo klimatyczny, magiczny film. Mimo, że z dziecięcej perspektywy (genialna rola młodego aktora), to wcale nie naiwny. A czy godny nominacji do Oscara - muszę się jeszcze zastanowić.

____________

Nie wiem czy wiecie, ale Złoty Lew dla Małej Moskwy w Gdyni wywołał niemałe kontrowersje (patrzcie linki ). Szczerze mówiąc trudno się wypowiadać, nie znając filmów konkursowych, ale po tym wszystkim bardzo jestem ich ciekawa.

->
http://www.filmweb.pl/Gdynia+2008++W...,News,id=46141
-> http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/...e.asp?wi=48968
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-28, 17:23   #157
bess
Zakorzenienie
 
Avatar bess
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 17 829
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez paula007 Pokaż wiadomość
Aneczko, bardzo się cieszę, że film się podobał. Właściwie zgadzam się z tym, co napisałaś. Tez zwróciłam uwagę, że coś niewyraźnie ta pani mówi, ale myślałam, że to wina moich głośników.

Wczoraj udało mi się w końcu Sztuczki obejrzeć, nie mam teraz czasu się tu rozpisywać, ale generalnie jestem na tak. Bardzo klimatyczny, magiczny film. Mimo, że z dziecięcej perspektywy (genialna rola młodego aktora), to wcale nie naiwny. A czy godny nominacji do Oscara - muszę się jeszcze zastanowić.

____________

Nie wiem czy wiecie, ale Złoty Lew dla Małej Moskwy w Gdyni wywołał niemałe kontrowersje (patrzcie linki ). Szczerze mówiąc trudno się wypowiadać, nie znając filmów konkursowych, ale po tym wszystkim bardzo jestem ich ciekawa.

-> http://www.filmweb.pl/Gdynia+2008++W...,News,id=46141
-> http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/...e.asp?wi=48968
no wlasnie ,2 dni temu obejrzalam i 0 emocji
Zrozumialam przeslanie itd ale moja recenzja bylaby calkowitym przeciwienstwem Twojej
Czyli bez atmosfery,bez magii i gra aktorska do bani
Nadziwic sie nie moge dlaczego wybrano wlasnie ten film
Nie wiem czy sie nie myle ale ten rezyser zrobil tez Zmruż oczy-o ile pamietam ten film tez mnie nie urzekl za 1 razem-nudny i dziwny,ale za drugim juz pojelam co jest grane i zmienilam zdanie,no i tam swietna gra Zamachowskiego bardzo mi pomogla
Moze i w sztuczkach tez odnalazłabym ta magie tylko,ze nie chce mi sie tego sprawdzac poki co

Mała Moskwa bardzo mnie ciekawi
Co do "4 nocy.." to nie moga byc złe skoro gra tam K.Preis
bess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-09-28, 18:49   #158
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Mi w "Sztuczkach" coś nie pasowało, ale do dzisiaj nie wiem co. Ale rola tego chłopca naprawdę mnie urzekła. I klimat również. "Zmruż oczy" kiedyś zaczęłam oglądać, ale nie wytrzymałam długo...

Wczoraj w GW czytałam tekst Agnieszki Holland, w którym - delikatnie mówiąc - niezbyt łaskawie wypowiadała się o "Małej Moskwie". O samym festiwalu jeszcze gorzej.

Ja w ten łikend dalej nadrabiałam polskie zaległości.
Obejrzałam Historię kina w Popielawach, Parę osób, mały czas i Ogród Luizy.

Najlepszy z nich to Parę osób, mały czas. Film bardzo kameralny, zresztą zrobiony też stosunkowo małym kosztem. Kolejna świetna rola Jandy. Aktor grający Mirona - Andrzej Hudziak też mi się podobał.
Historia kina... w tej ludowo-baśniowej konwencji Kolskiego jakoś mnie nie zachwyciła, ale oglądało się przyjemnie. Świetni Majchrzak i Opania.
A Ogród Luizy podobał mi się ze względu na to, że to jedna z niewielu znośnych polskich komedii romantycznych, bo myślę, że tak mogę określić ten gatunek. Mało romansowo, ale za to z uśmiechem.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-29, 13:04   #159
moniska
Zakorzenienie
 
Avatar moniska
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: kielce/łódź
Wiadomości: 4 828
GG do moniska
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez paula007 Pokaż wiadomość

Najlepszy z nich to Parę osób, mały czas. Film bardzo kameralny, zresztą zrobiony też stosunkowo małym kosztem. Kolejna świetna rola Jandy. Aktor grający Mirona - Andrzej Hudziak też mi się podobał.
A ja ten film oglądałam przed weekendem . Janda mnie się bardzo, bardzo podobała. Ogólnie uważam, że to dobry film i zachęcam do obejrzenia.
__________________
"Sto wiorst nie droga, sto rubli nie pieniądz, sto gram nie wódka."

To,
jak ja widzę świat
i jak go opisuję,
niekoniecznie pokrywa się z tym,
jak go widzą inni


Biorę życie na wesoło i biegam po ścianie jak zające po polanie



moniska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-02, 23:44   #160
ania*aneczka
Wtajemniczenie
 
Avatar ania*aneczka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 2 184
Dot.: Polskie kino

Mi też się Młody w "Sztuczkach" podobał! zdecydowanie jestem na tak, jeżeli chodzi o jego grę. I tak jak już pisałam, kiedy recenzowałam film (gdzieś tam na poprzedniej stronie), porównajcie tylko tę małolatę z "Niani" a jego (wiek mają podobny)..No proszę..!Niebo a ziemia, he he...

Co do nominacji do Oscara-jestem na nie. Ale kładę się do wyrka pochrapać trochę, więcej napiszę, jak mnie nuda dopadnie
__________________
"Umrzeć przyjdzie,gdy się kochało wielkie sprawy głupią
miłością
..."
ania*aneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-03, 08:14   #161
pola_m
Wtajemniczenie
 
Avatar pola_m
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Lyon
Wiadomości: 2 305
Dot.: Polskie kino

Dziewczyny, a któraś z Was juz widziała Rysę? Zastanawiam sie czy mam ochotę ze względu na reżysera- widziałam jego "Co słonko widziało", i jest to moim zdaniem beznadziejny film, totalnie mi się nie podobał.

Co do Sztuczek, podobał mi się bardzo, bardziej niż Zmruż oczy.

Obejrzałam też ostatnio Wesele Smarzowskiego, wbiło mnie w fotel, śwetnie przedstawiony temat i gra aktorska doskonała...
pola_m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-03, 19:41   #162
bess
Zakorzenienie
 
Avatar bess
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 17 829
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez lara Pokaż wiadomość
Futro - hmm, po prostu nie czułam na każdym kroku, że to kolejny film który za wszelką cenę chce mnie rozśmieszyć/zaskoczyć/wzruszyć - dobrze mi się go oglądało i już
ogladalam dzis
Nie wiem czemu ale bardzo mnie ten film przygnebil
To niby komedia,komediodramat,dla mnie z naciskiem na dramat
Za drugim obejrzeniem bylo juz lepiej i zauwazam ,ze ... sredni Damiecki jak wino im starszy tym lepszy.Szkoda tylko,ze tak szybko film mu sie urwal i spal przez 3/4 akcji
Moze cos polecicie fajnego z ostatnich lat??Nadrabiam zaleglosci i szczegolnie interesuja mnie wlasnie produkcje w miare nowe
widzialam Rezerwat,Sztuczki,Statyst ow,Ranczo wilkowyje,U Pana Boga w ogródku,Futro,Jeszcze raz,Mała wielka milosc,Lejdis,Testosteron ,Ogrod Luizy,Rozmowy nocą
i pomysly mi sie skonczyly
bess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-17, 11:05   #163
bess
Zakorzenienie
 
Avatar bess
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 17 829
Dot.: Polskie kino

Smutna wiadomosc tym razem
Zmarl Dariusz Siatkowski,znany min z Kogla Mogla i Galimatiasu
teraz dopiero sie dowiedzialam i przezylam szok
bess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-19, 13:10   #164
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Ja dalej nadrabiam, tym razem obejrzałam Pręgi Piekorz i Ono Szumowskiej. Oba filmy swojego czasu bardzo głośne; "Pręgi" może bardziej, ale słusznie.

Ono nie jest filmem ani dobrym, ani złym. Jest za to bardzo nierówny. Piękne, mądre sceny przeplatają się z wieloma bezsensownymi i niepotrzebnymi. Moim zdaniem, wprowadzono zbyt wiele wątków, które tylko filmowi zaszkodziły. Ten z chłopakiem-narkomanem chyba nie został w ogóle doprowadzony do końca... Poza tym i tak nie wnosi wiele do filmu.
Ja wiem, że "Ono" miało być filmem głównie o związku matki z nienarodzonym dzieckiem. Najbardziej wyraziście i mądrze został tu jednak pokazany związek córki ze schorowanym ojcem. Pewnie duża w tym zasługa Marka Walczewskiego, który stworzył naprawdę świetną kreację. Małgosia Bela w głównej roli też mi się podobała, ale pan Marek był tym filmie naprawdę genialny.


Jeśli chodzi o film Pręgi, to po pierwszych kilkunastu minutach byłam zachwycona. Piekorz w sposób prosty, a jednocześnie uderzający i autentyczny pokazała dzieciństwo Wojtka. I w tej pierwszej części tej na wyróżnienie zasługiwał na pewno Jan Frycz w roli znęcającego się nad chłopcem ojca. Tylko, moim zdaniem, jeśli film miał być o tym, jak dzieciństwo rzutuje na dorosłym życiu, to ta część była za długa, za długa w stosunku do części drugiej. Losy dorosłego już Wojciecha, robiły mniejsze wrażenie. Co z tego, że Żebrowski i Grochowska świetni, jak problem dosyć pobieżnie i małozaskakująco przedstawiony. Za to ciekawe i, powiedziałabym, efektowne zakończenie. Na pewno jeden z lepszych filmów ostatnich lat, ale do arcydzieła mu bardzo daleko.

_________

Aha, oglądałam też jakiś czas temu Jańcia Wodnika, pisałam zresztą na Ostatnio obejrzanych o tym. Chciałam tu tylko dodać, że to do tej pory chyba najlepszy film Kolskiego, jaki widziałam.
Nie tylko jest ładną, przyjemną i ludową opowieścią, ale porusza ważne kwestie.
Bardzo mądry film.

Cytat:
Napisane przez bess Pokaż wiadomość
Smutna wiadomosc tym razem
Zmarl Dariusz Siatkowski,znany min z Kogla Mogla i Galimatiasu
teraz dopiero sie dowiedzialam i przezylam szok
Kojarzę go właśnie z filmu "Kogel-mogel"... Zmarł tak młodo, bardzo smutna wiadomość.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-20, 11:18   #165
aneczka_1984
Wtajemniczenie
 
Avatar aneczka_1984
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 2 814
Dot.: Polskie kino

Trafiłam tu po podpisie Pauli

Lubię polskie kino (i kolskie ). A raczej ciekawi mnie ono.

Filmem, który ostatnio zapadł mi w pamięci jest "Plac Zbawiciela". Film dobry, ale strasznie przygnębiający. Nie mogłam powstrzymac się od ciągłego porównywania siebie do bohaterki. Tym bardziej, że dziewczyna skończyła to co ja. Nie miała pracy - ja również szukam. I choc dzieli mnie z nią spora przestrzeń, całkiem inne charaktery i życia, to po zakończeniu pomyślałam "Boże jak dobrze, że ja nie mam jeszcze dzieci".
__________________
You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it.
aneczka_1984 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-22, 14:55   #166
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Muszę wyciągnąć ten wątek, gdyż nie wiem czy wiecie, że dzisiaj obchodzimy stulecie polskiego filmu.

Cytat:
Napisane przez zw.com.pl
Premiera filmu „Antoś pierwszy raz w Warszawie” stanowi obowiązującą, choć umowną, datę początku polskiej kinematografii. Historycy kina wciąż jednak dyskutują, którą produkcję uznać za autentycznie pionierską. Ścierają się różne stanowiska. Profesorowie Hendrykowscy stawiają na wyświetlaną dziś w Iluzjonie „Pruską kulturę” – ośmiominutowy, fabularyzowany dokument z udziałem niezawodowych aktorów. Jak donosił „Kurier Warszawski” z 1908 roku, film pokazuje „sceny z życia Polaków poznańskich w walce z niemczyzną”. Według Stanisława Janickiego, początek polskiej kinematografii wyznaczają dwa inscenizowane filmiki Kazimierza Prószyńskiego, wynalazcy i konstruktora pionierskich aparatów kinematograficznych. Mowa o zrealizowanych już w 1902 roku w Warszawie „Powrocie birbanta” i „Przygodzie dorożkarza”. W obu wystąpił Kazimierz Junosza-Stępowski. Dlaczego więc nie od nich, lecz od „Antosia...” mierzona jest historia polskiej X muzy? Filmy fabularne, nawet krótkie, powinny spełniać trzy kryteria wyznaczone przez historyków kina. Muszą mieć fabułę,zawodowych aktorów, a ich publiczne pokazy powinny być biletowane.
__________________




Edytowane przez paula007
Czas edycji: 2009-01-26 o 20:03
paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 14:31   #167
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: Polskie kino

Mi tez w Sztuczkach cos nie pasowalo, ale ten chlopiec byl genialny.

Zycie jak smiertelna choroba przenoszona droga plciowa - byl pierwszym filmem, ktory niesamowicie mna poruszyl. Uwielbiam go!
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 15:06   #168
smallangel
Raczkowanie
 
Avatar smallangel
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 482
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez aneczka_1984 Pokaż wiadomość
Filmem, który ostatnio zapadł mi w pamięci jest "Plac Zbawiciela". Film dobry, ale strasznie przygnębiający. Nie mogłam powstrzymac się od ciągłego porównywania siebie do bohaterki. Tym bardziej, że dziewczyna skończyła to co ja. Nie miała pracy - ja również szukam. I choc dzieli mnie z nią spora przestrzeń, całkiem inne charaktery i życia, to po zakończeniu pomyślałam "Boże jak dobrze, że ja nie mam jeszcze dzieci".
Fakt, genialny film. Chyba jeden z niewielu, który ukazał to, co dzieje się w wielu polskich rodzinach. Wywarł na mnie ogromne wrażenie (choć nbie tak wielkie, jak np. 'XXY', 'Madame Sata' czy 'Import/Export'), później długo zastanawiałam się nad swoimi życiowymi wyborami i modliłam się, żeby nie skończyć tak jak główna bohaterka. I żałuję tylko, ze powstaje tak mało filmów tego typu w Polsce.
__________________
'Bez Ciebie dzisiejsze wzruszenia byłyby tylko martwym naskórkiem dawnych uniesień...'
smallangel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 14:20   #169
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Odkryłam wczoraj niesamowitą polską perełkę - Ucieczkę z kina "Wolność" - moją rówieśniczkę z 1990 roku. Piszę odkryłam, bo właściwie nigdy o tym filmie nie słyszałam. Natknęłam się na pozytywne opinie w necie, obejrzałam i .

Aktorzy z filmu granego w małym kinie "ożywają", buntują się i przemawiają do widza. Pomysł zerżnięty z Allena (Purpurowa róża z Kairu), ale świadomie i jawnie (sceny z wyraźnymi nawiązaniami zresztą niesamowicie zabawne ). Marczewskiemu udało się wykorzystać allenowski koncept znakomicie, mało tego - zrobił z tego coś dużo głębszego.

Jest u Marczewskiego i magia kina, i spora dawka humoru, są też tematy poważne. Sama kwestia cenzury to tylko zaczątek do rozważań na temat wolności, konfrontacji buntu z oportunizmem, powinności artysty i sztuki, rozliczenia z własnym życiem i swoistego oczyszczenia (świetna symboliczna scena przejścia głównego bohatera na drugą stronę ekranu). Ucieczka z kina "Wolność" wydaje mi się świetnym podsumowaniem epoki PRL-u, może nawet próbą rozliczenia z nią. Jednocześnie, wiele tematów poruszanych w tym filmie ma uniwersalną wymowę.

Godna pochwały rola Janusza Gajosa, bez którego ten film byłby pewnie zupełnie inny. Podobał mi się też Michał Bajor - jako krytyk filmowy - w krótkim epizodzie.
Oprócz tego świetne wykorzystanie muzyki - Requiem Mozarta idealnie komponowało się ze scenami, w których zostało wykorzystane.
Co mi się nie podobało, to zakończenie, kilka ostatnich minut filmu. Zrobione jakby bez pomysłu, na siłę. Ale film i tak godny polecenia, naprawdę rewelacyjny.
__________________




Edytowane przez paula007
Czas edycji: 2009-01-04 o 12:07
paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-04, 23:19   #170
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Polskie kino

Udało mi się obejrzeć w końcu Cztery noce z Anną - film na pierwszy rzut oka wydający się być filmem grozy. Bohaterowie mieszkają w szarym, brudnym i smutnym miasteczku. Posępna atmosfera towarzyszy nam od początku filmu - wyjące syreny, zdechła krowa w rzece, samo miejsce pracy bohatera. Przewrotnie jednak "apogeum" osiąga się już w początkowej części filmu, a achronologiczność, fragmentaryczność fabuły mogą mylić do końca. Lęk i niepokój budzić ma przede wszystkim historia miłości, na swój sposób i pięknej, i strasznej.

Z jednej strony film jest naprawdę dobry - świetne reżyseria, niezłe zdjęcia, rewelacyjny Artur Steranko i intrygująca Kinga Preis w swej "milczącej roli". Zresztą w całym filmie słów pada wyjątkowo mało, przemawiają za to emocje i uczucia wyrażane mimiką twarzy, gestami. Detale znaczą w tym filmie najwięcej - pierścionek kupiony za ostatnie pieniądze; guzik przyszywany z największą czułością; wzięty do naprawy zegar z kukułką.

Nie wiem jednak czemu, mimo tego nagromadzenia emocji - nie udzeliły mi się one. Mało tego, większą część filmu oglądałam z dziwną i niepokojącą mnie samą obojętnością. Nie wiem, może to nie ta wrażliwość, a może nikt nie zakładał wcale poruszenia tym obrazem... Faktycznie zadziałały na mnie dwie sceny. Może napiszę na biało: w sądzie, kiedy bohater pod ostrzałem pytań odpowiada, że robił to wszystko z miłości i wcześniejsza (tu w zasadzie kilka scen), związana z urodzinami Anny, kiedy bohater kupuje jej pierścionek, wkłada garnitur i z kwiatami udaje się do śpiącej A., by z nią "świętować" - piękne.
__________________




Edytowane przez paula007
Czas edycji: 2009-01-04 o 23:31
paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-26, 09:46   #171
justi699
Zakorzenienie
 
Avatar justi699
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: wschód....
Wiadomości: 8 507
Dot.: Polskie kino

Hej szukałąm innego wątku ale nie znalazłam, więc odkopuje ten chodzi mi o Polskie filmy, z tych nowsze typu kochaj i tańcz, czy rozmowy nocą. na romantyczny wieczór co warto zobaczyć? może coś polecicie?
__________________



Nasz Ślub

Jesteś z nami
11.05.2015, godz. 13.30
justi699 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-26, 10:30   #172
MoccaChocolata
Raczkowanie
 
Avatar MoccaChocolata
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 189
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez justi699 Pokaż wiadomość
Hej szukałąm innego wątku ale nie znalazłam, więc odkopuje ten chodzi mi o Polskie filmy, z tych nowsze typu kochaj i tańcz, czy rozmowy nocą. na romantyczny wieczór co warto zobaczyć? może coś polecicie?
Nic nie warto zobaczyć. Szkoda, że temat został odświeżony po to, żeby zamiast dyskutować o wartościowym kinie polskim, przerzucać się tytułami romantycznych gniotów. Ale cóż... jeśli podoba Ci się takie kino obejrzyj coś Zatorskiego albo coś z tych nowszych typu: Miłość na wybiegu, Miłość w ubikacji, Nie kłam misiu pysiu i inne tego typu.
Mogę Ci jeszcze polecić ze swojej strony (wprawdzie nie nowość - po co oglądać tylko nowości ) w miarę przyjemną polską komedię o nie tak banalnej fabule "Zakochani"
__________________


Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.

Edward John Phelps

Pozdrawiam,

MoccaChocolata
MoccaChocolata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-26, 13:52   #173
justi699
Zakorzenienie
 
Avatar justi699
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: wschód....
Wiadomości: 8 507
Dot.: Polskie kino

Cytat:
Napisane przez MoccaChocolata Pokaż wiadomość
Nic nie warto zobaczyć. Szkoda, że temat został odświeżony po to, żeby zamiast dyskutować o wartościowym kinie polskim, przerzucać się tytułami romantycznych gniotów. Ale cóż... jeśli podoba Ci się takie kino obejrzyj coś Zatorskiego albo coś z tych nowszych typu: Miłość na wybiegu, Miłość w ubikacji, Nie kłam misiu pysiu i inne tego typu.
Mogę Ci jeszcze polecić ze swojej strony (wprawdzie nie nowość - po co oglądać tylko nowości ) w miarę przyjemną polską komedię o nie tak banalnej fabule "Zakochani"
wydaje mi się że lepiej że został odświeżony niżby miał by być założony nowy wątek, a może i nie
nic to dzięki za odzew i za krytyke
__________________



Nasz Ślub

Jesteś z nami
11.05.2015, godz. 13.30
justi699 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-18, 07:06   #174
coniglio
Raczkowanie
 
Avatar coniglio
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 104
Dot.: Polskie kino

Kontynuujecie nadal przygodę z polskim kinem?

Przeczytałam wątek, ale nie doszukałam się żadnego posta na temat filmu Wielki Szu Obejrzałam go ostatnio ze zrozumieniem dwa razy na Kino Polska (pierwszym razem od połowy) i jestem nim zachwycona. Ze zrozumieniem, ponieważ widziałam go kilka razy, ale to było na początku lat 90 i byłam jeszcze dzieckiem Ogromne wrażenie zrobiła na mnie gra Jana Nowickiego. Moim zdaniem film ma znakomitą fabułę, oglądałam go z zaciekawieniem. Momentami mnie śmieszył (postać Jurka ), jednak cały czas trzymał w lekkim napięciu. Naprawdę świetne kino

Kilka dnia temu pierwszy raz widziałam też Głód serca z Ewą Kasprzyk i Jerzym Zelnikiem. Też bardzo mi się podobał, mimo iż nie ma pochlebnych opinii np. na filmweb Chwilami miałam wrażenie, że oglądam jakiś mix Kogla mogla i Och Karol Później sprawdziłam i okazało się, że reżyserem tego filmu również jest Załuski.

Jakiś czas temu na vod przypomniałam sobie film Con amore. I wzruszył jak zawsze


Mnie współczesne polskie produkcje rzadko kiedy zachwycają. Szczególnie wszelkie komedie romantyczne. O wiele milej ogląda mi się te starsze filmy i żałuję, że nie emitują ich więcej w telewizji
coniglio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:22.