ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-08-12, 17:22   #31
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Almariel Pokaż wiadomość
Przebieg mszy będziemy omawiać w piątek przed ślubem, a to drugie spotkanie mieliśmy w lipcu i było nastawione własnie na taką rozmowę, a dokumenty to przy okazji dostarczyliśmy.
Widać u każdego trochę inaczej

Jedna dziewczyna pisała, że ksiądz im nawet powiedział że znak pokoju podają najpierw sobie (i tutaj cmok w policzek) później rodzicom i wracając świadkom (jakoś tak) no to już paranoja moim zdaniem ciekawe co by powiedział jakby buziaka nie było i najpierw by podeszli do świadków
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 17:28   #32
Almariel
Zakorzenienie
 
Avatar Almariel
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 8 992
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez XxXJuSstiii Pokaż wiadomość
Widać u każdego trochę inaczej
Właśnie, tak na prawdę w każdej parafii jest chyba trochę inaczej.
Almariel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 17:55   #33
barwineczek
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 073
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

nie wiem jak to jest w praktyce, natomiast stosowanie antykoncepcji jest grzechcem cieżkim, mówiąc, że będziesz ją stować, mówisz, że będziesz grzeszyć- czy to może przeszkodzić w udzieleniu ślubu- to chyba nie, wydaje mi się, że co najwyżej ksiądz może wytłumaczyć, że nie będziecie mogli chodzić do komunii itp. Jeśli masz wątpliwości to znajdź maila jakiegokolwiek ksiedza w necie i wyślij mu to pytanie, a zobaczysz jakie jest stanowisko koscioła w tej kwestii
barwineczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 18:19   #34
79 Marta
Wtajemniczenie
 
Avatar 79 Marta
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 2 066
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez kwiatek101 Pokaż wiadomość
ale właśnie NIE o to mi chodziło. Mówiłam, że to wiem jak wygląda. Chodzi mi o taką rozmowę z księdzem ,którą młody i młoda odbywają osobno i ksiądz ich wypytuje o coś. Nigdzie nie mogę znaleźć o co pyta... wiem, że niektórzy ustalają wcześniej "wersję wspólną", żeby nie wyszło głupio ale nie wiem jakie są te pytania ...
pierwsze słyszę, ja nie miałam takiej rozmowy. Ksiądz spisał ten protokół z linka i wsio. Aaaaaaaaaaa podejrzewał, że mieszkamy razem ( w innym mieście, slub brałam w rodzinnej parafi), ale nie komentował. Nie pytał o to, więc też się nie chwaliliśmy ale on w tej materii raczej ludzki niż boski
__________________
RĄCZKI MALUTKIE, A CHWYCIŁY ZA SERCE NA CAŁE ŻYCIE... TRUDNO UWIERZYĆ, ŻE CIĘ NIE BYŁO...
79 Marta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 18:26   #35
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Autorko wiesz, że ślub kościelny nic w twoim życiu religijnym nie zmieni? Dalej będziesz żyła w grzechu. Spowiedź przed ślubem będzie nieważna a Komunia przyjęta świętokradzko. Zupełnie nie przeszkadza ci to, że popełnicie bardzo ciężki grzech? Że twoje małżeństwo zacznie się od kłamstwa?
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 18:26   #36
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez 79 Marta Pokaż wiadomość
pierwsze słyszę, ja nie miałam takiej rozmowy. Ksiądz spisał ten protokół z linka i wsio. Aaaaaaaaaaa podejrzewał, że mieszkamy razem ( w innym mieście, slub brałam w rodzinnej parafi), ale nie komentował. Nie pytał o to, więc też się nie chwaliliśmy ale on w tej materii raczej ludzki niż boski
Nas też nie zapytał, dostaliśmy karteczkę na dwie spowiedzi. Dzień przed ślubem poszliśmy zapłacić po czym poszliśmy na spowiedź (do tego samego księdza) nie skomentował tego jakoś strasznie, nie zwyzywał nas.
Trafiliśmy na świetnego księdza
Bo tak właściwie chyba powinniśmy od razu jak dostaliśmy karteczkę na dwie spowiedzi powiedzieć mu, że pójdziemy tylko raz bo mieszkamy razem.
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 20:10   #37
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Ninquelote Pokaż wiadomość
Autorko wiesz, że ślub kościelny nic w twoim życiu religijnym nie zmieni? Dalej będziesz żyła w grzechu. Spowiedź przed ślubem będzie nieważna a Komunia przyjęta świętokradzko. Zupełnie nie przeszkadza ci to, że popełnicie bardzo ciężki grzech? Że twoje małżeństwo zacznie się od kłamstwa?
Może się trochę przewietrz przed następnym postem, dobrze Ci zrobi Z takim podejściem, to wszyscy byśmy się zabijali, gwałcili i okradali, bo każdy z nas ma jakiś grzech, więc nie ma sensu dążyć do dobrego. No litości! To bardzo dobrze, że Kwiatek chce przysięgać przed Bogiem miłość i wierność, stworzyć rodzinę. Dobrze, że podjęli decyzje o zakończeniu niesakramentalnego związku. To już nie czasy, kiedy lapsi nie mogli przestępować progu świątyń!
Poza tym, każdy człowiek z natury jest niedoskonały i mimo, że deklaruje poprawę NA PEWNO zgrzeszy. Uważam, że to co napisała autorka jest bardzo ważne: nie żałuje czynu (grzechu), ale tego, ze przez to oddaliła się od Boga (chce Jego błogosławieństwa w związku.). Zgodnie nawet z informacjami z "Drogi do nieba" są to podstawy, aby uzyskać ważne rozgrzeszenie. Następnym razem radzę trochę poszperać tu i tam, zanim wyjedziesz niepotrzebnie na dziewczynę, która i tak z wielkimi obawami podchodzi do instytucji kościoła. (Przepraszam Kwiatku, jeśli źle zinterpretowałam Twoje wypowiedzi) Widzę, że kreujesz się na obrończynię moralności, więc nie zapominaj w tym wszystkim, ze Bóg jest "troszkę mniej ludzki" w swoich osądach, niż my. Pozdrawiam!

Edytowane przez magdaef
Czas edycji: 2011-08-12 o 20:14
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-08-12, 20:53   #38
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Nie będzie miała ważnego rozgrzeszenia póki nie przestanie brać tabletek. Jeśli pójdzie do spowiedzi przed ślubem i to zatai to jej spowiedź będzie nie ważna a każda Komunia przyjęta po takiej spowiedzi będzie świętokradztwem. Dążeniem do lepszego nie będzie niegodziwe przyjęcie sakramentu a zaprzestanie współżycia przed ślubem i stosowania antykoncepcji. Takie jest nauczanie Kościoła.
Do ważnej spowiedzi nie wystarczy niedoskonały żal za grzechy potrzeba jeszcze szczerej potrzeby i mocnego postanowienia poprawy (to tak a propos informacji zawartych w "Drodze do Nieba").
Lepiej dziewczynie zawczasu powiedzieć jak sytuacja wygląda.
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 21:12   #39
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Jako postanowienie poprawy widzę konkretnie chęć zakończenia niesakramentalnego związku i wstąpienie w związek małżeński. Nie szukając daleko, aby ukrócić dyskusję w niewłaściwym wątku: http://www.nowaksvd.opoka.net.pl/prz...pojednania.htm

"...wyznać wszystkie grzechy, które sobie uświadamiamy, a następnie zająć się szczegółowo jednym, wybranym grzechem, czy też przeszkodą, która uniemożliwia nam życie zgodne z pragnieniem Jezusa".

Droga do świętości jest wieloetapowa i na szczęście KK czci wielu świętych i błogosławionych, którzy swego czasu mieli swoje za uszami.

Edytowane przez magdaef
Czas edycji: 2011-08-12 o 21:16 Powód: błąd w linku.
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 21:36   #40
Nika1608
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4
GG do Nika1608
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Pamiętajcie, że najważniejszym warunkiem spowiedzi jest szczery żal za grzechy...
Nika1608 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 23:00   #41
Ania_F
Raczkowanie
 
Avatar Ania_F
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 259
GG do Ania_F
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

W zależności od diecezji protokoły mogą się nieznacznie różnic lecz są bardzo do siebie podobne jesli chodzi o pytania które ksiądz zadaje, ponieważ są to druki wydane przez Kurię i biskup musiał je zaakceptowac, jeśli są dodatkowe pytania to ksiądz sobie je po prostu sam dodaje, pewno z czystej ciekawości ...

Księża będą mówic jak macie życ ... jak życ aby życ bez grzechu, a co sobie z tym zrobisz twoja sprawa i twojego sumienia, a rozliczenie przyjdzie na tamtym świecie, bo niestety nikt z nas nie wie jak jest później po naszej śmierci na ziemi. A wiara dodaje nam energii na kolejny dzień.

Troche zawiało religią ... cóż jestem po teologii i to dlatego,

Pozdrawiam

---------- Dopisano o 00:00 ---------- Poprzedni post napisano Wczoraj o 23:59 ----------

Cytat:
Napisane przez Nika1608 Pokaż wiadomość
Pamiętajcie, że najważniejszym warunkiem spowiedzi jest szczery żal za grzechy...
Tylko najtrudniej jest żałowac coś co sprawia przyjemnośc
i jaki będzie ten żal ...
__________________
Na zawsze razem od 27.08.2005 r.,

-----------------------------------
Ania_F jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-08-13, 07:34   #42
Martika654
Rozeznanie
 
Avatar Martika654
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: :)
Wiadomości: 831
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Hej Mogę wam powiedzieć, że ksiądz nie może wam nie udzielić ślubu, pyta o rożne rzeczy o stosunek do rodziców jednej i drugiej strony itp, ale nie może was potępić W świetle prawa Cywilnego są pewne przeszkody małżeńskie, ale to zupełnie inna bajka :P
Martika654 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 08:19   #43
79 Marta
Wtajemniczenie
 
Avatar 79 Marta
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 2 066
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

tak czytam , czytam ... nie chce wchodzić w sfery czyjejś wiary, ale BEZ PRZESADYZMU! czy to Bóg/ Jezus potępił antykoncepcję?? czy stało się to dużo później ?
__________________
RĄCZKI MALUTKIE, A CHWYCIŁY ZA SERCE NA CAŁE ŻYCIE... TRUDNO UWIERZYĆ, ŻE CIĘ NIE BYŁO...
79 Marta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 08:24   #44
talkative2
Zakorzenienie
 
Avatar talkative2
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: kraina deszczem płynąca
Wiadomości: 5 119
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez 79 Marta Pokaż wiadomość
tak czytam , czytam ... nie chce wchodzić w sfery czyjejś wiary, ale BEZ PRZESADYZMU! czy to Bóg/ Jezus potępił antykoncepcję?? czy stało się to dużo później ?


ja wychodzę z tego samego założenia. Trochę krytycyzmu w stosunku do nauki Kościoła, bo większość praw stanowi ich luźne interpretacje .. Chyba samemu też się wyczuwa zgodnie z sercem i sumieniem, co jest złem. Jak dla mnie - największym złem jest robienie krzywdy drugiemu człowiekowi , ale za to często tak nie potępiają jak za antykoncepcje czy seks przedślubny.
Taaa mnóżmy się jak króliki, bo ksiądz nie każe brać tabletek .. Ciekawe czy ksiądz też da na utrzymanie 15ciorga pociech
__________________


Edytowane przez talkative2
Czas edycji: 2011-08-13 o 08:25
talkative2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 08:39   #45
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez talkative2 Pokaż wiadomość
Taaa mnóżmy się jak króliki, bo ksiądz nie każe brać tabletek .. Ciekawe czy ksiądz też da na utrzymanie 15ciorga pociech
Księża nie nakazują bezmyślnie się rozmnażać. Małżeństwo ma mieć tyle dzieci, ile jest w stanie wychować i zapewnić im właściwe warunki.
Też uważam, że spowiedź nie będzie ważna, jeśli autorka zatai fakt stosowania antykoncepcji. Ale to już jej sumienie
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 09:11   #46
talkative2
Zakorzenienie
 
Avatar talkative2
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: kraina deszczem płynąca
Wiadomości: 5 119
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Kochana, ale nie oszukujmy się, naturalne metody nie dadzą Ci pewności , że nie zajdziesz w ciąże po raz kolejny
Oczywiście, że zatajenie czegokolwiek unieważnia spowiedź, ale autorka napisała "Uważam, że bez sensu okłamywać", więc myślę, że nie chce tego robić
Ale tutaj już nie będę się rozwodzić, bo wiadomo, że każdy ma takie zdanie, jakie ma i oczywiście każde szanować trzeba
W każdym razie, my mamy zamiar powiedzieć wszystko i na pewno nic nie zatajać Jeżeli stwierdzą, że nasze wcześniej mieszkanie razem czy też antykoncepcja nas wyklucza - cóż, trudno Szkoda tylko , że nie mają jednych jasnych zasad wobec wszystkich, tylko wszystko zależy od księdza. Bo mi się nawet zdarzało dostać rozgrzeszenie, kiedy mieszkałam z TŻem
Nie uznaje natomiast zatajania na siłę. Znam tez jedną parę, która ma bardzo wierzących rodziców, którzy nie wyobrażają sobie, żeby ich dzieci nie poszły do komunii w Święta. Stąd też znajomi ci na spowiedzi po prostu kłamią, że razem nie mieszkają toż to głupota czysta ...
__________________


Edytowane przez talkative2
Czas edycji: 2011-08-13 o 09:13
talkative2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 09:18   #47
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez talkative2 Pokaż wiadomość
Oczywiście, że zatajenie czegokolwiek unieważnia spowiedź, ale autorka napisała "Uważam, że bez sensu okłamywać", więc myślę, że nie chce tego robić
Sęk w tym, że w czasie spowiedzi trzeba obiecać poprawę No ale tak jak napisałam - to już sumienie autorki, nic mi do tego. Na pewno ksiądz nie odmówi im z tego powodu ślubu.
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 09:26   #48
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Ania_F Pokaż wiadomość
W zależności od diecezji protokoły mogą się nieznacznie różnic lecz są bardzo do siebie podobne jesli chodzi o pytania które ksiądz zadaje, ponieważ są to druki wydane przez Kurię i biskup musiał je zaakceptowac, jeśli są dodatkowe pytania to ksiądz sobie je po prostu sam dodaje, pewno z czystej ciekawości ...
Nam ksiądz z PK mówił, że te wszystkie róźnice w protokole to wymysł niektórych księży niezgodny z przepisami.
Cytat:
Napisane przez 79 Marta Pokaż wiadomość
tak czytam , czytam ... nie chce wchodzić w sfery czyjejś wiary, ale BEZ PRZESADYZMU! czy to Bóg/ Jezus potępił antykoncepcję?? czy stało się to dużo później ?
Nikt nikogo nie zmuszą do ślubu w konkretnym Kościele.
Cytat:
Napisane przez talkative2 Pokaż wiadomość
Kochana, ale nie oszukujmy się, naturalne metody nie dadzą Ci pewności , że nie zajdziesz w ciąże po raz kolejny
NPR ma tak wysoką skuteczność, że ja jakoś wpaść nie mogę i dzieci nie ma
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 18:05   #49
asienka_1005
Raczkowanie
 
Avatar asienka_1005
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 406
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Co do praw KK- to znam się na tym dobrze. Chciałabym podpytać tylko o kwestie praktyczne, bo z tym mam problem:
Też mieszkam z Narzeczonym i tak się zastanawiam nad spowiedzią- czy gdy powiemy, że mieszkamy razem, to ks. da jedną kartkę do tej spowiedzi dzień przed ślubem? Bo dwie w tym przypadku nie mają sensu (nie przestanę mieszkać z Tż- em więc nie postanowię poprawy). Dodam, że też chcemy na dzień przed ślubem- w piątek- "wyprowadzić się" z naszego mieszkania, żeby w dniu ślubu spojrzeć na siebie tak na świeżo
Dlatego ta spowiedź jest dla mnie bardziej ważna, gdyż mimo wszystko choć na chwilę wracam do domu i "nie mieszkam" z Narzeczonym, wiecie o co chodzi
__________________
"Bezapelacyjnie... do samego końca- mojego lub jej..."


http://s7.suwaczek.com/20120609290113.png
asienka_1005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-08-13, 19:18   #50
barbara100
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 82
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Po slubie cywilnym oraz wtedy gdy mieszkacie razem jest tylko JEDNA spowiedz!!!I nie ma sie tak co stresowac.Kazdy ksiadz powinien udzielic rozgrzeszenia.
barbara100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 19:23   #51
asienka_1005
Raczkowanie
 
Avatar asienka_1005
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 406
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez barbara100 Pokaż wiadomość
Po slubie cywilnym oraz wtedy gdy mieszkacie razem jest tylko JEDNA spowiedz!!!I nie ma sie tak co stresowac.Kazdy ksiadz powinien udzielic rozgrzeszenia.
Też tak myślałam. Dzięki!
__________________
"Bezapelacyjnie... do samego końca- mojego lub jej..."


http://s7.suwaczek.com/20120609290113.png
asienka_1005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 20:10   #52
Martika654
Rozeznanie
 
Avatar Martika654
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: :)
Wiadomości: 831
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Kiedyś, jeszcze w liceum, na religii gdzie tematem była antykoncepcja itp, zakonnica na moje zdanie, że jeśli np mam już dzieci to nie chce mieć kolejnego bo mnie na to nie stać, nie mam takich możliwości finansowych by zapewnić kolejnemu potomstwu i dzieciom które już mam warunków jakie potrzebują wiecie co mi powiedziała ?? Bóg dał dzieci to i da pieniądze....w takim razie róbmy dzieci a będziemy milionerami
Martika654 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 20:23   #53
asienka_1005
Raczkowanie
 
Avatar asienka_1005
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 406
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Martika654 Pokaż wiadomość
Kiedyś, jeszcze w liceum, na religii gdzie tematem była antykoncepcja itp, zakonnica na moje zdanie, że jeśli np mam już dzieci to nie chce mieć kolejnego bo mnie na to nie stać, nie mam takich możliwości finansowych by zapewnić kolejnemu potomstwu i dzieciom które już mam warunków jakie potrzebują wiecie co mi powiedziała ?? Bóg dał dzieci to i da pieniądze....w takim razie róbmy dzieci a będziemy milionerami
My się z tego śmiejemy ale prawda jest taka, że w większości poradni rodzinnych usłyszy się takie teorie
Ja na przykład nie wyobrażam sobie nie mieszkać z moim Narzeczonym przed ślubem.. Zresztą nie mieszkanie ze sobą nie jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym Niestety pieniędzy na dzieci nie znajduje się na ulicy.. a z czegoś trzeba te maluchy wykarmić i ubrać...
Szkoda słów na to wszystko...

Dla mnie zresztą śmiechu warte jest to, że o rodzinie, wychowywaniu dzieci czy seksie i antykoncepcji pouczają mnie ludzie, którzy z reguły są (a raczej powinni być poprzez swoje przyrzeczenia) tego pozbawieni.
Moje poglądy- odkąd jestem z moim Narzeczonym musiały się zweryfikować. Teoria to jedno- życie jest zupełnie inne.
Aż się zdenerwowałam
__________________
"Bezapelacyjnie... do samego końca- mojego lub jej..."


http://s7.suwaczek.com/20120609290113.png

Edytowane przez asienka_1005
Czas edycji: 2011-08-13 o 20:26
asienka_1005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 21:50   #54
Nika1608
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4
GG do Nika1608
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Ania_F Pokaż wiadomość

---------- Dopisano o 00:00 ---------- Poprzedni post napisano Wczoraj o 23:59 ----------



Tylko najtrudniej jest żałowac coś co sprawia przyjemnośc
i jaki będzie ten żal ...
Tak, ale przecież bez seksu można żyć. Wiele par daje radę do ślubu ale cóż... każdy ma swoje sumienie i powinien umieć się nim kierować.
Nika1608 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 22:18   #55
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Zawsze mówią, że skoro stać na jedno to na drugie też
Ale jakoś wolałabym nie próbować
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 08:03   #56
Martika654
Rozeznanie
 
Avatar Martika654
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: :)
Wiadomości: 831
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez XxXJuSstiii Pokaż wiadomość
Zawsze mówią, że skoro stać na jedno to na drugie też
Ale jakoś wolałabym nie próbować
Ja zrobię jak chce, trudno...mogą mnie nawet klątwami obrzucać, dzieci to mega odpowiedzialność, moje nie będą w kartonie mieszkać bo matce się zachciało być miłosierna
Martika654 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 08:37   #57
talkative2
Zakorzenienie
 
Avatar talkative2
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: kraina deszczem płynąca
Wiadomości: 5 119
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Martika654 Pokaż wiadomość
Ja zrobię jak chce, trudno...mogą mnie nawet klątwami obrzucać, dzieci to mega odpowiedzialność, moje nie będą w kartonie mieszkać bo matce się zachciało być miłosierna
no raczej .. chyba niewielu jest ludzi, którzy myślą inaczej ..
__________________

talkative2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 10:43   #58
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez Martika654 Pokaż wiadomość
Ja zrobię jak chce, trudno...mogą mnie nawet klątwami obrzucać, dzieci to mega odpowiedzialność, moje nie będą w kartonie mieszkać bo matce się zachciało być miłosierna
No przecież
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 17:27   #59
midusia86
Zakorzenienie
 
Avatar midusia86
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: kk
Wiadomości: 4 863
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez asienka_1005 Pokaż wiadomość
Co do praw KK- to znam się na tym dobrze. Chciałabym podpytać tylko o kwestie praktyczne, bo z tym mam problem:
Też mieszkam z Narzeczonym i tak się zastanawiam nad spowiedzią- czy gdy powiemy, że mieszkamy razem, to ks. da jedną kartkę do tej spowiedzi dzień przed ślubem? Bo dwie w tym przypadku nie mają sensu (nie przestanę mieszkać z Tż- em więc nie postanowię poprawy). Dodam, że też chcemy na dzień przed ślubem- w piątek- "wyprowadzić się" z naszego mieszkania, żeby w dniu ślubu spojrzeć na siebie tak na świeżo
Dlatego ta spowiedź jest dla mnie bardziej ważna, gdyż mimo wszystko choć na chwilę wracam do domu i "nie mieszkam" z Narzeczonym, wiecie o co chodzi
Dziewczyny, dajecie czadu ze swoimi interpretacjami . Mam wrażenie, że części z Was chodzi nie tyle o sakrament, co o białą sukienkę i ładne przedstawienie ;p
Ale do rzeczy, sama mieszkam ze swoim TŻ już od dawna. Dostaliśmy od księdza 2 kartki do spowiedzi. Na 2 miesiące przed ślubem poszliśmy do pierwszej spowiedzi z zamiarem powstrzymania się ze współżyciem do ślubu. Niczego na spowiedzi nie zatajaliśmy. Ostatnią noc również spędzimy razem (bez seksu). Grzechem wg. kościoła jest seks a nie wspólny adres!!!
- w protokole ślubnym mamy pytanie: Czy przyjmuje zasady etyki katolickiej w planowaniu rodziny?
Dosyć dokładnie przeczytałam tekst prawa małżeńskiego KK (wg. mnie, jeżeli bierzesz ślub kościelny, to decydujesz się na to, że będzie Cię ono dotyczyć). I tam czytam w podpunkcie 2.5.2:
"
1) Wykluczenie potomstwa zamierzone pozytywnym aktem woli narzeczonego. Domniemanie przemawia za tym, że strony chcą mieć potomstwo w małżeństwie, jeśli go wyraźnie i świadomie nie wykluczają. Nie ma znaczenia rozróżnianie, czy nupturient nie miał zamiaru zobowiązać się do małżeńskiego współżycia, czy tylko nie wypełnić przyjętego zobowiązania. Obydwa wypadki najczęściej oznaczają wykluczenie potomstwa. Ma ono miejsce nie tylko wtedy, gdy strona na zawsze wyklucza prawo do aktów małżeńskich mających za cel zrodzenie potomstwa, ale i wtedy, gdy spełnienie tego prawa odkłada się na nieokreślony czas albo dowolnie i niesłusznie uzależnia się od jakiejś niepewnej okoliczności.
Stronie, która twierdzi, że wykluczyła potomstwo, a nie może podać poważnej przyczyny pozornej zgody, nie można dać wiary. Poważną przyczyną mogą być: wielka niechęć do dzieci w ogóle, wstręt lub lęk przed współżyciem cielesnym, bojaźń przed bólami porodu, obawa urodzenia kalekiego dziecka, chęć prowadzenia życia „na luzie" - w nieograniczonej wolności, usposobienie wybitnie egocentryczne, nieuznawanie żadnych zasad moralnych, zła i przewrotna wola itp.
Zamiar wykluczenia potomstwa powzięty przed ślubem powoduje nieważność małżeństwa. Zamiar ten mogą potwierdzić następujące okoliczności: przerywanie ciąży po ślubie oraz rygorystyczne stosowanie środków i metod przeciwpoczęciowych. Bardzo pomocna może się tu okazać wola strony symulującej zgodę małżeńską: raczej zrezygnować z zawarcia małżeństwa, niż zgodzić się na potomstwo."


I jeszcze fragment Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w KK:
"Prawdziwe małżeństwo ma charakter umowy, której warunki podyktowane są prawem naturalnym. Jeżeli narzeczeni chcą zawrzeć związek małżeński wyłącznie w innych celach niż te, które są podyktowane zamysłem Bożym, lub pozytywnym aktem woli wykluczają samo małżeństwo albo jakiś istotny element małżeństwa względnie jakiś istotny jego przedmiot (np. jedność, nierozerwalność, prawo do potomstwa nawet na czas określony), zawierają je nieważnie. Na duszpasterzu ciąży poważny obowiązek przekonania się o tym, że narzeczeni chcą rzeczywiście zawrzeć związek trwały, a więc na całe życie, jeden tj. z wykluczeniem osób trzecich i gotowy do przyjęcia potomstwa, jeżeli Pan Bóg nim ich obdarzy. Nie wyklucza to rozumnego planowania rodziny zgodnie z zasadami nauki katolickiej."
Rozumiem przez to, że powodem nieudzielenia bądź też nieważności małżeństwa nie jest niestosowanie NPR ale zamiar nieposiadania potomstwa w ogóle. Synonimem słowa "przyjąć" jest "zaakceptować", czyli zgodzić się z czymś. Nie widzę powodów, żeby jednoznacznie stwierdzić, że zamiar stosowani antykoncepcji jest powodem do braku zgody na małżeństwo.
- Kwiatek, wg mnie ksiądz nie ma prawa podczas spisywania protokołu pytać Cię o ilość stosunków, a już tym bardziej o pozycje itd. Nawet informacja na spowiedzi, że "nieprzerwanie od iluś tam lat" wyjaśnia wszystko.

Część protokołu przedślubnego powinno spisywać się osobno, ale to już w zasadzie decyzja księdza. Na s zapytał, czy możemy spisywać razem. Tyle tylko, że każde z nas musiało głośno udzielić odpowiedzi TAK/NIE
__________________
You are so much stronger than you think

Edytowane przez midusia86
Czas edycji: 2011-08-14 o 17:29
midusia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 18:18   #60
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: ślub kościelny - czy ksiądz może nie udzielić?

Cytat:
Napisane przez midusia86 Pokaż wiadomość
Grzechem wg. kościoła jest seks a nie wspólny adres!!!
No dobrze tylko szkoda, że księża nie chcą wierzyć młodym ludziom, że mogą się powstrzymać od seksu ten miesiąc czy dwa do ślubu
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-01 16:57:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:01.