Prezentacja z języka polskiego (wojenny temat) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-14, 14:36   #1
bleskotka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 5
GG do bleskotka

Prezentacja z języka polskiego (wojenny temat)


Mam prośbę o pomoc przy wyborze lektur do prezentacji maturalnej.

Mój temat odnosi się do dwoistości ludzkiej natury w oparciu o cytat z Oscara Wildego: "Każdy z nas nosi w sobie niebo i piekło". Muszę wybrać lektury z literatury polskiej i obcej.
W mojej klasie 3 dziewczyny piszą ten sam temat, dlatego wpadłam na pomysł, że zrealizuję go w nieco odmienny sposób. Mianowicie chcę wyjść od historii Marii Magdaleny jako kobiety grzesznej, a jednocześnie bliskiej Jezusowi, udowadniając tym, że dwoistość ludzkiej natury to nie nowe pojęcie. Potem chciałabym ukazać temat pod kątem literatury wojennej i pokazać, że podczas wojny ludzie często pokazują swoje drugie, gorsze lub lepsze, ja.

Chciałabym umieścić w mojej pracy dwa oblicza ludzi, którzy podczas wojny znaleźli się w skrajnych sytuacjach. Myślałam o przedstawieniu historii o miłości, o żołnierzach walczących na froncie lub ludziach działających w konspiracji, o różnych obliczach prześladowców i o zachowaniu ludzi więzionych w obozach lub gettach.

Do historii o miłości dopasowałam już opowiadanie Hanny Krall pt. "Pola", które opowiada o kobiecie ukrywającej Żydów w swoim domu. Pomaga jej w tym młody żandarm, który ją kocha. Ktoś jednak wydaje kobietę przed gestapowcami, którzy wywlekają ją z domu. Każą zastrzelić żandarmowi ciężarną Polę. A on robi to, mimo tego, że ją kocha. Woli chronić własne życie.

O dwóch obliczach oprawców przygotowałam sobie książkę Szymona Laksa pt. "Gry oświęcimskie", która opowiada o oświęcimskim zespole muzycznym. Wiele fragmentów jest poświęconych przybliżeniu sylwetek głównych obozowych katów. W wolnych chwilach uwielbiali oni słuchać muzyki klasycznej i roztkliwiali się nad nią.

Nadal nie wiem jednak jakie pozycje wybrać aby opisać sytuację żołnierzy-zdrajców lub konspiratorów-zdrajców, a także więźniów obozu lub getta, którzy pastwili się nad towarzyszami niewoli, choć w tym wypadku zastanawiam się nad "Królem szczurów" Clavella lub "Innym światem" Grudzińskiego.

Na koniec pytanie, na które być może będziecie potrafili mi odpowiedzieć: czy prezentacja maturalna musi zawierać lektury obowiązkowe?
bleskotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:56.