Matura - prezentacje, tricki, materiały - wątek zbiorczy - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2007-02-12, 23:42   #61
sugar_kitty
Zakorzenienie
 
Avatar sugar_kitty
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 6 174
GG do sugar_kitty
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

a czy któraś z zeszłorocznych maturzystek mogłaby umieścić tu swój Plan Prezentacji? szukałam w necie i znalazlam kilka i wiem mniej więcej jak ma to wyglądac, ale może ktoś ma jakiś dokładny do tematu Motyw dziecka? powybierałam już troszkę ksiązek, ale nie wiem jak mam napisac Ramowy plan wypowiedzi, co w nim zawrzeć...
__________________
po prostu Milena
sugar_kitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-13, 11:58   #62
silesianna
Zakorzenienie
 
Avatar silesianna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 884
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Powiem Wam tylko, że przy doborze literatury do pracy ideałem jest (przy wyborze 4 pozycji) wybrać 3 klasyki i 1 pozycję "awangardową", ewentualnie 2/2.
osobiście nie ryzykowałabym wyboru jednej klasycznej rzeczy i trzech awangardowych, a jechanie wyłącznie awangardą to już w ogóle samobój, no chyba że przypadkiem się trafi na stuprocentowo wyluzowaną komisję.

patrząc bardziej szczegółowo - przy motywie dziecka wybranie "dzieci z dworca zoo", "bidula", Kuczoka i jeszcze czegoś beletrystyczno-współczesnego, a pomijając standardy (zarówno te sztampowe, jak Treny czy pozytywistyczna literatura o dzieciach, Miły Książę, jak i bardziej wysublimowane - dzieci z Germinala" Zoli, literatura Dickensa) można napisać ciekawą pracę, ale wkopać sobie samemu, bo się zignorowało klasykę.
oczywiście wszystko zależy od komisji, ale przecież nigdy nie wiadomo na kogo się trafi.

dlatego dobrze się zastanówcie i polecam jednak system 2/2.

współcześnie o dzieciaqch świetnie pisze Heidi Hassenmuller, która wzburzyła swiat książkami "dobranoc słonko", "czarne, czerwone, śmierć", "w sidłach anoreksji" czy "niemy śmiech". ale współczesnych pozycji i tak już było sporo.

co do tytułów piosenek, które tu rzucacie, większość z nich uznałabym za niezgodne z tematem, gdybym sprawdzała taką pracę. zaliczę do tych:

"ważne że potrafisz widzieć dobro" - to piosenka o optymistycznym światopoglądze a nie o Polsce,

piosenki o politykach (co wspólnego z Polską ma piosenka "Olek Olek, wygraj Olek Olek, na prezydenta tylko ty" czy "co się stało się" o Kononowiczu?)

Maleńczuk - tu mam mieszane uczucia, bo to mój ulubiony artysta, ale jednak... jest milion lepszych tytułów w kontekście omawianego tematu;

Piosenki Bigcyca świetnie by się nadawały do tematu "satyra na polskich polityków" ale nie do tematu "obraz Polski" - zbyt szczegółowe, z resztą tak samo jak choćby "wolność słowa" Pudelsów

"Warszawa" i "sen o Warszawie" - świetne piosenki, ale do tematu o... Warszawie

i tak dalej
silesianna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-14, 09:12   #63
maaadi
Raczkowanie
 
Avatar maaadi
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: G-dz
Wiadomości: 390
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

silesianna a czy moglabys sie wypowiedziec cos na temat mojego tematu jak bys ty to widziala... bo nie mam nawet kogo sie poradzic
http://www.wizaz.pl/forum/showpost.p...8&postcount=46
maaadi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-14, 10:29   #64
silesianna
Zakorzenienie
 
Avatar silesianna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 884
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

przede wszystkim wywal Pana Tadeusza i w ogóle o nim zapomnij. egzaminatorzy mają już tego śmiertelnie dość. ile można - pod każdy temat podpina się Pana Tadeusza.

Przedwiośnie - niezły pomysł. zwróć tylko uwagę, że do Polski wraca tylko stary Baryka, młody jedzie do całkowicie nieznanego mu kraju. ponieważ Seweryn umiera, Cezary z miłości do ojca kontynuuje jego wędrówkę i konfrontuje opowieści, marzenia ojca z brudną rzeczywistością.

panien z wilka i śniegu nie czytałam, więc nie bardzo wiem co powiedziec :P
filmów, które wymieniłaś też nie znam. ale słownik motywów literackich podpowiada mi że wybór "panien z wilka" jest całkiem trafny

co mogę od siebie:

Odyseja - chyba wszysto jasne - powrót do domu, żony, syna - powrót do ojczyzny, do najwyższych wartości. człowiek jest w stanie poświęcić wszystko i wszystko przetrzymać, żeby do nich powrócić

jak chcesz coś z Mickiewicza, to może "powrót taty? niby wierszowana opowieść dla dzieci, ale jakże przepełniona miłością

Kordian - po podróży po Europie wraca do Ojczyzny - ma bardzo konkretny cel. wszystkie jego ideały upadły (religia, miłość...) pozostał jeden (kluczowa scena na mont blanc) - walka z tyranią, poświęcenie się dla Polski. co z tego wynika? do przemyślenia

Granica - Zenon powraca z zagranicy pełen ideałów i postanowień, że jego życie będzie inne niż jego ojca. a co z tego wynika? kolejne ideały poświęca dla kompromisów;

Różewicz - "Powrót" - człowiek który przeżył wojnę ma problemy z powrotem do rzeczywistości, z normalnym życiem.

hmmm, filmy... nie wiem, jeszcze pomyślę.

temat bardzo rozległy, masz rację, dlatego trzeba się ograniczyć do jednego aspektu. ja bym za motto pracy obrała słowa Heraklita z Efezu "wszystko płynie. nie można wstąpić dwa razy do tej samej rzeki, bo nowe do niej napłynęły wody" i dobrała lektury pod takim kątem - żeby można było pokazać, że upływający czas i doświadczenia zmieniają nas i innych ludzi, a co za tym idzie - zmienia się świat. stajemy się dojrzalsi, albo i nie - jeśli nie wyciągamy wniosków. w takim kontekście na pewno wybrałabym "panny z wilka", "powrót" Różewicza i coś jeszcze...

no i pamiętaj - nie więcej niż 3 pozycje książkowe (zakłając, że jedną będzie wiersz - jest tutaj na przykład: http://www.poezja.org/index.php?akcj...anych&ude=1180 ) i max 2 filmy.
chyba za bardzo Ci nie pomogłam, ale mam nadzieję, że choć odrobinkę...


edit: filmy: pogrzebałam w filmwebie, wydaje się być ciekawe... nie mam tylko pojęcia skąd ten film wytrzasnąć :/

http://www.filmweb.pl/Powr%c3%b3t+19...tions,id=31455
silesianna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-14, 16:25   #65
maaadi
Raczkowanie
 
Avatar maaadi
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: G-dz
Wiadomości: 390
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

przede wszystkim wielkie dzieki za pomoc

Cytat:
Napisane przez silesianna Pokaż wiadomość
panien z wilka i śniegu nie czytałam, więc nie bardzo wiem co powiedziec :P
filmów, które wymieniłaś też nie znam. ale słownik motywów literackich podpowiada mi że wybór "panien z wilka" jest całkiem trafny
Ja jestem w trakcie czytania "Śniegu", tyle co z recenzji :
Młody poeta, Ka wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do ojczystej Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku Kars podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości, a przy okazji pisze artykuł na temat serii tajemniczych samobójstw wśród młodych dziewcząt, którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Kars staje się widownią bardzo współczesnego i tragicznego w skutkach konfliktu politycznego, w który zaangażowane są miejscowe świeckie władze, wyznawcy islamu i Kurdowie.

Mysle ze tutaj powrot pozwala na nowo spojrzec na kraj lat dziecinnych, odkryc jego tajemnice. Wazne jest chyba tez to ze to powiesc wspolczesna, podejmujaca wspolczesne problemy... wiecej chyba bede mogla powiedziec dopeiro po przeczytaniu

Cytat:
Napisane przez silesianna Pokaż wiadomość
ja bym za motto pracy obrała słowa Heraklita z Efezu "wszystko płynie. nie można wstąpić dwa razy do tej samej rzeki, bo nowe do niej napłynęły wody" i dobrała lektury pod takim kątem - żeby można było pokazać, że upływający czas i doświadczenia zmieniają nas i innych ludzi, a co za tym idzie - zmienia się świat. stajemy się dojrzalsi, albo i nie - jeśli nie wyciągamy wniosków.
Ja z kolei myslalam nad ujeciem trzech hmm... aspektow ? powrotu..
Utwory w ktorych podkreslona jest przyczyna powrotu, te gdzie glowna role gra miejsce oraz te w ktorych powrot bohatera wywarl wplyw na jego zyciu (jednym slowem nastepstwa )... mysle ze Twoj pomysl tez jest w porzadku ale to chyba bylby nacisk glownie na nastepstwa.. ale pomysle....chyba tu wlasnie byloby dobre Panny z Wilka, Przedwiosnie chyba tez (bo Polska nie jest taka jak opowiadali Cezaremu rodzice,nie taka jak sobie wyobrazal), tak jak mowisz Powrot Rozewicza i chyba Snieg.... bo przeciez Ka wraca do zupelnie innego kraju, niz ten ktory opuscil...

co do filmu to chodzilo mi o : http://powrot.filmweb.pl/ , naprawde godny obejrzenia... polecam..
i takze pasowalby do twojego pomyslu...

jeden film to chyba troche malo... licze na wasze propozycje ...
maaadi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-14, 22:22   #66
sugar_kitty
Zakorzenienie
 
Avatar sugar_kitty
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 6 174
GG do sugar_kitty
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

dobra, zdecydowalam sie juz ostatecznie o czym chce pisac. a mianowicie chce sie zająć DZIECKIEM POZBAWIONYM OPIEKI oraz tego konsekwencjami
z ksiazek z kanonu lektur mam tylko TADEUSZA..
co moge dodac poza tadziem?

bede tez pisac na podstawie:
Bidula> dzieci w domu dziecka
Kochankowie mojej mamy> synek alkoholiczki
i zastanawiam sie nad My dzieci z dworca ZOO, jakby nie bylo, to Christiane tez byla pozbawiona opieki,bo jej matka byla wciaz zajeta praca i nowym przyjacielem, ojciec z nimi nie mieszkal...
__________________
po prostu Milena
sugar_kitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-14, 22:58   #67
silesianna
Zakorzenienie
 
Avatar silesianna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 884
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez sugar_kitty Pokaż wiadomość
dobra, zdecydowalam sie juz ostatecznie o czym chce pisac. a mianowicie chce sie zająć DZIECKIEM POZBAWIONYM OPIEKI oraz tego konsekwencjami
z ksiazek z kanonu lektur mam tylko TADEUSZA..
co moge dodac poza tadziem?

bede tez pisac na podstawie:
Bidula> dzieci w domu dziecka
Kochankowie mojej mamy> synek alkoholiczki
i zastanawiam sie nad My dzieci z dworca ZOO, jakby nie bylo, to Christiane tez byla pozbawiona opieki,bo jej matka byla wciaz zajeta praca i nowym przyjacielem, ojciec z nimi nie mieszkal...
Słonko, weź "Tadeusza", "Germinal" Zoli (dzieci pozbawione opieki i to, co wyrabiają, gdy rodzice wypruwają sobie żyły w kopalni) i "kochanków mojej mamy", jako współczesną literaturę;

koniecznie zaznacz we wstępie, że jest to tylko jedno z wielu ujęć dziecka w literaturze - oprócz tego są jeszcze: dziecko genialne, idealne (mały książę), dzieci obdarzone talentami (antek, janko muzykant) itp, ale skupiłaś się na tym konkretnym, BO coś - żeby egzaminatorzy nie uznali Twojego ujęcia za zbyt jednostajne.


maaadi - może nie do końca mnie zrozumiałaś - ja miałam własnie na myśli konsekwencje upływającego czasu w kontekście słów Heraklita - czyli całkowicie twój trop. co się zmieniło w człowieku i jak powrót wpłynął na jego dalsze życie.
dobrze myślisz - oby tak dalej
silesianna jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-02-14, 23:17   #68
sugar_kitty
Zakorzenienie
 
Avatar sugar_kitty
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 6 174
GG do sugar_kitty
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

dziekuje bardzo za pomoc nie slyszalam o tym Germinalu, ale skocze do biblioteki po to i przeczytam
__________________
po prostu Milena
sugar_kitty jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-15, 00:45   #69
Camarilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camarilla
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 8 253
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Dzien dobry albo dobry wieczór
Mam temat prezentacji "Zderzenie wyobrażeń o świecie z rzeczywistością na podstawie trzech wybranych lektur różnych epok".
Wybrałam Hamleta, Przedwiośnie i Lalkę.
Możecie macie jakieś inne propozycje.. ? Temat nie jest jakoś szczególnie ciekawy. Myslałam zeby we wstepie zawrzec ogólne wprowadzenie do tematu i zapowiedziec to co ukaze sie w dalszej czesci prezentacji. W rozwinieciu przedstawic te trzy lektury. Na czym polegałó w nich to zderzenie wyobrazen z rzeczywistoscia. Na koniec postarałabym się znależc cechy wspolne trzech bohaterów i roznice w ich problemie i jakies krotkie podsumowanie. Moze jakies wskazowki..? Opinie.. Za wszystko bede wdzieczna..
Pozdrawiam.
__________________

Camarilla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-15, 12:06   #70
Petit_Papillon
luckygirl
 
Avatar Petit_Papillon
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 20 617
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Mój temat brzmi: Ideał urody kobiecej w literaturze, malarstwie i popularnych czasopismach .Porównaj wybrane przykłady i wysnuj wnioski.

A wybrałam następujące książki (troszkę ich dużo,bo chciałam pójść każda epoka,ale stwierdzam,że jednak za dużo tych lektur:/ Więc może byś mi coś doradziła w tym kierunku,a oto ksiązki):
-"Mitologia" (tu:Helena,Eurydyka)
-"Dzieje Tristana i Izoldy"
-"Sonety do Laury" (wybrane trzy)
-"Romeo i Julia"
-"Cierpienia młodego Wertera" (albo "Giaur")
-"Śnieg" Przybyszewskiego
-"Kobiety Rubensa" Szymborskiej

Obrazy:
-Dama z łasiczką
-Mona Lisa
-Trzy gracje

Współczesne kobiety:
-Audrey Hepburn
-Marylin Monroe
-Twiggy
-Victoria Beckham
__________________
10.11.2004

14.07.2014
16.07.2016





Edytowane przez Petit_Papillon
Czas edycji: 2007-02-15 o 16:21
Petit_Papillon jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-15, 14:58   #71
martina@
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 4 365
GG do martina@
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

ja mam jedno skromne pytanko

mój temat brzmi : Omów różne wizerunki kobiet na podstawie wybranych dzieł literackich - temat mało oryginalny, ale bardzo go czuję dlatego też wybrałam go


w swojej pracy nie planuję lektur, co zostało poparte przez moją polonistkę, jednakże mam dylemat taki:

jeden z wizerunków który chciałam przedstawić to kobieta zakochana. Wybrałam dwie pozycje, jednak muszę z którejś zrezygnować. Jedną książkę czytałoby mi się o wiele lżej, jednak to ta druga jest bardziej, że tak to ujmę, wartościowa.

Chodzi tu o "Przeminęło z wiatrem" i "Annę Kareninę"

co wybrać?
__________________
ŻYCIE, KOCHAM CIĘ NAD ŻYCIE!

73->72->71->65->60
martina@ jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-02-17, 12:24   #72
kasiaaa178
Rozeznanie
 
Avatar kasiaaa178
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 964
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

ooo to i mi moze cos pomozecie<blaga> po feriach mam oddac prace a nie wiem jak sie do tego zabrac.... moj temat to"ROZNE WIZERUNKI OJCA W LITERATURZE" I WOGOLE JAKOS NIE MAM POMYSLU HLIP HLIP
kasiaaa178 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-17, 16:58   #73
Petit_Papillon
luckygirl
 
Avatar Petit_Papillon
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 20 617
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Moja koleżanka z klasy ma taki temat.A czego dokładnie nie wiesz?Jakie wybrać dzieła czy jak to ogólnie zrobić?
__________________
10.11.2004

14.07.2014
16.07.2016




Petit_Papillon jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-17, 20:42   #74
no___name
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 27
GG do no___name
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Kogo jest piosenka
"Kto handluje ten żyje" (...teraz jest wojna kto handluje ten zyje...)

oraz

"siekiera motyka"

wiecie cos na temat tych piosenek? historia ich powstania, gdzie i kiedy byly spiewane itp??

POMOCY!!!
no___name jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 01:49   #75
miss_seepy
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 573
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

-> gooogle.


http://64.233.183.104/search?q=cache...=pl&lr=lang_pl
http://64.233.183.104/search?q=cache...=pl&lr=lang_pl





i


http://64.233.183.104/search?q=cache...lnk&cd=4&gl=pl




Po co bierzecie tematy,ktorych nawet nie rozumiecie? ;-/ Utrudniacie sobie zycie, czasami lepiej wybrac mniej ambitne tematy, ale takie jednowatkowe, proste do analizy i nie grozace trudnymi pytaniami ze strony komisji.



Martina a czytalas obie te ksiazki?
__________________

miss_seepy jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 09:24   #76
kasiaaa178
Rozeznanie
 
Avatar kasiaaa178
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 964
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

petit ogolnie nie mam pomyslu... mam dwie koncepcje... pierwsza to zeby przedstawic jak poszczegolna epoka przedstawiala ojca a druga to podzielic ich jakos na dobrych i zlych.... no i z dzielami mam problem.. wiadomo cos z biblii trzeba wziac,treny kochanowskiego,
ojciec goriot,
borowskiego"dzien na harmenzach"<w necie znalazlam ze to jest opowiesc o zydzie ktory zabija swojego syna bo ukradl chleb>i wogole to jest duzo utworow z postacia ojca ale trudno cos wybru..
mam nadzieje ze mi cos pomozecie bo mam jeszcze tydzien na oddanie pracy
kasiaaa178 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 10:00   #77
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez kasiaaa178 Pokaż wiadomość
petit ogolnie nie mam pomyslu... mam dwie koncepcje... pierwsza to zeby przedstawic jak poszczegolna epoka przedstawiala ojca a druga to podzielic ich jakos na dobrych i zlych.... no i z dzielami mam problem.. wiadomo cos z biblii trzeba wziac,treny kochanowskiego,
ojciec goriot,
borowskiego"dzien na harmenzach"<w necie znalazlam ze to jest opowiesc o zydzie ktory zabija swojego syna bo ukradl chleb>i wogole to jest duzo utworow z postacia ojca ale trudno cos wybru..
mam nadzieje ze mi cos pomozecie bo mam jeszcze tydzien na oddanie pracy
Ta druga koncepcja wydaje mi się lepsza. I tu np. podzielić na: ojciec-tyran (albo łagodniej - surowy ojciec); nadopiekuńczy ojciec; ojciec - mędrzec, nauczyciel itp.

-----

A miss_seepy ma rację Rzucanie się na temat, o którym nie ma się bladego pojęcia, jest całkowicie bez sensu. Utrudnianie sobie życia.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 10:38   #78
martina@
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 4 365
GG do martina@
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez miss_seepy Pokaż wiadomość
-> gooogle.

Martina a czytalas obie te ksiazki?
Obydwie zaczęłam czytać i przyznam, że o niebo lepiej czyta się Przeminęło z wiatrem, ale tak czy siak muszę wybrać tylko jedną, więc nie chcę tracic czasu na tę drugą. Sęk w tym, że nie wiem na którą się zdecydować.
__________________
ŻYCIE, KOCHAM CIĘ NAD ŻYCIE!

73->72->71->65->60
martina@ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 10:43   #79
agata_slomka
Wtajemniczenie
 
Avatar agata_slomka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 259
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

ja chyba też skożystam z waszej pomocy [jeśli mogę oczywiście]
mam teraz feria i niestety nie mam możliwości skonsultować sie z miom polonistą a mam kilka pytań...

moze od poczatku.. mój temat brzmi
"Zły. Różne sposoby przedstawiania Szatana i sił wrogich człowiekowi na przestrzeni epok literackich"
i teraz zastanawiam sie nad zawężeniem tematu... powinnam postawić jakaś tezę, ale nie berdzo wiem jak to zribić... zastanawiałam sie nad "Szatan istotą bliższą człowiekowi niż Bóg", ale czy to nie jest zbyt ogólne??
w swojej pracy chciałam zająć sie przedewszystkim Faustowską kreacją Szatana [tzn. starszy, elegancki pan]. 'Wersję' Bilii chciałam przedstawić tylko na początku pracy [tzn. Diabeł jako potępieniec, istota na 'najniższym szczeblu' społeczeństwa, kusiciel]

kolejna sprawa to bibliografia.. nie bardoz czuję różnicę pomiędzy literaturą podmiotu i przedmiotu...
na razie mam takie pozycje
  1. "Mistrz i Małgorzata" - Bułhakow
  2. "Faust" - Goethe
  3. "Mistrz i Diabeł" - Drawicz
  4. "Doktor Faust" - Mann
  5. "Piekło" [z "Boskiej komedii"] - Dante
  6. "Lucyfet" - Miciński [chcę jeszcze przejżeć inne wiersze]
  7. "Litania do Szatana' - Baudeaire
  • "Zmysł, Smierć i Diabeł w literaturze"
  • eseje Kolakowskiego [przedewszystkim "Czy Diabeł może być zbawiony"]
po pierwsze - czy to nie jest za dóżo??
a po drógie - czy mogę dolożyć do tego coś z beletrystyki??
myślałam, zeby ująć np "Tajemnicę Nostradamusa" Judith Riley

mam mętlik w głowie... już sama nie wiem co mam zrobić z tą pracą, w jakim kierunku ją zacząć tworzyć

i ostatni.. czy moge na samą rozmowę przyjść 'przebrana'?? chodzi mi o to czy mogę przyjść we fraku, cylindrze i z laseczką
nie chciałabym żeby to bylo odebrane źle przez komisję, ale z drógiej strony chciałabym zwrócić na siebie uwagę i również swoją osobą odzwierciedlić kreowanie Szatana przez ostatnie wieki
__________________
Kiedy są dni niespokojne, marzy się o spokojnym, kiedy spokojny przychodzi, czuje się nieswojo, dopiero drugi, trzeci dzień spokojny przynosi przyzwyczajenie, które sprawia, że walory dni spokojnych nie wydają się więcej uciążliwe.

S. Mrożek
agata_slomka jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-02-18, 10:47   #80
martina@
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 4 365
GG do martina@
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

odpowiem na koncowe pytanie - też pytalam się polonistki o strój, ale ona stwierdziła, że to przesada ale pewnie ilu polonistów tyle opinii
__________________
ŻYCIE, KOCHAM CIĘ NAD ŻYCIE!

73->72->71->65->60
martina@ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 12:35   #81
no___name
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 27
GG do no___name
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez miss_seepy Pokaż wiadomość
-> gooogle.


http://64.233.183.104/search?q=cache...=pl&lr=lang_pl
http://64.233.183.104/search?q=cache...=pl&lr=lang_pl





i


http://64.233.183.104/search?q=cache...lnk&cd=4&gl=pl




Po co bierzecie tematy,ktorych nawet nie rozumiecie? ;-/ Utrudniacie sobie zycie, czasami lepiej wybrac mniej ambitne tematy, ale takie jednowatkowe, proste do analizy i nie grozace trudnymi pytaniami ze strony komisji.



Martina a czytalas obie te ksiazki?
nic tam nie ma! po co mi jakies tekst z przedstawienia!
no___name jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 14:21   #82
agata_slomka
Wtajemniczenie
 
Avatar agata_slomka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 259
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez martina@ Pokaż wiadomość
odpowiem na koncowe pytanie - też pytalam się polonistki o strój, ale ona stwierdziła, że to przesada ale pewnie ilu polonistów tyle opinii
i w tym problem...
słuszałam kiedyś, że jakiś typ [ale to było ze 2 lata temu] miał jakiś temet o zakonach i zakonnikach i przyszedł w habicie komisji bardzo się to spodobało
a ja się zastanawiam czy nie będzie zbyt dużą ekstrawagancją, jeśli przyjdę w cylindrze :P
i czy opwinnam go zdjąć??
bo z jednej strony jestem kobietą i nie muszę.. ale z drógiej to będę stała przed komisją... '
ciężka sprawa

a co chciałaś ubrać??
__________________
Kiedy są dni niespokojne, marzy się o spokojnym, kiedy spokojny przychodzi, czuje się nieswojo, dopiero drugi, trzeci dzień spokojny przynosi przyzwyczajenie, które sprawia, że walory dni spokojnych nie wydają się więcej uciążliwe.

S. Mrożek
agata_slomka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 14:36   #83
silesianna
Zakorzenienie
 
Avatar silesianna
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 884
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez agata_slomka Pokaż wiadomość
ja chyba też skożystam z waszej pomocy [jeśli mogę oczywiście]
mam teraz feria i niestety nie mam możliwości skonsultować sie z miom polonistą a mam kilka pytań...

moze od poczatku.. mój temat brzmi
"Zły. Różne sposoby przedstawiania Szatana i sił wrogich człowiekowi na przestrzeni epok literackich"
i teraz zastanawiam sie nad zawężeniem tematu... powinnam postawić jakaś tezę, ale nie berdzo wiem jak to zribić... zastanawiałam sie nad "Szatan istotą bliższą człowiekowi niż Bóg", ale czy to nie jest zbyt ogólne??
w swojej pracy chciałam zająć sie przedewszystkim Faustowską kreacją Szatana [tzn. starszy, elegancki pan]. 'Wersję' Bilii chciałam przedstawić tylko na początku pracy [tzn. Diabeł jako potępieniec, istota na 'najniższym szczeblu' społeczeństwa, kusiciel]

kolejna sprawa to bibliografia.. nie bardoz czuję różnicę pomiędzy literaturą podmiotu i przedmiotu...
na razie mam takie pozycje
  1. "Mistrz i Małgorzata" - Bułhakow
  2. "Faust" - Goethe
  3. "Mistrz i Diabeł" - Drawicz
  4. "Doktor Faust" - Mann
  5. "Piekło" [z "Boskiej komedii"] - Dante
  6. "Lucyfet" - Miciński [chcę jeszcze przejżeć inne wiersze]
  7. "Litania do Szatana' - Baudeaire
  • "Zmysł, Smierć i Diabeł w literaturze"
  • eseje Kolakowskiego [przedewszystkim "Czy Diabeł może być zbawiony"]
po pierwsze - czy to nie jest za dóżo??
a po drógie - czy mogę dolożyć do tego coś z beletrystyki??
myślałam, zeby ująć np "Tajemnicę Nostradamusa" Judith Riley

mam mętlik w głowie... już sama nie wiem co mam zrobić z tą pracą, w jakim kierunku ją zacząć tworzyć

i ostatni.. czy moge na samą rozmowę przyjść 'przebrana'?? chodzi mi o to czy mogę przyjść we fraku, cylindrze i z laseczką
nie chciałabym żeby to bylo odebrane źle przez komisję, ale z drógiej strony chciałabym zwrócić na siebie uwagę i również swoją osobą odzwierciedlić kreowanie Szatana przez ostatnie wieki

ZA DUŻO! dużo za dużo!!!
weź Wolanda (KONIECZNIE!), Mefistofelesa z "Fausta" i jedną rzecz jeszcze, ale nie "Doktora Fausta" (po co nam dwóch Faustów?).

Twoja teza, hmm... no sama nie wiem. może i tak, ale to jednak chyba za bardzo ogólne i trochę obrazoburcze. tzn myśl dobra, ale sformułowanie niezbyt zręczne.

obierz sobie za motto motto z "MiM", czyli fragment z Fausta - "jam jest tą siłą która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" (czy jakoś ta, piszę z pamięci) i pod kątem tego motta dobierz trzeci utwór. wskaż jednocześnie, ze to są różne sposoby kreowania i dlaczego.

fajny temat
silesianna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 14:40   #84
Camarilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camarilla
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 8 253
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Strój bym sobie darowała na Twoim miejscu Agata.. choć pomysł ciekawy ale tak jak mówisz może wyniknąć z niego kilka niezręcznych sytuacji. Nie wiadomo jak nauczycielka zareaguje na taki akstrawagancki strój.. zakonnik to jednak zakonnik.. Chyba, ze wczesniej sie dowiesz kto bedzie w komisji i jesli bedziesz znała tych nauczycieli mozesz choc w pewnym stopniu przewidziec ich reakcje..
No własnie Martina jaki strój planowałaś ?
__________________

Camarilla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 14:55   #85
agata_slomka
Wtajemniczenie
 
Avatar agata_slomka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 259
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez silesianna Pokaż wiadomość
ZA DUŻO! dużo za dużo!!!
weź Wolanda (KONIECZNIE!), Mefistofelesa z "Fausta" i jedną rzecz jeszcze, ale nie "Doktora Fausta" (po co nam dwóch Faustów?).

Twoja teza, hmm... no sama nie wiem. może i tak, ale to jednak chyba za bardzo ogólne i trochę obrazoburcze. tzn myśl dobra, ale sformułowanie niezbyt zręczne.

obierz sobie za motto motto z "MiM", czyli fragment z Fausta - "jam jest tą siłą która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" (czy jakoś ta, piszę z pamięci) i pod kątem tego motta dobierz trzeci utwór. wskaż jednocześnie, ze to są różne sposoby kreowania i dlaczego.

fajny temat
czyli nie ma sensu żebym zaczynala czytać "Doktora Fausta"??
uff.. ulżyło mi

ten cytat to jest tłumaczenie Bułhakowa, więc trochę odbiega od wersji polskich tłumaczy.. ale sens jest ten sam
ok.. ta ja pomyślę nad 3 dziełem

dziękuję baaardzo
__________________
Kiedy są dni niespokojne, marzy się o spokojnym, kiedy spokojny przychodzi, czuje się nieswojo, dopiero drugi, trzeci dzień spokojny przynosi przyzwyczajenie, które sprawia, że walory dni spokojnych nie wydają się więcej uciążliwe.

S. Mrożek
agata_slomka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 15:03   #86
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Myślę, że możecie potraktować to jako słowne ostrzeżenie.
Wątek momentami odbiega od dozwolonego na wizażu pytania o źródła.

Po konsultacjach doszłyśmy do wniosku, że jeżeli będą się pojawiać prośby o np. plany prezentacji maturalnych - będą one usuwane. Natomiast jeżeli cały wątek obierze zły kierunek, zostanie zamknięty i niestety z pomocy nici. Będziecie musieli obejść się smakiem.

Na forum nie odrabiamy i nie piszemy prac !


__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-18, 16:06   #87
Petit_Papillon
luckygirl
 
Avatar Petit_Papillon
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 20 617
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

Cytat:
Napisane przez kasiaaa178 Pokaż wiadomość
petit ogolnie nie mam pomyslu... mam dwie koncepcje... pierwsza to zeby przedstawic jak poszczegolna epoka przedstawiala ojca a druga to podzielic ich jakos na dobrych i zlych.... no i z dzielami mam problem.. wiadomo cos z biblii trzeba wziac,treny kochanowskiego,
ojciec goriot,
borowskiego"dzien na harmenzach"<w necie znalazlam ze to jest opowiesc o zydzie ktory zabija swojego syna bo ukradl chleb>i wogole to jest duzo utworow z postacia ojca ale trudno cos wybru..
mam nadzieje ze mi cos pomozecie bo mam jeszcze tydzien na oddanie pracy
Jeżeli chodzi o ksiązki to możesz wiąść np.
"Przedwiośnie" Żeromskiego i tam rodzina Baryków
W opowiadaniu Borowskiego jest taki wątek o ojcu i synie.
Kurcze ie pamiętam dziś,wczoraj pamiętałam i miałąm Ci napisać...Ale jak mi sie przypomni to napewno dam znać

Cytat:
Napisane przez agata_slomka Pokaż wiadomość
ja chyba też skożystam z waszej pomocy [jeśli mogę oczywiście]
mam teraz feria i niestety nie mam możliwości skonsultować sie z miom polonistą a mam kilka pytań...

moze od poczatku.. mój temat brzmi
"Zły. Różne sposoby przedstawiania Szatana i sił wrogich człowiekowi na przestrzeni epok literackich"
i teraz zastanawiam sie nad zawężeniem tematu... powinnam postawić jakaś tezę, ale nie berdzo wiem jak to zribić... zastanawiałam sie nad "Szatan istotą bliższą człowiekowi niż Bóg", ale czy to nie jest zbyt ogólne??
w swojej pracy chciałam zająć sie przedewszystkim Faustowską kreacją Szatana [tzn. starszy, elegancki pan]. 'Wersję' Bilii chciałam przedstawić tylko na początku pracy [tzn. Diabeł jako potępieniec, istota na 'najniższym szczeblu' społeczeństwa, kusiciel]

kolejna sprawa to bibliografia.. nie bardoz czuję różnicę pomiędzy literaturą podmiotu i przedmiotu...
na razie mam takie pozycje
  1. "Mistrz i Małgorzata" - Bułhakow
  2. "Faust" - Goethe
  3. "Mistrz i Diabeł" - Drawicz
  4. "Doktor Faust" - Mann
  5. "Piekło" [z "Boskiej komedii"] - Dante
  6. "Lucyfet" - Miciński [chcę jeszcze przejżeć inne wiersze]
  7. "Litania do Szatana' - Baudeaire
  • "Zmysł, Smierć i Diabeł w literaturze"
  • eseje Kolakowskiego [przedewszystkim "Czy Diabeł może być zbawiony"]
po pierwsze - czy to nie jest za dóżo??
a po drógie - czy mogę dolożyć do tego coś z beletrystyki??
myślałam, zeby ująć np "Tajemnicę Nostradamusa" Judith Riley

mam mętlik w głowie... już sama nie wiem co mam zrobić z tą pracą, w jakim kierunku ją zacząć tworzyć

i ostatni.. czy moge na samą rozmowę przyjść 'przebrana'?? chodzi mi o to czy mogę przyjść we fraku, cylindrze i z laseczką
nie chciałabym żeby to bylo odebrane źle przez komisję, ale z drógiej strony chciałabym zwrócić na siebie uwagę i również swoją osobą odzwierciedlić kreowanie Szatana przez ostatnie wieki
Widzę,że masz praktycznie te same ksiązki co moja przyjaciółka.
Temat jak widze bardzo fajnyJesli ktos sie interesuje takimi rzeczami

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Myślę, że możecie potraktować to jako słowne ostrzeżenie.
Wątek momentami odbiega od dozwolonego na wizażu pytania o źródła.

Po konsultacjach doszłyśmy do wniosku, że jeżeli będą się pojawiać prośby o np. plany prezentacji maturalnych - będą one usuwane. Natomiast jeżeli cały wątek obierze zły kierunek, zostanie zamknięty i niestety z pomocy nici. Będziecie musieli obejść się smakiem.

Na forum nie odrabiamy i nie piszemy prac !

Ale nikt nie chce,żeby pisać za niego pracePrzynajmniej ja nie chciałam,prosiłam tylko o drobna radę,dostałam ja i jestem zadowolonaA plan prezentacji mysle,że każda sobie sama napiszeTakże bez nerw
__________________
10.11.2004

14.07.2014
16.07.2016




Petit_Papillon jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-19, 08:57   #88
kasiaaa178
Rozeznanie
 
Avatar kasiaaa178
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 964
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

petit dzieki Wogole juz mi sie rozjasnia hihih i wiem co pisac ale oczywiscie czekam na podpowiedzi
kasiaaa178 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-19, 09:38   #89
agata_slomka
Wtajemniczenie
 
Avatar agata_slomka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 259
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

petit, a jaki temat ma towja przyjaciółka??
__________________
Kiedy są dni niespokojne, marzy się o spokojnym, kiedy spokojny przychodzi, czuje się nieswojo, dopiero drugi, trzeci dzień spokojny przynosi przyzwyczajenie, które sprawia, że walory dni spokojnych nie wydają się więcej uciążliwe.

S. Mrożek
agata_slomka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-02-19, 10:10   #90
kasiaaa178
Rozeznanie
 
Avatar kasiaaa178
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 964
Dot.: Prezentacja Maturalna J. Polski - ciekawy temat !!!POMOCY!!!

o jejjjjjjjjjjj ile ytworow mi sie nazbieralo ze nie wiem teraz jakie wybrac....;( wy tez macie takie problemy z ta prezentacja????
kasiaaa178 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-23 20:00:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:40.