Efektywna nauka (szkoła, studia), jak się do niej zmobilizować? - WĄTEK ZBIORCZY - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-07-30, 19:00   #61
beatabeata6
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 3
sposoby na naukę na studiach

Witajcie! Mam pewne pytanie do studentów. Od października zaczynam studia i zastanawiam się, czy macie jakieś sposoby na rozkładanie nauki? Wiadomo, że materiału jest dużo... Macie jakieś rady?
Pozdrawiam.
beatabeata6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-30, 19:22   #62
xniji
Raczkowanie
 
Avatar xniji
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 291
GG do xniji
Dot.: nauka na studiach

Cytat:
Napisane przez beatabeata6 Pokaż wiadomość
Witajcie! Mam pewne pytanie do studentów. Od października zaczynam studia i zastanawiam się, czy macie jakieś sposoby na rozkładanie nauki? Wiadomo, że materiału jest dużo... Macie jakieś rady?
Pozdrawiam.
Ilość i sposób nauki zależy przede wszystkim od kierunku, który studiujemy. Każdy raczej dobiera sobie sposób nauki sam, w zależności co mu bardziej pasuje. Znam osoby, które przypisują/piszą notatki na komputerze, bo tylko tak się potrafią nauczyć. Znam też takie, który cały rok mają studia gdzieś, a później żebrzą o byle jakie notatki, byleby tylko coś mieć. Niektórzy mają pozakładane segregatory, wpinają luźne kartki w skoroszyty, niektórzy kupują jeden duży zeszyt z przekładkami.
Sama u jednego w wykładowców, który nie posiadał ani prezentacji, ani żadnych materiałów nagrywałam go na dyktafon i później odsłuchiwałam i zapisywałam ważniejsze rzeczy. Generalnie to dużo zależy od Ciebie - co lubisz, jak wolisz się uczyć, w jakiej formie. Polecam kolorowe zakreślacze, łatwiej się odnaleźć w treściwych notatkach, kiedy mamy zaznaczone najważniejsze fragmenty na kolorowo.
xniji jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-30, 20:45   #63
xMayx
Raczkowanie
 
Avatar xMayx
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 337
Dot.: nauka na studiach

Popieram pomysł z kolorowymi zakreślaczami. Wtedy dzielę kolory na grupy - np. na wykładach z dermatologii pomarańczowy to były grupy chorób, różowy jednostki chorobowe, zielony ważniejsze informacje o danej chorobie. Wtedy o wiele łatwiej znaleźć to, czego szukasz Poza tym, u mnie sprawdza się sposób nazywany "notatkami z notatek" - filtrujesz najważniejsze informacje z danej partii materiału i przepisujesz na papier. Już wtedy zapamiętasz co nieco. Możesz zapoznać się z najróżniejszymi mnemotechnikami, jest tego naprawdę sporo. Jeszcze warto zorientować się, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy też kinestetykiem i dopasować sposób nauki do siebie.
xMayx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-30, 22:09   #64
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: nauka na studiach

Cytat:
Napisane przez beatabeata6 Pokaż wiadomość
Witajcie! Mam pewne pytanie do studentów. Od października zaczynam studia i zastanawiam się, czy macie jakieś sposoby na rozkładanie nauki? Wiadomo, że materiału jest dużo... Macie jakieś rady?
Pozdrawiam.
Wszystko zależy od studiowanego kierunku. Inaczej będzie wyglądał sposób nauki np. na matmie, a inaczej na filologii obcej, itp. Ja osobiście używam kolorowych zakreślaczy do zaznaczania najważniejszych informacji. W przypadku nauki słówek bazuję na skojarzeniach i dzielę materiał na części, np. jednego dnia uczę się dwóch stron, drugiego kolejne dwie, itp.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-30, 22:10   #65
Nineveh03
Rozeznanie
 
Avatar Nineveh03
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 533
Dot.: nauka na studiach

Ja na przykład dopiero na studiach odkryłam, że jestem bardziej słuchowcem niż wzrokowcem. Przy czytaniu książek/notatek potrafię się momentami wyłączyć, przez co widzę same rzędy liter, ale nic nie rozumiem. Zaczęłam się więc nagrywać, jak czytam swoje notatki lub fragmenty książek i odsłu☠☠☠☠ę. Plus jest taki, że mogę to robić jednocześnie z prasowaniem/w autobusie/robiąc sobie jedzenie. Albo odsłu☠☠☠☠ąc zapisuję słowa klucze, po czym opowiadam o tym co usłyszałam, tak jakbym próbowała wytłumaczyć to drugiej osobie.

U mnie w czasie sesji pomogło również zrobienie sobie samej skryptu, to jest na podstawie notatek wypisywałam sobie wszystkie możliwe pytania, które mogłyby znaleźć się na teście. Najlepiej sprawdza się to wtedy, kiedy się wie, jak mniej więcej test będzie wyglądać i jaki jest wykładowca.

Sposób nauki zależy też od samego materiału, który trzeba przyswoić. Studiuję filologię, więc czasem po prostu muszę usiąść i przepisywać sto razy jedną odmianę, by zapamiętać, bo innego sposobu nie ma. Inaczej uczy się słówek, a inaczej zadań z matematyki.

Każdy ma swój własny sposób, warto znaleźć jak najszybciej swój. Uczenie się w grupie też jest fajne, o ile uczy się z osobami zdeterminowanymi i skupionymi, żeby nie było czegoś w stylu "o, jakiż to piękny motylek fruwa sobie za oknem, a jak słońce pięknie świeci!" W grupie też łatwiej rozwiać wszelkie wątpliwości.
Nineveh03 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-01, 13:36   #66
beatabeata6
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 3
Dot.: sposoby na naukę na studiach

Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, może trochę śmieszne... ile mniej więcej zeszytów zapisujecie w ciągu semestru/roku?
beatabeata6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-01, 14:18   #67
xMayx
Raczkowanie
 
Avatar xMayx
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 337
Dot.: sposoby na naukę na studiach

Cytat:
Napisane przez beatabeata6 Pokaż wiadomość
Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, może trochę śmieszne... ile mniej więcej zeszytów zapisujecie w ciągu semestru/roku?
Do wykładów polecam zeszyty kołowe A4 z kolorowymi zakładkami. Taki spokojnie starcza na semestr. Mniejsze zeszyty zużywam na laboratoriach/ćwiczeniach/seminariach i prowadzący często mówi, jakiej grubości zeszyt najlepiej kupić. Nigdy nie zużyłam zeszytu 60 kartek i grubszego, więc nie ma sensu takiego kupować, chyba, że prowadzący powie inaczej
xMayx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-08-01, 16:07   #68
Nineveh03
Rozeznanie
 
Avatar Nineveh03
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 533
Dot.: sposoby na naukę na studiach

Cytat:
Napisane przez beatabeata6 Pokaż wiadomość
Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, może trochę śmieszne... ile mniej więcej zeszytów zapisujecie w ciągu semestru/roku?
W sumie mało. Podczas ćwiczeń większość rzeczy zapisywałam na marginesach w książkach, dostawaliśmy też dużo kserówek. Jeden wykład mieścił się średnio od 4 do 6 stron zeszytowych. U mnie akurat była to wiedza, którą można było znaleźć bez problemu w książkach, więc pilne zapisywanie każdego słowa wykładowcy mijało się z celem. Ale co kierunek to obyczaj ;].

Edytowane przez Nineveh03
Czas edycji: 2015-08-01 o 16:08
Nineveh03 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-01, 16:23   #69
aneidra
catsanova
 
Avatar aneidra
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 577
Dot.: sposoby na naukę na studiach

Ja na dwa ćwiczenia/laboratoria mam zazwyczaj jeden zeszyt 16 lub 32 kartki, czasami lepiej mieć takie notatniki z wyrywanymi kartkami, czasem dostaje się same kserówki po których się pisze U mnie jeden wykład zajmuje od 4 do 10 stron A4. To wszystko kwestia przedmiotu
__________________
You'll become one of those hunchbacked, lonely old men, sitting in the corner of a crowded cafe,
mumbling to yourself ''My ass is twitching. You people make my ass twitch''.
aneidra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-12, 18:57   #70
emikosmy90
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 18
Dot.: Problemy z koncentracją

Chyba każda z nas miewa czasami problemy z koncetracją. Wystarczy jedno wydarzenie, a cała harmonia zostaje zaburzona. Mi czasami zdarza się wstać lewą noga i wtedy nie mogę sie ogarnąć cały dzień ^^. Teraz w takie dni staram się brać (...) w składzie ma bogate i ważne witaminy B6 i B12, Omege 3, kwas foliowy oraz Ltryptofan. Na mnie działa świetnie i co jest najważniejsze szybko, bo wtedy dzień można zacząć/kontunuować z dodatkową energia

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-09-13 o 10:28 Powód: reklama
emikosmy90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-13, 21:04   #71
meryczery
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 17
Dot.: Problemy z koncentracją

wiesz co, (...) brałam na studiach w czasie sesji wiadomo, no bylo widac poprawe w koncentracji i skupienie, a nauki mialam zawsze ogrom, szczególnie na ostatnim roku. Ja kawy nie piję wcale, bo nie lubię, tak samo energetyków, bo smakują jak czysta chemia, z tym, ze one pobudzaja, a watpie czy wplywaja na koncentracje

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-09-13 o 22:16 Powód: reklama
meryczery jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-14, 12:34   #72
Lena783
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 187
Dot.: Problemy z koncentracją

energetyki tylko pobudzają, mają nakręcic Twoj organizm do dzialania. ale z pewnoscia na koncentracje nie wplywają
Lena783 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-20, 21:01   #73
Disnejova
Wtajemniczenie
 
Avatar Disnejova
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 2 176
Dot.: Problemy z koncentracją

Ja mam problem z koncetracją ale to poważny w szkole np nie moge skupić się na jednej rzeczy .. i zaczał się problem z nauką że ucze sie dlugo dlugo i z tego klapa nie umiem nic , ale zauwazyłam ze mam problem np z dluzszym pisaniem opowiadan rozwinięcia bo ćwiczymy rozprawki itp do matury. Co może to poprawić od dziecka co prawda z polskim miałam kłopot ale musze to naprawić bo chwilami mam wrażenie może mam cos z głową jakaś schizforenie że taka tepa do nauki jestem .... musze uczyc sie nocami dniami a rano nie pamiętam nic to normalne?? Co mam zrobić przepraszam nie śmiejcie się,.
__________________
Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy.
„Jeśli próbujesz być kimś innym, poniesiesz porażkę. Świat już ma taką osobę. Teraz potrzebuje ciebie. Ścieżka, którą wytyczasz, może nie mieć sensu dla nikogo na świecie oprócz ciebie. I nie musi. Jest wyłącznie twoja.
Disnejova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-21, 17:21   #74
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Problemy z koncentracją

Cytat:
Napisane przez Disnejova Pokaż wiadomość
Ja mam problem z koncetracją ale to poważny w szkole np nie moge skupić się na jednej rzeczy .. i zaczał się problem z nauką że ucze sie dlugo dlugo i z tego klapa nie umiem nic , ale zauwazyłam ze mam problem np z dluzszym pisaniem opowiadan rozwinięcia bo ćwiczymy rozprawki itp do matury. Co może to poprawić od dziecka co prawda z polskim miałam kłopot ale musze to naprawić bo chwilami mam wrażenie może mam cos z głową jakaś schizforenie że taka tepa do nauki jestem .... musze uczyc sie nocami dniami a rano nie pamiętam nic to normalne?? Co mam zrobić przepraszam nie śmiejcie się,.
To może spróbuj uczyć się mniej? To znaczy poświęcać na naukę mniej czasu? Kilka dni temu miałam obronę pracy na studiach, jak zaczynałam się do niej uczyć o 12:00 w południe i kończyłam tuż przed północą to czułam, że mam sieczkę w głowie. Także zawsze lepiej zostają pamięci mniejsze partie materiału. Spróbuj pouczyć się 2 godziny popołudniu, później powtórz to w godzinę przed snem i zobacz, czy rano będziesz coś z tego pamiętać. Mnie sen bardzo pomaga, nawet jak mam wrażenie, że nic nie jestem w stanie przyswoić, rano coś tam zawsze pamiętam. Ale nie można przesadzić z ilością informacji.

Piszesz, że nie możesz się skupić na jednej rzeczy w szkole. A o jakich niepotrzebnych rzeczach wtedy myślisz? Też związane z nauką, czy coś kompletnie innego? Spróbuj się "wciągnąć" w naukę, np. na polskim przy omawianiu lektur wyobraź sobie, że jesteś jednym z bohaterów, albo pomyśl o tym, jakby to było żyć w czasach, w których rozgrywa się akacja książki. To powinno skupić Twoją uwagę na jednej tematyce, trudno raczej połączyć myślenie o tym, że jakby się było przy Julii gdy łykała truciznę, to można by wyjaśnić później Romeo, że Julia tak naprawdę nie umarła i zapobiec tragedii kochanków, z myśleniem co Kaśka z 3c powiedziała o Tobie Ance z 3a. Podobny trik możesz zastosować przy pisaniu rozprawki, może przyjdzie Ci na myśl więcej słów, gdy postawisz się na miejscu bohaterów.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-22, 11:51   #75
mazur25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 5
Dot.: Problemy z koncentracją

na ten problem są różne ćwiczenia i można też udać się do psychologa żeby popracować na problemem


(link)

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-09-22 o 12:42 Powód: link z reklamą
mazur25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-23, 16:42   #76
201703240903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 2 897
Dot.: Problemy z koncentracją

A może spróbuj się jakoś zmotywować. Wyłącz wszystko co może Ci przeszkadzać w nauce. Wyłącz facebooka, laptopa i telewizor.

Przygotuj sobie partie materiału, którego musisz się nauczyć i ucz się. Może nie rozumiesz ,np. materiału, który czytasz? Postaraj się zrobić krótkie notatki prostymi słowami.
201703240903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-23, 18:49   #77
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Problemy z koncentracją

Cytat:
Napisane przez FeelingLost Pokaż wiadomość
A może spróbuj się jakoś zmotywować. Wyłącz wszystko co może Ci przeszkadzać w nauce. Wyłącz facebooka, laptopa i telewizor.

Przygotuj sobie partie materiału, którego musisz się nauczyć i ucz się. Może nie rozumiesz ,np. materiału, który czytasz? Postaraj się zrobić krótkie notatki prostymi słowami.
I to bardzo prostymi, wręcz potocznymi czy slangiem - do tej pory pamiętam lekcje historii w gimnazjum, podczas której historyczka bezsilna na nieuctwo klasy zmieniła sposób opowiadania wydarzeń historycznych - i tak oto dowiedziałam się, że car Mikołaj został zaciukany przez bolszewików
Takie sformułowania zostają w pamięci
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-25, 12:19   #78
WiktoriaPolek
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 59
Dot.: Problemy z koncentracją

Cytat:
Napisane przez Disnejova Pokaż wiadomość
Ja mam problem z koncetracją ale to poważny w szkole np nie moge skupić się na jednej rzeczy .. i zaczał się problem z nauką że ucze sie dlugo dlugo i z tego klapa nie umiem nic , ale zauwazyłam ze mam problem np z dluzszym pisaniem opowiadan rozwinięcia bo ćwiczymy rozprawki itp do matury. Co może to poprawić od dziecka co prawda z polskim miałam kłopot ale musze to naprawić bo chwilami mam wrażenie może mam cos z głową jakaś schizforenie że taka tepa do nauki jestem .... musze uczyc sie nocami dniami a rano nie pamiętam nic to normalne?? Co mam zrobić przepraszam nie śmiejcie się,.
ejjj nie mow tak o sobie! nie mozna i zabrniaam!!! jal sobie bedziesz wmawiac ze jesteś tepa to naprawde taka bedziesz nikt sie nie smieje, to są normalne ;ludzkie problemy. ja zawaliłam kiedys rok na studiach przez problemyz koncentracją. potem powtarzalam te dwa semestry. zdarza sie i tyle
WiktoriaPolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-25, 17:17   #79
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Problemy z koncentracją

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
I to bardzo prostymi, wręcz potocznymi czy slangiem - do tej pory pamiętam lekcje historii w gimnazjum, podczas której historyczka bezsilna na nieuctwo klasy zmieniła sposób opowiadania wydarzeń historycznych - i tak oto dowiedziałam się, że car Mikołaj został zaciukany przez bolszewików
Takie sformułowania zostają w pamięci
My w LO "strzelaliśmy" cząsteczkami na chemii praktycznie jak na strzelnicy
Cytat:
mam wrażenie może mam cos z głową jakaś schizforenie że taka tepa do nauki jestem
Stanowczo nie zgadzam się z łączeniem chorób psychicznych z automatu z głupotą. I tak krąży wystarczająco dużo krzywdzących stereotypów i uproszczeń.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-29, 16:18   #80
Grom92
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 22
Dot.: Problemy z koncentracją

Ja mam tak, że zmuszam się do uczenia się. Pierwsze godziny są bardzo trudne, ale jak już człowiek nawyknie to idzie mu to coraz szybciej. Motywacja kryje się w Tobie i nikt niestety za Ciebie się nie nauczy. Chyba właśnie nie ma innego sposobu Ty musisz być zmotywowana i po prostu chcieć.
Grom92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-30, 10:18   #81
Miami
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: zachodnia Polska
Wiadomości: 130
Kryzys na studiach - jak się zmobilizować do nauki?

Witajcie
Czy ktoś tutaj przechodził kryzys związany ze studiami?
Jak sobie poradziliście? Jak się zmotywować do nauki?

Studiuję i pracuję w zawodzie jednocześnie. Jestem na I roku magisterki i choć swoją pracę lubię, to studia... szkoda gadać. Totalnie nie mogę się zmobilizować do nauki, w ogóle mnie to nie interesuje (I rok to ogóły, dopiero na II jest specjalność - w tym cała nadzieja).

Czekam na Wasz historie, najlepiej z happy endem
Miami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-19, 11:27   #82
Kuba_Kppc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 6
Dot.: Kryzys na studiach - jak się zmobilizować do nauki?

Cytat:
Napisane przez Miami Pokaż wiadomość
Witajcie
Czy ktoś tutaj przechodził kryzys związany ze studiami?
Jak sobie poradziliście? Jak się zmotywować do nauki?

Studiuję i pracuję w zawodzie jednocześnie. Jestem na I roku magisterki i choć swoją pracę lubię, to studia... szkoda gadać. Totalnie nie mogę się zmobilizować do nauki, w ogóle mnie to nie interesuje (I rok to ogóły, dopiero na II jest specjalność - w tym cała nadzieja).

Czekam na Wasz historie, najlepiej z happy endem
Jest wiele sposobów, czasem może warto skonsultować się ze specjalistami. Na UJ istnieje coś takiego jak doradca edukacyjny i prowadzone są też warsztaty adaptacyjne dla studentów, którzy mają jakieś trudności np z motywacją czy stresem. Więc to jest spoko, tam mogą ew. poradzić jakieś dalsze konsutlacje, a ponadto mozesz też powiedzieć coś o sobie, więc to jest indywidualnie dopasowane (w miarę możliwości). Pewnie odpowiedniki działają na innych uczelniach .
__________________
Studiuję i ta tematyka (edukacyjna) interesuje mnie najbardziej. A tak akademicko - to pomiar, liczenie, sprawdzanie. Pomiar edukacyjny, narzędzia internetowe itp itd
różnie, różnie.
Lubię:
https://wizaz.pl/Mikroreklama
reszta coming soon
Kuba_Kppc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 21:08   #83
idealkobiety
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 75
Dot.: Kryzys na studiach - jak się zmobilizować do nauki?

Cytat:
Napisane przez Kuba_Kppc Pokaż wiadomość
Jest wiele sposobów, czasem może warto skonsultować się ze specjalistami. Na UJ istnieje coś takiego jak doradca edukacyjny i prowadzone są też warsztaty adaptacyjne dla studentów, którzy mają jakieś trudności np z motywacją czy stresem. Więc to jest spoko, tam mogą ew. poradzić jakieś dalsze konsutlacje, a ponadto mozesz też powiedzieć coś o sobie, więc to jest indywidualnie dopasowane (w miarę możliwości). Pewnie odpowiedniki działają na innych uczelniach .
O kurcze, doradca edukacyjny brzmi naprawde super U mnie na uczelni nie ma takiego stanowiska, a szkoda, bo wielu studentow nie wie co ze soba poczac w toku studiow. Mnie zawsze mobilizują terminy i wizja poprawek- jak pomysle ze przemecze sie troche i bede miec swiety spokoj to od razu mam wieksza ochote do nauki No i staram sie lykac revitasens, bo dobrze wplywa na moja koncentracje. Odradzam energetyki i kawę!
idealkobiety jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-03, 13:59   #84
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Załamka, brak koncentracji na nauce

Hej, piszę bo zauważyłam, że od pewnego czasu moje podejście do nauki i szkoły bardzo się zmieniło.
Kiedyś wzorowa uczennica i zawsze przygotowana, teraz - nie umiem się skoncentrować na nauce. W szkole odliczam godziny do końca zajęć i jestem nastawiona sceptycznie prawie do wszystkich rozszerzeń. Są one dość wymagające - polski, historia, niemiecki i angielski. Prawie sama pamięciówka plus mnóstwo czytania. Jestem w 2 klasie liceum i wiem, że powinnam się uczyć ale nie mam już siły.
Dodatkowo chyba dopadła mnie jakaś nerwica czy coś. Jestem osobą dość wrażliwą i byle co potrafi mnie wpędzić w apatię.
Najchętniej to spędziłabym całe dnie na przeglądaniu neta i czytaniu książek żeby zapomnieć o wszystkim. Jakoś wyparował ze mnie cały optymizm. Z nerwów obgryzam paznokcie i cały czas mam myśli natrętne, które już sama wywołuję z przyzwyczajenia. Co robić? Jak zmienić nastawienie do szkoły i w ogóle ?
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-05, 21:38   #85
Shylin
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 76
Dot.: Załamka, brak koncentracji na nauce

Cytat:
Napisane przez tessa16 Pokaż wiadomość
Hej, piszę bo zauważyłam, że od pewnego czasu moje podejście do nauki i szkoły bardzo się zmieniło.
Kiedyś wzorowa uczennica i zawsze przygotowana, teraz - nie umiem się skoncentrować na nauce. W szkole odliczam godziny do końca zajęć i jestem nastawiona sceptycznie prawie do wszystkich rozszerzeń. Są one dość wymagające - polski, historia, niemiecki i angielski. Prawie sama pamięciówka plus mnóstwo czytania. Jestem w 2 klasie liceum i wiem, że powinnam się uczyć ale nie mam już siły.
Dodatkowo chyba dopadła mnie jakaś nerwica czy coś. Jestem osobą dość wrażliwą i byle co potrafi mnie wpędzić w apatię.
Najchętniej to spędziłabym całe dnie na przeglądaniu neta i czytaniu książek żeby zapomnieć o wszystkim. Jakoś wyparował ze mnie cały optymizm. Z nerwów obgryzam paznokcie i cały czas mam myśli natrętne, które już sama wywołuję z przyzwyczajenia. Co robić? Jak zmienić nastawienie do szkoły i w ogóle ?
Gdy byłam w drugiej liceum, także miałam tego rodzaju "spadek formy". Nie będę Ci opowiadać bajek, że to samo minie - niestety, zazwyczaj tego typu problemy nie rozwiązują się same. Ale nawet z najgorszej sytuacji można jakoś wybrnąć, więc głowa do góry

Przede wszystkim - czy lubisz przedmioty, które masz na rozszerzeniu? Czy czujesz, że mogą Ci się przydać w przyszłości? Zastanów się nad motywacjami - DLACZEGO je wybrałaś i CO chcesz robić po liceum.

Wiem, że jest ciężko, zwłaszcza gdy chce się jeszcze znaleźć czas na spotkanie z przyjaciółmi, wyjście do kina, czy po prostu na miasto, poczytanie książek, które naprawdę chce się przeczytać, a nie tych, które musisz itd. Ale z drugiej strony takie poddawanie się apatii wiąże Ci ręce i sprawia, że stajesz się bezbronną ofiarą własnych myśli.

Jeśli zaś chodzi o samą naukę, najlepiej skup się na tym, by była ona efektywna i jednocześnie w miarę przyjemna. Np. jeśli uczysz się słówek, wykorzystaj platformy typu memrise.com i przyswajaj je w miłej atmosferze . Natomiast jeśli chodzi o język polski i czytanie lektur - staraj się poszukać w nich czegokolwiek pozytywnego. Jeśli jednak uznasz, że nie ma w nich nic wartościowego, powtarzaj sobie, że przynajmniej obcujesz ze światowym kanonem literatury, a to czyni Cię osobą o szerszym spojrzeniu na świat. Banał, ale czasami się sprawdza.

Głowa do góry! W połowie drogi wielu ludzi nachodzi zwątpienie.
Trzymaj się!

Facetka od polskiego

Edytowane przez Shylin
Czas edycji: 2016-04-05 o 21:50
Shylin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-09, 09:04   #86
avney
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 228
Exclamation Dlaczego nie potrafię się uczyć?

Od 1 klasy szkoły podstawowej do ok 3 klasy gimnazjum byłam wzorową uczennicą. Zawsze miałam świadectwo z paskiem. Średnia powyżej 5, zdarzyło się nawet 5,7. Nie miałam problemów z przyswajaniem wiedzy. Potrafiłam usiąść i nauczyć się na sprawdzian. Lecz w 1 liceum zaczęły się schody. Zgłupiałam. Inaczej nie mogę tego nazwać. Nie chciałam być postrzegana jako typowa "kujonka", dlatego też mój stosunek do nauki zmienił się. Nie byłam już tak ambitna, opuszczałam zajęcia, zakochałam się. Moje oceny z samych 5 i 6 drastycznie zmieniły się na 3 i 4. Nie była to kwestia poziomu a raczej mojego podejścia. Zamiast uczyć się po zajęciach, uczylam się rano, w grę wchodziły ściągi. Coraz częściej i częściej. Wylądowałam na studiach. Kierunek germanistyka. Od zawsze miałam 6 z niemieckiego, jednak po pójściu na studia totalnie nie wchodziło mi nic do głowy. Próbuję się uczyć z historii i nic - słabo mi to wychodzi. Mam wrażenie, że im bardziej się staram tym gorzej to wychodzi. Nie potrafię uczyć się popołudniami. Uczę się nocą. Wstaję ok godziny 3 i do godziny np 12 uczę się. Robię przerwy ale czuję, że nic mi nie wchodzi do głowy. Staram się jak mogę. Czuję się tępa. Od dłuższego czasu. Czy ktoś z Was też tak miał? Błagam o rady. Chcę naprawdę rozwinąć się, być dobrym pracownikiem w przyszłości. Co robić?
avney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-11, 22:59   #87
Emilcia96
Zadomowienie
 
Avatar Emilcia96
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 1 312
Dot.: Efektywna nauka (szkoła, studia), jak się do niej zmobilizować? - WĄTEK ZBIORCZ

Hmm, największa motywacją powinno być dla Ciebie zdanie egzaminów
Możesz sobie robić jakieś nagrody (ciastko, film itp) za nauczenie się danej partii materiału, do głowy wejdzie Ci, że to fajne i warto
Zaplanuj coś na wakacje, pomyśl że teraz się poswiecisz nauce żeby potem to wszystko zrobić
__________________
Ćwiczę


40/2017
8/2018

12.12.2015 M
17.12.2017
02.05.2019
Emilcia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-23, 18:18   #88
Sleapwacker
Przyczajenie
 
Avatar Sleapwacker
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 1
Cool Dot.: Efektywna nauka (szkoła, studia), jak się do niej zmobilizować? - WĄTEK ZBIORCZ

Ja jestem wzrokowcem, więc najbardziej pomaga mi kiedy mam cały materiał przed sobą. Czasem zdarza mi się przepisać całe notatki - a najważniejsze rzeczy i zagadnienie wypisuje tak żeby cały czas na nie patrzeć. W zeszłym semestrze kupiłem małą tablicę magnetyczną, suchościeralną - Swissboard (znajomy mi ją polecił, bo są bardzo odporne, a przy tym lekkie). Ucząc się, wynotowuje słowa-klucze i później dużo łatwiej mi przywołać resztę materiału. Przyczepiam też magnesami karteczki skróconymi notatkami i mogę sięgnąć po nie w każdej chwili bez przekopywania się przez zeszyty. Polecam wszystkim zapamiętującym wzrokowo.
Sleapwacker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-10, 10:04   #89
trefnoknus
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 16
Dot.: Efektywna nauka (szkoła, studia), jak się do niej zmobilizować? - WĄTEK ZBIORCZ

Sposobów zapamiętywania chyba tak dużo jak ludzi na świecie. Każdy ma inny sposób na "walkę" przed egzaminem. Jaki by nie był... Jedni wolą systematycznie się uczyć, planować swoją pracę etapami... inni muszą czuć presję czasu, żeby przestać odkładać. Jedni uczą się przy muzyce, inni wolą ciszę. Jedni naukę ze znajomymi i burzę mózgów, inni wolą siedzieć sami i wtedy nikt i nic ich nie rozprasza. Czasami problemy z koncentracja czy zapamiętywaniem mogą mieć inną przyczynę. Mojej siostrze całe życie powtarzali, że jest leń. Aż kiedyś przez przypadek zrobiono jej badania krwi i wyszło, że ma problemy z tarczycą. Dostała odpowiednie leki i teraz już nie wie co to problemy z koncentracją...
trefnoknus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-28, 15:20   #90
Dixie96
Przyczajenie
 
Avatar Dixie96
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 9
Dot.: Efektywna nauka (szkoła, studia), jak się do niej zmobilizować? - WĄTEK ZBIORCZ

U mnie cala edukacja to była jedna wielka sinusoida - najczęsciej schemat wygladal tak, ze pierwszy rok bylam prymuska, drugi mialam totalny zjazd formy a na trzecim bylo mi juz wszystko jedno, ale jendoczesnie mialam calkiem dobre wyniki.
Dixie96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-10-22 10:57:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:49.