Matura 2013 ustny polski pytania - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-04, 19:04   #61
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

azaina Jeśli odpowiem na jedno, to będzie wielki sukces xD Szczerze powiedziawszy to nie mam pojęcia jakie mogą mi zadać pytania. Pomimo iż mój temat jest bardzo banalny.
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 19:09   #62
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
azaina Jeśli odpowiem na jedno, to będzie wielki sukces xD Szczerze powiedziawszy to nie mam pojęcia jakie mogą mi zadać pytania. Pomimo iż mój temat jest bardzo banalny.
Ale po co przeżywasz Przecież kilka pytań Ci już wymieniłyśmy i któres z nich na pewno będzie.
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 19:20   #63
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

olasia99 Nie przejmuj się. Ja nie byłabym sobą, gdybym na coś nie narzekała xD
Martwi mnie trochę to, że chociaż uczę się swojej prezentacji już od miesiąca, to ciągle się zacinam i dukam. Ach! I mam pewien problem. Plan wypowiedzi oddałam razem z bibliografią. Teraz zdałam sobie sprawę, że nie jest on dobry. Dlatego teraz zastanawiam się, czy mogłabym wnieść ze sobą nowy..
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 19:42   #64
Ana K
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Witajcie
mój temat to "szaleństwo w dramatach Szekspira, omów temat na wybranych przykładach" wybrałam "Hamleta", "Otella", "Króla Leara" i "Makbeta"
jak myślicie o co może zapytać mnie komisja?
Ana K jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 19:48   #65
frayed
Przyczajenie
 
Avatar frayed
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 23
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Mój temat brzmi : Porównaj literackie koncepcje poety i poezji na przestrzeni wieków, analizując wybrane utwory.

Literatura:
-Exegi monumentum Horacy
-Chudy literat A.Naruszewicz
-Konrad Wallenrod A.Mickiewicz
-Poezja J.Tuwim
-Campo di fiori Cz.Miłosz
-Wieczór autorski W.Szymborska

Jakieś propozycje pytań ?
frayed jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 20:00   #66
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
olasia99 Nie przejmuj się. Ja nie byłabym sobą, gdybym na coś nie narzekała xD
Martwi mnie trochę to, że chociaż uczę się swojej prezentacji już od miesiąca, to ciągle się zacinam i dukam. Ach! I mam pewien problem. Plan wypowiedzi oddałam razem z bibliografią. Teraz zdałam sobie sprawę, że nie jest on dobry. Dlatego teraz zastanawiam się, czy mogłabym wnieść ze sobą nowy..
Daj spokój, nie ma się czym przejmować Ja zamierzam napisać sobie prezentację już po maturach pisemnych i znając życie zacznę się jej uczyć dwa dni przed... To sie nigdzie nie liczy, nie musimy mieć maxa

Edytowane przez szaramieta
Czas edycji: 2013-05-04 o 20:02
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 20:27   #67
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Bingeul_Bingeul Pokaż wiadomość
olasia99 Nie przejmuj się. Ja nie byłabym sobą, gdybym na coś nie narzekała xD
Martwi mnie trochę to, że chociaż uczę się swojej prezentacji już od miesiąca, to ciągle się zacinam i dukam. Ach! I mam pewien problem. Plan wypowiedzi oddałam razem z bibliografią. Teraz zdałam sobie sprawę, że nie jest on dobry. Dlatego teraz zastanawiam się, czy mogłabym wnieść ze sobą nowy..
Planu wypowiedzi w ogóle nie musiałaś oddawać. Oni mają go po to, jakbyś Ty swojego zapomniała. Mogą co prawda na niego zerkać, ale jak coś, to wydrukuj dwa, a najlepiej przed ustnymi idź do osoby zajmującej się maturzystami w Twojej szkole (u mnie jest to wicedyrektorka) i podmień. Planu wypowiedzi nie musiałaś oddawać, więc nie powinno być z tym problemu.

---------- Dopisano o 20:26 ---------- Poprzedni post napisano o 20:21 ----------

Cytat:
Napisane przez frayed Pokaż wiadomość
Mój temat brzmi : Porównaj literackie koncepcje poety i poezji na przestrzeni wieków, analizując wybrane utwory.

Literatura:
-Exegi monumentum Horacy
-Chudy literat A.Naruszewicz
-Konrad Wallenrod A.Mickiewicz
-Poezja J.Tuwim
-Campo di fiori Cz.Miłosz
-Wieczór autorski W.Szymborska

Jakieś propozycje pytań ?
Cechy pokolenia 56, cechy poezji Wisławy Szymborskiej, cechy poezji Czesława Miłosza, rechy romantyczności, horacjonizm, Cechy poezji Tuwima albo raczej żebyś miała pojęcia o Skamandrytach, motto z Wallenroda, Wallenrod bohater bajroniczny, co to wallenrodyzm. Temat z tych, gdzie może paśc pytanie, dlaczego wybrałaś ten temat i dlaczego

---------- Dopisano o 20:27 ---------- Poprzedni post napisano o 20:26 ----------

Cytat:
Napisane przez Ana K Pokaż wiadomość
Witajcie
mój temat to "szaleństwo w dramatach Szekspira, omów temat na wybranych przykładach" wybrałam "Hamleta", "Otella", "Króla Leara" i "Makbeta"
jak myślicie o co może zapytać mnie komisja?
Cechy poezji Szekspira, dlaczego wybrałaś ten temat, kto to bohater tragiczny, cechy dramatu, tragedii szekspirowskiej
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-04, 21:54   #68
Starlight1804
Zadomowienie
 
Avatar Starlight1804
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 161
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez olasia99 Pokaż wiadomość
Myślę, że może być coś z tego:
1. Cierpienia młodego Wertera:
- werteryzm (szczególnie, jak ma to słowo w pracy bez wyjaśnienia),
- cechy okresu burzy i naporu
- epistolarna forma powieści
2. Ludzie bezdomni:
- interpretacja tytułu,
- cechy ludzi bezdomnych jako powieści młodopolskiej,
3. Dżuma
- znaczenie tytułu,
- dżuma jako powieść parabola
- przy tej lekturze miałam temat w zeszycie "Człowiek w obliczu zagrożenia", więc warto przypomnieć sobie ludzkie postawy

---------- Dopisano o 16:23 ---------- Poprzedni post napisano o 16:21 ----------


Może cechy poezji Leśmiana, cechy poezji turpistycznej, cechy tragedii antycznej i bohater tragiczny (Antygona)

dziękuję ślicznie w imieniu swoim i przyjaciółki!
Starlight1804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 22:39   #69
Ana K
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

dzięki olasia99
Ana K jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 22:48   #70
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Pomocy

Cytat:
Napisane przez szaramieta Pokaż wiadomość
Ja wybrałam temat: Literackie obrazy miast.
Omawiam na przykładzie: " Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa, "Zbrodni i kary" Dostojewskiego i "Sklepów cynamonowych" Schulza.
Zdaję 23, a nie mam nawet planu... Życzę sobie powodzenia
Dziewczyny podbijam swój temat, może macie jakieś pomysły, jakie mogę dostać pytania?
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 22:53   #71
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Pomocy

Cytat:
Napisane przez szaramieta Pokaż wiadomość
Może zadzwoń/ przejdź się do sekretariatu i zapytaj co w takiej sytuacji? Nie wiem szczerze co poradzić


Ja wybrałam temat: Literackie obrazy miast.
Omawiam na przykładzie: " Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa, "Zbrodni i kary" Dostojewskiego i "Sklepów cynamonowych" Schulza.
Zdaję 23, a nie mam nawet planu... Życzę sobie powodzenia
1.Dlaczego Moskwa
2. Dlaczego Petersburg
3. skoro już tak Rosyjsko to czemu akurat Rosja tych dwóch okresów - zbieżności i podobieństwa

No i tutaj porównanie Moskwy i Petersburga - wypadałoby znać historię jeśli chodzi o daty przenoszenia stolic w Rosji . Co odróżnia literacką Moskwę od Petersburga (tutaj jakby się pytali o obraz w innych dziełach literackich to możesz mówić np o Dziadach, że to miasto wybudowane z krwi ludzkiej i ugruntowane na nieszczęściu, zbudowane sztucznie na bagnach a Moskwa w nieco naturalniejszy sposób się rozrastała). Nie mam żadnej koncepcji co do sklepów cynamonowych, bo skoro wybierasz dwa największe miasta Rosji w tak ciekawym zestawieniu bardziej stawiałabym na ich podobieństwa i różnice, Petersburg jako miasto pożerające dusze i jednostki wybitne, gdzie ludzie niczym mrówki suną po prospekcie niezauważalnie, miasto diabeł wręcz które jest ciekawie opisane gdzie indziej (no ale Dziady czytałaś więc tym się możesz wybronić jakby pytali ).
Sugerowałabym żebyś tak dla własnej wiadomości wypisała sobie
-data napisania Zbrodni i Kary
-czas akcji w Zbrodni i Karze
-czy wtedy Petersburg był stolicą/kiedy zostało to zmienione
i tak samo z Mistrzem i Małgorzatą, to trochę zawiłe ale na zaś zawsze lepiej przygotować.

W ogóle kolejny niesamowity temat. Na pewno mogą spytać czemu ten temat i czemu taki dobór lektur, czemu taka kolejność przedstawiania ich. Które miasto wywiera na tobie większe wrażenie (ośmielę się właśnie powiedzieć że mogą drążyć temat Petersburga w innych dziełach literackich). No i też - pewnie to wiesz, ale tylko nadmienię - właściwie cała Rosja to Moskwa i Petersburg, potem są pojedyncze miasta ale reszta to wioska czesto bez kanalizacji. Więc mogą się spytać czy twoim zdaniem dana książka opisuje całą rzeczywistość Rosyjską czy tylko wielkomiejską (wiadomo że wielkomiejską).
Nie wiem co jeszcze, jeśli się zabierasz do Petersburga to muszę nadmienić że warto znać Carskie Sioło - kompleks pałacowy, w sumie to wręcz miejscowość gdzie rezydowali bogaci mieszkańcy. Właściwie powinnaś wiedzieć (może się akurat przydać) że wszelka artystyczna bohema czy bogacze wyjeżdżali na swoje dacze czy posiadłości poza miastem. Tak tylko nadmieniam jeśli cię to interesuje .

Nie wiem czy komisja będzie na tyle szalona ale mogą się spytać o ważne zabytki czy miejsca wymienione w danym mieście - nie pamiętam z ręką na sercu co było w tych książkach, musiałabyś rzucić okiem do opracowania.

---------- Dopisano o 22:50 ---------- Poprzedni post napisano o 22:49 ----------

szaramieta odpisałam, jeśli masz konkretne pytania to proszę pisz, w twoim temacie czuję się całkiem pewnie żeby pomóc

---------- Dopisano o 22:53 ---------- Poprzedni post napisano o 22:50 ----------

Się rozgadałam, chciałam jeszcze napisać że może polecieć pytanie; w jaki sposób sytuacja jakaś społeczno-polityczna wpływa na obraz miasta.
W Mistrzu... jest tutaj ewidentne nawiązanie do polityki - zakrzywia ona nieco obraz miasta w powieści.
W Zbrodni sytuacja młodych ludzi (bieda, prostytucja) też wpływa na ich obraz miasta.
I tak dalej i tak dalej.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-04, 23:19   #72
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

drabineczka - jestem w szoku. Strasznie dziękuje za pomoc, nie spodziewałam się aż takiej analizy!

Szczerze mówiąc patrząc na to, co napisałaś, sama zastanawiam się, dlaczego akurat te książki że sobą zestawilam Początkowo chciałam skupić się głównie na wpływie historii i formy rządów na wygląd miasta i życie mieszkańców, ale polonistka mi to odradziła i powiedziała, że lepiej skupić się na motywach. Czyli "Mistrz i Małgorzata" - miasto udręki, "Zbrodnia i kara" - miasto moloch, "sklepy cynamonowe" - miasto magiczne. Ale im dłużej się nad tym zastanawiam, tym mniej mi sie to trzyma kupy Ale wybierając Schulza sobie dosyć mocno ograniczylam argumentację, więc chyba musi zostać z tymi motywami, ewentualnie skupię się na miescie magicznym u niego, a Moskwę i Petersburg będę charakteryzować skupiając sie na ustroju właśnie... Nie wiem czy zrozumiałaś coś z tego co napisałam

W kazdym razie jeszcze raz dzięki, pomogłaś mi naprawdę
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 23:38   #73
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Pomocy

Zrozumiałam, dobry trop obierasz jeśli skupiasz się na ustroju. Bo to bezpośrednia projekcja sytuacji politycznej w tle miasta . Miasto udręka, miasto moloch i magiczne - wszystko się zgadza. Jedynie sprobuj jakoś wymyślić dlaczego te książki i te miasta a nie inne . Dla mnie to jest głupie pytanie, ale często je zadają. Niestety . Bo jak coś wybieram to dlatego że mi się podoba, jak mi się coś nie podoba to nie wybieram podobnie z jedzeniem zjem albo nie zjem, po co rozwijać dlaczego coś lubię a czemu coś jest niesmaczne

---------- Dopisano o 23:38 ---------- Poprzedni post napisano o 23:34 ----------

Aaaa jeszcze co do sytuacji czysto geograficznej i realnej - w Petersburgu przez sporą część czasu powietrze jest ciężkie, są mgły - w związku z wysoką wilgotnością powietrza i ulokowaniem terenu, co jest często oddawane w książkach - zwróć uwagę na użyte środki stylistyczne które sprawiają że miasto wydaje się ciężkie. Autor nie pisze "jest mgła nie widzę nawet czubka nosa" tylko opisuje miasto w taki sposób że oddaje jego ociężały, rozmydlony i powolny charakter który ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 23:43   #74
Bingeul_Bingeul
Raczkowanie
 
Avatar Bingeul_Bingeul
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 136
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś jeszcze dorzucił swoje propozycje do mojego tematu.
Bingeul_Bingeul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 23:46   #75
SorbetMalinowy
Zakorzenienie
 
Avatar SorbetMalinowy
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Birmingham//Białystok
Wiadomości: 4 958
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Starlight1804 Pokaż wiadomość
bardzo Ci dziękuję! widzisz, obie mamy podobne tematy i obie się boimy - może bohater naszych prezentacji nas wesprze
Ja również mam taką nadzieję
----------------------------------------------

Miałaby kto może jakieś pomysły na pytania do mojego tematu? Rozmowy człowieka z Bogiem. Omów problem odwołując się do wybranych utworów literackich.
SorbetMalinowy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 23:46   #76
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Pomocy

Zaraz mi ze łba wyleci - jestem prawie pewna że w Zbrodni... opisany jest plac sienny (istotna sprawa) nie wiem, czy opisany jest pomnik Piotra, bo to istotny symbol Petersburga ale to prawdopodobnie na innym placu.
W każdym razie radzę też realnie wypisać sobie opisane miejsca i rozebrać je geograficznie - nie wiem czy jest opisany Newski Prospekt bo po prostu nie pamiętam, ale to kolejna rzecz o którą mogą pytać. Pomnik i Petersburg - symbol carskiej Rosji. Moskwa, właściwie po 1918 roku - symbol siły komunizmu (ale to zawierasz w swojej pracy) tylko właśnie takie drobne rzeczy jak pomnik czy prospekt świadczą o przywiązaniu do danej epoki (bo to jakie jest miasto - widzimy, ale ty musisz to udowodnić w szczegółach, czemu Petersburg to potęga carska a nie np Władywostok). Blablablabla biadolę póki mam to w głowie ale nie wiem czy to jest jako tako czytelne.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-05, 00:22   #77
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Tak, tak, Plac Sienny jest, co do tego pomnika, to nie przypominam sobie, ale równie dobrze mógł mi wypaść z głowy, na pewno sprawdzę. Dobrze, że "biadolisz", wszystko mi się na pewno przyda

Czytając jak piszesz to wszystko (jak zakładam) z pamięci, zastanawiam się, jak ja chcę zdać rozszerzony polski...
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-05, 00:28   #78
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Pomocy

Daaaaaaaaaaaaaj spokój ja tak piszę tylko na określone tematy - jak widać to chyba trzeci na który się wypowiadam, bo jeśli chodzi o jakąś Antygonę czy Boga to też za bardzo nie mam nic do powiedzenia każdy ma jakiegoś tam swojego hopla. Powodzenia na maturze, fajny temat, na pewno fajnie opracowałaś
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-05, 00:33   #79
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Nie dziękuję Tak czy siak, imponujące
A co do mojego opracowania tematów...to raczej czas przyszły póki co pisemne

Dzięki jeszcze raz, chociaz myśle, ze jeszcze się odezwę z wątpliwosciami
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-05, 09:57   #80
Carmela_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 383
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Fuck, tak to teraz piszę i ciężko jest mi z Fridą. Przejawy surrealizmu? Dzisiaj uznałam, że ona jednak na pewno była symbolistką. Breton chyba zwariował, że powiedział jej że jest surrealistką. Wkopałam się
Carmela_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-06, 16:17   #81
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez SorbetMalinowy Pokaż wiadomość
Miałaby kto może jakieś pomysły na pytania do mojego tematu? Rozmowy człowieka z Bogiem. Omów problem odwołując się do wybranych utworów literackich.
A skąd mamy wiedzieć, jakie masz książki?
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-06, 16:39   #82
SorbetMalinowy
Zakorzenienie
 
Avatar SorbetMalinowy
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Birmingham//Białystok
Wiadomości: 4 958
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez olasia99 Pokaż wiadomość
A skąd mamy wiedzieć, jakie masz książki?
Są na pierwszej stronie wątku "Dziady cz. III", "Czego chcesz od nas, Panie" i "Chata".
SorbetMalinowy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-06, 22:34   #83
itomaszek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 88
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cześć ja ma temat "Przyroda jako temat utworów literackich. Wykaż różne ujęcia tego motywu w wybranych tekstach literackich." mam Pana Tadeusza, Cierpienia młodego Wertera, W malinowym chruśniaku, Pieśń świętojańska o Sobótce, Żeńcy
Jak myślicie, o co mogą mnie zapytać? zdaję 13

Edytowane przez itomaszek
Czas edycji: 2013-05-07 o 00:14
itomaszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 12:59   #84
aneta12182
Zakorzenienie
 
Avatar aneta12182
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Mazowsze
Wiadomości: 3 944
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Mój temat to: Pakt człowieka z diabłem. Omów ujęcia i funkcje tego motywu w wybranych utworach literackich. Wybrałam "Panią Twardowską" Mickiewicza, "Fausta", "Mistrza i Małgorzatę" i"Doktora Faustusa" Tomasza Manna. Kompletnie nie wiem, jakich pytań się spodziewać

__________________
.
aneta12182 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 13:09   #85
Essa_
Raczkowanie
 
Avatar Essa_
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 245
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Ja z kolei wybrałam "Motyw władzy w wybranych dramatach Szekspira i Sofoklesa. Omów funkcjonowanie i dokonaj analizy wybranych dzieł"
Lektury: Antygona, Król Edyp, Makbet

Żałuję, że temat musieliśmy określić tak wcześnie, teraz z chęcią zdecydowałabym się na literaturę wojenną. Macie może jakieś propozycje pytań?
__________________

Essa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 13:30   #86
SorbetMalinowy
Zakorzenienie
 
Avatar SorbetMalinowy
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Birmingham//Białystok
Wiadomości: 4 958
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Cytat:
Napisane przez Essa_ Pokaż wiadomość
Ja z kolei wybrałam "Motyw władzy w wybranych dramatach Szekspira i Sofoklesa. Omów funkcjonowanie i dokonaj analizy wybranych dzieł"
Lektury: Antygona, Król Edyp, Makbet

Żałuję, że temat musieliśmy określić tak wcześnie, teraz z chęcią zdecydowałabym się na literaturę wojenną. Macie może jakieś propozycje pytań?
* Jaki wpływ na działanie Makbeta miała jego żona i wizje przedstawione przez czarownice?
* Jak zdobycie władzy wpłynęło na Makbeta?
* Na czym polegał tragizm Edypa jako władcy?
SorbetMalinowy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 15:12   #87
Sensitive96
Przyczajenie
 
Avatar Sensitive96
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 12
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Witam Mój temat to : Motyw wędrówki w literaturze. Omów różne jego wersje w wybranych utworach.


Literatura podmiotu :

Biblia - Księga Wyjscia
Homer Odyseja
Kordian
Przedwiośnie


Literatura przedmiotu :
Zbłąkany wędrowiec
Literatura romantyzmu


Ktoś ma jakieś pomysły jakie pytanie mogą u mnie pojawić ?
Sensitive96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 15:16   #88
lililajki
Przyczajenie
 
Avatar lililajki
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 4
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

W wolnej chwili Wam podopisuje pytania, a teraz tylko powodzenia! Ciekawe tematy macie.
__________________
)
lililajki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 16:16   #89
kar0lajn
Zakorzenienie
 
Avatar kar0lajn
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: z południa Polski.
Wiadomości: 9 629
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Ponawiam


Hej, w sumie to piszę w imieniu TŻ, bo ja zdaję maturę w przyszłym roku Jego temat to: "Motyw ucz, biesiad i wesel w utworach literackich. Omów problem w wybranych utworach. " Literatura: Pan Tadeusz, Chłopi, Wesele, Przedwiośnie.
Macie pomysł, jakie TŻ może usłyszeć pytania? W związku z tym, że matura przede mną to jeszcze nie bardzo wiem 'czym to się je'
__________________
Racja jest jak du*a, każdy ma swoją.







kar0lajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-07, 20:36   #90
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura 2013 ustny polski pytania

Ogólnie polecam wejścia na kpl i na opracowania. macie tam bohaterów, jakieś terminy, wyjaśnienie tytułów powieści - czyli to, o co będa pytać.
Odpowiedziałam w tym wątku kilka razy i wszystkie pytania nie były z głowy, a po przejrzeniu tej strony w dosłownie 30 sekund. Po samych wstępach opracowań.
Trochę samodzielności
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:22.