Filologia fińska czy iberystyka? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-24, 00:14   #1
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23

Filologia fińska czy iberystyka?


Witajcie Wizażanki Jestem tegoroczną maturzystką i właśnie stoję przed wyborem kierunku studiów. Interesuje mnie filologia fińska i iberystyka. Zastanawiam się, który z tych kierunków jest bardziej "przyszłościowy"? Tzn. mam zamiar później jeszcze wziąć drugi kierunek lub podjąć jakieś kursy, bo po samej filologii byłoby ciężko. Ale mam do Was pytanie, który z tych kierunków byście wybrały? Z góry dziękuję za pomoc
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 00:20   #2
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Jeśli chodzi o mnie, wybrałabym iberystykę - ale tylko dlatego, że po prostu uwielbiam język i kulturę hiszpańską . Wydaje mi się jednak, że wszelakie filologie skandynawskie są przyszłościowymi kierunkami .
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 09:17   #3
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Ja też kocham Hiszpanię i wszystko co hiszpańskie , ale w ostatnich latach jest wieku "bum" na iberystykę, mam wrażenie, że wszyscy wybierają ten kierunek :P Fińska z kolei też wydaję się ciekawa i nie jest tak popularna (chyba). I co tu wybrać
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 09:59   #4
sprezyna87
Raczkowanie
 
Avatar sprezyna87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Scotland
Wiadomości: 48
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Ja Ci powiem tak... Jesli nie masz smykalki do jezykow, to odradzam Ci jezyk finski. Z 20 osob, zostaje na roku 6/7- oczywiscie rowniez dlatego,ze niektore cwaniaki ida tam tylko po to,zeby sie zahaczyc-nie wazne.
Jesli chcesz uczyc sie finskiego, lepiej zbeys miala podstawy- to jest BARDZO trudny jezyk-wiem co mowie, bo uczylam sie go 4 lata.
I szczerze powiedziawszy ciesze sie,ze nie poszlam na filologie fin- bo mnie przymusowe nauczanie tego jezyka by odstraszylo.
Iberystyka ? Zdecydowanie latwiejsza,ale bardziej oblezana.
A jezyki skandynawskie beda niebawem bardzo zapotrzebowane...
__________________
[CENTER][B]Go Girl Go Fly
- alergiczka na PDD
sprezyna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 14:41   #5
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 726
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
Wydaje mi się jednak, że wszelakie filologie skandynawskie są przyszłościowymi kierunkami .
Cytat:
Napisane przez sprezyna87 Pokaż wiadomość
A jezyki skandynawskie beda niebawem bardzo zapotrzebowane...
Pozwolę sobie sprostować - Finlandia nie jest częścią Skandynawii, a język fiński nie jest językiem skandynawskim Do Skandynawii zalicza się Danię, Norwegię i Szwecję. Wszystkie te państwa wraz z Finlandią, Islandią i czasem Estonią określa się jako kraje nordyckie

Odnośnie pytania autorki - skąd taki rozstrzał językowy? Fiński i hiszpański należą do zupełnie różnych grup językowych, kultura tych państw też bardzo się od siebie różni. Przede wszystkim musisz myśleć o tym, co po tych studiach chciałabyś robić. Jeżeli pracować w edukacji - na pewno większe szanse są po filologii hiszpańskiej Poza tym za filologią hiszpańską przemawia fakt, że w tym języku mówi niemalże cała Ameryka Południowa i Środkowa, a coraz więcej osób emigruje stamtąd do Europy i USA. Nawet Amerykanie zaczęli uczyć w szkołach języka hiszpańskiego, który wypiera nauczany wcześniej język francuski. Hiszpański przydaje się też w branży turystycznej.

Język fiński jest bardzo trudny do nauczenia się dla Polaków, bo nie jest językiem indoeuropejskim, w przeciwieństwie do pozostałych języków w Europie (poza właśnie fińskim oraz węgierskim). Jak sama zauważyłaś, jest dużo mniej popularny od hiszpańskiego, więc mógłby być Twoim atutem na rynku pracy. Jednak mniejsza popularność języka fińskiego wynika też z mniejszego zapotrzebowania.

Edytowane przez 5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Czas edycji: 2013-05-24 o 14:51
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 14:52   #6
karolowanka
Rozeznanie
 
Avatar karolowanka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 679
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez sprezyna87 Pokaż wiadomość
Ja Ci powiem tak... Jesli nie masz smykalki do jezykow, to odradzam Ci jezyk finski. Z 20 osob, zostaje na roku 6/7- oczywiscie rowniez dlatego,ze niektore cwaniaki ida tam tylko po to,zeby sie zahaczyc-nie wazne.
Jesli chcesz uczyc sie finskiego, lepiej zbeys miala podstawy- to jest BARDZO trudny jezyk-wiem co mowie, bo uczylam sie go 4 lata.
I szczerze powiedziawszy ciesze sie,ze nie poszlam na filologie fin- bo mnie przymusowe nauczanie tego jezyka by odstraszylo.
Iberystyka ? Zdecydowanie latwiejsza,ale bardziej oblezana.
A jezyki skandynawskie beda niebawem bardzo zapotrzebowane...
wetnę się w temat
jak uczyłaś się fińskiego? Sama, chodziłaś na jakieś zajęcia?
Jestem zakochana w Finlandii, fińskim języku, finach i wszystkim, co fińskie a nauczenie się fińskiego to jedno z moich odległych marzeń

Edytowane przez karolowanka
Czas edycji: 2013-05-24 o 15:10
karolowanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 15:09   #7
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

[1=5e39f43c776cd63a5691dbe eeb4c12a7b21f7a21_63e1948 2c3766;40973395]Pozwolę sobie sprostować - Finlandia nie jest częścią Skandynawii, a język fiński nie jest językiem skandynawskim Do Skandynawii zalicza się Danię, Norwegię i Szwecję. Wszystkie te państwa wraz z Finlandią, Islandią i czasem Estonią określa się jako kraje nordyckie .[/QUOTE]
Może i tak . Chodziło mi po prostu o wszystkie kraje "północne", zwłaszcza te na Płw. Skandynawskim.
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-24, 16:44   #8
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Taki rozstrzał językowy wynika z tego, że tych dwóch języków zawsze chciałam się nauczyć Chyba jednak zdecyduję się na iberystykę (o ile się dostanę), bo fiński rzeczywiście wydaje o się bardzo trudny i raczej trudno byłoby mi się utrzymać na tych studiach... Tak czy siak, dzięki za pomoc!
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 17:46   #9
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Od razu napiszę - fiński to sprawa raczej dla autentycznych pasjonatów. Jest to język uralski, nie ma nic wspólnego z indoeuropejskimi (polski, angielski, angielski i reszta germańskich, w tym skandynawskie, romańskie, więc i hiszpański) i nauczyć się go naprawdę trudno. Całkiem inna gramatyka, słowa, które czasem musisz powtórzyć kilkadziesiąt razy, by weszły w pamięć. Do tego filologia to nie kurs językowy, więc będziesz mieć tam mnóstwo rzeczy o plemionach uralskich, historii Finlandii itd.

Aha, i kompletnie nie rozumiem argumentacji typu - przecież to kompletny rozstrzał. No i co z tego? To nie można się interesować językami z dwóch grup? Rozumiem, że ucząc się fińskiego i rosyjskiego popełniam zdaniem Vanilde coś dziwnego, bo uczę się języków z innych rodzin A kolega - inżynier in spe, sędziujący w meczach, też powinien sobie dać siana z jednym lub z drugim, bo nie ma to ze sobą nic wspólnego Bez złośliwości - skąd takie myślenie w ogóle?

Autorko - dlaczego fiński? Bo jeśli to tylko chwilowe wrażenie, że fajny język, bez wgłębienia się weń... to szkoda czasu.

Edytowane przez Mileva_
Czas edycji: 2013-05-24 o 17:49
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 18:37   #10
Catalina7
Zakorzenienie
 
Avatar Catalina7
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 4 260
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Oczywiście wybrałabym, iberystykę, bo to moje marzenie od kilku lat Uwielbiam język hiszpański i wszystko co związane z Hiszpanią, czasami mam wrażenie, że to już uzależnienie

Cytat:
Napisane przez iheartbeauty29 Pokaż wiadomość
Taki rozstrzał językowy wynika z tego, że tych dwóch języków zawsze chciałam się nauczyć Chyba jednak zdecyduję się na iberystykę (o ile się dostanę), bo fiński rzeczywiście wydaje o się bardzo trudny i raczej trudno byłoby mi się utrzymać na tych studiach... Tak czy siak, dzięki za pomoc!
A co zdawałaś na maturze?
__________________
"I hope you learn to make it on your own and if you love yourself, you'll never be alone."
Catalina7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 18:50   #11
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez Catalina7 Pokaż wiadomość
Oczywiście wybrałabym, iberystykę, bo to moje marzenie od kilku lat Uwielbiam język hiszpański i wszystko co związane z Hiszpanią, czasami mam wrażenie, że to już uzależnienie
Pytanie tylko, jak się ma twoje marzenie do pytania autorki.
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-24, 18:57   #12
Catalina7
Zakorzenienie
 
Avatar Catalina7
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 4 260
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez Mileva_ Pokaż wiadomość
Pytanie tylko, jak się ma twoje marzenie do pytania autorki.
Masz rację, może się wydawać, że nijak, po prostu odpowiedziałam na pytanie "który z tych kierunków byście wybrały?"
__________________
"I hope you learn to make it on your own and if you love yourself, you'll never be alone."
Catalina7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 19:17   #13
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Autorko, czyli już na 100% iberystyka, czy jeszcze się zastanawiasz? Planujesz iść na uniwerek (jaki?) czy stawiasz raczej na szkołę prywatną? Sama kiedyś chciałam studiować filologię hiszpańską (na ), dlatego tak wypytuję
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 19:28   #14
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Na maturze oprócz obowiązkowych przedmiotów zdawałam angielski i polski na poziomie rozszerzonym Marzy mi się UW, ale będzie raczej ciężko... Ewentualnie może UWr, sama jeszcze nie wiem.
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 23:11   #15
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

O, to zdawałyśmy to samo. Z tym że ja angielski R kompletnie zawaliłam . A jakie w ogóle wyniki przewidujesz z matury? Właśnie, powiedz mi: na tą filologię liczą Ci się też matury ustne z języka?
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 23:11   #16
Zielony24
Raczkowanie
 
Avatar Zielony24
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 302
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Interesuje Cie tylko jezyk, czy kultura krajow tez? Jak chces byc tlumaczem potem, to filologia to najgorsze mozliwe wyjscie.
Finskiego nie znam, ale na pewno nie bedziesz sie musiala meczyc z wymowa

Zdravim!
Zielony24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 23:18   #17
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
O, to zdawałyśmy to samo. Z tym że ja angielski R kompletnie zawaliłam . A jakie w ogóle wyniki przewidujesz z matury? Właśnie, powiedz mi: na tą filologię liczą Ci się też matury ustne z języka?
Angielski R poszedł mi jako-tako, myślę, że z 80% będzie, chociaż miałam nadzieję na wyższy wynik Polski R myślę, że koło 70%, ale wiadomo jak to z polskim Matma, o dziwo dobrze jak na mnie, bo orłem z matmy nie jestem i spodziewam się jakichś 65% A ustne chyba się nie liczą, z tego co mi wiadomo

---------- Dopisano o 23:18 ---------- Poprzedni post napisano o 23:16 ----------

Cytat:
Napisane przez Zielony24 Pokaż wiadomość
Interesuje Cie tylko jezyk, czy kultura krajow tez? Jak chces byc tlumaczem potem, to filologia to najgorsze mozliwe wyjscie.
Finskiego nie znam, ale na pewno nie bedziesz sie musiala meczyc z wymowa

Zdravim!
I język, i kultura Raczej bycie tłumaczem mnie nie interesuje, chociaż nigdy nic nie wiadomo, może w trakcie studiów mi się odmieni
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 23:24   #18
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

80% z R angielskiego to świetny wynik, gratuluję!

Zielony, co w takim razie proponujesz, jeśli ktoś chce zostać tłumaczem?
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 23:35   #19
iheartbeauty29
Przyczajenie
 
Avatar iheartbeauty29
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 23
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
80% z R angielskiego to świetny wynik, gratuluję!

Zielony, co w takim razie proponujesz, jeśli ktoś chce zostać tłumaczem?
Dzięki W sumie nie mam na co narzekać A Ty jak oceniasz swoje wyniki?
iheartbeauty29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-25, 00:04   #20
Zielony24
Raczkowanie
 
Avatar Zielony24
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 302
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
Zielony, co w takim razie proponujesz, jeśli ktoś chce zostać tłumaczem?
Inne studia i rozwoj samemu, zeby miec jezyk + cos. Zeby tlumaczyc ksiazki i inne takie (nie mowie o tlumaczeniach przysieglych) nie trzeba miec studiow w ogole. Poszukajcie archiwalnych audycji TOK FM "Tlumacz/ka".
Zielony24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 00:13   #21
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 726
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez Mileva_ Pokaż wiadomość
Aha, i kompletnie nie rozumiem argumentacji typu - przecież to kompletny rozstrzał. No i co z tego? To nie można się interesować językami z dwóch grup? Rozumiem, że ucząc się fińskiego i rosyjskiego popełniam zdaniem Vanilde coś dziwnego, bo uczę się języków z innych rodzin A kolega - inżynier in spe, sędziujący w meczach, też powinien sobie dać siana z jednym lub z drugim, bo nie ma to ze sobą nic wspólnego Bez złośliwości - skąd takie myślenie w ogóle?
Zapytałam autorki, skąd taki rozstrzał językowy, bo mnie to zaintrygowało. Język fiński nie jest teraz "modny", więc to nietypowe zamiłowanie Nie napisałam, że jest w tym coś złego. Nie napisałam, że jest to dziwne. Napisałam o rodzinach językowych, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że fiński nie należy do języków indoeuropejskich Nie szukaj krytyki tam, gdzie jej nie ma i nie odnoś się do mnie proszę w swoich postach, przypisując mi poglądy, których nie mam.

Zielony24 - nie przesadzajmy mówiąc, że filologia to najgorsze wyjście. Nie, nie jest to najgorsze wyjście, jest to wyjście całkiem niezłe. Wielu tłumaczy jest po filologiach, wielu tłumaczy jest po innych kierunkach. Oczywiście, że dobrze jest skończyć też inny kierunek, żeby móc wykonywać tłumaczenia specjalistyczne z tej dziedziny.

Miałam na studiach zajęcia z kilkoma tłumaczami przysięgłymi, wszyscy mają wykształcenie filologiczne

iheartbeauty29 - nie wiem, czy zwróciłaś na to uwagę, ale I stopień iberystyki na UW to kulturoznawstwo, a nie filologia. Dopiero II stopień to stricte filologia hiszpańska. Próg z ubiegłego roku wyniósł 83,02, czyli sporo. Śledzę też progi UJ, ale tam trzeba mieć zdane matury >90%. Mnie też marzy się filologia hiszpańska i chciałabym złożyć w tym roku na UŁ

Edytowane przez 5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Czas edycji: 2013-05-25 o 00:45
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 00:38   #22
Japanication
Zadomowienie
 
Avatar Japanication
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: Gdzie Petru tam i ja
Wiadomości: 1 369
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez Zielony24 Pokaż wiadomość
Inne studia i rozwoj samemu, zeby miec jezyk + cos. Zeby tlumaczyc ksiazki i inne takie (nie mowie o tlumaczeniach przysieglych) nie trzeba miec studiow w ogole. Poszukajcie archiwalnych audycji TOK FM "Tlumacz/ka".
Czyli inżynier logistyki ze znajomością języka, lepiej przetłumaczy literaturę niż filolog?

Aha...
Japanication jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 15:40   #23
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

[1=5e39f43c776cd63a5691dbe eeb4c12a7b21f7a21_63e1948 2c3766;40983375] Język fiński nie jest teraz "modny", więc to nietypowe zamiłowanie [/QUOTE]

I osobiście mam nadzieję, że nie będzie "modny" właśnie w cudzysłowie, jak swego czasu japoński - bo to takie trędi pochwalić się, że się miało z nim styczność lub, że się go uczy.
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 17:31   #24
Zielony24
Raczkowanie
 
Avatar Zielony24
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 302
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez Japanication Pokaż wiadomość
Czyli inżynier logistyki ze znajomością języka, lepiej przetłumaczy literaturę niż filolog?

Aha...
Owszem. Slyszalas o Piotrze W. Cholewie? A tu podcast z TOK FM, polecam posluchac.

A tu podcast z Arkadiuszem Nakoniecznikiem, ktory - jesli dobrze pamietam - nie skonczyl zadnej filologii. Ba! Studiow nie ma!

---------- Dopisano o 17:31 ---------- Poprzedni post napisano o 17:28 ----------

[/COLOR][1=5e39f43c776cd63a5691dbe eeb4c12a7b21f7a21_63e1948 2c3766;40983375]:Zielony24 - nie przesadzajmy mówiąc, że filologia to najgorsze wyjście. Nie, nie jest to najgorsze wyjście, jest to wyjście całkiem niezłe. Wielu tłumaczy jest po filologiach, wielu tłumaczy jest po innych kierunkach. Oczywiście, że dobrze jest skończyć też inny kierunek, żeby móc wykonywać tłumaczenia specjalistyczne z tej dziedziny.

Miałam na studiach zajęcia z kilkoma tłumaczami przysięgłymi, wszyscy mają wykształcenie filologiczne [/QUOTE]

Najgorszy, bo zajecia z tlumaczenia, i to szczatkowe, pojawiaja sie na III roku. A specjalizacja tlumaczeniowa jest od 2. albo i 3. stopnia.
Tlumaczy przysieglych nie znam, ale skoro Ministerstwo Sprawiedliwosci nie wymaga od tlum. przysieglych wyksztalcenia filologicznego, zeby podejsc do egzaminu, to cos jest na rzeczy.

Edytowane przez Zielony24
Czas edycji: 2013-05-25 o 17:39
Zielony24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 19:43   #25
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Zielony, również nie wydaje mi się, żeby filologia była najgorszym wyjściem jeśli chodzi o tłumaczenia. Przecież jakby nie patrzeć po, dajmy na to, anglistyce lepiej będziemy znać angielski niż po socjologii, nie sądzisz? No i nie słyszałam, żeby zajęcia z tłumaczenia były od III stopnia - znajoma niedawno zrobiła mgr, a jak wybierała specjalizację to już parę lat wcześniej (chyba nawet od I stopnia) miała do wyboru program tłumaczeniowy.

Mileva_ - japoński nadal jest modny, zresztą tak samo jak większość języków azjatyckich (typu chiński czy koreański)
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 19:54   #26
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
Mileva_ - japoński nadal jest modny, zresztą tak samo jak większość języków azjatyckich (typu chiński czy koreański)
Bardzo możliwe, nie wiem, jak to dokładnie jest, do w tamte rewiry lingwistyczne mnie nigdy nie ciągnęło. No, może poza Ajnami Ale moja przyjaciółka, fanatyczka Japonii i wszystkiego, co z tym krajem związane, dostawała piany na ustach od tejże mody - bo faktycznie w pewnym momencie nie było istotne, na ile faktycznie ktoś ten kraj ceni, a na ile chce się pochwalić, że ma styczność z egzotycznym językiem

Nie powiedziałabym, że większość. Mniejszość, jak już, w cenie są właściwie głównie te, które wymieniłaś.
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 20:07   #27
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez Mileva_ Pokaż wiadomość
Bardzo możliwe, nie wiem, jak to dokładnie jest, do w tamte rewiry lingwistyczne mnie nigdy nie ciągnęło. No, może poza Ajnami Ale moja przyjaciółka, fanatyczka Japonii i wszystkiego, co z tym krajem związane, dostawała piany na ustach od tejże mody - bo faktycznie w pewnym momencie nie było istotne, na ile faktycznie ktoś ten kraj ceni, a na ile chce się pochwalić, że ma styczność z egzotycznym językiem
Co do tego dostania się na studia, to tak teraz niestety jest z każdym kierunkiem (no, z większością), i to jest chore .

Haha, a ja na maturze ustnej z polskiego dostałam pytanie, czy wybieram się na jakąś sinologię albo inne studia związane z Orientem
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 20:15   #28
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
Haha, a ja na maturze ustnej z polskiego dostałam pytanie, czy wybieram się na jakąś sinologię albo inne studia związane z Orientem
Miałaś temat jakoś skorelowany ze Wschodem?
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 20:22   #29
Zielony24
Raczkowanie
 
Avatar Zielony24
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 302
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
ZielonyPrzecież jakby nie patrzeć po, dajmy na to, anglistyce lepiej będziemy znać angielski niż po socjologii, nie sądzisz?
Co to znaczy, "znac lepiej"? Lepiej bedziemy rozumiec ksiazki i seriale? Lepiej sie dogadamy za granica? Syntax bedziemy znali na lewo/prawo i po chinsku, ale po co to komu?

Cytat:
No i nie słyszałam, żeby zajęcia z tłumaczenia były od III stopnia - znajoma niedawno zrobiła mgr, a jak wybierała specjalizację to już parę lat wcześniej (chyba nawet od I stopnia) miała do wyboru program tłumaczeniowy.
Chocby i tu: Studia Podyplomowe Kształcenia Tłumaczy Specjalistycznych
WA UAM.
Przyklad z UG (bo latwiej mi tu znalezc informacje), z troche innego kierunku, skandynawistyka, ale jest, na spec. skandynawistyka:
Na II roku mamy "Wstęp do teorii tłumaczeń profil skandynawski" 30h.
Na III roku "Wstęp do translatoryki języka szw./norw./duń." 60h

Studia II stopnia, Specjalność: Translatoryczna.

I rok:
Przekład tekstów użytkowych szwedzkich/norweskich/duńskich - 30h
Translatoryka języka angielskiego - 60h
Słownictwo specjalistyczne - 30h

II rok:
Lektorat drugiego języka nordyckiego - 10h (sic!)
Przekład literacki - 30h

Kopia ogloszenia ze strony UG
DZIEŃ OTWARTY CENTRUM TRANSLATORYCZNEGO UG

25 maja 2013 r.

Program:
10:00 – 12:00Al. Grunwaldzka 238A, Gdańsk-Wrzeszcz, sala 46, II piętro
Studia Podyplomowe Tłumaczenia Ustne
prezentacja programu studiów
informacje o wymaganiach egzaminacyjnych ilustrowane przykładowymi zadaniami
mini-warsztaty translatorskie

12:30 – 14:30 Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55 (Kampus Oliwa), sala 3.6, Instytut Filologii Angielskiej
Studia Podyplomowe Translatoryka – Przekład Literacki i Przekład Medyczny
prezentacja programów studiów i wymogów egzaminacyjnych
mini-warsztaty translatorskie

Na innych uczelniach, UW, moze byc spec. tlumaczeniowa wczesniej, nie wiem.

Edytowane przez Zielony24
Czas edycji: 2013-05-25 o 20:25
Zielony24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-25, 22:37   #30
cleese
Przyczajenie
 
Avatar cleese
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 19
Dot.: Filologia fińska czy iberystyka?

Cytat:
Napisane przez iheartbeauty29 Pokaż wiadomość
Witajcie Wizażanki Jestem tegoroczną maturzystką i właśnie stoję przed wyborem kierunku studiów. Interesuje mnie filologia fińska i iberystyka. Zastanawiam się, który z tych kierunków jest bardziej "przyszłościowy"? Tzn. mam zamiar później jeszcze wziąć drugi kierunek lub podjąć jakieś kursy, bo po samej filologii byłoby ciężko. Ale mam do Was pytanie, który z tych kierunków byście wybrały? Z góry dziękuję za pomoc
Wydaję mi się, że iberystyka. Językiem hiszpańskim posługuje się masa ludzi na całym świecie. Spotkałam się również z opiniami, iż nie jest szczególnie skomplikowany, choć nie mogę tego potwierdzić bo sama się nie uczyłam.

Język fiński jest nadal bardzo egzotyczny, jest na niego bardzo małe zapotrzebowanie w Polsce. Oprócz tego jest naprawdę trudny - wiem, bo sama próbowałam się go uczyć.
cleese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-10-25 15:23:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:44.