Matura ustna z polskiego - pomocy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2013-04-22, 14:36   #1
justine__92
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 5

Matura ustna z polskiego - pomocy


Witam, w tym roku zdaje maturę, strasznie się boje. Moje pytanie jest takie Jakie mogą mi zadać pytania do tego tematu "Przedstaw wpływ warunków obozowych na psychikę więźniów. Wykorzystaj wybrane utwory z literatury lagrowej i łagrowej."
Wybrałam do tego takie lektury :
1. Borowski, T. Opowiadania.
Pożegnanie z Marią,
U nas, w Auschwitzu..., ,
Ludzie, którzy szli, ,
Proszę państwa do gazu
2. Herling-Grudziński, G. Inny Świat.
3. Nałkowska, Z. Medaliony.

Proszę o pomoc !
justine__92 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-22, 14:48   #2
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

To co mi tak jako pierwsze przyszło do głowy - różnica między literaturą lagrową i łagrową, mogą Cię zapytać też o biografię np. Borowskiego (czy np. jego bohatera można utożsamiać z nim samym i dlaczego), albo Herling-Grudzińskiego. Znaczenie tytułu ,,U nas, w Auschwitzu...". Najlepiej przeczytaj sobie jakieś dobre opracowanie tych utworów, zainteresuj się biografiami ich twórców, to bardzo procentuje na maturze.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-22, 14:49   #3
201605091007
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Pierwsze co przyszło mi do głowy, to wskaż różnicę pomiędzy człowiekiem zlagrowanym, a złagrowanym.
201605091007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-22, 15:05   #4
wizazankaka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 85
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

albo o moralność obozową np.
wizazankaka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-23, 20:27   #5
mag-ia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 291
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Podłączę się, mam nadzieję, że autorka się nie obrazi...

mój temat "obrazy warszawy w czasie II wojny..."
- wybrałam "Kamienie na szaniec", "Kolumbowie, rocznik 20" ,"Pamiętnik z powstania warszawskiego", "I nic więcej nie pamiętam"

o co mogą pytać?
czy pytania o życiorysy są częste?
czy jak nie znam odpowiedzi, to mogę poprowadzić rozmowę w innym kierunku ?
mag-ia1 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-23, 22:09   #6
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Mogą pytać, dlaczego wybrałaś te i te pozycje w literaturze przedmiotu lub przedmiotu, dlaczego taki temat, dlaczego w takiej kolejności przedstawiasz tytuły, które książki z literatury przedmiotu najbardziej ci pomogły.
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-23, 22:23   #7
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Cytat:
Napisane przez mag-ia1 Pokaż wiadomość
Podłączę się, mam nadzieję, że autorka się nie obrazi...

mój temat "obrazy warszawy w czasie II wojny..."
- wybrałam "Kamienie na szaniec", "Kolumbowie, rocznik 20" ,"Pamiętnik z powstania warszawskiego", "I nic więcej nie pamiętam"

o co mogą pytać?
czy pytania o życiorysy są częste?
czy jak nie znam odpowiedzi, to mogę poprowadzić rozmowę w innym kierunku ?
Wszystko zależy od liceum. Moja koleżanka miała temat o reklamie i była pytana o np. znany slogan reklamowy autorstwa Wańkowicza. A tematy wojenne aż się proszą o pytania o życiorysy moim zdaniem. Warto sobie choćby z Wiki przeczytać, żeby potem błysnąć. Ogólnie wszystko zależy od liceum, w moim nie było stricte pytań od komisji, a po prostu rozmowa z komisją, obrona pracy. Ja w swojej pracy wspominałam o tradycjach śląskich, choć jestem z regionu bardzo ze śląskiem skonfliktowanego - najpierw zostałam odpytana, o co w tych tradycjach chodziło, czemu je wybrałam (mój dziadek jest narodowości śląskiej, stąd temat był mi bliski), później jakoś tak płynnie przeszliśmy do Pana Tadeusza, czemu jest epopeją, a w ogóle to jaka była sytuacja Mickiewicza w chwili wydawania tego dzieła. Dlatego moim zdaniem życiorysy + geneza powstania, okoliczności, wszelkiego rodzaju ciekawostki, które zaskoczą komisję są mile widziane. Ja nie podałam wszystkich argumentów, czemu Pan Tadeusz to epopeja narodowa romantyczna, ale zaplusowałam całokształtem i miałam 100% i uścisk ręki dyrektora
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-24, 07:09   #8
201605091007
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Cytat:
Napisane przez mag-ia1 Pokaż wiadomość
Podłączę się, mam nadzieję, że autorka się nie obrazi...

mój temat "obrazy warszawy w czasie II wojny..."
- wybrałam "Kamienie na szaniec", "Kolumbowie, rocznik 20" ,"Pamiętnik z powstania warszawskiego", "I nic więcej nie pamiętam"

o co mogą pytać?
czy pytania o życiorysy są częste?
czy jak nie znam odpowiedzi, to mogę poprowadzić rozmowę w innym kierunku ?
Wypowiem sie tylko o kolumbach, bo o kamieniach czy pamiętniku musialabym pisac pol dnia :d
Moja polonistka lubiła maglować ludzi z kolumbów, więc najlepiej znać ogólną definicję, motywy występujące w ich utworach, genezę nazwy, jakichś 3 przedstawicieli pokolenia Kolumbów (i lepiej, żebyś o każdym umiała powiedzieć kilka słów, a nie znała tylko imię i nazwisko), inne nazwy w/w Kolumbów? (funkcjonują jeszcze o ile pamiętam 2 albo3 "zamienne")

Pytania o życiorysy występują, ale nie polega to na wykuciu na blachę całej biografii z wikipedii. Chodzi o znajomość najważniejszych faktów z życia.

Jak nie znasz odpowiedzi, to możesz lać wodę, czy próbować zmienić temat, ale nie dostaniesz wtedy punktu. Możesz też trafić na egzaminatora, który uparcie będzie sprowadzał rozmowę na pierwotny tor i tu juz łatwo samej sobie wykopać edukacyjny grobek ;- )
201605091007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-24, 07:42   #9
mag-ia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 291
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Cytat:
Napisane przez M917 Pokaż wiadomość
Moja polonistka lubiła maglować ludzi z kolumbów, więc najlepiej znać ogólną definicję

definicję Kolumbów?


dzięki dziewczyny, bardzo cenne informacje
mag-ia1 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-24, 15:32   #10
alisjja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: kraina czarów STU MOSTÓW
Wiadomości: 22
Dot.: Matura ustna z polskiego- pomocy !

Jako polonistka z wykształcenia dodam jeszcze, że kluczem jest TEKST prezentacji. Jeśli nie chcecie, żeby komisja zapytała Was z danej literatury przedmiotu radzę o niej wspomnieć w prezentacji. Egzaminatorzy lubią sprawdzać czy maturzysta zna teksty i potrafią się na nich baaardzo skupiać.
Poza tym, tak jak już była mowa, biografie autorów to podstawa do każdego tematu, bo nigdy nie wiecie na kogo traficie. Druga ulubiona seria pytań komisji dotyczy obrony postawionej przez Was tezy, typu: "Dlaczego, jak, czy...?", bo generalnie matura ustna ma sprawdzać te umiejętności. Dużo zależy też od tego na kogo traficie. Każdy nauczyciel ma swojego konika i tematy, o których nie lubi rozmawiać. To też ma wpływ na przebieg rozmowy. Generalnie liczy się jakość a nie ilość. Jak będziecie mówić mądrze i pewnie, to i wszystko powinno pójść ok. Lepiej przygotować krótszy tekst i zawrzeć w nim istotne informacje, niż na 10 stron i opowiadać bez sensu.

W przypadku tematu o Warszawie ja bym pomyślała o zestawieniu miejsc z tamtego miasta z tymi samymi miejscami dzisiaj (może zdjęcia?) A jeśli nie dasz rady, to nastaw się, że mogą Cię o tego typu zagadnienie zapytać...

Życzę powodzenia.
alisjja jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:27.