a gdyby tak znaleźć alternatywę dla forum? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-24, 19:46   #1
dariawyl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 26

a gdyby tak znaleźć alternatywę dla forum?


Pewnie zaraz administratorzy tego forum usuną mój post bo podważę wiarygodność tutejszych "ekspertów", ale trudno, w końcu to należy do ich obowiązków.

Większość z was szuka pomocy na tego typu forach i ogólnie w Internecie z dwóch powodów:
-nie chcecie/nie możecie z różnej przyczyny iść do lekarza
-nie jesteście usatysfakcjonowani diagnozą wystawioną przez lekarza (nie poświecił waszemu przypadkowi wystarczająco dużo uwagi, olał was)

I tu na ratunek przychodzi forum - ostoja wiedzy medycznej, gdzie każdy z nas może zostać „profesjonalnie” i anonimowo zdiagnozowany przez internetowych "ekspertów". Nic bardziej sprzecznego. Z resztą nawet, gdy wybierzemy się do lekarza nie ma pewności, że zostaniemy poprawnie zdiagnozowani. Prawdopodobieństwo wystawienia poprawnej diagnozy wzrasta wraz z ilością wizyt u specjalistów do których się wybierzemy więc jeśli masz czas i pieniądze to jest to opcja dla Ciebie.
Istnieje wersja dla ubogich, bardziej powszechna - wielokrotne odwiedzanie tego samego lekarza. Lekarz taki stosuje wówczas jedną z najbardziej ‘zaawansowanych’ technik znanych w diagnostyce człowieka – metodę prób i błędów (jeśli nie wyzdrowiał po podaniu leków na chorobę A, to może ma chorobę B, przepisze mu na nią leki i zobaczymy czy dobrze trafiłem). Technika ta niestety charakteryzuje się dużym błędem a co za tym idzie mniejszym lub większym uszczerbkiem na zdrowiu więc nie polecam.

Z diagnozami wystawianymi przez lekarzy (ogólnie ludzi) problemem jest czynnik ludzki, który wpływa na jakość diagnozy. Lekarz może mieć gorszy dzień, może być zmęczony lub może być po prostu słabo wykwalifikowany. Na pewno każdy z was na własnej skórze odczuł ,że wiele razy wasz przypadek nie został potraktowany z należytą starannością. Lekarze przyjmują dziennie dziesiątki osób i zaczynają myśleć szablonowo (skoro u 30 osób zdiagnozowałem grypę żołądkową to 31 z podobnymi objawami też pewnie ją ma).

Jak się do tego mają fora medyczne? Jakość diagnozy wystawionej przez internetowych "ekspertów" może być w najlepszym przypadku porównywalna do diagnozy wystawionej przez słabego lekarza. Oprócz problemów który niesie za sobą czynnik ludzki dochodzi jeszcze mniejsza baza wiedzy niż u przeciętnego lekarza. Całe szczęście większość takich ludzi zdaje sobie sprawę ,że udzielając rad choremu odpowiadają za jego zdrowie i od razu odsyłają go do lekarza. Nie łudźcie się ,że za takim forum stoją lekarze i to oni wam udzielają odpowiedzi. Żaden dobry lekarz nie będzie musiał sobie dorabiać po godzinach na forach.
Czyli forum według mnie ogólnie służy do wyżalania się - opisujecie swój problem i zostajecie odesłani do lekarza (pomijając oczywiście doradztwo w zakresie wyboru kremu na noc, chociaż i w tym przypadku wizyta u dermatologa będzie pewnie lepsza). Jaki to ma sens?

Dobra no więc ponarzekałem i czas przejść do meritum.
Co w takim razie mamy biedni począć?

Idealnym rozwiązaniem przed wizytą u lekarza lub zasięgnięciem rady na forach jest zdobycie informacji zwiększających świadomość w zakresie swojego stanu zdrowia. Wiedzę taką zapewniają systemy komputerowe oparte o sztuczną inteligencje. Systemy te z zimną precyzją na podstawie podanych przez was objawów są w stanie zdiagnozować u was określoną chorobę, przedstawić sposoby leczenia etc. eliminując czynnik ludzki. Ponadto często podczas diagnozowania takim programem możemy być pytani o objawy które wydawały się nam nieistotne lub ich nie zauważyliśmy, a mogą być decydujące w rozpoznaniu choroby. Dzięki temu gdy wybierzemy się później do lekarza możemy mu wspomnieć o tych objawach i tym samym pomóc mu w wystawieniu poprawnej diagnozy. Nie chce nikogo straszyć ,ale wyobraźcie sobie o ile częściej i szybciej można było by wykryć poważne choroby gdybyśmy przychodzili do lekarza uzbrojeni w taką wiedzę. Często lekceważone hemoroidy są mylone z rakiem jelita grubego, a gdy już rak zostanie wykryty zwykle jest za późno.

Te systemy diagnostyczne to nie science-fiction. Istnieją od niedawna już nawet na rynku polskim tylko jeszcze nie pojawiły się w świadomości ludzi. Ja znam przynajmniej 3. Nie wiem czy powinienem teraz rzucać linkami i uprawiać jakąś reklamę, ale jak już od początku zacząłem sobie grabić tym postem to go skończę i wypisze wam adresy stron z którymi miałem kontakt krótko je opisując:
1. www.e-diagnoza.com
2. www.diagnozuj.pl
3. www.e-diagnoza.pl

e-diagnoza.com
To mała strona internetowa z profesjonalnym system diagnostycznym. Twórcy serwisu skupili się przede wszystkim na rozbudowaniu programu diagnozującego pozostawiając stronę internetową dosyć prostą. I dobrze zrobili. Ich program to absolutna rewolucja w dziedzinie diagnostyki który swoim rozmachem zostawia konkurencje daleko w tyle. W wirtualnym wywiadzie lekarskim poza standardowymi pytaniami o symptomy jesteśmy nawet pytani o wyniki naszych badań przeprowadzanych w laboratoriach jeśli takie mieliśmy (np morfologia), czy też jesteśmy pytani o czynniki ryzyka które mogą wskazywać na skłonność do zachorowania na określoną chorobę (np. prowadzenie nocnego tryby życia). W wyniku diagnozy oprócz nazwy zdiagnozowanej choroby zawarta jest również w procentach informacja o tym jak bardzo prawdopodobne jest wystąpienie choroby w danym przypadku. Na kolejny plus zasługuje fakt ,ze baza chorób jest ciągle zwiększana i ciągle dodają nowe funkcje do swojego programu.
Żeby nie było za słodko to teraz minusy.
Program mógłby się szybciej włączać i tak samo czasami trzeba czekać na wynik. Kolejną wadą dla niektórych może być to, że program uruchamia się w osobnym oknie.
Podsumowując: Program zasługuje na uwagę pomimo kilku drobnych wad. Co do skuteczności to mogę osobiście potwierdzić, że diagnoza w moim przypadku do tej pory zawsze pokrywała się z diagnozą lekarza.

diagnozuj.pl
To kolejny portal medyczny ze zdecydowanie fajnym systemem diagnostycznym, który jednak wydaje się być mocno ograniczony.
Na plus zasługuje szybkie działanie programu jednak to chyba nie ma znaczenia jeśli przedstawiona diagnoza budzi wątpliwości.


e-diagnoza.pl
Cały serwis wygląda bardzo profesjonalnie jednak ich system do diagnozowania chorego pozostawia wiele do życzenia. Wg mnie jest mocno uproszczony i chyba już go nie rozwijają. To przede wszystkim portal medyczny jakich dużo z małym programem do diagnozowania który można traktować jako ciekawostkę.


Jeśli znacie jakieś inne strony warte polecenia to chętnie się o tym dowiem.

Pamiętajcie ,że takie systemy działają tylko dobrze w połączeniu z wizytą u lekarza wiec nie liczcie na to ,że od teraz macie osobistego elektronicznego lekarza. Tak jak pisałem wcześniej to ma nam pomóc w zwiększeniu świadomości w obszarze swojego stanu zdrowia i tego się trzymajmy ,a resztę zostawmy prawdziwemu lekarzowi.

Pozdrawiam i życzę zdrowia
dariawyl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:37.