Materiał a pranie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Moda

Notka

Moda Forum, na którym znajdziesz porady specjalistów i użytkowników w zakresie mody. Wejdź i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania. Zadaj własne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-11-02, 08:14   #1
My Life
Rozeznanie
 
Avatar My Life
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 784
Smile

Materiał a pranie


Witam,
po praniu jakość moich ubrań ulega pogorszeniu. Kupuję swetry, bluzki, które po 2-3 praniach (nawet ręcznie) wyglądają o wiele gorzej niż przed włożeniem ich pierwszy raz do pralki . Zdarza się również, że mechacą się w miejscu gdzie noszę torebki np pod pachą i na wewnętrznej części rękawa.Wiem, że duży wpływ na ubrania ma woda, w której robi się pranie, ale na to co leci z kranu wpływu niestety nie mam...
Postanowiłam więc zwracać większą uwagę na metki, czyli na skład materiału. Problem polega na tym, że kompletnie się na tym nie znam. Nie wiem ile ma być % bawełny czy poliestru, żeby się tak od razu nie mechaciło. Nie wiem też na co zwrócić uwagę, gdy będę kupować płaszcz. Chcę żeby był ciepły, a nie taki że pod nim będę miała 3 swetry. Koleżanka powiedziała mi, że musi się składać z więcej niż 60% bawełny...

Chciałabym również kleić tutaj część artykułu, który znalazłam w necie nt. WPŁYWU PRODUKCJI MATERIAŁU NA ŚRODOWISKO
Kupując nowy ciuch, dobrze wiedzieć, jaki wpływ na środowisko naturalne ma produkcja materiału, z którego został wykonany. Problem ubrań bawełnianych został szczegółowo przedstawiony w tekście. Tutaj omawiamy pokrótce kilka innych rodzajów materiałów.
LEN – produkcja płótna lnianego jest mniej szkodliwa dla środowiska niż produkcja bawełny. Do uprawy lnu stosuje się o wiele mniej nawozów i pestycydów. Ponadto len ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, jest także biodegradowalny.
WEŁNA – to kolejne naturalne włókno, którego produkcja nie wymaga użycia środków chemicznych. Jednak od mniej więcej 30 lat stosuje się obowiązkowe zanurzanie w płynach odkażających, co ma niedobry wpływ na środowisko.
WISKOZA – to naturalne włókno celulozowe. Jednak uzyskiwanie surowca do jego wytworzenia może prowadzić do nadmiernej wycinki drzew. Ponadto w procesie produkcji wiskozy używa się sporo środków chemicznych.
BAMBUS – produkcja naturalnego włókna bambusowego jest na ogół przyjazna środowisku. Bambus rośnie szybko, jest łatwy w uprawie. Jednak w procesie zamiany bambusa w materiał zużywa się wiele wody.
KONOPIE – materiał z konopi z pewnością należy do ekologicznych. Uprawa tych roślin jest prosta i nie wymaga użycia silnych środków chemicznych, tak jak bawełna. Konopie potrzebują także mniej wody od bawełny. Jednak proces przetwarzania tych roślin w materiał jest dość energochłonny.
NYLON – (jego nazwa pochodzi od miast New York i Londyn) włókna nylonowe są używane do wytwarzania wielu rodzajów tkanin. Podczas produkcji nylonu powstaje tlenek azotu, bardzo groźny gaz cieplarniany. Nylon rozkłada się bardzo długo, a ponadto w czasie rozkładu wydziela szkodliwe związki metali ciężkich.
POLIESTER – włókna poliestrowe należą do grupy włókien syntetycznych. Ich produkcja (szkodliwa dla środowiska i pochłaniająca mnóstwo wody) wciąż rośnie i sięga około 10 milionów ton rocznie. Warto wiedzieć, że ponad połowę światowej produkcji politereftalanu etylenu przerabia się na włókna. Na plastikowe butelki idzie o wiele mniej tego surowca. Tymczasem butelki PET podlegają recyklingowi, zaś zużyte ubrania lądują na wysypiskach.
My Life jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-04, 12:16   #2
maja2005
Zadomowienie
 
Avatar maja2005
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 1 014
Dot.: Materiał a pranie

Co do prania, to jest kilka zasad, aby ubrania nie ulegały szybkiemu zniszczeniu. Po pierwsze - segregacja kolorów (ale tego chyba nie trzeba nikomu mówić ) Po drugie - odpowiednia temperatura prania - zbyt wysoka powoduje rozciągnięcie materiału. Ważne jest także stosowanie środka zmiękczającego wodę. Oprócz segregacji kolorami, czasem konieczna jest także segregacja tkanin. O ile większość z nich można prać w pralce, o tyle np. koronki i satynę lepiej prać ręcznie.
Dobrze jest też mieć specjalny program do prania wełny. Wełniane swetry wymagają takiej samej temperatury prania i płukania. Piorąc je ręcznie w różnej temperaturze wody (przeważnie w zbyt ciepłej), ulegają zniszczeniu i kurczą się. Ważne jest tu także bardzo delikatne wirowanie.

Co do składu materiału, chyba te najlepsze i najzdrowsze ubrania, to wykonane z naturalnych materiałów. Sweter wełniany tak szybko się nie zmechaci, w przeciwieństwie do tego wykonanego z akrylu.
Osobiście nie lubię materiałów z włókien sztucznych (np. poliestru). Prawie wcale nie dają ciepła, a i łatwiej się w takich człowiek poci Jedynym ich plusem jest to, że się nie gniotą
maja2005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-09, 07:49   #3
kama9
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 81
Dot.: Materiał a pranie

Podepnę się pod wątek,
Chcę uprać biały płaszcz, boję się tylko że metalowe elementy w pasku puszczą rdzę - znacie może jakiś sposób żeby tego uniknąć?
kama9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Moda


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:01.