Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-28, 23:05   #1
chris_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Wwa
Wiadomości: 11
Post

Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność


Cześć dziewczyny,
co prawda nie jestem zbyt aktywnym użytkownikiem forum (chyba ze liczymy czytelnictwo ) ale i na mój wątek przyszła pora

Chciałabym zapytać czy wiecie jak zmienia się ustawa i od kiedy wchodzi odnośnie zasiłków jak w temacie przy własnej firmie? Chodzi mi o najwyższą stawkę na zwolnieniu, którą do tej pory można było dość łatwo uzyskać.

Dodam, że działalność mam od ponad roku, żyje z niej, więc nie jest to próba założenia od zaraz firmy i działania....

Od razu przepraszam jeśli źle wybrałam dział, ciężko mi było określić gdzie ten post.
chris_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-04, 20:12   #2
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

hej
ja mam także własna firmę. Stawkę podniosłam nie do maximum ale do 4500 na 4 miesiące przde planowanym pojściem na zwolnienie lekarskie ( 7 miesiac ciąży był to 1 pazdziernika).
Wysyłam ci odpowiedz od księgowej która mi przesyłała informacje na ten temat.
W odpowiedzi na Pani pytania informuję, że według mnie najkorzystniej byłoby złożyć wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia 01.05.2013 i z tym samym dniem złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Następnie należałoby z dniem 01.07.2013 ponownie wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i z tym samym dniem zgłosić się do ubezpieczeń z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Dzięki temu powstałaby przerwa trwająca dłużej niż 30 dni dzięki czemu składki ZUS na ubezpieczenie chorobowe byłyby naliczane od nowa.

Kolejnym krokiem byłoby składanie deklaracji DRA uwzględniając najwyższą podstawę wymiaru składek, która obecnie nie może przekraczać miesięczne 9.225,75 zł. Od 1 czerwca zmieni się podstawa wymiaru składek (zmiany są co kwartał) ale bazując na obecnej podstawie 9.225,75 zł przedstawiam poniżej obliczenia składek jakie musiałaby Pani zapłacić do ZUS za 3 m-ce lipiec, sierpień i wrzesień:


Podstawa ubezpieczenia społecznego: 9225,75
Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego: 2908,13
Ubezpieczenie społeczne
Emerytalne [19.52%]: 1.800,87zł
Rentowe [8.00%]: 738,06zł
Chorobowe [2.45%]: 226,03zł
Wypadkowe [1.93%]: 178,06zł


Do zapłaty na konto 83..1: 2.943,02zł


Fundusz Pracy
Fundusz Pracy [2.45%]: 226,03zł


Do zapłaty na konto 73..3: 226,03zł


Ubezpieczenie zdrowotne
Zdrowotne [9.0%]: 261,73zł
Zdrowotne do odliczenia od podatku [7.75%]: 225,38zł


Do zapłaty na konto 78..2: 261,73zł


Do zapłaty na wszystkie konta: 3.430,78zł (co miesiąc płatność powinna być dokonywana w terminie do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni)


Reasumując - łącznie za 3 miesiące do ZUS wpłaciłaby Pani kwotę 3430,78*3 m-ce = 10292,34 zł.


Może się także zdarzyć, że trzeba będzie zapłacić składkę za październik 3430, 78 zł jeśli nie otrzyma Pani do 10 listopada decyzji z ZUS. W przypadku otrzymania decyzji po tym terminie konieczne będzie sporządzenie korekty deklaracji DRA na podstawie której będzie Pani mogła wystąpić o zwrot tej kwoty, ponieważ cały październik byłaby Pani na zwolnieniu lekarskim.




Teraz omówię korzyści jakie odniosłaby Pani z tego tytułu. Będąc na zwolnienie od 01.10.2013 r. będzie miała Pani prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek ten zostanie wyliczony ze średniej z trzech ostatnich m-cy. Zatem za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim powinna Pani otrzymywać kwotę ok. 6500 zł miesięcznie. Po porodzie otrzymywałaby Pani zasiłek macierzyński przez maksymalny okres 12 miesięcy w wysokości 80%, czyli ok. 5200.

mam nadzieje ze ci pomogłam.
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 02:06   #3
chris_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Wwa
Wiadomości: 11
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cześć
Dziękuje bardzo za odpowiedz Jest ona na pewno ciekawą wytyczną jak należało to dotychczas zrobić - ale właśnie rzecz w tym, że wchodzi/weszła jakaś nowa ustawa i nie wiem, jak ona się ma do dotychczasowych procedur, które przedstawiłaś. Generalnie chcieli ukrócić tą opcję i nie wiem czy im się udało, czy tylko ma to skutki prawne dla pań z nową działalnością.

pozdrawiam
chris_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 12:36   #4
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Mieli cos zmieniac ale aby zablokowaś zakładanie zakładania działalności i pójście od razu na zwolnienie po miesiącu ale skoro napisałas że masz działalność od roku to niepowinno byc problemu.
Umnie to wyglądało tak że moja była księgowa niedopatrzyła sie zmnieny wysokości stawko i miałam przerwe w dobrowolnych składkach od stycznia do maja tego roku oczym sie dowiadziałam dopiero jak poszłam na zwolnienie. Wiec chorobowe składki miałam wyliczone z jednej najniższej i 4 podwyższonych składek a nie z całego roku przed zwolnieniem. (dla mnie lepiej) .
Ale najlepiej zapytaj w Zus-ie jak to jest z twoimi składkami czy sa opłacone tak jak powinno.
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-19, 22:41   #5
Ryjonek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 15
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hej,

Czy wiesz moze na jakiej podstawie mozna zlozyc korekte deklaracji dra? Ja zaplacilam skladke maksymalna za caly miesiac a na macierzynski poszlam od 17 i panie w zusie twierdza ze nie oddadza mi nadplaty za druga polowe miesiaca bo jesli sie deklaruje skladke wyzsza niz minimalna to zadnej korekty nie mozna juz zlozyc. Z tego co napisalas Twoja ksiegowa uwaza ze mozna. Moze wie gdzie szukac przepisow wlasciwych?
Ryjonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-07, 16:27   #6
affera
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 1
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

witam, założyłam własną działalność w połowie października płaciłam zus preferencyjny. zaszłam w ciążę i zaczęłam opłacać wyższy zus, coś ok. 1100. Powiedziano mi że jeżeli opłacę przez trzy miesiące wyższy zus to dostane wyższy zasiłek. Dodam jeszcze tylko, że opłaciłam dwie wyższe składki ale nie pełne bo byłam na zwolnieniu w styczniu przez 2 dni, a w lutym ok 10. Jak zostaną mi wyliczony zasiłek? Im dłużej czytam i szukam tym mniej wiem
affera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-18, 23:36   #7
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

w chwili obecnej małżonka prowadzi działalność gospodarczą - od 18 miesięcy i odprowadza preferencyjne składki ZUS. W miesiącu lutym powzięliśmy informację, że spodziewać się możemy potomstwa Planując naszą przyszłość małżonka z dniem 1 marca zrezygnowała z opłacania ubezpieczenia chorobowego. Z dniem 1 kwietnia małżonka nosi się z zamiarem odstąpienia od przywileju odprowadzania składek preferencyjnych, i chce odprowadzić składkę od podstawy zncząco wyższej niż standardowe 60% średniej krajowej. Oczywiście zamierza również opłacić dobrowolnie składkę chorobową. Z tego co rozumiem, ze względu na fakt, że marzec ma 31 dni podstawa do wypłaty ewentualnego chorobowego liczone będzie począwszy od 1 kwietnia nie uwzględniając ostatnich 12 miesięcy, gdyż przerwa w opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej przekroczy 30 dni. Jak rozumiem, po 90 dniach opłacania składek od wyższej podstawy małżonka skorzystać będzie mogła z zasiłku chorobowego, które naliczane będzie od wyższej podstawy a następnie z zasiłku macierzyńskiego, które również naliczane będzie od tej nowej podstawy.
Czy w mym rozumowaniu jest jakiś błąd związany z jakimiś dodatkowymi przepisami ZUS, których tu nie uwzględniłem, czy też jest to dobra recepta na skorzystanie z realnej polityki prorodzinnej jaką prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Dodam, że działalność prowadzona jest realnie w sposób ciągły z pełną dokumentacją przewidzianą dla kontrolujących ZUS
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-03-19, 20:56   #8
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

rozumujesz dobrze ale niech małżonka spyta w ZUS-ie czy czegoś nie zmienili w nowym roku. Ja urodziłam w grudniu i jeszcze tak było wyliczane.
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-20, 17:12   #9
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

nic nie zmienili, projekt ustawy o zmianie sposobu naliczania podstawy do macierzyńskiego leży w zamrażarce sejmowej, zdaje się że niedawno odbyło się pierwsze czytanie i zmiany wejść mają w życie z dniem 1 stycznia 2015r. - Jednak istnieją uzasadnione wątpliwości konstytucjonalistów, że projekt nowych przepisów jest niezgodny z konstytucją RP, przez co sprawy dla ZUS wleką się w nieskończoność w komisjach, zespołach i podzespołach.

Przy okazji z tego co udało mi się wyczytać, to nowy przepis stanowić będzie, np. że jeśli ktoś założy firmę np. w 7 miesiącu ciąży i odprowadzi 2 najwyższe składki to podstawa do naliczenia podstawy do macierzyńskiego stanowić będzie wzór: 10 x najniższa podstawa + 2 x najwyższa = kwota x dzielona przez 12 co daje nam kwotę y stanowiącą pożadaną zmienną. - W praktyce oznaczać to będzie, że proceder polegający na zawieszaniu składki chorobowej nie będzie opłacalny aż tak, gdyż przy założeniu że w 1 miesiącu ciąży odprowadzacie najwyższe składki przez 9 miesięcy wrzucacie w system ubezpieczeń społecznych około 32.000pln co daje podstawę 9200 x 9 + 3 x 2300 = 89.200 / 12 = 7433 zł czyli około 4200 zł macierzyńskiego na rękę przez 12 miesięcy 50,400 zł czyli jesteście na plusie 18.000. Wydaje się że odprowadzając najniższe składki i generując rozsądne przychody firmy można osiągnąć podobne dochody netto w przeciągu tych 9 miesięcy i cieszyć się jeszcze możecie maciezyńskim na poziomie 1400pln, ale to melodia przyszłości
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-22, 08:01   #10
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

dla wszystkich zainteresowanych polecam artykuł na stronie ZUS http://zus.pox.pl/zus/zasilek-macier...-63-tys-zl.htm
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-23, 18:19   #11
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Talking Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

jesteśmy w połowie pracy nad maksymalną podstawy do wypłaty chorobowego oraz macierzyńskiego, stąd kilka spostrzeżeń:

1. Aby nowa podstawa obowiązywała osoby które nieprzerwanie prowadzą działalność gospodarczą (i w zdecydowanej większości odprowadzają dobrowolną składkę chorobową) powinny one zrezygnować z powyższego świadczenia na okres dłuższy niż 30 dni

2. Najlepiej pierwszego dnia nowego miesiąca ( po upływie minimum 31 dni od opisanego manewru w pkt 1) wybrać się do ZUS i poinformować panią w okienku iż zmieniliśmy zdanie i od nowego miesiąca pragniemy przystąpić do dobrowolnej składki chorobowej - w tym momencie nie poruszamy kwestii wysokości składek, ponieważ ich wysokość deklarujemy dopiero po zakończeniu miesiąca, tak więc jeśli przy tej samej sposobności podnieślibyśmy składki do maximum - co oczywiście uczynić możemy bez większego protestu Pani w okienku - to zapłacilibyśmy składki w wysokości 3,500pln od miesiąca w którym nie byliśmy objęci składką chorobową - co by nam się nie liczyło do niczego po za emeryturą za kilkadziesiąt lat podniesiąną pewnie o 10pln

3. Idziemy do ZUS najlepiej 1 dnia następnego miesiąca po tym w którym przystąpiliśmy do składki chorobowej i wypełniamy druk w którym deklarujemy, że nasze przychody za ostatni misesiąc wyniosły 9300pln - odprowadzamy składki

4. Tą samą czynność powtarzamy na początku kolejnego miesiąca - gdyż jeśli nie wybierzemy się do ZUS to ten z urzędu powraca do najniższej podsawy wymiaru składek - dlatego sprawy musimy przypilnować

5. Po zakończeniu kolejnego - trzeciego miesiąca po raz ostatni wykonujemy manewr opisany w pkt 3 i 4, opłacamy po raz kolejny składki od najwyższej podstawy

6. Po opłaceniu składek i najlepiej upewnieniu się że nie zalegamy z żadnymi opłatami wobec ZUS idziemy na L4

- Jeśli opisaną procerurę wdrożycie w życie już w 1 miesiącu to ok 5 miesiąca otrzymacie 100% chorobowego od podstawy 9.300 - czyli 6000pln

Zakładając że dziecko urodzi się o czasie otrzymacie więc minimum 4x6000 = 24.000pln chorobowego oraz 12 x 4,800 = 57,600pln macierzyńskiego - I TO WSZYSTKO W MAJESTACIE PRAWA RP
Przy zainwestowaniu ok 11.000pln

Niech nam żyje polityka prorodzinna!

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-05-23 o 18:22
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-06-18, 14:03   #12
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Batalia o wysoką podstawę na finiszu - szczegóły:

W dniu 1 lipca opłacimy 3 składkę na najwyższej podstawie w ZUS w dniu 30 czerwca minie 90 dni karencji w których nie mogliśmy skorzystać z chorobowego .....

i teraz hipotetycznie co by było gdyby w dniu 3 lipca dostarczyć do ZUS l4:

1) aby otrzymać zasiłek zobowiązani jesteśmy zapłacić składkę za miesiąc w którym powstało zachorowanie tak więc 1 sierpnia zapłacić musimy składkę nr 4:
a) w sytuacji gdy chcemy mieć korzystnie liczona podstawę musi to być podstawa wysoka - wówczas opłacamy całe 3,500pln bez możliwości zwrotu
b) opłacamy składki od standardowej - najniższej podstawy pomniejszonej o proporcjonalną ilość dni w których przebywaliśmy na l4: czyli około 100zł

W momencie gdy zapłacimy składki w wariancie 1 lub 2 w dniu 1 sierpnia to od tego dnia ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia.

tak więc przeliczmy podstawę do wypłaty świadczenia w wariancie 1: chorobowe 6300pln + macierzyńskie 5200pln przy wkładzie 14.000pln (4 razy po 35000pln
Wariant drugi 4600 chorobowego i 3600 macierzyńskiego przy wkładzie 10600.( 3 x 3500pln + 100pln za lipiec)

Tak więc widzimy że wariant I jest dużo bardziej korzystny. Przyznam że ZUS zaskoczył nas podziałem na warianty a i b oraz czasem jaki ZUS daje sobie na wypłatę świadczenia bo to max 57 dni w podanym przykładzie.

Mając tą wiedzę najkorzystniej jest więc wybrać się na l4 już 1 lipca wówczas istnieje największa szansa że ZUS wyda decyzję o przyznaniu zasiłku i nie będzie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne za miesiąc lipiec, a nawet jeśli będziemy do tego zobligowani to przysługiwać nam będzie pełny zwrot zapłaconej kwoty gdyż cały lipiec przebywać będziemy na l4. Rozważamy jeszcze jeden wariant aby na chorobowe wybrać się 30 czerwca - czyli w 91 dniu objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym - dzięki temu decyzja o przyznaniu świadczenia ostanie wydana już w lipcu po zapłaceniu składek za czerwiec - powyższe dywagacje będą bezpodstawne. Jednak istnieje obawa dająca prawo do interpretacji przepisów prawnych w ZUS w sprawie wspomnianych 90 dni. Np. Ustawa mówi, że jeżeli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym wynosi 30 dni to liczymy nową podstawę, jednak ZUS ma swoją wykładnie tego przepisu i twierdzi, że przerwa wynieść musi powyżej 30 dni czyli np 31!. Istnieje ryzyko, że w opisanym przykładzie ZUS również ma swoje wewnetrzne interpretacje gdzie mówią o okresie powyżej 90 dni a nie samych 90 przez co wypłata zasiłku chorobowego mogła by się okazać bezzasadna, tym bardziej, że od 1 kwietnia do 30 czerwca mija 91 dni ale to niespełna 3 miesiące a w wielu zapisach mowa jest o pełnych 3 miesiącach

Zachęcam do komentowania i polemiki

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-06-18 o 14:32
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-23, 00:59   #13
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Smile Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

kilka telefonów do ZUS przemyśleń i wiemy więcej jak będzie najbardziej korzystnie:

Zacznijmy od kalendarza: kwiecień dni 30, maj dni 31, czerwiec dni 30.....
matematyka wskazuje że te 3 miesiące to 91 dni.
Zgodnie z przepisami ZUS 1 dniem w którym przystępujemy do składki chorobowej w ZUS jest dzień zaznaczony na wniosku, jednak nawet jesli wybierzemy się do ZUS w dniu 6 kwietnia i zadeklarujemy dzień 1 kwietnia to owa data zostanie uznana - przepis mówi o max 7 dniach o które możemy się cofnąć w czasie w kwestii deklaracji przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
My wybraliśmy się 1 kwietnia do ZUS w wiadomym celu tak więc magiczny 90 dzień mija 29 czerwca i już 30 czerwca w 91 dniu skorzystać możemy ze świadczenia chorobowego

Szczegóły ale dlaczego są tak istotne:

jesli chorobowe wystawione będzie za okres np. 30 czerwca - 15 lipca to od dnia zapłaty składek za miesiąc czerwiec czyli w naszym przypadku od 1 lipca ZUS będzie miał 30 dni na wypłatę świadczenia za cały okres na jaki zostało wydane l4 - nie ma tu rozliczenia miesięcznego (za 1 dzień czerwca a za całe 16 dni), praktyka ZUS wskazuje że jeśli świadczenia wypłacane są na bieżąco to oznacza że zazwyczaj do 10 danego miesiąca
Warto mieć na uwadze ze jeśli kolejne l4 będzie np. za okres 16 lipca - 10 sierpnia to świadczenie za to zwolnienie wypłacone będzie najwcześniej po opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc lipiec! (bo składek na ubezpieczenie społeczne nie będzie gdyż liczba dni pracujących wynosi ZERO)
Dlaczego jeszcze będzie to 30 czerwca a nie np 2 lipca - bo każdy dzień to ponad 200pln netto, bo jesli był by to np. 2 lipca to na wypłatę ZUS czekał by do opłacenia wszystkich składek do sierpnia ( wszystkich wysokich składek) Okazuje się bowiem, że jesli obywatel odprowadza standardowe składki to odprowadził by jedynie 2/30 składek na ubezpieczenie społeczne, natomiast jeśli ktoś chce mieć wysoką podstawę musi opłacić zawsze 100% składek za dany miesiąc niezależnie od okoliczności. Dlatego niezwykle ważne jest aby pilnować ciągłości świadczenia w innym razie będziemy biedniejsi o 3500pln

Spekulując a co by było gdyby ktoś nie był dobrym matematykiem i zaniósł by l4 w chwili gdy trwać będzie 90 dniowy okres karencji? - a no nic szczególnego na szczęście Zus co prawda nie wypłaci świadczenia za okres w którym obywatel jest w czasie wyczekiwania na możliwość objęcia ubezpieczeniem chorobowym, jednak jeśli Kowalski opłaci składkę za miesiąc w którym mija 90 dzień to od 91 dnia świadczenie mu się należy jak psu buda a jeśli przerwa w opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej trwała minimum 31 dni wówczas podstawa liczona będzie po nowemu -

Wniosek: w tym całym gąszczu przepisów chyba ZUS sam się pogubił stąd pole do takich nadużyć w majestacie prawa. Co ciekawe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej walczy o zmiany w obowiązujących przepisach ale wobec ustawy zasadniczej - Konstytucji RP jest bezradne - i jak tu nie pokochać polskiej biurokracji?
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-24, 01:54   #14
Polly_
grozi wypollizowaniem
 
Avatar Polly_
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 24 151
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Mozna bylo tez do 10 kwietnia oplacic najwyzsza skladke,a dokumenty zlozyc po 20 kwietnia. Wtedy okres wyczekiwania liczylby sie od 1 marca ale na infolini o tym nie mowia.
Polly_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 08:37   #15
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

no ok ale w opisanym przypadku jak ty to widzisz? od lutego opłacany mały ZUS wraz ze składką chorobową więc aby skorzystać z rozsądnej podstawy niezbędnym jest wyrejestrowanie się z ubezpieczenia chorobowego na okres dłuższy niż 30 dni a następnie przystąpienie do ubezpieczenia i odczekanie 90 dni....
Istnieje jeszcze opcja spóźnienia się ze składką np o 2 dni za luty, jednak takie działanie daje pole do interpretacji w ZUS.
Jeśli jest inna procedura zachęcam do szczegółowego opisania jak to inaczej można rozwiązać
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 10:24   #16
Polly_
grozi wypollizowaniem
 
Avatar Polly_
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 24 151
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
no ok ale w opisanym przypadku jak ty to widzisz? od lutego opłacany mały ZUS wraz ze składką chorobową więc aby skorzystać z rozsądnej podstawy niezbędnym jest wyrejestrowanie się z ubezpieczenia chorobowego na okres dłuższy niż 30 dni a następnie przystąpienie do ubezpieczenia i odczekanie 90 dni....
Istnieje jeszcze opcja spóźnienia się ze składką np o 2 dni za luty, jednak takie działanie daje pole do interpretacji w ZUS.
Jeśli jest inna procedura zachęcam do szczegółowego opisania jak to inaczej można rozwiązać

tu trzeba sobie zadac pytanie zasadnicze-po co oplacac skladke chorobową na małym zusie?
w razie choroby swiadczenie prawie rowne 0 jest,
wiec wg mnie najlepiej na malym zusie nie placic chorobowego i w razie nadejscia "godziny 0" zaplacic od razu najwyzszą skladkę.
Polly_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-26, 10:39   #17
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

zgadzam się że jest to mało atrakcyjne ubezpieczenie bo chorobowe to 10pln a spodziewana wypłata za miesiąc choroby to 300pln

Jednak nawet jesli nie opłacasz chorobowej i przystępujesz do ubezpieczenia to zawsze jesteś w okresie wyczekiwania przez co ze świadczenia chorobowego skorzystać można najwcześniej w 4 miesiący ciąży. Co innego w przypadku celowania wyłacznie w wysokie macieżyńskie tu wystarczy przystąpić do ubezpieczenia chorobowego ok 8 miesiąca ciąży na początku 9 opłacić składki od najwyższej deklarowanie podstawy i urodzić w terminie :p
Wówczas bez okresu wyczukiwania otrzymać można świadczenie macieżyńskie pożądanej wysokości. Działanie to obarczone jest jednak ryzykiem urodzenia przed terminem przez co w konsekwencji można zostac na lodzie. W mym odczuciu opłacenie 3 składek jest bardziej korzystne z punktu widzenia ekonomii ( bo wrzucone środki do ZUS zwracają się już po 2 miesiącach a od 3 miesiąca chorobowego to czysty zysk, pewności co do otrzymanego świadczenia, nie daje podstaw do kontroli z ZUS jeśli działalność jest faktycznie prowadzona wymieniać można dalej
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-27, 14:50   #18
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

im bliżej końca starania się o wysokie maciezyńskie tym więcej newsów wynikających z informacji uzyskanych w ZUS i w internecie oto one:

Jak wspominałem wcześniej do ubezpieczenia chorobowego przystąpilismy 1 kwietnia - 90 dni wyczekiwania mija 29 czerwca i już 30 czerwca można iść na chorobowe
i teraz pytanie jak w takim przypadku ZUS liczy podstawę do wypłaty zasiłku: okazuje się żę jeśli niezdolność do pracy wystąpiła w danym miesiącu to deklarowana podstawa przychodu za dany miesiąc nie liczy się przy uwzględnieniu podstawy do wypłaty zasiłku. A tak prostrzym językiem nie ma znaczenia jak wysoką składkę zapłacimy za czeriec bo pod uwagę ZUS bierze jedynie pełne miesiące poprzedzające - czyli kwiecień i maj.
Oznacza to tyle że zamiast płacić 3500pln składek mozna do zus za czerwiec wpłacić jedynie ok 450pln (małe zusy) - bo wysokość składki nie będzie miała żadnego znaczenia Dziki tej informacji jesteśmy na plusie ok 3100pln
Ktoś zapyta po co tak dziele się takimi szczegółami ? a no ponieważ te istotne szczegóły są zakamuflowane w rozporządzeniach i stanowią dalej element widzy tajemnej tak więc niech lektura służy potomnym

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-06-27 o 14:53
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-29, 23:15   #19
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

pokoszę się na koniec o najbardziej korzystną opcję w walce o maksymalne świadczenia chorobowe i macierzyńskie:
1. Prowadzimy działalność gospodarczą i nie odprowadzamy dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe (a jeśli jest inaczej to wyrejestrowując się z ubezpieczenia na okres minimum 31 dni)
2. z początkiem miesiąca rejestrujemy się w zus do ubezpieczenia chorobowego
3. po zakończeniu miesiąca idziemy do zus i deklarujemy max podstawy wymiaru składek
4. po zapłaceniu jednak składki 3500pln idziemy na chorobowe
- niestety zus nam nie wypłaci ani grosza aż do 90 dnia trwania choroby - bo obwiązuje nas okres karencji
- ale my uparcie chorujemy dalej i dostarczamy kolejne l4 tak aby była ciągłość
- w międzyczasie za 2 miesiąc odprowadzamy male zusy pomniejszone o dni kiedy przebywany na chorobowym więc jest to kwota symboliczna
- za 3 miesiąc nie płacimy nic - bo ani jednego dnia nie jesteśmy w stanie pracować

5. Od 91 dnia ZUS chonoruje nasze l4 i nalicza podstawę do wyplaty chorobowego i macierzyńskiego wedle pełnych miesięcy jakie opłaciliśmy składki za ubezpieczenie chorobowe
- w podanym przykładzie pelny jest tylko jeden miesiąc - tak więc jedna max składka pozwala na cieszenie się max chorobowym i macierzyńskim w majestacie prawa

Dojście do tak atrakcyjnej oferty zakamuflowanej w przepisach ZUS zajeło sporo czasu ale "sory taki mamy klimat"
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-12, 00:24   #20
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Arrow Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

macierzyńskie i perypetie z zus
w dniu 30 czerwca dostarczyliśmy do ZUS l4 z informacją "chory może chodzić", następnie 1 lipca zadeklarowaliśmy najniższy możliwy przychód od którego odprowadziliśmy składki na ubezpieczenie społeczne (gdyż miesiąc w którym zaczynamy chorować niewlicza się do podstawy wyliczenia wysokości przychodu do wypłaty chorobowego).
Nadszedł czas oczekiwania na wypłatę świadczenia, po zalogowaniu się na platformę internetową ZUS okazało się że składki zapłacone w dniu 1 lipca zaksięgowane zostały dopiero 8 lipca (choć z datą 1)
po 12 dniach choroby wybralismy się do ZUS z zapytaniem czy wszystko ok w kwestii odprowadzenia bierzacych świadczeń itd. i pytaniem kiedy spodziewać się możemy przelewu.... odp: wszysko ok wysokość zasiłku została naliczona natomiast przelew szykowany jest na 29 lipca 2014! a dlaczego - ponieważ ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia. Ktoś zapyta dlaczego skoro wszystko jest ok ZUS wypłaca w dniu ostatnim z możliwych? odp. na to pytanie wynika z polityki ZUS który lokuje środki do wypłaty świadczeń na kontach oszczędnościowych w bankach dzięki czemu z oprocentowania łataja swoje dziury - jest to oczywiście informacja niepotwierdzona ale skoro obywatel może naginać rzeczywistość w majestacie prawa to tak samo postępuje ZUS w oparciu o przepisy.

Kwestia kolejna która nas nurtuje to co to oznacza, że na l4 chory może chodzić w kwestii ewentualnej kontroli..... Sam ZUS często odwiedza osoby korzystające z chorobowego w najwyższej podstawie - szukają możliwości niewypłacenia świadczenia, dlatego warto się na taką ewentualność przygotować. Z całą pewnością jeśli kontroler stwierdzi że w czasie pobytu na l4 pracujecie to świadczenie jest niezasadne, a co w sytuacji gdy chorego nie ma w domu? zazwyczaj kontrolujący przychodzi w tym samym dniu po kilku godzinach jeśli dalej chorego nie ma w domu świadczenie jest wstrzymywane do czasu złożenia wyjaśnień w siedzibie ZUS. Głupota ale tak samo jak paradoksem jest to że można otrzymać wysokie macierzyńskie płacąc jedną wysoką składkę tak samo ZUS może wiele w temacie niewyplatanie świadczenia. Niemniej ewentualne wyjaśnienie jeśli ma sens najczęściej jest chonorowe No i ostatnie pytanie jakie nas nurtuje a co w sytuacji jeśli chory którzy może chodzić ma chęć chorować nie w domu a u najbliższej rodziny przez tydzień w kwestii kontroli zasadności wypłaty zasiłku na l4? - A no okazuje się że wystarczy wybrać się do ZUS podać nowy adres miejsca w którym przebywa chory, zanim ZUS wklepie wszystko w system chory zdąży wrócić od rodziny a manewr stanowi swoisty "dupochron" w chwili gdy chory ma potrzebę spędzenia kilku dni w innym niż dom miejscu
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-27, 23:38   #21
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Smile Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

no i stało się przelew dotarł na konto z ZUS - 280pln/dzień choroby Wiem że przepisy w ZUS są mega zamotane i logiki się nie trzymają ale dzięki doświadczeniu w pracy z administracją publiczną udało się w majestacie prawa osiągnąć rozsądną podstawę do wypłaty macierzyńskiego i chorobowego przy stosunkowo niewielkim wkładzie
Zachęcam do podobnego manewru każdego kto realnie prowadzi DG i ma taką możliwość, wszak kreatywność polaków nie zna granic, jesteśmy nacją niezwykłą i chęć otwarcia firmy nawet na "ostatnich nogach" jest przydatne. Jednak opisany proceder wykorzystać można również w chwili gdy planujemy jakiś zabieg który wyklucza nas z rynku pracy na kilkanaście tygodni - jakiś przykład: np. chcemy zoperować przepuklinę
prowadzimy DG i odprowadzamy "normalne ZUS-y jakieś 900pln składek na ubezpieczenia społeczne i chorobowe....
idziemy do zus 1 sierpnia i wypisujemy się z ubezpieczenia chorobowego
1 września idziemy ponownie i zmieniamy zdanie (przerwa w ubezpieczeniu trwa ponad 30 dni bo sierpień ma dni 31 więc dla ZUS jesteśmy nowymi klientami w kwestii naliczenia podstawy do wypłaty świadczenia chorobowego)
1 października wybieramy się do ZUS w celu zadeklarowania przychodu za wrzesień w kwocie jaką sobie życzymy i od niej odprowadzamy składki - limit to 9300pln
2 listopada idziemy ponownie i robimy to samo
i już po upływie 90 dni czyli 29 grudnia iść możemy na chorobowe - warto więc zaplanować sobie oczekiwany zabieg na taką datę jak 29-31 grudnia i iść na l4
pozostaje nam jeszcze opłacić najniższe składki za grudzień i idziemy na l4 i przykładowo chorujemy przez 4 miesiące - przeliczmy bilans korzyści i poniesionych kosztów:

deklarujemy przychód na poziomie 9300pln normalnie płacimy wszystkich składek 1200pln a tu musimy zapłacić 3550pln i to przez 2 miesiące tak więc realnie ponosimy koszty 4700. (2x 3550) -(2x1200)= 4700!
a co zyskujemy ?
standardowe chorobowe to 80% od kwoty 1350pln netto czyli 1080 zł x 4 miesiące = 4320pln świadczenia przez całą planowana chorobę.....
a jak zakombinujemy wedle wcześniej opisanej procedury: 80% od 8200pln = 6720 no i 4 miesiące daje kwotę łączną świadczenia na poziomie 26880pln.
Porównując wariant 1 i 2 widzimy że różnica na korzyść drugiego sięga
26880pln - 4320pln = 22.560pln !
Od podwyższonej kwoty odejmijmy jeszcze wkład na pozyskanie wysokiego przelicznika z ZUS czyli 22,560 - 4700pln = 17,860 - kwota ta stanowi realny dodatkowy dochód jaki na czysto otrzymujemy z ZUS w porównaniu do sytuacji gdy jak te owieczki nie korzystamy z przysługujących nam praw. Ponoć złotówki leżą na ulicy wystarczy tylko je podnieść Na koniec pragnę podziękować za liczne pozdrowienia i już nie możemy się doczekać nowego członka rodziny

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2014-07-27 o 23:42
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-28, 07:10   #22
Koniec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 234
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

witam jak wcześniej pisałam podniosłam stawkę do 4500 a nie do maximum teraz z mężem się zastanawiamy na drugim dzieckiem na zasiłku macierzyńskim jestem do 18 grudnia gdymym do tego czasu zaszłą wciąże to do jakiej stwki wylicza mi następny macierzyński?
Koniec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-29, 09:03   #23
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

jeśli po zakonczeniu maciezyńskiego pójdziesz na l4 w II ciąży podstawa do wypłaty świadczenia będzie średnia z ostatnich 12 miesięcy - jeśli przebywasz na macierzyńskim obecnie to skarb państwa odprowadza za ciebie składki za 4500pln przychodu, tak więc teoretycznie 19 grudnia idziesz na l4 w ciąży i cieszysz się świadczeniem w wysokosci: 4500pln pomniejszonym o 13% składek na ubezpieczenie spoleczne jakie płaci osoba ubezpieczenoa na chorobowym po potraceniu od tej kwoty 18% zaliczki na podatek wychodzi nam 3210pln bo chorobowe należne jest w pełnej wysokosci - 100%. Jeśli ciągnąć będziesz do końca l4 to przy drugim dziecku cieszyć się będziesz przez 12 miesięcy macieżyńskim w kwocie 2560pln
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-29, 19:44   #24
Vexi
Raczkowanie
 
Avatar Vexi
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 123
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

wojtek509 jesteś mistrzem! Ty i Twoja Żona Wszystkie opisane batalie z ZUS-em są godne podziwu (i to wszystko w świetle prawa) i naśladowania! Myślę, że wiele osób zaciążonych szczegółowo analizuje Twoje posty i postanawia na własną rękę powalczyć z państwowym molochem.

Ja też wszystko sprawdzam, oglądam, czytam... Myślałam o własnej firmie, nawet biznesplan leżał gdzieś w szufladzie, jednak fakt ciąży (już 8 tydzień) i ilość ewentualnych problemów (kontroli, wezwań) podcięła mi skrzydła. Nawet jeśli chciałabym założyć teraz firmę, normalnie ją prowadzić, mieć wydatki i przychody (mam nadzieję), to w oczach ZUS-u wyjdę i tak pewnie na oszustkę i wyłudzacza. To samo, jeśli "na szybko" zatrudnię się gdzieś na etat (choć jeszcze studiuję). Będą podejrzenia, oskarżenia i zgrzytanie zębów

Wiem, wiem, trzeba było myśleć wcześniej....
__________________
everything is tough before it becomes simple.
13.08.13 Tyś je Mój  Tyś je Moja
26.02 Johnny .
Vexi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-30, 13:04   #25
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

nie był bym tak sceptycznie nastawiony do spojrzenia ZUS - wszak ten moloch działa wedle ściśle określonych przepisów, tak wiec jeśli założysz 1 sierpnia DG, staniesz na targu i będziesz sprzedawać kwiaty, sukcesywnie księgować będziesz swój biznes, poniesiesz pewne naturalne koszty prowadzenia biznesu co udokumentujesz , odprowadzisz podatki, posiadać będziesz pełną dokumentacje i nie pójdziesz na l4 po 90 dniach a np. w 8 miesiącu ciąży - to choć ZUS swoje będzie myślał, Panie w okienku ZUS zerkać będą na ciebie jak na wyłudzacza to narodowy ubezpieczyciel w tej całej batalii funkcjonować musi wedle jasnych przepisów i świadczynie wypłacić muszą - choć oczywiście kontrolować mogą. Wiele spraw oparło się o postanowienia Sądu Najwyższego który jasno orzekł że jeśli faktycznie prowadzisz DG to masz prawo do oświadczenia że w danym miesiącu twój przychód jest wyższy niż najniższa krajowa choć faktycznie może być inaczej - na tym wszystkim ZUS już zęby połamał a mało tego niezwykłe jest to że Rząd nie potrafi zmienić niefortunnego prawa. W jedym z raportów ZUS wyczytałem że z takiej luki - maksymalnego świadczenia macierzyńskiego w 2013r. skorzystało ok 10.000 mam

PS Cieszy mnie że mój szczegółowy opis walki z ZUS pobudza wyobraźnię przedsiębiorców .... przyznam że choć można działać w ten sposób chyba od 1990r. to w internecie nie znalazłem szczegółowej instrukcji obsługi co jak i kiedy oświadczyć opłacić itd.
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-05, 11:33   #26
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

batalia z ZUS dalsze perypetie

od 30 czerwca jesteśmy na l4 w związku ze zbliżającym się terminem rozwiązania, pierwszy zasiłek wypłacony, weszliśmy w miesiąc sierpień i powstała kolejna wątpliwość:
jak opłacić składki za miesiąc lipiec podczas gdy przez cały miesiąc przebywany na l4?
- Okazuje się że należy wybrać się do ZUS, zadeklarować zero przychodu w związku z tym że przez 31dni dni przebywaliśmy na l4 i opłacić za lipiec jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne 260pln i można chorować dalej

Jest to rozwiązanie zgodne ze stanem faktycznym i prawnym ale okazuje się że obciążone jest pewną dozą ryzyka mianowicie:
Bywa że ZUS wzywa nas na kontrole, zawiadomienie wysyła listem zwykłym dlatego też zdarzają się sytuacje kiedy to list dostarczany jest po terminie wyznaczonej kontroli, niestawiamy się przed komisją ZUS zawiesza wypłatę świadczenia mało tego stwierdza nienależność l4 - powstaje niedopłata w opłacaniu składek na ubezpieczanie społeczne (chorobowe) przewyższające 6pln i ZUS nienależny nam się żadne świadczenie..... Można więc z winy ZUS wpaść w czarną dziurę ich własnego systemu - jest jednak jedno rozwiązanie które ratuje nas z potencjalnych opresji mianowicie:
Deklarujemy podstawę od najniższych Zus-ów opłacamy składki na ubezpieczenie społeczne pomimo że nie musimy (bo możemy przecież pomniejszyć składkę o dni kiedy przebywany na l4) i z początkiem nowego roku (do 30.04.2015) składamy korektę w ZUS na mocy której ubezpieczyciel oddaje nam nadpłacony kapitał na wpłacony wcześniej poczet ubezpieczenia społecznego.

Jest to kolejny dupochron na wypadek gdyby urzędnicy ZUS nawalili, pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu sami możecie ocenić czy warto stosować takie zabezpieczenie na wypadek nierzetelności ZUS
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-06, 16:40   #27
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Super że są takie osoby jak Państwo, które dzielą się swoją wiedzą, w szczególności że w tym kraju jak człowiek stara się coś uzyskać to jest że wyłudza, jednakże ZUS nie pyta się przedsiębiorcy jakie ma przychody i czy może co miesiąc ponad 1000 zł zapłacić. Minimum ma płacić a problem się robi jak płaci maksimum gdy przewiduje chorobę lub ciążę. W związku z tym mam takie pytanie, obecnie jestem w ciąży, działalność prowadzę od 4 lat ( płacę regularnie zus i nigdy nie korzystałam z ich "dobroci") i zamierzam od 15 września przejść na wysoki ZUS rejestrując się na chorobowe. Ok. 15-16 grudnia minie 90 dniowy okres karencji, czy idąc na L4 za grudzień będę musiała do 10.01 ponownie zapłacić wysoki zus mimo że np. od 20 grudnia będą na chorobowym czy jest to rozliczane proporcjonalnie w jakiś sposób? Jeśli dobrze zrozumiałam Pana wypowiedzi to w takim przypadku do 10.10 będzie I składka, do 10.11 II składka i do 10.12 III składka i stąd pytanie co ze składką za grudzień gdy od 20 będę na zwolnieniu?Jak najdłużej chcę pracować jednakże koniec grudnia będzie czasem przejścia na L4 bo poród w marcu więc nie ma się co czarować że do ostatniego dnia będę zdolna do pracy. Pozdrawiam
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-07, 11:11   #28
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Smile Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

pytanie zasadnicze: czy obecnie odprowadzasz dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe? jeśli tak to sugeruje jeszcze w sierpniu wybrać się do ZUS i zaprzestać opłacania składek na to ubezpieczenie jeszcze w miesiącu sierpniu a następnie po odczekaniu minimum 31 dni - najlepiej 1 października przystąpić do ubezpieczenia chorobowego .... i po opłaceniu składek wysokich będziesz traktowana jak "nowy klient" z nowa podstawą liczoną od chwili przystapienia do ubezpieczenia i po odczekaniu 90 dni będzie można skorzystać z l4...

Z zapytania domniemuję że obecnie nie jesteś objęta ubezpieczeniem chorobowym w związku z powyższym jesli nosisz się z zamiarem przystapienia do ubezpieczenia w dniu 15 września:
1 do 10 października odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne od najniższej podstawy
(ZUS przy wyliczenia podstawy do wypłaty chorobowego bierze wyłacznie pełne miesiące w czasie których objęci jesteśmy ubezpieczeniem, jesli więc przystąpisz do chorobowego 15 to wrzesień z definicji jest miesiącem "niepełnym" i nie ma znaczenia jak wysokie ZUS-y za ten miesiąc odprowadzisz)

Z początkiem listopada wybierzesz się do ZUS zadeklarujesz przychód za X 2014 na kwotę 9300pln i odprowadzisz składki ZUS w łącznej wysokości ok 3500pln

Z początkiem grudnia wybierzesz się do ZUS zadeklarujesz przychód za XI 2014 na kwotę 9300pln i odprowadzisz składki ZUS w łącznej wysokości ok 3500pln

W dniu 14 grudnia mija 90 dzień okresu wyczekiwania i już 15 grudnia można do ZUS dostarczyć L4 z niezdolnością do pracy np. za okres 15 grudnia - 10 stycznia

Pozostaje jeszcze tylko odprowadzić składki ZUS za miesiąc grudzień od najniższej możliwej podstawy na początku stycznia 2015 i po ich opłaceniu ZUS będzie miał czas 30 dni licząc od dnia 15 grudnia na wypłatę świadczenia w maksymalnej wysokosci
(Grodzień z najniższą możliwą skłądką gdyż miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy nie jest brany pod uwagę przy wyliczenia podstawy na wypłaty świadczenia chorobowego) - Warto w tym miejscu pamiętać aby dla bezpieczeństwa nie pomniejszać wysokości składek za grudzień o dni kiedy to przebywaliśmy na l4 - zawsze można zrobić korekte a jak się pomylimy np. o 7pln to nie otrzymamy nic - bo powstanie niedopłata na poczet ubezpieczeń społecznych i wejdziemy tym samym z automastu w nowy 90 - dniowy okres wyczekiwania.
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-07, 15:42   #29
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź o to mi chodziło bowiem nie jestem objęta ubezpieczeniem chorobowym, a rejestracja od 15 września jest uzasadniona tym, iż planowo od 1 stycznia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o zasiłku macierzyńskim... i chodzi o to by w razie co nie stracić finansowo oczywiście czy ustawa wejdzie w życie nie wie nikt, a z naszym ustawodawcą może być różnie. Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-08, 09:00   #30
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Exclamation

Powoli zbliżamy się do VI kwartału roku, tak więc wpisem zainteresowane mogą być osoby które planują przedsięwzięcie zmierzające do uzyskania wysokiej podstawy do wypłaty chorobowego i macierzyńskiego i na l4 planuja pujść już w 2015r. Jak zauważa Asia123123 nikt nie wie czy wejdzie w życie nowa ustawa regulująca sposób naliczania podstawy do wypłaty świadczeń z ZUS Moim zdaniem szanse na to są małe ale ustawodawca może nas zaskoczyć....
Więc przy założeniu wariantu że dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeforsuje swój projekt ustawy przez komisje i podkomisje i w trybie ekspresowym Ustawa przejdzie przez 3 czytania a prezydent nie będzie zwlekał na jej podpisanie 28 dni Rząd wyrobi się w czasie:p

Sięgnijmy do źródła: (link do projektu ustawy z MPIPS

http://www.mpips.gov.pl/download/gfx...0VI%202014.pdf

Z omawianego zagadnienia nas dotyczy pkt 5 który w sposób zawiły reguluje "po nowemu" wypłaty l4 i macierzyńskie:

Projekt mówi, że jeśli jesteśmy objęci ubezpieczeniem l4 przez okres krótszy niż 12 miesięcy to ZUS doliczy do miesięcy brakujących proporcjonalną liczbę miesięcy z podstawą = najniższej krajowej
No to policzmy co będzie gdy jesteśmy na preferencyjnych ZUS-ach w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia DG:

3 x 9300 + 9 x 550 = 32.850
32,850 /12 = 2737,50 - podstawa do wypłaty świadczenia
2737,50 * 0,87 = 2381 - po odjęciu "naszych" składek w chwili gdy przebywamy na l4
2381 * 0,82 = 1952pln - do wypłaty świadczenia z chorobowym - 100%
1562pln - wysokość macierzyńskiego płaconego przez 12 miesięcy

Wskazówka dla pesymistów :
jeśli ktoś we wrześniu rejestruje działalność kalkuluje że ustawa wejdzie w życie i przysługuje mu prawo do preferencyjnych ZUs-ów sugeruje zarejestrować działalność gospodarczą z kodem bez składek preferencyjnych wówczas po opłaceniu 3 wysokich składek ZUS nasze l4 i macierzyńskie wygląda następująco:

9300 x 3 + 2300 x 9 = 48.600pln
48,600/12 = 4.050 - podstawa do wypłaty świadczenia
4,050 * 0,87 = 3523 - po odprowadzeniu "naszych składek ZUS"
3523*0,82 = 2889pln(po potrąceniu podatku) - kwota do wypłaty chorobowego - 100% świadczenia
2311pln - kwota do wypłaty macierzyńskiego 80% świadczenia przysługujące przez 12 miesięcy

Warto jeszcze dla uspokojenia dodać że jeśli ktoś wyrobi się przed wejściem w życie nowych przepisów i pójdzie na l4/macierzyńskie to nasze świadczenie nie ulegnie zmianie pomimo zmiany sposobu naliczania podstawy do wypłaty świadczenia - prawo nie działa wstecz
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:44.